Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, mindreader είπε

Οι μπαταριες επηρεαζουν/αφορουν μονο τις σειρηνες; ή επηρεαζουν και λοιπα συστηματα του συναγερμου; (ρανταρ, τηλεφωνικη επικοινωνια κλπ)

Μια μπαταρία μπαίνει στην μονάδα που συνδέονται όλα τα περιφερειακά (ραντάρ κτλ.) Και μια μπαταρία στην σειρήνα. 

Αν δεν βάλεις μπαταρίες τότε σε περίπτωση που κοπεί το ρεύμα απλά δεν θα έχεις συναγερμό και επίσης δεν θα μπορεί να σε ειδοποίηση ο συναγερμός.

Αα και μια λεπτομέρεια ακόμη. 

Αν η γραμμή σου είναι voip τότε καλό είναι να βάλεις ένα ups και στο ρούτερ ώστε να μείνει ανοιχτό αν κόποι το ρεύμα και να μπορεί να σε καλέσει ο συναγερμός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, pavloa είπε

Μια μπαταρία μπαίνει στην μονάδα που συνδέονται όλα τα περιφερειακά (ραντάρ κτλ.) Και μια μπαταρία στην σειρήνα. 

Αν δεν βάλεις μπαταρίες τότε σε περίπτωση που κοπεί το ρεύμα απλά δεν θα έχεις συναγερμό και επίσης δεν θα μπορεί να σε ειδοποίηση ο συναγερμός.

Αα και μια λεπτομέρεια ακόμη. 

Αν η γραμμή σου είναι voip τότε καλό είναι να βάλεις ένα ups και στο ρούτερ ώστε να μείνει ανοιχτό αν κόποι το ρεύμα και να μπορεί να σε καλέσει ο συναγερμός.

Ναι, ups στο router υπαρχει παντα.

Μισο λεπτο, γιατι συζητωντας, ανακαλυπτω διαφορα, και βεβαια γι'αυτο συζητω, για να μαθω αυτα που δεν ξερω.

Για να πεφτουν ολα πανω στις 2 μπαταριες, σημαινει οτι θα πρεπει να περαστουν μικρα εξωτερικα καναλια-πλαστικα, σε διαφορα σημεια του σπιτιου; Χαζη ερωτηση μεν, αλλα να δω σφαιρικα, ποση 'ατσαλια' θα γινει γενικως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mindreader είπε

Ναι, ups στο router υπαρχει παντα.

Μισο λεπτο, γιατι συζητωντας, ανακαλυπτω διαφορα, και βεβαια γι'αυτο συζητω, για να μαθω αυτα που δεν ξερω.

Για να πεφτουν ολα πανω στις 2 μπαταριες, σημαινει οτι θα πρεπει να περαστουν μικρα εξωτερικα καναλια-πλαστικα, σε διαφορα σημεια του σπιτιου; Χαζη ερωτηση μεν, αλλα να δω σφαιρικα, ποση 'ατσαλια' θα γινει γενικως...

Ακριβώς αυτό. Κάθε ραντάρ εσωτερικό ή εξωτερικό, όπως και η σειρήνα θέλουν ξεχωριστά καλώδια.

Αλλά μπορείς να βγάλεις ένα καλώδιο με πολλούς αγωγούς έξω ώστε από εκεί να ενώσεις και να φευγει ένα για κάθε ραντάρ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, pavloa είπε

Ακριβώς αυτό. Κάθε ραντάρ εσωτερικό ή εξωτερικό, όπως και η σειρήνα θέλουν ξεχωριστά καλώδια.

Αλλά μπορείς να βγάλεις ένα καλώδιο με πολλούς αγωγούς έξω ώστε από εκεί να ενώσεις και να φευγει ένα για κάθε ραντάρ.

