Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, vasilllis είπε

Δεν τους εχω δουλεψει ,αν και απο συναδελφους ακουω διθυραμβικά σχόλια.Δεν θα μεινω όμως στο κομμάτι της ανίχνευσης αλλα στο κομμάτι της ειδοποίησης/απομάκρυνσης.Εκει τι θα κάνεις;Την εχεις δει την σειρηνα της ajax;

Ναι, εκτός αν εννοείς το ποσό δυνατός είναι ο ήχος της; 
η ότι εμφανισιακά δεν γεμίζει το μάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Nolxd είπε

Ναι, εκτός αν εννοείς το ποσό δυνατός είναι ο ήχος της; 
η ότι εμφανισιακά δεν γεμίζει το μάτι;

Και τα δυο.Ουτε anti-vandal,oυτε anti-αφρου μου φαινονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συζητουσα με φιλο (γενικως μεγαλο ψαχτρονι σε πολλους τομεις), και του ελεγα οτι ψαχνω να δω τι συστημα ασφαλειας θα βαλω στο σπιτι, και οταν του ειπα για καμερες ασφαλειας, μου λεει 'και να τις βαλεις, δεν θα μπορεις να χρησιμοποιησεις το υλικο καταγραφης σε περιπτωση που καποιος παει να μπει στο σπιτι, εκτος και αν απο την αρχη/προκαταβολικα, το εχεις ζητησει/δηλωσει/whatever στον εισαγγελεα της περιοχης'! Και οταν του ειπα οτι θα γινεται καταγραφη μονο σε πιλωτη μου, μπαλκονια μου, και με πινακιδα ισως περι καταγραφης για λογους ασφαλειας, επεμενε, οτι αν τυχει και πρεπει να χρησιμοποιησω το υλικο, δεν θα μπορω! Παρεκτος αν παω και ζητησω αδεια/εγκριση/δηλωση κλπ

Ισχυει οντως κατι τετοιο, γνωριζει κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, mindreader είπε

Συζητουσα με φιλο (γενικως μεγαλο ψαχτρονι σε πολλους τομεις), και του ελεγα οτι ψαχνω να δω τι συστημα ασφαλειας θα βαλω στο σπιτι, και οταν του ειπα για καμερες ασφαλειας, μου λεει 'και να τις βαλεις, δεν θα μπορεις να χρησιμοποιησεις το υλικο καταγραφης σε περιπτωση που καποιος παει να μπει στο σπιτι, εκτος και αν απο την αρχη/προκαταβολικα, το εχεις ζητησει/δηλωσει/whatever στον εισαγγελεα της περιοχης'! Και οταν του ειπα οτι θα γινεται καταγραφη μονο σε πιλωτη μου, μπαλκονια μου, και με πινακιδα ισως περι καταγραφης για λογους ασφαλειας, επεμενε, οτι αν τυχει και πρεπει να χρησιμοποιησω το υλικο, δεν θα μπορω! Παρεκτος αν παω και ζητησω αδεια/εγκριση/δηλωση κλπ

Ισχυει οντως κατι τετοιο, γνωριζει κανεις;

Και εγώ είχα αυτήν τη εντύπωση, ότι το υλικό δεν το δέχονται. Αλλά πρόσφατα μου έτυχε/έμαθα το εξής....αν έχεις ταμπέλες σε εμφανείς σημείο ότι η περιοχή/χώρος/σπίτι/οικισμα κλπ καραγραφεται, και μπορείς να αποδείξεις ότι προϋπήρχαν πριν το συμβάν, το υλικό το δέχονται. Δεν ξέρω αν το δέχεται η αστυνομία, αλλά δικαστικά που το πήγε ο φίλος για αλλοδαπό παραβάτη, το δέχτηκαν στο δικαστήριο. Χωρίς δήλωση σε εισαγγελία. Είχε βέβαια original φωτογραφία με ημερομηνία τοποθέτησης των ταμπελων. 

Οπότε βάλε ταμπέλες σε όχι και τόσο εμφανείς σημείο για να μη δίνεις στόχο, και αν χρειαστεί ποτέ, μόνο δικαστικός.

