Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, vasilllis είπε

Σοβαρα τωρα 350€ κοστιζει συναγερμος για σπιτι μαζι με καλωδιωση;

Σε υπάρχουσα καλωδίωση χωρίς εφαρμογές κτλ και χωρίς απόδειξη εκεί πουλάνε τον 5500

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tuboflo είπε

Νομίζω ότι φωτίζει κάθε 5 δευτερόλεπτα όταν είναι ο συναγερμός σε arm/home arm. Το έχω δει στη δική μου ( έχω την ηλιακή)

ισχυει! δεν το παρατηρησα ...ειναι πολυ ανεπαισθητος αλλα υπαρχει φωτισμος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ss42ss είπε

Σε υπάρχουσα καλωδίωση χωρίς εφαρμογές κτλ και χωρίς απόδειξη εκεί πουλάνε τον 5500

μονο πωληση χωρις αποδειξη και φορους ?Εγκαστασταση?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι φρούτο είναι τα ESA συστήματα που φέρνει ο Γερμανός;

πχ

https://www.germanos.gr/product/smarthome-diktuaka/home-monitoring-cameras/sensors/esa-home-security-elite-i-sustima-sunagermou/?productId=20430317&fname=&fvalue=

 

Σαν rebranded ajax φαίνονται…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, agnostos13 είπε

Τι φρούτο είναι τα ESA συστήματα που φέρνει ο Γερμανός;

πχ

https://www.germanos.gr/product/smarthome-diktuaka/home-monitoring-cameras/sensors/esa-home-security-elite-i-sustima-sunagermou/?productId=20430317&fname=&fvalue=

 

Σαν rebranded ajax φαίνονται…

Ajax είναι και έχουν πάνω το brand εταιρίας security που παίρνεις μαζί συνδρομή. 

Το ερώτημα είναι αν έχουν κ διαφορά στο software κλειδώματα, του τύπου να μην μπορείς να συνδέσεις άλλη εταιρεία security αν θες στο μέλλον. 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, vasilllis είπε

μονο πωληση χωρις αποδειξη και φορους ?Εγκαστασταση?

 

Με εγκατάσταση χωρίς απόδειξη… πονεμένη ιστορία….

 

9 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Ajax είναι και έχουν πάνω το brand εταιρίας security που παίρνεις μαζί συνδρομή. 

Το ερώτημα είναι αν έχουν κ διαφορά στο software κλειδώματα, του τύπου να μην μπορείς να συνδέσεις άλλη εταιρεία security αν θες στο μέλλον. 

Πολύ πιθανό να μην έχεις το administrator και να μην μπορείς να μπεις σε άλλη εταιρία , η εφαρμογή είναι της ESA και δουλεύει με το API της Ajax,  με την ίδια λογική δουλεύει και της G4S(εκεί είναι τα πάντα κλειδωμένα για τον χρήστη).

Επεξ/σία από ss42ss
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν να επανέλθω μετά από καιρό και να πω τα διδάγματά μου

1. οι τιμές της πιάτσας είναι διπλάσιες απο ότι εξωτερικό, μασάνε την καραμέλα της εγγύησης που στην βάση της είναι σκέτος εκφοβισμός. Αν πας κόντρα στο ρεύμα ετοιμάσου για καυγάδες.

2. το πιο βασικό από όλα είναι ο εγκαταστάτης, όχι η εταιρία που απευθύνεσαι, ο μαστοράκος που θα έρθει να κάνει την δουλειά, αυτός που θα κόψει, κολλήσει, βιδώσει.  Δωστε του κανένα φράγκο πουρμπουάρ και κανένα καφέ όσο δουλεύει. Τιμές απο 150 ευρώ μέχρι 300 μόνο για την εργασία και δύο λαμπάδες, αναλόγως πόσο βιάζεσαι.

3. Ενσύρματος συναγερμός με ραντάρ και μαγνητικές εικοσαετίας, διαχρονική υποδομή εκτός να σε έχουν βιάσει στα καλώδια οπότε πας για αλλαγές. Είμαι εναντίον του ασύρματου συστήματος. Στον χώρο μου εχω αμέτρητους σένσορες zigbee και RF433, η κατάσταση είναι πότε ο Γιάννης δεν μπορεί, πότε η μέση του πονεί. No, no, No για βασικό σύστημα συναγερμού.

