Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, bpel86 είπε

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για εγκατάσταση συναγερμού στο σπίτι μου. Την εγκατάσταση θα την κάνω εγώ, έχω τοποθετήσει αρκετούς sigma Apollo, αλλά επειδή με ενδιαφέρει και ο χειρισμός από smartphone μάλλον θα πάω στον S pro ή στον Aeolus. Η ερώτηση μου είναι για τη λειτουργία και χρήση της εφαρμογής αρκεί η εγκατάσταση της μονάδας Ixion; Επίσης, επειδή έχω διαβάσει διαφορά για την εφαρμογή, η καινούργια λειτουργεί σωστά;

Με τον s-pro και το ixion που εχω εγω λειτουργεις την εφαρμογη s-mobile cloud και εχεις προσβαση απο παντου κανονικα. Εχω παρατηρησει (σπανια) καποια καθυστερηση και καποιες χαμενες ειδοποιησεις στις "ενεργειες" . Μπορει βεβαια και να φταιει το ιντερνετ του σπιτιου μου εκεινη τη στιγμη ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 2/4/2022 στις 11:00 ΜΜ, bpel86 είπε

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για εγκατάσταση συναγερμού στο σπίτι μου. Την εγκατάσταση θα την κάνω εγώ, έχω τοποθετήσει αρκετούς sigma Apollo, αλλά επειδή με ενδιαφέρει και ο χειρισμός από smartphone μάλλον θα πάω στον S pro ή στον Aeolus. Η ερώτηση μου είναι για τη λειτουργία και χρήση της εφαρμογής αρκεί η εγκατάσταση της μονάδας Ixion; Επίσης, επειδή έχω διαβάσει διαφορά για την εφαρμογή, η καινούργια λειτουργεί σωστά;

Μόνο το ixion ναι είναι αρκετό. Δεν είχα κανένα πρόβλημα ποτέ ούτε με τη παλιά ούτε με τη νέα εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα συμφορουμίτες,

 

ποσο δύσκολο ειναι να στήσω/προγραμματισω εναν Bosch AMAX 3000, με 1 σειρήνα, 2 ραντάρ, πληκτρολόγιο και 1 μαγνητική επαφή..;

Πρόκειται να μπει σε απομακρυσμένο σημειο που δεν ερχεται τεχνικός με την καμία... Ιδανικά παιζει το σεναριο να στηθεί/ετοιμαστεί στον παγκο και έπειτα απλα να κανω τις συνδεσεις.

3 τεχνικους που ρώτησα δεν αναλαμβάνουν Bosch ή δεν αναλαμβάνουν εαν δε παρεις τα υλικα απο αυτούς 😕 

Επεξ/σία από paylidis
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, paylidis είπε

Καλημέρα συμφορουμίτες,

 

ποσο δύσκολο ειναι να στήσω/προγραμματισω εναν Bosch AMAX 3000, με 1 σειρήνα, 2 ραντάρ, πληκτρολόγιο και 1 μαγνητική επαφή..;

Πρόκειται να μπει σε απομακρυσμένο σημειο που δεν ερχεται τεχνικός με την καμία... Ιδανικά παιζει το σεναριο να στηθεί/ετοιμαστεί στον παγκο και έπειτα απλα να κανω τις συνδεσεις.

3 τεχνικους που ρώτησα δεν αναλαμβάνουν Bosch ή δεν αναλαμβάνουν εαν δε παρεις τα υλικα απο αυτούς 😕 

Αρκετα εως πολυ δύσκολο αν δεν εχεις ασχοληθεί με Bosch. Απο τον ICPCC408 και τον DS7220-40 που μακράν για έμενα ειναι απο τα ποιο δύσκολα κέντρα (για τον DS αναφέρομαι) για προγραμματισμό απο το πληκτρολόγιο, ο ΑΜΑΧ 3000 θα σε δυσκολέψει οχι οπως ο DS αλλά περισσότερο από τον ICPCCXXX.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Αρκετα εως πολυ δύσκολο αν δεν εχεις ασχοληθεί με Bosch. Απο τον ICPCC408 και τον DS7220-40 που μακράν για έμενα ειναι απο τα ποιο δύσκολα κέντρα (για τον DS αναφέρομαι) για προγραμματισμό απο το πληκτρολόγιο, ο ΑΜΑΧ 3000 θα σε δυσκολέψει οχι οπως ο DS αλλά περισσότερο από τον ICPCCXXX.

Βλέπω ότι υπάρχει διαθέσιμο ελεύθερα το λογισμικό για υπολογιστή. Βολεύει καλύτερα; Η σύνδεση γίνεται με καλώδιο usb A->A

ξέρετε κάποιον που θα μπορούσε να το αναλάβει για ένα λογικό ποσο ; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά Καλησπερα.έβαλα κάρτα σιμ στον ajax …

Αλλά πως θα το κάνω να μου κάνει κλήση στο κινητό; Κλήση εννοω οχι μέσω δεδομένων αλλά κλήση κανονική.

