Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Sp_TR είπε

Τελεια! δεν ειμαι ειδικος, οποτε το να μαθαινω πως μπορω να το κανω μονος μου ειναι σουπερ νεο, καθως προφανως και δεν εχω διαθεση να αλλαζω συναγερμο!

Ναι, εχω κεντρική μονάδα SP5500 με RTX3 και K32LCD+ ενσυρματο πληκτρολόγιο. Κωδικο εγκαταστατη μπορω να βρω. το αλλο που μενει ειναι να δω πως θα προσθεω τους επιπλεον αισθητηρες  μεσω του πληκτρολογιου... Καμια προταση;

Δεν γίνονται όλα από το πληκτρολόγιο..Χρειάζεται να μπείς και στον πίνακα, κάτι που μόνο εγκαταστάτης μπορεί να το κάνει, ( μιας και εσύ δεν γνωρίζεις καθόλου )..Αν κάτι πάει στραβά, θα έχεις 3 η ώρα το βράδυ έγερση από ψευδοσυναγερμούς. Κατά την γνώμη μου ρώτα και άλλους εγκαταστάτες για τιμή..Δεν είναι όλοι λωποδύτες ...Στείλε ένα email στην Paradox Hellas, για να σου πεί εξουσιοδοτημένους από αυτήν εγκαταστάτες.

Επεξ/σία από giorgos_76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, giorgos_76 είπε

..Στείλε ένα email στην Paradox Hellas, για να σου πεί εξουσιοδοτημένους από αυτήν εγκαταστάτες.

20 ώρες πριν, Sp_TR είπε

Ζω μόνιμα στις Βρυξέλλες

@giorgos_76,

Tι δεν μπορει να κανει δηλαδη απο το πληκτρολόγιο?. Επίσης αν διάβασες καλα, ο TS δεν μενει στην Ελλάδα.

6 ώρες πριν, giorgos_76 είπε

Καμια προταση;

Κατέβασε το manual της εγ/σης και ξεκινά το διάβασμα.

 

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα ! Ενδιαφέρομαι για αγορά συναγερμού και θα ήθελα κάποιες συμβουλές.

Εγκατάσταση στο σπίτι υπάρχει ήδη ( οι αναμονές έχουν περαστεί από τον ηλεκτρολόγο). Ψάχνω κάτι αρκετά αξιόπιστο ενσύρματο και με υποστήριξη GSM και αξιόπιστο ecosystem για επικοινωνία με το κινητό.
Κόστος 500-600€.

Οι αισθητήρες χοντρικά που θα χρειαστώ για να αξιολογήσετε το κόστος είναι για:
3 συρόμενες μπαλκονόπορτες, μια κεντρική πόρτα, ένα παράθυρο και 2 μάτια.

Έχω διαβάσει για τους Focus. Ποια η γνώμη σας; Κάτι πιο αξιόπιστο; Σκεφτόμουν να ανέβω και σε Ajax αλλά η wired σειρά δεν έχει βγει ακόμα από όσο ξέρω στην αγορά και το κόστος θα εκτοξευτεί.
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη !

Ευχαριστώ πολύ !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, nitse85 είπε

Καλησπέρα ! Ενδιαφέρομαι για αγορά συναγερμού και θα ήθελα κάποιες συμβουλές.

Εγκατάσταση στο σπίτι υπάρχει ήδη ( οι αναμονές έχουν περαστεί από τον ηλεκτρολόγο). Ψάχνω κάτι αρκετά αξιόπιστο ενσύρματο και με υποστήριξη GSM και αξιόπιστο ecosystem για επικοινωνία με το κινητό.
Κόστος 500-600€.

Οι αισθητήρες χοντρικά που θα χρειαστώ για να αξιολογήσετε το κόστος είναι για:
3 συρόμενες μπαλκονόπορτες, μια κεντρική πόρτα, ένα παράθυρο και 2 μάτια.

