Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, Fronimitis είπε

Καλησπέρα!

Έχω στο σπίτι συναγερμό της Nova,που όμως δεν έχει ούτε κάρτα sim αλλά ούτε και wifi για σύνδεση με εφαρμογή στο κινητό.

Τώρα είναι να αλλάξω μπαταρία αυτές τις μέρες και λέω να πάω σε άλλη μάρκα αν και δεν είχα ποτέ προβλήματα με αυτόν.

Φαντάζομαι θα χρειαστώ πληκτρολόγιο,πίνακα και εξωτερική σειρήνα;Καλά τα λέω;

Έχει να προτείνει κάποιος κάποια μάρκα και μοντέλο με wifi και sim;Κι αν ξέρετε κι εγκατάσταση με σώσατε.

Διάβασα αρκετά εδώ μέσα αλλά πιο πολύ μπερδεύτηκα παρά βοηθήθηκα....

γιατι δε βαζεις απλά μια πλακετα διασύνδεσης, είτε μεσω 4g ειτε μεσω lan/wifi? εφοσον δεν εχεις προβληματα το θεωρω καλυτερη επιλογή το να αναβαθμισεις τον υφιστάμενο (εφοσον παντοτε το δεχεται). Ξερεις μοντελο πλακετας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

γιατι δε βαζεις απλά μια πλακετα διασύνδεσης, είτε μεσω 4g ειτε μεσω lan/wifi? εφοσον δεν εχεις προβληματα το θεωρω καλυτερη επιλογή το να αναβαθμισεις τον υφιστάμενο (εφοσον παντοτε το δεχεται). Ξερεις μοντελο πλακετας;

Αν θυμάμαι καλά, αν επιλέξει περιφεριακό της nova πρέπει να πληρώσει ένα voucher χρήσης του cloud για 5 χρόνια για να έχει και ενημέρωση μέσω εφαρμογής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ss42ss είπε

Αν θυμάμαι καλά, αν επιλέξει περιφεριακό της nova πρέπει να πληρώσει ένα voucher χρήσης του cloud για 5 χρόνια για να έχει και ενημέρωση μέσω εφαρμογής

Σωστά. Το ίδιο ισχύει και για την paradox κ ίσως και για άλλες. H nova είναι με διαφορα πιο οικονομική για το ίδιο πράγμα κ με το wl800 δίνει δωρεάν με το module τα πρώτα δυο χρόνια συνδρομής. Αν θυμαμαι καλά σαν υλικό έχει γύρω στα 90€ που είναι αρκετά οικονομικό κ είναι συμβατό κ με κέντρα άλλων κατασκευαστών 

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω σετάρει τον συναγερμό της chuango και τον έχω στο disarm γιατί δεν έχω εγκαταστήσει ακόμη την εξωτερική σειρήνα (πρέπει να τραβήξω ρεύμα στο μπαλκόνι) και τους αισθητήρες.

Εκανα μια δοκιμή να ανοίξω έναν αισθητήρα για να δω πως αλλάζουν οι μπαταρίες και άρχισε να χτυπάει ο συναγερμός λόγω του tamper alarm.

Είναι δυνατόν να χτυπάει το tamper με τον συναγερμό στο disarm και με το tamper alert κλειστό;

Πως θα μπορώ να αλλάζω τις μπαταρίες; υπάρχει κάτι που δεν κάνω σωστά;

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/6/2024 στις 4:06 ΜΜ, megapaixtaras είπε

θελω να βαλω εναν συναγερμο σπιτιου.δεν ξερω αν ειναι καλυτερα με wifi μονο η' και με καλωδια εγκατασταση.

ο εγκαταστατης δουλευει τις εξης εταιρειες.

paradox,pulsar,texecom.τι να επιλεξω σαν μαρκα και μοντελλο.μπατζετ κοντα στο 350 πανω κατω.

θα βαλω και καμερες με μπαταρια

θελω οταν κοπει το ρευμα να με ειδοποιει κατι οτι εγινε διακοπη.σειρηνα οτιδηποτε.εκτος ξεχωριστης καρτας σιμ,δεν θελω.

