Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, mindreader είπε

Πως γινεται να τα κανουν ομως, τοσοι πολλοι λαθος...

- ο τεχνικος που μου στελνει η cosmote

- ο διπλωματουχος ηλεκτρολογος απο ΤΕΙ

 

το αρπα κολλα υπερεχει απο ολα τα πτυχια...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρπα κολα παντως εγω θα ελεγα, 'θα σου περασω καναλια εξωτερικα σε ολο το σπιτι', 'θα σου περασω σε ενα δυωρακι ασυρματα παντου και μετα παμε για χαλαρη καφεδουμπα΄'.

Το να περνας ενσυρματο, ειναι δυσκολο και μανουρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, mindreader είπε

Αρπα κολα παντως εγω θα ελεγα, 'θα σου περασω καναλια εξωτερικα σε ολο το σπιτι', 'θα σου περασω σε ενα δυωρακι ασυρματα παντου και μετα παμε για χαλαρη καφεδουμπα΄'.

Το να περνας ενσυρματο, ειναι δυσκολο και μανουρα...

Κανάλι σκέτο με το αυτοκόλλητο θα συμφωνήσω αρπα κολα, υποβοηθούμενο όμως με βίδα ή κόλλα (όχι θερμοκολλα) ειναι πιο σοβαρό και χρονοβόρο. Το αγαπημένο μου είναι σκέτο καλώδιο θερμοκολλημενο(καλής ποιότητα κόλλα εννοείται) διότι δεν φαίνεται όταν βαφτει, σαφώς μικρότερος όγκος από το κανάλι. Δεν μιλάμε βέβαια για σκαψίμο σοβά, άλλο μερεμετι εκεί, δεν το θέλουν όλοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mindreader είπε

Αρπα κολα παντως εγω θα ελεγα, 'θα σου περασω καναλια εξωτερικα σε ολο το σπιτι', 'θα σου περασω σε ενα δυωρακι ασυρματα παντου και μετα παμε για χαλαρη καφεδουμπα΄'.

Το να περνας ενσυρματο, ειναι δυσκολο και μανουρα...

ναι αλλα με υψηλη ταση ειναι τραγικο λαθος...

χιλιες φορες οπως λεει κ ο αποστολης να σου ειχε περασει το καλωδιο με θερμοσιλικόνη.

 

σκεψου οτι κανονικα ασθενη με υψηλα ακομα και μεσα στο τοιχο θελουν 30 ποντους αποσταση για να μην εχεις θεματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Πείτε μας όμως πληροφοριακά, ποιές είναι εκείνες οι ασφαλιστικές που θέτουν ως απαραίτητη προϋπόθεση τη σύνδεση με ΚΛΣ, προκειμένου να ασφαλίσουν μια κατοικία; 

Δεν θα αναφέρω όνομα καθώς μπορεί να θεωρηθεί διαφήμιση, αν θες σου στέλνω σε πμ

 

5 ώρες πριν, mindreader είπε

Ποσο χρεωνουν για ενσυρματο περασμα καλωδιων, ουτε καν σε καναλια, αλλα εντος υπαρχοντων δικτυων ηλεκτρικου στο σπιτι;
Ή το θεωρουν κι αυτο 'παρωχημενο' (και βολικο για τους εγκαταστατες), και βαζουν ολοι πλεον ασυρματα;

Το ενσύρματο σύστημα θα είναι πάντα ποιο φθηνό σε σχέση με το ασύρματο, 

το να περάσεις τα ασθενή μαζί με τα ισχυρά όσο θωρακισμένα και να είναι τα καλώδια, είναι μέγα λάθος και απαγορεύεται από τον κανονισμό!!! Επίσης μπορεί να σου προκαλέσει και ψευδόσυναγερμούς στο σύστημα σου!