Και να μην στο δεχτούν, δεν θες να έχεις οπτικό έλεγχο? Με ειδοποίηση του συμβατικού συναγερμού ή κίνησης των καμερών να μην μπορείς να δεις τον χώρο; Ή ακόμα και να μιλήσεις από τη κάμερα και να τρομάξεις τον επιτήδειο? Όχι με το ψευτοηχειακι που έχουν όλες, με ενισχυτή και άλλο ηχείο δίπλα να το νιώσει καλά. Λέω εγώ τώρα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΕΙΔΙΚΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗ ΚΑΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ

Λοιπον, θα γραψω πολλα. Και φανταζομαι οτι θα εχετε να σχολιασετε πολλα. Παραθεστε ελευθερα, πειτε τη γνωμη σας.

Προσφατα συναντηθηκα με γνωστο μου, συγγενη μου, νεαρο σχετικα ανθρωπο και με σπουδες σε ΤΕΙ,
που εδω και δυο δεκαετιες εγκαθιστα συναγερμους.
Εχουμε συνεργαστει σε διαφορα θεματα κατα καιρους, περαν της συγγενικης μας σχεσης,
και παντα ηταν 'σπαθι' και αξιοπιστος.

Αφου ειδε λοιπον το εν λογω σπιτι, το οποιο ειναι μονοκατοικια σε κατοικημενη περιοχη, περιπου 140τμ,
του ειπα κι εγω τι σκεφτομουν και συζητησαμε.
Βασικος πυρηνας του τι θελω, ειναι η 'αποτροπη'.
Αν καταφερει και μπει ο επιτηδειος μεσα, μετα το θεωρω σαν χαμενη υποθεση, δεν μπαινω σε αυτη τη λογικη, ουτε εχω σκοπο να γεμισω τα δωματια με ρανταρ...

Μου ξεκαθαρισε εξαρχης, οτι το τι προτεινει καθε φορα, εξαρταται οχι μεν μονο απο τι θελει ο καθενας(πελατης),
αλλα και την εκτιμηση του για το τι χρειαζεται καθε περιπτωση (αλλο αγροικια στη μεση του πουθενα, αλλο ενα διαμερισμα, αλλο μια μονοκατοικια σε κατοικημενη περιοχη, και παει λεγοντας).

Εγω του ειπα για καμερες.
Μου ειπε οτι, χωρις να ειναι μεν 'αχρηστες', επι της ουσιας, δεν προσφερουν και πολλα.
Οντως υπαρχει το θεμα για το πως/ποτε μπορει να χρησιμοποιηθει το υλικο που γραφεις.
΄Και να δεις ενα ανηλικο ρομα, να προσπαθει να μπει, τι θα κανεις μετα;' ειπε.

Μου ειπε οτι δεν προτεινει ασυρματα.
Και συν τω χρονω πιο ακριβα θα μου ερχεται, αφου καθε λιγο, για καμια 15αρια σημεια θα πρεπει να αλλαζω μπαταριες (εγνοια, πιθανα προβληματα κλπ),
και ολο και κατι απο ολα αυτα 'δεν θα παιζει οπως πρεπει', και θα ειναι δυσαρεστημενος και ο πελατης και θα ενοχλεις και τον εγκαταστατη, σε δουλεια να βρισκομαστε δηλαδη.

Η αληθεια ειναι, οτι θελω 'αξιοπιστια', και ειμαι της λογικης 'set it and forget it'.
Και ειμαι και εγω της λογικης του καλωδιου.
Πχ ακομη και με laptop, χρησιμοποιο ethernet και οχι wifi.

Απο θεμα αισθητικης/πρακτικοτητας, μου ειπε οτι δεν προκειται να βαλει 'καναλια'.
Ξερει το σπιτι, εχει καλει εσωτερικη εγκατασταση, θα τα περασει ολα εντος των υπαρχοντων σωληνωσεων.

Επισης γενικως δεν εμπιστευεται πολυ το Internet, κλασικες συνδεσεις/επικοινωνιες τις θεωρει πιο stable.

