Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 29/10/2022 στις 8:00 ΠΜ, kifinas είπε

EN54-25

Δεν ηξερα οτι εχουν προτυπο σε ισχυ.Εχεις δει πουθενα ασυρματο συστημα στην Ελλάδα?

Στις 29/10/2022 στις 10:20 ΠΜ, BackFromHell είπε

Τι εννοεις «δεν υπαρχει πουθενα ειδοποιηση με push και να παρεις τηλ στην αστυνομια μονος σου»;

Εννοω οτι αν παρεις τηλ την αστυνομια και της πεις οτι χτυπησε ο συναγερμοσ στο σπιτι σου απλα δεν θα παει!!!!

Επισης το push προυποθετει να καθεσαι σε ενα κινητο απο πανω να παρακολουθεις ποτε θα χτυπησει.

Ειναι ¨"ενα καποιο μετρο" μεχρι εκει ομως.ΚΛΣ δεν θα γινει ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 λεπτά πριν, vasilllis είπε

Δεν ηξερα οτι εχουν προτυπο σε ισχυ.Εχεις δει πουθενα ασυρματο συστημα στην Ελλάδα?

Εννοω οτι αν παρεις τηλ την αστυνομια και της πεις οτι χτυπησε ο συναγερμοσ στο σπιτι σου απλα δεν θα παει!!!!

Επισης το push προυποθετει να καθεσαι σε ενα κινητο απο πανω να παρακολουθεις ποτε θα χτυπησει.

Ειναι ¨"ενα καποιο μετρο" μεχρι εκει ομως.ΚΛΣ δεν θα γινει ποτε.

Αυτα τα λες απο ιδια εμπειρια η τα υποθέτεις; Εχεις τηλεφωνήσει στο 100 για περιστατικο και δεν εχει ερθει;

Τα push notifications θελουν να καθεσαι πανω στο κινητο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, vasilllis είπε

Δεν ηξερα οτι εχουν προτυπο σε ισχυ.Εχεις δει πουθενα ασυρματο συστημα στην Ελλάδα?

Ναι, από την Rakson πρέπει να ήταν τα υλικά. Δεν θυμάμαι κατασκευαστή. Το βασικό θέμα δεν ήταν η μπαταρία (το έχουν λύσει από παλιότερα με τους stand alone και την κλειστού τύπου μπαταρία 10 ετών) αλλά η επιτήρηση των περιφερειακών. 

8 ώρες πριν, mindreader είπε

Νομικα υπαρχει κανενα θεμα, για το χτυπημα των σειρηνων;

Όχι. Εξαίρεση είναι το χτύπημα από δοκιμή σε ώρες κοινής ησυχίας που απαγορεύεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Αυτα τα λες απο ιδια εμπειρια η τα υποθέτεις; Εχεις τηλεφωνήσει στο 100 για περιστατικο και δεν εχει ερθει;

Τα push notifications θελουν να καθεσαι πανω στο κινητο;

Απο εμπειρια.Η Αστυνομια ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙ (δεν εγραψα πουθενα δεν ερχεται αν την ειδοποιησεις οτι σε κλεβουν) αν τους καλεσεις να τους πεις οτι χτυπησε ο συναγερμοσ μου.

τι ακριβως με ρωτας? Αν δεν εχεις το κινητο σου πως θα δεις την ειδοποιηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, vasilllis είπε

Απο εμπειρια.Η Αστυνομια ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙ (δεν εγραψα πουθενα δεν ερχεται αν την ειδοποιησεις οτι σε κλεβουν) αν τους καλεσεις να τους πεις οτι χτυπησε ο συναγερμοσ μου.

τι ακριβως με ρωτας? Αν δεν εχεις το κινητο σου πως θα δεις την ειδοποιηση?

Αυτο που λες οτι «απο εμπειρια δεν ερχεται το 100» ειναι καταφανες ψεμα, διοτι τετοια εμπειρια δεν παιζει να εχεις. Οταν καλεσεις το 100 για διαρρηξη και δωσεις οσα στοιχεια σου ζητηθουν, παντα ερχεται. Αλλο θεμα το σε ποση ωρα ερχεται. ΠΑΝΤΑ ερχεται ομως. Ειναι υποχρεωμενοι να το κανουν, η κληση σου καταγραφεται στο κεντρο τους και ειναι υποχρεωμενοι σε ευλογο χρονικο διαστημα καποιων λεπτων να εχουν κανει καταγραφη συμβαντος στο σημειο. Οχι ανακριβειες και μπουρδες εδω μεσα λοιπον, καθως το θεμα ειναι αρκετα σοβαρο για να γραφονται τετοιου τυπου ουρμπανιες.

