Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, akiz90 είπε

Με ένα απλό σχεδιάκι εννοείς αυτό? Η ptc μπαίνει αμέσως μετά την κλέμα Αux+  ή στο τέλος πριν την κλέμα του radar/σειρήνα? Η λογική μου λέει ότι πρέπει να μπαίνει πίσω στον πίνακα γιατί αν μπει στο τέλος και σου κόψουν το καλώδιο κάπου στην μέση δεν κάνεις τίποτα. Σωστά τα λέω ή δεν έχω καταλάβει καλά?

Σωστά!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, paylidis είπε

εαν θελεις τη γνώμη μου παρε μια επαγγελματικη-σοβαρη λυση

θα κανεις καποιους συμβιβασμους με το θεμα πχ των SMS (φυσικα μπορει να σε παρει τηλεφωνο) αλλα θα εχεις μια σωστη κ απροβληματιστη λυση

Καταλαβαίνω γιατί το λες αλλά να σου περιγράψω λίγο την κατάσταση μου και ίσως συμφωνίσεις μαζί μου που θέλω κάτι απλό και οικονομικό.

Είναι ένα παλαίο κτήριο στο κέντρο σε φτωχή περιοχή, σε δρόμο με μέτρια προς αρκετή κίνηση κάθε ώρα της μέρας. έχει 2 ημιυπόγεια, ενα ισόγειο πρώην επιπλοποιείο που είναι κλειστό εδώ και ~15 χρόνια και άλλους 2 ορόφους κατοικίες από πάνω. Στα ημιυπόγεια έχουν μπεί 2-3 φορές από τον πεζόδρομο στην πίσω μερία του κτηρίου (το ένα μάλιστα έχει μέσα laptops, desktops, εργαλεία ξυλουργικής κλπ) και έχουν μπει και μια φορά στο ισόγειο, πάλι από πίσω όπου και εκεί έχει εργαλεία, κάτι servers της wind νομίζω, πίνακες, κλπ. Ποτέ δεν πήραν τίποτα και πάντα παρά μόνο άφηναν πίσω τους διάφορα εργαλεία, κατσαβίδια, κοπίδια, πένσες, ενέσεις, αναπτήρες και μια φορά μάλιστα βρήκα στο ένα ημιυπόγειο ένα σακίδιο πλάτης γεμάτο με μέρη από κινητά τηλέφωνα.

Γενικά δεν έχουμε τίποτα που να μας λείψει αρκετά εαν το κλέψουν. Το θέμα είναι να ενημερωθώ εαν ανοίξει κάπου κάποια πόρτα παράθυρο όταν δεν είναι κανένας εκέι γιατί αλλίως μπορεί και να μας πάρει μέρες να το παρατηρήσουμε μιας και δεν κινούμαστε σε όλα τα διαμερίσματα συνέχεια.

ίσως είναι λάθος η λογική μου, αλλά γιαυτό και το συζητάω, για να πάρω γνώμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsapadim είπε

Καταλαβαίνω γιατί το λες αλλά να σου περιγράψω λίγο την κατάσταση μου και ίσως συμφωνίσεις μαζί μου που θέλω κάτι απλό και οικονομικό.

Είναι ένα παλαίο κτήριο στο κέντρο σε φτωχή περιοχή, σε δρόμο με μέτρια προς αρκετή κίνηση κάθε ώρα της μέρας. έχει 2 ημιυπόγεια, ενα ισόγειο πρώην επιπλοποιείο που είναι κλειστό εδώ και ~15 χρόνια και άλλους 2 ορόφους κατοικίες από πάνω. Στα ημιυπόγεια έχουν μπεί 2-3 φορές από τον πεζόδρομο στην πίσω μερία του κτηρίου (το ένα μάλιστα έχει μέσα laptops, desktops, εργαλεία ξυλουργικής κλπ) και έχουν μπει και μια φορά στο ισόγειο, πάλι από πίσω όπου και εκεί έχει εργαλεία, κάτι servers της wind νομίζω, πίνακες, κλπ. Ποτέ δεν πήραν τίποτα και πάντα παρά μόνο άφηναν πίσω τους διάφορα εργαλεία, κατσαβίδια, κοπίδια, πένσες, ενέσεις, αναπτήρες και μια φορά μάλιστα βρήκα στο ένα ημιυπόγειο ένα σακίδιο πλάτης γεμάτο με μέρη από κινητά τηλέφωνα.

Γενικά δεν έχουμε τίποτα που να μας λείψει αρκετά εαν το κλέψουν. Το θέμα είναι να ενημερωθώ εαν ανοίξει κάπου κάποια πόρτα παράθυρο όταν δεν είναι κανένας εκέι γιατί αλλίως μπορεί και να μας πάρει μέρες να το παρατηρήσουμε μιας και δεν κινούμαστε σε όλα τα διαμερίσματα συνέχεια.