Ουσιαστικα μιλαμε για 'κλασικο' συστημα συναγερμου.
Με παγιδες στις πορτες και παραθυρα. 2 σειρηνες. Μπαταριες για αυτονομία ενεργειας σε καθε περιπτωση.
Συνδεση με σταθερο τηλεφωνο για κληση σε περιπτωση αποπειρας εισβολης, αλλα και για τηλεχειρισμο.
Και λιγα ρανταρακια, σε βασικα σημεια του σπιτιου (σκαλες, χωλ κλπ), οπου μπορει παρ'ελπιδα να εισχωρησει καποιος.
Μελλοντικα αν θελησω, βαζω και συστημα με sim κινητης.

Κοστος; Περι τα 1000 ευρω. Μου ειπε οτι σε καποιον αγνωστο, δεν θα πηγαινε και δεν θα το εκανε για λιγοτερα απο 1500 ευρω.
Μιλαμε για περιπου 140τμ, ενσυρματα, και μου ειπε για 2-3 μερες δουλεια από το πρωι ως το μεσημερι.
Επισης, μπορει καποιος να εδινε προσφορα πες 800 ευρω, πχ με ασυρματα, τα οποια θα τα εβαζε σε 2-3 ωρες, αλλα με ολα αυτα τα θεματα που επεσημανε στη συζητηση, αρα in the long run δεν ξερεις αν σε συνεφερε να γλυτωσεις πχ καποιες εκατονταδες ευρω, αλλα μετα να εχεις θεματα αξιοπιστιας ή να τα σκας καθε λιγο για μπαταριες...

Τον ρωτησα με το θαρρος, πως διαρθρωνεται το κοστος...
Μου ειπε, ξεκαθαρα, στα εργατικα!
Τα ηλεκτρονικα δεν εχουν σοβαρο κοστος.
Ομως δινει εμφαση, στο να γινει μια σοβαρη/σωστη εγκατασταση.
Απροβληματιστη και σωστα στημενη, και για μενα και για εκεινον.
Τωρα το αν θα εχει αστοχια μια παγιδα, οκ, ειναι κατι που μπορει να τυχει σε οποιαδηποτε εγκατασταση.
Γενικως ομως, ολα θα ειναι στημενα σωστα.
'Και αλουμινια να αλλαξεις, ολα θα ειναι σχεδον παλι ετοιμα, με τις καλωδιωσεις, με λιγες προσθηκες θα εισαι και παλι ok', μου ειπε με νοημα.

Μου ειπε οτι εχει πελατες, που τους εστησε το συστημα πριν χρονια, που τους εχει 'ξεχασει'...
Καλο αυτο. Κι εκεινοι δεν ειχαν προβλημα, και συνεπακολουθα ουτε αυτος 'ενοχληθηκε'!
'Μου τηλεφωνουν, και δεν μπορω να θυμηθω ποιοι ηταν, προσπαθω να θυμηθω, γιατι επι χρονια δεν με εχουν εχουν καλεσει ποτε!'

Αυτα σε γενικες γραμμες.
Ακουω τις παρατηρησεις σας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, mindreader είπε

ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΕΙΔΙΚΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗ ΚΑΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ

Λοιπον, θα γραψω πολλα. Και φανταζομαι οτι θα εχετε να σχολιασετε πολλα. Παραθεστε ελευθερα, πειτε τη γνωμη σας.

Προσφατα συναντηθηκα με γνωστο μου, συγγενη μου, νεαρο σχετικα ανθρωπο και με σπουδες σε ΤΕΙ,
που εδω και δυο δεκαετιες εγκαθιστα συναγερμους.
Εχουμε συνεργαστει σε διαφορα θεματα κατα καιρους, περαν της συγγενικης μας σχεσης,
και παντα ηταν 'σπαθι' και αξιοπιστος.

Αφου ειδε λοιπον το εν λογω σπιτι, το οποιο ειναι μονοκατοικια σε κατοικημενη περιοχη, περιπου 140τμ,
του ειπα κι εγω τι σκεφτομουν και συζητησαμε.
Βασικος πυρηνας του τι θελω, ειναι η 'αποτροπη'.
Αν καταφερει και μπει ο επιτηδειος μεσα, μετα το θεωρω σαν χαμενη υποθεση, δεν μπαινω σε αυτη τη λογικη, ουτε εχω σκοπο να γεμισω τα δωματια με ρανταρ...