4. Ανιχνευτές καπνού και θερμότητας, αλλάχτηκαν λόγω παλιάς τεχνολογίας ώστε να είναι το σύστημα απλό και κατανοητό. Επαλήθευση της γδαρτικής πολιτικής των συναγερμάδων, κομμάτι με κόστος δεκάρικου, χρέωση τριαντάρι.

5. Οι paradox δεν είναι για όλους τους τεχνικούς. Μην τους βάζετε δύσκολα. Αν δεν έχετε ιδιαίτερο λόγο να επιμείνετε, βάλτε κάτι άλλο, μην σας έρθει κανένα εγκεφαλικό.

6. Στο δικό μου σύστημα παίζουν τρία συστήματα επικοινωνίας. Υπερβολή στο μέγιστο, θα κοπούν εν καιρό.

  • σύστημα1, universal module με GPRS σε κέντρο λήψης, κόστος 200 ευρώ το έτος. Σύνδεση στο tip ring
  • σύστημα2, trikdis Τ16 2G me IOT sim card. Σώθηκα! η πρόταση του fabia ήταν λίρα 100, σταθερό κι αξιόπιστο. Σύνδεση στο serial1
  • σύστημα3, paradox ip150+ για την σύνδεση με το  Home assistant μέχρι στιγμής δεν δουλεύει όπως πρέπει αν και από εκεί συνδέονται οι τεχνικοί στις βίζιτες μέχρι να στηθεί το σύστημα. Θα πάρει πόδι εν καιρό. Σύνδεση στο serial2.

7. Η σειρήνα δεν αλλάχτηκε γιατί είχε κοινή καλωδίωση με κάποιες επαφές και δεν είχα όρεξη να ανοίξω κουτιά. Εμεινε μια παλιά με τέσσερα καλώδια.

8. Δεν είμαι σίγουρος ότι έχω απόλυτη πρόσβαση στο σύστημα μου καθότι δεν μπορώ να συνδεθώ με το babyware και το paradox ip150+ ενώ ο τεχνικός μπαίνει με την ίδια μέθοδο. ϊσως θα πρέπει να καμω reboot το σύστημα, πράγμα που χρειάζεται μελέτη και βοήθεια.

9. Η τροφοδοσία του συστήματος δεν έγινε όπως θα έπρεπε και βάσει του υλικού που αγόρασα αλλά έγινε με μπακαλίστικο τρόπο. Επιφυλάσσομαι στην επόμενη προσθήκη υλικού (αισθητήρες διαρροής, ρελέ φώτισμού και κουρτίνες) να βρω κάποιον σχετικό και να το στήσει όπως πρέπει.

10. είμαι πολύ ευχαριστημένος με καινούριο σύστημα μας PARADOX SP6000+ και ειδικά με το trikdis Τ16 2G me IOT sim card και την εφαρμογή protegus2.

11. Ευχαριστώ για της βοήθειες σας εδώ μέσα

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, navigatoras είπε

Λοιπόν να επανέλθω μετά από καιρό και να πω τα διδάγματά μου

1. οι τιμές της πιάτσας είναι διπλάσιες απο ότι εξωτερικό, μασάνε την καραμέλα της εγγύησης που στην βάση της είναι σκέτος εκφοβισμός. Αν πας κόντρα στο ρεύμα ετοιμάσου για καυγάδες.

2. το πιο βασικό από όλα είναι ο εγκαταστάτης, όχι η εταιρία που απευθύνεσαι, ο μαστοράκος που θα έρθει να κάνει την δουλειά, αυτός που θα κόψει, κολλήσει, βιδώσει.  Δωστε του κανένα φράγκο πουρμπουάρ και κανένα καφέ όσο δουλεύει. Τιμές απο 150 ευρώ μέχρι 300 μόνο για την εργασία και δύο λαμπάδες, αναλόγως πόσο βιάζεσαι.

3. Ενσύρματος συναγερμός με ραντάρ και μαγνητικές εικοσαετίας, διαχρονική υποδομή εκτός να σε έχουν βιάσει στα καλώδια οπότε πας για αλλαγές. Είμαι εναντίον του ασύρματου συστήματος. Στον χώρο μου εχω αμέτρητους σένσορες zigbee και RF433, η κατάσταση είναι πότε ο Γιάννης δεν μπορεί, πότε η μέση του πονεί. No, no, No για βασικό σύστημα συναγερμού.

