Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, nickvas19 είπε

Παίδες εάν μπορεί κάποιος ας μου απαντήσει στο εξής.ενδιαφέρομαι για τον ajax.

Αυτό που επιθυμώ είναι να με καλεί στο κινητό με κανονική κλήση όχι μέσω Ίντερνετ.γινεται;

επισης θα χρειαστεί να πληρώνω κάθε μήνα κάποια συνδρομή ;

ευχαριστω

https://support.ajax.systems/en/how-ajax-send-alarms/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο ajax κανει κληση σε τηλεφωνο, εφοσον εχεις βαλει μεσα στο ajax hub καρτα σιμ κινητου δικτυου. 
επομενως θα πρεπει να εχεις μεσα και να πληρωνεις για καρτα σιμ καρτοκινητου ´η συμβολαιου. Συνδρομη στην ajax δεν πληρωνεις

υ.γ. Εγω το δουλευω με καρτα της vodafone μονο για δεδομενα  μονο που δινει 200mb καθε μηνα χωρις μηνιαιο παγιο , οποτε μεσω δεδομενων εχω ειδοποιησεις και οχι μεσω κλησεων.

Επεξ/σία από akismei
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω την εφαγα με τον ajax, είχα acount, δεν μπαίνει, βγάζει λάθος password. Κάνω ανάκτηση δεν έρχεται sms ποτε. Κάνω καινούριο πάλι δεν έρχεται sms. Δοκίμασα με 3 διαφορετικά τηλέφωνα και τίποτα. Νομίζω πως την έφαγα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με inim, έχει κανείς να προτείνει σενάρια, δυνατότητες που μπορούν ενεργοποιηθούν; Δεν εννοώ να εξηγήσετε λεπτομερώς βήματα, απλώς αναφορικά/περιγραφικά, ώστε να μπορέσω να συνεργαστώ με τον εγκαταστάτη και να του ζητήσω να τα ρυθμίσει, επειδή τελικά όλοι οι pro "βαριούνται" και κάνουν τα στοιχειώδη μετά βίας!

Επεξ/σία από gousias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/2/2022 στις 11:05 ΠΜ, samtwo είπε

Για να καταλάβω επειδή ήθελα να προσθεσω και εγω το ixion αλλάζει  η εφαρμογή σε cloud αλλά απο οτι διαβάζω στο site "οι τελικοί χρήστες να μπορέσουν να εκμεταλλευτούν όλα τα πλεονεκτήματα του Cloud, χωρίς όμως να χρειάζεται να αγοράσουν νέο εξοπλισμό, αλλά αναβαθμίζοντας αυτόν που ήδη διαθέτουν. Αν και αρχικά κάτι τέτοιο φαινόταν ανέφικτο, λόγω αρκετών περιορισμών του υλικού, τελικά τα καταφέραμε". Απο αυτο που λένε θεωρώ το υπάρχον hardware με κάποια αναβάθμιση πιθανον firmware θα λειτουργεί με τη νέα εφαρμογή.

Ακριβώς ένα firmware update αλλάζει μόνο για την προσθήκη του cloud.

 

Στις 25/2/2022 στις 11:25 ΠΜ, paylidis είπε

Δε το γνωριζω, εγω αυτο που γνωριζω ειναι οτι σε συναγερμο sigma ουδεποτε δουλεψε σωστα η όποια εφαρμογή τους εδω και 3 χρονια...

Σε αντιθεση με αντιστοιχο paradox που απλα ειχε πεσει για κανα 2 μερες στο τελευταιο 1.5 χρονο που τον εχω... 

