Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε σπίτι με προεγκατασταση (καλωδίωση ) τι προτείνετε να βάλω; 

Θα μιλήσω με εγκατάσταση αλλά να έχω μια ιδέα τι υπάρχει στην αγορα

Υπάρχουν αναμονες(καλώδια) στα παράθυρα/μπαλκονόπορτες για "κουρτίνες"(τι είναι αυτο;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, Petros Electron said:

Η αλλαζεις ολο το κεντρο και το πληκτρολογιο με αλλης *σοβαρης εταιριας και τελειώνει το θεμα.
Εφόσον θελεις τοσο πολυ να εχεις διαχ/ση απο το ιντερνετ (κατ'εμε περιττό) ουτε εγω που ημουν εγ/της δεν το εχω κανει στον πινάκα μου, που θα μπορούσα ευκολα καθοτι εχω τις γνώσεις. Ισως επειδη ειμαι της παλαιας σχολης και μου αρκει ενα κεντρο και μια συνδεση στο ΚΛΣ. Δεν εχω αλλωστε και κανεναν θησαυρο εδω περα για να ερθουν να τον παρουν..

Με ενδιαφερει η αποψη σου. Και ο εγκαταστατης που μου εβαλε το συναγερμο, ειναι της παλαιας σχολης.

Γι'αυτο δεν εβαλα καμερουλες και μπιμπλικια. Και ασχοληθηκε να τρυπησει εσωτερικα ολους τους τοιχους και εβαλε ενσυρματο σε ολο το σπιτι. Ειλικρινα ειδα τη δουλεια του και την εκτιμω.

Δεν εχω καμια τρελα με το νετ. Και ουτε κι εγω εχω κανενα θησαυρο να κρυψω. Αλλα ομως να σου πω τι με αγχωνει;

Να δεχτω κληση απο το συναγερμο, για οποιονδηποτε λογο, και να μην μπορω να τον απενεργοποιησω.

Θα μου πεις, αυτο σε αγχωνει; Αν σε κλεβουν, αυτο σε αγχωνει;

Αν ομως για καποιο λογο ειναι false alarm; Αν εγω ειμαι 200χλμ μακρια; Και τι αλλαζει;

Ειδα πως απο το κινητο καλεις το σταθερο του σπιτιου και καλεις τον κωδικο για να κανεις disarm, και αγχωθηκα. Αλλοτε σαν  να μην επιανε και κατι τετοιο. Ο ιδιος ο εγκαταστατης το παλεψε δυο-τρεις φορες μπροστα μου μεχρι να το πετυχει....

Δεν θελω να γινει καμια στραβη, να σηκωσουν οι σειρηνες ολη τη γειτονια στο ποδι, εγω να ειμαι μακρια=αρα να μην μπορω να φτασω στο σπιτι για να κανω disarm απο το πληκτρολογιο, και να γινεται χαμος επ'αοριστον - να αφησω ιστορια ή να φαω και καμια καταγγελια γειτονα που χαλασα τον τοπο με τον συναγερμο μου....

Ενω αν ειχα την εφαρμογη, θα πατουσα ενα κουμπι στο κινητο και τελος. Arm-disarm.

 

10 hours ago, vasilllis said:

Σωστα.Οχι αυτη που εχει βγαλει δεν βλεπω να τον υποστηριζει.Μου φαινεται σαν η εταιρεια να τον πηγαινει προς καταργηση.

 

Ευχαριστω που το κοιταξες.

Bad news....που η crow στην εφαρμογη της δεν υποστηριζει τον crow runner.

Κακη εντυπωση μου κανει επισης, που εστειλα mail στα κεντρικα της εταιριας (ισραηλ) στα αγγλικα, δεν πηρα καν απαντηση...

:(

Χωρις επιλογη, για νετ λοιπον, ουτε τα στοιχειωδη;

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mindreader είπε

Να δεχτω κληση απο το συναγερμο, για οποιονδηποτε λογο, και να μην μπορω να τον απενεργοποιησω.