4. Ανιχνευτές καπνού και θερμότητας, αλλάχτηκαν λόγω παλιάς τεχνολογίας ώστε να είναι το σύστημα απλό και κατανοητό. Επαλήθευση της γδαρτικής πολιτικής των συναγερμάδων, κομμάτι με κόστος δεκάρικου, χρέωση τριαντάρι.

5. Οι paradox δεν είναι για όλους τους τεχνικούς. Μην τους βάζετε δύσκολα. Αν δεν έχετε ιδιαίτερο λόγο να επιμείνετε, βάλτε κάτι άλλο, μην σας έρθει κανένα εγκεφαλικό.

6. Στο δικό μου σύστημα παίζουν τρία συστήματα επικοινωνίας. Υπερβολή στο μέγιστο, θα κοπούν εν καιρό.

  • σύστημα1, universal module με GPRS σε κέντρο λήψης, κόστος 200 ευρώ το έτος. Σύνδεση στο tip ring
  • σύστημα2, trikdis Τ16 2G me IOT sim card. Σώθηκα! η πρόταση του fabia ήταν λίρα 100, σταθερό κι αξιόπιστο. Σύνδεση στο serial1
  • σύστημα3, paradox ip150+ για την σύνδεση με το  Home assistant μέχρι στιγμής δεν δουλεύει όπως πρέπει αν και από εκεί συνδέονται οι τεχνικοί στις βίζιτες μέχρι να στηθεί το σύστημα. Θα πάρει πόδι εν καιρό. Σύνδεση στο serial2.

7. Η σειρήνα δεν αλλάχτηκε γιατί είχε κοινή καλωδίωση με κάποιες επαφές και δεν είχα όρεξη να ανοίξω κουτιά. Εμεινε μια παλιά με τέσσερα καλώδια.

8. Δεν είμαι σίγουρος ότι έχω απόλυτη πρόσβαση στο σύστημα μου καθότι δεν μπορώ να συνδεθώ με το babyware και το paradox ip150+ ενώ ο τεχνικός μπαίνει με την ίδια μέθοδο. ϊσως θα πρέπει να καμω reboot το σύστημα, πράγμα που χρειάζεται μελέτη και βοήθεια.

9. Η τροφοδοσία του συστήματος δεν έγινε όπως θα έπρεπε και βάσει του υλικού που αγόρασα αλλά έγινε με μπακαλίστικο τρόπο. Επιφυλάσσομαι στην επόμενη προσθήκη υλικού (αισθητήρες διαρροής, ρελέ φώτισμού και κουρτίνες) να βρω κάποιον σχετικό και να το στήσει όπως πρέπει.

10. είμαι πολύ ευχαριστημένος με καινούριο σύστημα μας PARADOX SP6000+ και ειδικά με το trikdis Τ16 2G me IOT sim card και την εφαρμογή protegus2.

11. Ευχαριστώ για της βοήθειες σας εδώ μέσα

 

 

 

 

1. Ελεύθερη αγορά έχουμε, ο καθένας χρεώνει ότι θέλει/ πιστεύει,

2.Ο εγκαταστάτης του συστήματος είναι πάντα το Α & το Ω στην σωστή εγκατάσταση και λειτουργία του συστήματος 

3. Το ενσύρματο ήταν και είναι το ποιο αξιόπιστο από όλα, όταν έχεις πολλές ασύρματες συσκευές να παίζουν στις ίδιες συχνότητες μπουκώνει με αποτέλεσμα τα προβλήματα επικοινωνίας.

5. O paradox έχει μεγάλο μερίδιο της αγοράς σε σχέση με του υπόλοιπους.

6. Όντως υπερβολή , κρατάς Ethernet και trikdis με το ΚΛΣ 

 

8. Πολύ πιθανόν να έχει αλλάξει τον κωδικό εγκαταστάτη και να έχει κόψει δικαιώματα από  τον χρήστη σου. Αν έχει κλειδώσει και τον κωδικό, το reset δεν θα βοηθήσει, πρέπει να πάει στην paradox για ξεκλείδωμα αν δεν σου δώσει τον κωδικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, ss42ss είπε

Με εγκατάσταση χωρίς απόδειξη… πονεμένη ιστορία….

 

Πολύ πιθανό να μην έχεις το administrator και να μην μπορείς να μπεις σε άλλη εταιρία , η εφαρμογή είναι της ESA και δουλεύει με το API της Ajax,  με την ίδια λογική δουλεύει και της G4S(εκεί είναι τα πάντα κλειδωμένα για τον χρήστη).