Έχω διαβάσει για τους Focus. Ποια η γνώμη σας; Κάτι πιο αξιόπιστο; Σκεφτόμουν να ανέβω και σε Ajax αλλά η wired σειρά δεν έχει βγει ακόμα από όσο ξέρω στην αγορά και το κόστος θα εκτοξευτεί.
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη !

Ευχαριστώ πολύ !

δες και σε Paradox και πάρε τιμές..Από τους πιο αξιόπιστους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΜΑΓΝΗΤΙΚΕΣ ΕΠΑΦΕΣ - 'Παγιδες'

Υπαρχει καποια 'συνοψη' εδω, υπερ/κατα, για τις 'παγιδες' στις πορτες/παραθυρα;

Συζητουσα με καποιον που τα ψαχνει αυτα πολυ, και δεν κοιτα 'να σου πουλησει συναγερμο' αλλα δεν ειχαμε πολυ χρονο να τα συζητησουμε, και μου ελεγε οτι ακομη και με αυτα, με πολυ μικρο κοστος, και τα βαζεις και μονος σου, ειναι ικανα να τρεψουν καποιον επιδοξο σε φυγη αν επιχειρησει να εισελθει. Εχει εξελιχθει τοσο η τεχνολογια, που και φτηνα ειναι, και 'χαλανε κοσμο' τα σειρηνακια που εμπεριεχουν. Απλα, φτηνα, ευκολα, γρηγορα.

Ειναι οντως ετσι; Θελω τις αποψεις σας. Φυσικα με το φιλο συζητησαμε λυσεις, με μικρο κοστος. Δεν ειπαμε οτι κανουμε τιποτε σπουδαιο ή απορθητο. Το budget παιζει ρολο. Και αν με μικρο κοστος, μπορεις να εχεις μια 'αναλογικα' αρκετα μεγαλη αποτελεσματικοτητα-αποτρεπτικοτητα, γιατι οχι;

Με ενδιαφερει να εχει καθε παγιδα, αυτονομη μπαταρια. Οχι συνδεση με κεντρικο συναγερμο.

Πειτε και προτασεις πχ απο εδω-eshop, ή και απο skroutz και ebay

https://tinyurl.com/va8usf87

αν καποιοι εχετε εφαρμοσει κατι τετοιο.

Αρα, ζητουμενα:

- Χαμηλη τιμη ανα τεμαχιο

- Αυτονομη μπαταριουλα στο καθενα

- Καλο θα ειναι αν εχουν λαμπακια πανω, να δειχνουν: α) ποτε ειναι οπλισμενα και ποτε οχι, και β) αν θελει αλλαγη η μπαταρια τους

- Ει δυνατον, μαζικος χειρισμος τους, και με ασυρματο κοντρολακι

=========

ΑΣΥΡΜΑΤΕΣ ΚΑΜΕΡΕΣ

Για εξωτερικο χώρο. Σκεφτομαι μπαλκονια, αλλα και εισοδο σπιτιου.

Τι θα προτεινατε, για οσο το δυνατον πιο ευκολη, do it yourself κατασταση;

Θα με ενδιεφερε για καμερες  με αυτονομες μπαταριες (πχ μπορω να βαζω επαναφορτιζομενες κλπ), και ξερω σιγουρα οτι στην αγορα υπαρχουν και με ηλιακο συλλεκτη. Αυτα, για την περιπτωση που ο επιδοξος ληστης, καταφερει και 'ριξει' το ρευμα στο σπιτι. Να εχουν αυτονομη τροφοδοσια οι καμερες, να συνεχισουν να παιζουν.

Μπορω να τις βαλω μονος μου; Δεν πιανουν τα χερια μου, αλλα να φωναξω καποιον με ενα black n decker και να τις τοποθετησουμε σε συγκεκριμενα σημεια.

