Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, paylidis είπε

Ta false alarms θα έπρεπε να είναι μηδενικά ούτε καν ελαχιστα. Σε όσους συναγερμούς έχω σε σπίτια-έναν εν των οποίων πέρασα ολομόναχος (με λίγη σημαντική βοήθεια από τον αποστολή εδώ στο νήμα) γιατί ήταν σε απομακρυσμένη περιοχή κ δεν έβρισκα τεχνικό, ουδέποτε είχα false alarms. 

False alarm σημαίνει κακή εγκατάσταση ή κακό υλικό όταν δε μιλάμε για toy grade συναγερμούς. Κ σαφώς μπορούν να προκύψουν από επαγωγικά ρεύματα (πέραν αλλων ζημιών που θα επέλθουν αργά ή γρήγορα στην πλακέτα του συναγερμου). 
 

Και σου ξαναλέω δεν αμφισβητούμε τον άνθρωπο-προφανως έκρινε αυτό σωστό, αλλά δεν είναι σωστό τεχνικά κ υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να δημιουργήσει προβλήματα 

Αν μια 'παγιδα' ειναι ελαττωματικη, εξαρχης, αυτο δεν μπορει να το ξερει εκ των προτερων. ¨η μπορει αρχικα να παιζει και λογω κατασκευαστικου προβληματος μετα απο λιγο καιρο να χαλασει. Κοστος ελαχιστο, αλλα δεν μπορει να δωσει false alarm; Αλλοι παλι, μου ειπε, δεν αλλαζουν ποτε μπαταριες στο συστημα. Αποτελεσμα; Οταν πεσει το ρευμα/επανελθει, χτυπουν οι σειρηνες.

Οποτε θελω να πω, υπαρχουν false alarm και false alarm...δεν χρειαζεται τσουβαλιασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, mindreader είπε

Αν μια 'παγιδα' ειναι ελαττωματικη, εξαρχης, αυτο δεν μπορει να το ξερει εκ των προτερων. ¨η μπορει αρχικα να παιζει και λογω κατασκευαστικου προβληματος μετα απο λιγο καιρο να χαλασει. Κοστος ελαχιστο, αλλα δεν μπορει να δωσει false alarm; Αλλοι παλι, μου ειπε, δεν αλλαζουν ποτε μπαταριες στο συστημα. Αποτελεσμα; Οταν πεσει το ρευμα/επανελθει, χτυπουν οι σειρηνες.

Οποτε θελω να πω, υπαρχουν false alarm και false alarm...δεν χρειαζεται τσουβαλιασμα.

Οι πιθανότητες για ελατωμματικό υλικό (εφόσον δεν αγοράζεις κινεζικο με το κιλο) ειναι μηδανιμές. Επισης όσοι τεχνικοι συναγερμών εχω συνεργαστει στο παρελθόν, αφοτου εγκατεστησαν το σύστημα αφιερωσαν τουλαχιστον μιση ωρα επιπλέον σε ελέγχους & walk test, οποτε κατι ελαττωματικο εξαρχής φαινεται.

Το θεμα παντως δεν ειναι αυτο, ούτε η κακη συντηρηση (δεν αλλαζουν μπαταρίες), ειναι οτι ειναι μεγα λαθος η συνύπαρξη καλωδιωσης ασθενων-υψηλών. Αστοχίες σαφώς και μπορει να υπάρχουν...απλα μην τις κυνηγαμε κιολας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, mindreader είπε

Και βλεπω μετα και αυτα που γραφετε, και λεω δεν μπορει, καποιος δεν τα λεει ή δεν τα κανει καλα...

Το παράδειγμα με τους Ολυμπιακούς Αγώνες δεν το μοιράστηκα για να σας τρομοκρατήσω, προς Θεού ! Σκεφτείτε όμως, την ευαισθησία του τηλεοπτικού σήματος και την μέριμνα που λαμβάνεται σε αυτές τις περιπτώσεις, για να αποκλείσουν οποιαδήποτε πιθανότητα ύπαρξης επαγωγικών φορτίων  (απλά, μπακαλίστικα το διατυπώνω).

Στην περίπτωσή σας, εάν οδεύουν παράλληλα, σε πολύ κοντινή απόσταση και έχετε δυσλειτουργίες, είναι πολύ πιθανό το σενάριο να ψάχνετε άλλες περιπτώσεις και το πρόβλημα να βρίσκεται ακριβώς μπροστά στα μάτια σας - αλλά δυστυχώς, με μεγάλο "μερεμέτι" -.