Nα μετα οι γκρινιες γιατι εβαλα ενα συναγερμο και δεν δουλευει και ο απατεωνας που τον εβαλε εξαφανιστηκε και δεν απανταει στα τηλεφωνα...

1 ώρα πριν, navigatoras είπε

Λοιπόν να επανέλθω μετά από καιρό και να πω τα διδάγματά μου

1. οι τιμές της πιάτσας είναι διπλάσιες απο ότι εξωτερικό, μασάνε την καραμέλα της εγγύησης που στην βάση της είναι σκέτος εκφοβισμός. Αν πας κόντρα στο ρεύμα ετοιμάσου για καυγάδες.

2. το πιο βασικό από όλα είναι ο εγκαταστάτης, όχι η εταιρία που απευθύνεσαι, ο μαστοράκος που θα έρθει να κάνει την δουλειά, αυτός που θα κόψει, κολλήσει, βιδώσει.  Δωστε του κανένα φράγκο πουρμπουάρ και κανένα καφέ όσο δουλεύει. Τιμές απο 150 ευρώ μέχρι 300 μόνο για την εργασία και δύο λαμπάδες, αναλόγως πόσο βιάζεσαι.

3. Ενσύρματος συναγερμός με ραντάρ και μαγνητικές εικοσαετίας, διαχρονική υποδομή εκτός να σε έχουν βιάσει στα καλώδια οπότε πας για αλλαγές. Είμαι εναντίον του ασύρματου συστήματος. Στον χώρο μου εχω αμέτρητους σένσορες zigbee και RF433, η κατάσταση είναι πότε ο Γιάννης δεν μπορεί, πότε η μέση του πονεί. No, no, No για βασικό σύστημα συναγερμού.

4. Ανιχνευτές καπνού και θερμότητας, αλλάχτηκαν λόγω παλιάς τεχνολογίας ώστε να είναι το σύστημα απλό και κατανοητό. Επαλήθευση της γδαρτικής πολιτικής των συναγερμάδων, κομμάτι με κόστος δεκάρικου, χρέωση τριαντάρι.

5. Οι paradox δεν είναι για όλους τους τεχνικούς. Μην τους βάζετε δύσκολα. Αν δεν έχετε ιδιαίτερο λόγο να επιμείνετε, βάλτε κάτι άλλο, μην σας έρθει κανένα εγκεφαλικό.

6. Στο δικό μου σύστημα παίζουν τρία συστήματα επικοινωνίας. Υπερβολή στο μέγιστο, θα κοπούν εν καιρό.

  • σύστημα1, universal module με GPRS σε κέντρο λήψης, κόστος 200 ευρώ το έτος. Σύνδεση στο tip ring
  • σύστημα2, trikdis Τ16 2G me IOT sim card. Σώθηκα! η πρόταση του fabia ήταν λίρα 100, σταθερό κι αξιόπιστο. Σύνδεση στο serial1
  • σύστημα3, paradox ip150+ για την σύνδεση με το  Home assistant μέχρι στιγμής δεν δουλεύει όπως πρέπει αν και από εκεί συνδέονται οι τεχνικοί στις βίζιτες μέχρι να στηθεί το σύστημα. Θα πάρει πόδι εν καιρό. Σύνδεση στο serial2.

7. Η σειρήνα δεν αλλάχτηκε γιατί είχε κοινή καλωδίωση με κάποιες επαφές και δεν είχα όρεξη να ανοίξω κουτιά. Εμεινε μια παλιά με τέσσερα καλώδια.

8. Δεν είμαι σίγουρος ότι έχω απόλυτη πρόσβαση στο σύστημα μου καθότι δεν μπορώ να συνδεθώ με το babyware και το paradox ip150+ ενώ ο τεχνικός μπαίνει με την ίδια μέθοδο. ϊσως θα πρέπει να καμω reboot το σύστημα, πράγμα που χρειάζεται μελέτη και βοήθεια.

9. Η τροφοδοσία του συστήματος δεν έγινε όπως θα έπρεπε και βάσει του υλικού που αγόρασα αλλά έγινε με μπακαλίστικο τρόπο. Επιφυλάσσομαι στην επόμενη προσθήκη υλικού (αισθητήρες διαρροής, ρελέ φώτισμού και κουρτίνες) να βρω κάποιον σχετικό και να το στήσει όπως πρέπει.