ίσως είναι λάθος η λογική μου, αλλά γιαυτό και το συζητάω, για να πάρω γνώμες.

καταλαβαινω τι θες, απλως σκεφτομαι οτι ισως ενας ετοιμος συναγερμος να ηταν πιο βολική λυση και με πολυ λιγότερο μπελα φυσικά...

 

γραμμη τηλεφωνου εχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, tsapadim είπε

Καταλαβαίνω γιατί το λες αλλά να σου περιγράψω λίγο την κατάσταση μου και ίσως συμφωνίσεις μαζί μου που θέλω κάτι απλό και οικονομικό.

Είναι ένα παλαίο κτήριο στο κέντρο σε φτωχή περιοχή, σε δρόμο με μέτρια προς αρκετή κίνηση κάθε ώρα της μέρας. έχει 2 ημιυπόγεια, ενα ισόγειο πρώην επιπλοποιείο που είναι κλειστό εδώ και ~15 χρόνια και άλλους 2 ορόφους κατοικίες από πάνω. Στα ημιυπόγεια έχουν μπεί 2-3 φορές από τον πεζόδρομο στην πίσω μερία του κτηρίου (το ένα μάλιστα έχει μέσα laptops, desktops, εργαλεία ξυλουργικής κλπ) και έχουν μπει και μια φορά στο ισόγειο, πάλι από πίσω όπου και εκεί έχει εργαλεία, κάτι servers της wind νομίζω, πίνακες, κλπ. Ποτέ δεν πήραν τίποτα και πάντα παρά μόνο άφηναν πίσω τους διάφορα εργαλεία, κατσαβίδια, κοπίδια, πένσες, ενέσεις, αναπτήρες και μια φορά μάλιστα βρήκα στο ένα ημιυπόγειο ένα σακίδιο πλάτης γεμάτο με μέρη από κινητά τηλέφωνα.

Γενικά δεν έχουμε τίποτα που να μας λείψει αρκετά εαν το κλέψουν. Το θέμα είναι να ενημερωθώ εαν ανοίξει κάπου κάποια πόρτα παράθυρο όταν δεν είναι κανένας εκέι γιατί αλλίως μπορεί και να μας πάρει μέρες να το παρατηρήσουμε μιας και δεν κινούμαστε σε όλα τα διαμερίσματα συνέχεια.

ίσως είναι λάθος η λογική μου, αλλά γιαυτό και το συζητάω, για να πάρω γνώμες.

Το κόστος του να "φτιάξεις" στην ουσία μόνος σου μια μονάδα συναγερμού μήπως σου βγει τελικά πιο ακριβά? Και άντε και το έκανες από θέμα hardware...το να προγραμματίσεις το software πόσο χρόνο θα σου πάρει? Θα παίξει με την 1η ή θα μπλέξεις και θα προσπαθείς να λύσεις προβλήματα/bugs? Ζύγιζε τον χρόνο-χρήμα του να κάνεις κάτι τέτοιο...Μήπως η λύση ενός φτηνού κινέζικου όπως είπε ο φίλος πιο πάνω είναι η καλύτερη επιλογή? Από τη στιγμή που περιγράφεις τον χώρο άδειο χωρίς πράματα αξίας και απ' ότι καταλαβαίνω οι κλέφτες για τους οποίους μιλάμε είναι ατζαμήδες ερασιτέχνες νομίζω πως με ένα φτηνό Digoo θα κάνεις δουλειά...πάρτο-βάλτο-καθάρισες. Αν τώρα το κάνεις και για χόμπι επειδή θέλεις να ασχοληθείς εκεί αλλάζει το πράμα.

 

Επεξ/σία από akiz90
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, paylidis είπε

καταλαβαινω τι θες, απλως σκεφτομαι οτι ισως ενας ετοιμος συναγερμος να ηταν πιο βολική λυση και με πολυ λιγότερο μπελα φυσικά...

 

γραμμη τηλεφωνου εχει;

Ναι, έχει τηλέφωνο. Αυτό που φανταζόμουν είναι ένας διακόπτης που απλά οπλίζει το σύστημα και μετά από εκεί όποτε ανοίξει ένα απο τα παγιδευμένα κουφώματα/πόρτες, λαμβάνω ένα sms/ειδοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsapadim είπε

Ναι, έχει τηλέφωνο. Αυτό που φανταζόμουν είναι ένας διακόπτης που απλά οπλίζει το σύστημα και μετά από εκεί όποτε ανοίξει ένα απο τα παγιδευμένα κουφώματα/πόρτες, λαμβάνω ένα sms/ειδοποίηση.

Ε αυτο μπορεις κ με καμερες των 25-30€ να το κανεις με ανιχνευση κινησης

 

Προσωπικά θα επαιρνα ενα κεντρο, ενα πληκτρολογιο, σειρήνα και τις 6 επαφες με εως 140-150 ευρω και θα το εστηνα σωστά...

