Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρειάζομαι για την πυλωτή ένα φωτάκι, το οποίο να ανάβει μόνο βράδυ όταν αντιληφθεί κίνηση και να είναι με μπαταρίες. Υπάρχει καμιά πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Fan είπε

Χρειάζομαι για την πυλωτή ένα φωτάκι, το οποίο να ανάβει μόνο βράδυ όταν αντιληφθεί κίνηση και να είναι με μπαταρίες. Υπάρχει καμιά πρόταση;

https://www.skroutz.gr/s/9277595/LED-Fotistiko-Nyktos-Provolaki-me-Mpataria-kai-Aisthitira-Kinisis-Light-Angel.html

 

Έχω πάρει αυτό το έχω βάλει πάνω από την εξώπορτα, μην φανταστείς καμία φωταγωγός τρελή αλλά για να βγάλεις τα κλειδιά σου να μπεις μέσα κάνει δουλειά και ο αισθητήρας δουλευει καλά, ανάβει όμως και την ημέρα μικρό το κακο βεβαια

Επεξ/σία από Amaretos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Petros Electron said:

Καλησπερα, αυτο δεν γινεται. Μπορεις εναλλακτικά να κανεις by-pass τις ζωνες που ειναι τα εσ/κα ρανταρ και να οπλίσεις πριν φύγεις.

Αν πας σε νεο πινακα δες σε PARADOX σειρα SP Spectra, εκει το STAY μπορει να ρυθμιστεί με καθυστέρηση κεντρικής εισόδου και υπάρχει και το STAYD οπου μπορεις να εχεις διαφορετικό σεναριο οπλισης η ακόμα και ζωνες που να ειναι ολη την ήμερα οπλισμένες.

Στους Paradox παίζουν τα εξης σενάρια:
Arm (ολική όπλιση) Stay (περιμετρική όπλιση με χρόνο εισόδου) Sleep (περιμετρική όπλιση χωρίς χρόνο εισόδου) και StayD (αλλάζεις την κατασταση χωρίς να αφοπλίσεις τελείως το σύστημα).

Σε οποιαδήποτε σενάριο όπλισης μπορείς να ορίσεις (ο εγ/της) οποια ζώνη θελεις σαν Flex Zone η οποια σου δίνει Χ χρόνο πριν ενεργοποιήσει την σειρήνα.Και ειναι διαφορετικός χρόνος απο αυτόν τον χρόνο της εισόδου.

Γενικά οι PARADOX καλύπτουν όλες τις απαιτήσεις.

Με τον δικο του τηλ/τη (εξτρά) VDMP-3 έχεις και όπλιση/αφόπλιση μεσω τηλ/νου και αναφορά ποια ζωνη εδωσε τον συναγερμό.

Καμιά ιδέα για κόστος; τα πληκτρολόγια που είναι αρκετά θα μου χαλάσουν την σούπα πάλι....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, navigatoras είπε

Καμιά ιδέα για κόστος; τα πληκτρολόγια που είναι αρκετά θα μου χαλάσουν την σούπα πάλι....

Κοστος δεν μπορω να σου πω, ειναι ανάλογα ποσες ζωνες εχεις.
Επισης για τα πληκτρολογια ξεκινα με το K10V-K10H στα σημεια που δεν κανεις τοσο χρήση και στα σημειο που κανείς ποιο πολυ την χρήση βαλε ενα K32LCD+ για να βλέπεις και τα μηνύματα. Εκτος αν εχεις πανω απο 10 ζωνες, μετα πας στο Paradox K32+ που ειναι το ποιο οικονομικό (μεχρι 32 ζωνες).

Επισης αν εχεις πολλα πληκτρολογια δες εναλλακτικά μήπως βαλεις τον ασύρματο δεκτη και εχεις ασυρματο χειριστηριο για οπλιση/αφοπλιση και αλλες λειτουργίες οπως πανικός, ενεργοποιηση PGM, STAY, SLEEP κλπ και σου βγει ποιο οικονομικα απο το να παρεις τα εξτρα πληκτρολόγια.

Απεφυγε το K636 γιατι μας εβγαλε προβλήματα με τα κουμπια του.

Αλλιως οτι αλλο πληκτρολόγιο θελεις εσυ και οσο αντέχει η τσέπη σου. Πχ εχει και το TM50, TM70 που ειναι touch screen αλλα παει πολλα το βαλάντιο εκει..

To καλο με τον Spectra ειναι οτι ειναι αναβαθμίζετε οποιαδήποτε στιγμή το θελήσεις με παραπάνω ζωνες, πληκτρολόγια, IP module, GSM, ασύρματα περιφερειακά όποτε ειναι ενας πινάκας που θα τον εχεις για παρα πολλα χρονια.

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βάλω για πρώτη φορά συναγερμό και μου πρότειναν έναν της Ajax με 2G. Έχω Cosmote τηλέφωνο οπότε θα ρωτήσω αν γίνεται να βγάλουν δεύτερη κάρτα. Ήθελα να ρωτήσω γιατί είμαι παντελώς άσχετος υπάρχει εναλλακτικό της Ajax που να χρησιμοποιεί κάτι πιο σύγχρονο π.χ κάτι σαν αυτό? Θα ρωτήσω και τον εγκαταστάτη που θα ξέρει αλλά σε περίπτωση που δεν ξέρει μπορώ να του προτείνω κάτι? Ξαναλέω είμαι άσχετος οπότε μπορεί να είναι η καλύτερη λύση αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Θα βάλω για πρώτη φορά συναγερμό και μου πρότειναν έναν της Ajax με 2G. Έχω Cosmote τηλέφωνο οπότε θα ρωτήσω αν γίνεται να βγάλουν δεύτερη κάρτα. Ήθελα να ρωτήσω γιατί είμαι παντελώς άσχετος υπάρχει εναλλακτικό της Ajax που να χρησιμοποιεί κάτι πιο σύγχρονο π.χ κάτι σαν αυτό? Θα ρωτήσω και τον εγκαταστάτη που θα ξέρει αλλά σε περίπτωση που δεν ξέρει μπορώ να του προτείνω κάτι? Ξαναλέω είμαι άσχετος οπότε μπορεί να είναι η καλύτερη λύση αυτή.

