Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση παιδάκια!

Σε σπίτι που αγοράσαμε με την γυναικα, κάναμε ολική ανακαινιση, περάστηκαν καλωδιώσεις για συναγερμό απο το 0, και εγκαταστάθηκε συναγερμός της Paradox. Σκεφτόμουν να τον συνδέσω σε κέντρο λήψης σημάτων, και ο εγκαταστάτης με απέτρεψε, απο την στιγμή που έχεις αμεση ειδοποίηση μέσω της εφαρμογής είναι πεταμένα λεφτά κλπ. Αν εχεις ενημέρωση για διάρρηξη το ίδιο που θα κάνουν στο ΚΛΣ θα κάνεις και εσύ - θα ειδοποιήσετε την αστυνομία. Μόνο για την λειτουργία SOS αν θα κανεις κάποια συνδρομή, ή αν η συνδρομή συνδεθεί και με κάποια εταιρία φύλαξης.

Εσείς τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Ειναι ο καλυτερος ασυρματος που υπαρχει, απο πολλες αποψεις. Αν δεν εχεις επιλογη καλωδιακου και το budget σε παιρνει για ajax, πας σε ajax.

To βιντεο που παρατεθηκε παραπανω δεν δειχνει πολλα περισσοτερα απο τη γνωστη αδυναμια των ασυρματων συναγερμων σε jamming. Ο ajax αν και τα παει καλυτερα σε αυτο το κομματι απο τους περισσοτερους, αν οχι ολους τους ασυρματους, συνεχιζει να μην αποτελει εξαιρεση.

In real world τωρα, πετυχημενο jamming στον ajax θα κανουν μονο οι επαγγελματιες που θα στοχοποιησουν το σπιτι σου. Αν υπαρχουν λογοι να στοχοποιηθει το σπιτι σου απο επαγγελματιες, δεν πας σε ασυρματο συναγερμο γενικοτερα. Βαζεις καλωδια παντου και συνηθως δεν περιοριζεσαι μονο σε συναγερμο.

Επιλογή για καλώδια δεν έχω η δεν θέλω. 

Λόγος να στοχοποιηθω δεν υπάρχει. 

Τώρα έχω ένα ασύρματο σύστημα eufy (anker) και θέλω να αναβαθμίσω σε κάτι καλύτερο. 

Έχω καταλήξει σε ασύρματο ajax, και μάλλον το επόμενο χρονικό διάστημα θα γίνει η αγορά. 

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από nik187
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, wesker είπε

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση παιδάκια!

Σε σπίτι που αγοράσαμε με την γυναικα, κάναμε ολική ανακαινιση, περάστηκαν καλωδιώσεις για συναγερμό απο το 0, και εγκαταστάθηκε συναγερμός της Paradox. Σκεφτόμουν να τον συνδέσω σε κέντρο λήψης σημάτων, και ο εγκαταστάτης με απέτρεψε, απο την στιγμή που έχεις αμεση ειδοποίηση μέσω της εφαρμογής είναι πεταμένα λεφτά κλπ. Αν εχεις ενημέρωση για διάρρηξη το ίδιο που θα κάνουν στο ΚΛΣ θα κάνεις και εσύ - θα ειδοποιήσετε την αστυνομία. Μόνο για την λειτουργία SOS αν θα κανεις κάποια συνδρομή, ή αν η συνδρομή συνδεθεί και με κάποια εταιρία φύλαξης.

Εσείς τι λέτε;

Eτσι ειναι. Αν παιρνεις realtime ειδοποιησεις στο κινητο, μπορεις να κανεις οτι θα εκανε και η οποιαδηποτε security συνδρομητικη υπηρεσια: Να τηλεφωνησεις στο 100 και να ενημερωσεις πως γινεται διαρρηξη στο σπιτι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Eτσι ειναι. Αν παιρνεις realtime ειδοποιησεις στο κινητο, μπορεις να κανεις οτι θα εκανε και η οποιαδηποτε security συνδρομητικη υπηρεσια: Να τηλεφωνησεις στο 100 και να ενημερωσεις πως γινεται διαρρηξη στο σπιτι σου.