Μου ξεκαθαρισε εξαρχης, οτι το τι προτεινει καθε φορα, εξαρταται οχι μεν μονο απο τι θελει ο καθενας(πελατης),
αλλα και την εκτιμηση του για το τι χρειαζεται καθε περιπτωση (αλλο αγροικια στη μεση του πουθενα, αλλο ενα διαμερισμα, αλλο μια μονοκατοικια σε κατοικημενη περιοχη, και παει λεγοντας).

Εγω του ειπα για καμερες.
Μου ειπε οτι, χωρις να ειναι μεν 'αχρηστες', επι της ουσιας, δεν προσφερουν και πολλα.
Οντως υπαρχει το θεμα για το πως/ποτε μπορει να χρησιμοποιηθει το υλικο που γραφεις.
΄Και να δεις ενα ανηλικο ρομα, να προσπαθει να μπει, τι θα κανεις μετα;' ειπε.

Μου ειπε οτι δεν προτεινει ασυρματα.
Και συν τω χρονω πιο ακριβα θα μου ερχεται, αφου καθε λιγο, για καμια 15αρια σημεια θα πρεπει να αλλαζω μπαταριες (εγνοια, πιθανα προβληματα κλπ),
και ολο και κατι απο ολα αυτα 'δεν θα παιζει οπως πρεπει', και θα ειναι δυσαρεστημενος και ο πελατης και θα ενοχλεις και τον εγκαταστατη, σε δουλεια να βρισκομαστε δηλαδη.

Η αληθεια ειναι, οτι θελω 'αξιοπιστια', και ειμαι της λογικης 'set it and forget it'.
Και ειμαι και εγω της λογικης του καλωδιου.
Πχ ακομη και με laptop, χρησιμοποιο ethernet και οχι wifi.

Απο θεμα αισθητικης/πρακτικοτητας, μου ειπε οτι δεν προκειται να βαλει 'καναλια'.
Ξερει το σπιτι, εχει καλει εσωτερικη εγκατασταση, θα τα περασει ολα εντος των υπαρχοντων σωληνωσεων.

Επισης γενικως δεν εμπιστευεται πολυ το Internet, κλασικες συνδεσεις/επικοινωνιες τις θεωρει πιο stable.

Ουσιαστικα μιλαμε για 'κλασικο' συστημα συναγερμου.
Με παγιδες στις πορτες και παραθυρα. 2 σειρηνες. Μπαταριες για αυτονομία ενεργειας σε καθε περιπτωση.
Συνδεση με σταθερο τηλεφωνο για κληση σε περιπτωση αποπειρας εισβολης, αλλα και για τηλεχειρισμο.
Και λιγα ρανταρακια, σε βασικα σημεια του σπιτιου (σκαλες, χωλ κλπ), οπου μπορει παρ'ελπιδα να εισχωρησει καποιος.
Μελλοντικα αν θελησω, βαζω και συστημα με sim κινητης.

Κοστος; Περι τα 1000 ευρω. Μου ειπε οτι σε καποιον αγνωστο, δεν θα πηγαινε και δεν θα το εκανε για λιγοτερα απο 1500 ευρω.
Μιλαμε για περιπου 140τμ, ενσυρματα, και μου ειπε για 2-3 μερες δουλεια από το πρωι ως το μεσημερι.
Επισης, μπορει καποιος να εδινε προσφορα πες 800 ευρω, πχ με ασυρματα, τα οποια θα τα εβαζε σε 2-3 ωρες, αλλα με ολα αυτα τα θεματα που επεσημανε στη συζητηση, αρα in the long run δεν ξερεις αν σε συνεφερε να γλυτωσεις πχ καποιες εκατονταδες ευρω, αλλα μετα να εχεις θεματα αξιοπιστιας ή να τα σκας καθε λιγο για μπαταριες...

