Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, slaughter είπε

το κέντρο λήψης δεν είναι κακό. Αν πάρουν αυτοί την αστυνομία μπορεί κ να πάει.. αν την πάρεις εσύ μην περιμένεις.

Επίσης έχεις και τα silent alarm, distress alarm σε περίτπωση που σου την πέσει κάποιος όπως μπαίνεις μέσα.

Αν δεν έχεις θέμα με το κόστος αξίζει.

Σε κάθε περίπτωση μπορεί να σε ενημερώνει κ εσένα ο συναγερμός αρκεί να το σετάρεις..

Για την SIM μπορείς να βάλεις μέχρι 2 στον συναγερμό (https://www.iotsim.gr/#plans)

Hub είτε έχεις το 64 είτε το 96 το δεύτερο καλύτερο αλλά και πιο ακριβό. Πιο θα σου βάλουν (https://www.hikvision.com/europe/products/Alarm-Products/wireless-intrusion-alarm/ax-pro/?category=Alarm&subCategory=Wireless+Intrusion+Alarm&series=AX+PRO&checkedSubSeries=Control+Panels)

 

 

Ειναι το 64αρι απλά έχω ενδοιασμους γιατι οι ασυρματοι συναγερμοι υστερουν σε σχεση με τους ενσυρματους και ειλικρινα το σκεφτομαι πολύ σοβαρα ακομα.

Εχω τοσους γνωστους και φιλους με ενσυρματους και δεν ειχαν ποτέ θέμα ενώ για τους ασυρματους εχω ακούσει πολλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 hour ago, TravaoZoria said:

Ειναι το 64αρι απλά έχω ενδοιασμους γιατι οι ασυρματοι συναγερμοι υστερουν σε σχεση με τους ενσυρματους και ειλικρινα το σκεφτομαι πολύ σοβαρα ακομα.

Εχω τοσους γνωστους και φιλους με ενσυρματους και δεν ειχαν ποτέ θέμα ενώ για τους ασυρματους εχω ακούσει πολλά

Ασύρματοι αξιόπιστοι για μένα μόνο Hikvision & Ajax. Οι άλλοι απλά για να έχεις μια ενημέρωση κ αν την έχεις.

Καλύτερα ενσύρματοι αλλά αν δεν υπάρχει καλωδίωση είναι ιστορία και δεν μπορείς να το κάνεις μόνος σου θες τον μάστορα. Και αυτοί έχουν remote access με διάφορα modules αν θες.

Εγώ δεν ήθελα να μπλέξω με μάστορες και επειδή πιάνουν τα χέρια μου κ το έχω με την τεχνολογία το έκανα μόνος μου και μου βγήκε φθηνότερα.

Πάρε και μια προσφορά για ενσύρματο και συγκρίνεις. Μην ξεχνάς οτι ο συναγερμός δεν προστατευεί αλλά ενημερώνει - ο άλλος έχει μπει - (εκτός αν βάλεις και εξωτερικές παγίδες) οπότε πρέπει να φτιάξεις κ την γενικότερη ασφάλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, slaughter είπε

Ασύρματοι αξιόπιστοι για μένα μόνο Hikvision & Ajax. Οι άλλοι απλά για να έχεις μια ενημέρωση κ αν την έχεις.

Καλύτερα ενσύρματοι αλλά αν δεν υπάρχει καλωδίωση είναι ιστορία και δεν μπορείς να το κάνεις μόνος σου θες τον μάστορα. Και αυτοί έχουν remote access με διάφορα modules αν θες.

Εγώ δεν ήθελα να μπλέξω με μάστορες και επειδή πιάνουν τα χέρια μου κ το έχω με την τεχνολογία το έκανα μόνος μου και μου βγήκε φθηνότερα.

Πάρε και μια προσφορά για ενσύρματο και συγκρίνεις. Μην ξεχνάς οτι ο συναγερμός δεν προστατευεί αλλά ενημερώνει - ο άλλος έχει μπει - (εκτός αν βάλεις και εξωτερικές παγίδες) οπότε πρέπει να φτιάξεις κ την γενικότερη ασφάλειά σου.

