Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην intertelecom δεν είμαι σίγουρος αν υποστηρίζει δίκτυο 5g, γνωρίζει κάποιος; Στην εναλλαγή που χρειαστεί να κάνει εκείνη τη στιγμή που δεν πιανει σημα απο ένα πάροχο, η καθυστέρηση πόση είναι κι αν αυτό εξαρτάται μόνο από την sim ή από τον συναγερμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, gousias είπε

Στην intertelecom δεν είμαι σίγουρος αν υποστηρίζει δίκτυο 5g, γνωρίζει κάποιος; Στην εναλλαγή που χρειαστεί να κάνει εκείνη τη στιγμή που δεν πιανει σημα απο ένα πάροχο, η καθυστέρηση πόση είναι κι αν αυτό εξαρτάται μόνο από την sim ή από τον συναγερμό;

Για να λειτουργεί ως 5G, θα πρέπει να υποστηρίζει και ο συναγερμός 5G..που είναι λίγο σπάνιο, ακόμα και ο Ajax στο ακριβό του μοντέλο φτάνει μέχρι 4G. Αν τώρα κουβεντιάζουμε γενικά αν υποστηρίζει 5G η intertelecoms, δυστυχώς δεν το γνωρίζω.

Αν δεν κάνω λάθος, η καθυστέρηση έχει να κάνει με τον συναγερμό. Αν και οι κάρτες SIM πιάνουν κατευθείαν τον πάροχο με το πιο ισχυρό σήμα και αν είναι ακίνητος ο συναγερμός (δηλαδή σπιτιού) σπάνια θα αλλάξει πάροχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα επειδή είμαι σε φάση αναζήτησης συναγερμού θα ήθελα κάποιες προτάσεις. Καταρχήν μετακόμισα πρόσφατα σε σπίτι το οποίο έχει εγκατεστημένο συναγερμό αλλά δεν γνωρίζω τον κωδικό. Έτσι μου είναι ψιλό άχρηστος μιας και η εταιρεία θέλει γύρω στα 250 ευρώ να τον προγραμματίσει εκ νέου. Ο συναγερμός αποτελείται από το κέντρο, 3 ραντάρ και μια παγίδα στην κεντρική πόρτα. Επειδή θέλω να προσθέσω ασύρματες παγίδες σε όλα τα παράθυρα σκέφτομαι να αγοράσω κέντρο της εταιρείας sigma security με όλα τα παρελκόμενα μου βγαίνει περίπου στα 400 ευρώ. Η εγκατάσταση θα γίνει από εμένα.Θα ήθελα τις συμβουλές σας σχετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 15/11/2023 at 22:57, Petros Electron said:

Καλησπερα, αυτο δεν γινεται. Μπορεις εναλλακτικά να κανεις by-pass τις ζωνες που ειναι τα εσ/κα ρανταρ και να οπλίσεις πριν φύγεις.

Αν πας σε νεο πινακα δες σε PARADOX σειρα SP Spectra, εκει το STAY μπορει να ρυθμιστεί με καθυστέρηση κεντρικής εισόδου και υπάρχει και το STAYD οπου μπορεις να εχεις διαφορετικό σεναριο οπλισης η ακόμα και ζωνες που να ειναι ολη την ήμερα οπλισμένες.

Στους Paradox παίζουν τα εξης σενάρια:
Arm (ολική όπλιση) Stay (περιμετρική όπλιση με χρόνο εισόδου) Sleep (περιμετρική όπλιση χωρίς χρόνο εισόδου) και StayD (αλλάζεις την κατασταση χωρίς να αφοπλίσεις τελείως το σύστημα).

Σε οποιαδήποτε σενάριο όπλισης μπορείς να ορίσεις (ο εγ/της) οποια ζώνη θελεις σαν Flex Zone η οποια σου δίνει Χ χρόνο πριν ενεργοποιήσει την σειρήνα.Και ειναι διαφορετικός χρόνος απο αυτόν τον χρόνο της εισόδου.

Γενικά οι PARADOX καλύπτουν όλες τις απαιτήσεις.

Με τον δικο του τηλ/τη (εξτρά) VDMP-3 έχεις και όπλιση/αφόπλιση μεσω τηλ/νου και αναφορά ποια ζωνη εδωσε τον συναγερμό.