Τον ρωτησα με το θαρρος, πως διαρθρωνεται το κοστος...
Μου ειπε, ξεκαθαρα, στα εργατικα!
Τα ηλεκτρονικα δεν εχουν σοβαρο κοστος.
Ομως δινει εμφαση, στο να γινει μια σοβαρη/σωστη εγκατασταση.
Απροβληματιστη και σωστα στημενη, και για μενα και για εκεινον.
Τωρα το αν θα εχει αστοχια μια παγιδα, οκ, ειναι κατι που μπορει να τυχει σε οποιαδηποτε εγκατασταση.
Γενικως ομως, ολα θα ειναι στημενα σωστα.
'Και αλουμινια να αλλαξεις, ολα θα ειναι σχεδον παλι ετοιμα, με τις καλωδιωσεις, με λιγες προσθηκες θα εισαι και παλι ok', μου ειπε με νοημα.

Μου ειπε οτι εχει πελατες, που τους εστησε το συστημα πριν χρονια, που τους εχει 'ξεχασει'...
Καλο αυτο. Κι εκεινοι δεν ειχαν προβλημα, και συνεπακολουθα ουτε αυτος 'ενοχληθηκε'!
'Μου τηλεφωνουν, και δεν μπορω να θυμηθω ποιοι ηταν, προσπαθω να θυμηθω, γιατι επι χρονια δεν με εχουν εχουν καλεσει ποτε!'

Αυτα σε γενικες γραμμες.
Ακουω τις παρατηρησεις σας.

Τι να παρατηρήσω...τα είπες όλα μόνος σου. Καλυψες με απλά λόγια όσα προσπαθώ και εγώ να πω με περισσότερα. Ωραίος ο μάστοράς σου και όντως στα εργατικά βγαίνουν τα περισσότερα, τέχνη είναι κ αυτό, συν ότι έχει διαβάσει, σπουδάσει ο καθένας για να αποκτήσει τις γνώσεις. 

Μια ερώτηση μονο για τις σωληνώσεις...οι σωληνώσεις που ήδη υπάρχουν τί περιέχουν? Τρέχουν μέχρι τα αλουμίνια?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, apostolis_32 είπε

Τι να παρατηρήσω...τα είπες όλα μόνος σου. Καλυψες με απλά λόγια όσα προσπαθώ και εγώ να πω με περισσότερα. Ωραίος ο μάστοράς σου και όντως στα εργατικά βγαίνουν τα περισσότερα, τέχνη είναι κ αυτό, συν ότι έχει διαβάσει, σπουδάσει ο καθένας για να αποκτήσει τις γνώσεις. 

Μια ερώτηση μονο για τις σωληνώσεις...οι σωληνώσεις που ήδη υπάρχουν τί περιέχουν? Τρέχουν μέχρι τα αλουμίνια?

Χαιρομαι που συνηγορεις υπερ των οσων μου ειπε και τελικα αποφασισαμε.

Σωληνωσεις λεω, τις κλασικες εντος των τοιχων σωληνωσεις, που περνανε τα καλωδια του ρευματος, τηλεφωνου, κεραιας tv κλπ.

Επειδη ειναι συγγενης και εχει ξαναερθει για αλλες δουλειες στο παρελθον, παροτι φυσικα δεν ειναι αυτος που εκανε πριν 30 χρονια την εγκατασταση στο σπιτι, διαπιστωσε οτι εχει γινει-οπως μου ειπε-πολυ καλη δουλεια, ειδε καλη εγκατασταση. Τωρα δεν ξερω περισσοτερα, ετσι ειπε αυτος που ξερει και ειδε, εγω ημουν παιδι οταν οι γονεις εφτιαχναν το σπιτι...

Ναι, η αληθεια ειναι οτι δεν καταλαβα πως θα το παει μεχρι την πορτα αλουμινιου, χωρις να φτανει εκει η σωληνωση. Δεν φτανει μεχρι εκει, πως να φτανει; Ομως επειδη τον ειδα πολυ επιμελη (μου ειπε οτι αν δεν κουμπωσει καλα το κλασικο στρογγυλο καπακι σε καθε τοιχο με τα ηλεκτρολογικα, θα φερει μεχρι και μπογιατζη να τα βαψει!!!!), δεν ασχοληθηκα περισσοτερο. Ειναι θεμα εμπιστοσυνης, πιστευω θα κανει αριστοτεχνικη δουλεια.

