Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Αυτα ειναι φυσικα η αποψη σου. Η οποια δεν πολυστεκει.

Μια σκετη κλειδαρια δεν βαζει τοση δυσκολια στον κλεφτη οσο ενας συναγερμος, αρα το οποιο σταματημα εισοδου που λες οτι προσφερει ειναι πολυ λιγοτερο απο την αποτρεπτικη ισχυ (κι οχι μονο) ενος συναγερμου.

Το καλυτερα να ξερει αν εισαι μεσα ειναι η μια οψη του νομισματος. Η αλλη ειναι οτι ξερει και ποτε λειπεις. Τι λες λοιπον; Οτι ειναι καλυτερα να ξερει ποτε λειπεις απο το σπιτι ή και ποτε λειπεις για μερες (πχ διακοπες); Ενδιαφερουσα αποψη, πολυ ενδιαφερουσα...

Η πορτα ασφαλειας θελει 30 λεπτα για να ανοιξει οποτε ναι ειναι πιο αποτρεπτικη απο τον συναγερμο! Ο συναγερμος δεν σταματα την εισοδο! Αρα μαλλον η δικη σου αποψη δεν στεκει! Φυσικα και καλυτερα να ξερει ποτε λειπεις για να μην μπει ενω εισαι μεσα! Επισης εγω αιτιολογησα την αποψη μου με στοιχεια απο τον χρονο επεμβασης της αστυνομιας ! Οταν χτυπησει ο συναγερμος και δεν εισαο μεσα η αστυνομια κανει μιση ωρα να εμφανιστει! Οποτε μαλλον μια κλειδαρια σε πορτα ασφαλειας τον σωζει τον ανθρωπο!  

Επεξ/σία από Giorgosatene
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Giorgosatene είπε

Η πορτα ασφαλειας θελει 30 λεπτα για να ανοιξει οποτε ναι ειναι πιο αποτρεπτικη απο τον συναγερμο! Ο συναγερμος δεν σταματα την εισοδο! Αρα μαλλον η δικη σου αποψη δεν στεκει! Φυσικα και καλυτερα να ξερει ποτε λειπεις για να μην μπει ενω εισαι μεσα! Επισης εγω αιτιολογησα την αποψη μου με στοιχεια απο τον χρονο επεμβασης της αστυνομιας ! Οταν χτυπησει ο συναγερμος και δεν εισαο μεσα η αστυνομια κανει μιση ωρα να εμφανιστει! Οποτε μαλλον μια κλειδαρια σε πορτα ασφαλειας τον σωζει τον ανθρωπο!  

Και παλι απαντας αλλα σε σχεση με το ερωτημα που τεθηκε. Δεν τεθηκε λοιπον ερωτημα για πορτα ασφαλειας, αλλα για κλειδαρια.

Επισης, και πορτα ασφαλειας να εβαζες, θα εκλεινες μονο ενα απο τα πολλα πιθανα σημεια εισοδου. Και σε ολα τα αλλα θα περιμενες κλεφτες με ανοιχτα τα ποδια, ειδικα ανευ συναγερμου. Οποτε στο ερωτημα "κλειδαρια η συναγερμος" η απαντηση ειναι αυτονοητη, καθως με το συναγερμο λειτουργεις αποτρεπτικα για ολα τα σημεια εισοδου . Και λειτουργεις αποτρεπτικα ακομα κι αν μπει μεσα ο αλλος.

Τωρα την αποψη οτι ο κλεφτης ειναι καλο να ξερει ποτε απουσιαζεις, ωστε να μπουκαρει με την ησυχια του χωρις να εισαι μεσα εσυ, ειναι μια αστειοτητα για το παρον τοπικ που συζηταμε το πώς να μην μπει καν κλεφτης μεσα στο χωρο, ή αν μπει να μη προλαβει να κανει τη δουλεια του...

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αστειοτητα ειναι να συγκρινεις εναν ολοκληρο συναγερμο που κοστιζει 700 ευρω με μια κλειδαρια που κοστιζει 150 ευρω! Προφανως η κλειδαρια του ανθρωπου προοριζεται για πορτα ασφαλειας! Εσυ στο σπιτι σου σβησε την σειρηνα για να μπερδεψεις τους διαρρηκτες! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Giorgosatene είπε

αστειοτητα ειναι να συγκρινεις εναν ολοκληρο συναγερμο που κοστιζει 700 ευρω με μια κλειδαρια που κοστιζει 150 ευρω! Προφανως η κλειδαρια του ανθρωπου προοριζεται για πορτα ασφαλειας! Εσυ στο σπιτι σου σβησε την σειρηνα για να μπερδεψεις τους διαρρηκτες! 

