Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/1/2022 στις 12:47 ΠΜ, VasKag είπε

Εξωτερικα ρανταρ δεν νομιζω οτι ειναι σωστο. Γιατι οτι και να περναει (πχ περαστικος) θα σου βαραει συνεχεια ο συναγερμος. 

Εννοείται οτι δεν βάζουμε εξ.ρανταρ σε σημεια  που κοιτάνε δημόσιο δρομο η πέρασμα πεζων. Σε βεράντες αναφέρομαι, μπαλκονια, αυλες, παραθυρα και μπαλκονοπορτες (ρανταρ κουρτίνας).

Δες ενα promo video για να καταλάβεις σε τι αναφέρομαι. Πριν λιγα χρονια εβαλα ενα HX-40DAM το οποίο ειναι μακράν το καλυτερο εξ. ραντάρ που τοποθέτησα ποτε. Η τιμή εινα αλμυρή αλλα ειπαμε οτι πληρώνεις παίρνεις.

 

21 λεπτά πριν, paylidis είπε

Πέτρο ανέφερες στην προηγούμενη σελίδα τη satel που προσωπικα δεν είχα ξανακούσει. Επειδή μου είπε κάποιος φίλος για προσφορά που βρήκε σε satel με 2 ρανταρ παγιδεσ ετοιμο κέντρο μπαταρίες σειρήνες κλπ συν ip λειτουργία και άρχισα να το ψάχνω, είναι αξιόπιστα; Συγκριτικά δηλαδή με το paradox? Γιατί στα ίδια λεφτά βγαίνουν σχεδόν απλά το satel έχει κ ip module στο ίδιο ποσό

Καλησπέρα, Πρόκειται για πολωνέζικη εταιρία παλια μεν στον χώρο αλλα τα τελευταία χρονιά εχει κάνει μεγάλη πρόοδο τεχνολογικά. Μια χαρα πανε τα κέντρα, απο φιλους εγ/τες που μαθαίνω που τα βαζουν. Σε σχεση με τα Paradox, επιμένω οτι τα Paradox ειναι σαφώς καλύτερα, γιατι μιλάμε για εταιρια με πολλα χρονιά στον χωρο και στην εξέλιξη. Στην περιπτωση σου, νωμιζω οτι και με τον SATEL μια χαρα θα εισαι.

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να ρωτήσω, οι μαγνητικές επαφές (ενσύρματες) συστήνεται να βιδώνονταν ή να κολλιούνται στα αλουμίνια (τα οποία είναι καινούργια/ακριβά κλπ). Τα έχω συναντήσει και τα δυο αλλά δεν ξέρω τι είναι σωστό… ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Ως σύστημα θεωρείτε καλύτερο το κέντρο λήψης σημάτων ή να σου έρχεται ειδοποίηση στο κινητό; (το πρώτο έχει κόστος κάπου 130 ευρώ το άλλο 60 ανά έτος).

Επίσης προσφορά στα 850 ευρώ (3 ραντάρ, παγίδες παντού, κέντρο λήψης σημάτων κλπα) για σπίτι 130τμ πως σας ακούγεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!Θελω κ εγώ να ρωτήσω για συναγερμό σε διαμέρισμα  4ου ορόφου 70 τετραγωνικά με 4 μπαλκονόπορτες και 3 παράθυρα.

Είμαι τελείως άσχετος με το θέμα συναγερμός.Εγκατασταση δεν υπαρχει...

Θα ήθελα τις προτάσεις σας!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

3 ώρες πριν, john1987 είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Ως σύστημα θεωρείτε καλύτερο το κέντρο λήψης σημάτων ή να σου έρχεται ειδοποίηση στο κινητό; (το πρώτο έχει κόστος κάπου 130 ευρώ το άλλο 60 ανά έτος).

Επίσης προσφορά στα 850 ευρώ (3 ραντάρ, παγίδες παντού, κέντρο λήψης σημάτων κλπα) για σπίτι 130τμ πως σας ακούγεται;

Όλα αυτά εξαρτώνται από τα υλικά που σου έχουν προταθεί. Υπαρχουν και συναγερμοί με 200 ευρώ αλλά και με 20000 ευρω.... Οπότε αν δώσεις λεπτομερείες όπως εταιρία, υλικά κτλ, θα μπορούμε να σου πούμε μια γνώμη 

20 λεπτά πριν, 26ska είπε

Καλησπέρα!Θελω κ εγώ να ρωτήσω για συναγερμό σε διαμέρισμα  4ου ορόφου 70 τετραγωνικά με 4 μπαλκονόπορτες και 3 παράθυρα.

Είμαι τελείως άσχετος με το θέμα συναγερμός.Εγκατασταση δεν υπαρχει...

Θα ήθελα τις προτάσεις σας!

 

Καλύτερα φίλε μου να πάρεις τις γνωστές εταιρείες του χώρου να πάρεις μια προσφορά .