Ναι ειναι real time ενημερώσεις μέσω της εφαρμογής.  Δεν ξέρω βεβαια αν πάρει στο 100 η Mπλαμπλακομποκοπ Security και εγώ μήπως στην εταιρία security δώσουν μεγαλύτερη βάση και τρέξουν η σε εμενα πουν ελα μωρε δεν βαριέσαι, οταν μπορεσουμε θα παμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, wesker είπε

Ναι ειναι real time ενημερώσεις μέσω της εφαρμογής.  Δεν ξέρω βεβαια αν πάρει στο 100 η Mπλαμπλακομποκοπ Security και εγώ μήπως στην εταιρία security δώσουν μεγαλύτερη βάση και τρέξουν η σε εμενα πουν ελα μωρε δεν βαριέσαι, οταν μπορεσουμε θα παμε.

Κατ´ αρχήν αν χτυπησει συναγερμος λιγοι κλεφτες θα επιμείνουν, εκτος αν εισαι σε ερημική περιοχη ή εκτος αν στον θέσουν εκτος λειτουργιας.

Αυτοι οι λιγοι που θα επιμείνουν με το συναγερμο να χτυπαει ασταματητα, λογικα θα ρίξουν ενα τσεκαρισμα για μετρητα και χρυσαφικά και θα φυγουν γρηγορα.

Δεν τους προλαβαινει το 100. Και να τους προλάβαινε, αμφιβαλλω αν θα εμπαινε σε διαδικασια ανθρωποκυνηγητού, παρα μονον αν ηταν βέβαιοι πως δεν οπλοφορούν.

Γενικα δε νομιζω οτι οι basic υπηρεσιες security θα σου δωσουν πολλα παραπανω απο οσα σου δινει η real-time ειδοποιηση και κατ´επεκταση η αμεση κλήση του 100 απο εσενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, wesker είπε

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση παιδάκια!

Σε σπίτι που αγοράσαμε με την γυναικα, κάναμε ολική ανακαινιση, περάστηκαν καλωδιώσεις για συναγερμό απο το 0, και εγκαταστάθηκε συναγερμός της Paradox. Σκεφτόμουν να τον συνδέσω σε κέντρο λήψης σημάτων, και ο εγκαταστάτης με απέτρεψε, απο την στιγμή που έχεις αμεση ειδοποίηση μέσω της εφαρμογής είναι πεταμένα λεφτά κλπ. Αν εχεις ενημέρωση για διάρρηξη το ίδιο που θα κάνουν στο ΚΛΣ θα κάνεις και εσύ - θα ειδοποιήσετε την αστυνομία. Μόνο για την λειτουργία SOS αν θα κανεις κάποια συνδρομή, ή αν η συνδρομή συνδεθεί και με κάποια εταιρία φύλαξης.

Εσείς τι λέτε;

Ο συναγερμός σε ειδοποιεί στην εφαρμογή μέσω ίντερνετ του σπιτιού σου? Αν ναι τότε να βάλεις ένα ups στο ρούτερ ώστε σε περίπτωση που γίνει διακοπή ρεύματος να συνεχίσει να έχει ρεύμα το ρούτερ ώστε να μπορέσει να σε ειδοποιήσει ο συναγερμός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω ξαναπει, το λεω παντοτε, οτι εδω στο φορουμ βρισκουμε βοηθεια που συχνα ειναι αρκετα δυσευρετη στον πραγματικο κοσμο....

Συγχωρεστε μου την περιεργη ερωτηση λοιπον, αλλα απο τις φωτο που παραθετω, μηπως κανενας ψαγμενος με το θεμα, μπορει να μου πει τι 'συστημα' ειναι, και αν μπορω απο καπου να κατεβασω καποιο manual που να λεει αναλυτικα το τι και το πως;

spacer.png

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Κατ´ αρχήν αν χτυπησει συναγερμος λιγοι κλεφτες θα επιμείνουν, εκτος αν εισαι σε ερημική περιοχη ή εκτος αν στον θέσουν εκτος λειτουργιας.

Αυτοι οι λιγοι που θα επιμείνουν με το συναγερμο να χτυπαει ασταματητα, λογικα θα ρίξουν ενα τσεκαρισμα για μετρητα και χρυσαφικά και θα φυγουν γρηγορα.

