Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, paylidis είπε

Ποια μοντέλα ακριβώς γιατί βλέπω διαφορά και δε ξέρω τι κάνει το καθετί. 

G16T 2G ή 4G

Σύνδεση σε κάθε κεντρική μονάδα που διαθέτει ενσωματωμένο κωδικοποιητή με 2 ή 4 καλώδια.
Επιτήρηση τηλεφωνικής γραμμής όταν γίνεται σύνδεση με 4 καλώδια.
Αποστολή πληροφοριών σε δέκτες SIA, DC-09, CID.
2 κανάλια επικοινωνίας που λειτουργούν και στέλνουν πληροφορίες ταυτόχρονα σε 2 δέκτες.
Εφεδρικό κανάλι επικοινωνίας σε περίπτωση που χαθεί η επικοινωνία στο πρωτεύον.
Ταυτόχρονα στέλνει όλα τα σήματα σε κεντρικό σταθμό και συνεργάζεται με την εφαρμογή Protegus.
Push Notifications από την εφαρμογή Protegus.
Απομακρυσμένη όπλιση / αφόπλιση συστήματος.
Απομακρυσμένος έλεγχος των εξόδων.
Διαφορετικά δικαιώματα για administrator / installer / guest user.
Ενημέρωση σημάτων με SMS / τηλεφωνική κλήση.
Απομακρυσμένος προγραμματισμός / αναβάθμιση λογισμικού.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Nova ειναι τιμιος συναγερμος απο την Λιθουανια.

Παυλιδη το Trikdis για εσενα εχει περιορισμους,

Διοτι δεν μπαινει στο bus του πινακα,αλλα μονο στο τηλεφωνητη(tip-ring) για να στελνει σηματα στο κεντρο ληψης σηματων,η αν δεν εχεις κεντρο ολα τα σηματα που θα εστελνε θεωρητικα στο κεντρο τα λαμβανεις στην εφαρμογη.Πχ alarm ,διακοπη 220v κλπ.

Για να κανεις οπλιση αφοπλιση ομως θα πρεπει με το ρελε που εχει το trikdis,να παρεις μια ζωνη του πινακα  να γινει κλειδοδιακοπτης,οπου μπορεις να κανεις μονο οπλιση αφοπλιση.Ξεχνας κατασταση κεντρου-ζωνες-byppas κλπ.

Αν προτιμησεις  το δικο του ip module εχει 6 μηνες δωρεαν, και μετα πληρωνεις 70 ευρω για 5 χρονια.
Ετσι ομως η εφαρμογη κανει τα παντα.

Επεξ/σία από fabiawrc
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fabiawrc είπε

Αν προτιμησεις  το δικο του ip module εχει 6 μηνες δωρεαν, και μετα πληρωνεις 70 ευρω για 5 χρονια.
Ετσι ομως η εφαρμογη κανει τα παντα.

Καλύτερο ακούγεται αυτό. Μπαίνει απευθείας στο bus και τελείωσε. Δεν είναι σοβαρό κόστος. Ποιο module ακριβώς είναι αυτό γιατί βλέπω 2-3 αλλά κανένα στο Σκρουτζ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει στο skroutz.Δες αν μπορεις να το βρεις απο καποιο μαγαζι γιατι το δινει η keeper μονο σε εγκαταστατες.

https://www.securitymanager.gr/provlima-epikoinonias-se-synagermoys-yparchei-lysi/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 25/01/2024 at 13:43, ss42ss said:

Trikdis με δωρεάν εφαρμογή 

 

οι τιμές στο skroutz είναι λιανικής, τα 220 που αναφέρεσαι είναι χοντρικής… σχεδόν κανείς που σέβεται την δουλειά του και την αγορά  δεν πρόκειται να σου πουλήσει το προϊόν σε χοντρική(δεν αναφέρομαι στους εισαγωγείς)

Κάτι τέτοιοι που "σέβονται την δουλειά τους και την αγορά" και πουλάνε στους αδαείς απο 220 στα 430 θα εκλείψουν όπως οι δεινόσαυροι, όποιος πρόλαβε πρόλαβε, παλικάρια.

Αν κάποιοι νομίζουν πως δεν υπάρχει ιντερνετ, ούτε κάρτες και paypal και έχουμε capital controls γελιούνται.......

Ακόμα χειρότερα όσοι κάνουν κακοτεχνίες και ελπίζουν ότι θα πεθάνουμε πριν το ανακαλύψουμε, πλέον γίνονται ρόμπες απο ένα βιντεάκι στο youtube......

