Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Μπορείς να κάνεις και ρυθμίσεις εννοείς όπως θα έκανες από το UI του app (αν ήσουν online);

εφόσον έχεις internet στην SIM, είσαι online και μπορείς να κάνεις αλλαγές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλες οι ρυθμίσεις ξεκινούν ως εξής... Login στο account... Οπότε ίντερνετ υποχρεωτικό και να είναι πάνω ο server, αλλα νομίζω ότι υποστηριζόμενος από την Amazon, όχι ότι αναιρεί την μη δυνατότητα offline προγραμματισμού

5 ώρες πριν, alejsalonica είπε

Ποιος συναγερμός σήμερα δηλαδή κάνει τέτοια πράγματα; Και σε τι περιβάλλον; Μην μου πεις μόνο για ΚΝΧ...

Τι εννοείς ποιοι; ΟΛΟΙ οι συμβατικοί συναγερμοί, δεν έχει σημασία να πούμε μάρκα, εδώ και χρόνια μπορούν να ρυθμίσουν μια ζώνη σαν arm switch, και δέχονται ρελέ για μεγάλα φορτία που προγραμματίζονται να ενεργοποιούνται/απενεργοποιούνται όποτε θες.  Ότι αυτοματισμό θες κάνεις. Μελέτη θέλει. Άσε που είναι πιο οικονομικό από θέμα ενέργειας αφού δεν έχεις έτσι κάθε συσκευή στο WiFi standby. Εδώ κοιτάμε να γλιτώσουμε ρεύμα.

Επεξ/σία από apostolis_32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, apostolis_32 είπε

Όλες οι ρυθμίσεις ξεκινούν ως εξής... Login στο account... Οπότε ίντερνετ υποχρεωτικό και να είναι πάνω ο server, αλλα νομίζω ότι υποστηριζόμενος από την Amazon, όχι ότι αναιρεί την μη δυνατότητα offline προγραμματισμού

Τι εννοείς ποιοι; ΟΛΟΙ οι συμβατικοί συναγερμοί, δεν έχει σημασία να πούμε μάρκα, εδώ και χρόνια μπορούν να ρυθμίσουν μια ζώνη σαν arm switch, και δέχονται ρελέ για μεγάλα φορτία που προγραμματίζονται να ενεργοποιούνται/απενεργοποιούνται όποτε θες.  Ότι αυτοματισμό θες κάνεις. Μελέτη θέλει. Άσε που είναι πιο οικονομικό από θέμα ενέργειας αφού δεν έχεις έτσι κάθε συσκευή στο WiFi standby. Εδώ κοιτάμε να γλιτώσουμε ρεύμα.

Ενώ είναι οικονομικό να τραβάς καλωδιώσεις και να φτιάχνεις πίνακες και ρελέ (μαζί με τις σχετικές απώλειες); Σαν το ΚΝΧ της περασμένης δεκαετίας; Αναφέρομαι σε ασύρματες συσκευές με μπαταρίες με διάρκεια >1 χρόνο. Με συνδέσεις thread και matter. Αυτοματισμοί ακαριαίοι χωρίς 3 χλμ καλώδια και πίνακες σε κατοικίες πολύ μεγάλες.  

Αυτό εννοούσα όταν είπα ότι το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω, apple / google / amazon και ένα σωρό εταιρείες θα φέρουν το ασφαλές smart home σε κάθε σπίτι, μεταξύ αυτών και τα συστήματα ασφαλείας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι άσπρο μαύρο. Οι συναγερμοί μέσω smart home υστερούν πολύ σε δυνατότητες στο κομμάτι του συναγερμού αλλά είναι χρόνια μπροστά στο κομμάτι του αυτοματισμού/ελέγχου. 

