Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, fysikos είπε

Επειδη "πιανουν τα χερια μου" σκεφτομαι να το παραγγειλω κ να το αντικαταστησω σε πρωτη φαση αλλα δεν το βρισκω διαθεσιμο στην ελλαδα. Απο την αλλη αν δεν το βρω,να παραγγειλω ξανα την sp6000 ή καποια αλλη; Αξιζει δλδ κατι νεωτερο; Σκεφτομαι να την παραγγειλω να κανω βγαλε βαλε τα καλωδια απο την παλια στην καινουργια ωστε μετα να κανω την κωδικοποίηση απο τον πινακα ελεγχου,γινεται αυτο; Τα ρωτω γιατι το εξοχικό δεν ειναι κ τοσο κοντα για να ερθει τεχνικος

o SP6000 έχει γίνει πλέον SP6000+ , αν είσαι ευχαριστημένος δεν χρειάζεται να πας σε κάποια άλλη έκδοση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οι αισθητήρες κίνησης που τοποθετούνται συνήθως;

Εφόσον θα βάλω σε όλες τις πόρτες αισθητήρα πόρτας, είναι απαραίτητο να υπάρχουν και οι αισθητήρες.

Οι συναγερμοί chuango όπως ο παρακάτω περιέχουν και δική τους εσωτερική σειρήνα;

https://www.e-shop.gr/chuango-lte-400-wifi-4g-lte-smart-home-alarm-system-p-PER.994185

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Οι αισθητήρες κίνησης που τοποθετούνται συνήθως;

Εφόσον θα βάλω σε όλες τις πόρτες αισθητήρα πόρτας, είναι απαραίτητο να υπάρχουν και οι αισθητήρες.

Οι συναγερμοί chuango όπως ο παρακάτω περιέχουν και δική τους εσωτερική σειρήνα;

https://www.e-shop.gr/chuango-lte-400-wifi-4g-lte-smart-home-alarm-system-p-PER.994185

το ερωτημα σου μπορει κ να αντιστραφει.εφοσον βαλεις αισθητηρα κίνησης γιατι να βαλεις και στις πορτες;

θεωρητικα με εναν αισθητηρα κινησης σε καθε δωματιο,χωλ, εισαι καλυμμένος. 

οι chuango εχουν σειρηνα στο πληκτρολόγιο (συνήθως) αλλα βαζεις κ εξτρα στο μπαλκονι πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστό και αυτό, άλλωστε αν σπάσουν π.χ ένα τζάμι αυτό δεν θα το πιάσει ο αισθητήρας της συρόμενης μπαλκονόπόρτας. Το πρόβλημα είναι ότι τα περισσότερα σετ της chuango έχουν μέσα έτοιμους αισθητήρες πόρτας που θα αγοραστούν τζάμπα και άδικα.

Το 4g είναι απαραίτητο ή κάνω την δουλειά μου και με wifi;

Το πληκτρολόγιο τι επιπλέον μου παρέχει εφόσον ο συναγερμός είναι smart και γίνεται disarm από το σύστημα ή με το τηλεχειριστήριο;

Στο εξωτερικό οι chuango κυκλοφορούν με άλλο όνομα; δεν έχω βρει σε πολλές ιστοσελίδες ανταλλακτικά..

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, The_Judas είπε

Σωστό και αυτό, άλλωστε αν σπάσουν π.χ ένα τζάμι αυτό δεν θα το πιάσει ο αισθητήρας της συρόμενης μπαλκονόπόρτας. Το πρόβλημα είναι ότι τα περισσότερα σετ της chuango έχουν μέσα έτοιμους αισθητήρες πόρτας που θα αγοραστούν τζάμπα και άδικα.

Το 4g είναι απαραίτητο ή κάνω την δουλειά μου και με wifi;

Το πληκτρολόγιο τι επιπλέον μου παρέχει εφόσον ο συναγερμός είναι smart και γίνεται disarm από το σύστημα ή με το τηλεχειριστήριο;

Στο εξωτερικό οι chuango κυκλοφορούν με άλλο όνομα; δεν έχω βρει σε πολλές ιστοσελίδες ανταλλακτικά..

Βάζεις και δεύτερο αισθητήρα κραδασμών ή και θραύσης Κρυστάλλων 

 

το πληκτρολόγιο το χρειάζεσαι για τοπική αφόπλιση σε περίπτωση που δεν υπάρχει Ίντερνετ ή έχει πεσει το cloud

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/8/2024 στις 3:47 ΜΜ, The_Judas είπε

Οι αισθητήρες κίνησης που τοποθετούνται συνήθως;

Εφόσον θα βάλω σε όλες τις πόρτες αισθητήρα πόρτας, είναι απαραίτητο να υπάρχουν και οι αισθητήρες.

