Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Στο σπίτι έχουμε βάλει συναγερμό με εξωτερικά καλώδια (όσο και αν τα σιχαίνομαι) καθώς δεν είχα κάνει προεγκατάσταση και δεν πολυσυμπαθώ τους ασύρματους.

Τόσο λοιπόν στο σπίτι μου όσο και σε σπίτι γείτονα που είδα τελευταία, το καλώδιο που τρέχει από το χ παράθυρο και στη διαδρομή ενώνεται με την ψ μπαλκονόπορτα έχει στο σημείο της ένωσης μία ψιλογκουμούτσα. Καταλαβαίνω ότι εκεί ενώνονται τα καλώδια, τα τυλίγουν στο σημείο με μονωτική και μετά συνεχίζουν.

Αναρωτιέμαι λοιπόν αν αυτός ο τρόπος σύνδεσης είναι ο μοναδικός ή υπάρχει κάποιος πιο "επαγγελματικός". Προφανώς εφόσον έχουμε ένωση θα έχει μεγαλύτερη πάχος αλλά η όλη εικόνα δεν δείχνει ότι το έκανε τεχνικός αλλά το ανιψάκι που "πιάνουν τα χέρια του"; :) Δεν "παίζει" κάποιος τρόπος με φύσα, κάποιος κονέκτορας, ή τελοσπάντων κάτι πιο hardware φάση;

Καλησπερα, φυσικα και υπαρχει τροπος.
Εγω συνήθως τις διακλαδώσεις τις έκρυβα κανοντας μια τρυπα στον τοιχο και βάζοντας τες μεσα, και μετα στοκαριζα με ακριλική σιλικόνη και δεν φαίνονταν τιποτα. Αργοτερα αρχιζα να χρησημοποιω τα κουτια διακλαδώσεως του συναγερμού σε περιπτώσεις που επρεπε να γινει εμφανή διακλάδωση που ηταν μεγαλη (πχ 12αρι σε 4αρια, 8αρια κτλπ).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γεια σας παιδια!

Τις τελευταίες μέρες αναγκαστικά κοιμάμαι με την μπαλκονόπορτα ανοιχτή (αλλιώς δεν με παίρνει ο ύπνος από τη ζέστη). Είμαι όμως πρώτο όροφο και όσο να είναι μια ανησυχία την έχω. Έχετε να προτείνετε κάποια (οικονομική αν γίνεται) λύση για να ανάβει ένα φως/να ενεργοποιείται κάποιος ήχος όταν κάποιος περνάει το κατώφλι της μπαλκονόπορτας ώστε τουλάχιστον να ξυπνάω;

Μόνο για αυτό το σενάριο ενδιαφέρομαι (να είμαι μέσα στο σπίτι και κάποιος να επιχειρήσει να μπει από το μπαλκόνι). 

Η μπαλκονόπορτα είναι σαν αυτή της φωτό και το κενό που αφήνει όταν είναι ανοιχτή είναι 1 μ πλάτος x 2,2 μ ύψος.

Ευχαριστώ

 

 

9D6101C0-F528-4713-9DA6-C06413D273E5.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, l00ter είπε

Γεια σας παιδια!

Τις τελευταίες μέρες αναγκαστικά κοιμάμαι με την μπαλκονόπορτα ανοιχτή (αλλιώς δεν με παίρνει ο ύπνος από τη ζέστη). Είμαι όμως πρώτο όροφο και όσο να είναι μια ανησυχία την έχω. Έχετε να προτείνετε κάποια (οικονομική αν γίνεται) λύση για να ανάβει ένα φως/να ενεργοποιείται κάποιος ήχος όταν κάποιος περνάει το κατώφλι της μπαλκονόπορτας ώστε τουλάχιστον να ξυπνάω;

Μόνο για αυτό το σενάριο ενδιαφέρομαι (να είμαι μέσα στο σπίτι και κάποιος να επιχειρήσει να μπει από το μπαλκόνι). 

Η μπαλκονόπορτα είναι σαν αυτή της φωτό και το κενό που αφήνει όταν είναι ανοιχτή είναι 1 μ πλάτος x 2,2 μ ύψος.