Επεξ/σία από thanos8527
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, thanos8527 είπε

 

Όλα αυτά εξαρτώνται από τα υλικά που σου έχουν προταθεί. Υπαρχουν και συναγερμοί με 200 ευρώ αλλά και με 20000 ευρω.... Οπότε αν δώσεις λεπτομερείες όπως εταιρία, υλικά κτλ, θα μπορούμε να σου πούμε μια γνώμη 

Καλύτερα φίλε μου να πάρεις τις γνωστές εταιρείες του χώρου να πάρεις μια προσφορά .

Είμαι τελείως άσχετος με το θέμα συναγερμός.

Εταιρειες sigma,paradox κτλ;Εχουνε και δικούς τους εγκαταστάτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, john1987 είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Ως σύστημα θεωρείτε καλύτερο το κέντρο λήψης σημάτων ή να σου έρχεται ειδοποίηση στο κινητό; (το πρώτο έχει κόστος κάπου 130 ευρώ το άλλο 60 ανά έτος).

Επίσης προσφορά στα 850 ευρώ (3 ραντάρ, παγίδες παντού, κέντρο λήψης σημάτων κλπα) για σπίτι 130τμ πως σας ακούγεται;

Φυσικά το ΚΛΣ γιατι εχει και τον συναγερμό σε περίπτωση απειλής βίας από κάποιον. Που μπορει να σου σωσει την ζωη.

Πολύ γενικό το ερώτημα για την προσφορά, δεν ξέρουμε ουτε τι κέντρο, ουτε τι περιφερειακά, ουτε αν εχεις καλωδίωση κτλπ. Εχει κεντρα πχ με 80 ευρω και με 400 δεν ειναι τα ιδια. Αν σου εχει ενα κάλο επώνυμο συναγερμό λογική η τιμη των 850.

EDIT τωρα ειδα οτι εγραψες για Sigma. Ξερεις μήπως ποιον ?. Apollo, Hydra ?

1 ώρα πριν, 26ska είπε

Είμαι τελείως άσχετος με το θέμα συναγερμός.

Εταιρειες sigma,paradox κτλ;Εχουνε και δικούς τους εγκαταστάτες;

Οχι. Όποιος ειναι αδειούχος εγ/της συστημάτων ασφάλειας με άδεια απο την αστυνομία εχει δικαίωμα να εγκαθιστά κέντρα συναγερμών. Όποιος άλλος δεν έχει και εγκαθιστά είναι παράνομος. Οι σοβαρές εταιρίες δεν δίνουν υλικά σε ατομα που δεν είναι αδειούχοι εγ/τες. Για Sigma και Paradox ισχύει, για αλλες δεν γνωρίζω.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 26ska είπε

Είμαι τελείως άσχετος με το θέμα συναγερμός.

Εταιρειες sigma,paradox κτλ;Εχουνε και δικούς τους εγκαταστάτες;

Η paradox σίγουρα όχι. Αλλά αν θες,παίρνεις ένα τηλέφωνο και σου προτείνουν πιστοποιημένο συνεργάτη τους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, john1987 είπε

Ως σύστημα θεωρείτε καλύτερο το κέντρο λήψης σημάτων ή να σου έρχεται ειδοποίηση στο κινητό; (το πρώτο έχει κόστος κάπου 130 ευρώ το άλλο 60 ανά έτος).

Από περιέργεια, 60 ανά έτος εννοείς συντήρηση κάρτας sim?

Στις 3/11/2021 στις 1:36 ΠΜ, kostakiss είπε

απο ότι καταλαβαίνω απο τους συμφορουμιτες, μετα απο αυτο που συνεβη με τους σερβερ , παμε βουρ για sigma?

Απλή ενημέρωση, πριν λίγες ημέρες και για 2-3 μέρες, ο cloud server της Sigma είχε θέμα. Η επικοινωνία ήταν από ανύπαρκτη έως παααρα πολύ αργή(κρατάω το ανύπαρκτη γιατί ειδοποιήσεις δεν έρχονταν, δεν ανανεώνονται η κατάσταση των συστημάτων, επερνε μια εντολή μετά από παααρα πολύ ώρα). Αυτό για την καινούργια cloud εφαρμογή. Η παλιά , που όπως έχω πει δουλεύει με απευθείας ip, δούλευε κανονικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Έχεις προχωρήσει με αυτόν τελικά?

Στις 21/1/2022 στις 10:12 ΠΜ, paylidis είπε

Νομιζω στο σετ Paradox θα καταληξω με την ελπιδα να με βοηθησουν στο προγραμματισμο απο το καταστημα ή να βρω καποιον να κατσουμε μια ωριτσα να το φτιάξουμε στο παγκο

Ευχαριστώ πολυ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LabrakisG1992 είπε

Καλημέρα! Έχεις προχωρήσει με αυτόν τελικά?

