Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, ss42ss είπε

Αν δεν βάλεις και ups δωρον άδωρον….

για συναγερμό καλύτερα να πας σε caddx

 

Ναι μπορείς να χρησιμοποιήσεις κανονικά τον συναγερμό, πιθανόν ο προηγούμενος χρήστης που έβαλε τον συναγερμό να το είχε συνδέσει σε ΚΛΣ.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα πρέπει να επικοινωνήσω με την εταιρία που έκανε την εγκατάσταση για να βάλω δικό μου pin; πως θα πρέπει να κινηθώ γνωρίζεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, original911 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα πρέπει να επικοινωνήσω με την εταιρία που έκανε την εγκατάσταση για να βάλω δικό μου pin; πως θα πρέπει να κινηθώ γνωρίζεις; 

Ναι, καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις με την εταιρεία που έβαλε τον συναγερμό ή κάποιον που ασχολείται με τον IDS θα είναι ποιο εύκολο και γρήγορο χωρίς να ταλαιπωρηθείς! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει καμιά πρόταση για αξιόπιστο οικονομικό συναγερμό;

Θα χρειαστεί να καλύψει χώρο με δύο μπαλκονόπορτες ρολό, και μία με συρόμενο πατζούρι.

Θα εξυπηρετούσε να έχει δυνατότητες gsm και app για ειδοποιήσεις.

Ο χώρος είναι ενοικιαζόμενος και παρότι έχει καλωδίωση για συναγερμό μάλλον ένας ασύρματος θα ήταν πιο πρακτικός καθότι εύκολα μεταφερόμενος σε ενδεχόμενη αλλαγή χώρου στο μέλλον.

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε δεν καταλαβα, γιατι παλιοτερα τουλαχιστον-δεν ξερω ακομη αν συνηθιζεται αυτο, την 'κουζινα' σε μονοκατοικιες κυριως, την αφηναν χωρις εξωφυλλο-παντζουρι. Παραθυρο, πορτα. Ποιο το νοημα;

Απο θεμα ασφαλειας παντως με φοβιζει.
Τωρα που βαλαμε συναγερμο, ειμαι πιο ησυχος βεβαια.

Δεν ξερω αν αξιζει, να δρομολογησω να βαλω πατζουρι-αλουμινιου, για θεμα επιπροσθετης ασφαλειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Υπάρχει καμιά πρόταση για αξιόπιστο οικονομικό συναγερμό;

Θα χρειαστεί να καλύψει χώρο με δύο μπαλκονόπορτες ρολό, και μία με συρόμενο πατζούρι.

Θα εξυπηρετούσε να έχει δυνατότητες gsm και app για ειδοποιήσεις.

Ο χώρος είναι ενοικιαζόμενος και παρότι έχει καλωδίωση για συναγερμό μάλλον ένας ασύρματος θα ήταν πιο πρακτικός καθότι εύκολα μεταφερόμενος σε ενδεχόμενη αλλαγή χώρου στο μέλλον.

Ajax ασύρματος, EBS hybrid και οι δύο υποστηρίζουν ασύρματο, GSM, Ethernet κ εφαρμογή  χωρίς απαραίτητα την χρήση εσωτερικού πληκτρολογίου.

Επεξ/σία από ss42ss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο είδα, δεν υπάρχει κανένας συναγερμός που να δήλωσε πως θα γίνει συμβατός με matter ή να υπάρχει έστω η κατηγορία σε αυτές που θα ενταχθούν στο matter. Θα μπουν αισθητήρια κίνησης, ανοίγματος και έτσι θα μπορείς να κάνεις κάτι σαν συναγερμό αλλά χωρίς να είναι αληθινός (ως προς τις πιστοποιήσεις) συναγερμός. Από την άλλη όμως θα μπορείς αυτά τα αισθητήρια να τα χρησιμοποιείς και για τον συναγερμό και για αυτοματισμούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, alejsalonica είπε

Επειδή το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω, υπάρχει σήμερα συναγερμός να έχει αναφέρει ότι θα υποστηρίξει το matter ή θα βολευτούμε με aqara π.χ.?

Μιας και το matter,δεν το γνώριζα, απ' ότι είδα είναι απλά μια καινούρια γλώσσα, δηλαδή θέλουν να το κάνουν ένα universal πρωτόκολλο επικοινωνίας, και λειτουργεί πάνω στο TCP δίκτυο χωρίς να θέλει άλλο hardware, θεωρώ ότι όποιος (οποία μάρκα) είναι διατεθειμένος να πληρώσει την άδεια χρήσης του θα είναι συμβατός με ένα firmware update.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, ss42ss είπε

Ajax ασύρματος, EBS hybrid και οι δύο υποστηρίζουν ασύρματο, GSM, Ethernet κ εφαρμογή  χωρίς απαραίτητα την χρήση εσωτερικού πληκτρολογίου.