Ναι όλοι οι συναγερμοί μπορούν να κάνουν τα σενάρια με τα κατάλληλα καλώδια, αισθητήρια και ρελέ. Αλλά δεν μπορείς να χειριστείς μετά αυτή την υποδομή πχ με την φωνή σου (άνοιξε γκαραζόπορτα) δεν μπορείς να τα ενοποιήσεις με αυτοματισμούς καθημερινότητας έξω από το κλειστό σύστημα του συναγερμού. 
Στην ασφάλεια τα smart είναι χρόνια πίσω και δεν έχουν δυνατότητες που είναι αυτονόητες και απαραίτητες για πολλούς (κέντρα λήψης σημάτων, επιβεβαίωση συναγερμού και άλλα που αναφέρονται στα πρότυπα). Σε πολλά σπίτια που δεν θα έβαζαν συναγερμό αλλά είναι nice to have μαζί με τους αυτοματισμούς μπορεί να μοιάζει ασήμαντο. Όμως όπου έμπαινε συναγερμός τόσα χρόνια δεν μπορεί να αντικατασταθεί ακόμα. 
Ο Ajax πατάει σε δυο βάρκες. Έχει πολλές υποσχέσεις αλλά δεν έχει παραδώσει ακόμα. Από την μια είναι πραγματικός συναγερμός, ακολουθεί πρότυπα, έχει πολύ ποιοτικό hardware. Από την άλλη σχεδιάστηκε στην λογική της εγκατάστασης με την ευκολία του app και όχι των εκατοντάδων μενού σε πληκτρολόγιο. Έχει τα σενάρια αυτοματισμού πολύ ψηλά και πρόσφατα παρουσίασε επιπλέον hardware καθαρά στο κομμάτι του smart (αισθητήρια ποιότητας αέρα, έξυπνους διακόπτες τοίχου). Δίνει API και άλλοι κατασκευαστές μπορούν να πάνε προς αυτόν αλλά ακόμα δεν έχει μιλήσει με τις μεγάλες πλατφόρμες ελέγχου (Amazon, Google, Apple). Όταν το κάνει θα εκτοξευθεί. Ναι, ξενίζει το cloud και έχεις την ανασφάλεια της μελλοντικής εξάρτησης αλλά από την άλλη έχεις καλούδια ότι το cloud μπορεί να ειδοποιήσει ότι έχει χάσει επαφή με τον συναγερμό όταν στους παραδοσιακούς δεν θα μάθεις τίποτα αν αυτός έχει με τον ένα ή άλλο τρόπο χάσει την δυνατότητα επικοινωνίας. 

Κρατήστε ότι δεν είναι άσπρο - μαύρο. 

Επεξ/σία από kifinas
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/11/2022 στις 7:22 ΠΜ, kifinas είπε

Δεν είναι άσπρο μαύρο. Οι συναγερμοί μέσω smart home υστερούν πολύ σε δυνατότητες στο κομμάτι του συναγερμού αλλά είναι χρόνια μπροστά στο κομμάτι του αυτοματισμού/ελέγχου. 

Ναι όλοι οι συναγερμοί μπορούν να κάνουν τα σενάρια με τα κατάλληλα καλώδια, αισθητήρια και ρελέ. Αλλά δεν μπορείς να χειριστείς μετά αυτή την υποδομή πχ με την φωνή σου (άνοιξε γκαραζόπορτα) δεν μπορείς να τα ενοποιήσεις με αυτοματισμούς καθημερινότητας έξω από το κλειστό σύστημα του συναγερμού. 
Στην ασφάλεια τα smart είναι χρόνια πίσω και δεν έχουν δυνατότητες που είναι αυτονόητες και απαραίτητες για πολλούς (κέντρα λήψης σημάτων, επιβεβαίωση συναγερμού και άλλα που αναφέρονται στα πρότυπα). Σε πολλά σπίτια που δεν θα έβαζαν συναγερμό αλλά είναι nice to have μαζί με τους αυτοματισμούς μπορεί να μοιάζει ασήμαντο. Όμως όπου έμπαινε συναγερμός τόσα χρόνια δεν μπορεί να αντικατασταθεί ακόμα. 
Ο Ajax πατάει σε δυο βάρκες. Έχει πολλές υποσχέσεις αλλά δεν έχει παραδώσει ακόμα. Από την μια είναι πραγματικός συναγερμός, ακολουθεί πρότυπα, έχει πολύ ποιοτικό hardware. Από την άλλη σχεδιάστηκε στην λογική της εγκατάστασης με την ευκολία του app και όχι των εκατοντάδων μενού σε πληκτρολόγιο. Έχει τα σενάρια αυτοματισμού πολύ ψηλά και πρόσφατα παρουσίασε επιπλέον hardware καθαρά στο κομμάτι του smart (αισθητήρια ποιότητας αέρα, έξυπνους διακόπτες τοίχου). Δίνει API και άλλοι κατασκευαστές μπορούν να πάνε προς αυτόν αλλά ακόμα δεν έχει μιλήσει με τις μεγάλες πλατφόρμες ελέγχου (Amazon, Google, Apple). Όταν το κάνει θα εκτοξευθεί. Ναι, ξενίζει το cloud και έχεις την ανασφάλεια της μελλοντικής εξάρτησης αλλά από την άλλη έχεις καλούδια ότι το cloud μπορεί να ειδοποιήσει ότι έχει χάσει επαφή με τον συναγερμό όταν στους παραδοσιακούς δεν θα μάθεις τίποτα αν αυτός έχει με τον ένα ή άλλο τρόπο χάσει την δυνατότητα επικοινωνίας. 