Δεν τους προλαβαινει το 100. Και να τους προλάβαινε, αμφιβαλλω αν θα εμπαινε σε διαδικασια ανθρωποκυνηγητού, παρα μονον αν ηταν βέβαιοι πως δεν οπλοφορούν.

Γενικα δε νομιζω οτι οι basic υπηρεσιες security θα σου δωσουν πολλα παραπανω απο οσα σου δινει η real-time ειδοποιηση και κατ´επεκταση η αμεση κλήση του 100 απο εσενα.

Είναι σε κεντρικό σημείο του Αμαρουσίου, με επιχειρήσεις γύρω - γύρω, με security στις πύλες τους 24/7, μιας και οι ίδιες οι επιχειρήσεις δουλέυουν 24/7 λόγω της φύσης της δουλειάς τους.

25 λεπτά πριν, pavloa είπε

Ο συναγερμός σε ειδοποιεί στην εφαρμογή μέσω ίντερνετ του σπιτιού σου? Αν ναι τότε να βάλεις ένα ups στο ρούτερ ώστε σε περίπτωση που γίνει διακοπή ρεύματος να συνεχίσει να έχει ρεύμα το ρούτερ ώστε να μπορέσει να σε ειδοποιήσει ο συναγερμός. 

Ναι ρουτερ/τηλέφωνο ειναι πάνω σε UPS. Ως backup στον Paradox εχω βάλει το GSM module με μια κάρτα δεδομένων ίσα ίσα για τους σκοπούς του συναγερμού και μονο αν διακοπεί η διασύνδεση του με το internet μέσω της οπτικής ίνας.

Επεξ/σία από wesker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, wesker είπε

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση παιδάκια!

Σε σπίτι που αγοράσαμε με την γυναικα, κάναμε ολική ανακαινιση, περάστηκαν καλωδιώσεις για συναγερμό απο το 0, και εγκαταστάθηκε συναγερμός της Paradox. Σκεφτόμουν να τον συνδέσω σε κέντρο λήψης σημάτων, και ο εγκαταστάτης με απέτρεψε, απο την στιγμή που έχεις αμεση ειδοποίηση μέσω της εφαρμογής είναι πεταμένα λεφτά κλπ. Αν εχεις ενημέρωση για διάρρηξη το ίδιο που θα κάνουν στο ΚΛΣ θα κάνεις και εσύ - θα ειδοποιήσετε την αστυνομία. Μόνο για την λειτουργία SOS αν θα κανεις κάποια συνδρομή, ή αν η συνδρομή συνδεθεί και με κάποια εταιρία φύλαξης.

Εσείς τι λέτε;

Δεν είναι πεταμένα λεφτά το ΚΛΣ, αν για οποιοδήποτε λόγο δεν πάρεις ειδοποίηση στην εφαρμογή που λες, ποιος θα σε ειδοποιήσει εσένα και το 100 μετά; Επίσης ορισμένες εταιρίες σου περιέχουν και αλλά πράγματα, επίσης οι ασφαλιστικές το έχουν σαν απαίτηση να είσαι πάνω σε ΚΛΣ για να πάρεις την οποία αποζημίωση.

 

3 ώρες πριν, nik187 είπε

Επιλογή για καλώδια δεν έχω η δεν θέλω. 

Λόγος να στοχοποιηθω δεν υπάρχει. 

Τώρα έχω ένα ασύρματο σύστημα eufy (anker) και θέλω να αναβαθμίσω σε κάτι καλύτερο. 

Έχω καταλήξει σε ασύρματο ajax, και μάλλον το επόμενο χρονικό διάστημα θα γίνει η αγορά. 

Ευχαριστώ 

Αυτή την στιγμή ο AJAX είναι ο καλύτερος ασύρματος συναγερμός, με τον οποίο πλέον μπορείς να κανείς πολλά περισσότερα  πράγματα πέραν του απλού συναγερμού. Δεν θα σε απογοητεύσει καθόλου!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, wesker είπε

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση παιδάκια!

