Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, thephotoshoped είπε

Έτσι ακριβώς ! Έφτασα σε σημείο να μην τον εμπιστεύομαι καν .. άπειρα false alarms και για τον σκύλο μου . Αφού έλεγα θα μπει κλέφτης και θα πατάω σιγαση γιατί βαρέθηκα .
 Κανενα after sales support από προμηθευτή . 

υπο προυποθεσεις ειναι καλοι ή εστω αποδεκτοι... εγω εχω καποιες Χ απαιτησεις, το ειδαν το συστημα 3 τεχνικοι (ο ενας της αντιπροσωπείας που πηρε και 124€) και τα εβρισκαν ολα καλα, του; ζητησα χαρτι ορθης λειτουργίας και εκαναν τις παπιες... για εμενα για τα σκουπιδια ειναι χωρις δευτερη κουβεντα...

1 ώρα πριν, thephotoshoped είπε


Να σε ρωτήσω οι caddx έχουν τη δυνατότητα να στέλνουν ειδοποιήσεις στο κινητό ; 

ναι κανονικά, και εχουν ενσωματωμενη στο κεντρο την πλακετα ΙΡ, οχι σα περιφερειακό... Για εμενα οτι πιο αξιοπιστο υπαρχει, στα 5 χρονια που χρησιμοποιώ ενα συστημα 15 χρονων μονο μια φορα εχει δωσει false alarm και αυτο λόγω παρατεταμμενης διακοπης (οποτε οχι κ τοσο false, μιας κ αδειαζε η μπαταρια, οποτε κ ειναι σεταρισμενο να δωσει συναγερμο). Αν αυριο το πρωι εβαζα συναγερμο θα ηταν ασυζητητι caddx 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 hours ago, paylidis said:

υπο προυποθεσεις ειναι καλοι ή εστω αποδεκτοι... εγω εχω καποιες Χ απαιτησεις, το ειδαν το συστημα 3 τεχνικοι (ο ενας της αντιπροσωπείας που πηρε και 124€) και τα εβρισκαν ολα καλα, του; ζητησα χαρτι ορθης λειτουργίας και εκαναν τις παπιες... για εμενα για τα σκουπιδια ειναι χωρις δευτερη κουβεντα...

ναι κανονικά, και εχουν ενσωματωμενη στο κεντρο την πλακετα ΙΡ, οχι σα περιφερειακό... Για εμενα οτι πιο αξιοπιστο υπαρχει, στα 5 χρονια που χρησιμοποιώ ενα συστημα 15 χρονων μονο μια φορα εχει δωσει false alarm και αυτο λόγω παρατεταμμενης διακοπης (οποτε οχι κ τοσο false, μιας κ αδειαζε η μπαταρια, οποτε κ ειναι σεταρισμενο να δωσει συναγερμο). Αν αυριο το πρωι εβαζα συναγερμο θα ηταν ασυζητητι caddx 

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Από εγκατάσταση μπορώ να απευθυνθώ σε επίσημη αντιπροσωπεία; Για Θεσσαλονίκη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο γενικός κανόνας πάντως είναι πως για τους ψευδείς συναγερμούς ευθύνεται η εγκατάσταση και όχι το υλικό.
Για τον Ajax τώρα δείτε και το alarm confirmation.

 

Επεξ/σία από kifinas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, thephotoshoped είπε

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Από εγκατάσταση μπορώ να απευθυνθώ σε επίσημη αντιπροσωπεία; Για Θεσσαλονίκη. 

Δεν έχει άμεσα υπαλλήλους τεχνικούς η αντιπροσωπεία αλλά συνεργάτες… άλλους άμεσα συνεργαζόμενους και άλλους εμεσα… κάνε έρευνα αγοράς, δες τι θέλεις και επέλεξε τον σωστότερο τεχνικό (γιατί το φθηνό πολλές φορές μπορεί να βγει ακριβότερο) 

2 ώρες πριν, kifinas είπε

Ο γενικός κανόνας πάντως είναι πως για τους ψευδείς συναγερμούς ευθύνεται η εγκατάσταση και όχι το υλικό.
Για τον Ajax τώρα δείτε και το alarm confirmation.

 

Όλοι κατέληξαν ότι ήταν μια χαρά το σύστημα και προσπαθούσαν να μας βγάλουν τρελούς ότι όντως γινόταν εισβολή.. θεωρητικα αυτά τα έλεγξαν. Μόνο ένας είπε να αλλάξουμε υλικό αλλά προφανώς ήταν ασύμφορο κ απλά καταλήξαμε να βγαλουμε σε μόνιμο bypass τις προβληματικές ζώνες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μετα απο καιτιγιδα η εικονα του paradox sp6000 ειναι αυτη της φωτο. Εχει καποιος παρομοιο συναγερμο να μου πει τα στοιχεια των varistor να τα αντικαταστησω;. ευχαριστώ πολύ 20240805_1754012.jpg.7bad0cb6a7d4072adb5e813bf74e960f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, fysikos είπε

Μετα απο καιτιγιδα η εικονα του paradox sp6000 ειναι αυτη της φωτο. Εχει καποιος παρομοιο συναγερμο να μου πει τα στοιχεια των varistor να τα αντικαταστησω;. ευχαριστώ πολύ 20240805_1754012.jpg.7bad0cb6a7d4072adb5e813bf74e960f.jpg

Δυστηχώς πας για αντικατάσταση της πλακέτας για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Όσο και να σε προστατεύσει από κρουστικά ρεύματα δεν ξέρεις τι έχει περάσει προς τα μέσα…  στον SP5500 ο κωδικός του είναι: 14D271K

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.pixelpro.gr/product/security-alarms/alarm-smart-system-pgst-pg-107-d-tuya-smart-home

κατι σαν αυτο αξιζει για να υπαρχει ενα basic συστημα;

αισθητηρες κινησης πως να υπολογισω ποσους χρειαζομαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Έχω συναγερμό Paradox και θέλω να προσθέσω wifi. Παραθέτω φωτογραφίες για να μου πείτε ποιο module πρέπει να προσθέσω (υποθέτω το IP150+ αλλά φοβάμαι μην κάνω κάποιο λάθος) και αν το έχει κάνει κάποιος και αν είναι εύκολη διαδικασία. Ευχαριστώ.

