Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, Gl0bAlZer0 said:

Η διαφορά είναι μεγάλη πιστεύω και σίγουρα δεν αξίζει για τις λιγες εξτρα λειτουργίες ειδικά αν έχεις κάμερες άλλου κατασκευαστή, όμως φαντάσου σε 3-4 χρόνια ή λιγότερο να μην λειτουργεί η sim? Τότε νιώθεις λίγο... 

καλά μην νομίζεις οτι αυτοί οι συναγερμοί είναι για 20 χρόνια. Για εμένα δεν αξίζει καν ο Ajax.. με τα ίδια ή λιγότερα λεφτά πας στον HikVision με 4G Και καλή υποστήριξει σε κάμερες. Ο Ajax για να σου στείλει video confirmation θέλει είτε αισθητήρα με κάμερα (χάλια ποιότητα) είτε το δικό τους DVR. O HikVision σου στέλνει επιβεβαίωση με μια απλή κάμερα ip (hikvision των 50 ευρώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, slaughter είπε

καλά μην νομίζεις οτι αυτοί οι συναγερμοί είναι για 20 χρόνια. Για εμένα δεν αξίζει καν ο Ajax.. με τα ίδια ή λιγότερα λεφτά πας στον HikVision με 4G Και καλή υποστήριξει σε κάμερες. Ο Ajax για να σου στείλει video confirmation θέλει είτε αισθητήρα με κάμερα (χάλια ποιότητα) είτε το δικό τους DVR. O HikVision σου στέλνει επιβεβαίωση με μια απλή κάμερα ip (hikvision των 50 ευρώ).

Κανένας συναγερμός δεν είναι για 20 χρόνια… όλοι χρειάζονται αναναίωση κάποια στιγμή 
 

 Να Σε πληροφορώ ότι o AX Pro σου βγαίνει ποιο ακριβός σε σχέση με τον AJAX (ασχέτως ότι εδώ τα έχουμε ισοπεδώσει όλα από θέμα τιμών) και ο Ajax μπορεί να σου στέλνει οπτική επιβεβαίωση συναγερμού με τις κάμερες του, δεν είναι απαραίτητο να έχεις το nvr, 

Επεξ/σία από ss42ss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, ss42ss said:

και ο Ajax μπορεί να σου στέλνει οπτική επιβεβαίωση συναγερμού με τις κάμερες του, δεν είναι απαραίτητο να έχεις το nvr, 

Ναι αλλά θες τις δικές του κάμερες.. εγώ του έχω βάλει κάποιες hikvision/EZVIZ αλλά δεν στέλνει.. μόνο να τις βλέπεις μπορείς μέσα απο την εφαρμογή του (χωρίς ptz) και μόνο αν έχουν σύνδεση στο internet.. άρα όταν γυρνάει σε 2g/4g γιατί έπεσε το internet στο σπίτι, χάνεις και τις κάμερες. Στον hikvision αν στην ίδια περίπτωση έχεις alarm θα σου στείλει ο hikvision το video μέσω του 4g/2g

11 minutes ago, ss42ss said:

 Να Σε πληροφορώ ότι o AX Pro σου βγαίνει ποιο ακριβός σε σχέση με τον AJAX (ασχέτως ότι εδώ τα έχουμε ισοπεδώσει όλα από θέμα τιμών) 

Ναι στην Ελλάδα δεν μπορείς να αγοράσεις τον AX Pro σαν ιδιώτης (δεν ξέρω γιατί) αλλά μπορείς να αγοράσεις τον Ajax (που είναι το ίδιο πράγμα). Αν ζητήσεις προσφορά απο εγκαταστάτη για AX Pro ναι θα σου βγει πιο ακριβός από το να πάρεις τον Ajax μόνος σου (γιατί άραγε). 

Αν ψάξεις σε site στο εξωτερικό που έχουν και τους 2 θα δεις οτι ο hikVision είναι πιο φθηνός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο chuango που αγόρασα δούλευε μια χαρά με wifi αλλά είχε πρόβλημα με την κάρτα sim, οπότε και πήρα επιστροφή χρημάτων. Τώρα έχω μείνει με την εξωτερική σειρήνα + 2 αισθητήρες και αναμένω να πάρω νέο κέντρο συναγερμού... καθώς είναι δυστυχώς σε έλλειψη οι chuango από την αντιπροσωπεία.