Σε σπίτι που αγοράσαμε με την γυναικα, κάναμε ολική ανακαινιση, περάστηκαν καλωδιώσεις για συναγερμό απο το 0, και εγκαταστάθηκε συναγερμός της Paradox. Σκεφτόμουν να τον συνδέσω σε κέντρο λήψης σημάτων, και ο εγκαταστάτης με απέτρεψε, απο την στιγμή που έχεις αμεση ειδοποίηση μέσω της εφαρμογής είναι πεταμένα λεφτά κλπ. Αν εχεις ενημέρωση για διάρρηξη το ίδιο που θα κάνουν στο ΚΛΣ θα κάνεις και εσύ - θα ειδοποιήσετε την αστυνομία. Μόνο για την λειτουργία SOS αν θα κανεις κάποια συνδρομή, ή αν η συνδρομή συνδεθεί και με κάποια εταιρία φύλαξης.

Εσείς τι λέτε;

στη σπανια αλλα υπαρκτη περιπτωση αφοπλισης υπο απειλη τι θα κανεις? θα τη βγαλεις καθαρη με την εφαρμογη? Ποιος θα ειδοποιησει την αστυνομια?

Αμα εισαι στη παραλια, στο κρεβατι με το αισθημα, στην τουαλετα σε δυσκολη φαση, σε ενα επαγγελματικο ραντεβου, στο τιμονι, ποιος θα ειδοποιησει την αστυνομια?

Επισης να ξερεις η εφαρμογη της paradox εδω και καιρο εχει προβληματα δεν λειτουργει παντα σωστα. Δεν συνδεεται με τον πινακα δεν στελνει ειδοποιησεις ή τις στελνει ετεροχρονισμενα και αλλα πολλα...

Και ολα αυτα για να γλιτωσεις τι? 150€ το χρονο?

Στις 22/9/2022 στις 9:14 ΠΜ, mindreader είπε

ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΕΙΔΙΚΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗ ΚΑΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ

Λοιπον, θα γραψω πολλα. Και φανταζομαι οτι θα εχετε να σχολιασετε πολλα. Παραθεστε ελευθερα, πειτε τη γνωμη σας.

Προσφατα συναντηθηκα με γνωστο μου, συγγενη μου, νεαρο σχετικα ανθρωπο και με σπουδες σε ΤΕΙ,
που εδω και δυο δεκαετιες εγκαθιστα συναγερμους.
Εχουμε συνεργαστει σε διαφορα θεματα κατα καιρους, περαν της συγγενικης μας σχεσης,
και παντα ηταν 'σπαθι' και αξιοπιστος.

Αφου ειδε λοιπον το εν λογω σπιτι, το οποιο ειναι μονοκατοικια σε κατοικημενη περιοχη, περιπου 140τμ,
του ειπα κι εγω τι σκεφτομουν και συζητησαμε.
Βασικος πυρηνας του τι θελω, ειναι η 'αποτροπη'.
Αν καταφερει και μπει ο επιτηδειος μεσα, μετα το θεωρω σαν χαμενη υποθεση, δεν μπαινω σε αυτη τη λογικη, ουτε εχω σκοπο να γεμισω τα δωματια με ρανταρ...

Μου ξεκαθαρισε εξαρχης, οτι το τι προτεινει καθε φορα, εξαρταται οχι μεν μονο απο τι θελει ο καθενας(πελατης),
αλλα και την εκτιμηση του για το τι χρειαζεται καθε περιπτωση (αλλο αγροικια στη μεση του πουθενα, αλλο ενα διαμερισμα, αλλο μια μονοκατοικια σε κατοικημενη περιοχη, και παει λεγοντας).

Εγω του ειπα για καμερες.
Μου ειπε οτι, χωρις να ειναι μεν 'αχρηστες', επι της ουσιας, δεν προσφερουν και πολλα.
Οντως υπαρχει το θεμα για το πως/ποτε μπορει να χρησιμοποιηθει το υλικο που γραφεις.
΄Και να δεις ενα ανηλικο ρομα, να προσπαθει να μπει, τι θα κανεις μετα;' ειπε.

Μου ειπε οτι δεν προτεινει ασυρματα.
Και συν τω χρονω πιο ακριβα θα μου ερχεται, αφου καθε λιγο, για καμια 15αρια σημεια θα πρεπει να αλλαζω μπαταριες (εγνοια, πιθανα προβληματα κλπ),
και ολο και κατι απο ολα αυτα 'δεν θα παιζει οπως πρεπει', και θα ειναι δυσαρεστημενος και ο πελατης και θα ενοχλεις και τον εγκαταστατη, σε δουλεια να βρισκομαστε δηλαδη.