Θα μου πεις, αυτο σε αγχωνει; Αν σε κλεβουν, αυτο σε αγχωνει;

Αν ομως για καποιο λογο ειναι false alarm; Αν εγω ειμαι 200χλμ μακρια; Και τι αλλαζει;

Ο συναγερμός (όπως και καθε συναγερμός) έχει τις εξής ιδιότητες:

1) Σε περίπτωση ενεργοποίησης από κάποιον αισθητήρα ξεκινάει και χτυπάει η εξ/εσ σειρηνα και ξεκινάει η επικοινωνία με τον εξω κόσμο (οποία και αν ειναι αυτη, ΚΛΣ, τηλεφωνητής κτλπ). Ο πινάκας εχει ρυθμιστεί σε Χ χρόνο (συνήθως ειναι 3 με 5 λεπτα) να σταματήσει την σειρήνα και να παραμείνει οπλισμένος και σε κατάσταση αναμονής και πάλι. Όποτε δεν χτυπάει η σειρήνα forever εκτός αν υπάρξει νεο συμβαν απο τον ιδιο η άλλο αισθητήρα ο κύκλος αυτός ξανα-ξεκιναει.
2) Οι περισσότερες εξ. σειρηνες της αγορας εχουν jumper που ορίζεις τον χρόνο που θα χτυπάνε, αν αυτο εχει ενεργοποιηθεί πχ στα 5 λεπτά η εξ. σειρήνα σταματάει να χτυπαει ανεξαρτήτως τι εντολη θα στειλει ο πινάκας για την ενεργοποίηση της, *λειτουργιά follow trigger η οχι.
3) Αυτόματη απομόνωση ζώνης(ων), μετα απο ΧΧ ενεργοποιήσεις.
Ας πάρουμε ενα πιθανό σεναριο:
Λείπεις απο το σπιτι  και χτυπαει ο συναγερμος. Ξεκιναει λοιπον ο κύκλος των 3-5 λεπτων της ενεργοποίησης των σειρήνων. Εχει χαλασει ενα ρανταρ και δινει ψευδη συναγερμό. Το ρανταρ ενεργοποιεί και παλι τον συναγερμό και ο νεος κύκλος ξανα-ξεκιναει
Τι γίνεται εδω:
Οι περισσότεροι συναγερμοι της αγορας εχουν μια λειτουργία που ονομάζεται αυτόματη απομόνωση ζωνών. Πως λειτουργεί αυτο:
Αν μια ίδια ζωνη (* η μια ομαδα απο ζώνες) δώσει πχ 3 φόρες συναγερμό στον ίδιο κυκλο όπλισης τοτε ο συναγερμός την 4η φορα αυτόματα θα την κανει by-pass αυτη την ζωνη(ες) και θα κρατήσει ομως τις υπόλοιπες ενεργές για ενα νεο συμβαν.
Οποτε οπως και να εχει με τον εναν η με τον αλλο τρόπο δεν θα χτυπάει η σειρήνα forever οποτε δεν χρειαζεται να αγχώνεσαι.
Ο κυκλος αυτος μιδενιζεται απο την αρχη καθε φορα που αφοπλιζεις τον πινακα και θα ξεκινησει παλι απο την νεα οπλιση.
Αν εχει μπει όντως κλέφτης τοτε αυτος θα κινείτε μεσα στον χώρο και θα τον "πιάνουν" και οι υπόλοιποι αισθητήρες. Οποτε εκει θα καταλαβεις οτι κατι σοβαρο παιζει.
Επισης απο το ΚΛΣ βλεπουν ακριβως ποια ζωνη και ποτε ενεργοποίησε τον συναγερμό, οποτε απο εκει μπορεις να καταλάβεις αν ειναι πραγματικο η οχι συμβάν γιατι θα εχεις ενεργοποίηση 2 και περισσοτέρων ζωνών..
Μιλα με τον εγ/τη σου και ρώτησε τον αν εχει ενεργοποιήσει την λειτουργία αυτη (αυτόματη απομόνωση ζωνών ονομάζεται). Δεν γνωριζω αν ο runner εχει αυτη την λειτουργεια, πιθανον να την εχει, δεν ειχα ασχοληθεί με αυτον τον πινακα. Σε κεντρα bosch και PARADOX πάντως υπάρχει και την ενεργοποιούσα.
Εγω παντα την ενεργοποιούσα στις 3 φόρες για κάθε ζωνη = 4η φορα θα εχει γινει bypass της ζωνης αυτοματα. Μπορει να ρυθμιστεί στις ποσες φορες. Πχ σε εξ ρανταρ μπορει να μπει στις 2 φόρες.
Οτι αφορα την εξ. σειρήνα. Σε χώρους που βρίσκονται σε περιοχές στον ιστο της πολης (πυκνοκατοικημένες) ο χρονος που θα χτυπάει πρέπει να ειναι 3 λεπτά και λιγοτερος, πχ εγω το οριζα στα 2 ακόμα και στο 1 λεπτο. Σε χώρους που ειναι ποιο απόμεροι ο χρόνος αυτος μπορεί να ειναι 5 λεπτα.