Οι συναγερμοί chuango όπως ο παρακάτω περιέχουν και δική τους εσωτερική σειρήνα;

https://www.e-shop.gr/chuango-lte-400-wifi-4g-lte-smart-home-alarm-system-p-PER.994185

Οι chuango έχουν εσωτερική, εξωτερική σειρήνα και ένα κάρο άλλα αξεσουάρ σε ιδιαίτερα καλές τιμές.

Απλά κ σύντομα. Αν θες πολλούς αισθητήρες, τότε μια χαρα οικονομική λύση ειναι οι Chuango και δουλεουν. Αν δεν θες πολλά αξεσουάρ, πάρε Ajax starter pack με καπου 250€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Οι chuango έχουν εσωτερική, εξωτερική σειρήνα και ένα κάρο άλλα αξεσουάρ σε ιδιαίτερα καλές τιμές.

Απλά κ σύντομα. Αν θες πολλούς αισθητήρες, τότε μια χαρα οικονομική λύση ειναι οι Chuango και δουλεουν. Αν δεν θες πολλά αξεσουάρ, πάρε Ajax starter pack με καπου 250€

Εκεί κατέληξα, πήρα ένα chuango wifi -LTE με αρκετούς αισθητήρες κίνησης (+2 για πορτες που είχε το πακέτο) για να καλύψουν πλήρως τον χώρο.

Θα τα σετάρω και μετά θα δω τι επιπλέον χρειάζομαι. Δεν πήρα μόνο εξωτερική σειρήνα και πληκτρολόγιο, αυτά θα τα δω αφού δοκιμάσω το σύστημα πως δουλεύει.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία κ καλά απλά εχετε κατά νου ότι αυτά τα chuango κλπ είναι toy grade και όχι «κανονικοί συναγερμοί». Έχω πετάξει κ εγώ παρόμοια λεφτά στο παρελθον κ δε το ξανακάνω. Καλύτερα ένα φτωχότερο σε αισθητητες επωνυμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, paylidis είπε

Ωραία κ καλά απλά εχετε κατά νου ότι αυτά τα chuango κλπ είναι toy grade και όχι «κανονικοί συναγερμοί». Έχω πετάξει κ εγώ παρόμοια λεφτά στο παρελθον κ δε το ξανακάνω. Καλύτερα ένα φτωχότερο σε αισθητητες επωνυμο

Κοίταξε. Αν είναι να χτυπήσει η σειρήνα αν μπει κάποιος, θα χτυπήσει. Κατά 90% θα σε ειδοποιήσει κ η εφαρμογή. Ε μέχρι εκεί. Τη δουλειά του θα την κάνει. Για διαμέρισμα και σε σύγκριση με το τίποτα, μια χαρά ειναι.  

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

Εκεί κατέληξα, πήρα ένα chuango wifi -LTE με αρκετούς αισθητήρες κίνησης (+2 για πορτες που είχε το πακέτο) για να καλύψουν πλήρως τον χώρο.

Θα τα σετάρω και μετά θα δω τι επιπλέον χρειάζομαι. Δεν πήρα μόνο εξωτερική σειρήνα και πληκτρολόγιο, αυτά θα τα δω αφού δοκιμάσω το σύστημα πως δουλεύει.

Λογικά τον H4-LTE πήρες. Δεν τον έχω δουλέψει. Να μας πεις πως πήγε. 

Εξωτερική σειρήνα χρειάζεσαι όπως και σε εσωτερική. Πληκτρολόγιο σε καμία περίπτωση. 

https://www.e-shop.gr/chuango-safehome-ws-105-indoor-wireless-siren-p-PER.992228?

https://www.e-shop.gr/chuango-ws-280-wireless-outdoor-strobe-siren-p-PER.992584?

Την κεντρική μονάδα, την αποκλείεις απο το να χτυπάει. Αν μπει κλέφτης να μην την βρει και την σπάσει κατευθείαν. 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα πρόχειρο Video από τον Chuango OV-300 για να δείτε το response time για σειρήνα αλλά και apllication για να σας ενημερώσει μέσω διαδικτύου. Ο χρόνος είναι 1-2 δευτερόλεπτα.

Ο συναγερμός κυκλοφορεί με νέο κωδικό (OV06) και άλλο app πλέον  

Συναγερμός https://www.chuango.com/products/SmartHomeAlarms/OV-300.html

Εσωτερική Σειρήνα https://www.chuango.com/products/accessories/WS-105.html

Αισθητήρας πόρτας https://www.chuango.com/products/intruderdetectors/DWC-102.html

https://youtube.com/shorts/sMj2NjYXlk4?si=mvqRZ81qlclzYD5-

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

 

Ο συναγερμός κυκλοφορεί με νέο κωδικό (OV06) και άλλο app πλέον  

 

Αυτό δεν το ήξερα... δεν είναι μάλλον καλό το ότι πήρα το παλιό app. Ελπίζω να παραμείνει το support στο παλιό.