10. είμαι πολύ ευχαριστημένος με καινούριο σύστημα μας PARADOX SP6000+ και ειδικά με το trikdis Τ16 2G me IOT sim card και την εφαρμογή protegus2.

11. Ευχαριστώ για της βοήθειες σας εδώ μέσα

 

 

 

 

μια και μας αναφερεις τα διδαγματα σου ενημερωσε μας αναλυτικα σε παρακαλω:

1. τιμες εννοεις σε υλικά ή παροχή υπηρεσιών? Εξωτερικο οταν λες? Κίνα,Αμερική Αφρική,ευρώπη? Καποιο παραδειγμα.

2.Πριν αναφεραν 350 κομπλε εργασια και υλικα και εσυ λες 300 εργασια.Τι ακριβως συμβαινει?

3.Εγω παντως σε ασυρματα το μονο προβλημα που εχω αντιμετωπισει σε βαθος χρονου είναι να σπανε τα κλιπς των κουμπωματων των μπαταριών. Dsc & Paradox αργοτερα.

4.10ρικο εννοεις σε σκρουτσομαγαζο? 

5.Απο τους ευκολους σε προγραμματισμό οι paradox. Απορω γιατι το λες.

8.Εχουν δικους τους κωδικούς.Σε προγραμματισμό μπορεις να μπεις?
9.Τι εννοεις τροφοδοσία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτελους ενας που λεει τα αυτονοητα.

Οτι τα ασυρματα, δεν υπαρχει ποτε περιπτωση να πιασουν την αξιοπιστια, των 'παλιων' καλων ενσυρματων.

Βολευεται κι ο μεσος εγκαταστατης ομως. Το πασαρει 'και που να κανουμε τρυπες στους τοιχους τωρα' κλπ, και θελει να 'ξεπεταει' τη δουλιτσα σε μια μερα, να κανει την ....'αρπαχτη' του ξεκουραστα, κι ολα καλα!

Θα σου βαλω καμερουλες, μπιχλιμπιδακια, και θα χεις να παιζεις! Τετοια φαση!

Να ιδρωσει και να περασει ενσυρματες παγιδες παντου; Μπα, ειμαστε για τετοια τωρα, να ιδρωσουμε, να χασουμε χρονο, που τετοια πραγματα! Ασε που θα πρεπει να χρεωσω και παραπανω τον πελατη και δεν θα το θελει.

Κι ετσι, ολοι παιζουν με τα 'ασυρματακια', οσο παιζουν δηλαδη.

Τελωσπαντων, για να ειμαστε δικαιοι, ο καθενας κανει τις επιλογες του, ολα σεβαστα, αλλα ειναι ασχημη η διαστρεβλωση της πραγματικοτητας. Σαν να λεμε οτι το wifi ειναι το ιδιο αξιοπιστο με το ενσυρματο ethernet. Οκ, το wifi ηρθε να καλυψει μια αναγκη, κανεις δεν αντιλεγει, αλλα το να το λες το ιδιο αξιοπιστο και ασφαλες με το συρμα, ε καταντα σχεδον γελοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ενσύρματοι συνήθως είναι καλύτεροι... αλλά πρέπει να γίνει καλός σχεδιασμός εξ αρχής και να βρεις καλό μάστορα. Εχω πετύχει αρκετές περιπτώσεις γνωστών μου που έγινε κακή εγκατάσταση και μετά τον απενεργοποίησαν γιατί χτυπούσε.

Πρέπει επίσης να έχεις δικό σου σπίτι για να μπορείς να κάνεις την δουλειά όπως θέλεις, πχ. να τρυπήσεις ακόμη και κουφώματα, πόρτες κλπ.

Οπότε και εδώ υπάρχουν περιορισμοί. Για ένα ικανοποιητικό επίπεδο ασφάλειας και οι ασύρματοι καλοί είναι ειδικά για ένα μέσο σπίτι μικρούς μεγέθους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, ss42ss said:

1. Ελεύθερη αγορά έχουμε, ο καθένας χρεώνει ότι θέλει/ πιστεύει,

2.Ο εγκαταστάτης του συστήματος είναι πάντα το Α & το Ω στην σωστή εγκατάσταση και λειτουργία του συστήματος 

3. Το ενσύρματο ήταν και είναι το ποιο αξιόπιστο από όλα, όταν έχεις πολλές ασύρματες συσκευές να παίζουν στις ίδιες συχνότητες μπουκώνει με αποτέλεσμα τα προβλήματα επικοινωνίας.