Η αληθεια ειναι, οτι θελω 'αξιοπιστια', και ειμαι της λογικης 'set it and forget it'.
Και ειμαι και εγω της λογικης του καλωδιου.
Πχ ακομη και με laptop, χρησιμοποιο ethernet και οχι wifi.

Απο θεμα αισθητικης/πρακτικοτητας, μου ειπε οτι δεν προκειται να βαλει 'καναλια'.
Ξερει το σπιτι, εχει καλει εσωτερικη εγκατασταση, θα τα περασει ολα εντος των υπαρχοντων σωληνωσεων.

Επισης γενικως δεν εμπιστευεται πολυ το Internet, κλασικες συνδεσεις/επικοινωνιες τις θεωρει πιο stable.

Ουσιαστικα μιλαμε για 'κλασικο' συστημα συναγερμου.
Με παγιδες στις πορτες και παραθυρα. 2 σειρηνες. Μπαταριες για αυτονομία ενεργειας σε καθε περιπτωση.
Συνδεση με σταθερο τηλεφωνο για κληση σε περιπτωση αποπειρας εισβολης, αλλα και για τηλεχειρισμο.
Και λιγα ρανταρακια, σε βασικα σημεια του σπιτιου (σκαλες, χωλ κλπ), οπου μπορει παρ'ελπιδα να εισχωρησει καποιος.
Μελλοντικα αν θελησω, βαζω και συστημα με sim κινητης.

Κοστος; Περι τα 1000 ευρω. Μου ειπε οτι σε καποιον αγνωστο, δεν θα πηγαινε και δεν θα το εκανε για λιγοτερα απο 1500 ευρω.
Μιλαμε για περιπου 140τμ, ενσυρματα, και μου ειπε για 2-3 μερες δουλεια από το πρωι ως το μεσημερι.
Επισης, μπορει καποιος να εδινε προσφορα πες 800 ευρω, πχ με ασυρματα, τα οποια θα τα εβαζε σε 2-3 ωρες, αλλα με ολα αυτα τα θεματα που επεσημανε στη συζητηση, αρα in the long run δεν ξερεις αν σε συνεφερε να γλυτωσεις πχ καποιες εκατονταδες ευρω, αλλα μετα να εχεις θεματα αξιοπιστιας ή να τα σκας καθε λιγο για μπαταριες...

Τον ρωτησα με το θαρρος, πως διαρθρωνεται το κοστος...
Μου ειπε, ξεκαθαρα, στα εργατικα!
Τα ηλεκτρονικα δεν εχουν σοβαρο κοστος.
Ομως δινει εμφαση, στο να γινει μια σοβαρη/σωστη εγκατασταση.
Απροβληματιστη και σωστα στημενη, και για μενα και για εκεινον.
Τωρα το αν θα εχει αστοχια μια παγιδα, οκ, ειναι κατι που μπορει να τυχει σε οποιαδηποτε εγκατασταση.
Γενικως ομως, ολα θα ειναι στημενα σωστα.
'Και αλουμινια να αλλαξεις, ολα θα ειναι σχεδον παλι ετοιμα, με τις καλωδιωσεις, με λιγες προσθηκες θα εισαι και παλι ok', μου ειπε με νοημα.

Μου ειπε οτι εχει πελατες, που τους εστησε το συστημα πριν χρονια, που τους εχει 'ξεχασει'...
Καλο αυτο. Κι εκεινοι δεν ειχαν προβλημα, και συνεπακολουθα ουτε αυτος 'ενοχληθηκε'!
'Μου τηλεφωνουν, και δεν μπορω να θυμηθω ποιοι ηταν, προσπαθω να θυμηθω, γιατι επι χρονια δεν με εχουν εχουν καλεσει ποτε!'

Αυτα σε γενικες γραμμες.
Ακουω τις παρατηρησεις σας.

για να καταλαβω σωστα... κανει 20 χρονια την δουλεια αυτη και σου προτεινε συνδεση με PSTN? 

