Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Ψάχνοντας για συστημα συναγερμου για το διαμερισμα μου (παλαιο διαμερισμα με στοχο ενσυρματο συναγερμο και με τοποθετηση εμφανους νεας καλωδιωσης), οι προτασεις/προσφορες που ελαβα ήταν σε ενσυρματο 1) paradox, 2) caddx, 3) inim και 4) ajax (υβριδικος) και 5) nova (υβριδικος). Όπως καταλάβατε, επειδή ο καθένας εγκαταστατης προτεινει αυτον που προτιμα ή που γνωριζει, μπερδευτηκα, κυριως για τους 3 πρωτους.....Και φυσικα ο καθενας συναγερμος κανει κατι που δεν κανουν οι αλλοι!. Εσεις τι θα προτεινατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, IOAD είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Ψάχνοντας για συστημα συναγερμου για το διαμερισμα μου (παλαιο διαμερισμα με στοχο ενσυρματο συναγερμο και με τοποθετηση εμφανους νεας καλωδιωσης), οι προτασεις/προσφορες που ελαβα ήταν σε ενσυρματο 1) paradox, 2) caddx, 3) inim και 4) ajax (υβριδικος) και 5) nova (υβριδικος). Όπως καταλάβατε, επειδή ο καθένας εγκαταστατης προτεινει αυτον που προτιμα ή που γνωριζει, μπερδευτηκα, κυριως για τους 3 πρωτους.....Και φυσικα ο καθενας συναγερμος κανει κατι που δεν κανουν οι αλλοι!. Εσεις τι θα προτεινατε;

Καλησπέρα φίλε μου. Όλες οι εταιρείες που αναφέρεις είναι από τις γνωστές του χώρου. Προσωπικά προτείνω paradox , επειδή την γνωρίζω .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, thanos8527 είπε

Καλησπέρα φίλε μου. Όλες οι εταιρείες που αναφέρεις είναι από τις γνωστές του χώρου. Προσωπικά προτείνω paradox , επειδή την γνωρίζω .

Σε ευχαριστω πολύ! Επίσης με μπερδεψαν λιγο οι τεχνικες δυνανοτητες του καθε συστηματος: εχοντας διπλα ανοιγομενα ξυλινα κουφωματα με πκαστικο ρολο απ' έξω (παλιου τυπου οπως καταλαβαινεις) δεν εχω καταληξει αν πρεπει να παγιδευτουν και τα δυο φυλλα απο τα τζαμιλικια ή μονο το ενα απο τα δυο (το "πρωτο" στη σειρα που ανοιγει, αφου αν δεν ανοιξει αυτο δε μπορει να ανοιξει και το αλλο). Και επισης δεν ξερω αν ολοι οι παραπανω συναγερμοι οντως εχουν κατι που δεν εχουν οι αλλοι (πχ ο εγκαταστασης του Nova μου ειοπε οτι μονο ο nova εχει μια προστασια που οταν τον βραχυκυκλωσουν δινει συναγερμο. Δηλαδη ολοι οι αλλοι που ειναι γνωστες επισης μαρκες, δεν εχουν προβλεψει για κατι τετοιο;). Και κατι ακομα: οταν λες "επειδη την γνωριζω¨εννοεις πως γνωριζεις οτι εχει κατι περισσοτερο απο τους αλλους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, IOAD είπε

Σε ευχαριστω πολύ! Επίσης με μπερδεψαν λιγο οι τεχνικες δυνανοτητες του καθε συστηματος: εχοντας διπλα ανοιγομενα ξυλινα κουφωματα με πκαστικο ρολο απ' έξω (παλιου τυπου οπως καταλαβαινεις) δεν εχω καταληξει αν πρεπει να παγιδευτουν και τα δυο φυλλα απο τα τζαμιλικια ή μονο το ενα απο τα δυο (το "πρωτο" στη σειρα που ανοιγει, αφου αν δεν ανοιξει αυτο δε μπορει να ανοιξει και το αλλο). Και επισης δεν ξερω αν ολοι οι παραπανω συναγερμοι οντως εχουν κατι που δεν εχουν οι αλλοι (πχ ο εγκαταστασης του Nova μου ειοπε οτι μονο ο nova εχει μια προστασια που οταν τον βραχυκυκλωσουν δινει συναγερμο. Δηλαδη ολοι οι αλλοι που ειναι γνωστες επισης μαρκες, δεν εχουν προβλεψει για κατι τετοιο;). Και κατι ακομα: οταν λες "επειδη την γνωριζω¨εννοεις πως γνωριζεις οτι εχει κατι περισσοτερο απο τους αλλους;