----

Ερωτηση 1

Αληθεια, μιας και ζουμε σε πραγματικα παραδοξες μερες, ποιον να το φανταζονταν οτι θα εκανε καποιος τετοια ερωτηση πριν λιγα χρονια, αλλα τωρα θα το ρωτησω....απο καταναλωση ρευματος, ενα τετοιο συστημα, πως τα παει; Αμελητεα να υποθεσω;

 

Ερωτηση 2

Υπαρχει και scheduled/προγραμματισμενος οπλισμος αν το θελησω; Πχ φευγω απο το σπιτι 6.50 το πρωι, και πες ξεχνω να οπλισω. Να ειναι προγραμματισμενο να οπλιζει απο τις 7 το πρωι μεχρι τις 9 το πρωι που παει γυναικα για δουλειες στο σπιτι; Γινεται;

Επεξ/σία από mindreader
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mindreader είπε

Χαιρομαι που συνηγορεις υπερ των οσων μου ειπε και τελικα αποφασισαμε.

Σωληνωσεις λεω, τις κλασικες εντος των τοιχων σωληνωσεις, που περνανε τα καλωδια του ρευματος, τηλεφωνου, κεραιας tv κλπ.

Επειδη ειναι συγγενης και εχει ξαναερθει για αλλες δουλειες στο παρελθον, παροτι φυσικα δεν ειναι αυτος που εκανε πριν 30 χρονια την εγκατασταση στο σπιτι, διαπιστωσε οτι εχει γινει-οπως μου ειπε-πολυ καλη δουλεια, ειδε καλη εγκατασταση. Τωρα δεν ξερω περισσοτερα, ετσι ειπε αυτος που ξερει και ειδε, εγω ημουν παιδι οταν οι γονεις εφτιαχναν το σπιτι...

Ναι, η αληθεια ειναι οτι δεν καταλαβα πως θα το παει μεχρι την πορτα αλουμινιου, χωρις να φτανει εκει η σωληνωση. Δεν φτανει μεχρι εκει, πως να φτανει; Ομως επειδη τον ειδα πολυ επιμελη (μου ειπε οτι αν δεν κουμπωσει καλα το κλασικο στρογγυλο καπακι σε καθε τοιχο με τα ηλεκτρολογικα, θα φερει μεχρι και μπογιατζη να τα βαψει!!!!), δεν ασχοληθηκα περισσοτερο. Ειναι θεμα εμπιστοσυνης, πιστευω θα κανει αριστοτεχνικη δουλεια.

----

Αληθεια, μιας και ζουμε σε πραγματικα παραδοξες μερες, ποιον να το φανταζονταν οτι θα εκανε καποιος τετοια ερωτηση πριν λιγα χρονια, αλλα τωρα θα το ρωτησω....απο καταναλωση ρευματος, ενα τετοιο συστημα, πως τα παει; Αμελητεα να υποθεσω;

Προσωπικα θεωρω μεγάλο λάθος την εγκατασταση ασθενων στις ιδιες σωληνώσεις με υψηλη ταση... Στη μονη περιπτωση που το εκανα (μολις 5 μετρα μάλιστα) αναγκαστικα εβαλα θωρακισμενο utp και δεν ηταν καθολου ευχαριστη εμπειρια το να το περάσω μιας και δεν ειναι καθολου ευκαμπτο... 

Μπορει να σου δημιουργησει τεραστια προβληματα και σιγουρα επηρρεαζει την αξιοπιστια του συστήματος.

 

Η καταναλωση ειναι αμελητέα, μη σκας με αυτό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, mindreader είπε

Χαιρομαι που συνηγορεις υπερ των οσων μου ειπε και τελικα αποφασισαμε.

Σωληνωσεις λεω, τις κλασικες εντος των τοιχων σωληνωσεις, που περνανε τα καλωδια του ρευματος, τηλεφωνου, κεραιας tv κλπ.