Επεξ/σία από nickvas19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/4/2022 στις 5:13 ΠΜ, Petros Electron είπε

Αρκετα εως πολυ δύσκολο αν δεν εχεις ασχοληθεί με Bosch. Απο τον ICPCC408 και τον DS7220-40 που μακράν για έμενα ειναι απο τα ποιο δύσκολα κέντρα (για τον DS αναφέρομαι) για προγραμματισμό απο το πληκτρολόγιο, ο ΑΜΑΧ 3000 θα σε δυσκολέψει οχι οπως ο DS αλλά περισσότερο από τον ICPCCXXX.

Τελικα εφαγα 3-4 ώρες σήμερα που ημουν χαλαρός και κατα 99% ειναι ετοιμος - σεταρισμένος.

Οι ζωνες μου είναι όλες πανω στις κλεμες χωρις διπλασιασμό, δεν εβαλα αντιστάσεις, τις επελεξα απο τις ρυθμισεις σαν NC και παιζουν κανονικά -  σωστό ή λάθος δε ξερω (δεν ειχα κ καταλληλες αντιστάσεις βέβαια). Με παίδεψε αρκετά η σειρήνα αλλα την καταφερα. Επιπεδο δυσκολίας Overall 7.5/10-για ευκολο setup βεβαια όπως ειπα. Ο προγραμματισμος εγινε 70% πληκτρολογιο 30% υπολογιστης (με βοηθησε βεβαια αρκετα η εφαρμογή στον υπολογιστη να καταλαβω 5 πραγματα και πολυ σημαντικό επισης το text πληκτρολογιο καθως δε πας ψαχνοντας μονο με κουμπια). Εαν χρειαστει να το ξανακανω το πολυ σε 1 ωρα εχω τελειωσει.

Τωρα τα μονα προβληματα που μου έχουν μείνει και θελω τη βοηθεια σας είναι:

α) το ότι με το που δει κινηση στα ρανταρ ή ανοίξει οποιαδήποτε μαγνητική κανει chime απο το πληκτρολόγιο και μου εχει σπασει τα νευρα που δε μπορώ να βρω πως απενεργοποιείται...

β) πως καθορίζω οτι οι ζώνες 3-4 ειναι ρανταρ οποτε να τις αγνοεί στο STAY?

Καμια ιδεα παρακαλώ; Το μανιουαλ εγκαταστασης εδω: AMAX_family_IM_EL (digitalnet.gr)

 

υ.γ. ΣΧΕΔΟΝ με οποιον τεχνικο μίλησα μου απαντησε πραγματα του τύπου δεν αναλαμβανω, πετα τον, χαρισε τον κλπ, γιατι ο καθενας δουλευει τη μαρκα του - δεκτο κ σεβαστο αλλα ας μη τα ισωπεδώνουμε όλα... Ειχα φτασει στο σημειο να πω θα τον πουλησω και θα παω να παρω ενα κεντρο caddx που μου είπε φοβερη τιμή κοντινή μου εταιρεια.

υ.γ.2 Ενα ευχαριστώ στον apostolis_32 που δε με αποπήρε όπως συναδελφοι του και ας μη συνεργαστηκαμε τελικά για το συγκεκριμένο (ενδιαφερθηκε να βοηθησει τη στιγμή μάλιστα δε το δουλευει κιολας και θα χρειαζοταν κοπο/χρόνο). 

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

edit: Μετα απο λίγο σκέψη με καθαρό μυαλό, ίσως ξερω την απαντηση, αλλα δεν ειμαι βεβαιος... θα το δοκιμασω το βραδυ, οποτε θα ηθελα καποια ιδεα. Στον τύπο παγιδας εχει τα παρακατω:

image.png.c27bf5913d5731692fc51b4195d730d3.png

 

Εγω για την παγιδα της εισόδου εχω βάλει το 03 Καθυστερηση 1 και σε όλα τα υπολοιπα το 01 Αμεσα. Ισως ηθελε να βαλω το 02 Εσωτερική άμεσα; Να ειναι αυτη η λυση;

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

02 θα έλεγα, ναι

Υγ. Αν το ένα ραντάρ κοιτάει την κύρια είσοδο, οπότε θες καθυστέρηση στο μπες/βγες, δοκίμασε το 06 για εκείνο.

 

 

Επεξ/σία από _Biohazard_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, _Biohazard_ είπε

02 θα έλεγα, ναι

Υγ. Αν το ένα ραντάρ κοιτάει την κύρια είσοδο, οπότε θες καθυστέρηση στο μπες/βγες, δοκίμασε το 06 για εκείνο.