Οταν ακους να χτυπάνε σειρηνες forever αυτες ειναι απο διακοπή ρεύματος οπου η μπαταριά του κέντρου δεν μπορει πλεον να κρατήσει τον πινακα σε λειτουργεια (γιατι η μπαταριά επρεπε να εχει αλλαχθει αλλα δεν εχει), οποτε η εξ. σειρήνα "χανει" της τροφοδοσία της απο τον πινάκα, και το "βλεπει" σαν παραβίαση και χτυπάει οσο κρατάει η μπαταριά της, (που συνήθως αυτη ειναι σε ποιο καλη κατασταση απο την μπαταρια του πινάκα). Και παλι ομως αν εχει οριστεί στα 5 λεπτα απο την πλακετα της σειρήνας να σταματήσει, η σειρήνα θα σταματήσει με την ληξη του χρόνου αυτου.
Δες την φωτο απο μια διαδεδομένη σειρήνα της αγοράς την Bs-1 που βγαίνει και σε κλώνους απο πολλες κινεζο-εταιριες.
Siren alarm period, οπου FT, ακολουθει τον πινακα, και TMR στα 3 λεπτα θα σταματήσει ανεξαρτήτως τι εντολή θα πάρει ή θα συνεχίσει να παίρνει από τον πινακα.
Παρακάτω στην επομενη φωτο, απο το manual της εγ/σης πως λειτουργει η απωμονωση ζωνων σε εναν πινακα της Bosch. (παραδειγμα).

Ελπίζω να σου έλυσα τις απορίες.

Screenshot from 2024-05-23 10-53-02.png

Screenshot from 2024-05-23 11-00-18.png

Screenshot from 2024-05-23 11-03-44.png

21 ώρες πριν, alexx είπε

Καλησπέρα, έχω τον veritas r8 (έτσι γράφει το πληκτρολόγιο η μονάδα δεν ξέρω αν είναι αυτή) με τηλεφωνητή. Μπορώ να του προσθέσω κάποια έξυπνη λειτουργία όπως ειδοποίηση με μέιλ , όπλιση αφ' όπλιση απομάκρυνσμενα κτλ

Μονο SMS module μπορει να παρει και να στελνει sms σε προκαθορισμένους αριθμούς. Δες το παρακατω:
https://securitysupplier.co.uk/texecom-r8-sms-module-958-p.asp

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, d_gkal είπε

Σε σπίτι με προεγκατασταση (καλωδίωση ) τι προτείνετε να βάλω; 

Θα μιλήσω με εγκατάσταση αλλά να έχω μια ιδέα τι υπάρχει στην αγορα

Υπάρχουν αναμονες(καλώδια) στα παράθυρα/μπαλκονόπορτες για "κουρτίνες"(τι είναι αυτο;)

Caddx, Ajax fibra(μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το απλό hub με multitrasmiter 18z), teletek, sigma,

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, vasilllis said:

Προφανως δεν εχεις μπει σε πολλα σπιτια να δεις πως ειναι κατασκευασμενα.

 

Αμα είναι χειμαδιό το σπίτι, περνάς κανάλια και πάει μια χαρά η δουλειά. Όσο για τον θησαυρό, έχω μέσα οικογένεια και θέλω να έχω 30" ευκαιρία. Αυτό ζητάω από ένα συναγερμό όταν είμαι μέσα.