Δηλαδη, πρεπει να γεμισει το σπιτι 'καναλια';

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mindreader είπε

Δηλαδη, πρεπει να γεμισει το σπιτι 'καναλια';

Κοίτα ένας σωστός επαγγελματίας τα καλώδια τα περνάει από σημεία που δεν φαίνονται και δεν καταλαβαίνεις ότι περνάει καλώδιο. Πχ. πάνω από το σοβατεπί κτλ 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μπαταριες του καθε συναγερμου, ειναι εντελως στανταρισμενες; ή εχει καμια ευελιξια στον τύπο τους;

Γιατι ρωταω; Γιατι συνηθως παντα φροντιζω να εχω κανα-δυο εφεδρικες στο σπιτι, για το ups μου. Αν δεν ειναι εντελως συγκεκριμενες αυτες του συναγερμου, θα μπορουσα με το υπαρχον στοκ που ετσι κι αλλιως κραταω για το ups, να μπορει να χρησιμοποιηθει και για τον συναγερμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Οι μπαταριες του καθε συναγερμου, ειναι εντελως στανταρισμενες; ή εχει καμια ευελιξια στον τύπο τους;

Γιατι ρωταω; Γιατι συνηθως παντα φροντιζω να εχω κανα-δυο εφεδρικες στο σπιτι, για το ups μου. Αν δεν ειναι εντελως συγκεκριμενες αυτες του συναγερμου, θα μπορουσα με το υπαρχον στοκ που ετσι κι αλλιως κραταω για το ups, να μπορει να χρησιμοποιηθει και για τον συναγερμο.

Οι περισσότερες μονάδες παίρνουν μπαταρίες 12V 7ah ή 12V 7.2ah ίδιες με το ups  αλλά οι ακροδέκτες είναι πιο μικροί από αυτούς του ups οπότε δεν μπορέσεις να την συνδέσεις.

Η μπαταρία της σειρήνας είναι 12V 2.4ah οπότε και αυτη δεν ταιριάζει από ups.

Βάσια εγώ δεν θα πρότεινα να έχεις αποθηκευμένη μπαταρία για ups ή για ότι άλλο . Μπορεί να την έχεις 1-2 χρόνια στην άκρη ως που να την χρησιμοποιήσεις οπότε δεν είναι ότι καλύτερο για την μπαταρία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα θελω εναν απλο ασυρματο συναγερμο, εχω δει διαφορους απο κινα με 5 ευρω πουε χουν μαζι και μερικες παγιδες ανιχνυετη κινησης κλπ.

2 3 μπλακονοπορτες θελω μονο να παγιδευσω (με ασυρματη παγιδα), αντε και ενα motion sensor, και τελος την κεντρικη πορτα.

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να συνδεεται με wifi ωστε να ελεγχεται απο app. εχω δει π.χ. τον PG103 και PG107

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Fabricated είπε

Καλησπερα θελω εναν απλο ασυρματο συναγερμο, εχω δει διαφορους απο κινα με 5 ευρω πουε χουν μαζι και μερικες παγιδες ανιχνυετη κινησης κλπ.

2 3 μπλακονοπορτες θελω μονο να παγιδευσω (με ασυρματη παγιδα), αντε και ενα motion sensor, και τελος την κεντρικη πορτα.

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να συνδεεται με wifi ωστε να ελεγχεται απο app. εχω δει π.χ. τον PG103 και PG107

Αυτους που λες δεν τους γνωριζω, Δες για τον Focus. Τον εχουμε δοκιμάσει και γενικά παει καλα για την κατηγορία του παντα, και για σχεση τιμης-αποδοσης.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Αυτους που λες δεν τους γνωριζω, Δες για τον Focus. Τον εχουμε δοκιμάσει και γενικά παει καλα για την κατηγορία του παντα, και για σχεση τιμης-αποδοσης.
 

Είναι αρκετά ακριβός σε σχέση με αυτούς που κοιτούσα. Π.χ. [68,07€ 17% OFF]GauTone PG103 Alarm System for Home Burglar Security 433MHz WiFi GSM Alarm Wireless Tuya Smart House App Control Smart Home from Consumer Electronics on banggood

https://banggood.onelink.me/zMT7/czlgjobu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Fabricated είπε

Είναι αρκετά ακριβός σε σχέση με αυτούς που κοιτούσα. Π.χ. [68,07€ 17% OFF]GauTone PG103 Alarm System for Home Burglar Security 433MHz WiFi GSM Alarm Wireless Tuya Smart House App Control Smart Home from Consumer Electronics on banggood

https://banggood.onelink.me/zMT7/czlgjobu

Εχεις δικιο, αυτοι του banggood δεν υπάρχουν στην Ελλάδα, οποτε δεν εχω γνώμη. Πιστεύω οτι ειναι πανω κατω το ιδιο με τον focus, ιδια κατηγορια δηλαδη οποτε δοκιμαζεις και βλεπεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, mindreader είπε

Οι μπαταριες του καθε συναγερμου, ειναι εντελως στανταρισμενες; ή εχει καμια ευελιξια στον τύπο τους;

Γιατι ρωταω; Γιατι συνηθως παντα φροντιζω να εχω κανα-δυο εφεδρικες στο σπιτι, για το ups μου. Αν δεν ειναι εντελως συγκεκριμενες αυτες του συναγερμου, θα μπορουσα με το υπαρχον στοκ που ετσι κι αλλιως κραταω για το ups, να μπορει να χρησιμοποιηθει και για τον συναγερμο.