Πετράν, έχει ωριμάσει η ιδέα να αλλάξω τον συναγερμό (ademco 4110) με paradox SP Spectra, όπως πρότεινες παλιότερα.

Ο υπάρχων έχει 16 ζώνες αλλά δύο ανιχνευτές θερμοκρασίας είναι σε παραλληλία με ανιχνευτές καπνού οπότε μιλάμε για 18 ζώνες εξαρχής. Αν προσθέσω και τίποτα ανιχνευτές κίνησης έξω από την είσοδο κ γκαράζ πιάσαμε 20 ζώνες.  Spectra SP6000+ πως σου φαίνεται;

Ήδη η επικοινωνία με το κέντρο ελέγχου γίνεται με GPRS module του πάροχου, αυτό θα αλλάξει; Υπάρχει δίπλα δίκτυο όμως δεν είnai πάνω σε UPS

Τί προτείνεις σε αυτό το κομμάτι; Με ενδιαφέρει να οπλίζει -αφοπλίζει απο το τηλέφωνο, να έρχονται ειδοποιήσεις και οι κάρτες/token για παιδιά και γέρους στην κυρία είσοδο.

Τα πληκτρολόγια είναι τέσσερα, 

1. στην κύρια είσοδο που που θα το ήθελα με αναγνώστη καρτών πχ Paradox K641R GR όμως πολύ ακριβό

2. στο χωλ κρεβατοκάμερες κάτι σαν Paradox K641+

3 και 4. γκαράζ και πίσω πόρτα το Paradox K32+

Υπάρχει κάτι οικονομικότερο σε αυτά τα δεδομένα;

 

Επεξ/σία από navigatoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ένα πρόβλημα είναι ότι πλήρωσα ένα σύστημα που ο τεχνικός δεν έχει ιδέα πως να το ρυθμίσει και η αντιπροσωπεία που υποτίθεται ότι υποστηρίζει, μόνο αυτό δεν κάνει! Γι' αυτό και ρώτησα επανειλημμένα κι εδώ μπας και βγάλω κάπως άκρη, αλλά τελικά πουθενά δεν υπάρχει βοήθεια! Και στην κλασική απάντηση του άλλαξε τεχνικό, το έχω δει κι αυτό, να πληρώνεις κάθε άλλον για τα παραμύθια επίσης! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, gousias said:

Το ένα πρόβλημα είναι ότι πλήρωσα ένα σύστημα που ο τεχνικός δεν έχει ιδέα πως να το ρυθμίσει και η αντιπροσωπεία που υποτίθεται ότι υποστηρίζει, μόνο αυτό δεν κάνει! Γι' αυτό και ρώτησα επανειλημμένα κι εδώ μπας και βγάλω κάπως άκρη, αλλά τελικά πουθενά δεν υπάρχει βοήθεια! Και στην κλασική απάντηση του άλλαξε τεχνικό, το έχω δει κι αυτό, να πληρώνεις κάθε άλλον για τα παραμύθια επίσης! 

Εγώ πάντως που ρώτησα στην προηγούμενη σελίδα δεν έχω κάποια εμπειρία με συναγερμούς γιατί πρώτη φορά βάζω. Παρόλα αυτά είμαι ευχαριστημένος και με τον τεχνικό και τον συναγερμό (Ajax) μέχρι τώρα. Τον έχω 1 μήνα και δουλεύει μια χαρά, ούτε false alarms ούτε προβλήματα. Έχω και τηλεχειριστήριο και keypad και χρήση από κινητό.

Τον χρησιμοποιώ καθημερινά όταν λείπω απτο σπίτι αλλά και το βράδυ όταν κοιμάμαι. Για σύνδεση με κινητό άφησα την Cosmote 2G για τώρα και βλέπουμε. Περίμενα χρέωση γύρω στα 3 ευρώ αλλά μου ήρθε 1 ευρώ χρέωση. Γενικά δεν ξέρω τι γίνεται με τις χρεώσεις της Cosmote κάθε μήνα έρχεται και άλλο νούμερο 😛 