Προτασεις απο εδω (για αρχη), αν μπορει καποιος σας παρακαλω

https://www.e-shop.gr/ypologistes-ip-cameras-exoterikoy-xoroy-list?table=PER&category=IP+CAMERAS&filter-10886=1

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση giorgos_76 !
Να κάνω άλλη μια ερώτηση : Για συναγερμό Ajax θα πηγαίνατε σε κεντρική μονάδα Hub 2 Plus ή σε Hybrid ώστε να υποστηρίζει και wired περιφεριακά (δεδομένου ότι έχω αναμονές σε πόρτες) ;
Σε περίπτωση μετακόμισης θα ήθελα να μπορώ να τον πάρω εύκολα μαζί μου για αυτό σκέφτομαι και την wireless λύση.

 

Ευχαριστώ πολύ !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

δυστυχως χθες μας διέρρηξαν το σπίτι από την πόρτα της κουζίνας σκαρφαλωνοντας σε καρεκλες και υδρορροές. η πόρτα θεωρητικά ήταν καινούργια αλουμινίου, και με μια κλωτσιά κατάφεραν να σπάσουν το κάτω μέρος δημιουργώντας ένα νέο πορτακι και έδρασαν κύριοι.

με την ιδιοκτήτρια του σπιτιού συμφωνήσαμε να μπει συναγερμός. Θα πάρουμε κάποιες προτάσεις από επαγγελματίες, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω και εσάς εδώ, τι θεωρείται σαν καλύτερη λύση. 
ξερω πως αν κάποιος έχει σκοπό να μπει στο σπίτι, θα το κάνει είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο. Το θέμα είναι να τον δυσκολέψουμε όσο περισσότερο γίνεται γιατί φοβόμαστε.

σημείωση το σπίτι είναι στον πρώτο όροφο, με μπαλκόνια στην πρόσοψη, και ένα μπαλκόνι στο πλάι. 5 παράθυρα, 2 επιπλέον στα μπάνια, και μια πόρτα στην κουζίνα.

ευχαριστω εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω ειναι λιγο φλου η ερωτηση, αλλα αν μπορει καποιος να μου πει στο περιπου, ειχα ζητησει προσφορα πριν 2-3 χρονια απο "γνωστο" για συναγερμο, η καλωδιωση υπαρχει απο το χτισιμο,  3 μπαλκονοπορτες καθολου παραθυρα, και η κεντρικη του διαμερισματος, και μου ειχε πει 500 ευρω. Για πολλα μου φαινονται? Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Ξερω ειναι λιγο φλου η ερωτηση, αλλα αν μπορει καποιος να μου πει στο περιπου, ειχα ζητησει προσφορα πριν 2-3 χρονια απο "γνωστο" για συναγερμο, η καλωδιωση υπαρχει απο το χτισιμο,  3 μπαλκονοπορτες καθολου παραθυρα, και η κεντρικη του διαμερισματος, και μου ειχε πει 500 ευρω. Για πολλα μου φαινονται? Ευχαριστω εκ των προτερων

Το θέμα είναι τι μάρκα σου είπε και με τι περιφερειακά.

Αν τα γνωρίζεις καλό είναι αν τα αναφέρεις για να σου πούμε αν είναι καλή ή όχι η τιμή.

Μια καλή μάρκα 120-130 η μονάδα , 80 το πληκτρολόγιο, 50 εξωτ. σειρήνα, 2μπαταρίες 30, 2 εσωτ.ραντάρ 30, στις μπαλκονόπορτες θα σου έβαζε εξωτερικά ραντάρ κουρτίνα? αν ναι τότε υπολόγισε γύρο 50-80 το κάθε ένα.

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pavloa είπε

Το θέμα είναι τι μάρκα σου είπε και με τι περιφερειακά.

Αν τα γνωρίζεις καλό είναι αν τα αναφέρεις για να σου πούμε αν είναι καλή ή όχι η τιμή.