Στα κέντρα βάζουμε συνήθως οπως σωστά εγραψε ο Παυλος ποιο πανω 12V/7,0~7,2Ah. Αλλα μπορείς να βαλεις και 12V/5Ah. Ανάλογα τι εχεις στο κεντρο και ποση αυτονομία θέλεις. Πχ ενα κεντρο με λιγες ζωνες και πχ 2 ρανταρ μπορει να παρει και 5Αh. Εχει και αλλα κέντρα ομως που μπορούν να πάρουν (αν οι συνθήκες το χρειάζονται) και μεγαλύτερες. Πχ ο Bosch σειρα 7240, 7220 μπορεί να παρει και 9Ah ή ακόμη και 2x7Ah ή 2x9Αh.
Οι εξ. σειρήνες συνήθως παίρνουν 2,4 ή 1,2 (δεν χωράει σε όλες η 2,4) ή ακόμη εχω δει και 7Αh και 5Αh. Επειδή δεν αναφέρεις τι μπαταρίες έχεις, αν έχεις 9Αh που ειναι λιγο ποιο φαρδυ οι ακροδέκτες τους μπορείς ειτε να τους κόψεις στα πλάγια λίγο με ενα καλο πενσακι, είτε να αλλάξεις τα φυσακια στον πινάκα σου με ποιο φαρδιά. Όπως και να εχει, δες τα τεχνικά χαρ/κα του πινάκα σου τι μπαταρίες υποστηρίζει σε χωρητικότητα και πραξε αναλόγως.

7 ώρες πριν, pavloa είπε

εγώ δεν θα πρότεινα να έχεις αποθηκευμένη μπαταρία για ups ή για ότι άλλο . Μπορεί να την έχεις 1-2 χρόνια στην άκρη ως που να την χρησιμοποιήσεις οπότε δεν είναι ότι καλύτερο για την μπαταρία. 

Εδω να κανω ενα σύντομο σχολιο. Οι μπαταριες AGM (μολύβδου) ξεφορτιζονται απο 1 εως 3% καθε μηνα. Αναλογα με την εξ/κη θερμοκρασια στον χωρο που βρισκονται.
Απο το εργοστάσιο συνήθως ειναι κατα 85-95% φορτισμένες. Αυτο πρακτικά σημαίνει οτι μπορούν να αποθηκευτούν για αρκετά χρονιά χωρις να αδειάσουν τελείως. Όποτε ακόμη και 2-3 χρονιά και παραπάνω αν τις εχεις αποθηκευμένες δεν θα έχουν παθει κατι.

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Θα ήθελα τη γνώμη/βοήθειά σας με κάτι.

Ζω μόνιμα στις Βρυξέλλες και έχω στο σπίτι εγκατεστημένο ασύρματο συναγερμό Paradox. Ο συναγερμός ήρθε από Ελλάδα και εγκαταστάθηκε από γνωστό μου. Όταν μετακόμισα, χρειάστηκα περισσότερους αισθητήρες/παγίδες όμως ο γνωστός μου δεν ήταν πια διαθέσιμος. Ζητώντας τιμή εγκατάστασης από επαγγελματία, η τιμή τόσο για το hardware όσο και για την εγκατάσταση ήταν εξωφρενική (400+ ευρώ μόνο για την εγκατάσταση 5 επιπλέον επαφών πόρτας και 1 radar ανίχνευσης κίνησης, ενώ το hardware 3 φορές πιο ακριβό σε σχέση με Ελλάδα λόγω των υποχρεωτικών κρατικών πιστοποιήσεων, όπως μου είπαν). Επιπλέον, μόλις προχθές η εφαρμογή (Insite Gold) έβγαλε μήνυμα πως θα χρειαστεί κάποια αναβάθμιση ο εξοπλισμός προκειμένου να εξακολουθήσει να λειτουργεί.

