Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 hours ago, vasilllis said:

1. τιμες εννοεις σε υλικά ή παροχή υπηρεσιών? Εξωτερικο οταν λες? Κίνα,Αμερική Αφρική,ευρώπη? Καποιο παραδειγμα.

2.Πριν αναφεραν 350 κομπλε εργασια και υλικα και εσυ λες 300 εργασια.Τι ακριβως συμβαινει?

3.Εγω παντως σε ασυρματα το μονο προβλημα που εχω αντιμετωπισει σε βαθος χρονου είναι να σπανε τα κλιπς των κουμπωματων των μπαταριών. Dsc & Paradox αργοτερα.

4.10ρικο εννοεις σε σκρουτσομαγαζο? 

5.Απο τους ευκολους σε προγραμματισμό οι paradox. Απορω γιατι το λες.

8.Εχουν δικους τους κωδικούς.Σε προγραμματισμό μπορεις να μπεις?
9.Τι εννοεις τροφοδοσία?

1. Υλικά ου αγοράστηκαν 700 ευρω απο Πολωνία - Λιθουανία στην Ελλάδα μου τα έδιναν 1500 και στον ΦΠΑ μου έκλειναν το μάτι. Αφηστε δε το τι αρλούμπες μου πρότειναν. Αν δεν αγοράσεις απο αυτούς που θα το στήσουν μπαίνεις σε μεγάλη περιπέτεια με νευρα και υπομονή. Είμαι βέβαιος οτι αν πάει στραβά κάτι θα έψω υποστήριξη μόνο απο εκεί που αγόρασα.

2. Γα την Εγκατάσταση πήγα στην λίστα με τους paradox εγκαταστστάτες (απο την paradox ελλας). Κάποιοι από αυτούς αρνήθηκαν λόγω "άγνωστου υλικού" δηλ που δεν έκατσα να μου την φορέσουν. Κάποιοι άλλοι ζήτησαν 300ρες. Τελικά την δουλειά την έκανε η εταιρία που υποστήριζε τεχνικά το παλιό σύστημα, στα 150 αλλά δεν γλύτωσα το φέσωμα στα υλικά που αναγκάστηκα να αλλάξω on the spot όπως ανιχνευτές και μπαταρίες. Δεν ακούμπησαν καλωδιώσεις και αισθητήρες, έμειναν τα παλιά.

3. Είπα την δική μου εμπειρία με ασύρματα αισθητήρια. Δεν είναι paradox ή Ajax και δεν μπορώ να πω γι αυτά. Γνώμη μου είναι ότι το φάσμα είναι κορεσμένο μέσα στις πόλεις και δύσκολα ΔΕΝ θα έχεις παρεμβολές.

4. Όχι την ιδέα τιμής μου την είπε άλλος εγκαταστάστης που πιθανόν αγοράζει χονδρική.

5. Εγω δεν απορώ, απλώς οι άνθρωποι που έκαναν την εγκατάσταση δεν βάζουν paradox, δουλεύουν με άλλες φίρμες αν και ξέρουν τα βασικά. Στην ουσία ήταν στο τηλ με τα κεντρικά και με κάποιον sygxvrian;o που βάζει τέτοιους σε βενζινάδικα της AVIN (συγκεκριμένα). Το δε ξεκλείδωμα των θυρών το έκαναν από Αγρίνιο!!! Αν είσα τόσο άνετος με τον προγραμματισμό των paradox να σε έχουμε ευκαιρο γιατί θέλω να κάνω αλλαγες στους χρόνους όπλισης.

8. Εννοώ ότι δεν βλεπω web interface του ip150+, ούτε μπάινω με το babyware με pc pasword και κωδικό εγκαταστάτη. Με αυτούς σετάρισα το trikdis, δεν ξέρω αν έχει αλλαχθεί κάτι από εκεί και μετά, όμως το trikdis δουλεύει ακόμα. πως το βλέπω απο το πληκτρολόγιο;

9. Είχα πάρει το ps25 κ δυο μετασχηματιστές 45VA (απο λάθος παραγγελία). Απο αυτά που μου είπαν απο Πωλονία, θα έπρεπε να έχω ενα μετασχηματιστή, μια μεγάλη μπαταρία και απο εκεί να δίνει στα πάντα. Τώρα ο ενας μετασχηματιστής δίνει στο ps25 και απο εκεί σε 4 πληκτρολόγια και ρανταρ, ανιχνευτές (+μπαταρια) και ο άλλος μετασχηματιστής στη ν πλακέτα και στις επεκτάσεις (+μπαταρια). Δύο διαφορετικές τροφοδοσίες, χωρίς tamper στο δεύτερο κουτί.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

12 ώρες πριν, mindreader είπε

Επιτελους ενας που λεει τα αυτονοητα.

Οτι τα ασυρματα, δεν υπαρχει ποτε περιπτωση να πιασουν την αξιοπιστια, των 'παλιων' καλων ενσυρματων.