Κρατήστε ότι δεν είναι άσπρο - μαύρο. 

Συμφωνώ μαζί σου. Φυσικά και δεν είναι άσπρο - μαύρο και φυσικά δεν υπάρχει πανάκεια λύση. Κάθε περίπτωση είτε είναι σπίτι, είτε ξενοδοχείο, είτε mall, είτε κτίριο γραφείων είναι ξεχωριστή. 

Το μέλλον όμως (το οποίο το ορίζουν 5-6 εταιρείες) δείχνει smart home! Αυτή τη στιγμή για κατοικίες (για οτιδήποτε άλλο θα αργήσει αρκετά) υπάρχουν συστήματα ασφαλείας με Homekit, η abode (δεν ξέρω πως θα δουλέψει Ελλάδα) και η κινέζικη LifeSmart που δεν γνωρίζω πόσο αξιόπιστη είναι. Δεν βάζω μέσα την Aqara γιατί υστερεί σε αρκετά θέματα στα alarm systems.

Όταν όμως εταιρείες όπως η apple / Google / Amazon κάθισαν και δούλεψαν μαζί πρωτόκολλο επικοινωνίας (matter) καταλαβαίνουμε όλοι ότι δεν το έκαναν για να παντρέψω εγώ 2 προϊόντα αλλά γιατί θέλουν να κυριαρχήσουν στο πιο αναπτυσσόμενο κομμάτι της τεχνολογίας. Την ημέρα που θα ανακοινώσει η Apple π.χ. Smart Home alarm system θα κλείσουν πολλά μαγαζιά. 

Εδώ μιλάμε για συναγερμούς όμως για αυτό και ζήτησα αν ξέρει κάποιος κάποιον που να έχει ανακοινώσει υποστήριξη Matter. θα ήταν εξαιρετικό νέο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/11/2022 στις 9:08 ΠΜ, apostolis_32 είπε

Μετα από 2 τοποθετησεις Ajax έχω να πω το εξής σαν τεχνικος.

Θα παραλείψω το κόστος μιας και δεν το πληρώνω εγώ.  Απαράδεκτο να μην είναι απαραίτητη η χρήση πληκτρολογίου. Απαράδεκτο να μη γίνεται ο προγραμματισμός με απευθείας σύνδεση με pc με κάποιο τρόπο offline, ή εφόσον χρησιμοποιηθεί πληκτρολόγιο από αυτό. Θέλει απαραίτητα online λογαριασμο να κάνεις σύνδεση και wifi/lan. Αν απενεργοποιήσεις και το lan(ναι έχει να το κλείσεις) και δεν έχεις βάλει WiFi, πας για ολικό reset(δεν έχει κλειδωμα τεχνικού, ο καθένας κάνει reset. Άλλη λογική, άλλη φιλοσοφία). Απαράδεκτη/πολύπλοκη λειτουργία χρηστών και κωδικών. Πολλαπλοί χρήστες, πολλαπλοί κωδικοί. Από το app εντάξει ένα κουμπί, αλλά θέλει ο καθένας το δικό του λογαριασμό. Από το πληκτρολόγιο βάζεις πρώτα τον αριθμό χρήστη και μετά τον κωδικό. Χάνεται η ουσία, σε προτρέπει να χρησιμοποιείς μόνο το app.  