Μια καλή μάρκα 120-130 η μονάδα , 80 το πληκτρολόγιο, 50 εξωτ. σειρήνα, 2μπαταρίες 30, 2 εσωτ.ραντάρ 30, στις μπαλκονόπορτες θα σου έβαζε εξωτερικά ραντάρ κουρτίνα? αν ναι τότε υπολόγισε γύρο 50-80 το κάθε ένα.

Οχι δεν θυμαμαι τιποτα απο περιφερειακα το μονο που θυμαμαι "μαλλον" ειναι οτι μου ειχε πει για siemens αν δεν κανω λαθος... ξερω δεν δινω πολλες πληροφοριες :) οπως και να εχει θα ζητησω αρκετες προσφορες, απλα να ξερω περιπου που κυμαινονται οι τιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Amaretos είπε

Ξερω ειναι λιγο φλου η ερωτηση, αλλα αν μπορει καποιος να μου πει στο περιπου, ειχα ζητησει προσφορα πριν 2-3 χρονια απο "γνωστο" για συναγερμο, η καλωδιωση υπαρχει απο το χτισιμο,  3 μπαλκονοπορτες καθολου παραθυρα, και η κεντρικη του διαμερισματος, και μου ειχε πει 500 ευρω. Για πολλα μου φαινονται? Ευχαριστω εκ των προτερων

Να ρωτήσω εγώ σαν τεχνικός (κουβέντα κάνουμε)... Για να λες σκέτο 500 θεωρω εννοεις και την εγκατάσταση μεσα. το ποσό που σου βγάζει ο pavloa είναι 310+παγιδες( από 4 Έως 7, το πολύ δηλαδή +30-35) άρα πες 340 υλικά. Οπότε με καλά υλικά θεωρείς 150-160 ευρω πολλά η λίγα για την συγκεκριμένη εγκατάσταση συναγερμού? Η τοποθέτηση και χρόνος τοποθέτησης είναι άσχετος με το κοστος υλικων. Ίδια είναι η διαδικασία, και ο πιο έμπειρος απλά θα κάνει πιο γρήγορα. Επίσης στα 500 και σιεμενς θεωρώ αδύνατον να έχει εξωτερικά ραντάρ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νορμάλ τα θεωρώ τα 150, προφανώς θέλει την δουλίτσα του ο κάθε συναγερμός. Για αυτό εκανα εξαρχής την ερώτηση γιατί δεν έχω ιδέα για να μου πείτε την άποψη σας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2022 στις 12:30 ΠΜ, Sp_TR είπε

Τελεια! δεν ειμαι ειδικος, οποτε το να μαθαινω πως μπορω να το κανω μονος μου ειναι σουπερ νεο, καθως προφανως και δεν εχω διαθεση να αλλαζω συναγερμο!

Ναι, εχω κεντρική μονάδα SP5500 με RTX3 και K32LCD+ ενσυρματο πληκτρολόγιο. Κωδικο εγκαταστατη μπορω να βρω. το αλλο που μενει ειναι να δω πως θα προσθεω τους επιπλεον αισθητηρες  μεσω του πληκτρολογιου... Καμια προταση;

Ποσες ζωνες χρησιμοποιείς ηδη;Μηπως χρειαστεί και επέκταση;

Στις 8/9/2022 στις 3:38 ΜΜ, Nolxd είπε

Καλησπέρα σε όλους,

δυστυχως χθες μας διέρρηξαν το σπίτι από την πόρτα της κουζίνας σκαρφαλωνοντας σε καρεκλες και υδρορροές. η πόρτα θεωρητικά ήταν καινούργια αλουμινίου, και με μια κλωτσιά κατάφεραν να σπάσουν το κάτω μέρος δημιουργώντας ένα νέο πορτακι και έδρασαν κύριοι.

με την ιδιοκτήτρια του σπιτιού συμφωνήσαμε να μπει συναγερμός. Θα πάρουμε κάποιες προτάσεις από επαγγελματίες, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω και εσάς εδώ, τι θεωρείται σαν καλύτερη λύση. 
ξερω πως αν κάποιος έχει σκοπό να μπει στο σπίτι, θα το κάνει είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο. Το θέμα είναι να τον δυσκολέψουμε όσο περισσότερο γίνεται γιατί φοβόμαστε.

