Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, daPro είπε

Καλημέρα.Θελω να βάλω μια κάρτα σιμ στο digoo για ειδοποιήσεις..Ποια εταιρεία συμφέρει?

Εγώ έχω βάλει την κάρτα sim της intertelecom https://www.intertelecom.gr/mobile/sim-card εδώ και 3-4 χρόνια και ξέγνοιασα. Το καλό που έχει έιναι οτι δεν λήγουν τα χρήματα που έχεις και αρκεί να έχεις μια χρέωση -κλήση μια φορα το χρόνο. Συνδέεται αυτόματα με οποιον πάροχο απο τους γνωστούς έχει το ποιο καλό σήμα στην περιοχή σου απο οτι θυμάμαι. Σε 2 digοo το έχω αλλά μόνο για να μου κάνει κλήση και δεν ξέρω αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα data για να συνδεθείς με την εφαρμογή (νομίζω η εφαρμογή λειτουργεί μόνο μέσω wifi). 

Επεξ/σία από samtwo
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες Καλημερα.

σκεφτομαι ν αγορασω συναργεμο και θέλω να ρωτησω τα εξής. Αρχικά με ενδιαφέρει κλείδωμα σε ένα παράθυρο μια πόρτα και 2 μάτια κίνησης και χειριστηριο.χωρίς σειρήνα,κλήση σε κινητό.

1) ειδα αυτήν την Ajax.εντυπωσιάστηκα από την ασύρματη ευκολία και με βολεύει απίστευτα.

2) για να με καλέσει στο κινητό θέλει αναγκάστηκα σιμ? Εάν ναι ποια είναι η πιο φθηνή λύση.

γενικα αξιζει η οχι. Διάβασα 2 άτομα που το χουν και είπαν πολύ καλά λόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος φέρει αυτό στην Ελλάδα θα πλουτίσει... https://simplisafe.com/ 

Φθηνά, ποιοτικά παίρνουν και απο μόνα τους τηλέφωνο στην αστυνομία (γιαυτό και πρέπει κάποιος να το "φέρει" ελλάδα δεν υπάρχει "συνεργασία" με την ελληνική αστυνομία μόνο ΗΠΑ, Αγγλία και κάποιες άλλες χώρες) 
Ούτε συνδρομές ούτε τρελά έξοδα. 

 Αλλά δεν πρέπει να ειναι ήδη πωλητής συναγερμών γιατί απο αυτά βγάζουν παραπάνω οπότε δεν τους συμφέρει :P 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

Όποιος φέρει αυτό στην Ελλάδα θα πλουτίσει... https://simplisafe.com/ 

Φθηνά, ποιοτικά παίρνουν και απο μόνα τους τηλέφωνο στην αστυνομία (γιαυτό και πρέπει κάποιος να το "φέρει" ελλάδα δεν υπάρχει "συνεργασία" με την ελληνική αστυνομία μόνο ΗΠΑ, Αγγλία και κάποιες άλλες χώρες) 
Ούτε συνδρομές ούτε τρελά έξοδα. 

 Αλλά δεν πρέπει να ειναι ήδη πωλητής συναγερμών γιατί απο αυτά βγάζουν παραπάνω οπότε δεν τους συμφέρει :P 

 

Και έλεγα κάτι μου θυμίζει, το έχω ξαναβάλει κ παλιότερα.

https://youtu.be/UlNkQJzw4oA

Δεν έχει κάποιο grade, ανήκει στη κατηγορία DIY, οι ίδιοι το λένε.

Και ένα για το Ajax που έχει Grade 2 πιστοποίηση

https://youtu.be/BUEtKeN-09s

Όχι πως δεν jamαρεται κ αυτό, αλλά σε ειδοποιεί σχετικά άμεσα για απώλειες περιφερειακών εφόσον υπάρχει sim ή σύνδεση με 4g router σε περίπτωση που σου κόψουν τον πάροχο.