Η προσωπική μου εμπειρία, σαν τεχνικός, είναι τελείως αντίθετη με τις αρνητικές κριτικές στο playstore, τα σχόλια και τα όσα αναφέρεις. Ουδέποτε είχα πρόβλημα με την παλιά εφαρμογή αλλά ούτε και με τη νέα. Βέβαια, έκανα ο ίδιος τις ρυθμίσεις και η οποία κριτική γράφει ο καθένας είναι άστοχη χωρίς να μας πει λεπτομέρειες. Να εξηγήσω, οσο αναφορά την παλιά εφαρμογή που λειτουργεί με σταθερή ip ή domain name. Χρησιμοποιώ τα τελευταία 12 χρόνια για ddns το freedns που είναι δωρεάν και δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ. Δουλευει πάντα! Οπότε στους πελάτες χρησιμοποίησα κατευθείαν το ίδιο, δεν γούσταρα να χρεώσω(πχ. dyndns) για κάτι που υπάρχει και δωρεάν, και ίσως είναι και αυτός ένας λόγος που ποτέ δεν είχαν προβλήμα. Οπότε παράπονα του ότι δεν δουλευτεί και δεν συνδέεται χωρίς να ξέρουμε τη σταθερότητα του ρουτερ/internet, αν έχει γίνει σωστά port forwarding, και την αξιοπιστία του ddns που έχει χρησιμοποιήσει ο τεχνικός τους, δεν μου λένε κάτι. Το ίδιο ισχύει και για CCTV. 

Στη cloud εφαρμογή δεν έχει τέτοια. Πλην 2 ημερών, λόγω τεχνικών προβλημάτων ή συντήρησης, δουλεύει και αυτή αδιάκοπα. Και επειδή παρακολουθώ παππούδες που 1 στις 2 ξεχνάνε να αφοπλίσουν και ανοίγουν παράθυρα, έχω συχνή επιβεβαίωση ότι δουλεύουν και οι δύο εφαρμογές.

Επεξ/σία από apostolis_32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς μπορεί να είναι κ θέμα τεχνικού. Άπαξ κ πληρώνεται όμως σε κάθε επίσκεψη θα έπρεπε να λυθεί δια παντως το πρόβλημα. Γιατί με το paradox που είχα ένα θέμα κάποια στιγμή λογω ρουτερ sercom το θέμα λύθηκε εντός πενταλεπτου από τεχνική υποστήριξη της αντιπροσωπείας κ μάλιστα μέσω TeamViewer… ενώ της sigma μας τα μασάει (ο τεχνικος-δεν έχω μιλήσει με αντιπροσωπεία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/2/2022 στις 8:44 ΠΜ, nickvas19 είπε

Παίδες εάν μπορεί κάποιος ας μου απαντήσει στο εξής.ενδιαφέρομαι για τον ajax.

Αυτό που επιθυμώ είναι να με καλεί στο κινητό με κανονική κλήση όχι μέσω Ίντερνετ.γινεται;

επισης θα χρειαστεί να πληρώνω κάθε μήνα κάποια συνδρομή ;

ευχαριστω

Με την τοποθέτηση κάρτας sim ο συναγερμός μπορεί να σου κάνει κλήσεις η να σου στέλνει Sms μέσω δικτύου κινητής τηλεφωνίας για τυχών παραβιάσεις. Δεν απαιτείται συνδρομή σε εταιρία φύλαξης πάρα μονο το πάγιο της κάρτας sim που θα χρησιμοποιήσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sakisbax είπε

Με την τοποθέτηση κάρτας sim ο συναγερμός μπορεί να σου κάνει κλήσεις η να σου στέλνει Sms μέσω δικτύου κινητής τηλεφωνίας για τυχών παραβιάσεις. Δεν απαιτείται συνδρομή σε εταιρία φύλαξης πάρα μονο το πάγιο της κάρτας sim που θα χρησιμοποιήσεις. 

τελεια.

όποτε ποιο hub....hub,hub2 ή hub plus;;;; απο οσα ξερω και καταλαβαινω και το πιο φθηνο μου κανει..σωστα;

και τέλος κάτι άλλο επειδή είναι ουκρανικό. δεν με ενδιαφέρει μέσω push notification να γινεται ειδοποιηση....οποτε δεν θα με επηρεασει κατι εαν πχ εχουν θεματα οι σερβερ του κτλ. ωστοσο υπαρχει η περιπτωση να κατεβει η  εφαρμογη απο το playstore και στην ουσια να γινει αχρηστο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/2/2022 στις 12:21 ΠΜ, nickvas19 είπε

τελεια.

