Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω πηρα εναν ασυρματο digoo dg-sxg30 με ασυρματη σειρηνα (αλλα εβαλα και μια ενσυρματη) , ειναι και 4g  εκτος απο wi-fi (smartlife- tuya app). Eβαλα σενσορες απο παλιο συναγερμο 433 mhz αλλα εχει και δικους της. Επισης μπορει να συνδεθει και ενσυρματα με πολλους σενσορες σε σειρα(εχει μονο μια υποδοχη).Συνεργαζεται με  Google Home για φωνητικές εντολές, αυτοματοποιήσεις κλπ.

Αγορασα μια καρτα με sms διαρκειας 1 ετους απο a-store.gr (16 ευρω τα 50 sms) και λειτουργει μια χαρα (το στελνει αμεσα) , για να μην ειμαι συνεχως με wi fi στο κινητο και να μην μπλοκαρεται.

Πηρα και μια wi fi καμερα  xiaomi και εχω εικονα τι συμβαινει σπιτι καθε στιγμη.

Ολα αυτα (και η καμερα) με κατω απο 100 ευρω

Επεξ/σία πριν από 10 ώρες από chriskan22

Παράθεση

Επεξ/σία από chriskan22
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, chriskan22 είπε

Εγω πηρα εναν digoo dg-sxg30 με εξωτ σειρηνα , ειναι και 4g με σιμ εκτος απο wi-fi. Eβαλα σενσορες απο παλιο συναγερμο 433 mhz αλλα εχει και δικους της.

Αγορασα μια καρτα με sms διαρκειας 1 ετους απο a-store.gr (16 ευρω τα 50 sms) και λειτουργει μια χαρα (το στελνει αμεσα) , για να μην ειμαι συνεχως με wi fi στο κινητο.

Πηρα και μια wi fi καμερα  xiaomi και εχω εικονα τι συμβαινει σπιτι καθε στιγμη 

Ενα λινκ απο το μαγαζι που τον αγορασες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απο Banggood αλλα δεν ειναι διαθεσιμο τωρα , δες αλλους αντιστοιχους, απλως δεν ειναι 4g αλλα 2g   https://www.banggood.com/Wholesale-Security-Alarm-System-c-11324-0-1-3-60-0_page1.html?sortType=asc

Επεξ/σία από chriskan22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, chriskan22 είπε

Εγω πηρα εναν ασυρματο digoo dg-sxg30 με ασυρματη σειρηνα (αλλα εβαλα και μια ενσυρματη) , ειναι και 4g  εκτος απο wi-fi (smartlife- tuya app). Eβαλα σενσορες απο παλιο συναγερμο 433 mhz αλλα εχει και δικους της. Επισης μπορει να συνδεθει και ενσυρματα με πολλους σενσορες σε σειρα(εχει μονο μια υποδοχη).Συνεργαζεται με  Google Home για φωνητικές εντολές, αυτοματοποιήσεις κλπ.

Αγορασα μια καρτα με sms διαρκειας 1 ετους απο a-store.gr (16 ευρω τα 50 sms) και λειτουργει μια χαρα (το στελνει αμεσα) , για να μην ειμαι συνεχως με wi fi στο κινητο και να μην μπλοκαρεται.

Πηρα και μια wi fi καμερα  xiaomi και εχω εικονα τι συμβαινει σπιτι καθε στιγμη.

Ολα αυτα (και η καμερα) με κατω απο 100 ευρω

Ότι πληρώνεις παίρνεις λέει το ρητό. Ναι δεν ισχύει σε όλα, αλλά το είπες κ μόνος σου τα κάνεις όλα μα όλα με ούτε 100 ευρώ. Δε λέω, ωραίο να δείχνεις στους φίλους σου το Google home...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν εχεις εμπιστοσυνη στο ασυρματο μπορεις να τα κανεις ολα ενσυρματα χωρις κανενα ρισκο , μονο με 100 ευρω, και η καμερα μεσα , αρα παιρνεις πολυ παραπανω απο οτι πληρωνεις (και ειδοποιηση μεσω sms/wi-fi/κληση).

