Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 19/05/2024 at 12:26, macrun said:

Ας πούμε είμαι σε μια ανάλογη περίπτωση,  έχω κάνει μια αρχική αναζήτηση, θα ξέρω αρκετά όταν αρχίσω να το ψάχνω με λεπτομέρειες. Γράφω εδώ για να πάρω ιδέες κι εγώ.

Αυτό εσύ το αποφασίζεις. Να θυμάσαι όμως ότι απλά μπορεί να μην γνωρίζεις το γιατί χρειάζεσαι τεχνογνωσία και υποστήριξη από μια τέτοια εταιρεία και να ακυρώνεις την επένδυση σου σε συναγερμό. Ρώτα τους όμως τα πάντα, πχ τι χρόνος χρειάζεται απ' την στιγμή που τριγκάρει ένας αισθητήρας μέχρι να λάβουν αυτοί την πληροφορία; Αν είναι 1 δευτερόλεπτο μια χαρά, αν είναι 30 όμως καταλαβαίνεις ότι πρέπει ίσως να κοιτάξεις κι αλλού. Αυτοί είναι εκπαιδευμένοι (ελπίζω) να κάνουν ακριβώς αυτό, εσύ αν είσαι ταξίδι και πάρεις ειδοποίηση τι θα κάνεις, θα παίρνεις φίλους και αστυνομίες τηλέφωνα; Αυτά θα σκεφτόμουν για αρχή.

Θυμάμαι είχα ξεχωρίσει τους Caddx, ίσως και γιατί δεν είχα ψάξει πολύ. Είχα ρίξει και μια ματια στο datasheet και το setup τους. Απλες υλοποιήσεις είναι (οπως και πρέπει σε αυτές τις περιπτώσεις) με ενα pcb που παίρνει modules για IP/4G/WiFi/Zigbee  κτλ. Μερικά ίσως είναι και ενσωματωμένα. Χωρίς να είμαι σίγουρος γιατι πάει καιρός νομίζω μπορουσες να μιλάς από συγκεκριμένα πληκτρολόγια στην κεντρική μονάδα και με modbus (για έξτρα commands), π.χ με ενα cat6 καλώδιο.

Αυτό και μόνο που έγραψες μπάζει από παντού. Γιατί να το κάνεις αυτό στον εαυτό σου και σε ένα καινούριο σπίτι; Βρες έναν επαγγελματία να στο κάνει σωστά, συναγερμό βάζεις, δεν βάζεις καινούριες γλάστρες στο μπαλκόνι :) . 

Εδώ αρχίζεις και μπαίνεις σε θολά νερά. Και θα σου πω γιατί. Απ' την μία υπάρχουν οι εταιρείες που φτιάχνουν θυροτηλεοράσεις, συστήματα εισόδου κτλ εδώ και 1000 χρόνια. Ξέρουν την δουλειά τους, η ποιότητα των υλικών είναι υψηλή κτλ. Χάνουν όμως πάρα πολύ στο networking και στις τελευταίες εξελίξεις της τεχνολογίας σε εικόνα/βίντεο και στο λογισμικό φυσικα. Εκεί έρχονται οι Κινέζοι με τα χιλιάδες ΟΕΜ να καλύψουν το κενό με ένα μεγάλο αρνητικό, ποιότητα και ανυπαρξία γνώσης στον συγκεκριμένο τομέα. Θα δεις λοιπον στην αγορά video doorbells με το κιλό. Μερικά απο αυτά μαλιστα τα βλέπω ήδη σε νέες πολυκατοικίες. Μερικά εγιναν και γνωστα μέσα απο καποιες startups που τα έδεσαν με ωραίο software. Τι να το κάνεις όμως το 4Κ αν χάνει την συνδεση καθε 10 λεπτά;