Ευχαριστώ

 

 

9D6101C0-F528-4713-9DA6-C06413D273E5.jpeg

Κάτι γρήγορο που μου έρχεται στο μυαλό ειναι ένας προβολέας LED με ανιχνευτή κίνησης οπού με κάποια πατέντα θα προσαρμόσεις και ενα buzzer. Οχι πολύ δυνατό για να μην χαλάει τον κόσμο.
Αλλιώς χωρίς να εχει φως, δες για αισθητήρα κίνησης με ηχο. Εχει και με μπαταριά για να μην χρειαζεται να κανεις μερεμέτια.



 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, l00ter είπε
5 ώρες πριν, haris_216 είπε

Στο σπίτι έχουμε βάλει συναγερμό με εξωτερικά καλώδια (όσο και αν τα σιχαίνομαι) καθώς δεν είχα κάνει προεγκατάσταση και δεν πολυσυμπαθώ τους ασύρματους.

Τόσο λοιπόν στο σπίτι μου όσο και σε σπίτι γείτονα που είδα τελευταία, το καλώδιο που τρέχει από το χ παράθυρο και στη διαδρομή ενώνεται με την ψ μπαλκονόπορτα έχει στο σημείο της ένωσης μία ψιλογκουμούτσα. Καταλαβαίνω ότι εκεί ενώνονται τα καλώδια, τα τυλίγουν στο σημείο με μονωτική και μετά συνεχίζουν.

Αναρωτιέμαι λοιπόν αν αυτός ο τρόπος σύνδεσης είναι ο μοναδικός ή υπάρχει κάποιος πιο "επαγγελματικός". Προφανώς εφόσον έχουμε ένωση θα έχει μεγαλύτερη πάχος αλλά η όλη εικόνα δεν δείχνει ότι το έκανε τεχνικός αλλά το ανιψάκι που "πιάνουν τα χέρια του"; :) Δεν "παίζει" κάποιος τρόπος με φύσα, κάποιος κονέκτορας, ή τελοσπάντων κάτι πιο hardware φάση;

Καμια φωτο?Ο μοναδικός τρόπος είναι η συνδεση σε λιγοτερό εμφανες σημείο...Αυτο και μόνο να ξερεις αλλαζεί την τιμη σε μια εγκατάσταση βεβαια..

4 ώρες πριν, l00ter είπε

Γεια σας παιδια!

Τις τελευταίες μέρες αναγκαστικά κοιμάμαι με την μπαλκονόπορτα ανοιχτή (αλλιώς δεν με παίρνει ο ύπνος από τη ζέστη). Είμαι όμως πρώτο όροφο και όσο να είναι μια ανησυχία την έχω. Έχετε να προτείνετε κάποια (οικονομική αν γίνεται) λύση για να ανάβει ένα φως/να ενεργοποιείται κάποιος ήχος όταν κάποιος περνάει το κατώφλι της μπαλκονόπορτας ώστε τουλάχιστον να ξυπνάω;

Μόνο για αυτό το σενάριο ενδιαφέρομαι (να είμαι μέσα στο σπίτι και κάποιος να επιχειρήσει να μπει από το μπαλκόνι). 

Η μπαλκονόπορτα είναι σαν αυτή της φωτό και το κενό που αφήνει όταν είναι ανοιχτή είναι 1 μ πλάτος x 2,2 μ ύψος.

Ευχαριστώ

 

 

 

Κανόνισε να σε διαβασουμε στις ειδησεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Κάτι γρήγορο που μου έρχεται στο μυαλό ειναι ένας προβολέας LED με ανιχνευτή κίνησης οπού με κάποια πατέντα θα προσαρμόσεις και ενα buzzer. Οχι πολύ δυνατό για να μην χαλάει τον κόσμο.
Αλλιώς χωρίς να εχει φως, δες για αισθητήρα κίνησης με ηχο. Εχει και με μπαταριά για να μην χρειαζεται να κανεις μερεμέτια.