Στα θετικά , από το app τουλάχιστον είναι απλός ο προγραμματισμός με άπειρες παραμετροποιήσεις.

Δε ξέρω μπορεί εν καιρώ να το συνηθίσω. Αν θυμηθώ κ αλλά θα τα προσθέσω.

Καλέ μου φίλε... Νομίζω πως όλα είναι θέμα απαιτήσεων. 

Εσύ που είσαι τεχνικός, θέλεις και θέτεις σαν απαραίτητα κάποια πράγματα. 

Εγώ που είμαι ένας απλός χρήστης και έχω δει τον ajax στον αδερφό μου, τον πεθερό μου και το μπατζανακι μου, είναι αυτός που θα έβαζα χωρίς δεύτερη σκέψη, αν μπορούσα οικονομικά. Αυτά που εσύ θέτεις σαν μειονεκτηματα, εγώ τα βλέπω θετικά. 

Πληκτρολόγιο το 2022 τι να το κάνεις? Όλοι έχουμε κινητά. Πέραν του οπλιζεις - αφοπλιζεις, βλέπεις ανά πάσα στιγμή τι status του συναγερμού. Και για τα παιδιά, έχεις τα SpaceControl Jeweller, τα γνωστά keyfobs. 

Η απαραίτητη χρήστη υπολογιστή ή πληκτρολογιου, θα αναιρουσε τη φύση του συναγερμού, ο οποίος είναι προσανατολισμενος να μπορεί να εγκατασταθεί από κάποιον απλό χρήστη και όχι απαραίτητα κάποιον τεχνικό. Και με το ίδιο σκεπτικό, ή απαραίτητη δημιουργία λογαριασμού είναι ιλογικαοτατη, για να μπορείς εσυ και μόνο εσύ (ή όποιον άλλον επιλέξεις) να έχει πρόσβαση στις ρυθμίσεις. Εμένα για παράδειγμα το να τον σεταρει κάποιος τεχνικός, να τον κλειδώσει με δικό του κωδικό και να μην μπορώ να κάνω οτιδήποτε στον συναγερμό μου, με θυμώνει. Ακόμα περισσότερο δε, το ότι θα πρέπει να με χρεώσει για να αλλάξει κάποια ρύθμιση. 

Όπως είπατε όμως ήδη, τίποτα δεν είναι από μαύρο και πανάκεια. 

Για ένα σπίτι λοιπόν, εγώ θεωρώ Ρον Ajax κορυφή. Σε μια επιχείρηση, ή ένα σπίτι κάποιου επιχειρηματία, θεωρώ τις ενσυρματες λύσεις απαραίτητες. 

Φιλικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Tzimmys είπε

Καλέ μου φίλε... Νομίζω πως όλα είναι θέμα απαιτήσεων. 

Εσύ που είσαι τεχνικός, θέλεις και θέτεις σαν απαραίτητα κάποια πράγματα. 

Εγώ που είμαι ένας απλός χρήστης και έχω δει τον ajax στον αδερφό μου, τον πεθερό μου και το μπατζανακι μου, είναι αυτός που θα έβαζα χωρίς δεύτερη σκέψη, αν μπορούσα οικονομικά. Αυτά που εσύ θέτεις σαν μειονεκτηματα, εγώ τα βλέπω θετικά. 

Πληκτρολόγιο το 2022 τι να το κάνεις? Όλοι έχουμε κινητά. Πέραν του οπλιζεις - αφοπλιζεις, βλέπεις ανά πάσα στιγμή τι status του συναγερμού. Και για τα παιδιά, έχεις τα SpaceControl Jeweller, τα γνωστά keyfobs. 

Η απαραίτητη χρήστη υπολογιστή ή πληκτρολογιου, θα αναιρουσε τη φύση του συναγερμού, ο οποίος είναι προσανατολισμενος να μπορεί να εγκατασταθεί από κάποιον απλό χρήστη και όχι απαραίτητα κάποιον τεχνικό. Και με το ίδιο σκεπτικό, ή απαραίτητη δημιουργία λογαριασμού είναι ιλογικαοτατη, για να μπορείς εσυ και μόνο εσύ (ή όποιον άλλον επιλέξεις) να έχει πρόσβαση στις ρυθμίσεις. Εμένα για παράδειγμα το να τον σεταρει κάποιος τεχνικός, να τον κλειδώσει με δικό του κωδικό και να μην μπορώ να κάνω οτιδήποτε στον συναγερμό μου, με θυμώνει. Ακόμα περισσότερο δε, το ότι θα πρέπει να με χρεώσει για να αλλάξει κάποια ρύθμιση. 