Εσύ λες ότι δεν έχεις καλώδιο δικτύου στο κουδούνι της πόρτας σου. Κακό αυτό για μένα, σημαίνει ότι πρεπει να πας σε WiFi (αντί απλα να κανεις fallback σε αυτό). Κοίτα να βρεις όμως ένα που να υποστηρίζει τουλάχιστον 802.11ac, για με το 802.11n που υποστηρίζουν τα περισσότερα τα disconnections να τα περιμένεις. Εχω πχ δοκιμάσει της Reolink το video doorbell, καλό ειναι με καλή εικόνα, φτηνό αλλά φαίνεται και φτηνό. Επίσης πρεπει να βρεις ένα που να μπορει να κανει καταγραφή 24/7 σε δικό σου καταγραφικό τοπικά και να συνεργάζεται με τα πάντα αφου εχεις και ΚΝΧ. Εγώ εχω το UniFi G4 Pro μέσω PoE γιατι το rack στο σπίτι μου βασιζεται στο οικοσύστημα της UniFi. Εσένα λογικά δεν σε εξυπηρετει. Ο καθένας έχει τις δικές του ανάγκες, θέλει ψαξιμο, πρώτα απο σένα και μετά απο αυτόν που θα πας να ρωτήσεις.

Σε λίγο καιρό που θα ασχοληθώ κι εγώ θα έχω κι εγώ παραπάνω απορίες, άντε με το καλό!

 

 

 

 

Το βασικό μειονέκτημα της ubiquiti είναι η τιμολόγηση των προϊόντων της.  Αν προσθέσεις και την υπερτιμολόγηση που εξασκούν, λόγω γονιδιακής μετάλλαξης οι εδώ αντιπρόσωποι, τότε η κατάσταση είναι τραγική.

Κατά τα άλλα τα προϊόντα τους είναι άπαιχτα, σε ποιότητα κατασκευής και υποστήριξη. Τελευταία πάει να κάνει κάτι παραπλήσιο η TP LINK με τα σειρά omada.

Είμαι φαν του τοπικού δικτύου στο σπίτι και  με λύσεις POE ησυχάζει το κεφάλι σου.

Στο δικό μου, το   POE  υποστηρίζει αρκετά voip τηλέφωνα, ένα voip θυροτηλέφωνο, αρκετές κάμερες (ubiquiti πάλι).

Επίσης από ανάγκη έχω βάλει δύο wifi θυροτηλέφωνα, ubiquiti πάλι, το παλιό και το pro. Αυτό γιατί ο "συναγερμάς" (απο πηχτή, αγνή τεμπελιά) πριν είκοσι χρόνια πέρασε ένα utp 8κλωνο, χτιστό στον τοίχο, αντί για δύο ρε αδερφέ και μετά έδωσε ένα ζεύγος σε κάθε κουδούνι/θυροτηλέφωνο παλαιού τύπου. Αυτό με ανάγκασε να πάω για ένα  POE voip θυροτηλέφωνο και ένα wifi θυροτηλέφωνο ubiquiti. Διαπιστώνοντας τα πλεονεκτήματα του θυροτηλέφωνου ubiquiti κοτσάρισα άλλο ένα δίπλα στην γκαραζόπορτα (δηλ εχω μια διακριτική κάμερα φάτσα κάρτα στον δρόμο, που αλλιώς θα είχα θέματα)

Επεξ/σία από navigatoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σύντομα πρόκειται να προβώ σε αγορά συστήματος συναγερμού.Εχω καταλήξει σε ασύρματο της Ajax και θα φωνάξω συνεργεία άμεσα για προσφορές.

Να ρωτήσω επειδή  δεν έχω προηγούμενη εμπειρία με συναγερμούς,ποιο hub πρέπει να επιλέξω από τα hub,hub 2,hub plus κτλ;

Να έχω μια ιδέα,μην μου πλασάρουν ότι θέλουν οι εγκαταστάτες.

Πρόκειται για τριάρι διαμέρισμα 80 περίπου τετραγωνικών.

Καλησπέρα σύντομα πρόκειται να προβώ σε αγορά συστήματος συναγερμού.Εχω καταλήξει σε ασύρματο της Ajax και θα φωνάξω συνεργεία άμεσα για προσφορές.

Να ρωτήσω επειδή  δεν έχω προηγούμενη εμπειρία με συναγερμούς,ποιο hub πρέπει να επιλέξω από τα hub,hub 2,hub plus κτλ;

Να έχω μια ιδέα,μην μου πλασάρουν ότι θέλουν οι εγκαταστάτες.

Πρόκειται για τριάρι διαμέρισμα 80 περίπου τετραγωνικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 26ska είπε

Καλησπέρα σύντομα πρόκειται να προβώ σε αγορά συστήματος συναγερμού.Εχω καταλήξει σε ασύρματο της Ajax και θα φωνάξω συνεργεία άμεσα για προσφορές.