 

 

Θα το δοκιμασω. Ναι το ενα ρανταρ θα βλέπει εισοδο οποτε θα πρεπει να το αλλαξω και αυτό εχεις δικαιο. Ευχαριστώ...

Ελπιζω να ειναι αυτο γιατι η υπομονη μου ψιλοεξαντλήθηκε! :P 

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα & χρόνια πολλά :)

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

Θέλω να βάλω σε πόρτα εισόδου σπιτιού ένα door sensor που ναι μεν να παίρνω ειδοποιήσεις για το πότε ανοιγοκλείνει η πόρτα μέσω app στο κινητό αλλά παράλληλα όταν κλείνει ή ανοίγει να κάνει και κάποιο θόρυβο, ένα μπιπ, κάτι τέλος πάντων.

Ιδανικά πάνω στο hub που θα μπει το door sensor θέλω να συνδέσω και κάποιο light sensor (αν υπάρχει) που όταν ανιχνεύει κίνηση να ανάβει φως.

Υπάρχει λύση στο πρόβλημα μου;😅

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 25/4/2022 στις 5:03 ΜΜ, funkopop είπε

Καλησπέρα & χρόνια πολλά :)

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

Θέλω να βάλω σε πόρτα εισόδου σπιτιού ένα door sensor που ναι μεν να παίρνω ειδοποιήσεις για το πότε ανοιγοκλείνει η πόρτα μέσω app στο κινητό αλλά παράλληλα όταν κλείνει ή ανοίγει να κάνει και κάποιο θόρυβο, ένα μπιπ, κάτι τέλος πάντων.

Ιδανικά πάνω στο hub που θα μπει το door sensor θέλω να συνδέσω και κάποιο light sensor (αν υπάρχει) που όταν ανιχνεύει κίνηση να ανάβει φως.

Υπάρχει λύση στο πρόβλημα μου;😅

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

1. Να παίρνεις ειδοποίηση στην εκάστοτε εφαρμογή(οποιουδήποτε συναγερμού) χωρίς να είναι το σύστημα οπλισμένο δεν το έχω δει να γίνεται. Δεν ξέρω τα μόνο ασύρματα συστήματα/hub, πχ. Ajax, αν μπορούν να το κάνουν. Ας μας πει κάποιος που το δουλεύει. Αν ξέρεις λιγο προγραμματισμό μπορείς εύκολα με Arduino να σου στέλνει ειδοποίηση στο κινητό από οτιδήποτε. Αν δε ξέρεις κ σε ενδιαφέρει πραγματικά, μπορώ να στο φτιάξω.

 

2. Το μπιμπ μπιμπ που θες να κάνει μπορεί να το κάνει το πληκτρολόγιο του συναγερμού για όποιο sensor του επιλέξεις εσύ. Door sensor που λες, θες μαγνητακι ή ανιχνευτή κίνησης? 

 

3. Οι συναγερμοί έχουν συνήθως εξόδους που μπορούν να ενεργοποιηθούν από ότι τους επιλέξεις, πχ. στην περίπτωση σου τον ανιχνευτή κίνησης για να ανοίξεις τα φώτα. Αλλά θέλει όπως καταλαβαίνεις περίπλοκη καλωδίωση, να συνδέσεις τα φώτα με κάποιο ρελέ του συναγερμού. Υπάρχουν ξεχωριστά φωτοκύτταρα που βάζεις κατευθείαν δίπλα σε κάποιο φως. Κάτι τέτοιο θα σε βολεύει καλύτερα.

Επεξ/σία από apostolis_32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, apostolis_32 είπε

 

1. Να παίρνεις ειδοποίηση στην εκάστοτε εφαρμογή(οποιουδήποτε συναγερμού) χωρίς να είναι το σύστημα οπλισμένο δεν το έχω δει να γίνεται. Δεν ξέρω τα μόνο ασύρματα συστήματα/hub, πχ. Ajax, αν μπορούν να το κάνουν. Ας μας πει κάποιος που το δουλεύει. Αν ξέρεις λιγο προγραμματισμό μπορείς εύκολα με Arduino να σου στέλνει ειδοποίηση στο κινητό από οτιδήποτε. Αν δε ξέρεις κ σε ενδιαφέρει πραγματικά, μπορώ να στο φτιάξω.

 

2. Το μπιμπ μπιμπ που θες να κάνει μπορεί να το κάνει το πληκτρολόγιο του συναγερμού για όποιο sensor του επιλέξεις εσύ. Door sensor που λες, θες μαγνητακι ή ανιχνευτή κίνησης? 