Είναι πάντα μια πιθανότητα, που εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, χωρίς να σημαίνει κατ' ανάγκη ότι θα σας συμβεί.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mindreader είπε

Ναι, ηταν ρευματος. Μονο σε κανα δυο σημεια που δεν βολευε του ρευματος, πηγαν απο το εσωτερικο καναλι του τηλεφωνου.

Και επειδη τα λετε ολα αυτα, και δεν θελω να τα αμφισβητησω μεν, αλλα ο εγκαταστατης ειναι συγγενης μου (διπλωματουχος τει) και εχει παντρευτει δικο μου ανθρωπο, και το λεω με την εννοια οτι δεν παιζει να μου πουλα φουμαρα γιατι βρισκομαστε συγγενικως καθε λιγο....τον ρωτησα -επειδη βαζει συναγερμους επι 15 χρονια, σε ποσους ειχε προβλημα να μην λειτουργησει ο συναγερμος, και μου ειπε σε κανεναν. Βαζει, επειδη κανει και αλλες δουλειες οχι μονο συναγερμους, περι τους 20 συναγερμους καθε χρονο. Επισης false alarms ελαχιστα.

Αν μου πει ψεμματα και κανει παπατζες, καθε λιγο ειμαστε μαζι....δεν τον παιρνει να κοροιδεψει ή να κανει χαζοδουλεια....και δινω βαση οτι μου λεει αληθεια, οτι εχει βαλει τοσους συναγερμους, και ολα παιζουν ρολοι...

Και βλεπω μετα και αυτα που γραφετε, και λεω δεν μπορει, καποιος δεν τα λεει ή δεν τα κανει καλα...

528.1.1 Κυκλώµατα ονοµαστικής τάσης µικρότερης από 50 V ( ενδεικνύµενη τιµή) εναλλασσόµενου
ρεύµατος ή 120 V συνεχούς ρεύµατος δεν επιτρέπεται να περιλαµβάνονται στην ίδια ηλεκτρική γραµµή
µε κυκλώµατα υψηλότερης ονοµαστικής τάσης, εκτός αν είτε τηρούνται οι διατάξεις της παραγράφου
411.1.3.2, είτε εφαρµόζεται µία από τις ακόλουθες µεθόδους:
- κάθε αγωγός πολυπολικού καλωδίου έχει µόνωση κατάλληλη για την υψηλότερη τάση που υπάρχει
στο καλώδιο
- τα καλώδια είναι µονωµένα για την τάση του συστήµατός τους και είναι εγκατεστηµένα µέσα σε
ξεχωριστό διαµέρισµα ενός οχετού καλωδίων
- χρησιµοποιούνται χωριστοί σωλήνες
Σηµείωση: Στην περίπτωση γειτνίασης ηλεκτρικής γραµµής προς κυκλώµατα τηλεπικοινωνίας,
µεταφοράς δεδοµένων ή παρόµοια, µπορεί να απαιτείται η λήψη ειδικών µέτρων για
την αποφυγή ηλεκτροµαγνητικών ή ηλεκτροστατικών παρεµβολών. Αν χρησιµοποιηθεί
για αυτό το σκοπό ένα περίβληµα από σιδηροµαγνητικό υλικό, έχουν εφαρµογή τα
αναφερόµενα στο άρθρο 521.5.
528.1.2 Οι γραµµές πυρανίχνευσης, συναγερµού πυρκαγιάς και εφεδρικού φωτισµού πρέπει να
διαχωρίζονται αποτελεσµατικά από τις άλλες ηλεκτρικές γραµµές, ώστε µια βλάβη ηλεκτρικής γραµµής
να µην µπορεί να προκαλέσει βλάβη ή ανωµαλία στη λειτουργία αυτών των γραµµών.

 

Aυτα λεει το προτυπο.Τωρα αν στην εγκατασταση σου λειτουργουν ολα ρολόι δεν το γνωριζω.

18 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Ποίες ειναι αυτες οι κάποιες; Στείλτε μου παραπομπή σε πμ. Γιατί με το "κάποιες" δεν βγαίνει άκρη. Και εγώ μπορώ να σας πω "όλες"... 

Σε σχέση με το δεύτερο ερώτημα, όχι. Συνδυαστική έχω. 

Τι ακρη θελεις να βγαλεις?Να παρω προσφορα θελεις απο ολες τις εταιρειες ποια εταιρια δίνει μειωμενο ασφαλιστρο σε οικημα που διαθετει συστημα ασφαλειας συνδεμενο σε ΚΛΣ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, vasilllis είπε

Τι ακρη θελεις να βγαλεις?Να παρω προσφορα θελεις απο ολες τις εταιρειες ποια εταιρια δίνει μειωμενο ασφαλιστρο σε οικημα που διαθετει συστημα ασφαλειας συνδεμενο σε ΚΛΣ?