Εγω ειχα εναν παλιο περασμενο με καλωδια και πηρα τον hikvision hybrid που περνει και καλωδια και ασυρματα και εβαλα τις παλιες επαφες και μια νεα ασυρματη σε ενα ακυρο μερος. Η ενημερωση που εχει στο κινητο ειναι απιστευτη!   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, θα ήθελα να ρωτήσω επειδή τωρα ξεκινησα να ασχολούμαι με συναγερμους, στις μαγνητικές επαφές πρέπει να μπαίνουν αντιστάσεις EOL;

Επεξ/σία από _^ThEo^_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι και όχι. Η EOL προστατεύει την ζώνη από κακόβουλη προσπάθεια βραχυκυκλώματος της γραμμής. Επομένως είναι απαραίτητη όταν η καλωδίωση είναι σε κάποιο σημείο εκτεθειμένη. Δίνει επίσης την δυνατότητα να έχεις 2 και 3 ζώνες πάνω στην ίδια καλωδίωση (με τον κατάλληλο εξοπλισμό). Από την άλλη είναι σημείο που μπορεί εύκολα να δημιουργηθεί βλάβη αν βάλεις εσύ την αντίσταση στην επαφή. Υπάρχουν όμως πλέον επαφές με ενσωματωμένη αντίσταση.
Σπάνια θα δεις να υπάρχει εκτός και αν δημιουργεί ανάγκη ένα από τα δύο που ανέφερα αρχικά. 

Επεξ/σία από kifinas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/9/2024 στις 11:58 ΠΜ, ivris είπε

Χαιρετώ τα παιδιά.

Θα ήθελα την βοήθεια σας για συναγερμό.

Λοιπόν σε ένα σπίτι μονοκατοικία στον δεύτερο όροφο διαμέρισμα θέλουμε να βάλουμε συναγερμό.

Δυστυχώς για καλώδια και τρυπήματα ούτε για λόγο.

Οπότε ο ασύρματος συναγερμός αποτελεί μονόδρομο.

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι.

Στο κάτω σπίτι έχω ενσύρματο με τις παγίδες, όταν υποτεθεί ότι ανοιχθεί το παντζούρι αλουμινίου, να έχουν τοποθετηθεί σωστά αλλά είναι πολύ πολύ ψιλές μαγνητικές με καλώδιο και φυσικά χωράνε στο μοτίβο αλουμινίου που έχω.

Βλέπω τις παγίδες των ασύρματων συναγερμών και διαπιστώνω ότι δεν χωράνε να τοποθετηθούν κατά αυτόν τον τρόπο γιατί δεν υπάρχει και χώρος αλλά και γιατί τα ασύρματα είναι χοντρά.

Έχετε κάτι να προτείνετε?

Ενδεικτικά παραθέτω τα διάκενα των Αλουμίνιον.

IMG20240903115540.heic 1018.91 kB · 11 downloads

Πολλες ασυρματες εχουν δυνατοτητα να συνδεσεις επανω τους οποια ενσυρματη επαφη επιθυμεις.Κοντη,μακρια κρυφη κλπ.Αυτα που εχεις ειναι το πιο δυσκολα.

Στις 5/9/2024 στις 3:29 ΜΜ, christosk_7 είπε

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα,

Έχει χρησιμοποιείσει κανεις συναγερμούς sigma ? Αν ναι, είναι αξιόπιστος ? Και όταν εννοώ αξιόπιστος, εννοώ κυρίως χωρις false alarms.

 

False alarm εξαρταται 2/10 απο το κεντρο και 8/10 απο την εγκατασταση.Ειναι αρκετα καλοι.

Στις 9/9/2024 στις 10:57 ΜΜ, TravaoZoria είπε

Καλησπέρα σας παιδιά.

