Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, savoukos είπε

@vasilllis καταρχάς καλημερα. 

Δεν χρειάζεται να απαντας εριστικα.. Αν δν θες να απαντησεις μην μπεις στον κόπο. Μπορουσες να με ρωτήσεις αν ξέρω ή αν πιανουν τα χέρια μου εφόσον ήθελες να βοηθήσεις. Το να απαντήσεις αν θα μυρίσεις τα νυχια σου λίγο περιττο κατά την ταπεινή μου άποψη. 

Ευχαριστώ παντως για τον χρόνο σου. 

Εγω τα νύχια μου δεν τα μυριζω ,ουτε απαντησα εριστικά.Μαλλον αλλου πήγαινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, vasilllis είπε

Εγω τα νύχια μου δεν τα μυριζω ,ουτε απαντησα εριστικά.Μαλλον αλλου πήγαινε.

Σε σένα πήγαινε ξεκάθαρα.

Μην μυρίσεις κανένα νύχι.Σου ξαναλέω.Αν δν θες να μπεις στην διαδικασία να βοηθήσεις δν υπάρχει λόγος να απαντάς με στυλάκι ,Υπάρχουν και άλλοι τρόποι αν θες να ανεβάσεις το νουμερο των post σου.

Επίσης γιατί νομίζω ότι άλλαξες την απάντηση που μου είχες δώσει?

Επεξ/σία από savoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, savoukos είπε

Σε σένα πήγαινε ξεκάθαρα.

Μην μυρίσεις κανένα νύχι.Σου ξαναλέω.Αν δν θες να μπεις στην διαδικασία να βοηθήσεις δν υπάρχει λόγος να απαντάς με στυλάκι ,Υπάρχουν και άλλοι τρόποι αν θες να ανεβάσεις το νουμερο των post σου.

Επίσης γιατί νομίζω ότι άλλαξες την απάντηση που μου είχες δώσει?

Γιατι δεν ξερεις τι σου γίνεται;Λεω εγω τώρα;

θα μεινω στις ευχαριστίες σου για την απάντηση...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/8/2022 στις 2:52 ΜΜ, savoukos είπε

Καλησπέρα σε όλους . 

Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας πριν κάνω κάποια βιαστική κίνηση.. Θέλω προσθέσω (δν λέω εγκαταστήσω καθώς δν γνωρίζω να το κάνω) συναγερμό στο σπίτι μ καθώς κ δυο-3 κάμερες (δν με ενοχλεί το αν οι κάμερες με τον συναγερμό αν συνδέονται αν επηρεάζει αυτό). Τι με συμβουλεύεται να κάνω? Να παω σε κάποιο γραφείο ? (Δν ξέρω ποιος είναι αξιόπιστος στην περιοχη του Βυρωνα). Να αγοράσω τα  υλικά κ να δω κανα βίντεο κτλ? 

Σαν πληροφοριες το σπίτι έχει 1 μπαλκόνι στην πισω μεριά κ ενα μπαλκόνι μεγάλο στην άλλη κ μέσο λάβουν 3 χοντροι τοίχοι. Σαν σημεία είναι 4 μπαλκονόπορτες κ 1 παραθυρο που είναι κοντά σε προσβαση. 

Ελπίζω να βοηθήσα κ να με καθοδηγησετε.

Ευχαριστώ για τον χρόνο όλων σας. 

Καλησπέρα, σαν τεχνικός δεν θα σου πω να μην κάνεις κάτι μόνος σου. Αν έχεις χρόνο και όρεξη να διαβάσεις πως γίνονται οι συνδεσμολογίας και πως ρυθμίζονται, σαφώς και μπορείς να τον βάλεις μόνος σου (εννοείται αν πιάνει λίγο το χέρι σου). Μάγειρας δεν είμαι ούτε μαγειρεύω στην καθημερινότητα μου, αλλά με τα βιβλία συνταγών δεν μπορώ να μαγειρέψω και εγώ κ ο καθένας; 