Και αν σου κοψουνε το τηλεφωνο (απο τα πρωτα πραγματα που κανουνε οι διαρρηκτες σε μονοκατοικια) πως θα ξερεις οτι ο συναγερμος λειτουργει?

Το "δεν εμπιστευεται πολυ το ιντερνετ" το 2022 ειναι παντελως ατοπο.

το ιντερνετ ειναι το παρον και το μελλον. 

Η σιμ που αναφερεις θα επρεπε να ειναι ο πρωτευων τροπος επικοινωνιας και αν θες backup βαζεις την απλη τηλεφωνικη γραμμη (PSTN)

Επεξ/σία από nikos121
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, ss42ss είπε

επίσης οι ασφαλιστικές το έχουν σαν απαίτηση να είσαι πάνω σε ΚΛΣ για να πάρεις την οποία αποζημίωση.

Εχω ασφάλεια σπιτιού (για τα πάντα, όχι μόνο έναντι κλοπής) και συναγερμό και ποτέ δεν μου ζητήθηκε να αποδείξω κάτι τέτοιο. 

Κόστος 160€/έτος, από εταιρεία πασίγνωστη (και όχι από τις φθηνές). 

18 λεπτά πριν, nikos121 είπε

Και αν σου κοψουνε το τηλεφωνο (απο τα πρωτα πραγματα που κανουνε οι διαρρηκτες σε μονοκατοικια) πως θα ξερεις οτι ο συναγερμος λειτουργει?

gsm/gprs module και router 4g με sim (το έχω εγώ). Σε διακοπή ρεύματος (Α/C failure), στέλνει ακαριαία σήμα (και email). 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

gsm module και router 4g (το έχω εγώ). Σε διακοπή ρεύματος (Α/C failure), στέλνει ακαριαία σήμα (και email). 

το ιδιο λεμε. Λυση μεσω ιντερνετ. το PSTN πεθανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, nikos121 είπε

το ιδιο λεμε. Λυση μεσω ιντερνετ. το PSTN πεθανε

Δεν ξέρω τι λέμε, ξέρω τι έχω και επ' αφορμή του σχολίου σας και εν γένει της συζήτησης, θεώρησα σωστό να το αναφέρω (σε κάθε περίπτωση, κάνει και κλήση στο σταθερό, έχει συνδεθεί δηλαδή και με χαλκό). 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοείται δεν στηριζόμαστε μόνο πάνω στην τηλ. Γραμμή.

Πάντα χρειάζεται μια γραμμή για backup όπως ένα gsm.

Εγώ είχα το gsm orion mini αλλά δεν έμεινα ευχαριστημένος.

Και τώρα σκέφτομαι να πάρω αυτό το gsm https://www.skroutz.gr/s/25671052/%C...l?from=listing

Ό συναγερμός θα κάνει κλήση μέσω σταθερής γραμμής στα προγραμματισμένα τηλ που θα έχω στον συναγερμό και το gsm από τα τηλέφωνα που θα έχω βάλει στο gsm.

Απλά θα αλλάξω την σειρά των αριθμών ώστε να μην πέφτει η μία κλήση πάνω στην άλλη.

Επίσης μπορώ να βάλω για sim μια planetsim ώστε να κάνει τις κλήσεις?

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikos121 είπε

το ιδιο λεμε. Λυση μεσω ιντερνετ. το PSTN πεθανε

Σωστά, το PSTN πλέον δεν είναι λύση λόγω του VoIP πολλές φορές δημιουργεί  παρά πολλά προβλήματα, επίσης κανείς δεν σου εγγυάται ότι και UPS να βάλεις στο μόντεμ, ότι δεν θα «πέσει» και η καμπίνα του παρόχου (πολλές φορές δεν αλλάζουν τις μπαταρίες τους) gsm πλεον και αν το υποστηρίζει ο συναγερμός διπλό 

 

2 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Εχω ασφάλεια σπιτιού (για τα πάντα, όχι μόνο έναντι κλοπής) και συναγερμό και ποτέ δεν μου ζητήθηκε να αποδείξω κάτι τέτοιο. 

Στο σπιτι δεν το έχουν όλες, συνεργάζομαι κυρίως με μαγαζιά που εκεί υπάρχει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...