Επεξ/σία από apostolis_32
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, apostolis_32 είπε

Και έλεγα κάτι μου θυμίζει, το έχω ξαναβάλει κ παλιότερα.

https://youtu.be/UlNkQJzw4oA

Δεν έχει κάποιο grade, ανήκει στη κατηγορία DIY, οι ίδιοι το λένε.

Καλά αν σου έρθει ο διαρρήκτης με χαμ γνωρίζοντας ήδη τον τύπου του συναγερμού που έχεις δεν νομίζω να κωλώσει σε άλλα συστήματα... 

Όσο για το βίντεο νομίζω κάνει μια μικρή ζαβολιά δηλαδή έχει τον μικρό (και αδύναμο)πομπό δίπλα στον αισθητήρα που κάνει πολύ πιο εύκολη την δουλειά (το να προκαλέσει παράσιτα στο σήμα) αν είχε μεγαλύτερη απόσταση (πχ ξέρει ότι η πόρτα έχει simplisafe αισθητήρα αλλά δεν ξέρει που ακριβώς ειναι τοποθετημένος στην πόρτα και άρα κατα πάσα πιθανότητα δεν θα ήταν τόσο τυχερός να έβαζε το χέρι του ακριβώς πάνω απο την θέση του αισθητήρα) + μια πόρτα να τα χωρίζει αμφιβάλω αν κάτι τόσο αδύναμο θα κατάφερνε να καλύψει το σήμα του αισθητήρα. 

και αν έβαζε κάτι πιο δυνατό όπως είπε και ο ίδιος το σύστημα θα ειδοποιούσε τον ιδιοκτήτη (και το κέντρο) για παράσιτα (που το κάνει και με τον μικρό πομπό αλλά έπρεπε να τον είχε κοντά, εξού και η ζαβολιά όταν τον είχε κοντα στον αισθητήρα) . 

Τέλος στην Ευρώπη έχουμε άλλου είδους διαμοιρασμό στις μπάντες τα 443 Mhz δεν ειναι για ερασιτεχνικές συσκευές 

https://efis.cept.org/reports/ReportDownloader?reportid=1

 

Όσο αφορά το grading απότι μπορώ να καταλάβω είναι οδηγία (EN 50131-1) που έχει να κάνει 1) με την ΕΕ 2) με τους εγκαταστάτες των εξοπλισμών σε σχέση με το ρίσκο εισβολής που κρίνουν πως θέλουν να αποτρέψουν "

Φυσικό είναι εφόσον δεν δραστηριοποιούνται ακόμη στην ΕΕ και εφόσον δεν υπάρχει εταιρία που να εγκαθιστά τον εξοπλισμό αλλά ειναι φτιαγμένος έτσι ώστε ο πελάτης χωρίς εργαλεία να μπορεί να τον εγκαταστήσει μόνος του (εκεί πάει το DIY) να μην έχει κάποιο grade 

Διαβάζοντας περισσότερο για το θέμα όσο αφορά τις δυνατότητες του hardware μπορώ να πω πως στην χειρότερη μπορεί να καλύψει κάποιον χώρο που χρειάζεται τουλάχιστον grade 2 ασφάλεια 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λύπη διάβασα το εξής, αφορά τους Sigma και την εφαρμογή κινητού.

 

"H εφαρμογή S Mobile θα είναι διαθέσιμη στα καταστήματα εφαρμογών (Appstore & Google Play) μέχρι την Πέμπτη 31 Ιουνίου 2022. Μετά από αυτή την ημερομηνία θα σταματήσει η διάθεσή της. 

Η λειτουργία της θα συνεχίσει κανονικά για τους υφιστάμενους χρήστες, μέχρι την Κυριακή 1 Ιανουαρίου 2023. Έπειτα από αυτή την ημερομηνία, η εφαρμογή θα εξακολουθεί να λειτουργεί αλλά δεν θα μπορούμε πλέον να εγγυηθούμε για την ομαλή λειτουργία της"

Από ότι κατάλαβα θα λειτουργει κανονικά χωρίς τις ειδοποιήσεις, θα σταματήσουν τον notification σέρβερ( είναι διαφορετικός τού cloud). Και θα να συνεχίσει να λειτουργεί εκτός και αν αλλάξουν κάτι στο firmware ixion μελλοντικα.