Συνεπώς, μπορείς να πάρεις έναν φθηνό κινεζικό ασύρματο, να τον βάλεις να κάνεις τη δουλειά σου. Ή Να πάρεις καλώδιο, πιστόλι θερμοκολλας, και να το κολλάς λίγα μέτρα κάθε μέρα στο σοβατεπί γύρω γυρω όπως εσύ σου αρέσει. Στο πι κ φι θα έχεις τελειώσει. Μετά να πάρεις ένα σοβαρό σύστημα συναγερμού. Εν τέλει αν δεν τα καταφέρεις μπορείς να φωνάξεις τεχνικό να συνεχίσει. Δεν είναι ντροπή να προσπαθήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, apostolis_32 είπε

Καλησπέρα, σαν τεχνικός δεν θα σου πω να μην κάνεις κάτι μόνος σου. Αν έχεις χρόνο και όρεξη να διαβάσεις πως γίνονται οι συνδεσμολογίας και πως ρυθμίζονται, σαφώς και μπορείς να τον βάλεις μόνος σου (εννοείται αν πιάνει λίγο το χέρι σου). Μάγειρας δεν είμαι ούτε μαγειρεύω στην καθημερινότητα μου, αλλά με τα βιβλία συνταγών δεν μπορώ να μαγειρέψω και εγώ κ ο καθένας; 

Συνεπώς, μπορείς να πάρεις έναν φθηνό κινεζικό ασύρματο, να τον βάλεις να κάνεις τη δουλειά σου. Ή Να πάρεις καλώδιο, πιστόλι θερμοκολλας, και να το κολλάς λίγα μέτρα κάθε μέρα στο σοβατεπί γύρω γυρω όπως εσύ σου αρέσει. Στο πι κ φι θα έχεις τελειώσει. Μετά να πάρεις ένα σοβαρό σύστημα συναγερμού. Εν τέλει αν δεν τα καταφέρεις μπορείς να φωνάξεις τεχνικό να συνεχίσει. Δεν είναι ντροπή να προσπαθήσεις...

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.Το θέμα είναι μπορώ να καταλάβω την ουσία,αλλά δν είμαι καλός στην πράξη και πιστεύω για 80-100 ευρω δεν αξίζει να πειραματιστώ.Οπότε θα χρειαστώ κάποιον για εγκατάσταση.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω αυτή την στιγμή μετά από πολλές ώρες ψάξιμο είναι :

a)Πάω σε ajax?Φοβόμουν λόγο πολέμου για support αλλά διάβασα ότι μεταφέρθηκαν Πολωνία

b)Αξίζει paradox με hybrid?Για λιγότερο κόστος?

Επίσης αν ακούσει η γυναίκα ότι θα το κάνω εγώ ,δεν θα εμπιστεύεται τον συναγερμό..χαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, savoukos είπε

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.Το θέμα είναι μπορώ να καταλάβω την ουσία,αλλά δν είμαι καλός στην πράξη και πιστεύω για 80-100 ευρω δεν αξίζει να πειραματιστώ.Οπότε θα χρειαστώ κάποιον για εγκατάσταση.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω αυτή την στιγμή μετά από πολλές ώρες ψάξιμο είναι :

a)Πάω σε ajax?Φοβόμουν λόγο πολέμου για support αλλά διάβασα ότι μεταφέρθηκαν Πολωνία

b)Αξίζει paradox με hybrid?Για λιγότερο κόστος?

Επίσης αν ακούσει η γυναίκα ότι θα το κάνω εγώ ,δεν θα εμπιστεύεται τον συναγερμό..χαχαχ

Α) αν αντέχει η τσέπη σου 

Β) και τα hybrid για ασύρματα όπου δεν θες καλώδιο, είναι λύση, αλλά μόνο σε γνωστή μάρκα.

 

 

 

 

Επεξ/σία από apostolis_32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, savoukos είπε

b)Αξίζει paradox με hybrid?Για λιγότερο κόστος?