Και παλι μπερδευεσαι και βρισκεσαι σε πληρη συγχυση. Εγω δε συγκρινα κλειδαρια με συναγερμο, αντιθετως αυτο ηταν το ερωτημα που τεθηκε απο τον ενδιαφερομενο. Επομενως απαντω στο ερωτημα που τεθηκε , σε αντιθεση με εσενα που απαντας με φανταστικες ιστοριες, ασχετες με το ερωτημα. Εαν ρωτουσε "πορτες ασφαλειας+κλειδαριες ασφαλειας+καγκελα στα παραθυρα ή συναγερμο" δε θα περιμεναμε εσενα για να απαντησουμε να κλεισει πρωτα πορτες και παραθυρα....Το ξερουμε κι απο μονοι μας, αλλα δεν ρωτηθηκε αυτο , οποτε μην εχεις την εντυπωση οτι εχεις απαντησει κατι ουσιωδες μεχρι τωρα. Καθε αλλο.

Οσο για το φως της σειρηνας και τα ευφυολογηματα, αντιστοιχα εσυ πες του κλεφτη τι ωρες λειπεις απο το σπιτι και παρακαλεσε τον να μπουκαρει τοτε , για να μην εισαι εσυ μεσα...Διοτι δεν μας λες και τιποτα παραπανω τοση ωρα .

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Και παλι μπερδευεσαι και βρισκεσαι σε πληρη συγχυση. Εγω δε συγκρινα κλειδαρια με συναγερμο, αντιθετως αυτο ηταν το ερωτημα που τεθηκε απο τον ενδιαφερομενο. Επομενως απαντω στο ερωτημα που τεθηκε , σε αντιθεση με εσενα που απαντας με φανταστικες ιστοριες, ασχετες με το ερωτημα. Εαν ρωτουσε "πορτες ασφαλειας+κλειδαριες ασφαλειας+καγκελα στα παραθυρα ή συναγερμο" δε θα περιμεναμε εσενα για να απαντησουμε να κλεισει πρωτα πορτες και παραθυρα....Το ξερουμε κι απο μονοι μας, αλλα δεν ρωτηθηκε αυτο , οποτε μην εχεις την εντυπωση οτι εχεις απαντησει κατι ουσιωδες μεχρι τωρα. Καθε αλλο.

Οσο για το φως της σειρηνας και τα ευφυολογηματα, αντιστοιχα εσυ πες του κλεφτη τι ωρες λειπεις απο το σπιτι και παρακαλεσε τον να μπουκαρει τοτε , για να μην εισαι εσυ μεσα...Διοτι δεν μας λες και τιποτα παραπανω τοση ωρα .

Εγω απαντησα οπως επρεπε για να προστατευθει ο ανθρωπος απο την διαρρηξη! Δεν δινουμε εξετασεις να πρεπει να απαντω σε συγκεκριμενα ερωτηματα! Οσο αφορα την σειρηνα αν ηταν οπως τα λες οι κατασκευαστες θα ειχαν αφαιρεσει το φως ! Υπαρχει κατι που λεγεται ψυχολογια της διαρρηξης και εκει επενεργει το φβς της σειρηνας! Επισης ο συναγερμος απευθυνεται κυριως σε ευκαιριακους κλεφτες που οντως απο το φως αποτρεπονται! Οι επαγγελματιες τον απενεργοποιουν για πλακα και σε παρακολουθουν με αλλους τροπους! Εσυ τωρα βεβαια εχεις κολλησει επειδη δεν συμφωνησα με την αποψη σου οτι ο συναγερμος ειναι πανακεια! Προφανως ο συναγερμος δεν σταματα την εισοδο αφου δεν δημιουργει εμποδιο τι να κανουμε τωρα ετσι ειναι! Εγω υπενθυμιζω εχω συναγερμο! Απλα να ξερουμε τι να περιμενουμε απο τον συναγερμο!