Ακολουθούν τη μόδα παγκοσμίως

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, apostolis_32 said:

Με λύπη διάβασα το εξής, αφορά τους Sigma και την εφαρμογή κινητού.

 

"H εφαρμογή S Mobile θα είναι διαθέσιμη στα καταστήματα εφαρμογών (Appstore & Google Play) μέχρι την Πέμπτη 31 Ιουνίου 2022. Μετά από αυτή την ημερομηνία θα σταματήσει η διάθεσή της. 

Η λειτουργία της θα συνεχίσει κανονικά για τους υφιστάμενους χρήστες, μέχρι την Κυριακή 1 Ιανουαρίου 2023. Έπειτα από αυτή την ημερομηνία, η εφαρμογή θα εξακολουθεί να λειτουργεί αλλά δεν θα μπορούμε πλέον να εγγυηθούμε για την ομαλή λειτουργία της"

Από ότι κατάλαβα θα λειτουργει κανονικά χωρίς τις ειδοποιήσεις, θα σταματήσουν τον notification σέρβερ( είναι διαφορετικός τού cloud). Και θα να συνεχίσει να λειτουργεί εκτός και αν αλλάξουν κάτι στο firmware ixion μελλοντικα.

Ακολουθούν τη μόδα παγκοσμίως

 

ποια ειναι η μοδα παγκοσμιως σχετικα με αυτο το θεμα ?εξυπηρετει καπου ?

εγω που εχω εγκατασταση sigma συστηματος στις 1/3 , να ανησυχω δλδ? μηπως να μη προσθεσω το ixion ? αλλα το κριτηριο μου για συναγερμο ηταν η απομακρυσμενη διαχειριση.

Επεξ/σία από kostakiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, kostakiss είπε

ποια ειναι η μοδα παγκοσμιως σχετικα με αυτο το θεμα ?εξυπηρετει καπου ?

εγω που εχω εγκατασταση sigma συστηματος στις 1/3 , να ανησυχω δλδ? μηπως να μη προσθεσω το ixion ? αλλα το κριτηριο μου για συναγερμο ηταν η απομακρυσμενη διαχειριση.

Το CLOUD. Εξυπηρετει βεβαιως στο να ξέρουν πότε είσαι σπίτι, διακοπές κλπ με ότι αυτό συνεπάγεται. Δεν έχεις λόγο να ανησυχείς από θέμα σύνδεσης τουλάχιστον. Αν για μια μερα για χψ λόγους πέσει ο σέρβερ, έχεις την άλλη εφαρμογή backup.

Εγώ γενικά είμαι κατά!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα προσφατα γεγονοτα στην Ουκρανια, ας ελπισουμε να μην υπαρχουν δυσαρεστες εξελιξεις με τους συναγερμους της Ajax (σε θεματα support, ανταλλακτικων κτλ).

Να φανταστω server εχουν σε καποιο cloud

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2022 στις 10:56 ΠΜ, kostakiss είπε

ποια ειναι η μοδα παγκοσμιως σχετικα με αυτο το θεμα ?εξυπηρετει καπου ?

εγω που εχω εγκατασταση sigma συστηματος στις 1/3 , να ανησυχω δλδ? μηπως να μη προσθεσω το ixion ? αλλα το κριτηριο μου για συναγερμο ηταν η απομακρυσμενη διαχειριση.

