Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα δεν έχω δει την εγγύηση, το νομικό κείμενο, να σου πω ακριβώς τι καλύπτει και τι όχι. Η Samsung  το λεει καθαρά (το είδα εκ των υστέρων.

Αν συμβεί κάτι έχω την απαίτηση να με καλύψει η μαμά εταιρία, να μου πεί στείλε το απο εκεί που το αγόρασες για επισκευή ή πάρε αυτό το ανταλλακτικό με αυτό το κόστος απο την ελληνική αντιπροσωπεία.

Τότε δεν μπορεί η ελληνική αντιπροσωπεία να μην παρέχει υποστήριξη, δρώντας τιμωριτικά και αυτόνομα. Έχοντας το όνομα Paradox έχεις και κάποιες υποχρεώσεις σε αυτούς που εμπιστεύονται το όνομα.

Εκτός αν πρόκειται περί συνωνυμίας....

 

ΥΓ όπως και να έχει το πράμα, η βοήθεια όλων  σας είναι πολύτιμη διότι το πεδίο είναι άγνωστο, τα φράγκα πεπερασμένα και τα νεύρα τσίτα

Επεξ/σία από navigatoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, navigatoras είπε

Κοίτα δεν έχω δει την εγγύηση, το νομικό κείμενο, να σου πω ακριβώς τι καλύπτει και τι όχι. Η Samsung  το λεει καθαρά (το είδα εκ των υστέρων.

Αν συμβεί κάτι έχω την απαίτηση να με καλύψει η μαμά εταιρία, να μου πεί στείλε το απο εκεί που το αγόρασες για επισκευή ή πάρε αυτό το ανταλλακτικό με αυτό το κόστος απο την ελληνική αντιπροσωπεία.

Τότε δεν μπορεί η ελληνική αντιπροσωπεία να μην παρέχει υποστήριξη, δρώντας τιμωριτικά και αυτόνομα. Έχοντας το όνομα Paradox έχεις και κάποιες υποχρεώσεις σε αυτούς που εμπιστεύονται το όνομα.

Εκτός αν πρόκειται περί συνωνυμίας....

 

ΥΓ όπως και να έχει το πράμα, η βοήθεια όλων  σας είναι πολύτιμη διότι το πεδίο είναι άγνωστο, τα φράγκα πεπερασμένα και τα νεύρα τσίτα

Αν είναι αγορασμένο από ΕΕ κανονικά πρέπει να σε υποστηρίξουν σε service αντιπροσωπείας.

Αν η εδώ εταιρεία δεν είναι αντιπροσωπεία αλλά κάποιος εισαγωγέας που τα στέλνει στο «εξουσιοδοτημένο» του κυρ-Μήτσου δεν υποχρεούται να σε καλύψει καθώς δεν αντιπροσωπεύει τη μητρική.

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλικάρια, περιμένω τον SP6000+, K32lcd+ x4, z8sp x2, transformer 30w x2, monitored ps25, ip150+, κουτιά κτλ.

Άντε βρήκα τεχνικό που να τον εμπιστεύομαι και κάνει εγκατάσταση κ ρύθμιση όπως πρέπει (υποθετικά μιλάμε)

Πείτε μου τι γίνεται

  1. με την επικοινωνία  με το κέντρο λήψης σημάτων. Τώρα το κέντρο/εταιρία που έχω μου παρέχει με χρησιδάνειο μια GPRS μοντούλα και απλώς πληρώνω μια ετήσια συνδρομή. Μάλλον θα φύγω από αυτούς επειδή ο τοπικός συνεργάτης τους είναι αρνητικός με τους Paradox και μέγα προμότορας αλλωνών, οπότε και δεν θα τον φωνάξω για την εγκατάσταση. Ποια είναι η πρακτική με τις υπόλοιπες εταιρίες; αν δεν δίνουν GPRS μοντούλα τι πρέπει να κάνω; Τι πρέπει να αγοράσω γιατί δεν θέλω με τίποτα να έχω επαφή μόνο μέσω ίντερνετ
  2. με την δική μου επικοινωνία με το σύστημα. Στην περίπτωση μου (μάλλον ) θα γίνεται μέσω του ip150+ μέσω εφαρμογής στο κινητό και από τον υπολογιστή τοπικά. Σωστά; ποιες εφαρμογές πρέπει να έχω στο κινητό και ποιες στον υπολογιστή; που και πως (αν) πληρώνω για αυτές; 

Ακούω τις εμπειρίες και προτάσεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακως αγορασες τοτε το IP150.