Σαφώς και αξίζει.
Εχω βάλει σε φίλο μου SP4000 keypad K10V, 9ζωνες σύνολο (ζωνη πλ/γιου) οι 4 ασύρματες με δεκτή 4ων καναλιών (ζωνών) ELMES. Όποτε ο πινάκας έγινε μίσος ενσύρματος και μίσος ασύρματος. Με ενα καλώδιο στο σπίτι. Φυσικά τα ELMES ειναι πολύ καλά σε ποιότητα δίχως να υστερούν σε ποιότητα απο αυτα της paradox.
3 χρονιά τωρα λειτουργεί άψογα. Οι μπαταρίες κρατάνε 2-3 χρονιά άνετα.
Ετσι βγαίνει οικονομικά σε σχεση ποιοτητας-τιμης.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Μερικές ερωτησούλες σε όποιον γνωρίζει/έχει G4S συναγερμό

1) Μπήκα στο freecontrolweb.com και βλέπω 2 επιπλέον χρήστες στο "σπίτι". Έναν "RTP RST" καθώς και έναν επιλέον με ένα όνομα με Authority Level  "Duress". Αυτοί είναι εσωτερικοί για το κέντρο/τεχνικούς;  Ή μπορώ να τους διαγράψω;;

2) Θυμάται κανείς πώς μπορώ να παρακάμψω έναν sensor από το panel (από το κινητό είναι εύκολο)

3) Eαν παρακάμψω κάποιους sensors μπορώ να βάλω ολικό κλείδωμα, ή επιτρέπεται μόνο κλείδωμα όπου ο ένοικος μένει μέσα;

4) Η εμβέλεια σε εξωτερικό ραντάρ ρυθμίζεται; Διότι νομίζω πιάνει κινήσεις και εκτός οικοπέδου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΟΡΙΕΣ ΑΡΧΑΡΙΟΥ
Γεια χαρα και απο εμενα.

Μετακομισα προσφατα στο πατρικο, αφου εχασα πριν λιγο καιρο τη μανα μου, και ενας πατερας εντελως ανημπορος σε δυσκολη κατασταση.
Το πατρικο ειναι μονοκατοικια περιπου 140τμ, με πυλωτη.

Σκεφτομαι να βαλω, τι αλλο, συναγερμο.
Θα ρωτησω πραγματα ισως λιγο χαζα, αλλα θεωρειστε αποριες αρχαριου.

Εχω εναν συγγενη μου, ηλεκτρολογος απο ΤΕΙ, που βαζει συναγερμους, εχει βαλει δεκαδες στην περιοχη, οποτε ξερει την δουλεια καλα.
Ομως, πριν τον καλεσω να τα πουμε, εκτιμηση, προσφορα κλπ,
θελω να ειμαι στοιχειωδως 'διαβασμενος'.
Εχω χασει βεβαια εδω στο νημα, με λεπτομερειες ψαγμενων, δεν το χω για τοσο βαθος οσο αλλοι εδω...

Βασικα, θελω κατι
- affordable (δηλαδη 3ψηφιο νουμερο κοστους - max, και οσο πιο κατω τοσο το καλυτερο στις δυσκολες εποχες που ζουμε),
- φυσικα κατι αξιοπιστο,
- να μπορει να λειτουργει κι οταν για καποιο λογο κοπει το ρευμα (ups;),
- να μην θελει κινητη τηλεφωνια για να δουλεψει (υπαρχει σταθερο τηλ. στο σπιτι),
- και επισης να μην θελει κανενα μηνιαιο παγιο.

Οπως βλεπετε ειναι εντελως basic, αυτα που θετω,
οποτε αν μπορειτε πειτε μου επι των ανωτερω (γινεται, δεν γινεται, τι να εχω υποψη),
και τι αλλο βασικο πρεπει να ξερει ενας ....'ασχετος', οταν σχεδιαζει να βαλει συναγερμο στο σπιτι του.
Οπως ειπα, θα μιλησω με 'δικο μου' ανθρωπο περι εγκαταστασης,
αλλα επειδη καμια φορα και τα 'μαστορια' σε πανε σε μια κατευθυνση ηθελημενα ή μη,
κι εγω θελω να εχω αποψη,
πειτε μου τα σχετικα σας παρακαλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

3 ώρες πριν, mindreader είπε

 

Όλοι οι συναγερμοί έχουν τηλεφωνητή που συνδέεται στην τηλεφωνική γραμμή και μπορεί να καλέσει στα τηλ. που θα προγραμματίσεις, αυτό δεν έχει κάποιο πάγιο εκτός αν θέλεις να το συνδέσεις σε κάποιο κέντρο ώστε να επιβλέπει τον συναγερμό (μηνιαίο κόστος απο 15 + ευρώ)

Για εμένα καλό θα ήταν να βάλεις και έξτρα ενα gsm με κάρτα sim ώστε αν για κάποιο λόγο υπάρξει βλάβη στην γραμμή να μπορεί να σε ειδοποιήσει.