 

Επεξ/σία από navigatoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το χειρότερο είναι ότι ακόμα αρνούνται να ενσωματώσουν τα smart home της Apple / Google κλπ. Μια μόνο εταιρεία από UK για Ευρώπη έχει συστήματα συμβατά με HomeKit (Abode security systems) η οποία είναι και κορυφή! Με ένα σωρό smart home integrations. https://goabode.co.uk Όποιος έχει όρεξη για αγορά από Βρετανία αξίζει να το δει.

Η Aqara εντωμεταξύ πουλάει απίστευτα πράγματα όπως π.χ. ανιχνευτή παρουσίας που αν το πεις σε επαγγελματίες που εγκαθιστούν συναγερμούς δεν γνωρίζουν καν την διαφορά ανάμεσα σε ανιχνευτή κίνησης και ανιχνευτή παρουσίας και περιμένω πότε θα βγάλει KIT με 4G/5G και εξωτερική σειρήνα. Τότε θα είναι η αρχή του τέλους. 

Επεξ/σία από alejsalonica
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, alejsalonica είπε

Το χειρότερο είναι ότι ακόμα αρνούνται να ενσωματώσουν τα smart home της Apple / Google κλπ. Μια μόνο εταιρεία από UK για Ευρώπη έχει συστήματα συμβατά με HomeKit (Abode security systems) η οποία είναι και κορυφή! Με ένα σωρό smart home integrations. https://goabode.co.uk Όποιος έχει όρεξη για αγορά από Βρετανία αξίζει να το δει.

Η Aqara εντωμεταξύ πουλάει απίστευτα πράγματα όπως π.χ. ανιχνευτή παρουσίας που αν το πεις σε επαγγελματίες που εγκαθιστούν συναγερμούς δεν γνωρίζουν καν την διαφορά ανάμεσα σε ανιχνευτή κίνησης και ανιχνευτή παρουσίας και περιμένω πότε θα βγάλει KIT με 4G/5G και εξωτερική σειρήνα. Τότε θα είναι η αρχή του τέλους. 

Για Ajax μιλάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, 26ska είπε

Για Ajax μιλάς;

Όχι, για όλους τους υπόλοιπους. Αυτοί έκαναν μια επιλογή να το πάνε μόνοι τους  το smart home αλλά στην πορεία αργά ή γρήγορα θα αναγκαστούν να ακολουθήσουν. Το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, alejsalonica said:

Το χειρότερο είναι ότι ακόμα αρνούνται να ενσωματώσουν τα smart home της Apple / Google κλπ. Μια μόνο εταιρεία από UK για Ευρώπη έχει συστήματα συμβατά με HomeKit (Abode security systems) η οποία είναι και κορυφή! Με ένα σωρό smart home integrations. https://goabode.co.uk Όποιος έχει όρεξη για αγορά από Βρετανία αξίζει να το δει.

Η Aqara εντωμεταξύ πουλάει απίστευτα πράγματα όπως π.χ. ανιχνευτή παρουσίας που αν το πεις σε επαγγελματίες που εγκαθιστούν συναγερμούς δεν γνωρίζουν καν την διαφορά ανάμεσα σε ανιχνευτή κίνησης και ανιχνευτή παρουσίας και περιμένω πότε θα βγάλει KIT με 4G/5G και εξωτερική σειρήνα. Τότε θα είναι η αρχή του τέλους. 

Aπο μια ματιά που έριξα, είδα ασύρματα συστήματα και μάλιστα σε wifi.  Έχω τα ερωτήματα μου για την διάρκεια των μπαταριών κτλ και την διαθεσιμότητα του συστήματος. Το λέω αυτό έχοντας στήσει smart home  σε zigbee  με τριψήφιο αριθμό αισθητήρων.

Για μένα, ο συναγερμός πρέπει να είναι ενσύρματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, navigatoras είπε

Aπο μια ματιά που έριξα, είδα ασύρματα συστήματα και μάλιστα σε wifi.  Έχω τα ερωτήματα μου για την διάρκεια των μπαταριών κτλ και την διαθεσιμότητα του συστήματος. Το λέω αυτό έχοντας στήσει smart home  σε zigbee  με τριψήφιο αριθμό αισθητήρων.

Για μένα, ο συναγερμός πρέπει να είναι ενσύρματος...