Μετα από 2 τοποθετησεις Ajax έχω να πω το εξής σαν τεχνικος.

Θα παραλείψω το κόστος μιας και δεν το πληρώνω εγώ.  Απαράδεκτο να μην είναι απαραίτητη η χρήση πληκτρολογίου. Απαράδεκτο να μη γίνεται ο προγραμματισμός με απευθείας σύνδεση με pc με κάποιο τρόπο offline, ή εφόσον χρησιμοποιηθεί πληκτρολόγιο από αυτό. Θέλει απαραίτητα online λογαριασμο να κάνεις σύνδεση και wifi/lan. Αν απενεργοποιήσεις και το lan(ναι έχει να το κλείσεις) και δεν έχεις βάλει WiFi, πας για ολικό reset(δεν έχει κλειδωμα τεχνικού, ο καθένας κάνει reset. Άλλη λογική, άλλη φιλοσοφία). Απαράδεκτη/πολύπλοκη λειτουργία χρηστών και κωδικών. Πολλαπλοί χρήστες, πολλαπλοί κωδικοί. Από το app εντάξει ένα κουμπί, αλλά θέλει ο καθένας το δικό του λογαριασμό. Από το πληκτρολόγιο βάζεις πρώτα τον αριθμό χρήστη και μετά τον κωδικό. Χάνεται η ουσία, σε προτρέπει να χρησιμοποιείς μόνο το app.  

Στα θετικά , από το app τουλάχιστον είναι απλός ο προγραμματισμός με άπειρες παραμετροποιήσεις.

Δε ξέρω μπορεί εν καιρώ να το συνηθίσω. Αν θυμηθώ κ αλλά θα τα προσθέσω.

Επεξ/σία από apostolis_32
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, apostolis_32 είπε

Μετα από 2 τοποθετησεις Ajax έχω να πω το εξής σαν τεχνικος.

Θα παραλείψω το κόστος μιας και δεν το πληρώνω εγώ.  Απαράδεκτο να μην είναι απαραίτητη η χρήση πληκτρολογίου. Απαράδεκτο να μη γίνεται ο προγραμματισμός με απευθείας σύνδεση με pc με κάποιο τρόπο offline, ή εφόσον χρησιμοποιηθεί πληκτρολόγιο από αυτό. Θέλει απαραίτητα online λογαριασμο να κάνεις σύνδεση και wifi/lan. Αν απενεργοποιήσεις και το lan(ναι έχει να το κλείσεις) και δεν έχεις βάλει WiFi, πας για ολικό reset(δεν έχει κλειδωμα τεχνικού, ο καθένας κάνει reset. Άλλη λογική, άλλη φιλοσοφία). Απαράδεκτη/πολύπλοκη λειτουργία χρηστών και κωδικών. Πολλαπλοί χρήστες, πολλαπλοί κωδικοί. Από το app εντάξει ένα κουμπί, αλλά θέλει ο καθένας το δικό του λογαριασμό. Από το πληκτρολόγιο βάζεις πρώτα τον αριθμό χρήστη και μετά τον κωδικό. Χάνεται η ουσία, σε προτρέπει να χρησιμοποιείς μόνο το app.  

Στα θετικά , από το app τουλάχιστον είναι απλός ο προγραμματισμός με άπειρες παραμετροποιήσεις.

Δε ξέρω μπορεί εν καιρώ να το συνηθίσω. Αν θυμηθώ κ αλλά θα τα προσθέσω.

Άρα δηλαδή για ρυθμίσεις το οτιδήποτε είσαι απόλυτα εξαρτημένος από το διαδίκτυο (και το cloud του κατασκευαστή);

Αν δεν έχεις δίκτυο (ή πέσει ο server του κατασκευαστή) την πάτησες;

Μέσω της sim δεν προσφέρει κάποια σχετική λειτουργία έστω;

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, apostolis_32 είπε

Μιας και το matter,δεν το γνώριζα, απ' ότι είδα είναι απλά μια καινούρια γλώσσα, δηλαδή θέλουν να το κάνουν ένα universal πρωτόκολλο επικοινωνίας, και λειτουργεί πάνω στο TCP δίκτυο χωρίς να θέλει άλλο hardware, θεωρώ ότι όποιος (οποία μάρκα) είναι διατεθειμένος να πληρώσει την άδεια χρήσης του θα είναι συμβατός με ένα firmware update.