Επεξ/σία από Giorgosatene
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Giorgosatene είπε

Εγω απαντησα οπως επρεπε για να προστατευθει ο ανθρωπος απο την διαρρηξη! Δεν δινουμε εξετασεις να πρεπει να απαντω σε συγκεκριμενα ερωτηματα! Οσο αφορα την σειρηνα αν ηταν οπως τα λες οι κατασκευαστες θα ειχαν αφαιρεση το φως ! Υπαρχει κατι που λεγεται ψυχολογια της διαρρηξης και εκει επενεργει το φβς της σειρηνας! Επισης ο συναγερμος απευθυνεται κυριως σε ευκαιριακους κλεφτες που οντως απο το φως αποτρεπονται! Οι επαγγελματιες τον απενεργοποιουν για πλακα και σε παρακολουθουν με αλλους τροπους! Εσυ τωρα βεβαια εχεις κολλησει επειδη δεν συμφωνησα με την απο η σου οτι ο συναγερμος ειναι πανακεια! Προφανως ο συναγερμος δεν σταματα την εισοδο αφου δεν δημιουργει εμποδιο τι να κανουμε τωρα ετσι ειναι! Εγω υπενθυμιζω εχω συναγερμο! Απλα να ξαρουμε τι να περιμενουμε απο τον συναγερμο!

Αρκετα καταχραστηκες το τοπικ απαντωντας σε ερωτηματα που δεν τεθηκαν ποτε. Κι αρκετα καταχραστηκες το τοπικ για να γραφεις ανακριβειες γενικοτερα. Καταλαβαμε τις αποψεις σου, καταλαβαμε την κριτικη σου ικανοτητα και ποσο στεκουν οσα γραφεις, ειμαστε ενταξει κι ευχαριστουμε για τη συμβολη σου στο πώς να προστατεψουμε τους εαυτους μας απο τους κλεφτες. 

Εχει, δε, μεγαλη πλακα γιατι πριν κανα μηνα μας ρωταγες, εδω σε αυτο το τοπικ, αν το ajax τρωγεται ή αν εχει καμια σχεση με γνωστο καθαριστικο τζαμιων (τροπος του λεγειν, αλλα πανω κατω τετοιου τυπου ερωτησεις εκανες), και τωρα που εχεις κανα διβδομαδο που τον εβαλες, παραδιδεις και σεμιναρια προστασιας απο τους κλεφτες...

Τα 'παμε.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Αρκετα καταχραστηκες το τοπικ απαντωντας σε ερωτηματα που δεν τεθηκαν ποτε. Κι αρκετα καταχραστηκες το τοπικ για να γραφεις ανακριβειες γενικοτερα. Καταλαβαμε τις αποψεις σου, καταλαβαμε την κριτικη σου ικανοτητα και ποσο στεκουν οσα γραφεις, ειμαστε ενταξει κι ευχαριστουμε για τη συμβολη σου στο πώς να προστατεψουμε τους εαυτους μας απο τους κλεφτες. 

Εχει, δε, μεγαλη πλακα γιατι πριν κανα μηνα μας ρωταγες, εδω σε αυτο το τοπικ, αν το ajax τρωγεται ή αν εχει καμια σχεση με γνωστο καθαριστικο τζαμιων (τροπος του λεγειν, αλλα πανω κατω τετοιου τυπου ερωτησεις εκανες), και τωρα που εχεις κανα διβδομαδο που τον εβαλες, παραδιδεις και σεμιναρια προστασιας απο τους κλεφτες...

Τα 'παμε.

´Οτι ρωταγα για τον ajax δεν σημαινει οτι δεν εχω γνωσεις για τα συστηματα ασφαλειας! Επισης εσυ εκπροσωπεις τον εαυτο σου και μονο οποτε μην χρησιμοποιεις πληθυντικο!Εσενα ποιος σε εχρησε τιμητη των παντων εδω;  Δικο σου ειναι το φορουμ; Ειπα την αποψη μου και δεν μπορω να καταλαβω ποιο ειναι το προβλημα σου και μου επιτιθεσαι! 

