Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω εναν παλιο συναγερμο ο οποιος λειτουργει ακομη. Τον ειχα τοποθετησει το 2000 περιπου και ειναι ο Multi-8 με AMIS πληκτρολογιο. Τα εσωτερικα φωτοκυταρα ειναι CROW SRX1000 διπλης.

Λετε υπαρχει λογος αλλαγης; Ενας καινουργιος εκτος πιθανον των περισοοτερων ευκολιων θα προσφερει και ασφαλεια;

Σκεφτομαι για αυτα ωστε να εχω και απομακρισμενη λειτουργεια. Θα κρατησω το κουτι και τ τροφοδοτικο του και τις σειρηνες που ειχα αλλαξει πριν 3 χρονια με sigma.Αληθεια τα νεα φωτοκυταρα χρειαζονται;

 

2022-05-01_09-09-52.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 ώρες πριν, c-max είπε

Εχω εναν παλιο συναγερμο ο οποιος λειτουργει ακομη. Τον ειχα τοποθετησει το 2000 περιπου και ειναι ο Multi-8 με AMIS πληκτρολογιο. Τα εσωτερικα φωτοκυταρα ειναι CROW SRX1000 διπλης.

Λετε υπαρχει λογος αλλαγης; Ενας καινουργιος εκτος πιθανον των περισοοτερων ευκολιων θα προσφερει και ασφαλεια;

Σκεφτομαι για αυτα ωστε να εχω και απομακρισμενη λειτουργεια. Θα κρατησω το κουτι και τ τροφοδοτικο του και τις σειρηνες που ειχα αλλαξει πριν 3 χρονια με sigma.Αληθεια τα νεα φωτοκυταρα χρειαζονται;

 

2022-05-01_09-09-52.png

Η ασφάλεια προσφέρεται από την αξιοπιστία των περιφερειακών αισθητηρίων κατά κύριο λόγο. Αν σου δουλεύει ας τον όπως είναι. Αν θες στο κινητό app, βάλε ότι έδειξες. Τα νέα φωτοκύτταρα στο εσωτερικό τους( αν μιλάμε για τα υπέρυθρα) χρησιμοποιούν ακόμα το ίδιο pir υπέρυθρο ηλεκτρονικό στοιχείο. Πιο πολύ έχει να κάνει με τη κατασκευή του φακού από μπροστά και με τον κώδικα τους για αποφυγή ψευτοσυναγερμων. Αυτό που έστειλες είναι διπλό, δηλαδή υπέρυθρο και μικροκυμάτων. Αν εννοείς αυτό νέο φωτοκύτταρο τότε σίγουρα είναι πιο ασφαλές από ένα απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κινεζικό συναγερμο στο σπιτι απο το 2011.

Ασύρματος.

Κεντρική μονάδα με lcd οθόνη,παγίδες σε 3 πόρτες,1 υπέρυθρη για μεγάλη κουζίνα με τεράστια τζαμαρία.

Έχει πολύ ισχυρή εσωτερική σειρήνα.

Τον τοποθετισα μόνος μου.

Λειτουργεί άψογα μέχρι σήμερα 

Έχει 2 τηλεχειριστήρια,και πολύ σημαντικό για εμένα έχει κουμπί άμεσης λειτουργίας της σειρηνας.

Τον είχα πάρει 170€.

*Κατά καιρούς ενεργοποω την σειρήνα για να θυμιζω την ύπαρξη του στη γειτονιά.

Απο τότε έχω προσθέσει 2 εσωτερικές κάμερες xiaomi,και 2 εξωτερικές advisen ελενχομενες απο το κινητό και καταγραφή 24/7.

Επίσης προειδοποιητικές ταμπέλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, apostolis_32 είπε

Η ασφάλεια προσφέρεται από την αξιοπιστία των περιφερειακών αισθητηρίων κατά κύριο λόγο. Αν σου δουλεύει ας τον όπως είναι. Αν θες στο κινητό app, βάλε ότι έδειξες. Τα νέα φωτοκύτταρα στο εσωτερικό τους( αν μιλάμε για τα υπέρυθρα) χρησιμοποιούν ακόμα το ίδιο pir υπέρυθρο ηλεκτρονικό στοιχείο. Πιο πολύ έχει να κάνει με τη κατασκευή του φακού από μπροστά και με τον κώδικα τους για αποφυγή ψευτοσυναγερμων. Αυτό που έστειλες είναι διπλό, δηλαδή υπέρυθρο και μικροκυμάτων. Αν εννοείς αυτό νέο φωτοκύτταρο τότε σίγουρα είναι πιο ασφαλές από ένα απλό.