Μας έδωσαν προσφορά για ασύρματο συναγερμό ΑΧ Pro.

Είναι αξιόπιστο; Ή θα φάμε τα μούτρα μας;

καποια επιπλεον πληροφορια?

Στις 10/9/2024 στις 10:05 ΠΜ, pontez2 είπε

Δύο απο τα κλασικά προβλήματα των συναγερμών της αγοράς ειναι τα παρακάτω:

1. Διακοπή ρεύματος. Σε περιπτωση πολύωρης διακοπής, οσο καλη μπαταρία και να έχεις, κάποια στιγμη τελειώνει και αρχισει και χτυπάει με παυσεις. Οσοι εζησαν τις 4ημερες διακοπές ρευματος λογω κακοκαιριας προπερσι στα β.π της Αττικής το βιωσαν

2. Γινεται παραβίαση και λειπεις εκτός πόλης. Η σειρήνα χτυπάει με διακοπές μέχρι να έρθεις να απενεργοποιήσεις τον συναγερμό. Αν δεν έρθεις μπορει να βαράει για μια εβδομάδα με διακοπές.

Λύση? ΛΕΦΤΑ! Αγοράζεις πιο ακριβο προιόν και συγκεκριμένα ένα συστημα που μπορεις να το ελέγξεις μεσω κινητού. Εννοείται ασυρματο.

Θεωρω δηλαδη οτι αν κάποιος πάει πλέον να βάλει συναγερμό, ας ξεχάσει τις φθηνές παλιές λύσεις και ειδικά κάτι προσφορές τυπου "ασφάλεια με 200 ευρω εγκατάσταση" κτλ κτλ. 

1.4 ημερες διακοπτη ρευματος δεν την λες και φυσιολογικη.Δεν το βρισκω προβλημα.

2.Οι συναγερμοι ρυθμιζονται να παρακαμπτουν την ζωνη αυτη γιατι την βλεπουν σαν προβλημα.ΑΝ ΕΧΕΙ ΡΥΘΜΙΣΤΕΙ ΕΤΣΙ.

 

Μεγαλυτερη ηλιθιοτητα να απενεργοποιησεις απομακρυσμενα συναγερμο δεν υπαρχει.Δηλαδη ανοιξαν ενα παραθυρο ,τον απενεργοποιει ο χρηστης και την αλλη μερα ερχονται με φορτηγο και αδειαζουν το σπιτι?

 

Στις 10/9/2024 στις 11:22 ΠΜ, TravaoZoria είπε

Ο συγκεκριμενος συναγερμος που μας εδωσαν προσφορα, παει στα 1300€ μαζι με φπα με εγκατασταση.

θα τους ρωτησω τι γινεται σε περιπτωση διακοπης ρευματος. Ελπιζω να μπορει να γινει απενεργοποιηση απομακρυσμενα μεσω του app

Εάν χτυπήσει ο συναγερμός αυτός ενώ λείπετε, σας έρχεται ειδοποίηση στο app ή σας παίρνουν και τηλέφωνο;

Πληρώνετε κάποια συνδρομη καπου καθε χρονο;

1300 € χωρις παραπανω πληροφοριες.

διακοπη ρευματος μια μερα?ενα μηνα?ενα χρονο?

 

Στις 10/9/2024 στις 11:52 ΠΜ, TravaoZoria είπε

Ποσο περιπου εχει αυτο το keypad στην Ελλάδα;

μπαίνει ας πουμε διπλα στην πορτα του σπιτιου; Και μολις μπω σπιτι μπορω κατευθειαν να αφοπλιζω;

Ναι μου ειπαν για την σιμ, στα 72€ τον χρονο.

 

Η εξωτερικη σειρηνα ειναι συνδεδεμενη με το ρευμα; Αναβει καποιο φως της σειρηνας το βραδυ; Για να φαινεται απ εξω πως το σπιτι εχει συναγερμο;

ή μπορει να μπει χωρις να συνδεθει με το ρευμα;

Μου βαλανε στην προσφορα ασυρματη  σειρηνα εξωτερικου χωρου μονο 1 ενώ θελω 2 επειδη το σπιτι ειναι διοροφο.