0-02-05-0a922734e66aed0620ff6e234fbfe01725d163d05573d02d59e129f1bb178994_a1f0de9ebbdc46f6.jpg

0-02-05-5042d954036d7333f84c7cbccaaaa4b8b98b06dc70034d08fb8e69ff97e6a394_a624bdf7c6b88c61.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, d_gkal είπε

Σε νέο σπίτι με προεγκατασταση (καλώδια) τι σύστημα να βάλω; 

Satel caddx 

 

8 ώρες πριν, tasosrap είπε

Καλημέρα. Έχω συναγερμό Paradox και θέλω να προσθέσω wifi. Παραθέτω φωτογραφίες για να μου πείτε ποιο module πρέπει να προσθέσω (υποθέτω το IP150+ αλλά φοβάμαι μην κάνω κάποιο λάθος) και αν το έχει κάνει κάποιος και αν είναι εύκολη διαδικασία. Ευχαριστώ.

0-02-05-0a922734e66aed0620ff6e234fbfe01725d163d05573d02d59e129f1bb178994_a1f0de9ebbdc46f6.jpg

0-02-05-5042d954036d7333f84c7cbccaaaa4b8b98b06dc70034d08fb8e69ff97e6a394_a624bdf7c6b88c61.jpg

Προτείνω να πας σε trikdis με Ethernet και διαχείριση μέσω της εφαρμογής Protegus 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/8/2024 στις 2:48 ΜΜ, ss42ss είπε

Δυστηχώς πας για αντικατάσταση της πλακέτας για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Όσο και να σε προστατεύσει από κρουστικά ρεύματα δεν ξέρεις τι έχει περάσει προς τα μέσα…  στον SP5500 ο κωδικός του είναι: 14D271K

Επειδη "πιανουν τα χερια μου" σκεφτομαι να το παραγγειλω κ να το αντικαταστησω σε πρωτη φαση αλλα δεν το βρισκω διαθεσιμο στην ελλαδα. Απο την αλλη αν δεν το βρω,να παραγγειλω ξανα την sp6000 ή καποια αλλη; Αξιζει δλδ κατι νεωτερο; Σκεφτομαι να την παραγγειλω να κανω βγαλε βαλε τα καλωδια απο την παλια στην καινουργια ωστε μετα να κανω την κωδικοποίηση απο τον πινακα ελεγχου,γινεται αυτο; Τα ρωτω γιατι το εξοχικό δεν ειναι κ τοσο κοντα για να ερθει τεχνικος

Επεξ/σία από fysikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/7/2024 στις 12:26 ΠΜ, thephotoshoped είπε

Διότι σε λιγότερο από 2 χρόνια είχα πολλά false alarms , 2 παγίδες οι οποίες βγήκαν εκτός χωρίς να επισκευάζονται και 1 χαλασμένο κοντρόλ . 
Για αυτό προτιμώ το ενσύρματο . 

 

Στις 14/7/2024 στις 12:37 ΜΜ, paylidis είπε

Μια από τα ίδια με τον αζαξ. Ούτε να τους βλέπω. Πάνω από 10 βραδιά με ξύπνησε άνευ λόγου για false alarm σε επαγγελματικο χώρο, στο τέλος έκλεισα τις ειδοποιήσεις. Α κ φυσικά 5 από τις 30 παγιδες οφφ στη τριετία-τετραετία, ο εγκαταστατης κ η αντιπροσωπεία σφύριζαν ανέμελα. Σε νιώθω απόλυτα μιλάμε!

Περίεργα πράγματα. 

Τα False Alarms ήταν σε αισθητήρες κίνησης ή μαγνητικούς ?

Οι παγίδες τι έπαθαν?!!! Ήταν μαγνητικές??

*εχω κινεζιά, Chuango σε 4 σπίτια και δουλεύουν υποδειγματικά 5 χρόνια τώρα. Τίποτα δεν έχει χαλάσει! Και τώρα σκεφτόμουν να δώσω 1000€+ για Ajax για ενα σπίτι, με την υπόθεση ότι θα ήταν καλύτεροι των Chuango που είναι και 70% φθηνότεροι στα πάντα....

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

 

Περίεργα πράγματα. 

Τα False Alarms ήταν σε αισθητήρες κίνησης ή μαγνητικούς ?

Οι παγίδες τι έπαθαν?!!! Ήταν μαγνητικές??

*εχω κινεζιά, Chuango σε 4 σπίτια και δουλεύουν υποδειγματικά 5 χρόνια τώρα. Τίποτα δεν έχει χαλάσει! Και τώρα σκεφτόμουν να δώσω 1000€+ για Ajax για ενα σπίτι, με την υπόθεση ότι θα ήταν καλύτεροι των Chuango που είναι και 70% φθηνότεροι στα πάντα....

Μονο αισθητήρες κίνησης είχα εγώ. Τρατζικ κατασταση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...