 

Ωραία σε ευχαριστώ, βλέπω το πρώτο από το skroutz στα 12€. Ξέρεις αν αυτά έχουν τη δυνατότητα να το περιορίσω να ενεργοποιείται μόνο σε κίνηση που πιάνει ευθεία μπροστά του +/- 5°;  Το λέω για να μην πιάνει κινήσεις από τα πολύ πλαγιά

 

3 ώρες πριν, vasilllis είπε

 

την θέλω τη ζωούλα μου εννοείται αλλά κάπως πρέπει να την παλέψω το βράδυ 

Επεξ/σία από l00ter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, l00ter είπε

Ωραία σε ευχαριστώ, βλέπω το πρώτο από το skroutz στα 12€. Ξέρεις αν αυτά έχουν τη δυνατότητα να το περιορίσω να ενεργοποιείται μόνο σε κίνηση που πιάνει ευθεία μπροστά του +/- 5°;  Το λέω για να μην πιάνει κινήσεις από τα πολύ πλαγιά

συνήθως εχουν στενη δέσμη γιατι προορίζονται για είσοδο. Παίρνεις ενα και βλέπεις, ειναι σχετικα φθηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, εχω συναγερμο στο σπιτι με εσωτερικη καλωδιωση μετα απο ολικη ανακαινιση του διαμερισματος. Σημερα το βραδυ στις 03:00 αρχισε να χτυπαει κ φυσικα με ελουσε κρυος ιδρωτας με δυο μωρα παιδια σπιτι. Αμεσως καλεσε το κεντρο ληψης και μου ειπε οτι υπαρχει παραβιαση του παραθυρου στο δωματιο του μωρου (4ος οροφος). Ειπα οτι το κουφωμα ειναι τελειως κλειστο κ το παντζουρι επισης. Μου ειπε να ελεγξω τις μαγνητικες παγιδες αν ειναι στην θεση τους, τις τσεκαρα ολα οκ. Τελος μου ειπε αν το ξανακανει να ερθει ο τεχνικος σπιτι για ελεγχο. Εχει συμβει  σε καποιον απο εσας αυτο; Γιατι να εδωσε ψευδη σημα στην μοναδα και να ενεργοποιηθηκε ο συναγερμος. Μου προτεινετε να κανω κατι απο μονος μου ή το ξεχναω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, greekparot είπε

Καλημερα, εχω συναγερμο στο σπιτι με εσωτερικη καλωδιωση μετα απο ολικη ανακαινιση του διαμερισματος. Σημερα το βραδυ στις 03:00 αρχισε να χτυπαει κ φυσικα με ελουσε κρυος ιδρωτας με δυο μωρα παιδια σπιτι. Αμεσως καλεσε το κεντρο ληψης και μου ειπε οτι υπαρχει παραβιαση του παραθυρου στο δωματιο του μωρου (4ος οροφος). Ειπα οτι το κουφωμα ειναι τελειως κλειστο κ το παντζουρι επισης. Μου ειπε να ελεγξω τις μαγνητικες παγιδες αν ειναι στην θεση τους, τις τσεκαρα ολα οκ. Τελος μου ειπε αν το ξανακανει να ερθει ο τεχνικος σπιτι για ελεγχο. Εχει συμβει  σε καποιον απο εσας αυτο; Γιατι να εδωσε ψευδη σημα στην μοναδα και να ενεργοποιηθηκε ο συναγερμος. Μου προτεινετε να κανω κατι απο μονος μου ή το ξεχναω;

Εάν τις ακουμπήσες και είναι γερές, δεν είναι επειδή ξεκολλησαν και κουνήθηκαν από τον αερα λίγο.

1. Το καλωδιο είναι μεν εσωτερικό αλλά στο παράθυρο βγαίνει η αναμονή και ενώνεται με τις παγιδες. Αν την ένωση δεν την έκανε με κολητηρι και καλάι αλλά μόνο στριφογυρισμα και μονωτική ταινία, ενδέχεται να μην έπιασε η ταινία καλά. αν δε πιάσει η ταινία καλά με το καιρό, αέρα και υγρασία η ένωση θα οξυδωθει και μπορεί να δίνει σφάλματα. Άμα την θάψεις την ένωση ίσως και τη γλιτώσεις. 