Όπως είπατε όμως ήδη, τίποτα δεν είναι από μαύρο και πανάκεια. 

Για ένα σπίτι λοιπόν, εγώ θεωρώ Ρον Ajax κορυφή. Σε μια επιχείρηση, ή ένα σπίτι κάποιου επιχειρηματία, θεωρώ τις ενσυρματες λύσεις απαραίτητες. 

Φιλικά. 

Ωραία όλα αυτά δεν διαφωνώ πουθενά. Σαν χρήστης θα σου απαντήσω. Πες οτι για Χ,Ψ λόγους δεν έχω κινητό(είτε έχει κλείσει, είτε δεν έχω data,είτε το ξέχασα, άντε να μην συμπεριλάβουμε τη περίπτωση να έχει πέσει κανενας σέρβερ), τα παιδιά με τα fobs λείπουν ή δεν έχουν fobs, πληκτρολόγιο όπως λες φυσικά δεν έχω. Έτσι οχι μόνο δεν μπορώ να κάνω αλλαγές στις ρυθμίσεις , αλλά δεν μπορώ να κάνω το πιο απλό, όπλιση/αφοπλίσω ένα σύστημα 1000 ευρώ. Άσε τον τεχνικό απ' έξω. Δεν έχεις φυσική πρόσβαση στο αγορασμενο σύστημα σου. Ο λόγος ύπαρξης κλειδώματος στους συναγερμούς είναι για να υπάρχει και κάλυψη εγγύησης. Δεν θα σε χρεώσει κανένας τεχνικός όσο σου παρέχει εγγύηση και δεν έχεις πειράξει μόνος σου τίποτα. Εδώ στον Ajax εφόσον δεν υπάρχει δυνατότητα κλειδώματος, δεν υπάρχει και εγγύηση σωστής λειτουργίας, από θέμα τοποθέτησης και ψευδής συναγερμούς. Άμα βεβαια το βάλεις μόνος σου δεν έχεις έτσι κ αλλιώς. Δεν χρειάζεται λογαριασμό για να έχεις πρόσβαση εσύ και μόνο εσύ.

Το ζητούμενο, αν θες να είναι cloud-based, αποδέχεσαι και τα αρνητικά. Έχει τρομερο interface, πιασαρικο με πολλές ρυθμίσεις ο Ajax, απλά παραειναι cloud για μένα. Αν το φτιάξει το συζητάμε. Πχ. και η hikvision με το hik-connect το ίδιο ακριβώς κάνει, αλλά τουλάχιστον σου παρέχει http server να μπεις τοπικά.

Επίσης με την ίδια λογική να καταργήσουμε όλα τα κοντρόλ στο σπίτι, τηλεόρασης, κλιματισμό, hifi κα, αφού όλα είναι στο δίκτυο. Καλό στην αρχή, τη πρώτη εβδομάδα, μετά ΟΛΟΙ γυρίζουν στο φυσικό κοντρόλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλέ μου φίλε, συμφωνώ με όσα λες. 

Είσαι ευγενικός και διαλλακτικος. 

Όπως είπα, νομίζω ότι είναι καθαρά θέμα απαιτήσεων. Όλα μπαίνουν στη ζυγαριά και όλοι έχουν διαφορετικά θέλω/ ανάγκες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, apostolis_32 είπε

Εδώ στον Ajax εφόσον δεν υπάρχει δυνατότητα κλειδώματος, δεν υπάρχει και εγγύηση σωστής λειτουργίας, από θέμα τοποθέτησης και ψευδής συναγερμούς

Καλέ έχει. Hub settings, users, επιλέγεις τους admin, permissions, system settings. Ένα τοπικό χειριστήριο είναι απαραίτητο να υπάρχει για τις περιπτώσεις που είπατε (είτε SpaceControl είτε KeyPad).