Ευχαριστω για την βοηθεια. Αρα ολη η ουσια ειναι για το κινητο, και φυσικα για την αντοχη στον χρονο. Μια φορα χρειαστηκε μια αντισταση αλλαγη στην πλακετα.

Τα φωτοκυταρα δεν εχουν βελτιωθει με τα χρονια; Και αυτα που εχω ηταν απο τα καλα και ειναι διπλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα ένα (φθηνό) πολύμετρο και έβγαλα την μπαταρία 12v 7ah από τον πίνακα για να την μετρήσω.

Τοποθετημένη 11/2018 και το πολύμετρο έδειξε 13.48

Αν καταλαβαίνω σωστά, δεν χρειάζεται αλλαγή ακόμα. Τι θα πρέπει να μου δείξει το πολύμετρο για να την αντικαταστήσω?

Της σειρήνας δεν την μέτρησα, θεωρείται πως πρέπει ή λογικά και αυτή είναι οκ?

Τοποθέτησα τα καλώδια και έβαλα την εξής ρύθμιση στο πολύμετρο. Είναι σωστά?

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Αγόρασα ένα (φθηνό) πολύμετρο και έβγαλα την μπαταρία 12v 7ah από τον πίνακα για να την μετρήσω.

Τοποθετημένη 11/2018 και το πολύμετρο έδειξε 13.48

Αν καταλαβαίνω σωστά, δεν χρειάζεται αλλαγή ακόμα. Τι θα πρέπει να μου δείξει το πολύμετρο για να την αντικαταστήσω?

Της σειρήνας δεν την μέτρησα, θεωρείται πως πρέπει ή λογικά και αυτή είναι οκ?

Τοποθέτησα τα καλώδια και έβαλα την εξής ρύθμιση στο πολύμετρο. Είναι σωστά?

spacer.png

Όσο αναφορά τις μπαταρίες μολύβδου, ισχύουν τα εξής. Εάν ξεφορτισουν κάτω από το 50% της χωρητικότητας τους, κάτω από 12.1v,  αρχίζουν και χάνουν τη συνολική τους χωρητικότητα. Δηλαδή εάν είχες πολλές διακοπές ρεύματος για αρκετή ώρα, θα έχει ξεφορτισει και πολλές φορές. Το ποσό θα έχει ξεφορτισει εξαρτάται από το πόσα περιφερειακά τροφοδοτεις και το πόση ώρα είχες διακοπή. Πρέπει να κάνεις τους υπολογισμούς σου. Τώρα αν πάρουμε και τη χειρότερη περίπτωση, να έχει χάσει την χωρητικότητα της, όταν την έβγαλες από τον πίνακα θα ήταν φορτισμένη και μετρησες τάση φόρτισης χωρίς φορτίο οπότε σωστά σου έδειξε αυτή τη τιμή. Αλλά δε σημαίνει αυτόματα ότι είναι κ υγιεις μπαταρία. Μόλις βάλεις φορτίο θα πέσει πολύ γρήγορα κάτω από τα 12v. Βάλε μια λάμπα αυτοκινήτου κ αν δεις ότι κρατάει καλά, είναι καλή η μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά ! 

Για επαγγελματικό χώρο ( σαν αποθήκη με τζαμαρία που έχει κάγκελα )  με 3 εισόδους ( 1 κυρια πόρτα και 2 βοηθητικές ... ) 

θα ήθελα να μου προτείνετε τι επιλογές έχω ... 

Σαν απαιτήσεις θέλω 3 ραντάρ - 3 μαγνητικά για τις πόρτες και να έχει δυνατότητα για ειδοποιήσεις σε κινητό ... 

Μου πρότειναν τον s-pro 32 με πληκτρολογιο Orpheus KP/W , 3 ανιχνευτες Hyperion ir-15 και μαγνητικες επαφες SD 8561W

Σειρήνα DIONE/B - μπαταριες και IXION IP/C στα 370 ευρω ... 

 

πως ακούγονται και είναι της προκοπής ? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, themis_81 είπε

Καλησπέρα παιδιά ! 

Για επαγγελματικό χώρο ( σαν αποθήκη με τζαμαρία που έχει κάγκελα )  με 3 εισόδους ( 1 κυρια πόρτα και 2 βοηθητικές ... ) 

θα ήθελα να μου προτείνετε τι επιλογές έχω ... 

Σαν απαιτήσεις θέλω 3 ραντάρ - 3 μαγνητικά για τις πόρτες και να έχει δυνατότητα για ειδοποιήσεις σε κινητό ... 

Μου πρότειναν τον s-pro 32 με πληκτρολογιο Orpheus KP/W , 3 ανιχνευτες Hyperion ir-15 και μαγνητικες επαφες SD 8561W

Σειρήνα DIONE/B - μπαταριες και IXION IP/C στα 370 ευρω ... 