2. Το ίδιο ισχύει σε όποια ένωση εξωτερική στη πορεία του καλωδίου υπάρχει. 

3. Μπορεί απλά να μην κάνει καλή επαφή στη κλεμα του πίνακα γιατί δεν ήταν σφικτή η βίδα.

4. Να ετυχες σε ελαττωματικη παγίδα, πολύ σπάνιο.

Όλα μου έχουν συμβεί, με πιο σύνηθες το 1. Τα έχω βρει και χύμα στον αέρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους . 

Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας πριν κάνω κάποια βιαστική κίνηση.. Θέλω προσθέσω (δν λέω εγκαταστήσω καθώς δν γνωρίζω να το κάνω) συναγερμό στο σπίτι μ καθώς κ δυο-3 κάμερες (δν με ενοχλεί το αν οι κάμερες με τον συναγερμό αν συνδέονται αν επηρεάζει αυτό). Τι με συμβουλεύεται να κάνω? Να παω σε κάποιο γραφείο ? (Δν ξέρω ποιος είναι αξιόπιστος στην περιοχη του Βυρωνα). Να αγοράσω τα  υλικά κ να δω κανα βίντεο κτλ? 

Σαν πληροφοριες το σπίτι έχει 1 μπαλκόνι στην πισω μεριά κ ενα μπαλκόνι μεγάλο στην άλλη κ μέσο λάβουν 3 χοντροι τοίχοι. Σαν σημεία είναι 4 μπαλκονόπορτες κ 1 παραθυρο που είναι κοντά σε προσβαση. 

Ελπίζω να βοηθήσα κ να με καθοδηγησετε.

Ευχαριστώ για τον χρόνο όλων σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πληκτρολογιο paradox Κ35 σε πινακα sp5500 και ξαφνικα μου βγαζει σφαλμα 16. 

το μονο που βρισκω ειναι σφαλμα πληκτρολογιου και τπτ αλλο.

Καποιος που να γνωριζει κατι περισσοτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, nikos121 είπε

πληκτρολογιο paradox Κ35 σε πινακα sp5500 και ξαφνικα μου βγαζει σφαλμα 16. 

το μονο που βρισκω ειναι σφαλμα πληκτρολογιου και τπτ αλλο.

Καποιος που να γνωριζει κατι περισσοτερο?

16/[FORCE] and [TROUBLE] flashes: Keypad Fault

Αφενός ελενξε το καλωδιο του πληκτρολογίου. Μετρα επίσης την τάση, πρεπει να ειναι 13,8~13.6V (εφόσον εχει την μπαταριά επάνω). Δες το ζεύγος GREEN και YELLOW οτι ειναι σωστό και δεν βραχυκυκλώνει μεταξυ του ή να ειναι κατι κομμένο. Τσεκαρε τις κλεμμες στον πινάκα να ειναι σφιγμένες και το καλώδιο να ειναι σωστά βαλμένο μέσα.

Αν τα βρεις όλα κάλως, προτείνω restart στον πινάκα για να δεις αν θα φύγει.

Η φώτο ειναι ενδεικτική για να δεις το καλώδιο του πλη/γιου
 

FCCID.io-529807-bg7.png

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ολα ειναι οκ. Με reset στον πινακα δεν εφυγε

τωρα βγαζει και απωλεια σειρηνας ενω παντα ειχε αντισταση στο BELL. Του εβαλα την σειρηνα και επανηλθε. αλλα το πληκτρολογιο ακομα δειχνει το 16

λοιπον εκοψα το καλωδιο λιγο πιο κατω το ξανασυνδεσα και δουλευει.