Γενικά η Ajax δεν είναι υπέρ της εγκατάστασης από τον τελικό χρήστη αλλά από επαγγελματίες. Για αυτό προσπαθεί να χτίσει ισχυρούς δεσμούς με τους επαγγελματίες σε κάθε χώρα ή το κάνει ακόμα και απαραίτητο (πχ στον Ajax Fibra, στο ενσύρματο/ασύρματο υβριδικό τους σύστημα που δεν μπορεί να το βάλει μη πιστοποιημένος).

Επεξ/σία από kifinas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kifinas είπε

Καλέ έχει. Hub settings, users, επιλέγεις τους admin, permissions, system settings. Ένα τοπικό χειριστήριο είναι απαραίτητο να υπάρχει για τις περιπτώσεις που είπατε (είτε SpaceControl είτε KeyPad).

Γενικά η Ajax δεν είναι υπέρ της εγκατάστασης από τον τελικό χρήστη αλλά από επαγγελματίες. Για αυτό προσπαθεί να χτίσει ισχυρούς δεσμούς με τους επαγγελματίες σε κάθε χώρα ή το κάνει ακόμα και απαραίτητο (πχ στον Ajax Fibra, στο ενσύρματο/ασύρματο υβριδικό τους σύστημα που δεν μπορεί να το βάλει μη πιστοποιημένος).

Με reset του hub το παρακάμπτει, άλλο κλείδωμα εννοώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, apostolis_32 είπε

Με reset του hub το παρακάμπτει, άλλο κλείδωμα εννοώ

Ώπα. Το συγκεκριμένο κλείδωμα υπερκαλύπτει την ανάγκη που περιέγραψες παραπάνω "δεν υπάρχει δυνατότητα κλειδώματος, δεν υπάρχει και εγγύηση σωστής λειτουργίας". 

Το κλείδωμα με κωδικό εγκαταστάτη που σε περίπτωση ρήξης μεταξύ πελάτη και εγκαταστάτη κάνει την κεντρική πλακέτα μία άχρηστη μάζα ηλεκτρονικών, χωρίς αφαίρεση του στην λήξη της συνεργασίας είναι κακή πρακτική αφού σου αφαιρεί το δικαίωμα πάνω στο hardware που αγόρασες. Πόσοι και πόσοι κεντρικοί πίνακες έχουν αλλαχτεί για αυτό... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μην το ξεκλειδώσει ο τεχνικός μετά από αίτημα του πελάτη είναι κακή πάστα τεχνικού. Για το 1ο θα συμφωνήσω είναι το ίδιο, απλά θέλει κ ο τεχνικός μια έξτρα σιγουριά ότι δεν θα αντικατασταθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/11/2022 στις 4:03 ΜΜ, Tzimmys είπε

Καλέ μου φίλε... Νομίζω πως όλα είναι θέμα απαιτήσεων. 

Εσύ που είσαι τεχνικός, θέλεις και θέτεις σαν απαραίτητα κάποια πράγματα. 

Εγώ που είμαι ένας απλός χρήστης και έχω δει τον ajax στον αδερφό μου, τον πεθερό μου και το μπατζανακι μου, είναι αυτός που θα έβαζα χωρίς δεύτερη σκέψη, αν μπορούσα οικονομικά. Αυτά που εσύ θέτεις σαν μειονεκτηματα, εγώ τα βλέπω θετικά. 

Πληκτρολόγιο το 2022 τι να το κάνεις? Όλοι έχουμε κινητά. Πέραν του οπλιζεις - αφοπλιζεις, βλέπεις ανά πάσα στιγμή τι status του συναγερμού. Και για τα παιδιά, έχεις τα SpaceControl Jeweller, τα γνωστά keyfobs. 

Η απαραίτητη χρήστη υπολογιστή ή πληκτρολογιου, θα αναιρουσε τη φύση του συναγερμού, ο οποίος είναι προσανατολισμενος να μπορεί να εγκατασταθεί από κάποιον απλό χρήστη και όχι απαραίτητα κάποιον τεχνικό. Και με το ίδιο σκεπτικό, ή απαραίτητη δημιουργία λογαριασμού είναι ιλογικαοτατη, για να μπορείς εσυ και μόνο εσύ (ή όποιον άλλον επιλέξεις) να έχει πρόσβαση στις ρυθμίσεις. Εμένα για παράδειγμα το να τον σεταρει κάποιος τεχνικός, να τον κλειδώσει με δικό του κωδικό και να μην μπορώ να κάνω οτιδήποτε στον συναγερμό μου, με θυμώνει. Ακόμα περισσότερο δε, το ότι θα πρέπει να με χρεώσει για να αλλάξει κάποια ρύθμιση. 