Επεξ/σία από Giorgosatene
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σαν αντιπροσωπος γνωστης εταιρειας που ακουστηκε αλλα και σαν τεχνικος διευθυντης των συνεργειων μας ΣΑΣ ΑΝΑΦΕΡΩ πως θα πρεπει να δωσετε ιδιαιτερη εμφαση στους εγκαταστατες και δευτερον  τρομερη προσοχη οσοι απο εσας κανετε εγκατασταση εξωτερικων συστηματων περιμετρικης φυλαξης διοτι ειναι ενα κεφαλαιο απο μονο του αυτο το κομματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2020 στις 9:20 ΜΜ, kirmis είπε

Σίγουρα θα μείνεις ευχαριστημένος γιατι ο Ajax είναι χρόνια μπροστά σε σχέση με τον ανταγωνισμό, εκτός απο το υψηλό του κόστος...
Γι αυτό το λόγο και έπειτα απο μεγάλη έρευνα αγοράς προχώρησα σε παραγγελία κομματιών απο ebay shops Ουκρανίας.

Καθώς εκεί γίνεται η κατασκευή, αγοράζοντας τα απευθείας απο Ουκρανία γλυτώνεις το καπέλο απο διανομείς και καταστήματα λιανικής εδώ στην Ελλάδα. Το αποτέλεσμα είναι το τελικό κόστος να πέφτει κάτω απο το μισό.....

Όταν τα παραλάβω (ελπίζω να πάνε όλα καλά 😋) θα σας γράψω αναλυτικά εντυπώσεις και κόστη.

Γεια σας και πάλι! Έπειτα απο... κοντά 2 μήνες αναμονής απο την παραγγελία μου... τελικά παρέλαβα το δέμα απο Ουκρανία.

Εντυπώσεις: 2 είναι τα βασικά πράγματα που πρέπει να έχετε στο νου σας.
1) Μεγάλοι χρόνοι για αποστολές γενικότερα απο Ουκρανία... (1 μήνας minimum)
2) και... τελωνείο 😥

Στην δική μου περίπτωση που αγόρασα ενα μεγάλο σχετικό set ajax, και παρόλο  τα... 150€ του τελωνείου, σε σχέση με αγορά απο Ελλάδα (σε χαμηλότερες τιμές μέσω skroutz) μου βγήκε σχεδόν 200€ κάτω. Συγκεκριμένα για τα παρακάτω:

1 x Ajax Systems Hub - 273€
1 x Ajax HomeSiren - 52€
1 x StreetSiren - 97€
1 x DoorProtect Plus - 46€
4 x MotionProtect - 224€
1 x KeyPad - 95€

Στην καλύτερη περίπτωση απο Ελλάδα τα βρίσκεις 790€... Ενω απο το ebay μου βγήκε 450€ + 150€ τελωνείο.

Τώρα είμαι στη διαδικασία του setup 😁 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/9/2020 στις 9:44 ΠΜ, vforvaggelis είπε

Σε επομενο Update θα μπορεις να παιξεις με τα led οπως θελεις. Να αναβουν standby κλπ κλπ. Επισης καλο ειναι η σειρηνα να εχει και ρευμα, μην ειναι μονο με την μπαταρια, αν δεις στην πισω πλευρα εχει κλεμουλα για DC12.

Επισης σε συνδιασμο με εσωτερικη σειρηνα, κανει πολυ καλη δουλεια.

Στην περίπτωση που θα έχει led και για standby θα είναι πολύ σημαντικό, γιατι τώρα όντως προδίδει εφόσον έχει το led μόνο στη περίπτωση που είναι armed. 

Πότε όμως?? Γιατι στα Suggested features της Ajax δεν βρίσκω κάτι σχετικό 🤨
https://ajax.systems/features/

Επεξ/σία από kirmis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, kirmis είπε

Στην περίπτωση που θα έχει led και για standby θα είναι πολύ σημαντικό, γιατι τώρα όντως προδίδει εφόσον έχει το led μόνο στη περίπτωση που είναι armed. 

Πότε όμως?? Γιατι στα Suggested features της Ajax δεν βρίσκω κάτι σχετικό 🤨
https://ajax.systems/features/

Εχει προωθηθει ηδη στο τμημα R&D. Δεν εχω προς το παρον χρονικο που θα γινει, μολις εχω νεοτερα θα ενημερωσω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλα μήνυμα στο support και μου απάντησαν πως αυτό το feature το έχουν StreetSiren με firmware 3.7.1 και κατασκευή  απο Αύγουστο 2020 και μετά.

Δυστυχώς στις StreetSiren δεν παίζει update "by air" 😕 (μόνο στο HUB), οπότε δεν παίζει να έρθει κάποιο upgrade στο μέλλον για αυτό το λόγο.

-"So, it's impossible to add this function to incoming update to my current equipment? "

Unfortunately, it is impossible. Device do not update "by air" from the Hub. 