Σε ευχαριστω

Επεξ/σία από nikos121
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/8/2022 στις 10:46 ΠΜ, greekparot είπε

Καλημερα, εχω συναγερμο στο σπιτι με εσωτερικη καλωδιωση μετα απο ολικη ανακαινιση του διαμερισματος. Σημερα το βραδυ στις 03:00 αρχισε να χτυπαει κ φυσικα με ελουσε κρυος ιδρωτας με δυο μωρα παιδια σπιτι. Αμεσως καλεσε το κεντρο ληψης και μου ειπε οτι υπαρχει παραβιαση του παραθυρου στο δωματιο του μωρου (4ος οροφος). Ειπα οτι το κουφωμα ειναι τελειως κλειστο κ το παντζουρι επισης. Μου ειπε να ελεγξω τις μαγνητικες παγιδες αν ειναι στην θεση τους, τις τσεκαρα ολα οκ. Τελος μου ειπε αν το ξανακανει να ερθει ο τεχνικος σπιτι για ελεγχο. Εχει συμβει  σε καποιον απο εσας αυτο; Γιατι να εδωσε ψευδη σημα στην μοναδα και να ενεργοποιηθηκε ο συναγερμος. Μου προτεινετε να κανω κατι απο μονος μου ή το ξεχναω;

To ξεχνάς.....Να κανεις κατι μονος σου.Πρεπει να το δει τεχνικός .

Στις 5/8/2022 στις 2:52 ΜΜ, savoukos είπε

Καλησπέρα σε όλους . 

Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας πριν κάνω κάποια βιαστική κίνηση.. Θέλω προσθέσω (δν λέω εγκαταστήσω καθώς δν γνωρίζω να το κάνω) συναγερμό στο σπίτι μ καθώς κ δυο-3 κάμερες (δν με ενοχλεί το αν οι κάμερες με τον συναγερμό αν συνδέονται αν επηρεάζει αυτό). Τι με συμβουλεύεται να κάνω? Να παω σε κάποιο γραφείο ? (Δν ξέρω ποιος είναι αξιόπιστος στην περιοχη του Βυρωνα). Να αγοράσω τα  υλικά κ να δω κανα βίντεο κτλ? 

Σαν πληροφοριες το σπίτι έχει 1 μπαλκόνι στην πισω μεριά κ ενα μπαλκόνι μεγάλο στην άλλη κ μέσο λάβουν 3 χοντροι τοίχοι. Σαν σημεία είναι 4 μπαλκονόπορτες κ 1 παραθυρο που είναι κοντά σε προσβαση. 

Ελπίζω να βοηθήσα κ να με καθοδηγησετε.

Ευχαριστώ για τον χρόνο όλων σας. 

Μπορει κανεις μας να ξερει αν πιανουν τα χερια σου η οχι?

1 ώρα πριν, nikos121 είπε

πληκτρολογιο paradox Κ35 σε πινακα sp5500 και ξαφνικα μου βγαζει σφαλμα 16. 

το μονο που βρισκω ειναι σφαλμα πληκτρολογιου και τπτ αλλο.

Καποιος που να γνωριζει κατι περισσοτερο?

 

22 λεπτά πριν, nikos121 είπε

ολα ειναι οκ. Με reset στον πινακα δεν εφυγε

τωρα βγαζει και απωλεια σειρηνας ενω παντα ειχε αντισταση στο BELL. Του εβαλα την σειρηνα και επανηλθε. αλλα το πληκτρολογιο ακομα δειχνει το 16

Δεν φευγει με reset.Πρεπει να πας στον προγραμματισμο στο 955.ΟΜΩΣ τα σφαλματα δεν ειναι τυχαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, vasilllis είπε

Δεν φευγει με reset.Πρεπει να πας στον προγραμματισμο στο 955.ΟΜΩΣ τα σφαλματα δεν ειναι τυχαια.

δεν παει στον προγραμματισμο εχοντας το error 16. Βασικα δεν κανει τιποτα. αλλαξα λιγο το καλωδιο και επανηλθε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@vasilllis καταρχάς καλημερα. 

Δεν χρειάζεται να απαντας εριστικα.. Αν δν θες να απαντησεις μην μπεις στον κόπο. Μπορουσες να με ρωτήσεις αν ξέρω ή αν πιανουν τα χέρια μου εφόσον ήθελες να βοηθήσεις. Το να απαντήσεις αν θα μυρίσεις τα νυχια σου λίγο περιττο κατά την ταπεινή μου άποψη. 

Ευχαριστώ παντως για τον χρόνο σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...