Όπως είπατε όμως ήδη, τίποτα δεν είναι από μαύρο και πανάκεια. 

Για ένα σπίτι λοιπόν, εγώ θεωρώ Ρον Ajax κορυφή. Σε μια επιχείρηση, ή ένα σπίτι κάποιου επιχειρηματία, θεωρώ τις ενσυρματες λύσεις απαραίτητες. 

Φιλικά. 

Ο διαφορετικος τροπος σκεψης ειναι οτι ο ενας σκεφτεται πως λειτουργουν 500 οικογενειες ,εσυ σκεφτεσαι πως λειτουργεις εσυ...

Εαν απαιτησεις να ΜΗΝ ΚΛΕΙΔΩΘΕΙ δεν κλειδωνει(την ευθυνη ποιος θα παρει ομως σε ενδεχομενη παραβίαση? 

 

Στις 20/11/2022 στις 10:45 ΜΜ, apostolis_32 είπε

Ωραία όλα αυτά δεν διαφωνώ πουθενά. Σαν χρήστης θα σου απαντήσω. Πες οτι για Χ,Ψ λόγους δεν έχω κινητό(είτε έχει κλείσει, είτε δεν έχω data,είτε το ξέχασα, άντε να μην συμπεριλάβουμε τη περίπτωση να έχει πέσει κανενας σέρβερ), τα παιδιά με τα fobs λείπουν ή δεν έχουν fobs, πληκτρολόγιο όπως λες φυσικά δεν έχω. Έτσι οχι μόνο δεν μπορώ να κάνω αλλαγές στις ρυθμίσεις , αλλά δεν μπορώ να κάνω το πιο απλό, όπλιση/αφοπλίσω ένα σύστημα 1000 ευρώ. Άσε τον τεχνικό απ' έξω. Δεν έχεις φυσική πρόσβαση στο αγορασμενο σύστημα σου. Ο λόγος ύπαρξης κλειδώματος στους συναγερμούς είναι για να υπάρχει και κάλυψη εγγύησης. Δεν θα σε χρεώσει κανένας τεχνικός όσο σου παρέχει εγγύηση και δεν έχεις πειράξει μόνος σου τίποτα. Εδώ στον Ajax εφόσον δεν υπάρχει δυνατότητα κλειδώματος, δεν υπάρχει και εγγύηση σωστής λειτουργίας, από θέμα τοποθέτησης και ψευδής συναγερμούς. Άμα βεβαια το βάλεις μόνος σου δεν έχεις έτσι κ αλλιώς. Δεν χρειάζεται λογαριασμό για να έχεις πρόσβαση εσύ και μόνο εσύ.

Το ζητούμενο, αν θες να είναι cloud-based, αποδέχεσαι και τα αρνητικά. Έχει τρομερο interface, πιασαρικο με πολλές ρυθμίσεις ο Ajax, απλά παραειναι cloud για μένα. Αν το φτιάξει το συζητάμε. Πχ. και η hikvision με το hik-connect το ίδιο ακριβώς κάνει, αλλά τουλάχιστον σου παρέχει http server να μπεις τοπικά.

Επίσης με την ίδια λογική να καταργήσουμε όλα τα κοντρόλ στο σπίτι, τηλεόρασης, κλιματισμό, hifi κα, αφού όλα είναι στο δίκτυο. Καλό στην αρχή, τη πρώτη εβδομάδα, μετά ΟΛΟΙ γυρίζουν στο φυσικό κοντρόλ.

Γιατι γίνεται ολη αυτη η συζητηση μονο για τον ajax?Υπαρχουν τοσοι ασυρματοι συναγερμοι αρκετες κλασεις ανωτεροι .Σειρηνες σοβαροτερες απο τα bluetooth ηχειακια της ajax :) και κεντρα για σοβαροτερη εγκατασταση απο ενα πορτατιφ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...