Η μονάδα και η σειρήνα έχουν απο μία μπαταρία που μπορεί να κρατήσει και μέρες ανάλογα με το φορτίο ή με το πόσες φορές να δώσει συναγερμό όταν δεν υπάρχει ρεύμα. 

 

Τώρα για τον συνγερμό δεν μπορώ να σου πω κόστος (3ψήφιο που θέλεις) επειδή δεν ξέρουμε ακριβώς πόσα ανοίγματα έχεις, τι ακριβώς θέλεις να παγιδέψεις.

Αν πούμε ένα αξιόπιστο συναγερμό sigma s-pro 32, η μονάδα με το πληκλτρολόγιο και την σειρήνα είναι κοντά στα 260-300 ευρώ.

Εξωτερική σειρήνα 

https://www.emimikos.gr/Sigma-IBIS-Red/

ή 

https://www.emimikos.gr/sigma/VENUS-PLUS/

 

Απο εκεί και πέρα εσωτερικά ραντάρ της bosch στα 15 ευρώ το ένα.

Ραντάρ κουρτίνα για παράθυρα - μπαλκονόπορτες , πόρτες κτλ.

https://www.emimikos.gr/OUTGATE_White/

ή 

https://www.emimikos.gr/FTN-AM/

ή 

https://www.emimikos.gr/EEA-SECURITY-VELVET-DT-CUT/

 

Μπαταρία για την σειρήνα  https://www.emimikos.gr/Ultracell/UL2.4-12/ 

και για την μονάδα  https://www.emimikos.gr/Ultracell/UL7-12/  φυσικά υπάρχουν και άλλες μάρκες πιο ακριβές και αξιόπιστες.

Μετά είναι το κόστος των καλωδίων που πρέπει να περαστούν για κάθε ραντάρ, σειρήνα κτλ.

Αυτά πάνω κάτω, ότι απορία έχεις εδώ ήμαστε.

Επεξ/σία από pavloa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/8/2022 στις 3:06 ΜΜ, pavloa είπε

 

Όλοι οι συναγερμοί έχουν τηλεφωνητή που συνδέεται στην τηλεφωνική γραμμή και μπορεί να καλέσει στα τηλ. που θα προγραμματίσεις, αυτό δεν έχει κάποιο πάγιο εκτός αν θέλεις να το συνδέσεις σε κάποιο κέντρο ώστε να επιβλέπει τον συναγερμό (μηνιαίο κόστος απο 15 + ευρώ)

Για εμένα καλό θα ήταν να βάλεις και έξτρα ενα gsm με κάρτα sim ώστε αν για κάποιο λόγο υπάρξει βλάβη στην γραμμή να μπορεί να σε ειδοποιήσει.

Η μονάδα και η σειρήνα έχουν απο μία μπαταρία που μπορεί να κρατήσει και μέρες ανάλογα με το φορτίο ή με το πόσες φορές να δώσει συναγερμό όταν δεν υπάρχει ρεύμα. 

 

Τώρα για τον συνγερμό δεν μπορώ να σου πω κόστος (3ψήφιο που θέλεις) επειδή δεν ξέρουμε ακριβώς πόσα ανοίγματα έχεις, τι ακριβώς θέλεις να παγιδέψεις.

Αν πούμε ένα αξιόπιστο συναγερμό sigma s-pro 32, η μονάδα με το πληκλτρολόγιο και την σειρήνα είναι κοντά στα 260-300 ευρώ.

Εξωτερική σειρήνα 

https://www.emimikos.gr/Sigma-IBIS-Red/

ή 

https://www.emimikos.gr/sigma/VENUS-PLUS/

 

Απο εκεί και πέρα εσωτερικά ραντάρ της bosch στα 15 ευρώ το ένα.

Ραντάρ κουρτίνα για παράθυρα - μπαλκονόπορτες , πόρτες κτλ.

https://www.emimikos.gr/OUTGATE_White/

ή 

https://www.emimikos.gr/FTN-AM/

ή 

https://www.emimikos.gr/EEA-SECURITY-VELVET-DT-CUT/

 

Μπαταρία για την σειρήνα  https://www.emimikos.gr/Ultracell/UL2.4-12/ 

και για την μονάδα  https://www.emimikos.gr/Ultracell/UL7-12/  φυσικά υπάρχουν και άλλες μάρκες πιο ακριβές και αξιόπιστες.

