Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Η σειρα NXG της Caddx εχουν Lan και δωρεαν εφαρμογη.Δεν εχουν wifi.

Προαιρετικα βαζεις το 4g gsm τους το οποιο ειναι  πολυ ακριβο περιπου 330 λιανικη.

Μπορεις ομως οικονομικοτερα να παρεις Modem 4g (υπαρχουν και με ενσωματωμενη μπαταρια για backup)και να δωσεις δικτυο στον πινακα.

Επεξ/σία από fabiawrc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, SuPeRsAyIaN είπε

Καλησπέρα και απο εμένα. Σε σπίτι 20 ετών με εγκατεστημένο συναγερμό Paradox είπαμε μήπως κάνουμε μια αναβάθμιση μιας και αυτός είναι σχετικά παλιός και δεν τον διαχειρίζεσαι μέσω APP, δεν δέχεται SIM(ή μάλλον ο εν λόγω άνθρωπος που ήρθε να τον δει μας είπε οτι δεν αξίζει τον κόπο) κτλ. Ήρθε λοιπόν ενας φίλος του πεθερού μου(που πάντα τα φοβάμαι αυτά με τους γνωστούς) και μας είπε οκ να κρατήσουμε τις παγίδες, την σειρήνα,τα ραντάρ και να αναβαθμίσουμε το υπόλοιπο σύστημα (αυτός έχει μόνο Caddx) και εξωτερικά να βάλουμε ενα ακόμα radar να προστατεύσουμε την σειρήνα(που απ οτι βλέπω δεν την έβαλε στην προσφορά) και κάτι beams στα ανοίγματα(πόρτες - παράθυρα) . Χωρίς να έχω κάποια εικόνα απο συναγερμούς μου φάνηκε λογική σαν σκέψη.

Εν πάση περιπτώσει σήμερα μας έκανε την προσφορά του η οποία κατά την γνώμη μου είναι αρκετά υψηλή, δεν εχω εικόνα απ το συγκεκριμένο προιόν αλλά απ οσα ακούω απο εδω και απο εκεί, γι αυτό την επισυνάπτω για να μου πείτε και εσείς γνώμη. Την μπαταρία μόνο να βάλω που φαντάζομαι θα χρησιμοποιει την κλασσική 12V/7Ah που έχει 15€ στο ίντερνετ αυτός την έχει βάλει 24€+ ΦΠΑ δηλαδή εντάξει γελάει ο κόσμος απο ενα σημείο και μετά. Είπαμε μπορεί να είναι γνωστός, θεωρητικά να κάνει καλή δουλειά αλλά οχι και να μας πιάσει τον κώλο ! Πως τις βλέπετε εσείς τις τιμές; 

136€ η σύνδεση η ετήσια στο ΚΛΣ επίσης ξέχασα να αναφέρω.

Screenshot 2024-09-26 153725.png

Μην ξεχνάτε ότι ναι μπορεί να είναι ακριβώς, να σου χρεώνει την μπαταρία 30€ (παίζει να έχει επιλέξει yuasa) αλλά πρέπει να δείτε τι εγκατάσταση θα σου κάνει και τι υποστήριξη θα έχεις μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, slaughter είπε

εεε δεν τα θες και τα 2 βάλε μόνο το μέσα στο διαμέρισμα. Δεν ξέρω κόστος για το tag θα πρέπει να ρωτήσεις αλλά όπως είδες τίποτα δεν είναι φθηνό :P .

Νομίζω χωρίς να ξέρω σίγουρα ότι οι νέοι caddx έχουν LAN πάνω και όχι τηλέφωνο άρα μπορείς να τον βλέπεις απο απέξω. Τώρα αν πέσει το internet στο σπίτι την πάτησες (εκτός αν βάλεις 4g stick στο router ;) ). Μην ρωτήσεις καν για το 4g module γιατί θα σε πιάσει η καρδία σου με το κόστος (να μην σου πω και τι χρεώνουν για την SIM τον χρόνο)

Για εμένα ο συναγερμός είναι η τελευταία ελπίδα άμυνας για να ενημερωθείς κ ίσος να τρομάξει ο άλλος αλλά δεν είναι προστασία. Πρώτα φτιάχνεις την ασφάλειά σου (πόρτες, κλειδαριές, παράθυρα) και μετά πας στον συναγερμό. 

Για να καλύψεις αρκετά πιθανά ενδεχόμενα θέλεις

Ups στο modem για περίπτωση που πέσει το ρεύμα για να έχεις internet + εναλλακτικο internet με router 4~5g και κάρτα με data για την περίπτωση που πέσει το internet. 

Οι ajax έχουν έτοιμες τέτοιες λειτουργίες και συνδεσμολογια. 

5 ώρες πριν, Raki-meze είπε

Αν έχει τέτοιους φίλους, τι να τους κάνει τους εχθρούς;

Πάρε και από αλλού προσφορές. 

Δυστυχώς αν κάποιος έχει μαγαζί, πρέπει να χρεώνει αρκετά € ανά ώρα. Δεν γίνεται με μαγαζί να χρεώνεις λιγότερα από 60€ την ώρα όταν πας σε πελάτη. Οπότε αν είναι γνωστός ή άγνωστος δεν παίζει ρόλο. Το μαγαζί κ η νομιμότητα πληρώνεται αδρά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, sphinxgr said:

Δυστυχώς αν κάποιος έχει μαγαζί, πρέπει να χρεώνει αρκετά € ανά ώρα. Δεν γίνεται με μαγαζί να χρεώνεις λιγότερα από 60€ την ώρα όταν πας σε πελάτη. Οπότε αν είναι γνωστός ή άγνωστος δεν παίζει ρόλο. Το μαγαζί κ η νομιμότητα πληρώνεται αδρά 

Δεν θα πρέπει όμως τότε να δηλώνεις 550 ευρώ το μήνα έσοδα και να λες δεν βγαίνω αφού με μια δουλειά έχεις βγάλει τόσο απο τα υλικά όσο και την εργασία. 