 

Επίσης κεντρικη μονάδα, 2 τηλεχειριστήρια, 2 ασυρματους υπερυθρους ανιχνευτες εσωτερικου χωρου και 12 ασυρματες μαγνητικες επαφες

Πολλες αποριες και προβληματα εχεις.Δεν τα συζητησες με αυτον που εκανε την προσφορα?Οτι θελει σου προσφερε?

Πολλα μου φαινονται παντως.

Στις 10/9/2024 στις 12:42 ΜΜ, TravaoZoria είπε

Δεν καταλαβαινω τον λογω του κεντρου ληψης σηματων.

Ποιά ακριβως δουλειά κάνει;

Μπορώ να το παρακάμψω; 
Όπως μου τα εξηγησαν, αν χτυπησει συναγερμος, θα με παρει τηλ καποιος απο το κεντρο και θα παρει και την αστυνομια αν χρειαστει.

 

Προτιμώ να με παιρνει τηλ ο συναγερμος ο ιδιος αν χτυπησει και οχι καποιος ανθρωπος. Και μετα παιρνω εγω την αστυνομια αν το κρινω απαραιτητο. Μου φαινεται πως ειναι τζαμπα κεφτα καθε χρονο το κεντρο. Είναι 150€ τον χρόνο.

 

Και εχει και υπηρεσια αμεσης επεμβασης με 250€ τον χρονο.

Που μπορω να βρω IOT SIM; Τι sim ειναι αυτη; 
 

Δεν ξερω ποιο Hub εχω. Πως το βρισκω; Στην κεντρικη μοναδα συναγερμου;

Νομίζω είναι το DS-PWA64/96 αν βοηθάει…

 

Το tag που λες ακουγεται τέλειο!!! 
 

Για τις παγίδες απο οτι καταλαβα θα τις βαλει μονο στα τζαμια. 

 

 

Το ΚΛΣ σε παραβιαση ειδοποιει αμεσα την αστυνομια να μεταβει στο φυλλασομενο ακινητο.Αν περιμενεις να ειδοποιησει εσενα ο συναγερμος,και δεν εισαι στην θαλασσα εκεινη την στιγμη ή δεν εισαι στα μπουζουκια εξω φωνη να ειδοποιησεις την αστυνομια εχει χαθει πολυτιμος χρονος.

Απεξω κανενα ρανταρ δεν μπαινει? Μεσα επαφη εξω επαφη ,καστρο θα γινει.

23 ώρες πριν, _^ThEo^_ είπε

Καλησπερα, θα ήθελα να ρωτήσω επειδή τωρα ξεκινησα να ασχολούμαι με συναγερμους, στις μαγνητικές επαφές πρέπει να μπαίνουν αντιστάσεις EOL;

Θεμα ασφαλειας ειναι και καποιου προτυπου.Αν ειναι εξωτερικη γραμμη ,εσωτερική φανερη ή εντοιχισμενη.Αν ειναι σπιτι ή τραπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, 

Εχει κανεις να προτείνει ασυρματο συναγερμο που να μπορει να συνδεθεί με κεντρο? Εκτος απο AJAX που ξερω οτι γινεται εαν υπαρχει και καμια ενναλακτική θα ηταν ευπρόσδεκτη. :)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, miltgiorg είπε

Καλησπέρα σας, 

Εχει κανεις να προτείνει ασυρματο συναγερμο που να μπορει να συνδεθεί με κεντρο? Εκτος απο AJAX που ξερω οτι γινεται εαν υπαρχει και καμια ενναλακτική θα ηταν ευπρόσδεκτη. :)  

Ο ajax όπως ανέφερες με διπλή σύνδεση (direct & cloud) δεν το υποστηρίζουν όλα τα ΚΛΣ