Επειδή δεν έχω εμπειρία από συναγερμούς... δεν θέλω να βαράει η σειρήνα όταν την αφαιρέσω για να την σετάρω ξανά.. τι είναι καλύτερο να κάνω;

Να την βγάλω από την πρίζα και να περιμένω να αποφορτιστεί πλήρως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Ο chuango που αγόρασα δούλευε μια χαρά με wifi αλλά είχε πρόβλημα με την κάρτα sim, οπότε και πήρα επιστροφή χρημάτων. Τώρα έχω μείνει με την εξωτερική σειρήνα + 2 αισθητήρες και αναμένω να πάρω νέο κέντρο συναγερμού... καθώς είναι δυστυχώς σε έλλειψη οι chuango από την αντιπροσωπεία.

Επειδή δεν έχω εμπειρία από συναγερμούς... δεν θέλω να βαράει η σειρήνα όταν την αφαιρέσω για να την σετάρω ξανά.. τι είναι καλύτερο να κάνω;

Να την βγάλω από την πρίζα και να περιμένω να αποφορτιστεί πλήρως;

Σιγά το δύσκολο. Θα την βγάλεις κ θα χτυπάει μέχρι να βγάλεις την μπαταρία. Εναλλακτικά βγάλε την πρίζα κ ίσως ξε φορτίσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με την εγκατάσταση μαγνητικής επαφής σε συρόμενη μπαλκονόπορτα και αντίστοιχα συρόμενο παντζούρι. Κατ' αρχήν θα ήθελα να μου προτείνετε ποια επαφή θεωρείτε ότι είναι η κατάλληλη για τον παραπάνω τύπο μπαλκονόπορτας και εάν γίνεται να είναι διακριτική.

Επειδή δεν υπάρχει "αναμονή" καλωδίου συναγερμού στο κάσωμα της μπαλκονόπορτας σκέφτομαι να κάνω το εξής: Υπάρχει ένα ραντάρ (ανιχνευτής κίνησης) σε κοντινή απόσταση στο οποίο είναι συνδεδεμένα στην κλέμα τα 4 από τα 6 καλώδια με αποτέλεσμα να περισσεύουν τα 2. Το πρώτο σενάριο που σκέφτηκα είναι να χρησιμοποιήσω αυτά τα 2 καλώδια που περισσεύουν για να εγκαταστήσω την μαγνητική επαφή και το δεύτερο σενάριο είναι να αντικαταστήσω το υπάρχων καλώδιο 6*0,22mm με ένα καλώδιο 8*0,22mm και να χρησιμοποιήσω τα 4 καλώδια για το ρανταρ (όπως ήταν δηλαδή) και τα υπόλοιπα 4 για τις μαγνητικές επαφές (2 για την συρόμενη μπαλκονόπορτα και 2 για το συρόμενο παντζούρι, έτσι ώστε να λειτουργούν ως ξεχωριστές ζώνες).

Νομίζω ότι το δεύτερο σενάριο είναι το ιδανικό αλλά θα ήθελα και την συμβουλή σας προκειμένου να γίνει σωστά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/8/2024 στις 8:32 ΜΜ, pavloa είπε

Λοιπόν από το πληκτρολόγιο του συναγερμού θα μπεις στο μενού έλεγχος συστήματος - πληροφορίες δικτύου και σου βγάζει την ip που έχει το ixion. Αντιγράφεις την ip και στο τέλος βάζεις :5053 πατάς έντερ και λογικά θα συνδεθείς στο ixion. Θα σου ζητήσει username kai password αυτά λογικά πρέπει να τα έχεις, αλλιώς θα τα ζητήσεις από τον τεχνικό. Επίσης μπορείς να τσεκάρεις και το άλλο απο το πληκτρολόγιο, πας έλεγχος συστήματος πληροφορίες cloud αυτό πρέπει ενεργοποιημένο.

Καλησπέρα, βρήκα την IP από το πληκτρολόγιο. Τη δοκίμασα αλλά  τιποτα. Δοκίμασα και την 192.168.1.115 αλλά δεν συνδέεται . Καμία άλλη ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...