Ο ενσύρματος είναι πιο προστατευμένος από παρεμβολές αλλά έχει περιορισμούς στην ευελιξία (να αλλάζεις θέσεις σε πίνακα-παγίδες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/1/2024 στις 12:39 ΠΜ, agnostos13 είπε

Ο ενσύρματος είναι πιο προστατευμένος από παρεμβολές αλλά έχει περιορισμούς στην ευελιξία (να αλλάζεις θέσεις σε πίνακα-παγίδες)

Σωστά αλλά από βραχυκύκλωμα δεν είναι όλοι τους προστατευμένοι, ένα τειζερ κάνει θαύματα στην πλακέτα😂😂🤷‍♂️

 

Στις 25/1/2024 στις 11:53 ΜΜ, navigatoras είπε

Κάτι τέτοιοι που "σέβονται την δουλειά τους και την αγορά" και πουλάνε στους αδαείς απο 220 στα 430 θα εκλείψουν όπως οι δεινόσαυροι, όποιος πρόλαβε πρόλαβε, παλικάρια.

Αν κάποιοι νομίζουν πως δεν υπάρχει ιντερνετ, ούτε κάρτες και paypal και έχουμε capital controls γελιούνται.......

Ακόμα χειρότερα όσοι κάνουν κακοτεχνίες και ελπίζουν ότι θα πεθάνουμε πριν το ανακαλύψουμε, πλέον γίνονται ρόμπες απο ένα βιντεάκι στο youtube......

 

Πες μου έναν λόγο που πρέπει ο οποιοσδήποτε να σου πουλήσει ένα οποιοδήποτε προϊόν στην χονδρική τιμή…. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, ss42ss said:

Σωστά αλλά από βραχυκύκλωμα δεν είναι όλοι τους προστατευμένοι, ένα τειζερ κάνει θαύματα στην πλακέτα😂😂🤷‍♂️

 

Πες μου έναν λόγο που πρέπει ο οποιοσδήποτε να σου πουλήσει ένα οποιοδήποτε προϊόν στην χονδρική τιμή…. 

Δεν έχει κανένα λόγο να το κάνει, εγώ έχω λόγο να αγοράσω απο αυτόν στην λιανική όπως το εννοεί αυτός; ΟΧΙ

Μπορώ να το βρώ φθηνότερα; ΝΑΙ  Απο που; Google search

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό χρυσό το τηλεχειριστήριο του Ajax αλλά σήμερα μου την έφερε. Ενώ έχω κλείσει το κουμπί πανικού για να μην πατηθεί καταλάθος, βγήκα απτο σπίτι για 1 λεπτό με τα κλειδιά και καταλάθος πατήθηκε το Night Mode. Το οποίο δεν μπορείς να το κλείσεις από τις ρυθμίσεις. Μετά πήγα να μπω στο σπίτι και χτύπαγε ο συναγερμός 😛 Οπωσδήποτε βάλτε το Accidental Press Protection αν το πάρετε γιατί εγώ δεν το είχα. Στα θετικά το κέντρο (atlas) με πήρε σε δευτερόλεπτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2024 στις 1:43 ΜΜ, ss42ss είπε

Trikdis με δωρεάν εφαρμογή 

Μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για αυτό το σύστημα και αν συνεργάζεται με Paradox σειρά SP5500 & SP6000 με ip100 & ip150;

Η αναβάθμιση τελικά του ip150 και η αναγκαστική όδευση προς insite gold δεν μου αρέσει καθόλου! Κόστος και πολλές φορές έχει κολλήσει, ακόμη και από το δικό τους server.

Στις 26/1/2024 στις 3:05 ΜΜ, alejsalonica είπε

Το χειρότερο είναι ότι ακόμα αρνούνται να ενσωματώσουν τα smart home της Apple / Google κλπ. Μια μόνο εταιρεία από UK για Ευρώπη έχει συστήματα συμβατά με HomeKit (Abode security systems) η οποία είναι και κορυφή! Με ένα σωρό smart home integrations. https://goabode.co.uk Όποιος έχει όρεξη για αγορά από Βρετανία αξίζει να το δει.

Η Aqara εντωμεταξύ πουλάει απίστευτα πράγματα όπως π.χ. ανιχνευτή παρουσίας που αν το πεις σε επαγγελματίες που εγκαθιστούν συναγερμούς δεν γνωρίζουν καν την διαφορά ανάμεσα σε ανιχνευτή κίνησης και ανιχνευτή παρουσίας και περιμένω πότε θα βγάλει KIT με 4G/5G και εξωτερική σειρήνα. Τότε θα είναι η αρχή του τέλους. 

Τα Abode λειτουργούν μέσω hub λογικά, όπως και τα Aqara; Πρωτόκολλο zigbee; Γενικά θα προτιμούσες τα πρώτα έναντι των δεύτερων ή και όποιων άλλων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...