5. O paradox έχει μεγάλο μερίδιο της αγοράς σε σχέση με του υπόλοιπους.

6. Όντως υπερβολή , κρατάς Ethernet και trikdis με το ΚΛΣ 

 

8. Πολύ πιθανόν να έχει αλλάξει τον κωδικό εγκαταστάτη και να έχει κόψει δικαιώματα από  τον χρήστη σου. Αν έχει κλειδώσει και τον κωδικό, το reset δεν θα βοηθήσει, πρέπει να πάει στην paradox για ξεκλείδωμα αν δεν σου δώσει τον κωδικό

Όταν λέμε ελεύθερη αγορά, μιλάμε για ελεύθερη αγορά με ανταγωνισμό, όχι καρτέλ και συντεχνίες, ε;

Πως θα δω από τα πληκτρολόγια τον κωδικό εγκαταστάτη; μου έδωσε ένα κωδικό και με αυτόν έστησα (κατά τρόπο τινά) το Trikdis.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mindreader είπε

Επιτελους ενας που λεει τα αυτονοητα.

Οτι τα ασυρματα, δεν υπαρχει ποτε περιπτωση να πιασουν την αξιοπιστια, των 'παλιων' καλων ενσυρματων.

Διαστρεβλώνεις αυτό που είπα... είπα ότι τα ενσύρματα είναι πιο αξιόπιστα από τα ασύρματα... υπάρχουν εταιρίες στην αγορά με ασύρματα που δεν τους λείπει τίποτα, πχ. Hikvision AX Pro & AJAX!!!

6 ώρες πριν, mindreader είπε

Βολευεται κι ο μεσος εγκαταστατης ομως. Το πασαρει 'και που να κανουμε τρυπες στους τοιχους τωρα' κλπ, και θελει να 'ξεπεταει' τη δουλιτσα σε μια μερα, να κανει την ....'αρπαχτη' του ξεκουραστα, κι ολα καλα!

Να ιδρωσει και να περασει ενσυρματες παγιδες παντου; Μπα, ειμαστε για τετοια τωρα, να ιδρωσουμε, να χασουμε χρονο, που τετοια πραγματα! Ασε που θα πρεπει να χρεωσω και παραπανω τον πελατη και δεν θα το θελει.

Κι ετσι, ολοι παιζουν με τα 'ασυρματακια', οσο παιζουν δηλαδη.

Πρέπει να ξέρεις ότι το ασύρματο βγαίνει πολλές φορές πιο οικονομικό από ένα ενσύρματο στο οποίο δεν έχει γίνει σωστή εγκατάσταση και πρέπει ο εγκαταστάτης να διορθώσει ή να ρίξει από την αρχή την καλωδίωση. πολλοί πελάτες τα  θέλουν όλα, δηλαδή σε σπίτι χωρίς καλωδίωση να μπει ενσύρματος συναγερμός και να μην υπάρχει ίχνος καλωδίου, απλά δεν γίνεται και δεν πληρώνεται....

 

3 λεπτά πριν, navigatoras είπε

Όταν λέμε ελεύθερη αγορά, μιλάμε για ελεύθερη αγορά με ανταγωνισμό, όχι καρτέλ και συντεχνίες, ε;

Πως θα δω από τα πληκτρολόγια τον κωδικό εγκαταστάτη; μου έδωσε ένα κωδικό και με αυτόν έστησα (κατά τρόπο τινά) το Trikdis.

 

σωστα ελεύθερη αγορά με ανταγωνισμό, τα καρτέλ πάντα υπήρχαν και θα συνεχίσουν να υπάρχουν βλέπε supermarket κτλ....

 

δεν μπορείς να δεις τον κωδικό από τα πληκτρολόγια, μόνο μέσα από το babyware στην καρτέλα των χρηστών, δοκίμασε με τον κωδικό να μπεις στο μενού προγραμματισμού

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, navigatoras είπε

Όταν λέμε ελεύθερη αγορά, μιλάμε για ελεύθερη αγορά με ανταγωνισμό, όχι καρτέλ και συντεχνίες, ε;

Πως θα δω από τα πληκτρολόγια τον κωδικό εγκαταστάτη; μου έδωσε ένα κωδικό και με αυτόν έστησα (κατά τρόπο τινά) το Trikdis.

 

Η μόνη λύση είναι να παίρνεις προσφορές από 5-6 διαφορετικούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...