Να ρωτήσω επειδή  δεν έχω προηγούμενη εμπειρία με συναγερμούς,ποιο hub πρέπει να επιλέξω από τα hub,hub 2,hub plus κτλ;

Να έχω μια ιδέα,μην μου πλασάρουν ότι θέλουν οι εγκαταστάτες.

Πρόκειται για τριάρι διαμέρισμα 80 περίπου τετραγωνικών.

σίγουρα πας για το Hub 2 μιας και αναβαθμίζεται συνέχεια σε σχέση με το απλό hub(μόνο security updates), τώρα αν θες να έχει σύνδεση με WiFi πας για το Hub 2 Plus.

ζητάς Hub 2 (2G) το λιγότερο!!!, σειρήνα μέσα, σειρήνα έξω(κατά προτίμηση την Superior ) και πληκτρολόγιο οπωσδήποτε!!! μετά ανάλογα τον χώρο σου επιλέγονται τα υπόλοιπα περιφερειακά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 hours ago, 26ska said:

Καλησπέρα σύντομα πρόκειται να προβώ σε αγορά συστήματος συναγερμού.Εχω καταλήξει σε ασύρματο της Ajax και θα φωνάξω συνεργεία άμεσα για προσφορές.

Να ρωτήσω επειδή  δεν έχω προηγούμενη εμπειρία με συναγερμούς,ποιο hub πρέπει να επιλέξω από τα hub,hub 2,hub plus κτλ;

Να έχω μια ιδέα,μην μου πλασάρουν ότι θέλουν οι εγκαταστάτες.

Πρόκειται για τριάρι διαμέρισμα 80 περίπου τετραγωνικών.

Καλησπέρα σύντομα πρόκειται να προβώ σε αγορά συστήματος συναγερμού.Εχω καταλήξει σε ασύρματο της Ajax και θα φωνάξω συνεργεία άμεσα για προσφορές.

Να ρωτήσω επειδή  δεν έχω προηγούμενη εμπειρία με συναγερμούς,ποιο hub πρέπει να επιλέξω από τα hub,hub 2,hub plus κτλ;

Να έχω μια ιδέα,μην μου πλασάρουν ότι θέλουν οι εγκαταστάτες.

Πρόκειται για τριάρι διαμέρισμα 80 περίπου τετραγωνικών.

Να σου πω τι άποψη μου ως καταναλωτής, χρήστης σε γραφεία, αποθήκες, σπίτια κτλ και ως χομπίστας αυτοματισμών σπιτιού

1) ένα μανίκι από τους επαγγελματίες του χώρου θα το φάς, Ελλάδα είμαστε, γνωρίζοντας αυτό κάνεις τα κουμάντα σου

2) ενσύρματα πληκτολόγια, ενσύρματες συερήνες, ενσύρματα αισθητήρια, σε μόνιμη εγκατάσταση

3) δυο τρόποι επικοινωνίας συναγερμού με τον έξω κόσμο + απομακρυσμένη διαχείρηση

4) ΚΛΣ αναγκαίο κακό, είναι το σωσίβιο που ελπίζεις να μην χρειαστείς ποτέ

5) ανιχνευτή καπνού στην κουζίνα και όπου έχεις καυστήρα (αν έχεις)

6) να πάρεις μόνο αυτό που χρειάζεσαι, όχι εξωτικές ευκολίες και δυνατότητες αναβάθμισης

7) τα ajax είναι τα Tesla ή τα fiat 500 του χώρου, στα όρια θρησκευτικής παράκρουσης

Επεξ/σία από navigatoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/5/2024 στις 10:09 ΜΜ, 26ska είπε

Καλησπέρα σύντομα πρόκειται να προβώ σε αγορά συστήματος συναγερμού.Εχω καταλήξει σε ασύρματο της Ajax και θα φωνάξω συνεργεία άμεσα για προσφορές.

Να ρωτήσω επειδή  δεν έχω προηγούμενη εμπειρία με συναγερμούς,ποιο hub πρέπει να επιλέξω από τα hub,hub 2,hub plus κτλ;

Να έχω μια ιδέα,μην μου πλασάρουν ότι θέλουν οι εγκαταστάτες.