 

3. Οι συναγερμοί έχουν συνήθως εξόδους που μπορούν να ενεργοποιηθούν από ότι τους επιλέξεις, πχ. στην περίπτωση σου τον ανιχνευτή κίνησης για να ανοίξεις τα φώτα. Αλλά θέλει όπως καταλαβαίνεις περίπλοκη καλωδίωση, να συνδέσεις τα φώτα με κάποιο ρελέ του συναγερμού. Υπάρχουν ξεχωριστά φωτοκύτταρα που βάζεις κατευθείαν δίπλα σε κάποιο φως. Κάτι τέτοιο θα σε βολεύει καλύτερα.

Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση Αποστόλη. Η αλήθεια είναι ότι νόμιζα πως ήταν πιο απλά τα πράγματα.

Για να σου δώσω να καταλάβεις & ίσως να προτείνεις κάτι που θα με βολέψει και δεν μου περνάει από το μυαλό καθώς μέχρι τώρα δεν είχε χρειαστεί να μπω στην διαδικασία αναζήτησης οποιασδήποτε προστασίας... Υπάρχει εξωτερική πόρτα σπιτιού ή οποία είναι με τζάμι στο περισσότερο μέρος της & προσπάθησαν να τη διαρρήξουν.

Ψάχνω λοιπόν κάτι οικονομικό ώστε στην ουσία αν πλησιάζει κάποιος την πόρτα να χτυπάει ένας συναγερμός & να ανάβει και κάποιο φως.

Αν δεν συνδέεται με app οκ δεν θα πεθάνουμε κιόλας, σκοπεύω στο μέλλον να προχωρήσω στην εγκατάσταση κάποιου καλύτερου. 

Ευχαριστώ :) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, funkopop είπε

Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση Αποστόλη. Η αλήθεια είναι ότι νόμιζα πως ήταν πιο απλά τα πράγματα.

Για να σου δώσω να καταλάβεις & ίσως να προτείνεις κάτι που θα με βολέψει και δεν μου περνάει από το μυαλό καθώς μέχρι τώρα δεν είχε χρειαστεί να μπω στην διαδικασία αναζήτησης οποιασδήποτε προστασίας... Υπάρχει εξωτερική πόρτα σπιτιού ή οποία είναι με τζάμι στο περισσότερο μέρος της & προσπάθησαν να τη διαρρήξουν.

Ψάχνω λοιπόν κάτι οικονομικό ώστε στην ουσία αν πλησιάζει κάποιος την πόρτα να χτυπάει ένας συναγερμός & να ανάβει και κάποιο φως.

Αν δεν συνδέεται με app οκ δεν θα πεθάνουμε κιόλας, σκοπεύω στο μέλλον να προχωρήσω στην εγκατάσταση κάποιου καλύτερου. 

Ευχαριστώ :) 

 

Οικονομικό πόσο; Κάτι απλό χωρίς κεντρική μονάδα θα είναι μόνιμα οπλισμένο και θα σε κουρασει και σίγουρα όχι ειδοποίηση. Θες κάτι που να οπλίζει/αφοπλίζει, άρα θα ενεργοποιείται/απενεργοποιειται, άρα με κεντρική μονάδα, άρα ολοκληρωμένο σύστημα συναγερμού, άρα θα κοστιζει. Βάλε καλύτερα ένα προβολέα με φωτοκύτταρο για αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, apostolis_32 είπε

Οικονομικό πόσο; Κάτι απλό χωρίς κεντρική μονάδα θα είναι μόνιμα οπλισμένο και θα σε κουρασει και σίγουρα όχι ειδοποίηση. Θες κάτι που να οπλίζει/αφοπλίζει, άρα θα ενεργοποιείται/απενεργοποιειται, άρα με κεντρική μονάδα, άρα ολοκληρωμένο σύστημα συναγερμού, άρα θα κοστιζει. Βάλε καλύτερα ένα προβολέα με φωτοκύτταρο για αρχή.

Ναι για μόνιμα οπλισμένο έχεις δίκιο δε βολεύει, το θέλω πχ να το βάζω από τις 10 το βράδυ μέχρι τις 8 το πρωί.

Ήρθε ένας φίλος προχτές και μου έβαλε έναν αισθητήρα κίνησης για τον οποίο τράβηξε ρεύμα από την πλαφονιέρα που έχω έξω οπότε με ανοιχτό διακόπτη όταν κάποιος πλησιάζει την πόρτα ανάβει φως. Το θεωρώ ψιλοάχρηστο αν με ρωτάς.

Θέλω έστω κάτι να κάνει ήχο όταν ανιχνεύει κάποιον στην πόρτα. 

Αν δεν σε κουράζω στείλε μου ένα pm να τα πούμε. Σε ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...