 

Όχι δεν έχω κάνει κάτι μου βγήκαν πιο επείγοντα έξοδα και ο συναγερμος δεν με καίει τόσο (συν ότι θέλω να βρω μαγαζί που θα μου τον σεταρει κιόλας όποτε θέλει ψάξιμο). Εάν το προχωρήσεις εσυ δωσε ένα feedback 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, apostolis_32 said:

Από περιέργεια, 60 ανά έτος εννοείς συντήρηση κάρτας sim?

Απλή ενημέρωση, πριν λίγες ημέρες και για 2-3 μέρες, ο cloud server της Sigma είχε θέμα. Η επικοινωνία ήταν από ανύπαρκτη έως παααρα πολύ αργή(κρατάω το ανύπαρκτη γιατί ειδοποιήσεις δεν έρχονταν, δεν ανανεώνονται η κατάσταση των συστημάτων, επερνε μια εντολή μετά από παααρα πολύ ώρα). Αυτό για την καινούργια cloud εφαρμογή. Η παλιά , που όπως έχω πει δουλεύει με απευθείας ip, δούλευε κανονικά. 

Μπορουμε Να επιλέξουμε ανάμεσα σε αυτές τις 2 εφαρμογές ; Μήπως απλά είναι σε μεταβατικό στάδιο και απλά συνέβη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, kostakiss είπε

Μπορουμε Να επιλέξουμε ανάμεσα σε αυτές τις 2 εφαρμογές ; Μήπως απλά είναι σε μεταβατικό στάδιο και απλά συνέβη ;

Οποία θες χρησιμοποιείς και ταυτόχρονα, για τυχόν μπερδέματα τις έχω σε διαφορετικά κινητά. Σίγουρα κάτι έγινε και ήταν έτσι η σύνδεση, μεταβατικό σταδιο ή οτιδήποτε, δεν έχει σημασία. Αυτό που ήθελα να τονίσω πάλι είναι πως εταιρείες που χρεώνουν 2-3 φορές πιο ακριβά την ip πλακέτα, είναι απαράδεκτο να μην έχουν εναλλακτική του cloud. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/1/2022 στις 4:56 ΜΜ, getty είπε

Καλησπέρα, δεν έχω ιδέα από συναγερμούς και θα ήθελα κάποια πρόταση για μάρκα και μοντέλο. Προορίζεται για διαμέρισμα όπου θα μπουν 20 μαγνητικές και 5 σενσορες. 
 

Σκέπτομαι περισσότερο για ασύρματο επειδή, παρόλο που υπάρχει ηλεκτρολογική εγκατάσταση, δεν θέλω να ανοίγουν τρύπες για καλώδια στα κουφώματα (αυτοκόλλητες μαγνητικές θα ήταν ιδανική λύση νομίζω). Τι θα προτείνατε;

(για budget δεν έχω καταλήξει επειδή δεν έχω εικόνα για τις τιμές, ας πούμε γύρω στα 1000ευρώ με επιφύλαξη)

Καλησπέρα, δεν ξέρω αν έχεις καταλήξει κάπου αλλά αν θες ασύρματο πας σε Ajax. Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί πριν αλλά η συγκεκριμένοι είναι κορυφαίοι και με πιστοποιησεις που αγγίζουν επίπεδα ενσυρματων... Τον έχω στο σπίτι, η αυτονομία των αισθητήρων είναι καταπληκτική και δεν έχει δώσει ούτε ένα λάθος συναγερμό. Τσιμπημένη τιμή αλλά αξίζει κάθε ευρώ... Ψαξτο... 

Στις 22/1/2022 στις 10:56 ΠΜ, agnostos13 είπε

Υπάρχει καμία πρόταση για αξιόπιστο ασύρματο συναγερμό (θα μπει σε σπίτι με ενοίκιο οπότε θέλουμε να αποφύγουμε το ράβε-ξύλωνε του ενσύρματου) ή όλοι είναι για τα μπάζα;

Από μια αναζήτηση που έκανα κατάλαβα οτι αν παίζει σε συχνότητα 868Mhz αντί για 433,92 ή 315 και έχει σύστημα αναγνώρισης παρεμβολών μάλλον είναι πιό δύσκολο να το jamm-άρουν.

Ισχύει ή είναι απλά αφορμή για να ανεβάζουν τιμή;

Τη βοήθεια σας παρακαλώ...

Αν θες αξιόπιστο ασύρματο πας με κλειστά μάτια στον Ajax. Φοβερή κωδικοποίηση και κρυπτογραφιση, μεγάλη εμβέλεια και τρομερή αυτονομία μπαταρίας στους αισθητήρες. Τσιμπημένη τιμή αλλά αξίζει με κλειστά μάτια. Σεταρισμα και παρακολούθηση μέσα απο εφαρμογή κινητού. Μπορείς να τον εγκαταστήσεις μόνος σου πολύ εύκολα... Αν δεν υπάρχουν καλώδια για ενσύρματο αυτός είναι μονόδρομος.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...