Πρόκειται για τριάρι διαμέρισμα 80 περίπου τετραγωνικών.

Καλησπέρα σύντομα πρόκειται να προβώ σε αγορά συστήματος συναγερμού.Εχω καταλήξει σε ασύρματο της Ajax και θα φωνάξω συνεργεία άμεσα για προσφορές.

Να ρωτήσω επειδή  δεν έχω προηγούμενη εμπειρία με συναγερμούς,ποιο hub πρέπει να επιλέξω από τα hub,hub 2,hub plus κτλ;

Να έχω μια ιδέα,μην μου πλασάρουν ότι θέλουν οι εγκαταστάτες.

Πρόκειται για τριάρι διαμέρισμα 80 περίπου τετραγωνικών.

Βασικο κριτηριο επιλογης ειναι το που θες αυριο μεθαυριο -σε 2-3 χρονια- να το φτασεις το συστημα σου διοτι καθε hub εχει συγκεκριμενες προδιαγραφες/απαιτησεις.

Το διαμερισμα δικο σου ή ενοικιο? Προσβαση απο κεντρικη εισοδος μονο? Εξωτερικα θα βαλεις κατι αλλο?Καμερες κλπ.

23 ώρες πριν, ss42ss είπε

σίγουρα πας για το Hub 2 μιας και αναβαθμίζεται συνέχεια σε σχέση με το απλό hub(μόνο security updates), τώρα αν θες να έχει σύνδεση με WiFi πας για το Hub 2 Plus.

ζητάς Hub 2 (2G) το λιγότερο!!!, σειρήνα μέσα, σειρήνα έξω(κατά προτίμηση την Superior ) και πληκτρολόγιο οπωσδήποτε!!! μετά ανάλογα τον χώρο σου επιλέγονται τα υπόλοιπα περιφερειακά.

Γιατι περιφρονεις το αλλα αν ο ανθρωπος θελει απλα πραγματα?

superior ποια ειναι? εχει και αλλες δηλαδη? Πληκτρολογιο γιατι να βαλει οπωσδηποτε?Πλεον ολο και περισσοτεροι το απορριπτουν.

2 ώρες πριν, navigatoras είπε

Να σου πω τι άποψη μου ως καταναλωτής, χρήστης σε γραφεία, αποθήκες, σπίτια κτλ και ως χομπίστας αυτοματισμών σπιτιού

1) ένα μανίκι από τους επαγγελματίες του χώρου θα το φάς, Ελλάδα είμαστε, γνωρίζοντας αυτό κάνεις τα κουμάντα σου

2) ενσύρματα πληκτολόγια, ενσύρματες συερήνες, ενσύρματα αισθητήρια, σε μόνιμη εγκατάσταση

3) δυο τρόποι επικοινωνίας συναγερμού με τον έξω κόσμο + απομακρυσμένη διαχείρηση

4) ΚΛΣ αναγκαίο κακό, είναι το σωσίβιο που ελπίζεις να μην χρειαστείς ποτέ

5) ανιχνευτή καπνού στην κουζίνα και όπου έχεις καυστήρα (αν έχεις)

6) να πάρεις μόνο αυτό που χρειάζεσαι, όχι εξωτικές ευκολίες και δυνατότητες αναβάθμισης

7) τα ajax είναι τα Tesla ή τα fiat 500 του χώρου, στα όρια θρησκευτικής παράκρουσης

1.Συμφωνω.Και 2 να μην πω.

2. Μην ζουμε την εποχη της πετρας και της ανακαλυψης του τροχου.

3.Συμφωνω για την επικοινωνια.Απομακρυσμενη διαχειριση τον παροτρυνεις σε λυση τυπου ajax.

4.Aφου θα βαλει αυτο τοτε ποιος ο λογος να βαλει απομακρυσμενη διαχειριση.

5.Ε ναι .Ας γινουμε επιτελους προοδευτικοι.

Ολα αυτα που προτεινεις σε ενα σπιτι χωρις καλωδιωση πως ακριβως το φανταζεσαι να γινει?

Φανταζομαι την γραμμη για τον ανιχνευτη φωτιας θα κρεμαει τον χειμωνα και ρουχα να στεγνωσουν στην διαδρομη σαλονι κουζινα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, vasilllis said:

Βασικο κριτηριο επιλογης ειναι το που θες αυριο μεθαυριο -σε 2-3 χρονια- να το φτασεις το συστημα σου διοτι καθε hub εχει συγκεκριμενες προδιαγραφες/απαιτησεις.