ενας αλλος τεχνικος που ειχα ρωτησει μου ειπε να συνδεθει ετσι ωστε οτνα πεφτει το ρευμα να χτυπαει η σειρηνα του συναγερμου και να παιρνω ειδοποιηση στο κινητο οτι χτυπαει ο συναγερμος.

paradox ,τους λοιπους ασε τους.Καμερες με μπαταρια,δεν.350 δεν φτανουν.

 

Στις 13/7/2024 στις 12:46 ΜΜ, thephotoshoped είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Από τον Ajax δεν είμαι πλήρως ευχαριστημένος. Προτιμώ να βάλω έναν καλό ενσύρματο για αυτό αναζητώ αντίστοιχες λύσεις. 

τι προβληματα εχεις με ajax?

Στις 14/7/2024 στις 12:37 ΜΜ, paylidis είπε

Μια από τα ίδια με τον αζαξ. Ούτε να τους βλέπω. Πάνω από 10 βραδιά με ξύπνησε άνευ λόγου για false alarm σε επαγγελματικο χώρο, στο τέλος έκλεισα τις ειδοποιήσεις. Α κ φυσικά 5 από τις 30 παγιδες οφφ στη τριετία-τετραετία, ο εγκαταστατης κ η αντιπροσωπεία σφύριζαν ανέμελα. Σε νιώθω απόλυτα μιλάμε!

Τι ακριβως παθανε?Επαγγελματικο χωρο ,γραφεια ή βιοτεχνια?Πρωτη φορα ακουω τετοια αστοχια υλικου σε ολες τις μαρκες οχι μονο σε μια.

Στις 14/7/2024 στις 12:26 ΠΜ, thephotoshoped είπε

Διότι σε λιγότερο από 2 χρόνια είχα πολλά false alarms , 2 παγίδες οι οποίες βγήκαν εκτός χωρίς να επισκευάζονται και 1 χαλασμένο κοντρόλ . 
Για αυτό προτιμώ το ενσύρματο . 

εκτος οταν λετε?Ξαφνικα δεν δουλευαν?τα false alarm δεν λεει και πολλα για τα ελλατωματικα.

Στις 14/7/2024 στις 2:38 ΜΜ, paylidis είπε

υπο προυποθεσεις ειναι καλοι ή εστω αποδεκτοι... εγω εχω καποιες Χ απαιτησεις, το ειδαν το συστημα 3 τεχνικοι (ο ενας της αντιπροσωπείας που πηρε και 124€) και τα εβρισκαν ολα καλα, του; ζητησα χαρτι ορθης λειτουργίας και εκαναν τις παπιες... για εμενα για τα σκουπιδια ειναι χωρις δευτερη κουβεντα...

ναι κανονικά, και εχουν ενσωματωμενη στο κεντρο την πλακετα ΙΡ, οχι σα περιφερειακό... Για εμενα οτι πιο αξιοπιστο υπαρχει, στα 5 χρονια που χρησιμοποιώ ενα συστημα 15 χρονων μονο μια φορα εχει δωσει false alarm και αυτο λόγω παρατεταμμενης διακοπης (οποτε οχι κ τοσο false, μιας κ αδειαζε η μπαταρια, οποτε κ ειναι σεταρισμενο να δωσει συναγερμο). Αν αυριο το πρωι εβαζα συναγερμο θα ηταν ασυζητητι caddx 

 

Στις 14/7/2024 στις 10:51 ΜΜ, paylidis είπε

Δεν έχει άμεσα υπαλλήλους τεχνικούς η αντιπροσωπεία αλλά συνεργάτες… άλλους άμεσα συνεργαζόμενους και άλλους εμεσα… κάνε έρευνα αγοράς, δες τι θέλεις και επέλεξε τον σωστότερο τεχνικό (γιατί το φθηνό πολλές φορές μπορεί να βγει ακριβότερο) 

Όλοι κατέληξαν ότι ήταν μια χαρά το σύστημα και προσπαθούσαν να μας βγάλουν τρελούς ότι όντως γινόταν εισβολή.. θεωρητικα αυτά τα έλεγξαν. Μόνο ένας είπε να αλλάξουμε υλικό αλλά προφανώς ήταν ασύμφορο κ απλά καταλήξαμε να βγαλουμε σε μόνιμο bypass τις προβληματικές ζώνες 