If you want this new function, you woul need to purchase a new siren.

--
Best regards, team Ajax!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kirmis είπε

Έστειλα μήνυμα στο support και μου απάντησαν πως αυτό το feature το έχουν StreetSiren με firmware 3.7.1 και κατασκευή  απο Αύγουστο 2020 και μετά.

Δυστυχώς στις StreetSiren δεν παίζει update "by air" 😕 (μόνο στο HUB), οπότε δεν παίζει να έρθει κάποιο upgrade στο μέλλον για αυτό το λόγο.

-"So, it's impossible to add this function to incoming update to my current equipment? "

Unfortunately, it is impossible. Device do not update "by air" from the Hub. 

If you want this new function, you woul need to purchase a new siren.

--
Best regards, team Ajax!

Αυτο με τα "παλια" υλικα και με τα firmware ειναι κατι που επηρεαζει πολυ! Για τον ιδιο λογο μερικες σειρηνες δεν εχουν και το temporary deactivation!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα, 

Φίλη θέλει να βάλει άμεσα συναγερμό γιατί έχει θορυβηθεί από κάποιες διαρρήξεις στην περιοχή της. Δεν γνωρίζω τίποτα σχετικό όπως ποια εταιρία είναι καλή και τι μπορεί να προσφέρει κλπ. Έχει μια κεντρική είσοδο και δύο μπαλκονόπορτες που φαντάζομαι θα θέλουν μαγνητικές επαφές η αισθητήρα κίνησης. Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπότε έχεις 3 ανοίγματα..

Μπορείς να δεις πας σε sigma apollo με 16 ζώνες ή s-pro με 32 ζώνες ή Hydra με 8 ζώνες. Η σειρά s-pro έχεις περισσότερες δυνατότητες.

Πληκτρολόγια αφής και για τους 3 συναγερμούς που πρότεινα. μπορείς να μπεις εδώ και να δεις τι έχει η sigma.

Αν είσαι σε μονοκατοικία καλύτερα εξωτερικό ραντάρ κουρτίνα στην εξώπορτα. Αν είσαι σε πολυκατοικία τότε αναγκαστικά μαγνητική επαφή.

Στα παράθυρα αν βάλεις μαγνητική επαφή, όταν θα τα ανοίγεις για να αεριστεί το σπίτι ή το καλοκαίρι για να μην σκάσεις μέσα τότε δεν σου προσφέρουν καμία ασφάλεια.

Επίσης ο κλέφτης μπορεί να μην παραβιάσει το παράθυρο, αλλά να σπάσει το τζάμι ή να το κόψει οπότε και τότε η μαγνητική επαφή δεν σου προσφέρει τίποτα.

Για τα παράθυρα θα προτείνω να βάλεις εξωτερικά ραντάρ κουρτίνα.. Θα μπορείς να ενεργοποιείς την περιμετρική όπλιση και με ανοιχτά παράθυρα, οπότε είσαι ασφαλείς έτσι.

Εγώ στο σπίτι μου έχω βάλει σε όλα τα παράθυρα εξωτερικά ραντάρ κουρτίνα, τα παράθυρα τα αφήνω ανοιχτά και το πατζούρι δεν το κατεβάζω μέχρι κάτω, το αφήνω λίγο σηκωμένο ώστε να μπαίνει αέρας, οπλίζω περιμετρικά τον συναγερμό και κοιμάμαι ήσυχος το καλοκαίρι.

Επίσης μπορείς να βάλεις το ixion ip/c ώστε να μπορείς να χειρίζεσαι τον συναγερμό απο την εφαρμογή στο κινητό σου. Κόστος αγοράς 40-45 ευρώ και φυσικά η εφαρμογή εντελώς δωρεάν.

Επίσης όλοι οι συναγερμοί έχουν εξόδους pgm και εκεί μπορείς να βάλεις φώτα κτλ ώστε να ανάβουν ή οτιδήποτε άλλο.

Γνώμη μου πάνε σε κάτι επώνυμο sigma,texecom, crow κτλ μια φορά θα πληρώσεις και δεν θα ξανα ασχοληθείς.. Μακριά απο κινεζιές.

Μπορείς να καλέσεις στην sigma να σου προτείνουν κάποιον επαγγελματία στην περιοχή σου.

 

 

Επεξ/σία από pavloa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...