Eπρεπε να παρεις το PCS 265 που ειναι 4G,βαζεις μια data sim και στελνεις σηματα στο κεντρο ληψεως σηματων της επιλογης σου και εχεις και την εφαρμογη Blue eye(ειναι καλυτερη απο την παλιατζουρα το insight gold.)

Στον υπολογιστη δεν υπαρχει εφαρμογη για τον πελατη,ουτε απο web interaface μονο το babyware που ειναι εργαλειο προγραμματισμου,αλλα εχεις επιλογες για οπλιση αφοπλιση.



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fabiawrc είπε

Κακως αγορασες τοτε το IP150.

Eπρεπε να παρεις το PCS 265 που ειναι 4G,βαζεις μια data sim και στελνεις σηματα στο κεντρο ληψεως σηματων της επιλογης σου και εχεις και την εφαρμογη Blue eye(ειναι καλυτερη απο την παλιατζουρα το insight gold.)

Στον υπολογιστη δεν υπαρχει εφαρμογη για τον πελατη,ουτε απο web interaface μονο το babyware που ειναι εργαλειο προγραμματισμου,αλλα εχεις επιλογες για οπλιση αφοπλιση.



 

Αυτό γίνεται όταν δεν γίνεται σωστή αυτοψία από γνώστες του επαγγέλματος και ο καθένας πάει και παίρνει ότι θέλει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, ss42ss said:

Αυτό γίνεται όταν δεν γίνεται σωστή αυτοψία από γνώστες του επαγγέλματος και ο καθένας πάει και παίρνει ότι θέλει.

Αυτό να λέγεται!

Ευτυχώς που οι επαγγελματίες φοράνε ταμπελάκια στο μέτωπο και τους καταλαβαίνουμε.

Αυτός σωστός, αυτός λάθος!

ΥΓ Να προσθέσω ότι τα γούστα και οι μλκιες πληρώνονται και δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω για τις δικές μου. Το να πληρώσω όπως για τον προηγούμενο συναγερμό και τηλ κέντρο, καλωδίωση κτλ και να μην έχω αυτό που ζήτησα δεν θα ξαναγίνει. Όπως και να πληρώσω σερβις σε μπαταρίες συναγερμού, τεσταρισμένες με καλώδιο αν κάνει σπινθήρα και να τα φτύνουν μετά απο δίμηνο, κι αυτό δεν θα ξαναγίνει.

Θα ανεβάσω (άλλη μια φώτο) απο προσφορά όπου ο Έλλην μάστορας βάζει και τοIP150 και το PCS 265 στην προσφορά του.Μετά μου λες...

  Όποιος πρόλαβε να δαγκώσει δάγκωσε, τέλος

 

3 hours ago, fabiawrc said:

Κακως αγορασες τοτε το IP150.

Eπρεπε να παρεις το PCS 265 που ειναι 4G,βαζεις μια data sim και στελνεις σηματα στο κεντρο ληψεως σηματων της επιλογης σου και εχεις και την εφαρμογη Blue eye(ειναι καλυτερη απο την παλιατζουρα το insight gold.)

Στον υπολογιστη δεν υπαρχει εφαρμογη για τον πελατη,ουτε απο web interaface μονο το babyware που ειναι εργαλειο προγραμματισμου,αλλα εχεις επιλογες για οπλιση αφοπλιση.



 

Μαστρο Λάμπρο,

για αρχή

1)με το IP150, συνδεόμενο κατευθείαν πάνω στον ρούτερ (που κάθεται πάνω σε μικροUPS) θα υπάρχει επικοινωνία με το κέντρο λήψης σημάτων?

2) μπορώ ή δεν μπορώ να τον οπλίζω/αφοπλίζω από το τηλέφωνό μου με το IP150; Αν δεν κάνω λάθος το insight gold ειναι διαθέσιμο με μια συνδρομή; σωστά;

3) από αυτό πάμε στο επόμενο, αν το (καινούριο) κέντρο μου δώσει GPRS μοντούλα θα παίξουν και τα δυο μαζί; (IP150+GPRS μοντούλα)?

4) αν το 2 είναι ναι γιατί να πάρω το PCS 265; μονο για να έχω το Blue eye ;

 

WhatsApp Image 2024-01-24 at 19.23.52_62da27ab.jpg

Επεξ/σία από navigatoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παμε λιγο...γιατι στα γραφω αλλα παλι δεν καταλαβαινεις.....