Αν δε τον εχεις πληρωσει θα ελεγα να δεις κατι αλλο... Για εμενα οι εφαρμογες της sigma ηταν που ηταν για τα μπαζα, ας τις κλεισουν να τελειωνουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, paylidis είπε

Αν δε τον εχεις πληρωσει θα ελεγα να δεις κατι αλλο... Για εμενα οι εφαρμογες της sigma ηταν που ηταν για τα μπαζα, ας τις κλεισουν να τελειωνουμε..

Για να καταλάβω επειδή ήθελα να προσθεσω και εγω το ixion αλλάζει  η εφαρμογή σε cloud αλλά απο οτι διαβάζω στο site "οι τελικοί χρήστες να μπορέσουν να εκμεταλλευτούν όλα τα πλεονεκτήματα του Cloud, χωρίς όμως να χρειάζεται να αγοράσουν νέο εξοπλισμό, αλλά αναβαθμίζοντας αυτόν που ήδη διαθέτουν. Αν και αρχικά κάτι τέτοιο φαινόταν ανέφικτο, λόγω αρκετών περιορισμών του υλικού, τελικά τα καταφέραμε". Απο αυτο που λένε θεωρώ το υπάρχον hardware με κάποια αναβάθμιση πιθανον firmware θα λειτουργεί με τη νέα εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, samtwo είπε

Για να καταλάβω επειδή ήθελα να προσθεσω και εγω το ixion αλλάζει  η εφαρμογή σε cloud αλλά απο οτι διαβάζω στο site "οι τελικοί χρήστες να μπορέσουν να εκμεταλλευτούν όλα τα πλεονεκτήματα του Cloud, χωρίς όμως να χρειάζεται να αγοράσουν νέο εξοπλισμό, αλλά αναβαθμίζοντας αυτόν που ήδη διαθέτουν. Αν και αρχικά κάτι τέτοιο φαινόταν ανέφικτο, λόγω αρκετών περιορισμών του υλικού, τελικά τα καταφέραμε". Απο αυτο που λένε θεωρώ το υπάρχον hardware με κάποια αναβάθμιση πιθανον firmware θα λειτουργεί με τη νέα εφαρμογή.

Δε το γνωριζω, εγω αυτο που γνωριζω ειναι οτι σε συναγερμο sigma ουδεποτε δουλεψε σωστα η όποια εφαρμογή τους εδω και 3 χρονια...

Σε αντιθεση με αντιστοιχο paradox που απλα ειχε πεσει για κανα 2 μερες στο τελευταιο 1.5 χρονο που τον εχω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/2/2022 στις 10:56 ΠΜ, kostakiss είπε

ποια ειναι η μοδα παγκοσμιως σχετικα με αυτο το θεμα ?εξυπηρετει καπου ?

εγω που εχω εγκατασταση sigma συστηματος στις 1/3 , να ανησυχω δλδ? μηπως να μη προσθεσω το ixion ? αλλα το κριτηριο μου για συναγερμο ηταν η απομακρυσμενη διαχειριση.

Καλημέρα,

Η εφαρμογή της Sigma "S Mobile" είχε ανέκαθεν τα θέματα της, η εταιρεία έχει ουσιαστικά σταματήσει την υποστήριξη της εδώ και καιρό.

Ότι νέο σύστημα γίνεται εγκατάσταση προτείνεται χρήση της "νέας" εφαρμογής "S Mobile Cloud" η οποία λειτουργεί απρόσκοπτα.

Υποθέτω ότι ο εγκαταστάτης σου θα σου το έχει πει, εάν όχι καλό είναι να το συζητήσετε πριν προχωρήσεις έτσι ώστε να σου φύγει οποιαδήποτε απορία ή αμφιβολία.

Επεξ/σία από sts4x4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες εάν μπορεί κάποιος ας μου απαντήσει στο εξής.ενδιαφέρομαι για τον ajax.

Αυτό που επιθυμώ είναι να με καλεί στο κινητό με κανονική κλήση όχι μέσω Ίντερνετ.γινεται;

επισης θα χρειαστεί να πληρώνω κάθε μήνα κάποια συνδρομή ;

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...