5 ώρες πριν, mindreader είπε

Αν εχει βαλει κανεις ενσυρματα, ας πει, πως παει, με το μετρο, με τα τετραγωνικα, κλπ

ελεύθερη αγορά έχουμε, ο καθένας χρεώνει όσο θεωρεί αυτός σωστό για την ποιότητα της εργασίας που θα σου παρέχει…

 

13 ώρες πριν, nikos121 είπε

Τριτον πολυ καλη η λειτουργια αυτη του Ajax (αν εχεις καποιο διαφημιστικο φυλλαδιο μπορεις να μας το κοινοποιησεις) αλλα δεν εχουν ολοι Ajax. Δεν εχουν καν ολοι τηλεχειριστηριο. Αρα να ξηλωσουμε αυτους που εχουμε που ειναι grade 3 για να βαλουμε τον grade 2 Ajax;

Δεν το έχει μόνο ο AJAX αυτό, όλοι οι  νορμαλ συναγερμοί μπορούν να προγραμματιστούν για να σου παρέχουν κουμπί πανικού αθορύβης λειτουργίας όπως και αφόπλιση υπο απειλή 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται δεν στηριζόμαστε μόνο πάνω στην τηλ. Γραμμή.

Πάντα χρειάζεται μια γραμμή για backup όπως ένα gsm.

Εγώ είχα το gsm orion mini αλλά δεν έμεινα ευχαριστημένος.

Και τώρα σκέφτομαι να πάρω αυτό το gsm , θα κάνει την δουλειά που θέλω?

https://www.skroutz.gr/s/25671052/%C...l?from=listing

Ό συναγερμός θα κάνει κλήση μέσω σταθερής γραμμής στα προγραμματισμένα τηλ που θα έχω στον συναγερμό και το gsm από τα τηλέφωνα που θα έχω βάλει στο gsm.

Απλά θα αλλάξω την σειρά των αριθμών ώστε να μην πέφτει η μία κλήση πάνω στην άλλη.

Επίσης μπορώ να βάλω για sim μια planetsim ώστε να κάνει τις κλήσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Για Ajax γιατι απαντας χωρις να ξερεις; Και γιατι βαζεις πρωτο πληθυντικο για να δειξεις οτι δηθεν εχεις Ajax?

Πρωτον ολοι οι Ajax ειναι grade 2. Δεν υπαρχει grade 3 Ajax.

Δευτερον, τι σχεση εχει το grade με την λειτουργια αποστολης notifications στο κουμπι πανικου;

Τριτον, δεν ξερω ουτε εναν με Ajax που να μην εχει τηλεχειρηστηριο, παλι ολα τα απιθανα σεναρια θα εξετάζουμε; Και τηλεχειρηστηριο να μην εχεις, εχεις app που εχει κι αυτο κουμπι πανικου στην ιδια οθονη με το κουμπι αφόπλισης. Και app να μην εχεις, οτι κι αν εχεις για να οπλίζεις-αφοπλίζεις, εχει κουμπι πανικου. Πουλαει μεχρι και κοντρολ με σκετο κουμπι πανικου. Στην τελικη αν ειναι να πληρωνεις ΚΛΣ για το λογο αυτο, ε, δινεις 30 ευρω και παιρνεις ενα πλήρες κοντρολ.

Τεταρτον, τι manual να σου δειξω; Με το πώς σετάρεις τη σειρηνα να μη χτυπαει στο κουμπι πανικου; Ενα switch off στις ρυθμισεις του hub ειναι, στο submenu service. Η με το πώς σεταρεις το κινητο να δεχεται τα notifications του app στα συμβάντα;

Καταρχην δεν εχω ajax. Απο αυτα που γραφω δεν απορρεει πουθενα οτι χρησιμοποιω ajax. Αυτα ειναι της φαντασιας σου.

Ισα ισα εγραψα οτι ξερω απο πρωτο χερι για παραντοξ...

Επισης οσον αφορα αυτο που εγραψα για grade 3 δεν ξερω πως καταλαβες οτι αναφερομαι σε ajax.

Μαλλον υπαρχει καποιο θεμα λαθος αντιληψης... των πραγματων...

Στα υπολοιπα δεν εχω κατι αλλο να προσθεσω. Σου απαντησε και με καλυψε πληρως ο @apostolis_32

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, ss42ss είπε

Δεν θα αναφέρω όνομα καθώς μπορεί να θεωρηθεί διαφήμιση, αν θες σου στέλνω σε πμ

Ναι, θα με ενδιαφερε, αρκεί να αφορά σε κατοικίες και όχι σε καταστήματα. 