Δεν ξερω τι εχετε με τα φθηνα και καλα , χαλαει η σουπα  φαινεται

Επεξ/σία από chriskan22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, chriskan22 είπε

Αν δεν εχεις εμπιστοσυνη στο ασυρματο μπορεις να τα κανεις ολα ενσυρματα χωρις κανενα ρισκο , μονο με 100 ευρω, και η καμερα μεσα , αρα παιρνεις πολυ παραπανω απο οτι πληρωνεις (και ειδοποιηση μεσω sms/wi-fi/κληση).

Δεν ξερω τι εχετε με τα φθηνα και καλα , χαλαει η σουπα  φαινεται

Σούπα τα ακριβά αξιόπιστα συστήματα που βάζουν οι εγκαταστατες; Οτι και καλά το φθηνό είναι καλό και χαλάει τη πιάτσα;  Πλανασαι πλανην οικτρά.

Αυτά είναι όλα παιχνίδια...σαν κάτι παιδικά walkie talkie των 20 ευρώ παιχνίδια, πουλάνε και κατι ίδια αντίστοιχα πιο σοβαρά με 50 κ 100 και τα χρησιμοποιούν και καλά σοβαρές εταιρείες φύλαξης. Και όλα δουλεύουν στις ίδιες συχνότητες, ακούει ο ένας τον άλλον και παρεμβάλλονται τα παιδικά, αντί να πάρουν τα πιο ακριβά(" η σούπα") με κωδικοποίηση να κάνουν επαγγελματική δουλειά. Η δουλειά γίνεται και με τα φθηνά προφανώς εάν μιλάς με συνθήματα αλλά στη περίπτωση των συναγερμών αυτών μιλάμε για αστεία πράγματα. Σταθερός κωδικός 24bit ASK χωρίς encryption, ότι χειρότερο, ασφάλεια 0, δεν χρειάζεται καν να το αντιγράψεις, jammaρεται για πλάκα. Εξού που έβαλες παλιότερα 433 εξαρτήματα, τέρμα universal δηλαδή. Που είναι το κακό; Δεν υπάρχει εξέλιξη από τότε στο να κάνουν κάποιο δικό τους πρωτόκολλο αμφίδρομης επικοινωνίας που έχουν τα ακριβά. Σούπα και αυτό. Μπορεί να τύχει να έχει γείτονας κάποιο ασύρματο(γκαραζοπορτες, φώτα, ρολά, αυτοκίνητο) που να συμπίπτει ο φθηνιαρικος σταθερός κωδικός και να σου κάνει διάφορα.

Επίσης, ειναι παιδικό να είναι το πληκτρολόγιο και η κεντρική μονάδα. Είναι το πρώτο που πάνε να σπάσουν. Τροφοδοσία για ενσύρματο ραντάρ 0. Σούπα και εδώ ο σοβαρός ακριβός συναγερμός με το κουτί ασφαλείας και τη μπαταρία του.

Επειδή δεν ξέρω και από όσο έψαξα δεν βρήκα απάντηση, κέντρο λήψης σημάτων δέχεται;

Όποιος σέβεται το σπίτι του και την ιδιωτικότητα του καλό είναι με παιχνίδια να μην παίζει. Οι επαγγελματίες θα συνεχίσουν να προτείνουν τη "σούπα".

ΥΓ. Μιας και ανέφερες και τη κάμερα xiaomi. Δεν έχει σημασία η μάρκα, αλλά όλες αυτές οι WiFi IP κάμερες έχουν ενεργό το πρωτόκολλο ONVIF με το οποίο όποιος είναι στο δίκτυο σου μπορεί να δει την ροή κανονικά χωρίς τους κωδικούς που έχεις βάλει. ισχυουν μόνο για την εφαρμογή της κάθε κάμερας αυτοί οι κωδικοί. Ο μέσος χρήστης ΔΕΝ μπορεί να αλλάξει τους default ONVIF κωδικούς ή να το απενεργοποιήσει. Σούπα και εδω οι πιο ακριβες με το δικό τους πρωτόκολλο και την επιλογή να ενεργοποιήσεις το ONVIF αν θες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως προειπα αν φοβασαι για ασυρματα τα συνδεεις ολα ενσυρματα.