μετά πάλι με τον ίδιο τρόπο είναι και ο hikvision AX Pro 

αναφέρω μόνο τους δυο πλέον αξιόπιστους 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ss42ss είπε

Ο ajax όπως ανέφερες με διπλή σύνδεση (direct & cloud) δεν το υποστηρίζουν όλα τα ΚΛΣ

μετά πάλι με τον ίδιο τρόπο είναι και ο hikvision AX Pro 

αναφέρω μόνο τους δυο πλέον αξιόπιστους 

 

ΑΑ σε ευχαριστω πολυ. Προσφατα εβαλε ενας φιλος μου ajax στο σπιτι του και σε 3-4 κεντρα που πηρε για προσφορα τον δεχτηκαν ολα!! Ευχαριστω πολυυ!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, miltgiorg είπε

ΑΑ σε ευχαριστω πολυ. Προσφατα εβαλε ενας φιλος μου ajax στο σπιτι του και σε 3-4 κεντρα που πηρε για προσφορα τον δεχτηκαν ολα!! Ευχαριστω πολυυ!! 

Τον δέχονται όλα τα ΚΛΣ μέσω της σύνδεσης με του cloud της Ajax, την direct σύνδεση μέσω του Ajax translator δεν την υποστηρίζουν  πχ ο ΕΡΜΗΣ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα τα παιδια! 

 

Σε μια ανακαινηση σπιτιου τοποθετηθηκαν ηλεκτρικα ρολα somfy solus 2pa 15/12 .  Η μονη smart λειτουργια που με ενδιαφερει να καταφερω ειναι να συνδεθουν με εναν συναγερμο ajax και να κλεινουν/ανοιγουν με το κλειδωμα του συναγερμου. Εχω ερθει σε επαφη με ηλεκτρονικους και με την ιδια την σομφι και ευθειες απαντησεις δεν λαμβανω ειναι η αληθεια. Τα εχει δουλεψει κανεις σας να με βοηθησει με το αν θα ειμαι καλυμενος μονο με τα ρελεδακια της ajax? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cazanova είπε

Καλησπερα τα παιδια! 

 

Σε μια ανακαινηση σπιτιου τοποθετηθηκαν ηλεκτρικα ρολα somfy solus 2pa 15/12 .  Η μονη smart λειτουργια που με ενδιαφερει να καταφερω ειναι να συνδεθουν με εναν συναγερμο ajax και να κλεινουν/ανοιγουν με το κλειδωμα του συναγερμου. Εχω ερθει σε επαφη με ηλεκτρονικους και με την ιδια την σομφι και ευθειες απαντησεις δεν λαμβανω ειναι η αληθεια. Τα εχει δουλεψει κανεις σας να με βοηθησει με το αν θα ειμαι καλυμενος μονο με τα ρελεδακια της ajax? 

Αν θες να κάνεις και τοπικό χειρισμό από πλήκτρο χωρίς κάποιον controller, θα χρειαστείς δύο ρελεδακια της Ajax τα οποία χρειάζονται και ουδέτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ss42ss είπε

Αν θες να κάνεις και τοπικό χειρισμό από πλήκτρο χωρίς κάποιον controller, θα χρειαστείς δύο ρελεδακια της Ajax τα οποία χρειάζονται και ουδέτερο.

Ναι την κλασσικη λειτουργια χρειαζομαι επιτοιχειο διακοπτη ουτε ασυρματο κοντρολερ ουτε τιποτα . 2 για ποιο λογο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, cazanova είπε

Ναι την κλασσικη λειτουργια χρειαζομαι επιτοιχειο διακοπτη ουτε ασυρματο κοντρολερ ουτε τιποτα . 2 για ποιο λογο?

Θέλεις ένα για το άνοιγμα και ένα το κλείσιμο. Στο μοτέρ σου βγάζει 4 καλώδια άνοδος-κάθοδος-ουδέτερος-γείωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...