Για 2 radar, 4 πόρτες/παράθυρα, 2 σειρήνες, τηλεχειριστήριο, keypad, εγκατάσταση κτλπ μου πήγε 700 ευρώ περίπου. Δεν ξέρω αν είναι καλά ή πολλά αλλά έφυγε ένα άγχος οπότε είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω τωρα και εγω? Γιατι να μπεις στην διαδικασια να πληρωνεις 100 και 50 ευρω τον χρονο για SIM οταν μπορεις να εχεις εξτρα SIM δωρεαν απο COSMOTE/VODAFONE/NOVA?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, reystar είπε

Να ρωτησω τωρα και εγω? Γιατι να μπεις στην διαδικασια να πληρωνεις 100 και 50 ευρω τον χρονο για SIM οταν μπορεις να εχεις εξτρα SIM δωρεαν απο COSMOTE/VODAFONE/NOVA?

Για εφεδρεία στους παρόχους να έχεις πάντα ´´καβατζά´´ για την επικοινωνία του συναγερμού….

 

4 ώρες πριν, Luciddream είπε

Εγώ πάντως που ρώτησα στην προηγούμενη σελίδα δεν έχω κάποια εμπειρία με συναγερμούς γιατί πρώτη φορά βάζω. Παρόλα αυτά είμαι ευχαριστημένος και με τον τεχνικό και τον συναγερμό (Ajax) μέχρι τώρα. Τον έχω 1 μήνα και δουλεύει μια χαρά, ούτε false alarms ούτε προβλήματα. Έχω και τηλεχειριστήριο και keypad και χρήση από κινητό.

Τον χρησιμοποιώ καθημερινά όταν λείπω απτο σπίτι αλλά και το βράδυ όταν κοιμάμαι. Για σύνδεση με κινητό άφησα την Cosmote 2G για τώρα και βλέπουμε. Περίμενα χρέωση γύρω στα 3 ευρώ αλλά μου ήρθε 1 ευρώ χρέωση. Γενικά δεν ξέρω τι γίνεται με τις χρεώσεις της Cosmote κάθε μήνα έρχεται και άλλο νούμερο 😛 

Για 2 radar, 4 πόρτες/παράθυρα, 2 σειρήνες, τηλεχειριστήριο, keypad, εγκατάσταση κτλπ μου πήγε 700 ευρώ περίπου. Δεν ξέρω αν είναι καλά ή πολλά αλλά έφυγε ένα άγχος οπότε είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

τα λεφτά που σου πήρε είναι παρά πολύ καλά…

αλλά ποιο hub σου έβαλε;

Το απλό hub δεν παίρνει αναβαθμίσεις πλεον για τα νεα προϊόντα ούτε μπορείς να βάλεις ραντάρ με καμερα αν το θελήσεις στο μέλλον. 

 

18 ώρες πριν, gousias είπε

Το ένα πρόβλημα είναι ότι πλήρωσα ένα σύστημα που ο τεχνικός δεν έχει ιδέα πως να το ρυθμίσει και η αντιπροσωπεία που υποτίθεται ότι υποστηρίζει, μόνο αυτό δεν κάνει! Γι' αυτό και ρώτησα επανειλημμένα κι εδώ μπας και βγάλω κάπως άκρη, αλλά τελικά πουθενά δεν υπάρχει βοήθεια! Και στην κλασική απάντηση του άλλαξε τεχνικό, το έχω δει κι αυτό, να πληρώνεις κάθε άλλον για τα παραμύθια επίσης! 

για τι σύστημα μιλάμε;

Επεξ/σία από ss42ss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ss42ss είπε

Για εφεδρεία στους παρόχους να έχεις πάντα ´´καβατζά´´ για την επικοινωνία του συναγερμού….

Τι εννοεις εφεδρεια? Τι καβατζα? Εχει πέσει ποτε και το σταθερο ιντερνετ και το 4G απο καποιον παροχο?  Ταυτοχρονα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, reystar είπε

Τι εννοεις εφεδρεια? Τι καβατζα? Εχει πέσει ποτε και το σταθερο ιντερνετ και το 4G απο καποιον παροχο?  Ταυτοχρονα? 