Μετά είναι το κόστος των καλωδίων που πρέπει να περαστούν για κάθε ραντάρ, σειρήνα κτλ.

Αυτά πάνω κάτω, ότι απορία έχεις εδώ ήμαστε.

Ευχαριστω για τις πολυ χρησιμες πληροφοριες.

Αρα, αν καταλαβαινω καλα, μπορει να στηθει το ολο συστημα, και χωρις να υπαρχει καμια υποχρεωση για μηνιαιο παγιο καπου.

Πληρωνεις ενα εφαπαξ κοστος εγκαταστασης και τελος; Υπαρχει τιποτε που να μοιαζει ως 'συντηρηση΄; Και αν ναι, με τι κοστος και καθε ποτε; Ελπιζω να μην ειναι σαν τους καυστηρες πετρελαιου που καθε δυο χρονια θελει να ερθει να δει για βλαβες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, mindreader είπε

Ευχαριστω για τις πολυ χρησιμες πληροφοριες.

Αρα, αν καταλαβαινω καλα, μπορει να στηθει το ολο συστημα, και χωρις να υπαρχει καμια υποχρεωση για μηνιαιο παγιο καπου.

Πληρωνεις ενα εφαπαξ κοστος εγκαταστασης και τελος; Υπαρχει τιποτε που να μοιαζει ως 'συντηρηση΄; Και αν ναι, με τι κοστος και καθε ποτε; Ελπιζω να μην ειναι σαν τους καυστηρες πετρελαιου που καθε δυο χρονια θελει να ερθει να δει για βλαβες

Δεν έχει κάποια μηνιαία κόστος. Όπως  είπα μόνο αν θέλεις να το συνδέσεις στο κέντρο λήψης σημάτων που εκεί ξεκινάνε από 15 ευρώ τον μήνα.

Το μόνο κόστος που έχεις είναι η αλλαγή των δύο μπαταριών ανά 3-4 χρόνια.

Ή αν προκύψει κάποιο πρόβλημα μετά την εγκατάσταση. Κάποια ρύθμιση σε κάποιο ραντάρ κτλ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, pavloa είπε

Δεν έχει κάποια μηνιαία κόστος. Όπως  είπα μόνο αν θέλεις να το συνδέσεις στο κέντρο λήψης σημάτων που εκεί ξεκινάνε από 15 ευρώ τον μήνα.

Το μόνο κόστος που έχεις είναι η αλλαγή των δύο μπαταριών ανά 3-4 χρόνια.

Ή αν προκύψει κάποιο πρόβλημα μετά την εγκατάσταση. Κάποια ρύθμιση σε κάποιο ραντάρ κτλ. 

Αλλαγες μπαταριων, μπορω να τις κανω και μονος μου; Στο ups μου τις αλλαζω μονος. ή ειναι κατι πολυπλοκο στις συνδεσεις κλπ και πρεπει να ερθει ο 'ειδικος';

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, mindreader είπε

Αλλαγες μπαταριων, μπορω να τις κανω και μονος μου; Στο ups μου τις αλλαζω μονος. ή ειναι κατι πολυπλοκο στις συνδεσεις κλπ και πρεπει να ερθει ο 'ειδικος';

Στον πίνακα είναι εύκολο να αλλαχθούν απλά ανοίγεις το καπάκι βγάζεις την παλιά και βάζεις την καινούρια.  Εκτός αν σου παγιδέψει το καπάκι μια μια 24ωρη ζώνη . 

Στην σειρήνα είναι πιο περίπλοκο επειδή το καπάκι είναι παγιδευμένο σε 24ωρη ζώνη και αν το ανοίξεις θα βαρέσει η σειρήνα.  Θα στο δείξει αυτός που θα στο περάσει πως μπορείς να ανοίξεις το καπάκι χωρίς να βαράει η σειρήνα. 

Επεξ/σία από pavloa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μπαταριες επηρεαζουν/αφορουν μονο τις σειρηνες; ή επηρεαζουν και λοιπα συστηματα του συναγερμου; (ρανταρ, τηλεφωνικη επικοινωνια κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...