7 ώρες πριν, ss42ss είπε

το να περάσεις τα ασθενή μαζί με τα ισχυρά όσο θωρακισμένα και να είναι τα καλώδια, είναι μέγα λάθος και απαγορεύεται από τον κανονισμό!!! Επίσης μπορεί να σου προκαλέσει και ψευδόσυναγερμούς στο σύστημα σου!

Αυτό είναι σωστό που αναφέρετε πάντως. Είναι γνωστόν τοις πάσι, τι φαινόμενα δημιουργούνται και τι αποστάσεις πρέπει να τηρούνται. 

6 ώρες πριν, pavloa είπε

Επίσης μπορώ να βάλω για sim μια planetsim ώστε να κάνει τις κλήσεις?

Αν δεν απαντιούνται οι κλήσεις, μπορείτε. 

13 ώρες πριν, mindreader είπε

Αν ειναι λαθος, γιατι οταν καλεσα προπερσι τον οτε, που ειχα διακοπες λογω voip, και ηρθε τεχνικος του οτε που τον ακριβοπληρωσα (με την ωρα!), μου περασει το καλωδιου του τηλεφωνου, μεσα απο καναλια ρευματος εντος τοιχων, σε ολη την πολυκατοικια; Μιλω για επισημο-πιστοποιημενο-ειδικο τεχνικο απο την cosmote

Σε έργο ολυμπιακών αγώνων που εργάστηκα στο εξωτερικό (πού και πότε, δεν έχει ιδιαίτερη σημασία), κάτω από 30εκ. απόσταση, μας το απαγόρευαν (εσχάρα ασθενών με εσχάρα ισχυρών). Και προφανώς εκεί δεν παίζουν με το τηλεοπτικό σήμα και τις παρεμβολές. Επίσης, υπήρχε υποχρέωση για γείωση όλης της όδευσης σχάρας ασθενών (με γέφυρες).

Υπήρχαν θυμάμαι και πολλά παιδιά του ΟΤΕ (τεχνικοί) που έπαιρναν άδειες άνευ αποδοχών και ερχόντουσαν για δουλειά. Βέβαια, αυτοί τερμάτιζαν οπτική ίνα στην OBS και σίγουρα δεν περνούσαν μέσα από οδεύσεις ισχυρών τα όποια ασθενή..

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/10/2022 στις 1:14 ΜΜ, wesker είπε

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση παιδάκια!

Σε σπίτι που αγοράσαμε με την γυναικα, κάναμε ολική ανακαινιση, περάστηκαν καλωδιώσεις για συναγερμό απο το 0, και εγκαταστάθηκε συναγερμός της Paradox. Σκεφτόμουν να τον συνδέσω σε κέντρο λήψης σημάτων, και ο εγκαταστάτης με απέτρεψε, απο την στιγμή που έχεις αμεση ειδοποίηση μέσω της εφαρμογής είναι πεταμένα λεφτά κλπ. Αν εχεις ενημέρωση για διάρρηξη το ίδιο που θα κάνουν στο ΚΛΣ θα κάνεις και εσύ - θα ειδοποιήσετε την αστυνομία. Μόνο για την λειτουργία SOS αν θα κανεις κάποια συνδρομή, ή αν η συνδρομή συνδεθεί και με κάποια εταιρία φύλαξης.

Εσείς τι λέτε;

Να αλλαξεις εγκαταστατη.Το κυριοτερο ειναι η ειδοποιηση..

Στις 23/10/2022 στις 5:59 ΜΜ, MauroPaltoudias είπε

Εχω ασφάλεια σπιτιού (για τα πάντα, όχι μόνο έναντι κλοπής) και συναγερμό και ποτέ δεν μου ζητήθηκε να αποδείξω κάτι τέτοιο. 

Κόστος 160€/έτος, από εταιρεία πασίγνωστη (και όχι από τις φθηνές). 

gsm/gprs module και router 4g με sim (το έχω εγώ). Σε διακοπή ρεύματος (Α/C failure), στέλνει ακαριαία σήμα (και email). 

Καποιες ασφαλιστικες το ζητανε.Μονο μεσω κινητης εχεις επικοινωνία?

 

Στις 23/10/2022 στις 6:02 ΜΜ, nikos121 είπε

το ιδιο λεμε. Λυση μεσω ιντερνετ. το PSTN πεθανε

Νομιζεις!!

Στις 24/10/2022 στις 12:08 ΠΜ, nikos121 είπε

Παμε λιγο να τα εξηγησουμε ενα ενα.