Όταν είμαι έξω και βαρέσει, στα @@ ας πάρουν τα πάντα αλλά τις περισσότερες φορές που βαράει ενώ λείπεις είναι ψευδοσυναγερμός και οι γείτονες υποφέρουν μέχρι να πάει κάποιος να τον κλείσει, βρε κουτό.

On 22/05/2024 at 10:16, _^ThEo^_ said:

Καλημέρα, έχω συναγερμό paradox και θα ήθελα να μου έρχεται στο κινητό ειδοποίηση ή email αν χτυπήσει ο συναγερμός ή αν ανοίξει κάποια επαφή που επιλέξω. Υπάρχει κάποιο wifi module (ή και ethernet) που συνδέεται με τον paradox και κάνει αυτο που θέλω; Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο και με raspberry; Το έχει κάνει κάποιος;

πάρε ένα trikdis, μου το σύστησαν εδω μέσα και σώθηκα

4 hours ago, Petros Electron said:

Ο συναγερμός (όπως και καθε συναγερμός) έχει τις εξής ιδιότητες:

1) Σε περίπτωση ενεργοποίησης από κάποιον αισθητήρα ξεκινάει και χτυπάει η εξ/εσ σειρηνα και ξεκινάει η επικοινωνία με τον εξω κόσμο (οποία και αν ειναι αυτη, ΚΛΣ, τηλεφωνητής κτλπ). Ο πινάκας εχει ρυθμιστεί σε Χ χρόνο (συνήθως ειναι 3 με 5 λεπτα) να σταματήσει την σειρήνα και να παραμείνει οπλισμένος και σε κατάσταση αναμονής και πάλι. Όποτε δεν χτυπάει η σειρήνα forever εκτός αν υπάρξει νεο συμβαν απο τον ιδιο η άλλο αισθητήρα ο κύκλος αυτός ξανα-ξεκιναει.
2) Οι περισσότερες εξ. σειρηνες της αγορας εχουν jumper που ορίζεις τον χρόνο που θα χτυπάνε, αν αυτο εχει ενεργοποιηθεί πχ στα 5 λεπτά η εξ. σειρήνα σταματάει να χτυπαει ανεξαρτήτως τι εντολη θα στειλει ο πινάκας για την ενεργοποίηση της, *λειτουργιά follow trigger η οχι.
3) Αυτόματη απομόνωση ζώνης(ων), μετα απο ΧΧ ενεργοποιήσεις.
Ας πάρουμε ενα πιθανό σεναριο:
Λείπεις απο το σπιτι  και χτυπαει ο συναγερμος. Ξεκιναει λοιπον ο κύκλος των 3-5 λεπτων της ενεργοποίησης των σειρήνων. Εχει χαλασει ενα ρανταρ και δινει ψευδη συναγερμό. Το ρανταρ ενεργοποιεί και παλι τον συναγερμό και ο νεος κύκλος ξανα-ξεκιναει
Τι γίνεται εδω:
Οι περισσότεροι συναγερμοι της αγορας εχουν μια λειτουργία που ονομάζεται αυτόματη απομόνωση ζωνών. Πως λειτουργεί αυτο:
Αν μια ίδια ζωνη (* η μια ομαδα απο ζώνες) δώσει πχ 3 φόρες συναγερμό στον ίδιο κυκλο όπλισης τοτε ο συναγερμός την 4η φορα αυτόματα θα την κανει by-pass αυτη την ζωνη(ες) και θα κρατήσει ομως τις υπόλοιπες ενεργές για ενα νεο συμβαν.
Οποτε οπως και να εχει με τον εναν η με τον αλλο τρόπο δεν θα χτυπάει η σειρήνα forever οποτε δεν χρειαζεται να αγχώνεσαι.
Ο κυκλος αυτος μιδενιζεται απο την αρχη καθε φορα που αφοπλιζεις τον πινακα και θα ξεκινησει παλι απο την νεα οπλιση.
Αν εχει μπει όντως κλέφτης τοτε αυτος θα κινείτε μεσα στον χώρο και θα τον "πιάνουν" και οι υπόλοιποι αισθητήρες. Οποτε εκει θα καταλαβεις οτι κατι σοβαρο παιζει.
Επισης απο το ΚΛΣ βλεπουν ακριβως ποια ζωνη και ποτε ενεργοποίησε τον συναγερμό, οποτε απο εκει μπορεις να καταλάβεις αν ειναι πραγματικο η οχι συμβάν γιατι θα εχεις ενεργοποίηση 2 και περισσοτέρων ζωνών..
Μιλα με τον εγ/τη σου και ρώτησε τον αν εχει ενεργοποιήσει την λειτουργία αυτη (αυτόματη απομόνωση ζωνών ονομάζεται). Δεν γνωριζω αν ο runner εχει αυτη την λειτουργεια, πιθανον να την εχει, δεν ειχα ασχοληθεί με αυτον τον πινακα. Σε κεντρα bosch και PARADOX πάντως υπάρχει και την ενεργοποιούσα.
Εγω παντα την ενεργοποιούσα στις 3 φόρες για κάθε ζωνη = 4η φορα θα εχει γινει bypass της ζωνης αυτοματα. Μπορει να ρυθμιστεί στις ποσες φορες. Πχ σε εξ ρανταρ μπορει να μπει στις 2 φόρες.
Οτι αφορα την εξ. σειρήνα. Σε χώρους που βρίσκονται σε περιοχές στον ιστο της πολης (πυκνοκατοικημένες) ο χρονος που θα χτυπάει πρέπει να ειναι 3 λεπτά και λιγοτερος, πχ εγω το οριζα στα 2 ακόμα και στο 1 λεπτο. Σε χώρους που ειναι ποιο απόμεροι ο χρόνος αυτος μπορεί να ειναι 5 λεπτα.