Καλησπέρα, όλοι οι συναγερμοί κάνουν το ίδιο πράγμα, διαβάζουν τη κατάσταση των περιφερειακών (επαφές, ραντάρ κλπ). Το μόνο διαφορετικό που ΔΕΝ κάνουν μερικοί είναι ο διπλασιασμός ζωνών(με τη χρήση 2 τερματικών αντιστάσεων) και σε αναγκάζουν να βάζεις τη πανάκριβη γενικά επέκταση ζωνών. Τι εννοούσε βραχυκύκλωμα? 1. Βραχυκύκλωμα ζώνης? Όλοι με τη χρήση αντίστασης εποπτεύουν και κόψιμο και βραχυκύκλωμα. 2. Βραχυκύκλωμα τροφοδοσίας περιφερειακών/πληκτρολογίου; Ίσως να είναι ο μόνος(δεν γνωρίζω για αλλους/δεν το έχω δοκιμάσει όσο είναι το σύστημα οπλισμένο, θα το δοκιμάσω ωραία πληροφορία) που να δίνει συναγερμό αν χάσει επαφή με το πληκτρολόγιο αλλά πρέπει να φτάσει πρώτα σε αυτό η στα ραντάρ. Νομίζω όμως θα εννοούσε το 1.

Το καλώδιο μη το φοβάσαι. Στο σοβατεπί γύρω γύρω κολλημένο, μόλις το βάψεις( στι επόμενο βάψιμο σπιτιού σου) δεν θα φαίνεται. Πες του να σου βάλει τη πιο μικρή διατομή σε κάθε περίπτωση. Στο πρώτο ανοιγομενο παράθυρο θα βάλεις επαφή σίγουρα, στο άλλο μπορείς και να το παραλήψεις όπως είπες. να βάλεις όμως ή δεύτερη επαφή στο ρόλο έξω, ή (αν σε παίρνει γιατί είναι σημαντικά πιο ακριβό) ραντάρ κουρτίνας εξωτερικού χώρου απ' έξω.

Φιλικά, από έναν εγκαταστατη που συνέχεια μαθαίνει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, apostolis_32 είπε

Καλησπέρα, όλοι οι συναγερμοί κάνουν το ίδιο πράγμα, διαβάζουν τη κατάσταση των περιφερειακών (επαφές, ραντάρ κλπ). Το μόνο διαφορετικό που ΔΕΝ κάνουν μερικοί είναι ο διπλασιασμός ζωνών(με τη χρήση 2 τερματικών αντιστάσεων) και σε αναγκάζουν να βάζεις τη πανάκριβη γενικά επέκταση ζωνών. Τι εννοούσε βραχυκύκλωμα? 1. Βραχυκύκλωμα ζώνης? Όλοι με τη χρήση αντίστασης εποπτεύουν και κόψιμο και βραχυκύκλωμα. 2. Βραχυκύκλωμα τροφοδοσίας περιφερειακών/πληκτρολογίου; Ίσως να είναι ο μόνος(δεν γνωρίζω για αλλους/δεν το έχω δοκιμάσει όσο είναι το σύστημα οπλισμένο, θα το δοκιμάσω ωραία πληροφορία) που να δίνει συναγερμό αν χάσει επαφή με το πληκτρολόγιο αλλά πρέπει να φτάσει πρώτα σε αυτό η στα ραντάρ. Νομίζω όμως θα εννοούσε το 1.