Το tuya το χρησιμοποιούσα ήδη για διάφορες smart συσκευές... σίγουρα προτιμότερη λύση σε σχέση με ένα custom.

και έσπαγα το κεφάλι μου τόσες μέρες να καταλάβω τι διαφορά έχουν τα συστήματα ενώ μοιάζουν ολόιδια.

Το θετικό με το LTE400 βέβαια είναι ότι παίρνει επαναφορτιζόμενη 18650 ενώ τα άλλα λένε ότι παίρνουν αλκαλικές.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, The_Judas είπε

Αυτό δεν το ήξερα... δεν είναι μάλλον καλό το ότι πήρα το παλιό app. Ελπίζω να παραμείνει το support στο παλιό.

Το tuya το χρησιμοποιούσα ήδη για διάφορες smart συσκευές...

Προς το παρόν δουλεύει μια χαρά πάντως το DreamCatcher. Είναι εταιρεία της Chuango που την έφτιαξε το 2016.

Ενδεχομένως να το γυρνάει στην Tuya ώστε να μην πληρώνει development, σε εφαρμογές που ήδη υπάρχουν. Αν επέλεγα τώρα, θα επέλεγα με Tuya χωρίς να σημαίνει πως είναι 100% σίγουρο ότι θα είναι καλύτερα. 

image.png.427fd830d28d6cd19ca6f1e5baa75a48.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/8/2024 στις 4:35 ΜΜ, fysikos είπε

το ερωτημα σου μπορει κ να αντιστραφει.εφοσον βαλεις αισθητηρα κίνησης γιατι να βαλεις και στις πορτες;

θεωρητικα με εναν αισθητηρα κινησης σε καθε δωματιο,χωλ, εισαι καλυμμένος. 


 

 

Στις 10/8/2024 στις 3:47 ΜΜ, The_Judas είπε

Οι αισθητήρες κίνησης που τοποθετούνται συνήθως;

Εφόσον θα βάλω σε όλες τις πόρτες αισθητήρα πόρτας, είναι απαραίτητο να υπάρχουν και οι αισθητήρες.

Οι συναγερμοί chuango όπως ο παρακάτω περιέχουν και δική τους εσωτερική σειρήνα;

Βαζεις και τα 2 οταν εισαι εξω ανοιγεις και τα 2 και οταν εισαι μεσα το βραδυ ανοιγεις μονο τις επαφες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο εσωτερικός συναγερμός πάντως κάνει πολύ φασαρία και ίσως να αρκεί για σπίτι 80τ.μ.... για να με καλύψει ώστε να μην χρειαστεί να τραβήξω ρεύμα στο μπαλκόνι.

2 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Προς το παρόν δουλεύει μια χαρά πάντως το DreamCatcher. Είναι εταιρεία της Chuango που την έφτιαξε το 2016.

Ενδεχομένως να το γυρνάει στην Tuya ώστε να μην πληρώνει development, σε εφαρμογές που ήδη υπάρχουν. Αν επέλεγα τώρα, θα επέλεγα με Tuya χωρίς να σημαίνει πως είναι 100% σίγουρο ότι θα είναι καλύτερα. 

image.png.427fd830d28d6cd19ca6f1e5baa75a48.png

https://www.chuango.com/products/SmartHomeAlarms/LTE-400.html

το συγκεκριμένο βέβαια σε LTE έκδοση είναι σχετικά νέο και υπάρχει μόνο με την εφαρμογή dreamcatcher...δεν έχει βγάλει νέα έκδοση.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα!

Έχω στο σπίτι συναγερμό της Nova,που όμως δεν έχει ούτε κάρτα sim αλλά ούτε και wifi για σύνδεση με εφαρμογή στο κινητό.

Τώρα είναι να αλλάξω μπαταρία αυτές τις μέρες και λέω να πάω σε άλλη μάρκα αν και δεν είχα ποτέ προβλήματα με αυτόν.

Φαντάζομαι θα χρειαστώ πληκτρολόγιο,πίνακα και εξωτερική σειρήνα;Καλά τα λέω;

Έχει να προτείνει κάποιος κάποια μάρκα και μοντέλο με wifi και sim;Κι αν ξέρετε κι εγκατάσταση με σώσατε.

Διάβασα αρκετά εδώ μέσα αλλά πιο πολύ μπερδεύτηκα παρά βοηθήθηκα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...