Η λεγόμενη GlobalSIM  έχει την δυνατότητα να ´´επικοινωνεί´´ και με τους τρεις παρόχους(συνδέεται μόνο σε έναν κάθε φορα) σε 2G/4G όποτε δεν είναι σαν τις άλλες…

Έστω ότι πέσει η cosmote, θα συνδεθεί στον επόμενο πάροχο με το ποιο δυνατό σήμα πχ wind ή Vodafone κτλ

Για σταθερό και Ίντερνετ(Ethernet-WiFi) δεν είναι απαραίτητο να πέσει ο πάροχος, πάνε και σου ξηλώνουν τα καλώδια από το κουτί του ΟΤΕ έξω από το σπίτι/ πολυκατοικία. (Τουλάχιστον επαρχία αυτό κάνουν ).

 

στον συναγερμό πάντα βάζουμε δυο κανάλια επικοινωνίας για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο όσο γίνεται…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, ss42ss said:

τα λεφτά που σου πήρε είναι παρά πολύ καλά…

αλλά ποιο hub σου έβαλε;

Το απλό hub δεν παίρνει αναβαθμίσεις πλεον για τα νεα προϊόντα ούτε μπορείς να βάλεις ραντάρ με καμερα αν το θελήσεις στο μέλλον.

Το απλό νομίζω είναι, γράφει 2G. Εντάξει αν χρειαστεί αλλάζει νομίζω το Hub είναι το πιο εύκολο. Δεν το έχω καν βιδωμένο στον τοίχο κάθεται δίπλα στο ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, gousias είπε

Το ένα πρόβλημα είναι ότι πλήρωσα ένα σύστημα που ο τεχνικός δεν έχει ιδέα πως να το ρυθμίσει και η αντιπροσωπεία που υποτίθεται ότι υποστηρίζει, μόνο αυτό δεν κάνει! Γι' αυτό και ρώτησα επανειλημμένα κι εδώ μπας και βγάλω κάπως άκρη, αλλά τελικά πουθενά δεν υπάρχει βοήθεια! Και στην κλασική απάντηση του άλλαξε τεχνικό, το έχω δει κι αυτό, να πληρώνεις κάθε άλλον για τα παραμύθια επίσης! 

Ti σύστημα και τι πρόβλημα έχεις? Θα το παλέψουμε νομίζω.

9 ώρες πριν, reystar είπε

Να ρωτησω τωρα και εγω? Γιατι να μπεις στην διαδικασια να πληρωνεις 100 και 50 ευρω τον χρονο για SIM οταν μπορεις να εχεις εξτρα SIM δωρεαν απο COSMOTE/VODAFONE/NOVA?

Γιατί από όλες τις μεθόδους επικοινωνίας το internet είναι ή λιγότερη ασφαλέστερη.Ετσι σε εξασφαλίζει ότι θα έχεις μόνιμα επικοινωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα.

Καινούργιος ενοικιαστής σε σπίτι με DSC 1832H και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1. Δεν έχω installer ή master code για να ρυθμίσω ζώνες κλπ. Σαν εγκαταστάτης φαίνεται η Axxon. Να απευθυνθώ σε αυτούς,  υπάρχει τρόπος να κάνω reset τα πάντα μόνος μου ή μπορώ να βρω κάπου ανεξάρτητο εγκαταστάτη για την όλη διαδικασία;

2. Αφού ρυθμιστεί με τον έναν ή τον άλλο τρόπο ο συναγερμός έχω αγοράσει και θέλω να εγκαταστήσω παράλληλα με την πλακέτα αυτό: https://konnected.io/products/konnected-alarm-panel-pro-12-zone-interface-kit

Μπορώ να μη χρησιμοποιήσω τη σύνδεση του συναγερμού με το κέντρο (τηλεφωνική) ή προτείνετε να δουλεύουν και τα δύο μαζί παράλληλα; Εννοώ Home Assistant+Alarmo για να μπορώ να έχω και να ρυθμίζω τον συναγερμό remotely μαζί με κλήση σε κέντρο σαν δεύτερο option;

Σας ευχαριστώ!

Επεξ/σία από panseit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, panseit είπε

Καλησπέρα στην παρέα.