Το καλώδιο μη το φοβάσαι. Στο σοβατεπί γύρω γύρω κολλημένο, μόλις το βάψεις( στι επόμενο βάψιμο σπιτιού σου) δεν θα φαίνεται. Πες του να σου βάλει τη πιο μικρή διατομή σε κάθε περίπτωση. Στο πρώτο ανοιγομενο παράθυρο θα βάλεις επαφή σίγουρα, στο άλλο μπορείς και να το παραλήψεις όπως είπες. να βάλεις όμως ή δεύτερη επαφή στο ρόλο έξω, ή (αν σε παίρνει γιατί είναι σημαντικά πιο ακριβό) ραντάρ κουρτίνας εξωτερικού χώρου απ' έξω.

Φιλικά, από έναν εγκαταστατη που συνέχεια μαθαίνει.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ειλικρινά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαινεται οτι το υποσυστημα του paradox που χειριζεται το συναγερμο μεσω της τηλεφωνικης γραμμης δεν λειτουργει σωστα, κλεινοντας τη γραμμη μετα απο τον προκαθορισμενο αριθμο χτυπηματων ενω  επρεπε να μπαινει στον χειρισμο του συναγερμου.

μπορω να κανω κατι ωστε να ελεγξω  τη λειτουργια του μεχρι να ερθει ο τεχνικος;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θέλω να βάλω συναγερμό, σκέφτομαι για sigma με tcp/ip για να το ρυθμίζω μέσο της εφαρμογής,  5 μαγνητικές παγίδες 1 ραντάρ, σειρήνα εξωτερική, μπαταρίες

Έκανα ανακαίνιση στα ηλεκτρολογικά και οι καλωδιώσεις είναι έτοιμες.

Πόσο να υπολογίζω με τη εγκατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/06/2022 at 22:09, ObeyWario! said:

Θέλω να βάλω συναγερμό, σκέφτομαι για sigma με tcp/ip για να το ρυθμίζω μέσο της εφαρμογής,  5 μαγνητικές παγίδες 1 ραντάρ, σειρήνα εξωτερική, μπαταρίες

Έκανα ανακαίνιση στα ηλεκτρολογικά και οι καλωδιώσεις είναι έτοιμες.

Πόσο να υπολογίζω με τη εγκατάσταση;

περιπου στα 550 τοποθετημενο μου βγηκε εμενα , με σχεδον ιδιο setup.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2022 στις 7:19 ΜΜ, IOAD είπε

Σε ευχαριστω πολύ! Επίσης με μπερδεψαν λιγο οι τεχνικες δυνανοτητες του καθε συστηματος: εχοντας διπλα ανοιγομενα ξυλινα κουφωματα με πκαστικο ρολο απ' έξω (παλιου τυπου οπως καταλαβαινεις) δεν εχω καταληξει αν πρεπει να παγιδευτουν και τα δυο φυλλα απο τα τζαμιλικια ή μονο το ενα απο τα δυο (το "πρωτο" στη σειρα που ανοιγει, αφου αν δεν ανοιξει αυτο δε μπορει να ανοιξει και το αλλο). Και επισης δεν ξερω αν ολοι οι παραπανω συναγερμοι οντως εχουν κατι που δεν εχουν οι αλλοι (πχ ο εγκαταστασης του Nova μου ειοπε οτι μονο ο nova εχει μια προστασια που οταν τον βραχυκυκλωσουν δινει συναγερμο. Δηλαδη ολοι οι αλλοι που ειναι γνωστες επισης μαρκες, δεν εχουν προβλεψει για κατι τετοιο;). Και κατι ακομα: οταν λες "επειδη την γνωριζω¨εννοεις πως γνωριζεις οτι εχει κατι περισσοτερο απο τους αλλους;