Οταν ακους να χτυπάνε σειρηνες forever αυτες ειναι απο διακοπή ρεύματος οπου η μπαταριά του κέντρου δεν μπορει πλεον να κρατήσει τον πινακα σε λειτουργεια (γιατι η μπαταριά επρεπε να εχει αλλαχθει αλλα δεν εχει), οποτε η εξ. σειρήνα "χανει" της τροφοδοσία της απο τον πινάκα, και το "βλεπει" σαν παραβίαση και χτυπάει οσο κρατάει η μπαταριά της, (που συνήθως αυτη ειναι σε ποιο καλη κατασταση απο την μπαταρια του πινάκα). Και παλι ομως αν εχει οριστεί στα 5 λεπτα απο την πλακετα της σειρήνας να σταματήσει, η σειρήνα θα σταματήσει με την ληξη του χρόνου αυτου.
Δες την φωτο απο μια διαδεδομένη σειρήνα της αγοράς την Bs-1 που βγαίνει και σε κλώνους απο πολλες κινεζο-εταιριες.
Siren alarm period, οπου FT, ακολουθει τον πινακα, και TMR στα 3 λεπτα θα σταματήσει ανεξαρτήτως τι εντολή θα πάρει ή θα συνεχίσει να παίρνει από τον πινακα.
Παρακάτω στην επομενη φωτο, απο το manual της εγ/σης πως λειτουργει η απωμονωση ζωνων σε εναν πινακα της Bosch. (παραδειγμα).

Ελπίζω να σου έλυσα τις απορίες.

Screenshot from 2024-05-23 10-53-02.png

Screenshot from 2024-05-23 11-00-18.png

Screenshot from 2024-05-23 11-03-44.png

Μονο SMS module μπορει να παρει και να στελνει sms σε προκαθορισμένους αριθμούς. Δες το παρακατω:
https://securitysupplier.co.uk/texecom-r8-sms-module-958-p.asp

Έμαθα κάτι που δεν το είχα ξανακούσει!!! Ο συναγερμός του απέναντι, κάθε Μεγάλο Σαββάτο χτυπάει απο την ώρα της ανάστασης μέχρι την επόμενη το πρωί! Ο δικός μου (παλιός aka ademco)χτυπάει καμιά ώρα και βάλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, d_gkal είπε

Σε σπίτι με προεγκατασταση (καλωδίωση ) τι προτείνετε να βάλω; 

Θα μιλήσω με εγκατάσταση αλλά να έχω μια ιδέα τι υπάρχει στην αγορα

Υπάρχουν αναμονες(καλώδια) στα παράθυρα/μπαλκονόπορτες για "κουρτίνες"(τι είναι αυτο;)

Καλυτερα να σου πει ο εγκαταστατης οτι αποριες εχεις.