μπορει να βρεις κ καποιο μεταχειρισμενο κεντρο ή πληκτρολογιο κ να γλυτωσεις €€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akiz90 είπε

Το κόστος του να "φτιάξεις" στην ουσία μόνος σου μια μονάδα συναγερμού μήπως σου βγει τελικά πιο ακριβά? Και άντε και το έκανες από θέμα hardware...το να προγραμματίσεις το software πόσο χρόνο θα σου πάρει? Θα παίξει με την 1η ή θα μπλέξεις και θα προσπαθείς να λύσεις προβλήματα/bugs? Ζύγιζε τον χρόνο-χρήμα του να κάνεις κάτι τέτοιο...Μήπως η λύση ενός φτηνού κινέζικου όπως είπε ο φίλος πιο πάνω είναι η καλύτερη επιλογή. Από τη στιγμή που περιγράφεις τον χώρο άδειο χωρίς πράματα αξίας και απ' ότι καταλαβαίνει οι κλέφτες για τους οποίους μιλάμε είναι ατζαμήδες ερασιτέχνες νομίζω πως με ένα φτηνό Digoo θα κάνεις δουλειά...πάρτο-βάλτο-καθάρισες. Αν τώρα το κάνεις και για χόμπι επειδή θέλεις να ασχοληθείς εκεί αλλάζει το πράμα.

 

Συμφωνώ, για κάτι τέτοιο απλό κοιτάω λογικά. Το DIY το ανέφερα μπας και, αλλα ισχύει οτι λογικά θα μου φάει πιο πολύ χρόνο και χρήμα απο το φτηνό έτοιμο. 

Αλλά ακόμα και από τα φτήνα θα ήθελα να μάθω ποιό αξίζει η κάτι άλλο που ίσως μου διαφέυγει.

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Ε αυτο μπορεις κ με καμερες των 25-30€ να το κανεις με ανιχνευση κινησης

 

Προσωπικά θα επαιρνα ενα κεντρο, ενα πληκτρολογιο, σειρήνα και τις 6 επαφες με εως 140-150 ευρω και θα το εστηνα σωστά...

μπορει να βρεις κ καποιο μεταχειρισμενο κεντρο ή πληκτρολογιο κ να γλυτωσεις €€

Εαν μπορούσες να μου στείλεις 1-2 link ίσα για να ξεκινήσω το ψάξιμο με ένα μπούσουλα, θα με βοηθούσε πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tsapadim είπε

Εαν μπορούσες να μου στείλεις 1-2 link ίσα για να ξεκινήσω το ψάξιμο με ένα μπούσουλα, θα με βοηθούσε πολύ.

ενδεικτικα

https://www.skroutz.gr/s/28834888/Paradox-SP4000-Κεντρικός-Πίνακας-Συναγερμού-με-32-Ζώνες.html

https://www.skroutz.gr/s/18307521/Paradox-K10H-Πληκτρολόγιο-Συναγερμού-σε-Λευκό-Χρώμα.html

https://www.skroutz.gr/s/23975046/Anga-MC-38W-Αισθητήρας-Πόρτας-Παραθύρου-Βιδωτή-και-Αυτοκόλλητη-Ευρείας-Χρήσης-σε-Λευκό-Χρώμα-650-021.html

Και αν θες εσωτερικη σειρήνα εχει απο 3€ ή εξωτερική απο 20€

επειτα θελει κ καμια μπαταρια για να δουλευει με διακοπη ρευματος (ειδαλλως το βαζεις πανω σε UPS εαν υπαρχει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, paylidis είπε

ενδεικτικα

https://www.skroutz.gr/s/28834888/Paradox-SP4000-Κεντρικός-Πίνακας-Συναγερμού-με-32-Ζώνες.html

https://www.skroutz.gr/s/18307521/Paradox-K10H-Πληκτρολόγιο-Συναγερμού-σε-Λευκό-Χρώμα.html

https://www.skroutz.gr/s/23975046/Anga-MC-38W-Αισθητήρας-Πόρτας-Παραθύρου-Βιδωτή-και-Αυτοκόλλητη-Ευρείας-Χρήσης-σε-Λευκό-Χρώμα-650-021.html

Και αν θες εσωτερικη σειρήνα εχει απο 3€ ή εξωτερική απο 20€

επειτα θελει κ καμια μπαταρια για να δουλευει με διακοπη ρευματος (ειδαλλως το βαζεις πανω σε UPS εαν υπαρχει)

Σ'ευχαριστώ για τα links! Θα τα κοιτάξω και θα ξανά γράψω  εαν έχω απορίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, tsapadim είπε

Σ'ευχαριστώ για τα links! Θα τα κοιτάξω και θα ξανά γράψω  εαν έχω απορίες.