Δεδομένου πως η διαδικασία είναι πανάκριβη κάθε φορά που χρειάζομαι κάτι με τον συναγερμό, έχω δύο σκέψεις.

Η μία, αν είναι δυνατόν να βρω και να χρησιμοποιήσω μόνος το software της Paradox, ώστε να είμια αυτόνομος. Όμως, δεν έχω καμία ιδέα πώς να το χρησιμοποιήσω και μάλλον θα μου έπαιρνε ώρες ψαξίματος.

Η δεύτερη σκέψη είναι να τον αντικαταστήσω με κάτι Plug and Play, το οποίο θα μπορώ να διαχειρίζομαι μόνος μου. Ψάχνοντας, νομίζω πως τα συστήματα της Ajax και της Somfy φαίνεται να είναι αρκετά εύκολα στην εγκατάσταση και παραμετροποίηση, αλλά και αρκετά αξιόπιστα. Κλίνω προς τον πρώτο, αν και δεν βλέπω να έχει κάμερα (παρά μόνο τον MotionCam που φωτογραφίζει). Σημασία για εμένα έχει η υποστήριξη από την εταιρεία, καθώς, αν πρόκειται να επενδύσω (ξανά) 1.000+ ευρώ σε συναγερμό, θα ήθελα να ξέρω πως θα μπορώ να βασιστώ πάνω του για αρκετά χρόνια.

Η ερώτηση είναι αν θα πρέπει όντως να εγκαταλείψω την ιδέα χρήσης του Babyware και αν ο Ajax είναι μια περίπτωση στην οποία αξίζει να στραφώ (καθώς και αν υπάρχουν συμβατές κάμερες τις οποίες θα μπορούσα να συνδέσω πάνω του).

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Sp_TR είπε

Η μία, αν είναι δυνατόν να βρω και να χρησιμοποιήσω μόνος το software της Paradox

Δεν χρειάζεσαι το software, που εκτος απο αυτο πρεπει να αγορασεις και το καλώδιο επικοινωνίας με τον πινακα. Μπορείς απο το πληκτρολόγιο να κάνεις ολες τις αλλαγες/προσθέσεις και για να βαλεις αυτα που θελεις, αρκει να εχεις τον κωδικο εγ/τη αν τον εχει αλλάξει ο γνωστός σου εκτος αν ειναι ο default. Αν εχεις τροπο επικοινωνίας με τον γνωστο σου ρωτα τον για τον κωδικο.
Προφανώς και έχεις τον Magellan ή τον Spectra με δεκτή RTX3.
Γιατι δεν παιρνεις αυτα που θες απο Ελλαδα, και να τα βαλεις εσυ. Θα βγαλεις τον Paradox που ειναι επώνυμος συναγερμός με πιστοποιήσεις Grade, για να βάλεις κατι υποδεέστερο?.
Συγνωμη αλλα αυτο δεν το καταλαβαινω..

 

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Δεν χρειάζεσαι το software, που εκτος απο αυτο πρεπει να αγορασεις και το καλώδιο επικοινωνίας με τον πινακα. Μπορείς απο το πληκτρολόγιο να κάνεις ολες τις αλλαγες/προσθέσεις και για να βαλεις αυτα που θελεις, αρκει να εχεις τον κωδικο εγ/τη αν τον εχει αλλάξει ο γνωστός σου εκτος αν ειναι ο default. Αν εχεις τροπο επικοινωνίας με τον γνωστο σου ρωτα τον για τον κωδικο.
Προφανώς και έχεις τον Magellan ή τον Spectra με δεκτή RTX3.

 

Τελεια! δεν ειμαι ειδικος, οποτε το να μαθαινω πως μπορω να το κανω μονος μου ειναι σουπερ νεο, καθως προφανως και δεν εχω διαθεση να αλλαζω συναγερμο!

Ναι, εχω κεντρική μονάδα SP5500 με RTX3 και K32LCD+ ενσυρματο πληκτρολόγιο. Κωδικο εγκαταστατη μπορω να βρω. το αλλο που μενει ειναι να δω πως θα προσθεω τους επιπλεον αισθητηρες  μεσω του πληκτρολογιου... Καμια προταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...