 

Στις 9/8/2024 στις 4:33 ΜΜ, paylidis είπε

Μονο αισθητήρες κίνησης είχα εγώ. Τρατζικ κατασταση 

δηλαδη εδιναν false alarm οι αισθητηρες κινησης? σε τι χωρο?Απο τν πρωτη μερα εγκαταστασης?Ειχαν ρυθμιστει οι ευαισθησίες τους?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, vasilllis είπε

paradox ,τους λοιπους ασε τους.Καμερες με μπαταρια,δεν.350 δεν φτανουν.

 

 

ok,ευχαριστω ,ναι και εγω ερευνωντας ειδα οτι οι paradox ειναι οι καλυτεροι απο τους 3..τα εως 350 ενοουσα μονο για συναγερμο. για καμερες και μπαταρια αλλο μπατζετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, paylidis είπε

Σωστά. Το ίδιο ισχύει και για την paradox κ ίσως και για άλλες. H nova είναι με διαφορα πιο οικονομική για το ίδιο πράγμα κ με το wl800 δίνει δωρεάν με το module τα πρώτα δυο χρόνια συνδρομής. Αν θυμαμαι καλά σαν υλικό έχει γύρω στα 90€ που είναι αρκετά οικονομικό κ είναι συμβατό κ με κέντρα άλλων κατασκευαστών 

Άρα προτείνεις να παραμείνω στη Nova και να βάλω μόνο το module;

Πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος με τη Nova,δεν με πρόδωσε ούτε μια φορά.Οι γείτονες με απογοήτευσαν που δεν βγήκαν ούτε μια φορά να δουν γιατί βαράει,ενώ εγώ έβγαινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Fronimitis είπε

Άρα προτείνεις να παραμείνω στη Nova και να βάλω μόνο το module;

Οι γείτονες με απογοήτευσαν που δεν βγήκαν ούτε μια φορά να δουν γιατί βαράει,ενώ εγώ έβγαινα.

Ναι αν είσαι ευχαριστημενος δεν υπάρχει κογοσ Να πας σε κάτι άλλο…

Σπάνιο φαινόμενο να βγουν οι γείτονες έξω… στην επαρχία και σε μικρές κοινωνίες σε περνούν τηλέφωνο πριν ακομα χτυπήσει ο συναγερμος😂

3 ώρες πριν, megapaixtaras είπε

ok,ευχαριστω ,ναι και εγω ερευνωντας ειδα οτι οι paradox ειναι οι καλυτεροι απο τους 3..τα εως 350 ενοουσα μονο για συναγερμο. για καμερες και μπαταρια αλλο μπατζετ.

Αν μπορέσεις να ανέβεις λίγο ακόμα μπορείς να βάλεις και ένα trikdis για ενημέρωση εσένα στο κινητό αλλά και του ΚΛΣ μέσω global sim.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, vasilllis είπε

δηλαδη εδιναν false alarm οι αισθητηρες κινησης? σε τι χωρο?Απο τν πρωτη μερα εγκαταστασης?Ειχαν ρυθμιστει οι ευαισθησίες τους?

Γραφείων. Αλλά πολλά τμ περίπου 1000 σε δυο επίπεδα. Όλα τα έβρισκαν σωστά. 

14 ώρες πριν, Fronimitis είπε

Άρα προτείνεις να παραμείνω στη Nova και να βάλω μόνο το module;

Πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος με τη Nova,δεν με πρόδωσε ούτε μια φορά.Οι γείτονες με απογοήτευσαν που δεν βγήκαν ούτε μια φορά να δουν γιατί βαράει,ενώ εγώ έβγαινα.

Ναι ξεκάθαρα. Μόνο το δικό του module κ τίποτα άλλο. Κ έχει κ gsm αν θες. 