Για τα push notifications εγραψες οτι για να τα δεις πρεπει να καθεσαι πανω απο το κινητο. Ειναι κι αυτο ιδιου βεληνεκους μπουρδα με αυτην για το 100 που δεν ερχεται. Αυτα τα push notifications  παραγουν συνεχη ηχητικη ειδοποιηση, προσομοιαζοντας σε σειρηνα, πχ οπως του 112, αλλα με μεγαλυτερη διαρκεια. Ακομα κι αν δεν εχεις πανω σου το κινητο, θα το ακουσεις. Και φυσικα σε καμια περιπτωση δεν ισχυει το οτι πρεπει να εισαι απο πανω του για να δεις το push notification, λες και ειναι notification απο το messenger… 

 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Αυτο που λες οτι «απο εμπειρια δεν ερχεται το 100» ειναι καταφανες ψεμα, διοτι τετοια εμπειρια δεν παιζει να εχεις. Οταν καλεσεις το 100 για διαρρηξη και δωσεις οσα στοιχεια σου ζητηθουν, παντα ερχεται. Αλλο θεμα το σε ποση ωρα ερχεται. ΠΑΝΤΑ ερχεται ομως. Ειναι υποχρεωμενοι να το κανουν, η κληση σου καταγραφεται στο κεντρο τους και ειναι υποχρεωμενοι σε ευλογο χρονικο διαστημα καποιων λεπτων να εχουν κανει καταγραφη συμβαντος στο σημειο. Οχι ανακριβειες και μπουρδες εδω μεσα λοιπον, καθως το θεμα ειναι αρκετα σοβαρο για να γραφονται τετοιου τυπου ουρμπανιες.

Για τα push notifications εγραψες οτι για να τα δεις πρεπει να καθεσαι πανω απο το κινητο. Ειναι κι αυτο ιδιου βεληνεκους μπουρδα με αυτην για το 100 που δεν ερχεται. Αυτα τα push notifications  παραγουν συνεχη ηχητικη ειδοποιηση, προσομοιαζοντας σε σειρηνα, πχ οπως του 112, αλλα με μεγαλυτερη διαρκεια. Ακομα κι αν δεν εχεις πανω σου το κινητο, θα το ακουσεις. Και φυσικα σε καμια περιπτωση δεν ισχυει το οτι πρεπει να εισαι απο πανω του για να δεις το push notification, λες και ειναι notification απο το messenger… 

 

αν και βλεπω το επιπεδο αδυναμο να καταννοησει θα κανω μια προσπαθεια.

Αν δεν ηταν μπουρδα θα εβαζαν ολοι τηλεφωνητη να παιρνει το 100 να λεει με κλεβουν στο σπιτι και δεν θα καλουσε εσενα να παρεις εσυ το 100.Βλεπεις ολοι οσοι ειναι συνδρομητες σε ΚΛΣ ειναι μλκες και εσυ εισαι ο εξυπνος.

Καλα τα αλλα που λες για τα push , δεν εχω να προσθεσω κατι.Εσυ νομιζεις οτι  ολοι οι εργαζομενοι εχουν το κινητο στην τσεπη για να ακουνε την σειρηνα.15 μερες στην ζακυνθο εγω που δεν ειχα σημα σε ολο το νησι Θα σηκωνα την κεραια μου την 3d να βρω σημα. Να μην αναφερω οτι θαλασσα φορας το κινητο στο μαγιο...Νομιζετε οτι ολοι τα εχουν σκουλαρικια!!!

Το οτι εξυπηρετει εσενα δεν συμβαινει το ιδιο με ολους.

 

Κανε μια κληση και πες χτυπαει ο συναγερμος στο σπιτι μου να μας λυθει η απορια....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα του @vasilllis, θα προσθέσω ότι καθένας κάνει κουμάντο στην τσέπη του και αν αισθάνεσαι ποιο ασφαλής χωρις να είσαι πάνω σε ΚΛΣ, μεγεια σου και χαρά σου!!!

Όσον αφορά το ΚΛΣ και την κλήση στα τηλέφωνα άμεσης ανάγκης 100/199/166 σαφώς θα είναι ποιο γρήγορη η απόκριση σε σχέση με κλήση έναν πολίτη! 

Επεξ/σία από ss42ss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ss42ss είπε

Θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα του @vasilllis, θα προσθέσω ότι καθένας κάνει κουμάντο στην τσέπη του και αν αισθάνεσαι ποιο ασφαλής έτσι μεγεια σου και χαρά σου!!!