Και στο φθηνο και στο ακριβο  η σειρηνα  με σπρευ παγωνει και σπαει σε δευτερολεπτα, το κουτι  του συναγερμου επισης .  Αρκει να δωσει σημα σε εμενα για την διαρρηξη. Αυτο το κανουν και οι δυο.  Το δικο μου εχει και μπαταρια οπως και το ακριβο αν κοπει το ρευμα

Επισης αν θελεις οπωσδηποτε ασυρματο υπαρχουν και τετοιοι  με κωδικοποιηση στο διακοσαρι.

Στο δικτυο μου δεν μπορει να μπει  ευκολα καποιος  ,εκτος  αν ειναι χακερας που  θα μπει σε ολα πανευκολα.

Αν σε βαλει στοχο επαγγελματιας δεν εχεις  ελπιδα. Τον ερασιτεχνη πας να αποφυγεις.

Επισης επειδη σε κανεναν (σχεδον) το budget δεν ειναι απεριοριστο φυλας και λεφτα για καγκελα ασφαλειας , φωτισμο με φωτοκυταρα  ups κλπ

 

 

Επεξ/σία από chriskan22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φθηνο και καλο δεν εχει... πεταξα και εγω κατα καιρους λεφτα σε παρομοιους με αυτο που πηρε ο φιλος και κατεληξα σε caddx κ paradox... εδω ενα bosch εβαλα σε σπιτι που νοικιαζω κ ξερω οτι δε θα εχει πολλα ψωμια αλλα για τα λεφτα που τον πηρα ηταν ευκαιρια (όσα περιπου ειχε ο digoo)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον παλιο μου τον εχω δεκα χρονια απλωςδεν συνεργαζεται πλεον με την voip τηλεφωνια και επρεπε να αναβαθμιστω σε wi-fi/gsm

Επεξ/σία από chriskan22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μας συγκρίνεις το κουτί του συναγερμού με τον πίνακα/τάμπλετ/πληκτρολόγιο του φθηνού. Έλα στο σπίτι μου και άμα βρεις το κουτί μέσα σε 10 λεπτά να το παγώσεις γράψε με. Στο δικό σου να φανταστώ θα το δω με το που μπω; Αν το τυλίξω αμέσως με ένα υλικό(μην αναφέρω τι) θα σου στείλει την ειδοποίηση και θα είσαι καλυμμένος; Τηλέφωνο θα προλάβει να πάρει; 

Και βασικά θεωρώ ότι ο ερασιτέχνης θα μπει έχει δεν έχει συναγερμό, θα βαρεσει ο συναγερμός, θα κάτσει 1 λεπτό το πολύ και ότι αρπάξει. Ο επαγγελματίας θα σε μελετήσει κάνα μήνα πριν. Αν δει ότι έχεις δύσκολο για αυτόν συναγερμό που θα απαιτήσει και ακριβό εξοπλισμό για να σε παραβιάσει (το παν είναι και η μελέτη με τον εγκαταστατη στη τοποθέτηση παγίδων/ραντάρ) ή και απαραβίαστο, θα πάει αλλού σε πιο εύκολη λεία. Ο επαγγελματίας θα μπει σε εσένα με τον digoo(θα σε μελετήσει θα καταλάβει τι έχεις) η στον γείτονα με caddx(τυχαία μάρκα)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν μπει θα ειδοποιήσει σε 1 δευτερόλεπτο με sms (δοκιμασμένο )το δικό μου και θα παγώσει την σειρήνα . Το ίδιο θα κάνει και στο δικό σου . Άρα και να μην βρει το κουτί σου είναι αδιάφορο. Πάρτυ και στο δικό μου , πάρτυ και  στο δικό σου σπίτι θα κάνει.