Ποσο κινεζικος ειναι ο paradox; Πηγαινε δες τις κριτικες του insight gold τι προβληματα εχει εδω και πολυ καιρο και θα καταλαβεις. Τα ξερω και απο πρωτο χερι επισης

Δευτερον το σεναριο να δουλευουνε 2 χρηστες και να μην ειναι ολη την ωρα πανω απο το κινητο ειναι ακραιο; Δεν ειναι ολων η δουλεια τετοια που επιτρεπει να εχουν ΑΜΕΣΗ προσβαση στο κινητο καθολη τη διαρκεια του 8ωρου. Δεν καθονται ολοι σε ενα γραφειο με το κινητο απο διπλα. Υπαρχουν σερβιτοροι, υπαρχουν δασκαλοι, νοσηλευτες, πωλητριες, τηλεφωνητες. Καποιοι απο αυτους δεν μπορουν καν να εχουν το κινητο πανω τους εν ωρα εργασιας. Ακομα και πανω τους να το εχουν σιγουρα πολλοι το εχουν χαμηλωμενο γιατι εργαζονται. Αλλα ναι οκ αν εχει 14 χρηστες σιγουρα θα κανει ενεργειες ο παππους και η γιαγια ή τα παιδια απο το σχολειο

Τριτον πολυ καλη η λειτουργια αυτη του Ajax (αν εχεις καποιο διαφημιστικο φυλλαδιο μπορεις να μας το κοινοποιησεις) αλλα δεν εχουν ολοι Ajax. Δεν εχουν καν ολοι τηλεχειριστηριο. Αρα να ξηλωσουμε αυτους που εχουμε που ειναι grade 3 για να βαλουμε τον grade 2 Ajax;

4ον δεχομαι οτι η αστυνομια αλλου παει αλλου δεν παει αλλου παει γρηγορα και αλλου αργα. Σε εμενα εχει ερθει δυο φορες πολυ γρηγορα

Καλα ειδοποιηση με push notification σε android ,pου καθε αναβαθμιση αλλαζει τις προστασιες εφαρμογων κλπ μου θυμιζει ανεκδοτο.

15 ώρες πριν, mindreader είπε

Ποσο χρεωνουν για ενσυρματο περασμα καλωδιων, ουτε καν σε καναλια, αλλα εντος υπαρχοντων δικτυων ηλεκτρικου στο σπιτι;
Ή το θεωρουν κι αυτο 'παρωχημενο' (και βολικο για τους εγκαταστατες), και βαζουν ολοι πλεον ασυρματα;

Αν εχει βαλει κανεις ενσυρματα, ας πει, πως παει, με το μετρο, με τα τετραγωνικα, κλπ

Εξαρταται το σπιτι.Κοστιζει σχεδον οσο να βαλεις ασυρματο αλλα μενει η εγκατασταση μονιμα.

 

15 ώρες πριν, mindreader είπε

Αν ειναι λαθος, γιατι οταν καλεσα προπερσι τον οτε, που ειχα διακοπες λογω voip, και ηρθε τεχνικος του οτε που τον ακριβοπληρωσα (με την ωρα!), μου περασει το καλωδιου του τηλεφωνου, μεσα απο καναλια ρευματος εντος τοιχων, σε ολη την πολυκατοικια; Μιλω για επισημο-πιστοποιημενο-ειδικο τεχνικο απο την cosmote.

15 ώρες πριν, mindreader είπε

Πως γινεται να τα κανουν ομως, τοσοι πολλοι λαθος...

- ο τεχνικος που μου στελνει η cosmote

- ο διπλωματουχος ηλεκτρολογος απο ΤΕΙ

 

εισαι σιγουρος οτι οι σωληνες που περασε τα καλωδιο ηταν ρευματος?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, vasilllis είπε

Καποιες ασφαλιστικες το ζητανε.Μονο μεσω κινητης εχεις επικοινωνία?

Ποίες ειναι αυτες οι κάποιες; Στείλτε μου παραπομπή σε πμ. Γιατί με το "κάποιες" δεν βγαίνει άκρη. Και εγώ μπορώ να σας πω "όλες"... 