Όσον αφορά το ΚΛΣ και την κλήση στα τηλέφωνα άμεσης ανάγκης 100/199/166 σαφώς θα είναι ποιο γρήγορη η απόκριση σε σχέση με έναν πολίτη! 

Σε αρκετους πελατες μου εχουν αρνηθει επεμβαση παντως.Ζητησαν να επιβεβεβαιωθει το περιστατικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, vasilllis είπε

Σε αρκετους πελατες μου εχουν αρνηθει επεμβαση παντως.Ζητησαν να επιβεβεβαιωθει το περιστατικο.

Κρύψε και τίποτα δεν χρειάζεται να βγαίνουν όλα στην φόρα😜

 

και εμένα μου έχει τύχει αυτό κυρίως επαρχία…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vasilllis είπε

αν και βλεπω το επιπεδο αδυναμο να καταννοησει θα κανω μια προσπαθεια.

Αν δεν ηταν μπουρδα θα εβαζαν ολοι τηλεφωνητη να παιρνει το 100 να λεει με κλεβουν στο σπιτι και δεν θα καλουσε εσενα να παρεις εσυ το 100.Βλεπεις ολοι οσοι ειναι συνδρομητες σε ΚΛΣ ειναι μλκες και εσυ εισαι ο εξυπνος.

Καλα τα αλλα που λες για τα push , δεν εχω να προσθεσω κατι.Εσυ νομιζεις οτι  ολοι οι εργαζομενοι εχουν το κινητο στην τσεπη για να ακουνε την σειρηνα.15 μερες στην ζακυνθο εγω που δεν ειχα σημα σε ολο το νησι Θα σηκωνα την κεραια μου την 3d να βρω σημα. Να μην αναφερω οτι θαλασσα φορας το κινητο στο μαγιο...Νομιζετε οτι ολοι τα εχουν σκουλαρικια!!!

Το οτι εξυπηρετει εσενα δεν συμβαινει το ιδιο με ολους.

 

Κανε μια κληση και πες χτυπαει ο συναγερμος στο σπιτι μου να μας λυθει η απορια....

Συνεχιζεις να αποδεικνυεις οτι ψευδεσαι ασυστολα.

Οταν καλεσεις στο 100 ο διαλογος δεν ειναι αυτοματοποιημενος για να μπορει να πιασει τοπο η εξυπναδα που λες με τον τηλεφωνητη, αλλα γινεται μια σειρα ερωτησεων για να κρινουν αν χρηζει επεμβασης το περιστατικο. Βλεπεις, εχει χρειαστει να το καλεσω 3 φορες εγω και μερικες ακομα διαφοροι γνωστοι μου.

Τα περι Ζακυνθου και λοιπες γραφικοτητες εχουν απαντηθει ηδη, επιμενεις ομως να αποδεικνυεις οτι δεν γνωριζεις για τι πραγμα μιλας. Τα push notifications δεν ειναι απαραιτητο να πηγαινουν σε ενα μοναδικο κινητο. Ρυθμιζεις να πηγαινουν σε ολη την οικογενεια. 
 

Το οτι εξυπηρετει εμενα και πολλους ακομα πραγματι δε σημαινει οτι ισχυει για ολους, αλλα αποδεικνυει, οτι αυτο που εγραψες αρχικα πως «το να περιμενεις push notifications και να παρεις το 100 δεν υπαρχει πουθενα» ειναι μια μπουρδα και μιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Συνεχιζεις να αποδεικνυεις οτι ψευδεσαι ασυστολα.

Οταν καλεσεις στο 100 ο διαλογος δεν ειναι αυτοματοποιημενος για να μπορει να πιασει τοπο η εξυπναδα που λες με τον τηλεφωνητη, αλλα γινεται μια σειρα ερωτησεων για να κρινουν αν χρηζει επεμβασης το περιστατικο. Βλεπεις, εχει χρειαστει να το καλεσω 3 φορες εγω και μερικες ακομα διαφοροι γνωστοι μου.

Τα περι Ζακυνθου και λοιπες γραφικοτητες εχουν απαντηθει ηδη, επιμενεις ομως να αποδεικνυεις οτι δεν γνωριζεις για τι πραγμα μιλας. Τα push notifications δεν ειναι απαραιτητο να πηγαινουν σε ενα μοναδικο κινητο. Ρυθμιζεις να πηγαινουν σε ολη την οικογενεια. 
 

Το οτι εξυπηρετει εμενα και πολλους ακομα πραγματι δε σημαινει οτι ισχυει για ολους, αλλα αποδεικνυει, οτι αυτο που εγραψες αρχικα πως «το να περιμενεις push notifications και να παρεις το 100 δεν υπαρχει πουθενα» ειναι μια μπουρδα και μιση.