Μεγάλη κουβέντα και εκτός θέματος οπότε να μην μπούμε σε αυτήν.

Γενικά για εμένα είναι δύσκολο να βρεις κάποιον φθηνό κ έμπειστο σε πολλά επαγγέλματα οπότε ότι μπορείς να κάνεις μόνος σου το κάνεις.. ότι δεν μπορείς προσπαθείς να βρεις την καλύτερη λύση - Καλύτερη λύση δεν είναι πάντα η φθηνότερη - 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, slaughter είπε

Δεν θα πρέπει όμως τότε να δηλώνεις 550 ευρώ το μήνα έσοδα και να λες δεν βγαίνω αφού με μια δουλειά έχεις βγάλει τόσο απο τα υλικά όσο και την εργασία. 

Μεγάλη κουβέντα και εκτός θέματος οπότε να μην μπούμε σε αυτήν.

Γενικά για εμένα είναι δύσκολο να βρεις κάποιον φθηνό κ έμπειστο σε πολλά επαγγέλματα οπότε ότι μπορείς να κάνεις μόνος σου το κάνεις.. ότι δεν μπορείς προσπαθείς να βρεις την καλύτερη λύση - Καλύτερη λύση δεν είναι πάντα η φθηνότερη - 

Το τι δηλώνει και το αν κόβει αν φοροδιαφευγει είναι άσχετο με τα χρήματα που απαιτούνται για να είναι βιώσιμο ένα μαγαζί.Τα κόστη είναι πάγια. 

Σε κάθε περίπτωση αν κάποιος δεν φοροδιαφευγει, τότε θα ανεβάσει κ άλλο το κόστος των υπηρεσιών ή θα κλείσει λόγω όσων φοροδιαφευγουν κ έχουν χαμηλότερο κοστολόγιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 hours ago, fabiawrc said:

 
Μπορεις ομως οικονομικοτερα να παρεις Modem 4g (υπαρχουν και με ενσωματωμενη μπαταρια για backup)και να δωσεις δικτυο στον πινακα.

Να μια καλή ιδέα!  

 

18 hours ago, SuPeRsAyIaN said:

Το σπίτι είναι διπλοκατοικία, κάτω οι γονείς της γυναίκας μου και πάνω εμείς. Κάτω δεν έχουν καθόλου συναγερμό, θεωρητικά το πλάνο είναι (μελλοντικά) με μια σύνδεση ενσύρματα να τους φτιάξει άλλο υποσύστημα με τον ίδιο πίνακα ελέγχου, ίδια σειρήνα κτλ αλλά να είναι τελείως ανεξάρτητο. Δυο πληκτρολόγια έχει και τώρα, το ενα είναι στο κλιμακοστάσιο και το άλλο στο διαμέρισμα. Πληκτρολόγιο με tag πόσο παίζει να κοστίζει όμως γιατί είδες οτι το κόστος εκτοξεύτηκε :P ,σ αυτή την τιμή δηλαδή σίγουρα δεν θα προχωρήσουμε σε αλλαγή αφού τώρα οκ και αυτός καλός είναι και δουλεύει.

Η καλύτερη αναβάθμιση που μπορείς να κάνεις, αν δεν θες να δώσεις τόσα χρήματα για νέο πίνακα κτλ, είναι οι κουρτίνες/beams σε εξωτερικούς χώρους. Τουλάχιστον αυτό.

Είναι πολύ διαφορετικό να χτυπήσει ο συναγερμός όταν ο "επενδυτής" έχει ήδη ανοίξει το ρολό/πατζούρι ή την πόρτα, απο το να αρχίσει να χτυπάει ΠΡΙΝ καν τα πλησιάσει. Βέβαια, οι καλές κουρτινες είναι πολύ ακριβές, αλλά είναι επένδυση.

Επίσης βασικό είναι να φροντίσεις να είναι το κάθε εξάρτημα προστατευμένο απο κάποιο άλλο. Δηλαδή η κάθε κουρτίνα/beam να καλύπτεται απο κάποιον άλλο αισθητήρα. Ετσι δεν θα μπορεί κάποιος να "πειράξε" κάποιο radar/beam/κουρτίνα... 

Αυτά νομίζω θα πρέπει να είναι η πρώτη σου προτεραιότητα. 

Ποιόν Paradox έχεις? 

Επεξ/σία από nkarama
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον Paradox sp7000 ( ασύρματο και ενσύρματο μαζί )...Θέλω να πάρω αυτό , για να μπορώ να μπαίνω στον πίνακα και κάνω ρυθμίσεις...

Είναι εύκολο να το χειριστείς ;; Θέλει ειδικές γνώσεις ή μπορεί ο καθένας να το μάθει ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το Ajax σύστημα ή γενικά και με όλα τα συστήματα συναγερμού , να κοιτάμε 4G?

Εγώ δε θέλω βίντεο ή εικόνες κλπ αλλα να έρχονται ειδοποιήσεις και σε sms αν κοπεί το ρεύμα.

 

Βλέπω ότι το 2G πάει προς κατάργηση, είναι ρίσκο ή αγορά του; Θα λειτουργούν τα GSM - 2G Hubs στο μέλλον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...