Μάλλον κάποιο λάθος έχεις κάνει. Ο επαγγελματίας είναι που θα μπει ότι σύστημα και να βρει. Δες πρόσφατα σε χρηματοκιβωτιο που χτύπαγε ο συναγερμός και έπαιρναν οι κάμερες,  πήρε το χρηματοκιβωτιο και εφυγε.

 

 

 

 

Επεξ/σία από chriskan22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, μπορει να καποιος αν γνωριζει αν με βοηθησει με το εξης:

Εχω εναν πινακα paradox και "παιζω" και παραλληλα μαθαινω. Τον εχω σεταρει τον εχω προγραμματισει, ζωνες, σειρηνες, ip150, gprs τα παντα. Ολα με το δικο του software το babyware.

Τωρα θελω να κανω τα αντιστοιχα σε πινακα caddx. Μπορω να βρω καπου πληροφοριες οπως ποιο προγραμμα χρησιμοποιειται εκει κλπ?

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/7/2022 στις 3:06 ΠΜ, apostolis_32 είπε

Αν δεν εχεις εμπιστοσυνη στο ασυρματο μπορεις να τα κανεις ολα ενσυρματα χωρις κανενα ρισκο

 Ρίσκο υπάρχει ακόμα και στο ενσύρματο. Το μόνο που έχει να κάνει είναι να σου γεφυρώσει το + - στην ενσύρματη σειρήνα και πάει η κινέζικη μονάδα...θα φάει κοκομπλόκο και ούτε σήμα δεν θα στείλει. Δεν νομίζω να έχει προστασία από βραχυκύκλωμα.

 

Στις 11/7/2022 στις 4:29 ΜΜ, apostolis_32 είπε

Ο επαγγελματίας θα σε μελετήσει κάνα μήνα πριν.

Στις 12/7/2022 στις 1:45 ΠΜ, chriskan22 είπε

Ο επαγγελματίας είναι που θα μπει ότι σύστημα και να βρει.

 Ο επαγγελματίας δεν νομίζω να χαλάσει τις γνώσεις του για ένα διαμέρισμα στα Πατήσια (τυχαίο παράδειγμα), πόσο μάλλον όταν δεν ξέρει με τι μπάζα θα βγει. Θα πάει να κάνει μια καλή μπάζα σε κάποιο χώρο που ξέρει ότι έχει πράματα αξίας. Για γύφτους, πρεζάκια και λοιπούς αλητήριους ερασιτέχνες θα κάνει δουλειά και το κινέζικο αλλά μέχρι εκεί.

 Προς Θεού δεν εξισώνω το κινέζικο σύστημα από το bangood και το aliexpress που το βάζει ο ερασιτέχνης ιδιώτης με ένα σύστημα από μεγάλο οίκο - πιστοποιημένο - εγκατεστημένο από επαγγελματία.  Το καλύτερο θα ήταν να μπορούσαμε όλοι να πάμε στη 2η επιλογή αλλά επειδή όλα είναι θέμα κόστους, ζυγίζεις το τί σηκώνει η τσέπη σου με το βαθμό επικινδυνότητας του χώρου που θέλεις να καλύψεις. Προφανώς ένα σύστημα Digoo εγκατεστημένο σε χρυσοχοείο είναι για γέλια/κλάματα. Επιπλέον όταν μπλέκετε με ασφαλίσεις και θέλετε να ασφαλίσετε κάποιο αντικείμενο αξίας στο σπίτι ή την επιχείρησή σας, καλό είναι να πάτε σε ένα σύστημα πιστοποιημένο με Grade, επειδή ποτέ δεν ξέρετε τί τρυπάκια θα κοιτάξει αν βρει η ασφαλιστική για να αποφύγει την αποζημίωση. 

Επεξ/σία από akiz90
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...