Βολευεται κι ο μεσος εγκαταστατης ομως. Το πασαρει 'και που να κανουμε τρυπες στους τοιχους τωρα' κλπ, και θελει να 'ξεπεταει' τη δουλιτσα σε μια μερα, να κανει την ....'αρπαχτη' του ξεκουραστα, κι ολα καλα!

Θα σου βαλω καμερουλες, μπιχλιμπιδακια, και θα χεις να παιζεις! Τετοια φαση!

Να ιδρωσει και να περασει ενσυρματες παγιδες παντου; Μπα, ειμαστε για τετοια τωρα, να ιδρωσουμε, να χασουμε χρονο, που τετοια πραγματα! Ασε που θα πρεπει να χρεωσω και παραπανω τον πελατη και δεν θα το θελει.

Κι ετσι, ολοι παιζουν με τα 'ασυρματακια', οσο παιζουν δηλαδη.

Τελωσπαντων, για να ειμαστε δικαιοι, ο καθενας κανει τις επιλογες του, ολα σεβαστα, αλλα ειναι ασχημη η διαστρεβλωση της πραγματικοτητας. Σαν να λεμε οτι το wifi ειναι το ιδιο αξιοπιστο με το ενσυρματο ethernet. Οκ, το wifi ηρθε να καλυψει μια αναγκη, κανεις δεν αντιλεγει, αλλα το να το λες το ιδιο αξιοπιστο και ασφαλες με το συρμα, ε καταντα σχεδον γελοιο.

Οσο πιο απλο τοσο πιο αξιοπιστο.Λογικο φανταζομαι ειναι.

Στην μια περιπτωση το κοστος που θα βγει αφορα περισσοτερη εργασία, στο ασυρματος το μεγαλύτερο κόστος αφορα τα υλικά.Υπαρχυν καποιοι που ενοχλουνται να βλεπουν καλωδια ή να μενουν μεσα στο σπιτι ή να μην θελουν να σκαψουν το σπιτι. Μπορεί να μπαινουν σε νοικιάρικο σπιτι. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει έναν sigma spro32 μαζί με axion IP/g . Προς το παρών συνδέεται με ΚΛΣ . Έχω παρατηρήσει όταν βγάζω το καλώδιο τηλεφώνου από μόντεμ δεν μπορώ να συνδεθώ με τον συναγερμό . Δε θα έπρεπε αφού έχει και gprs επάνω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, θέλω να βάλω σε πόρτα ασφαλείας μία παγίδα συναγερμού. Έχει έτοιμο καλώδιο στην πόρτα. Υπάρχει κάποιος οδηγός; Υπάρχουν διάφορες παγίδες; Τι πρέπει να αγοράσω ακριβως;

 

Κάτι τέτοιο κάνει; https://www.kafkas.gr/ktiriakos-exoplismos/systimata-asfaleias-pyranichnefsi/synagermos/systimata-synagermou-ensyrmata/epafes-ensyrmates/eaton-magnitiki-epafi-synagermou-kafe_207617/

 

Σε ποιο σημείο πρέπει να βιδωθεί;

Επεξ/σία από _^ThEo^_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, _^ThEo^_ είπε

Καλημέρα, θέλω να βάλω σε πόρτα ασφαλείας μία παγίδα συναγερμού. Έχει έτοιμο καλώδιο στην πόρτα. Υπάρχει κάποιος οδηγός; Υπάρχουν διάφορες παγίδες; Τι πρέπει να αγοράσω ακριβως;

 

Κάτι τέτοιο κάνει; https://www.kafkas.gr/ktiriakos-exoplismos/systimata-asfaleias-pyranichnefsi/synagermos/systimata-synagermou-ensyrmata/epafes-ensyrmates/eaton-magnitiki-epafi-synagermou-kafe_207617/

 

Σε ποιο σημείο πρέπει να βιδωθεί;

συνηθως στο πανω μερος της πορτας ωστε να φαινεται οσο το δυνατόν λιγοτερο.

τη παγιδα αντε κ την εβαλες, στο κεντρο του συναγερμου πως θα το προγραμματισεις εαν δε ξερεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

συνηθως στο πανω μερος της πορτας ωστε να φαινεται οσο το δυνατόν λιγοτερο.

τη παγιδα αντε κ την εβαλες, στο κεντρο του συναγερμου πως θα το προγραμματισεις εαν δε ξερεις;

Είναι έτοιμα όλα γιατί ειχε πριν άλλη πόρτα και δούλευε. Οπότε μόνο επαφή να βάλω θα δουλέψει. Είδα ότι υπάρχουν και χωνευτές επαφές. Είναι καλύτερες για πόρτες ασφαλείας; Με αυτές θέλει τρύπημα και η πόρτα και η κάσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, _^ThEo^_ είπε

Είναι έτοιμα όλα γιατί ειχε πριν άλλη πόρτα και δούλευε. Οπότε μόνο επαφή να βάλω θα δουλέψει. Είδα ότι υπάρχουν και χωνευτές επαφές. Είναι καλύτερες για πόρτες ασφαλείας; Με αυτές θέλει τρύπημα και η πόρτα και η κάσα;

τοτε εισαι μια χαρα, απλα ενωνεις τα καλωδια, τα μονωνεις καλα και εισαι ετοιμος...