Καινούργιος ενοικιαστής σε σπίτι με DSC 1832H και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1. Δεν έχω installer ή master code για να ρυθμίσω ζώνες κλπ. Σαν εγκαταστάτης φαίνεται η Axxon. Να απευθυνθώ σε αυτούς,  υπάρχει τρόπος να κάνω reset τα πάντα μόνος μου ή μπορώ να βρω κάπου ανεξάρτητο εγκαταστάτη για την όλη διαδικασία;

2. Αφού ρυθμιστεί με τον έναν ή τον άλλο τρόπο ο συναγερμός έχω αγοράσει και θέλω να εγκαταστήσω παράλληλα με την πλακέτα αυτό: https://konnected.io/products/konnected-alarm-panel-pro-12-zone-interface-kit

Μπορώ να μη χρησιμοποιήσω τη σύνδεση του συναγερμού με το κέντρο (τηλεφωνική) ή προτείνετε να δουλεύουν και τα δύο μαζί παράλληλα; Εννοώ Home Assistant+Alarmo για να μπορώ να έχω και να ρυθμίζω τον συναγερμό remotely μαζί με κλήση σε κέντρο σαν δεύτερο option;

Σας ευχαριστώ!

Καλησπέρα εφόσον νοικιάζεις το σπίτι θα απευθυνθείς στον ιδιοκτήτη, εκτός αν τον έχεις ενημερώσει ότι θέλεις να κάνεις αλλαγές και προσθήκες και συμφωνεί. Υπάρχει τρόπος να κάνεις εργοστάσιακες ρυθμίσεις, μόνο έτσι θα γίνει ρεσετ το πιν του εγκαταστατη αλλά πρέπει να τα σεταρεις εσύ μετά όλα τα πάντα απο την αρχή. Αν δεν έχεις τέτοια εμπειρία ΜΗΝ το κάνεις γιατί θα μπλέξεις. 

Στις 27/12/2023 στις 11:55 ΠΜ, navigatoras είπε

Πετράν, έχει ωριμάσει η ιδέα να αλλάξω τον συναγερμό (ademco 4110) με paradox SP Spectra, όπως πρότεινες παλιότερα.

Ο υπάρχων έχει 16 ζώνες αλλά δύο ανιχνευτές θερμοκρασίας είναι σε παραλληλία με ανιχνευτές καπνού οπότε μιλάμε για 18 ζώνες εξαρχής. Αν προσθέσω και τίποτα ανιχνευτές κίνησης έξω από την είσοδο κ γκαράζ πιάσαμε 20 ζώνες.  Spectra SP6000+ πως σου φαίνεται;

Ήδη η επικοινωνία με το κέντρο ελέγχου γίνεται με GPRS module του πάροχου, αυτό θα αλλάξει; Υπάρχει δίπλα δίκτυο όμως δεν είnai πάνω σε UPS

Τί προτείνεις σε αυτό το κομμάτι; Με ενδιαφέρει να οπλίζει -αφοπλίζει απο το τηλέφωνο, να έρχονται ειδοποιήσεις και οι κάρτες/token για παιδιά και γέρους στην κυρία είσοδο.

Τα πληκτρολόγια είναι τέσσερα, 

1. στην κύρια είσοδο που που θα το ήθελα με αναγνώστη καρτών πχ Paradox K641R GR όμως πολύ ακριβό

2. στο χωλ κρεβατοκάμερες κάτι σαν Paradox K641+

3 και 4. γκαράζ και πίσω πόρτα το Paradox K32+

Υπάρχει κάτι οικονομικότερο σε αυτά τα δεδομένα;

 

Καλησπέρα ο sp6000 είναι 16 ζώνες + 1 πληκτρολόγιου, σύνολο 17 ζώνες. Αν θες όπως και δηποτε 18 πάρε τον sp5500 με μια πλακέτα επέκτασης και έχεις 18, +1 ζώνη πληκτρολόγιου. Αλλιώς για 20 sp6000 16 ζώνες + επέκταση = 24 ζώνες σύνολο +1 πληκτρολόγιου. 

Για το αν μπορείς να βάλεις τους πυρανιχνευτες ξεχωριστά δες την καλωδίωση σου. 

GPRS module θέλεις ξεχωριστό δες σειρά PCS. Για αναφορές ζωνών και έλεγχο ip module 150+ θέλει ίντερνετ και έχει και μια μικρή ετήσια συνδρομή στην paradox. 

Πληκτρολόγια βάζεις ότι θέλεις ότι αντέχει η τσέπη σου.. 

Είναι ακριβό σαν project αλλά ποιότητα και ανταλλακτικά για πολλά χρόνια.. 

Για φθηνότερο δες σε sigma 

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...