Το διαμερισμα δικο σου ή ενοικιο? Προσβαση απο κεντρικη εισοδος μονο? Εξωτερικα θα βαλεις κατι αλλο?Καμερες κλπ.

Γιατι περιφρονεις το αλλα αν ο ανθρωπος θελει απλα πραγματα?

superior ποια ειναι? εχει και αλλες δηλαδη? Πληκτρολογιο γιατι να βαλει οπωσδηποτε?Πλεον ολο και περισσοτεροι το απορριπτουν.

1.Συμφωνω.Και 2 να μην πω.

2. Μην ζουμε την εποχη της πετρας και της ανακαλυψης του τροχου.

3.Συμφωνω για την επικοινωνια.Απομακρυσμενη διαχειριση τον παροτρυνεις σε λυση τυπου ajax.

4.Aφου θα βαλει αυτο τοτε ποιος ο λογος να βαλει απομακρυσμενη διαχειριση.

5.Ε ναι .Ας γινουμε επιτελους προοδευτικοι.

Ολα αυτα που προτεινεις σε ενα σπιτι χωρις καλωδιωση πως ακριβως το φανταζεσαι να γινει?

Φανταζομαι την γραμμη για τον ανιχνευτη φωτιας θα κρεμαει τον χειμωνα και ρουχα να στεγνωσουν στην διαδρομη σαλονι κουζινα.

 

Εφόσον είσαι ιδιοκτήτης, πας για μόνιμη εγκατάσταση , αρχίζεις και περνάς δομημένη καλωδίωση, όχι κανάλια. Φασαριόζικη λύση αλλά μόνιμη, μια και άπαξ.

Απομακρυσμένη διαχείριση γίνεται πχ με μια μοντούλα σαν αυτές που αναφέρθηκαν σε προηγούμενα ποστ για το ελάχιστο των απαιτήσεων οπως Arm-dISARM ή μια μοντούλα trikdis ή του κατασκευαστή.

Άλλο Απομακρυσμένη διαχείριση κι άλλο ΚΛΣ. Αυτοί απλώς θα τηλεφωνήσουν στην αστυνομία, πυροσβεστική όταν τα κριτήρια που έχετε συμφωνήσει πληρούνται και όχι να οπλίσουν τον συναγερμό ή να σταματήσουν την σειρήνα που βαράει ενώ είσαι στην ταβέρνα.

Γενικά η άποψη μου είναι ότι πλέον δεν μπορείς να είσαι σοβαρός κατασκευαστής/ πολ μηχανικος κτλ αν σε οικοδομή που εμπλέκεσαι δεν προϋπάρχουν αναμονές για δίκτυο, συναγερμό-αισθητήρες και aircondition. Θα πρόσθετα και τα κουτιά για τις πρίζες, διακόπτες να είναι ικανού βάθους ώστε να χωράνε οι αυτοματισμοί που υπάρχουν πλέον σαν στραγάλια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, giorgos_76 είπε

Ξέρετε αν έχει καταργηθεί το inside gold της Paradox ;; Προσπαθώ να κάνω installation το IP150 και μου βγάζει το blue eye.

ναι καταργηθηκε, το blue eye ειναι πλεον (καπως καλυτερο θα ελεγα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, έχω συναγερμό paradox και θα ήθελα να μου έρχεται στο κινητό ειδοποίηση ή email αν χτυπήσει ο συναγερμός ή αν ανοίξει κάποια επαφή που επιλέξω. Υπάρχει κάποιο wifi module (ή και ethernet) που συνδέεται με τον paradox και κάνει αυτο που θέλω; Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο και με raspberry; Το έχει κάνει κάποιος;

Επεξ/σία από _^ThEo^_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, _^ThEo^_ είπε