 

πως ακούγονται και είναι της προκοπής ? 

 

Καλημέρα, μια χαρά μου φαίνεται η τιμή τους και μια χαρά της προκοπής είναι. Αλλά μιας και πρόκειται για επαγγελματικό χώρο, θα πρότεινα να αλλάξεις το ixion IP/C με το ixion IP/g για backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, apostolis_32 said:

Καλημέρα, μια χαρά μου φαίνεται η τιμή τους και μια χαρά της προκοπής είναι. Αλλά μιας και πρόκειται για επαγγελματικό χώρο, θα πρότεινα να αλλάξεις το ixion IP/C με το ixion IP/g για backup.

πολυ καλη μου φαινεται η τιμη, περιλαμβανει φπα?

απο θεσσαλονικη ειναι η προταση σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά.

Από εχθές έχω ένα θέμα με το παμπάλαιο συναγερμό που έχω στο σπίτι(ενοικιαστής). Σταμάτησε να στέλνει σήμα στο σταθμό και μετά από δοκιμές που κάνω στέλνει μόνο όταν σηκώσω εγώ το τηλέφωνο και μόνο αν αφήσω ανοιχτή τη γραμμή(αν κλείσω το τηλέφωνο σταματάει να στέλνει). Όπως το καταλαβαίνω δεν αντιλαμβάνεται οτι έχει σήμα τηλεφώνου(η όντως δεν εχει) και μόνο όταν σηκώνω τη γραμμή μπορεί να στείλει.

Υπάρχει περίπτωση να έχει αλλάξει κάτι ο παροχος(Nova) και να μην δίνει πχ dial tone παρά μόνο όταν σηκώνεις να κάνεις κλήση(έχω κλασική τηλεφωνία pots )?

Επίσης επειδή είναι παλιό το σπίτι και τότε έβαζαν τη γραμμή του συναγερμού μαζί με το ζεύγος του καλωδίου του τηλεφώνου(ουσιαστικά μια πρίζα έχει το σπίτι) ,έγινε ένας διαχωρισμός πριν χρονιά και ο τεχνικός μου έβγαλε δυο καλώδια κάτω από τη μπριζα του τηλεφώνου(καταργήθηκε η μπριζα). Ουσιαστικα η συνδεσμολογία είναι λίγο περίεργη διότι έχει καταργηθεί η μπριζα του τηλεφώνου και βγαίνουν δυο καλώδια(αρσενικα rj11),ένα που δίνει στο splitter και από εκεί παίρνει ιντερνετ το ρουτερ  και ενα  του  συναγερμού που συνδέεται  στη άλλη υποδοχή του splitter στη θέση του τηλεφώνου.

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα,ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, kostakiss είπε

πολυ καλη μου φαινεται η τιμη, περιλαμβανει φπα?

απο θεσσαλονικη ειναι η προταση σου?

Η τιμή με ΦΠΑ και χωρίς τοποθέτηση/ρύθμιση. Από Αττική εγώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι για να ενημερώσω οτι πήρα γραπτή απάντηση από τη νόβα οτι υπάρχει εδώ και λίγες μέρες πρόβλημα με τους συναγερμούς.Ενημερώνω για να ξέρετε όσοι έχετε νόβα και συναγερμό,όπως καταλαβαίνετε είναι αρκετά σοβαρό ζήτημα και αντί να βγάλουν μια ανακοίνωση κάνουν τη πάπια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα κ πάλι , η τιμή για τον sigma είναι από κατάστημα της Αθήνας που μου είχαν προτείνει κάποιοι φίλοι . 

 

Η δεύτερη προσφορά που έχω είναι για Inim συναγερμο μαζι με πλακετα για επικοινωνια με κινητο στα 500euro χωρις ΦΠΑ ( μαζι με τοποθετηση - παραμετροποιηση  ) 

Δεν έχω ιδιαίτερες πληροφορίες για τον Inim απλα απο γνωστο μου προταθηκε ως καλυτερος απο τον sigma 

 

τι προτείνετε εσείς γενικά σε αυτή την κατηγορία χρημάτων ?   Sigma - inim  ? κατι αλλο ? ?

Επεξ/σία από themis_81
διόρθωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, ψάχνω για ασύρματο συναγερμό, μιας που δεν εχω εγκατεστημένη καλωδίωση. Διάβασα στις προηγούμενες σελίδες για τον ajax. αξίζει να προχωρήσω ή υπάρχει εξήσου καλή επιλογή σε λιγότερα χρήματα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να αντικαταστήσω τον παλιό CADxx με ένα νέο, με λειτουργεία και έλεγχο μέσω app(δίκτυο) και αν είνι δυνατό homekit compatible. Προτάσεις?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...