11 ώρες πριν, ss42ss είπε

Αν μπορέσεις να ανέβεις λίγο ακόμα μπορείς να βάλεις και ένα trikdis για ενημέρωση εσένα στο κινητό αλλά και του ΚΛΣ μέσω global sim

Υπάρχει κ αντίστοιχο της nova/secolink 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, paylidis είπε

 

Υπάρχει κ αντίστοιχο της nova/secolink 

τι γινεται με τους λιθουανους παιδια? πολυ προοδος σε ηλεκτρονικα μεσα.αυτο αν ειδα καλα μεσα στην σελιδα προσφερει και δωρεαν 2 χρονια λειτουργια χωρις συνδρομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, megapaixtaras είπε

τι γινεται με τους λιθουανους παιδια? πολυ προοδος σε ηλεκτρονικα μεσα.αυτο αν ειδα καλα μεσα στην σελιδα προσφερει και δωρεαν 2 χρονια λειτουργια χωρις συνδρομη.

Σωστά…

κ μπράβο τους. Κ εγώ δε την ήξερα καν τη μάρκα κ έχω σοκαριστεί. Πολυ αξιόπιστη κ vfm 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, The_Judas είπε

Εχω σετάρει τον συναγερμό της chuango και τον έχω στο disarm γιατί δεν έχω εγκαταστήσει ακόμη την εξωτερική σειρήνα (πρέπει να τραβήξω ρεύμα στο μπαλκόνι) και τους αισθητήρες.

Εκανα μια δοκιμή να ανοίξω έναν αισθητήρα για να δω πως αλλάζουν οι μπαταρίες και άρχισε να χτυπάει ο συναγερμός λόγω του tamper alarm.

Είναι δυνατόν να χτυπάει το tamper με τον συναγερμό στο disarm και με το tamper alert κλειστό;

Πως θα μπορώ να αλλάζω τις μπαταρίες; υπάρχει κάτι που δεν κάνω σωστά;

Όταν θα θέλεις να αλλάξεις μπαταρία, θα πρέπει να απενεργοποιήσεις τον αισθητήρα πρώτα από την εφαρμογή σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, The_Judas είπε

Εχω σετάρει τον συναγερμό της chuango και τον έχω στο disarm γιατί δεν έχω εγκαταστήσει ακόμη την εξωτερική σειρήνα (πρέπει να τραβήξω ρεύμα στο μπαλκόνι) και τους αισθητήρες.

Εκανα μια δοκιμή να ανοίξω έναν αισθητήρα για να δω πως αλλάζουν οι μπαταρίες και άρχισε να χτυπάει ο συναγερμός λόγω του tamper alarm.

Είναι δυνατόν να χτυπάει το tamper με τον συναγερμό στο disarm και με το tamper alert κλειστό;

Πως θα μπορώ να αλλάζω τις μπαταρίες; υπάρχει κάτι που δεν κάνω σωστά;

Μπαίνει ο κλέφτης από κάπου κ ξηλώνει τις επαφές. Φυσικά και πρέπει να χτυπήσει. 

Εγώ μόλις χτυπήσει, πατάω unlock και σταματά. Ίσως μπορείς να το βάλεις στο test mode πρώτα ώστε να μην χτυπάει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tuboflo είπε

Όταν θα θέλεις να αλλάξεις μπαταρία, θα πρέπει να απενεργοποιήσεις τον αισθητήρα πρώτα από την εφαρμογή σου.

ευχαριστω.

Το μονο αβολο ηταν με την εγκατασταση της εξωτερικης σειρηνας η οποια δεν εμφανιζεται στην εφαρμογη δυστυχως και δεν απενεργοποιειται.

Στα μειον και οτι για να κανεις αλλαγες ρυθμισεων χρειαζεται να την κατεβασεις και να αλλαξεις τα jumpers.

Θα μπορουσαν να ειχαν επιλογη στο app.

Επισης η σειρηνα του δεν εχει φωτισμο παρα μονο οταν χτυπαει.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

Επισης η σειρηνα του δεν εχει φωτισμο παρα μονο οταν χτυπαει.

Νομίζω ότι φωτίζει κάθε 5 δευτερόλεπτα όταν είναι ο συναγερμός σε arm/home arm. Το έχω δει στη δική μου ( έχω την ηλιακή)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...