1: Το IP150 κανει μεταδοση μεσω lan ,τα σηματα προς κεντρο ληψεως σηματων και εχεις και την εφαρμογη(η οποια κοστιζει 38 dollars για 3 χρονια-γελαει ο κοσμος)επισης συνδεσαι και με το Babyware για προγραμματισμο η διαχειριση.
Την ιδια δουλεια ακριβως κανει και το PCS 265 απλα τα στελνει μεσω 4g.

2: Βαζεις το insight gold(σχεδιαση μενου 1990) η το Blue eye με καλυτερο μενου και κανεις οτι θελεις.Οπλιζεις αφοπλιζεις,κανεις bypass τις ζωνες,αλλαζεις κωδικο,οπλιζεις ξεχωριστα partition,κανεις οn-off τα ρελε του πινακα.

3:Αν το κεντρο σου δωσει global gsm, θα συνδεθει στον τηλεφωνητη του SP6000 και το ip150 στο bus του πινακα.

4:Η μεγαλυτερη ασφαλεια στην επικοινωνια του πινακα συναγερμου, με τον χρηστη η το κεντρο ληψης σηματων, ειναι μεσω κινητης τηλεφωνιας.Γιατι ετσι δεν σε νοιαζει αν θα σου κοψουν το καλωδιου του οτε,η  αν εχει βλαβη η γραμμη σου και δεν εχεις ιντερνετ.

Το PCS265 κανει οτι και το IP150 ,(στελνει σηματα στο κεντρο,εχεις insight gold  η Blue eye,babyware)απλα αντι για lan τα στελνει μεσω 4G.

5:Υπαρχει και επιλογη να πας σε λυση τριτου κατασκευαστη  που λεγεται Trikdis ,με δικια τοu δωρεαν εφαρμογη,η σε module με συνδεση lan , η σε module 4g.Αυτο μπαινει στο  bus του πινακα και εχεις πληρη διαχειριση  ARM-STAY-NIGHT,bypass,partitions,ονομασιες ζωνων κλπ. αλλα δεν δουλευει το Babyware για προγραμματισμο η χειρισμο απο pc.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, fabiawrc said:

Για παμε λιγο...γιατι στα γραφω αλλα παλι δεν καταλαβαινεις.....

1: Το IP150 κανει μεταδοση μεσω lan ,τα σηματα προς κεντρο ληψεως σηματων και εχεις και την εφαρμογη(η οποια κοστιζει 38 dollars για 3 χρονια-γελαει ο κοσμος)επισης συνδεσαι και με το Babyware για προγραμματισμο η διαχειριση.
Την ιδια δουλεια ακριβως κανει και το PCS 265 απλα τα στελνει μεσω 4g.

2: Βαζεις το insight gold(σχεδιαση μενου 1990) η το Blue eye με καλυτερο μενου και κανεις οτι θελεις.Οπλιζεις αφοπλιζεις,κανεις bypass τις ζωνες,αλλαζεις κωδικο,οπλιζεις ξεχωριστα partition,κανεις οn-off τα ρελε του πινακα.

3:Αν το κεντρο σου δωσει global gsm, θα συνδεθει στον τηλεφωνητη του SP6000 και το ip150 στο bus του πινακα.

4:Η μεγαλυτερη ασφαλεια στην επικοινωνια του πινακα συναγερμου, με τον χρηστη η το κεντρο ληψης σηματων, ειναι μεσω κινητης τηλεφωνιας.Γιατι ετσι δεν σε νοιαζει αν θα σου κοψουν το καλωδιου του οτε,η  αν εχει βλαβη η γραμμη σου και δεν εχεις ιντερνετ.

Το PCS265 κανει οτι και το IP150 ,(στελνει σηματα στο κεντρο,εχεις insight gold  η Blue eye,babyware)απλα αντι για lan τα στελνει μεσω 4G.

5:Υπαρχει και επιλογη να πας σε λυση τριτου κατασκευαστη  που λεγεται Trikdis ,με δικια τοu δωρεαν εφαρμογη,η σε module με συνδεση lan , η σε module 4g.Αυτο μπαινει στο  bus του πινακα και εχεις πληρη διαχειριση  ARM-STAY-NIGHT,bypass,partitions,ονομασιες ζωνων κλπ. αλλα δεν δουλευει το Babyware για προγραμματισμο η χειρισμο απο pc.