σημείωση το σπίτι είναι στον πρώτο όροφο, με μπαλκόνια στην πρόσοψη, και ένα μπαλκόνι στο πλάι. 5 παράθυρα, 2 επιπλέον στα μπάνια, και μια πόρτα στην κουζίνα.

ευχαριστω εκ των προτέρων.

Σημαντικο αν μπορεις να βαλεις προστασία στο μπαλκονι,εφοσον ειναι προσβασιμο.

18 ώρες πριν, Amaretos είπε

Ξερω ειναι λιγο φλου η ερωτηση, αλλα αν μπορει καποιος να μου πει στο περιπου, ειχα ζητησει προσφορα πριν 2-3 χρονια απο "γνωστο" για συναγερμο, η καλωδιωση υπαρχει απο το χτισιμο,  3 μπαλκονοπορτες καθολου παραθυρα, και η κεντρικη του διαμερισματος, και μου ειχε πει 500 ευρω. Για πολλα μου φαινονται? Ευχαριστω εκ των προτερων

Υπολογισε αλλα 200 φετος .

8 ώρες πριν, apostolis_32 είπε

Να ρωτήσω εγώ σαν τεχνικός (κουβέντα κάνουμε)... Για να λες σκέτο 500 θεωρω εννοεις και την εγκατάσταση μεσα. το ποσό που σου βγάζει ο pavloa είναι 310+παγιδες( από 4 Έως 7, το πολύ δηλαδή +30-35) άρα πες 340 υλικά. Οπότε με καλά υλικά θεωρείς 150-160 ευρω πολλά η λίγα για την συγκεκριμένη εγκατάσταση συναγερμού? Η τοποθέτηση και χρόνος τοποθέτησης είναι άσχετος με το κοστος υλικων. Ίδια είναι η διαδικασία, και ο πιο έμπειρος απλά θα κάνει πιο γρήγορα. Επίσης στα 500 και σιεμενς θεωρώ αδύνατον να έχει εξωτερικά ραντάρ.

Η Ελλαδα λειτουργεί ως εξης .ψαχνουνε το καλυτερο σούπερ ντουπερ ακριβοτερο και τον φθηνότερο εγκαταστάτη.

Αν δε ,στην παραμετρο βαλεις και δυο επισκεψεις που πρεπει να δωσεις το παρων για μια ρυθμιση-υπενθυμιση ....ασε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, vasilllis είπε

Ποσες ζωνες χρησιμοποιείς ηδη;Μηπως χρειαστεί και επέκταση;

Σημαντικο αν μπορεις να βαλεις προστασία στο μπαλκονι,εφοσον ειναι προσβασιμο.

Υπολογισε αλλα 200 φετος .

Η Ελλαδα λειτουργεί ως εξης .ψαχνουνε το καλυτερο σούπερ ντουπερ ακριβοτερο και τον φθηνότερο εγκαταστάτη.

Αν δε ,στην παραμετρο βαλεις και δυο επισκεψεις που πρεπει να δωσεις το παρων για μια ρυθμιση-υπενθυμιση ....ασε.

Συναγερμός Ajax ασύρματος με εξωτερικούς αισθητήρες (ραντάρ), είναι οκ επιλογή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Nolxd είπε

Συναγερμός Ajax ασύρματος με εξωτερικούς αισθητήρες (ραντάρ), είναι οκ επιλογή;

Δεν τους εχω δουλεψει ,αν και απο συναδελφους ακουω διθυραμβικά σχόλια.Δεν θα μεινω όμως στο κομμάτι της ανίχνευσης αλλα στο κομμάτι της ειδοποίησης/απομάκρυνσης.Εκει τι θα κάνεις;Την εχεις δει την σειρηνα της ajax;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...