Φιλοσοφικό είναι το ερώτημα;

Γιατί αν ρωτάτε εμένα κυρβασίλη μου, κάπου έχετε μπλεχτεί στη μετάφραση : εσείς με ρωτήσατε κάτι ("Μόνο μέσω κινητής έχεις επικοινωνία;") και εγώ σας απάντησα ("συνδυαστικά"). Όλα τα υπόλοιπα αφορούσαν σε άλλον χρήστη, ανατρέξτε μια σελίδα πίσω για να σας λυθούν οι απορίες. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/10/2022 στις 12:16 ΜΜ, nik187 είπε

Επειδή τα αγγλικά μου δεν είναι και πολύ καλά,  θες να μου εξηγήσεις λίγο;

Γιατί τον έχω στα υπόψιν για το σπίτι μου.

Είναι η δεν είναι καλός 

Ευχαριστώ 

Καλός είναι , όπως λεει και ο φίλος πιο πάνω είναι μάλλον ο καλύτερος ή έστω απο τους καλύτερους ασύρματους που υπάρχουν.

Αρκεί αυτό? Σχετική η ερώτηση, σχετική και η απάντηση.

 

Τώρα τι βλέπουμε στο βίντεο που ανέβασα. Οτι ένας χρήστης με συσκευή jammer οχι επαγγελματική (το τονίζω),  μπορεί να κάνει το συγκεκριμένο συναγερμό να "κοιμηθεί". Δηλαδή μπουκώνει με traffic τις συχνότητες,το wifi, το 3g/4g κλπ κλπ και έτσι δεν επικοινωνούν τα components.

Το λέω πολύ απλά για αν συνεννοηθούμε δεν έχει νόημα να μπούμε σε μονοπάτια ηλεκτρονικής εδώ τώρα.

Αποτέλεσμα να έρθει στο κινητό του μια ειδοποίηση οτι κατι ισως να μην πάει καλά καθώς χάνεται η ορθή επικοινωνία με το  server της AJAX αλλα δυστυχώς η σειρήνα του συναγερμού δεν χτυπάει καθώς δεν μπορεί να υπάρξει εσωτερική επικοινωνία λόγω παρεμβολών.

 

Ποιος μπορεί να βρεί μια τέτοια συσκευή jammer (οχι επαγγελματική ξαναλέω) ?

Όποιος διαθέτει 300-400 ευρώ.

Που? Ακόμη και στο ebay ( Jammer ) αν δε γνωρίζει εξειδικευμένα καταστήματα με ηλεκτρονικά είδη.

Εχω συναγερμό Ajax σπίτι μου αλλα θέλω να είμαι αντικειμενικός.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dkangel000039 είπε

Καλός είναι , όπως λεει και ο φίλος πιο πάνω είναι μάλλον ο καλύτερος ή έστω απο τους καλύτερους ασύρματους που υπάρχουν.

Αρκεί αυτό? Σχετική η ερώτηση, σχετική και η απάντηση.

 

Τώρα τι βλέπουμε στο βίντεο που ανέβασα. Οτι ένας χρήστης με συσκευή jammer οχι επαγγελματική (το τονίζω),  μπορεί να κάνει το συγκεκριμένο συναγερμό να "κοιμηθεί". Δηλαδή μπουκώνει με traffic τις συχνότητες,το wifi, το 3g/4g κλπ κλπ και έτσι δεν επικοινωνούν τα components.

Το λέω πολύ απλά για αν συνεννοηθούμε δεν έχει νόημα να μπούμε σε μονοπάτια ηλεκτρονικής εδώ τώρα.

Αποτέλεσμα να έρθει στο κινητό του μια ειδοποίηση οτι κατι ισως να μην πάει καλά καθώς χάνεται η ορθή επικοινωνία με το  server της AJAX αλλα δυστυχώς η σειρήνα του συναγερμού δεν χτυπάει καθώς δεν μπορεί να υπάρξει εσωτερική επικοινωνία λόγω παρεμβολών.

 

Ποιος μπορεί να βρεί μια τέτοια συσκευή jammer (οχι επαγγελματική ξαναλέω) ?

Όποιος διαθέτει 300-400 ευρώ.