1 και 2 κατανοητά!

Στο 3 θέλω να ρωτήσω, όταν λέμε τηλεφωνητή είναι κάτι που έχει ήδη πάνω του ο SP6000 ή είναι κάποια πλακέτα  (πχ VDMP3) έξτρα;

Στο 4 κι αν συμφωνώ, όμως έχω αγοράσει ότι έχω αγοράσει και θέλω να δω τι θα βάλω στο πρόγραμμα για αγορά, για αυτό έγραψα "για αρχή". Καταλαβαίνεις ότι μέχρι να γίνει η εγκατάσταση, οι αλλαγές στον πάροχο/κέντρο θα υπάρξει κενό στην κινητή τηλεφωνία, όχι όμως τελείως ασύνδετος με κάποιον.

Στο 5, βρίσκω το GSM communicator Trikdis G16 2G στα 80 ευρώ. Κάνει για τα συστήματα μου ή πρέπει να πάρω paradox? και μετά τι γίνεται; θα βάλω δική μου κάρτα ή του κέντρου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1:Η σωστη λεξη ειναι οτι εχει κωδικοποιητη για το κεντρο ληψεως,αλλα εχει και δυνατοτητα τηλεφωνητη να σε καλεσει μεχρι 5 νουμερα,σε καλει και οταν το σηκωσεις ακους μια σειρηνα.Το vdmp3 το βαζεις και σε καλει με φωνητικες εντολες απο ποια ζωνη χτυπησε η μπορεις να κανεις οπλιση αφοπλιση.

2:Oλη η σειρα ΤRIKDIS 2g-4g-Lan  κανει για Paradox-Caddx(nx σειρα μονο που καταργηθηκε)-Pyronix-Honneywell-Dsc-Texecom.
Bαζεις δικη σου καρτα data sim(πρεπει να βγαλεις τον κωδικο)και στελνεις σε κεντρο ληψης και εχεις και την εφαρμογη Protegus δωρεαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,πρόκειται για συναγερμό σε διαμέρισμα 75 τετραγωνικών.

Προσανατολιζομαι σε Ajax,λόγω ονόματος και ασύρματης σύνδεσης,features κτλ.Ποσό θα μου κοστίσει πιστεύετε;Θα ξεκινήσω να παίρνω προσφορές.Υπάρχει επίσημος εγκατάστασης για Ajax;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, 26ska said:

Καλημερα,πρόκειται για συναγερμό σε διαμέρισμα 75 τετραγωνικών.

Προσανατολιζομαι σε Ajax,λόγω ονόματος και ασύρματης σύνδεσης,features κτλ.Ποσό θα μου κοστίσει πιστεύετε;Θα ξεκινήσω να παίρνω προσφορές.Υπάρχει επίσημος εγκατάστασης για Ajax;

Μπορείς να δεις και τον HikVision AX Pro που είναι ίδιος με τον Ajax αλλά πιο φθηνός. Αν το έχεις με την τεχνολογία τον βάζεις και μόνος σου χωρίς εγκαταστάτη. Το μόνο θέμα είναι οτι δεν θα βρεις Online τιμές για τον HikVision και θα πρέπει να τις ζητήσεις (και καλά είναι για εγκαταστάτες) σε αντίθεση με τον Ajax. Τον έχω απο τον Νοέμβρη και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Τον έβαλα μόνος μου αλλά δεν έχω κάνει σύνδεση με ΚΛΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, slaughter είπε

Μπορείς να δεις και τον HikVision AX Pro που είναι ίδιος με τον Ajax αλλά πιο φθηνός. Αν το έχεις με την τεχνολογία τον βάζεις και μόνος σου χωρίς εγκαταστάτη. Το μόνο θέμα είναι οτι δεν θα βρεις Online τιμές για τον HikVision και θα πρέπει να τις ζητήσεις (και καλά είναι για εγκαταστάτες) σε αντίθεση με τον Ajax. Τον έχω απο τον Νοέμβρη και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Τον έβαλα μόνος μου αλλά δεν έχω κάνει σύνδεση με ΚΛΣ

Στο skroutz μια χαρά βρίσκεις τιμές και από Ajax αλλά και με τον AX Pro με ότι αυτό συνεπάγεται… πιστοποιημένοι εγκαταστάτες υπάρχουν και για τα δυο συστήματα. 
 