Οκ.Με επεισες!!!! Το συμπαν ειναι απεραντο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vasilllis είπε

Οκ.Με επεισες!!!! Το συμπαν ειναι απεραντο.

Για το συμπαν μην εισαι σιγουρος. Για το αλλο να εισαι βεβαιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμίζετε γκόμενες που μιλάνε, κανονίζουν βόλτα στο τοίχο ή στα σχόλια σε φώτο στο Facebook , αντί να μιλάνε στο messenger. Έτσι για να βλέπουν οι υπόλοιποι. Γελάμε οι υπόλοιποι ναι

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Συνεχιζεις να αποδεικνυεις οτι ψευδεσαι ασυστολα.

Οταν καλεσεις στο 100 ο διαλογος δεν ειναι αυτοματοποιημενος για να μπορει να πιασει τοπο η εξυπναδα που λες με τον τηλεφωνητη, αλλα γινεται μια σειρα ερωτησεων για να κρινουν αν χρηζει επεμβασης το περιστατικο. Βλεπεις, εχει χρειαστει να το καλεσω 3 φορες εγω και μερικες ακομα διαφοροι γνωστοι μου.

Τα περι Ζακυνθου και λοιπες γραφικοτητες εχουν απαντηθει ηδη, επιμενεις ομως να αποδεικνυεις οτι δεν γνωριζεις για τι πραγμα μιλας. Τα push notifications δεν ειναι απαραιτητο να πηγαινουν σε ενα μοναδικο κινητο. Ρυθμιζεις να πηγαινουν σε ολη την οικογενεια. 
 

Το οτι εξυπηρετει εμενα και πολλους ακομα πραγματι δε σημαινει οτι ισχυει για ολους, αλλα αποδεικνυει, οτι αυτο που εγραψες αρχικα πως «το να περιμενεις push notifications και να παρεις το 100 δεν υπαρχει πουθενα» ειναι μια μπουρδα και μιση.

Συνεχιζεις τις ιδιες μπουρδες για τις οποιες σου εχουν απαντησει και αλλοι. Σε ποια οικογενεια λες του @vasilllis να πηγαινουν? Ξερεις εσυ αν εχει οικογενεια ή αν ειναι εργενης? Η αντε και μενει πχ με αλλο ενα ατομο ξερεις εσυ αν ειναι σε θεση να εχει προσβαση στο κινητο εν ωρα εργασιας? Ή θα βαλουμε θειες και ξαδερφια να σκανε ειδοποιησεις? Ή θα το παιρνουμε μαζι μας στη τουαλετα, στη μπανιο στη θαλασσα, στον κηπο, στην αυλη. Εγω πχ μενω σε μεζονετα και ειμαι συνεχεια πανω κατω, στο ενα μπαλκονι, πισω στο αλλο, μπορει να κανω δουλειες ή να εχω βαλει μουσικη ή να το εχω ξεχασει σε ενα αλλο δωματιο. Ή στην τελικη καποιος να το εχει χαμηλωμενο στη δονηση γιατι ειναι γιατρος και εξεταζει, καθηγητης και διδασκει και άλλα πολλα. Παρα πολλα...

Ή εκτος αν θεωρεις πως τα παραπανω ειναι ακραια παραδειγματα

Ναι εξυπηρετει εσενα και ...καποιους ακομα αλλα υπαρχουν ενα σωρο περιπτωσεις που για διαφορους λογους δεν μπορουμε να ακουσουμε/δουμε το κινητο που χτυπαει.

Όσο για εσενα και τους 3 φιλους σου που καλεσατε το 100 και ηρθε δεν εχω λογο να σε διαψευσω. Ειναι καθαρα θεμα συγκυριων. Τι φορτο εργασιας εχουνε στην αμεση δραση, αν υπαρχουν διαθεσιμα περιπολικα/μηχανες την συγκεκριμενη ωρα που καλεσες ακομα και αν εχουν ορεξη να πανε σε απομονωμενα μερη, πανω στο βουνο κλπ επειδη εσενα χτυπησε πχ το εξωτερικο ρανταρ. Δεν ειμαστε στο Μονακό στην Ελλαδα ειμαστε

Μαθε επισης οτι δεν πανε παντα ή εστω πανε μετα απο ωρες απλα για να πανε. Ποσο μαλλον οταν η κληση ειναι απο ιδιωτη. Οποτε αν εσυ εισαι καλυμενος με το να ερθουν μετα απο ωρες παω πασο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...