Που? Ακόμη και στο ebay ( Jammer ) αν δε γνωρίζει εξειδικευμένα καταστήματα με ηλεκτρονικά είδη.

Εχω συναγερμό Ajax σπίτι μου αλλα θέλω να είμαι αντικειμενικός.

 

 

Τιμη και δοξα, στην ενσυρματη καλωδιωση, καθως και στο σταθερο τηλεφωνο.

Αυτα, για οσους ειναι φανατικοι υποστηρικτες του wifi, 4g, και 'η ασυρματο ή εισαι στην λιθινη εποχη'.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ξαναπώ και εγώ οτι ο συναγερμός πρέπει/θέλεις να δουλεύει πάντα. Ναι δουλεύουν τα ασύρματα οκ, στο 95%. Με το 5% τι γίνεται όμως; Είναι θέμα χρόνου να βρεθεί κάποιος στο 5%. Sorry αλλά ο συναγερμός έχει μια μόνο δουλειά να κάνει. Αρνουμαι να πληρώσω κατι 2-3 φορές πιο ακριβά από το ήδη 100% αξιόπιστο (ενσύρματο) και να βάλω κάτι που δέχεται παρεμβολές, δηλαδή χειρότερο. Ο Ajax το κάνει στο 99% αλλά και πάλι ο συναγερμός πρέπει να είναι λειτουργικός στο 100%.

Τέλος να πω ότι στην πυρανίχνευση όπου εκεί παίζονται περιουσίες ολόκληρες και ζωές, έχουμε μόνο καλώδιο. Αναφέρομαι στην σοβαρή επαγγελματική πυρανίχνευση φυσικά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, apostolis_32 είπε

Θα ξαναπώ και εγώ οτι ο συναγερμός πρέπει/θέλεις να δουλεύει πάντα. Ναι δουλεύουν τα ασύρματα οκ, στο 95%. Με το 5% τι γίνεται όμως; Είναι θέμα χρόνου να βρεθεί κάποιος στο 5%. Sorry αλλά ο συναγερμός έχει μια μόνο δουλειά να κάνει. Αρνουμαι να πληρώσω κατι 2-3 φορές πιο ακριβά από το ήδη 100% αξιόπιστο (ενσύρματο) και να βάλω κάτι που δέχεται παρεμβολές, δηλαδή χειρότερο. Ο Ajax το κάνει στο 99% αλλά και πάλι ο συναγερμός πρέπει να είναι λειτουργικός στο 100%.

Τέλος να πω ότι στην πυρανίχνευση όπου εκεί παίζονται περιουσίες ολόκληρες και ζωές, έχουμε μόνο καλώδιο. Αναφέρομαι στην σοβαρή επαγγελματική πυρανίχνευση φυσικά.

Επιτελους βρισκω οπαδους του καλωδιου! Φωνη της λογικης που καταλαβαινει οτι πολυ φρου-φρου, συχνα καταληγει ανθρακας!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, apostolis_32 είπε

100% αξιόπιστο (ενσύρματο)

7 ώρες πριν, apostolis_32 είπε

Αναφέρομαι στην σοβαρή επαγγελματική πυρανίχνευση φυσικά.

είναι αξιόπιστο μόνο αν έχει γίνει η εγκατάσταση και ο προγραμματισμός σωστά!!! (έχουν δει πολλά τα μάτια μου).

 

7 ώρες πριν, apostolis_32 είπε

Τέλος να πω ότι στην πυρανίχνευση όπου εκεί παίζονται περιουσίες ολόκληρες και ζωές, έχουμε μόνο καλώδιο.

Θα συμφωνήσω με αυτό, αλλά εφόσον κάποιο προϊόν έχει πάρει την κατάλληλη πιστοποίηση τότε μπορεί να χρησιμοποιηθεί και το ασύρματο στην πυρανίχνευση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες ο συναγερμος δεν ειναι ενας!!!.

Αλλοσ ειναι ο συναγερμος για την αποθηκη,αλλος για τον σταβλο,αλλος για το διαμερισμα,αλλος για την βιλα.Εξισου καλοι ειναι και οι ασυρματοι .Προσοχη θελουν ολοι στην ειδοποιηση.Ειδοποιηση με push και να παρεις τηλ την αστυνομια οτι χτυπαει ο συναγερμος στο σπιτι σου (το διαβασα και αυτο) δεν υπαρχει πουθενα.

 

Πυρανιχνευση ασυρματη πιστοποιημενη δεν υπαρχει.Κυριοτερος παραγοντας οι μπαταριες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/10/2022 στις 12:21 ΠΜ, vasilllis είπε

Παιδες ο συναγερμος δεν ειναι ενας!!!.