11 ώρες πριν, mindreader είπε

Με ενδιαφερει η αποψη σου. Και ο εγκαταστατης που μου εβαλε το συναγερμο, ειναι της παλαιας σχολης.

Γι'αυτο δεν εβαλα καμερουλες και μπιμπλικια. Και ασχοληθηκε να τρυπησει εσωτερικα ολους τους τοιχους και εβαλε ενσυρματο σε ολο το σπιτι. Ειλικρινα ειδα τη δουλεια του και την εκτιμω.

Δεν εχω καμια τρελα με το νετ. Και ουτε κι εγω εχω κανενα θησαυρο να κρυψω. Αλλα ομως να σου πω τι με αγχωνει;

Να δεχτω κληση απο το συναγερμο, για οποιονδηποτε λογο, και να μην μπορω να τον απενεργοποιησω.

Θα μου πεις, αυτο σε αγχωνει; Αν σε κλεβουν, αυτο σε αγχωνει;

Αν ομως για καποιο λογο ειναι false alarm; Αν εγω ειμαι 200χλμ μακρια; Και τι αλλαζει;

Ειδα πως απο το κινητο καλεις το σταθερο του σπιτιου και καλεις τον κωδικο για να κανεις disarm, και αγχωθηκα. Αλλοτε σαν  να μην επιανε και κατι τετοιο. Ο ιδιος ο εγκαταστατης το παλεψε δυο-τρεις φορες μπροστα μου μεχρι να το πετυχει....

Δεν θελω να γινει καμια στραβη, να σηκωσουν οι σειρηνες ολη τη γειτονια στο ποδι, εγω να ειμαι μακρια=αρα να μην μπορω να φτασω στο σπιτι για να κανω disarm απο το πληκτρολογιο, και να γινεται χαμος επ'αοριστον - να αφησω ιστορια ή να φαω και καμια καταγγελια γειτονα που χαλασα τον τοπο με τον συναγερμο μου....

Ενω αν ειχα την εφαρμογη, θα πατουσα ενα κουμπι στο κινητο και τελος. Arm-disarm.

 

Ευχαριστω που το κοιταξες.

Bad news....που η crow στην εφαρμογη της δεν υποστηριζει τον crow runner.

Κακη εντυπωση μου κανει επισης, που εστειλα mail στα κεντρικα της εταιριας (ισραηλ) στα αγγλικα, δεν πηρα καν απαντηση...

:(

Χωρις επιλογη, για νετ λοιπον, ουτε τα στοιχειωδη;

Καμια εταιρεια δεν απανταει.Υπαρχει αντιπροσωπεια εδω.

6 ώρες πριν, navigatoras είπε

Αμα είναι χειμαδιό το σπίτι, περνάς κανάλια και πάει μια χαρά η δουλειά. Όσο για τον θησαυρό, έχω μέσα οικογένεια και θέλω να έχω 30" ευκαιρία. Αυτό ζητάω από ένα συναγερμό όταν είμαι μέσα.

Όταν είμαι έξω και βαρέσει, στα @@ ας πάρουν τα πάντα αλλά τις περισσότερες φορές που βαράει ενώ λείπεις είναι ψευδοσυναγερμός και οι γείτονες υποφέρουν μέχρι να πάει κάποιος να τον κλείσει, βρε κουτό.

πάρε ένα trikdis, μου το σύστησαν εδω μέσα και σώθηκα

Έμαθα κάτι που δεν το είχα ξανακούσει!!! Ο συναγερμός του απέναντι, κάθε Μεγάλο Σαββάτο χτυπάει απο την ώρα της ανάστασης μέχρι την επόμενη το πρωί! Ο δικός μου (παλιός aka ademco)χτυπάει καμιά ώρα και βάλε!

Και τι σε κανει να πιστευεις οτι αυτο το κανουν μονο οι ενσυρματοι συναγερμοι?