οι χωνευτες ναι θελουν τρυπες κ εφοσον η πορτα μπηκε ηδη θα σε παιδεψει να τις βαλεις, δε θα το εκανα. Μια απλη επαφη σαν αυτη που εδειξες ειναι οκ. ΑΥτο που πρεπει να προσεξεις ειναι η αποσταση μεταξυ των 2 μερών της, αφενοος να μην ειναι εξωφρενικα κοντα μιας και μπορει να χτυπανε κ να ξεκολησει το μαγνητακι και αφετερου να μην ειναι υπερβολικα μακρυα. Συνηθως 3 χιλιοστα ειναι οκ (αναλογα κ με τα μποσικα της πορτας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, makevius είπε

Έχω βάλει έναν sigma spro32 μαζί με axion IP/g . Προς το παρών συνδέεται με ΚΛΣ . Έχω παρατηρήσει όταν βγάζω το καλώδιο τηλεφώνου από μόντεμ δεν μπορώ να συνδεθώ με τον συναγερμό . Δε θα έπρεπε αφού έχει και gprs επάνω ;

Το έχω εγκαταστήσει και εγώ το ixion ip/g αλλά δεν το έχω σε ΚΛΣ.

Όταν λες ότι δεν μπορείς να συνδεθείς με τον συναγερμό εννοείς μέσω της εφαρμογής? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, paylidis είπε

θεωρητικά κατω απο 15-20kWh

δεν νομιζω να καιει πανω απο 50w/ωρα.

9 ώρες πριν, _^ThEo^_ είπε

Είναι έτοιμα όλα γιατί ειχε πριν άλλη πόρτα και δούλευε. Οπότε μόνο επαφή να βάλω θα δουλέψει. Είδα ότι υπάρχουν και χωνευτές επαφές. Είναι καλύτερες για πόρτες ασφαλείας; Με αυτές θέλει τρύπημα και η πόρτα και η κάσα;

ναι θελουν τρυπημα .Καλυτερες απο την αποψη οτι δεν φαινονται. Οποια και να βαλεις αν μπει σωστα την ιδια δουλεια θα κανεις.Επρεπε να την βαλει ο πορτάς.

9 ώρες πριν, makevius είπε

Έχω βάλει έναν sigma spro32 μαζί με axion IP/g . Προς το παρών συνδέεται με ΚΛΣ . Έχω παρατηρήσει όταν βγάζω το καλώδιο τηλεφώνου από μόντεμ δεν μπορώ να συνδεθώ με τον συναγερμό . Δε θα έπρεπε αφού έχει και gprs επάνω ;

οταν λες να συνδεθεις με τονν συναγερμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, vasilllis είπε

δεν νομιζω να καιει πανω απο 50w/ωρα.

Περίπου 25 θεωρώ. Οι 50 παραπάνε. Επι 24 ώρες. Επι 30 μέρες. 18 kwh. Για αυτό το 15-20. Ίσως λέμε κ πολλές γιατί δε φορτίζει μόνιμα τη μπαταρια. Βέβαια από την άλλη εάν έχεις ένα σωρό περιφερειακά ίσως λεμε λίγες αλλά ένας μέσος όρος εκεί είναι 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pavloa είπε

Όταν λες ότι δεν μπορείς να συνδεθείς με τον συναγερμό εννοείς μέσω της εφαρμογής

Ναι ακριβώς. Δεν μπορώ μέσω της εφαρμογής. Μήπως η κάρτα sim που μου έβαλε ο τεχνικός επικοινωνεί μόνο με το κέντρο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, makevius είπε

Ναι ακριβώς. Δεν μπορώ μέσω της εφαρμογής. Μήπως η κάρτα sim που μου έβαλε ο τεχνικός επικοινωνεί μόνο με το κέντρο ;

Πολύ πιθανό για να γλιτώνει δεδομένα… συνήθως οι κάρτες αυτές έρχονται με ~40MB/μήνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, vasilllis είπε

δεν νομιζω να καιει πανω απο 50w/ωρα.

50 καιει το κλειστο κύκλωμα της Hikvision με cameras σκληρους δίσκους , τη νύχτα που έχει αναμμένες και τις υπερυθρες.

Αν καίει ο συναγερμός πάνω από 10W/h είναι απαράδεκτο.  Αποκλείεται να καίει ούτε καν 10w/h. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...