όποτε ποιο hub....hub,hub2 ή hub plus;;;; απο οσα ξερω και καταλαβαινω και το πιο φθηνο μου κανει..σωστα;

και τέλος κάτι άλλο επειδή είναι ουκρανικό. δεν με ενδιαφέρει μέσω push notification να γινεται ειδοποιηση....οποτε δεν θα με επηρεασει κατι εαν πχ εχουν θεματα οι σερβερ του κτλ. ωστοσο υπαρχει η περιπτωση να κατεβει η  εφαρμογη απο το playstore και στην ουσια να γινει αχρηστο;

Το ποιο μοντέλο σου κάνει εξαρτάται απ το πόσους αισθητήρες, ζώνες κτλ θες να βάλεις. Αν είναι απλά για ένα σπίτι και το hub και το hub2 είναι υπέρ αρκετά. 

Τώρα για τους σερβερ και την εφαρμογή, μέχρι τώρα δεν έχω διαπιστώσει κάποιο πρόβλημα. Βέβαια δεν ξέρουμε πως θα εξελιχθεί η κατάσταση... Πιστεύω πάντως να μην υπάρχει θέμα με τους σερβερ γιατί πολύ απλά μπορεί να είναι σε άλλη χώρα και η εφαρμογή είναι Ουκρανικη οπότε δεν θα αποκλειστεί όπως τις ρωσικές (φαντάζομαι)... 

Στις 28/2/2022 στις 12:21 ΠΜ, nickvas19 είπε

τελεια.

όποτε ποιο hub....hub,hub2 ή hub plus;;;; απο οσα ξερω και καταλαβαινω και το πιο φθηνο μου κανει..σωστα;

και τέλος κάτι άλλο επειδή είναι ουκρανικό. δεν με ενδιαφέρει μέσω push notification να γινεται ειδοποιηση....οποτε δεν θα με επηρεασει κατι εαν πχ εχουν θεματα οι σερβερ του κτλ. ωστοσο υπαρχει η περιπτωση να κατεβει η  εφαρμογη απο το playstore και στην ουσια να γινει αχρηστο;

 

Screenshot_20220302_161630.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά ευχαριστω για την απάντηση σου. Δεν θέλω να βάλω πολλούς αισθητήρες το πολυ 5 με 6.

Ειμαι ανάμεσα σε 2…hub plus που λέει υποστηρίζει 2g και 3g και το hub 2 που το βρισκω 100 λιγότερα και είναι 2g μόνο.

δεν ξερω εάν το 3g έχει κάποιο νοημα εφόσον εμένα δεν με ενδιαφέρει push notifications. Επισης λένε ότι το 3g θα καταργηθεί. Γνώμες;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα προσθεσα συστημα συναγερμου Sigma , αισθητικά είναι εξαιρετικη επιλογη , και το πληκτρολογιο αλλα και η σειρηνα, ευκολος χειρισμος απο την εφαρμογη.

 

2 ερωτησεις:

1.ο εγκαταστατης μου ειπε να κατεβασω μονο την μια εφαρμογη (την νεα) , την παλια μου ειπε να την σβησω.

2.ο θερμοστατης του πληκτρολογιου εξυπηρετει καπου ? γιατι δεν λειτουργει στην εφαρμογη ενω ξερω οτι το πληκτρολογιο (ΤΡΙΤΟΝ) ειναι συμβατο με αυτη τη λειτουργια.

 

τελος να ευχαριστησω τη συμμετοχη ολων των συμφορουμιτων , καθως πιστευω οτι εκανα μια εξαιρετικη επιλογη . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν ειναι το κατάλληλο θεμα για να ρωτησω.