Τα υπολοιπα δεν σχολιαζονται καν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, vasilllis said:

 

Καμια εταιρεια δεν απανταει.Υπαρχει αντιπροσωπεια εδω.

 

Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις ποια ειναι η αντιπροσωπεια της crow στην Ελλαδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/5/2024 στις 6:53 ΜΜ, navigatoras είπε

Το βασικό μειονέκτημα της ubiquiti είναι η τιμολόγηση των προϊόντων της.  Αν προσθέσεις και την υπερτιμολόγηση που εξασκούν, λόγω γονιδιακής μετάλλαξης οι εδώ αντιπρόσωποι, τότε η κατάσταση είναι τραγική.

Γιατί δεν τα παίρνεις κατευθείαν από την σελίδα τους; Είναι το πιο εύκολο και έρχονται αμέσως. Εχει μερικά προϊόντα ακριβά αλλά AP που μπορεί να σταθεί όμορφα στο ταβάνι του σπιτιού σου και με 150-200 Ευρώ δύσκολα βρίσκεις καλύτερο σε ποιότητα, απόδοση, σταθερότητα και εμβέλεια. Το ίδιο και για το GW, τα switches κτλ. 

Στις 20/5/2024 στις 6:53 ΜΜ, navigatoras είπε

Είμαι φαν του τοπικού δικτύου στο σπίτι και  με λύσεις POE ησυχάζει το κεφάλι σου.

Στο δικό μου, το   POE  υποστηρίζει αρκετά voip τηλέφωνα, ένα voip θυροτηλέφωνο, αρκετές κάμερες (ubiquiti πάλι).

Επίσης από ανάγκη έχω βάλει δύο wifi θυροτηλέφωνα, ubiquiti πάλι, το παλιό και το pro. Αυτό γιατί ο "συναγερμάς" (απο πηχτή, αγνή τεμπελιά) πριν είκοσι χρόνια πέρασε ένα utp 8κλωνο, χτιστό στον τοίχο, αντί για δύο ρε αδερφέ και μετά έδωσε ένα ζεύγος σε κάθε κουδούνι/θυροτηλέφωνο παλαιού τύπου. Αυτό με ανάγκασε να πάω για ένα  POE voip θυροτηλέφωνο και ένα wifi θυροτηλέφωνο ubiquiti. Διαπιστώνοντας τα πλεονεκτήματα του θυροτηλέφωνου ubiquiti κοτσάρισα άλλο ένα δίπλα στην γκαραζόπορτα (δηλ εχω μια διακριτική κάμερα φάτσα κάρτα στον δρόμο, που αλλιώς θα είχα θέματα)

Εχουν και το Access Hub για εξώπορτα σε μονοκατοικία ή είσοδο πολυκατοικιας που είναι ωραίο αν εχεις καλωδίωση (μέχρι το PoE switch σου). Βάζεις πάνω access readers με NFC / Πληκτρολόγιο / fingerprint  και εχει και διαφορα GPIOs και ρελε για καμερες, κουμπια, σειρήνες κτλ. Για μένα βεβαια δεν είναι ετοιμο ακομα, θέλει δουλειά για να μιλάει με το Protect.

Η δομημένη καλωδίωση σε ένα κτίριο είναι πλέον το Α και το Ω για να ενοποιηθούν τα πάντα, ίντερνετ, τηλεόραση, φωτισμός, έξυπνες ή μη συσκευές, θέρμανση/ψύξη, αυτοματισμοί, ασφάλεια, κτλ. Πιστεύω οι νέοι μηχανικοί το χουν καταλάβει. Ελπίζω να μάθουν να το υλοποιούν και σωστά. Το Wi-Fi και τα υπολοιπα ασύρματα πρωτόκολλα δεν ειναι η λύση, θα είναι πάντα μέρος της λύσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, mindreader είπε

Με ενδιαφερει η αποψη σου. Και ο εγκαταστατης που μου εβαλε το συναγερμο, ειναι της παλαιας σχολης.

Γι'αυτο δεν εβαλα καμερουλες και μπιμπλικια. Και ασχοληθηκε να τρυπησει εσωτερικα ολους τους τοιχους και εβαλε ενσυρματο σε ολο το σπιτι. Ειλικρινα ειδα τη δουλεια του και την εκτιμω.