Αλλοσ ειναι ο συναγερμος για την αποθηκη,αλλος για τον σταβλο,αλλος για το διαμερισμα,αλλος για την βιλα.Εξισου καλοι ειναι και οι ασυρματοι .Προσοχη θελουν ολοι στην ειδοποιηση.Ειδοποιηση με push και να παρεις τηλ την αστυνομια οτι χτυπαει ο συναγερμος στο σπιτι σου (το διαβασα και αυτο) δεν υπαρχει πουθενα.

 

Πυρανιχνευση ασυρματη πιστοποιημενη δεν υπαρχει.Κυριοτερος παραγοντας οι μπαταριες.

Τι εννοεις «δεν υπαρχει πουθενα ειδοποιηση με push και να παρεις τηλ στην αστυνομια μονος σου»;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/10/2022 στις 8:34 ΠΜ, mindreader είπε

Τιμη και δοξα, στην ενσυρματη καλωδιωση, καθως και στο σταθερο τηλεφωνο.

Αυτα, για οσους ειναι φανατικοι υποστηρικτες του wifi, 4g, και 'η ασυρματο ή εισαι στην λιθινη εποχη'.

Ειναι λαθος το παραπανω ως προς το σταθερο τηλεφωνο vs wifi/4g, με τον απολυτο τροπο που το γραφεις.

Σε εφαρμογες ασφαλειας, θες οσον το δυνατον περισσοτερα καναλια επικοινωνιας γινεται. Σαφως το ενσυρματο ειναι προτιμοτερο, αλλα τι γινεται οταν ο κλεφτης σου κοψει το τηλεφωνο πριν μπει μεσα; Θες ή δε θες το 4g?

Αντιστοιχα, αν σκασει με jammer, θες το τηλεφωνο.

Καμια τεχνολογια δεν απορριπτεται ως χειροτερη ή πιο επηρεπης απο μια αλλη. Ολες εχουν τα δικα τους use cases, κι οσες περισσοτερες χρησιμοποιει ταυτοχρονα ενας συναγερμος, τοσο περισσοτερο δυσκολευει τον κλεφτη και αρα εχει ισχυροτερη αποτρεπτικη ισχυ. Ολες τις θελουμε, για να συνδυασουμε τα πλεονεκτημα που φερει η καθεμια. Και μαζι με αυτες, αναλογως των αναγκων, μπορουμε να συνδυασουμε κι αλλες επιλογες ασφαλειας (φωτισμος, καμερες, ακομα και σκυλος κλπ). Συνδυαστικα λειτουργουν ολα αυτα.

Σε οτι αφορα τη συνδεση των αισθητηρων & της σειρηνας με την κεντρικη μοναδα, σαφεστατα ειναι ανωτερη η ενσυρματη, γι'αυτο και δεν υπαρχει ασυρματος συναγερμος με βαθμολογια ανω του Grade 2. Κι οποιος υποστηριξει οτι η ασυρματη τεχνολογια ειναι ασφαλεστερη, ειναι ανιδεος. Ομως, ανιδεος ειναι και οποιος απορριψει εναν ασυρματο συναγερμο χωρις πρωτα να δει το use case. Σε ενα παλιο πετροκτιστο σπιτι , ας πουμε μεγαλο , χωρις σωληνωσεις στους τοιχους κλπ, χωρις πραγματα τεραστιας αξιας μεσα, η λυση του ασυρματου μαλλον ειναι προτιμοτερη απο του ενσυρματου. Ομοιως και σε εξωτερικους χωρους που μπορει να χρειαζονται φυλαξη, τα καλωδια μπορει να ειναι πιο επισφαλης επιλογη απο μια ασυρματη λυση.

Το κλειδι σε ολα αυτα ειναι να μη γινομαστε απολυτοι στις θεσεις μας. Καθε τεχνολογια εχει να προσφερει κατι αναλογως των αναγκων.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με όλα όσα αναφέρει ο @BackFromHell.
Επιπλέον θα προσθέσω πως ο κάθε χώρος έχει τις δικές τους απαιτήσεις!!!

Επίσης για να οριστεί το Grade του συναγερμού που εγκαθίστατο σωστά, θα πρέπει όλα τα εξαρτήματα να είναι το ίδιο ή με μεγαλύτερο!!!(EN50131)

πχ δεν μπορείς να έχεις κεντρική πλακέτα grade 3 και ραντάρ grade 2 και να λες ότι ο συναγερμός σου είναι Grade 3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...