Ένα κοινό πρωτόκολλο επικοινωνίας μεταξύ συσκευών που θα φέρει επανάσταση στο smart home. Αν ψάξεις λίγο https://csa-iot.org/csa-iot_products/ θα δεις εκατοντάδες εταιρείες που πιστοποιούν συσκευές. Με αυτόν τον τρόπο όλες οι συσκευές σου (μαζί με τον συναγερμό π.χ.) θα είναι στο HomeKit / Google Home κλπ. Μπορεί να φανταστεί κάποιος ότι με το homekit έχει πλέον το υψηλότερο επίπεδο ασφάλειας σε κάμερες κλπ. Ήδη μεγάλη εταιρεία του χώρου έχει συναγερμό με Homekit αλλά για Αμερική και Αγγλία. https://goabode.com/homekit Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να λειτουργήσει Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, alejsalonica είπε

Ένα κοινό πρωτόκολλο επικοινωνίας μεταξύ συσκευών που θα φέρει επανάσταση στο smart home. Αν ψάξεις λίγο https://csa-iot.org/csa-iot_products/ θα δεις εκατοντάδες εταιρείες που πιστοποιούν συσκευές. Με αυτόν τον τρόπο όλες οι συσκευές σου (μαζί με τον συναγερμό π.χ.) θα είναι στο HomeKit / Google Home κλπ. Μπορεί να φανταστεί κάποιος ότι με το homekit έχει πλέον το υψηλότερο επίπεδο ασφάλειας σε κάμερες κλπ. Ήδη μεγάλη εταιρεία του χώρου έχει συναγερμό με Homekit αλλά για Αμερική και Αγγλία. https://goabode.com/homekit Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να λειτουργήσει Ελλάδα.

Απλά τα παραδείγματα που αναφέρονται στο site της abode, πχ μόλις ανοίξει η γκαραζοπορτα να αφοπλίσουν όλα, να ανοίξουν φώτα κλπ αυτοματισμοί, γίνονται ήδη με τους υπάρχον συναγερμούς. Δεν ανακάλυψαν και τη ρόδα. +Ότι όλο αυτό με το cloud και always online για να δουλέψει κάτι, εμένα με τρομάζει. Δεν είμαι ο μόνος. Αρκετοί θέλουν να ζούνε incognito.

47 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Άρα δηλαδή για ρυθμίσεις το οτιδήποτε είσαι απόλυτα εξαρτημένος από το διαδίκτυο (και το cloud του κατασκευαστή);

Ακριβώς!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, apostolis_32 είπε

Απλά τα παραδείγματα που αναφέρονται στο site της abode, πχ μόλις ανοίξει η γκαραζοπορτα να αφοπλίσουν όλα, να ανοίξουν φώτα κλπ αυτοματισμοί, γίνονται ήδη με τους υπάρχον συναγερμούς. Δεν ανακάλυψαν και τη ρόδα. +Ότι όλο αυτό με το cloud και always online για να δουλέψει κάτι, εμένα με τρομάζει. Δεν είμαι ο μόνος. Αρκετοί θέλουν να ζούνε incognito.

Ποιος συναγερμός σήμερα δηλαδή κάνει τέτοια πράγματα; Και σε τι περιβάλλον; Μην μου πεις μόνο για ΚΝΧ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Άρα δηλαδή για ρυθμίσεις το οτιδήποτε είσαι απόλυτα εξαρτημένος από το διαδίκτυο (και το cloud του κατασκευαστή);

Σωστά, αν εχεις SIM μπορείς και από εκεί με λίγο μεγαλύτερη καθυστέρηση (για την ενεργοποίηση του GSM πρέπει να είσαι σε WiFi ή Ethernet αν θυμάμαι καλά )

 

2 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Αν δεν έχεις δίκτυο (ή πέσει ο server του κατασκευαστή) την πάτησες;

να πέσει το Cloud της AJAX είναι πολύ δύσκολο, το uptime που δίνει είναι 99,995%  (λίγες εταιρίες σου δίνουν το 5ο ψηφίο)

 

2 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Μέσω της sim δεν προσφέρει κάποια σχετική λειτουργία έστω;

μπορείς να κάνει ότι θα έκανες αν ήσουν με iFi ή Ethernet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, ss42ss είπε

μπορείς να κάνει ότι θα έκανες αν ήσουν με iFi ή Ethernet

Μπορείς να κάνεις και ρυθμίσεις εννοείς όπως θα έκανες από το UI του app (αν ήσουν online);

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...