 Για το κομμάτι του βραχυκυκλώματος μάλλον εννοεί την τάση 12Vdc που βγάζει η μονάδα για να τροφοδοτήσει τα περιφερειακά της (συνήθως radar και σειρήνα, οι επαφές δεν έχουν τάση τροφοδοσίας).  Σε κάποιες παλιές μονάδες αν βραχυκύκλωνες το +- της τροφοδοσίας μπορεί να την άκουγε τόσο άσχημα που να μην λειτουργούσε καν ο κωδικοποιητής για να ενημερώσει εσένα ή το κέντρο λήψεως σημάτων. Την προστασία αυτή την έχει και ο Inim, για τους άλλους δεν γνωρίζω. Βέβαια για να φτάσει σε σημείο να βραχυκυκλώσει τα 12V σημαίνει είτε ότι έχει πρόσβαση σε εξωτερική καλωδίωση εκτός σπιτιού είτε ότι δεν σου έχει βάλει προστασία στο καπάκι της σειρήνας ο εγκαταστάτης (το anti tamper που λέμε). Έτσι πολύ απλά σου ανοίγει τη σειρήνα απ' έξω και βραχυκυκλώνει τα 12V. Αν έχεις προστασία anti-tamper (όλες οι σειρήνες το έχουν αρκεί να το ενεργοποιήσει ο εγκαταστάτης) με το που πάει να ξεβιδώσει την πρώτη βίδα θα χτυπήσει. 
 Στα παράθυρα και στις μπακλονόπορτες εξαρτάται για τί άνοιγμα μιλάμε. Αν δεν μπορεί να ανοίξει το ένα χωρίς να ανοίξει το κύριο φύλλο που συνήθως έχει και το πόμολο τότε και μία παγίδα να βάλεις στο κύριο είσαι καλυμμένος. Αν μιλάμε για επάλληλα φύλλα τότε θέλει και στα δύο. Θα το δει ο εγκαταστάτης αυτό. Σε κάθε περίπτωση το καλύτερο είναι να έχεις και στο ρολό και στο φύλλο σε ξεχωριστή ζώνη. Είναι θέμα κόστους και καλωδίωσης (αν το καλώδιο πάει αυτόνομα στο κάθε άνοιγμα ή αν κάνει λούπες ή μπορεί να χρειαστείς παραπάνω ζώνες στη μονάδα οπότε να πας για μεγαλύτερο πίνακα κτλ κτλ). Ξανά, θα τα δει ο εγκαταστάτης αυτά.
Για να κλείσω η προσωπική μου άποψη είναι η εξής:
- Όσο περισσότερο μπορείς ή είναι δυνατό να έχεις την κάθε ζώνη ξεχωριστά τόσο το καλύτερο.
- Δώσε βάση στα ραντάρ, συνήθως αυτά είναι που προκαλούν προβλήματα και χτυπάνε οι συναγερμοί χωρίς λόγο και αιτία. Μερικοί εγκαταστάτες "ενθουσιάζουν" τον πελάτη με ένα δυνατό brand στην μονάδα ή με ένα μουράτο πληκτρολόγιο και τα ραντάρ για τα οποία δεν ρωτάει και κανείς είναι φτηνόπραμα.
- Βάλε GPRS για αδιάληπτη επικοινωνία με το κινητό σου ή το κέντρο λήψεως σημάτων αν συνδεθείς. Θα αυξήσει το κόστος αλλά ό,τι και να γίνει στην τηλεφωνική γραμμή ο συναγερμός σου θα μπορεί να σε ενημερώσει. Αν δεν το αντέχεις οικονομικά τουλάχιστον βάλε οπωσδήποτε ένα mini ups στο router. Στη διακοπή ρεύματος ναι μεν ο συναγερμός θα έχει τις μπαταρίες του αλλά αν το router σβήσει ξέχνα την επικοινωνία. Ακόμη, αν είναι δυνατόν πάρε το router από εμφανές σημείο.
- Οπωσδήποτε anti-tamper στη σειρήνα.

Αυτά τα ολίγα :)         

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σκέφτομαι να βάλω συναγερμό στο σπίτι μου, αλλά επειδή είμαι τελείως άσχετος από αυτά θα χρειαστώ τα φώτα σας. Σκέφτομαι να πάρω το Ajax Systems WiFi StarterKit. Αυτό θα με καλύψει; Και αν ναι, είναι εύκολο στην εγκατάσταση;  Επίσης διάβασα ότι πρέπει να αγοράσεις μια σειρήνα ξεχωριστά για αυτό το σύστημα. Η σειρήνα σε αυτή την σελίδα https://mrbig.gr/periferiaka-sunagermon/ajax-homesiren-asyrµati-esoteriki-seirina-mayro/?skr_prm=WyI4ODcwMzNkOC01M2E5LTRmZTUtYjYzOC1kZTFkYjA5NTdiZDUiLDE2NTYzNTQ0Njk3MjcseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0 είναι συμβατή με αυτό το σύστημα;