Καλημέρα, έχω συναγερμό paradox και θα ήθελα να μου έρχεται στο κινητό ειδοποίηση ή email αν χτυπήσει ο συναγερμός ή αν ανοίξει κάποια επαφή που επιλέξω. Υπάρχει κάποιο wifi module (ή και ethernet) που συνδέεται με τον paradox και κάνει αυτο που θέλω; Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο και με raspberry; Το έχει κάνει κάποιος;

ip150

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, _^ThEo^_ είπε

Καλημέρα, έχω συναγερμό paradox και θα ήθελα να μου έρχεται στο κινητό ειδοποίηση ή email αν χτυπήσει ο συναγερμός ή αν ανοίξει κάποια επαφή που επιλέξω. Υπάρχει κάποιο wifi module που συνδέεται με τον paradox και κάνει αυτο που θέλω; Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο και με raspberry; Το έχει κάνει κάποιος;

Υπάρχει το IP150+ ειναι ενσύρματο module που μπαίνει στο bus του πινακα και εχεις πλήρη πρόσβαση και αναφορες. Αν θελεις καποια αλλη πατεντα να κανεις, ναι γινεται αλλα θα εχεις πχ μονο μια ειδοποιηση οτι ο συναγερμός χτύπησε χωρις να ξερεις απο πια ζωνη. Αν εχεις σταθερο τηλ/νο γιατι δεν βαζεις τον τηλεφωνητη vdmp3 ?. Ειναι σχετικα οικονομικός και σου δίνει αναφορές συμβάντων (μεσω κλήσης) και εχεις και πρόσβαση στον πινακα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω τον veritas r8 (έτσι γράφει το πληκτρολόγιο η μονάδα δεν ξέρω αν είναι αυτή) με τηλεφωνητή. Μπορώ να του προσθέσω κάποια έξυπνη λειτουργία όπως ειδοποίηση με μέιλ , όπλιση αφ' όπλιση απομάκρυνσμενα κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/05/2024 at 20:27, vasilllis said:

Αμα κανεις scroll κατω κατω γραφει το κοστος χρησης.Το θεμα δεν ειναι αν θελει αυτη η εταιρια να εχει πελατης της crow,αλλα να θελει και η crow να δινει πελατες σε άλλους.Ηδη η paradox προσπαθησε να το κανει αυτο με μεγαλη αποτυχια.

Αρα μπορει να αγορασω το internet module, και ανα πασα στιγμη ειτε απο την πλευρα της crow/κατασκευαστριας εταιριας συναγερμου είτε απο την πλευρα του developer για το android app, να μεινω ξεκρεμαστος, σωστα;

Οταν ομως, δεν υπαρχει διαθεσιμη η υποτιθεμενη επισημη εφαρμογη της εταιριας για το internet module, τι μπορεις να κανεις; Και να μην θελω να εξετασω third party app, αφου δεν υπαρχει πλεον στο google play 'επισημη' εφαρμογη της εταιριας;

Ή μαλλον φαινεται να υπαρχει, αλλα δεν μπορω να καταλαβω αν υποστηριζει τον crow runner.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mindreader είπε

Αρα μπορει να αγορασω το internet module, και ανα πασα στιγμη ειτε απο την πλευρα της crow/κατασκευαστριας εταιριας συναγερμου είτε απο την πλευρα του developer για το android app, να μεινω ξεκρεμαστος, σωστα;

Οταν ομως, δεν υπαρχει διαθεσιμη η υποτιθεμενη επισημη εφαρμογη της εταιριας για το internet module, τι μπορεις να κανεις; Και να μην θελω να εξετασω third party app, αφου δεν υπαρχει πλεον στο google play 'επισημη' εφαρμογη της εταιριας;

Ή μαλλον φαινεται να υπαρχει, αλλα δεν μπορω να καταλαβω αν υποστηριζει τον crow runner.

Η αλλαζεις ολο το κεντρο και το πληκτρολογιο με αλλης *σοβαρης εταιριας και τελειώνει το θεμα.
Εφόσον θελεις τοσο πολυ να εχεις διαχ/ση απο το ιντερνετ (κατ'εμε περιττό) ουτε εγω που ημουν εγ/της δεν το εχω κανει στον πινάκα μου, που θα μπορούσα ευκολα καθοτι εχω τις γνώσεις. Ισως επειδη ειμαι της παλαιας σχολης και μου αρκει ενα κεντρο και μια συνδεση στο ΚΛΣ. Δεν εχω αλλωστε και κανεναν θησαυρο εδω περα για να ερθουν να τον παρουν..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, navigatoras είπε

Εφόσον είσαι ιδιοκτήτης, πας για μόνιμη εγκατάσταση , αρχίζεις και περνάς δομημένη καλωδίωση, όχι κανάλια. Φασαριόζικη λύση αλλά μόνιμη, μια και άπαξ.