Επειδη ειναι συγγενης και εχει ξαναερθει για αλλες δουλειες στο παρελθον, παροτι φυσικα δεν ειναι αυτος που εκανε πριν 30 χρονια την εγκατασταση στο σπιτι, διαπιστωσε οτι εχει γινει-οπως μου ειπε-πολυ καλη δουλεια, ειδε καλη εγκατασταση. Τωρα δεν ξερω περισσοτερα, ετσι ειπε αυτος που ξερει και ειδε, εγω ημουν παιδι οταν οι γονεις εφτιαχναν το σπιτι...

Ναι, η αληθεια ειναι οτι δεν καταλαβα πως θα το παει μεχρι την πορτα αλουμινιου, χωρις να φτανει εκει η σωληνωση. Δεν φτανει μεχρι εκει, πως να φτανει; Ομως επειδη τον ειδα πολυ επιμελη (μου ειπε οτι αν δεν κουμπωσει καλα το κλασικο στρογγυλο καπακι σε καθε τοιχο με τα ηλεκτρολογικα, θα φερει μεχρι και μπογιατζη να τα βαψει!!!!), δεν ασχοληθηκα περισσοτερο. Ειναι θεμα εμπιστοσυνης, πιστευω θα κανει αριστοτεχνικη δουλεια.

----

Ερωτηση 1

Αληθεια, μιας και ζουμε σε πραγματικα παραδοξες μερες, ποιον να το φανταζονταν οτι θα εκανε καποιος τετοια ερωτηση πριν λιγα χρονια, αλλα τωρα θα το ρωτησω....απο καταναλωση ρευματος, ενα τετοιο συστημα, πως τα παει; Αμελητεα να υποθεσω;

 

Ερωτηση 2

Υπαρχει και scheduled/προγραμματισμενος οπλισμος αν το θελησω; Πχ φευγω απο το σπιτι 6.50 το πρωι, και πες ξεχνω να οπλισω. Να ειναι προγραμματισμενο να οπλιζει απο τις 7 το πρωι μεχρι τις 9 το πρωι που παει γυναικα για δουλειες στο σπιτι; Γινεται;

 Είναι λάθος να περνάμε καλώδιο ασθενές κοντά σε υψηλή τάση(στον συναγερμό τρέχει 2-3v, η ΔΕΗ 230ν). Ο κανόνας είναι αν πρέπει ντε και καλά να περασει το ένα το άλλο, αυτό να γίνει κάθετα, σταυρωτά. Αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν γίνεται, θα τρέξει παράλληλα για αρκετά μέτρα. Βέβαια να πω την αλήθεια έχω τοποθετήσει συναγερμό σε αποθηκη οπου ο ηλεκτρολόγος είχε οοοολα(ΔΕΗ συναγερμό) τα καλώδια σε ένα μεγαλο κανάλι χαμηλά γύρω γύρω. Του συναγερμού το πιο φθηνό χωρίς θωράκιση και δουλεύει κανονικά χωρίς προβλημα. Εγω δεν θα το πρότεινα ούτε θα το έκανα. 

Αν στο περάσει από του τηλεφώνου όπου είναι διαφορετικό κανάλι φαντάζομαι, εκεί δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα.

Ερ1. Το ρεύμα είναι αμελητέα ποσότητα μπροστά σε όλο το σπίτι. 

Ερ.2 υπάρχει προγραμματισμένη όπλιση/ αφόπλιση οποίες ώρες και οποίες μέρες θες. Σε ορισμένους όπως στη sigma έχει και το geofence, δηλαδή μέσω κινητού, εφαρμογής και GPS , οπλίζει μόλις φύγουν από το χώρο οι συσκευές, αφοπλιζει μόλις μπουν, μόνο του. Αλλά θέλει ίντερνετ και δεν γνωρίζω το πόσο καλά δουλεύει. Απλά το αναφέρω σαν δυνατότητα.

Επεξ/σία από apostolis_32
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου κανει εντυπωση ομως.