Επεξ/σία από Stephen_giourson
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Stephen_giourson είπε

Καλησπέρα σκέφτομαι να βάλω συναγερμό στο σπίτι μου, αλλά επειδή είμαι τελείως άσχετος από αυτά θα χρειαστώ τα φώτα σας. Σκέφτομαι να πάρω το Ajax Systems WiFi StarterKit. Αυτό θα με καλύψει; Και αν ναι, είναι εύκολο στην εγκατάσταση;  Επίσης διάβασα ότι πρέπει να αγοράσεις μια σειρήνα ξεχωριστά για αυτό το σύστημα. Η σειρήνα σε αυτή την σελίδα https://mrbig.gr/periferiaka-sunagermon/ajax-homesiren-asyrµati-esoteriki-seirina-mayro/?skr_prm=WyI4ODcwMzNkOC01M2E5LTRmZTUtYjYzOC1kZTFkYjA5NTdiZDUiLDE2NTYzNTQ0Njk3MjcseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0 είναι συμβατή με αυτό το σύστημα;

Απ' ότι βλέπω το starter kit είναι η κεντρική μονάδα, 1 ραντάρ, 1 ασύρματη επαφή και ένα κουμπάκι χειρισμού. Το αν θα σε καλύψει δεν μπορεί να στο πει κανένας αν δεν μας πεις λεπτομέρειες για το σπίτι...πόσα ανοίγματα έχει, τί όροφο είσαι, τα ανοίγματά σου είναι προσβάσιμα ή είναι τίποτα παράθυρα σε όροφο που βλέπουν σε "γκρεμό"?

 Η σειρήνα που έστειλες κάνει αλλά είναι η εσωτερική που βγάζει ο Ajax, για μέσα στο σπίτι δηλαδή. Η σειρήνα εξωτερικού χώρου του Ajax είναι αυτή:

https://www.skroutz.gr/s/24572805/Ajax-Systems-Street-Siren-Σειρήνα-Συστημάτων-Συναγερμού-White.html

Να θυμάσαι, από τη στιγμή που θέλεις να βάλεις ασύρματα, ο χειρότερος εχθρός τους πριν από τον κλέφτη, πριν την πιθανότητα να έχει μαζί του jammer για να επιχειρήσει να σου μπλοκάρει τη συχνότητα, είναι η αμέλεια του ιδιοκτήτη στην αλλαγή μπαταριών. Κάθε 6 μήνες θα κάνεις έλεγχο σε όποιον ασύρματο εξοπλισμό και αν βάλεις. Θα σε ενημερώσει το σύστημα για χαμηλή μπαταρία αλλά έχω δει περίπτωση που ο συναγερμός έστειλε ειδοποίηση την ώρα που ο χρήστης ήταν στη δουλειά, αυτός το είδε μεν αλλά μέχρι να πάει σπίτι του το ξέχασε και έμεινε έτσι μέχρι που του μπήκαν από εκεί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ψαχνω για κανενα οικονομικο συναγερμο σπιτιου για το σπιτι στο χωριο..καμια ιδεα -εμπειρία?

Ισως και απο κινα αν και ιδανικα απο ελλαδα για πιο γρηγορα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζάμπα λεφτά θα δώσεις...Βάλε μια ψεύτικη σειρήνα με φωτάκι να αναμοσβηνει κ ένα αυτοκόλλητο ότι έχει συναγερμό κ είσαι κομπλέ. Μόνο τον εαυτό σου θα ξεγελάσεις ότι είσαι ασφαλής.

Αν θες να βάλεις συναγερμό μόνο περιμετρικο ώστε να χτυπήσει πριν καν φτάσουν στο σπίτι.Μόλις πηδηξουν την μάντρα να αρχίσουν τα όργανα. Κ κάνα δυο σκυλιά θηρία εκπαιδευμένα να τρώνε μόνο από το χέρι σου κ την οικογένειά σου για να μην φάνε καμία φόλα... 

Αυτά στα λέω εκ πείρας... 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...