Απομακρυσμένη διαχείριση γίνεται πχ με μια μοντούλα σαν αυτές που αναφέρθηκαν σε προηγούμενα ποστ για το ελάχιστο των απαιτήσεων οπως Arm-dISARM ή μια μοντούλα trikdis ή του κατασκευαστή.

Άλλο Απομακρυσμένη διαχείριση κι άλλο ΚΛΣ. Αυτοί απλώς θα τηλεφωνήσουν στην αστυνομία, πυροσβεστική όταν τα κριτήρια που έχετε συμφωνήσει πληρούνται και όχι να οπλίσουν τον συναγερμό ή να σταματήσουν την σειρήνα που βαράει ενώ είσαι στην ταβέρνα.

Γενικά η άποψη μου είναι ότι πλέον δεν μπορείς να είσαι σοβαρός κατασκευαστής/ πολ μηχανικος κτλ αν σε οικοδομή που εμπλέκεσαι δεν προϋπάρχουν αναμονές για δίκτυο, συναγερμό-αισθητήρες και aircondition. Θα πρόσθετα και τα κουτιά για τις πρίζες, διακόπτες να είναι ικανού βάθους ώστε να χωράνε οι αυτοματισμοί που υπάρχουν πλέον σαν στραγάλια.

 

Προφανως δεν εχεις μπει σε πολλα σπιτια να δεις πως ειναι κατασκευασμενα.

13 ώρες πριν, paylidis είπε

ναι καταργηθηκε, το blue eye ειναι πλεον (καπως καλυτερο θα ελεγα)

και της μαμας αντιπροσωπειας.

13 ώρες πριν, _^ThEo^_ είπε

Καλημέρα, έχω συναγερμό paradox και θα ήθελα να μου έρχεται στο κινητό ειδοποίηση ή email αν χτυπήσει ο συναγερμός ή αν ανοίξει κάποια επαφή που επιλέξω. Υπάρχει κάποιο wifi module (ή και ethernet) που συνδέεται με τον paradox και κάνει αυτο που θέλω; Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο και με raspberry; Το έχει κάνει κάποιος;

Ακριβως απο πανω το αναφερουν.Εχουν κανει παραμετροποιησεις με esp και rasbery κλπ,ναι.

4 ώρες πριν, mindreader είπε

Αρα μπορει να αγορασω το internet module, και ανα πασα στιγμη ειτε απο την πλευρα της crow/κατασκευαστριας εταιριας συναγερμου είτε απο την πλευρα του developer για το android app, να μεινω ξεκρεμαστος, σωστα;

Οταν ομως, δεν υπαρχει διαθεσιμη η υποτιθεμενη επισημη εφαρμογη της εταιριας για το internet module, τι μπορεις να κανεις; Και να μην θελω να εξετασω third party app, αφου δεν υπαρχει πλεον στο google play 'επισημη' εφαρμογη της εταιριας;

Ή μαλλον φαινεται να υπαρχει, αλλα δεν μπορω να καταλαβω αν υποστηριζει τον crow runner.

Σωστα.Οχι αυτη που εχει βγαλει δεν βλεπω να τον υποστηριζει.Μου φαινεται σαν η εταιρεια να τον πηγαινει προς καταργηση.

1 ώρα πριν, Petros Electron είπε

Η αλλαζεις ολο το κεντρο και το πληκτρολογιο με αλλης *σοβαρης εταιριας και τελειώνει το θεμα.
Εφόσον θελεις τοσο πολυ να εχεις διαχ/ση απο το ιντερνετ (κατ'εμε περιττό) ουτε εγω που ημουν εγ/της δεν το εχω κανει στον πινάκα μου, που θα μπορούσα ευκολα καθοτι εχω τις γνώσεις. Ισως επειδη ειμαι της παλαιας σχολης και μου αρκει ενα κεντρο και μια συνδεση στο ΚΛΣ. Δεν εχω αλλωστε και κανεναν θησαυρο εδω περα για να ερθουν να τον παρουν..

Σωστος.Σοβαρη εταιρεια παντως στο θεμα νετ και κληση δεν υπαρχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...