Σπουδαγμενος, με εμπειρια δεκαετιων, εννοω οτι εχει βαλει τοσους ολα τα χρονια, και απροβληματιστοι.
Αρα, τα χειριζεται σωστα. Δεν ειναι της προχειροδουλειας. Και επειδη ειναι και συγγενης, καλοσυγγενης, ξερω οτι ειναι ντομπρος, αρα δε ειναι οτι μου λεει ψεμματα, ψευτιες...

Ισως βαλει θωρακισμενο καλωδιο, τι να πω. Θα τον ρωτησω οταν βρεθουμε.
Αλλα δεν θα εβαζε κατι, και δεν θα εκανε κατι, που θα δημιουργουσε προβλημα.
Νομιζω εγινε κατανοητο και απο οσα μου ειπε.
Ειναι ανθρωπος της αξιοπιστιας, του σταθερου, του απροβληματιστου.
Κατι που θα δημιουργουσε προβλημα, δεν θα το ρισκαρε.
Δεν ξερω - επι του παροντος τουλαχιστον.

Επεξ/σία από mindreader
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/9/2022 στις 6:01 ΜΜ, nitse85 είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση giorgos_76 !
Να κάνω άλλη μια ερώτηση : Για συναγερμό Ajax θα πηγαίνατε σε κεντρική μονάδα Hub 2 Plus ή σε Hybrid ώστε να υποστηρίζει και wired περιφερειακά (δεδομένου ότι έχω αναμονές σε πόρτες) ;
Σε περίπτωση μετακόμισης θα ήθελα να μπορώ να τον πάρω εύκολα μαζί μου για αυτό σκέφτομαι και την wireless λύση.

 

Ευχαριστώ πολύ !

Καλησπέρα αυτή την στιγμή η Hybrid μονάδα της AJAX δεν είναι ακόμα διαθέσιμη στην Ελληνική αγορά, υπολόγισε ότι θα ξεκινήσουν την διάθεση από μέσα Δεκέμβρη περίπου, αλλά MONO πιστοποιημένοι εγκαταστάτες από την AJAX θα μπορούν να κάνουν την εγκατάσταση και ενεργοποίηση του FIBRA (η ονομασία του hybrid). 

Τώρα εξαρτάτε τις απαιτήσεις σου, αν θα πας σε Hub 2/Hub 2 Plus ή στο απλό.

Επεξ/σία από ss42ss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
12 ώρες πριν, dkangel000039 είπε

Σχετικα με την αξιοπιστια των ajax ριξτε μια ματια εδω.

 

 

Επειδή τα αγγλικά μου δεν είναι και πολύ καλά,  θες να μου εξηγήσεις λίγο;

Γιατί τον έχω στα υπόψιν για το σπίτι μου.

Είναι η δεν είναι καλός 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, nik187 είπε

Επειδή τα αγγλικά μου δεν είναι και πολύ καλά,  θες να μου εξηγήσεις λίγο;

Γιατί τον έχω στα υπόψιν για το σπίτι μου.

Είναι η δεν είναι καλός 

Ευχαριστώ 

Ειναι ο καλυτερος ασυρματος που υπαρχει, απο πολλες αποψεις. Αν δεν εχεις επιλογη καλωδιακου και το budget σε παιρνει για ajax, πας σε ajax.

To βιντεο που παρατεθηκε παραπανω δεν δειχνει πολλα περισσοτερα απο τη γνωστη αδυναμια των ασυρματων συναγερμων σε jamming. Ο ajax αν και τα παει καλυτερα σε αυτο το κομματι απο τους περισσοτερους, αν οχι ολους τους ασυρματους, συνεχιζει να μην αποτελει εξαιρεση.

In real world τωρα, πετυχημενο jamming στον ajax θα κανουν μονο οι επαγγελματιες που θα στοχοποιησουν το σπιτι σου. Αν υπαρχουν λογοι να στοχοποιηθει το σπιτι σου απο επαγγελματιες, δεν πας σε ασυρματο συναγερμο γενικοτερα. Βαζεις καλωδια παντου και συνηθως δεν περιοριζεσαι μονο σε συναγερμο.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...