ναι ο Ajax είναι ελάχιστα ποιο ακριβός αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις….

 

1 ώρα πριν, 26ska είπε

Καλημερα,πρόκειται για συναγερμό σε διαμέρισμα 75 τετραγωνικών.

Προσανατολιζομαι σε Ajax,λόγω ονόματος και ασύρματης σύνδεσης,features κτλ.Ποσό θα μου κοστίσει πιστεύετε;Θα ξεκινήσω να παίρνω προσφορές.Υπάρχει επίσημος εγκατάστασης για Ajax;

Αν κινηθείς προς τον Ajax ζητά το Hub 2/Hub 2 Plus και όχι το απλό!!! 

μπορείς να ζητήσεις προσφορά και για τους δυο συναγερμούς Ajax/AX Pro και διαλέγεις. 
Χοντρικά για AJAX υπολόγισε 1.000€ για την σειρά Superior, 900€ για την Baseline και για το ax pro 800€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ss42ss said:

Στο skroutz μια χαρά βρίσκεις τιμές και από Ajax αλλά και με τον AX Pro με ότι αυτό συνεπάγεται… πιστοποιημένοι εγκαταστάτες υπάρχουν και για τα δυο συστήματα. 
 

ναι ο Ajax είναι ελάχιστα ποιο ακριβός αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις….

 

Οι τιμές του Skroutz είναι πολύ πάνω απο τις κανονικές τιμές.

Π.χ. 

το έτοιμο κιτ DS-PWA64-KIT-WE με το μικρό Hub, 2 παγίδες και ένα τηλεχειριστήριο στο Skroutz έχει απο 430 και αν ρωτήσεις στο κατάστημα (που δεν έχει τιμές Online) το έχει 220

Το αντίστοιχο κιτ του Ajax με το hub2 που λες έχει στο Skroutz 448

δεν το λες και ελάχιστα αλλα ναι ο Ajax είναι λίγο πιο εμπορικός/όμορφος.

Δεν έχω δοκιμάσει τον ajax για να σου πω αν είναι καλύτερος ή όχι αλλά ο HikVision έχει περισσότερες επιλογές/χαρακτηριστικά σε σχέση με τον Ajax και πιο φθηνές παγίδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ένα κεντρο nova pas800 (αυτό γράφει πάνω-αλλά λογικά αυτό είναι) τι εναλλακτικές υπάρχουν για απομακρυσμένο έλεγχο? (ιδανικά μέσω εφαρμογής-εάν είναι και δωρεάν ακόμα καλυτερα)

Κάποιο άλλο σχόλιο για το συγκεκριμένο κεντρο γενικότερα;

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, paylidis είπε

Για ένα κεντρο nova pas800 (αυτό γράφει πάνω-αλλά λογικά αυτό είναι) τι εναλλακτικές υπάρχουν για απομακρυσμένο έλεγχο (ιδανικά μέσω εφαρμογής)

Κάποιο άλλο σχόλιο για το συγκεκριμένο κεντρο γενικότερα;

Trikdis με δωρεάν εφαρμογή 

 

1 ώρα πριν, slaughter είπε

Οι τιμές του Skroutz είναι πολύ πάνω απο τις κανονικές τιμές.

Π.χ. 

το έτοιμο κιτ DS-PWA64-KIT-WE με το μικρό Hub, 2 παγίδες και ένα τηλεχειριστήριο στο Skroutz έχει απο 430 και αν ρωτήσεις στο κατάστημα (που δεν έχει τιμές Online) το έχει 220

Το αντίστοιχο κιτ του Ajax με το hub2 που λες έχει στο Skroutz 448

δεν το λες και ελάχιστα αλλα ναι ο Ajax είναι λίγο πιο εμπορικός/όμορφος.

Δεν έχω δοκιμάσει τον ajax για να σου πω αν είναι καλύτερος ή όχι αλλά ο HikVision έχει περισσότερες επιλογές/χαρακτηριστικά σε σχέση με τον Ajax και πιο φθηνές παγίδες.

οι τιμές στο skroutz είναι λιανικής, τα 220 που αναφέρεσαι είναι χοντρικής… σχεδόν κανείς που σέβεται την δουλειά του και την αγορά  δεν πρόκειται να σου πουλήσει το προϊόν σε χοντρική(δεν αναφέρομαι στους εισαγωγείς)

Επεξ/σία από ss42ss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...