τιποτα...σιγα!

Α δες και εδω στις αγγελιες εχει καποιος ενα υπερπληρες μεταχειρισμενο συστημα με 80€ και αλλο ενα καλυτερο στα 100

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα, έχετε να προτείνετε κάποιον καλό εγκαταστάτη paradox για Χαλάνδρι;

Έχω έναν paradox εγκατεστημένο και θέλω κάποιον να μου κάνει 2-3 απλές ρυθμίσεις.

Αλλαγή κωδικού, αλλαγή ονομάτων δωματίων και ρύθμιση για να με καλεί στο τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, k_onstantinos είπε

Καλημέρα, έχετε να προτείνετε κάποιον καλό εγκαταστάτη paradox για Χαλάνδρι;

Έχω έναν paradox εγκατεστημένο και θέλω κάποιον να μου κάνει 2-3 απλές ρυθμίσεις.

Αλλαγή κωδικού, αλλαγή ονομάτων δωματίων και ρύθμιση για να με καλεί στο τηλέφωνο.

O Εγ/της που στον τοποθετησε δεν υπάρχει?. Στο λεω γιατι μπορει να εχει κλειδώσει (κωδ. εγκαταστατη) τον πινακα και ο καινούριος εγ/της δεν θα ξερει το pin.

Οποτε θα πρεπει να σου κανει εργοστασιακό reset στον πινάκα και να στα βαλει ολα απο την αρχη, οποτε δεν θα σου παει και πολυ φθηνά.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, k_onstantinos είπε

Καλημέρα, έχετε να προτείνετε κάποιον καλό εγκαταστάτη paradox για Χαλάνδρι;

Έχω έναν paradox εγκατεστημένο και θέλω κάποιον να μου κάνει 2-3 απλές ρυθμίσεις.

Αλλαγή κωδικού, αλλαγή ονομάτων δωματίων και ρύθμιση για να με καλεί στο τηλέφωνο.

Καλησπέρα, εννοείται ότι θα έχει αλλάξει κωδικό τεχνικού. Δεν έχω δουλέψει paradox αλλά συνήθως όλοι έχουν και κωδικό απομακρυσμένης πρόσβασης. Τοπικά θα συνδέεται με usb με το δικό της direct connect εξάρτημα, ή μέσω τηλεφώνου με modem αν το υποστηρίζει ο πίνακας(όπως ανέφερα δεν το δουλεύω και δεν γνωρίζω τις δικές του ιδιαιτερότητες) ή και μέσω διαδικτύου αν τον έχεις online. Σε κάθε περίπτωση θες το πρόγραμμα του υπολογιστή, και τον κωδικό που προανέφερα. Αν βρεις κάποιον μπορεί να δοκιμάσει αν ο κωδικός είναι o εργοστασιακός. Αλλιώς πας για εργοστασιακο reset όπως είπε ο Πέτρος βραχυκυκλωνοντας κάτι στον πίνακα. Αλλά και σε αυτή τη περίπτωση για λόγους ασφαλείας υπάρχει επιλογή, πάλι σχεδόν σε όλους τους πίνακες, να επανέλθουν εργοστασιακά όλοι οι προγραμματισμοί εκτός του κωδικού τεχνικού και του κωδικου απομακρυσμένης πρόσβασης.

Αν δεν βγάλεις άκρη στη τελική, δεν δουλέψει τίποτα και θες οπωσδήποτε τις αλλαγές που λες, στείλε μου ένα μύνημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο σπίτι έχουμε βάλει συναγερμό με εξωτερικά καλώδια (όσο και αν τα σιχαίνομαι) καθώς δεν είχα κάνει προεγκατάσταση και δεν πολυσυμπαθώ τους ασύρματους.

Τόσο λοιπόν στο σπίτι μου όσο και σε σπίτι γείτονα που είδα τελευταία, το καλώδιο που τρέχει από το χ παράθυρο και στη διαδρομή ενώνεται με την ψ μπαλκονόπορτα έχει στο σημείο της ένωσης μία ψιλογκουμούτσα. Καταλαβαίνω ότι εκεί ενώνονται τα καλώδια, τα τυλίγουν στο σημείο με μονωτική και μετά συνεχίζουν.

Αναρωτιέμαι λοιπόν αν αυτός ο τρόπος σύνδεσης είναι ο μοναδικός ή υπάρχει κάποιος πιο "επαγγελματικός". Προφανώς εφόσον έχουμε ένωση θα έχει μεγαλύτερη πάχος αλλά η όλη εικόνα δεν δείχνει ότι το έκανε τεχνικός αλλά το ανιψάκι που "πιάνουν τα χέρια του"; :) Δεν "παίζει" κάποιος τρόπος με φύσα, κάποιος κονέκτορας, ή τελοσπάντων κάτι πιο hardware φάση;

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...