Σε σχέση με το δεύτερο ερώτημα, όχι. Συνδυαστική έχω. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, vasilllis είπε

Να αλλαξεις εγκαταστατη.Το κυριοτερο ειναι η ειδοποιηση..

Καποιες ασφαλιστικες το ζητανε.Μονο μεσω κινητης εχεις επικοινωνία?

 

Νομιζεις!!

Καλα ειδοποιηση με push notification σε android ,pου καθε αναβαθμιση αλλαζει τις προστασιες εφαρμογων κλπ μου θυμιζει ανεκδοτο.

Εξαρταται το σπιτι.Κοστιζει σχεδον οσο να βαλεις ασυρματο αλλα μενει η εγκατασταση μονιμα.

 

εισαι σιγουρος οτι οι σωληνες που περασε τα καλωδιο ηταν ρευματος?

Ναι, ηταν ρευματος. Μονο σε κανα δυο σημεια που δεν βολευε του ρευματος, πηγαν απο το εσωτερικο καναλι του τηλεφωνου.

Και επειδη τα λετε ολα αυτα, και δεν θελω να τα αμφισβητησω μεν, αλλα ο εγκαταστατης ειναι συγγενης μου (διπλωματουχος τει) και εχει παντρευτει δικο μου ανθρωπο, και το λεω με την εννοια οτι δεν παιζει να μου πουλα φουμαρα γιατι βρισκομαστε συγγενικως καθε λιγο....τον ρωτησα -επειδη βαζει συναγερμους επι 15 χρονια, σε ποσους ειχε προβλημα να μην λειτουργησει ο συναγερμος, και μου ειπε σε κανεναν. Βαζει, επειδη κανει και αλλες δουλειες οχι μονο συναγερμους, περι τους 20 συναγερμους καθε χρονο. Επισης false alarms ελαχιστα.

Αν μου πει ψεμματα και κανει παπατζες, καθε λιγο ειμαστε μαζι....δεν τον παιρνει να κοροιδεψει ή να κανει χαζοδουλεια....και δινω βαση οτι μου λεει αληθεια, οτι εχει βαλει τοσους συναγερμους, και ολα παιζουν ρολοι...

Και βλεπω μετα και αυτα που γραφετε, και λεω δεν μπορει, καποιος δεν τα λεει ή δεν τα κανει καλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, mindreader είπε

Επισης false alarms ελαχιστα.

Ta false alarms θα έπρεπε να είναι μηδενικά ούτε καν ελαχιστα. Σε όσους συναγερμούς έχω σε σπίτια-έναν εν των οποίων πέρασα ολομόναχος (με λίγη σημαντική βοήθεια από τον αποστολή εδώ στο νήμα) γιατί ήταν σε απομακρυσμένη περιοχή κ δεν έβρισκα τεχνικό, ουδέποτε είχα false alarms. 

False alarm σημαίνει κακή εγκατάσταση ή κακό υλικό όταν δε μιλάμε για toy grade συναγερμούς. Κ σαφώς μπορούν να προκύψουν από επαγωγικά ρεύματα (πέραν αλλων ζημιών που θα επέλθουν αργά ή γρήγορα στην πλακέτα του συναγερμου). 
 

Και σου ξαναλέω δεν αμφισβητούμε τον άνθρωπο-προφανως έκρινε αυτό σωστό, αλλά δεν είναι σωστό τεχνικά κ υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να δημιουργήσει προβλήματα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με τα false alarms απο τα επαγωγικά ρεύματα είναι το εξής... αφενος δεν θα έπρεπε να υπαρχουν καν..αφετερου δεν είναι προβλημα μέχρι να έχεις πρόβλημα. Κ αν έχεις και φωνάξεις τον τεχνικό, άντε εγώ να σου βρω από που προέρχεται. Πολλές επισκέψεις, μια μικρή αλλαγή κάθε φορά για να βρεις τη πηγή του προβλήματος. Μη σου τύχει. Περνάει μονοκλωνος αγωγός ρεύματος(μόνο φάση για φωτισμο?) ή διπλό με ουδέτερο;  Με το διπλό καλώδιο ίσως εξουδερωνεται η επαγωγή. Αλλά όπως είπαν κ άλλοι δεν είναι ότι είναι λάθος, απαγορεύεται.

Το κάνεις σωστά, μια φορά, τη πρώτη φορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...