Σκέφτομαι να αγορασω την παρακάτω συσκευή για την πορτα του σπιτιου.

https://topelectronics.gr/smart-home/sonoff/sensor-doors-and-windows-sonoff-dw2-wifi/

Λειτουργει αυτονομα ή θέλει και το smart hub; Προς το παρων σκεφτομαι να βαλω μονο στην πόρτα, αργότερα στις μπαλκονόπορτες αλλα εκει ειναι ακραιο το σενάριο να σκαρφαλώσει καποιος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, kostakiss είπε

τελικα προσθεσα συστημα συναγερμου Sigma , αισθητικά είναι εξαιρετικη επιλογη , και το πληκτρολογιο αλλα και η σειρηνα, ευκολος χειρισμος απο την εφαρμογη.

 

2 ερωτησεις:

1.ο εγκαταστατης μου ειπε να κατεβασω μονο την μια εφαρμογη (την νεα) , την παλια μου ειπε να την σβησω.

2.ο θερμοστατης του πληκτρολογιου εξυπηρετει καπου ? γιατι δεν λειτουργει στην εφαρμογη ενω ξερω οτι το πληκτρολογιο (ΤΡΙΤΟΝ) ειναι συμβατο με αυτη τη λειτουργια.

 

τελος να ευχαριστησω τη συμμετοχη ολων των συμφορουμιτων , καθως πιστευω οτι εκανα μια εξαιρετικη επιλογη . 

Καλορίζικος, αχρείαστος να είναι!

Ορθά σου είπε ο εγκαταστάτης, μόνο την νέα εφαρμογή θα δουλεύεις, όσο για τον θερμοστάτη, μπορεί όντως να μην επικοινωνεί με την εφαρμογή προκειμένου να μπορείς απομακρυσμένα να βλέπεις την θερμοκρασία του χώρου, όμως παρόλα αυτά λειτουργεί με εξαιρετική ακρίβεια, εφόσον βέβαια του κάνεις την απαραίτητη βαθμονόμηση.

Επεξ/σία από sts4x4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, kostakiss είπε

τελικα προσθεσα συστημα συναγερμου Sigma , αισθητικά είναι εξαιρετικη επιλογη , και το πληκτρολογιο αλλα και η σειρηνα, ευκολος χειρισμος απο την εφαρμογη.

 

2 ερωτησεις:

1.ο εγκαταστατης μου ειπε να κατεβασω μονο την μια εφαρμογη (την νεα) , την παλια μου ειπε να την σβησω.

2.ο θερμοστατης του πληκτρολογιου εξυπηρετει καπου ? γιατι δεν λειτουργει στην εφαρμογη ενω ξερω οτι το πληκτρολογιο (ΤΡΙΤΟΝ) ειναι συμβατο με αυτη τη λειτουργια.

 

τελος να ευχαριστησω τη συμμετοχη ολων των συμφορουμιτων , καθως πιστευω οτι εκανα μια εξαιρετικη επιλογη . 

Συγχαρητήρια για την επιλογή.

Άλλο το θερμόμετρο και άλλο η έξοδος θερμοστάτη. Θερμόμετρο έχουν όλα τα πληκτρολόγια. Έξοδο θερμοστάτη το ΤΡΙΤΟΝ. Εξυπηρετει στο να κάνεις αυτοματισμούς, να ανοίγοκλεινει τη θέρμανση πχ. είτε χειροκίνητα είτε αυτόματα και τις ώρες που θες.

Επεξ/σία από apostolis_32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, apostolis_32 said:

Άλλο το θερμόμετρο και άλλο η έξοδος θερμοστάτη. Θερμόμετρο έχουν όλα τα πληκτρολόγια. Έξοδο θερμοστάτη το ΤΡΙΤΟΝ. Εξυπηρετει στο να κάνεις αυτοματισμούς, να ανοίγοκλεινει τη θέρμανση πχ. είτε χειροκίνητα είτε αυτόματα και τις ώρες που θες.

τη θερμοκρασια πως μπορω να τη βλεπω στο πληκτρολογιο ?

που δεν το βλεπω στην εφαρμογη ειναι θεμα?

εχω smart θερμοστατη , οποτε νομιζω οτι ο αυτοματισμος δεν θα με ενδιεφερε, αλλα ενας ακομα θερμοστατης να βλεπω θερμοκρασιες δε θα με χαλουσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...