Δεν εχω καμια τρελα με το νετ. Και ουτε κι εγω εχω κανενα θησαυρο να κρυψω. Αλλα ομως να σου πω τι με αγχωνει;

Να δεχτω κληση απο το συναγερμο, για οποιονδηποτε λογο, και να μην μπορω να τον απενεργοποιησω.

Θα μου πεις, αυτο σε αγχωνει; Αν σε κλεβουν, αυτο σε αγχωνει;

Αν ομως για καποιο λογο ειναι false alarm; Αν εγω ειμαι 200χλμ μακρια; Και τι αλλαζει;

Ειδα πως απο το κινητο καλεις το σταθερο του σπιτιου και καλεις τον κωδικο για να κανεις disarm, και αγχωθηκα. Αλλοτε σαν  να μην επιανε και κατι τετοιο. Ο ιδιος ο εγκαταστατης το παλεψε δυο-τρεις φορες μπροστα μου μεχρι να το πετυχει....

Δεν θελω να γινει καμια στραβη, να σηκωσουν οι σειρηνες ολη τη γειτονια στο ποδι, εγω να ειμαι μακρια=αρα να μην μπορω να φτασω στο σπιτι για να κανω disarm απο το πληκτρολογιο, και να γινεται χαμος επ'αοριστον - να αφησω ιστορια ή να φαω και καμια καταγγελια γειτονα που χαλασα τον τοπο με τον συναγερμο μου....

Ενω αν ειχα την εφαρμογη, θα πατουσα ενα κουμπι στο κινητο και τελος. Arm-disarm.

 

Ευχαριστω που το κοιταξες.

Bad news....που η crow στην εφαρμογη της δεν υποστηριζει τον crow runner.

Κακη εντυπωση μου κανει επισης, που εστειλα mail στα κεντρικα της εταιριας (ισραηλ) στα αγγλικα, δεν πηρα καν απαντηση...

:(

Χωρις επιλογη, για νετ λοιπον, ουτε τα στοιχειωδη;

Δες μηπως μπορεις να κανεις τη δουλεια σου με κανενα Trikdis... 

@fabiawrc το κατεχει το αντικειμενο με το συγκεκριμενο μπλιμπλικι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, paylidis said:

Δες μηπως μπορεις να κανεις τη δουλεια σου με κανενα Trikdis... 

@fabiawrc το κατεχει το αντικειμενο με το συγκεκριμενο μπλιμπλικι

Δεν εχω ιδεα, τι ειναι αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, mindreader είπε

Δεν εχω ιδεα, τι ειναι αυτο;

universal module επικοινωνίας για κεντρα συναγερμών.

 

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, mindreader said:

Ξερουν οι εγκαταστατες να ρυθμισουν τον εκαστοτε συναγερμο, με το protegus, ή ειναι σαν να ψαχνεις ψυλλους στα αχυρα;

To ρυθμίζεις εσύ πριν έρθουν (δεν ξέρουν όλοι, θα δεις το βλέμμα της αγελάδας) κι εμένα ο fabia με ξύπνησε.

Το να πετύχεις μάστορα που να ξέρει, να θέλει και να μην ζητάει τα κερατά του είναι πιο δύσκολο από τό να βρεις γυναίκα για σπίτι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναρωτησα, αλλα απαντηση δεν πηρα.

Βεβαια, μπορει να μην υπαρχει απαντηση. Αλλα ρωτησα, γιατι καποιο μελος εδω ειπε οτι κακως εστειλα mail στην κατασκευαστρια εταιρια crow στο ισραηλ και οτι οι εταιριες δεν απαντανε.

Οκ, αλλα εγω googleαρω 'αντιπροσωπια συναγερμοι crow ελλαδα' και απο τα αποτελεσματα δεν μπορω να εντοπισω επισημη αντιπροσωπεια στην Ελλαδα.

Γνωριζει κανεις μηπως ποια εταιρια ειναι ο επισημος αντιπροσωπος crow στην Ελλαδα, να στειλω mail σε αυτους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...