Θα πας σε globalsim (υποστηρίζει και τους τρεις παρόχους και επιλέγει τον ποιο δυνατό), για να έχεις το κεφάλι σου κατά 98% καλυμμένο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, ss42ss said:

Θα πας σε globalsim (υποστηρίζει και τους τρεις παρόχους και επιλέγει τον ποιο δυνατό), για να έχεις το κεφάλι σου κατά 98% καλυμμένο 

έχεις κάποιο link ή πόσο κοστίζει τον χρόνο. Μπορεί να σου κάνει κλήση στο κινητό σου όταν χτυπάει ή μόνο data? Αν πας σε GPRS μοντέλο συναγερμού πόσο αργή είναι η επικοινωνία όταν το βλέπεις απο την εφαρμογή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, slaughter είπε

έχεις κάποιο link ή πόσο κοστίζει τον χρόνο. Μπορεί να σου κάνει κλήση στο κινητό σου όταν χτυπάει ή μόνο data? Αν πας σε GPRS μοντέλο συναγερμού πόσο αργή είναι η επικοινωνία όταν το βλέπεις απο την εφαρμογή?

Από 60€-100€ τον χρόνο μόνο δεδομένα σε 2G/4G με περίπου 80ΜB/μήνα είσαι καλυμμένος.

Στον AJAX και και στον Teletek που έχω σε σπίτι/μαγαζί είναι άμεση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, ss42ss said:

Από 60€-100€ τον χρόνο μόνο δεδομένα σε 2G/4G με περίπου 80ΜB/μήνα είσαι καλυμμένος.

Στον AJAX και και στον Teletek που έχω σε σπίτι/μαγαζί είναι άμεση. 

δεν έχεις άλλη πηγή internet? μόνο το gprs?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, slaughter είπε

δεν έχεις άλλη πηγή internet? μόνο το gprs?

Έχω & Ethernet αλλά όλα τα σήματα  στο ΚΛΣ πάνε μέσω gprs, η ενημέρωση στην εφαρμογή γίνεται μεσω Ethernet και αν δεν υπάρχει σύνδεση στέλνει μέσω gprs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ss42ss said:

Από 60€-100€ τον χρόνο μόνο δεδομένα σε 2G/4G με περίπου 80ΜB/μήνα είσαι καλυμμένος.

Στον AJAX και και στον Teletek που έχω σε σπίτι/μαγαζί είναι άμεση. 

Πόσες οι πιθανότητες να πέσει και το σταθερό και το gprs cosmote, και να σε ληστεύουν ταυτόχρονα? 100 τον χρόνο δεν είναι και λίγα. Αλλά anyway ναι είναι μια καλή λύση για σιγουριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Πόσες οι πιθανότητες να πέσει και το σταθερό και το gprs cosmote, και να σε ληστεύουν ταυτόχρονα? 100 τον χρόνο δεν είναι και λίγα. Αλλά anyway ναι είναι μια καλή λύση για σιγουριά.

Το gprs με globalsim χρησιμοποιεί την εταιρεία με το καλύτερο σήμα, επίσης αν πέσει πχ η COSMOTE, θα αλλάξει εταιρεία μόνο του στην επόμενη ποιο δυνατή πχ nova κτλ. Ο χρόνος που κάνει αλλαγή στον πάροχο  είναι περίπου 1-2mins

Επεξ/σία από ss42ss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, ss42ss said:

Το gprs με globalsim χρησιμοποιεί την εταιρεία με το καλύτερο σήμα, επίσης αν πέσει πχ η COSMOTE, θα αλλάξει εταιρεία μόνο του στην επόμενη ποιο δυνατή πχ nova κτλ. Ο χρόνος που κάνει αλλαγή στον πάροχο  είναι περίπου 1-2mins

 

55 minutes ago, Luciddream said:

Πόσες οι πιθανότητες να πέσει και το σταθερό και το gprs cosmote, και να σε ληστεύουν ταυτόχρονα? 100 τον χρόνο δεν είναι και λίγα. Αλλά anyway ναι είναι μια καλή λύση για σιγουριά.

εγώ έχω βάλει μια Vodafone 4Sharing που έχω αλλά είναι μόνο data και θέλω να πάρω μια που να μου κάνει κ κλήσεις στο κινητό όταν χτυπάει ή να στέλνει SMS και είδα αυτή που έχει πολύ καλές τιμές

https://www.iotsim.gr/#plans

έχει δοκιμάσει κανείς να έχει άποψη?

Έχω τον Hikvision AX PRO το μεγάλο μοντέλο με 4G αλλά θέλω να πάρω κ ένα απλό για το χωριό με GPRS και αναρωτιέμαι αν χρειαστεί να παίξει με GPRS αν θα την παλέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, slaughter είπε

 

εγώ έχω βάλει μια Vodafone 4Sharing που έχω αλλά είναι μόνο data και θέλω να πάρω μια που να μου κάνει κ κλήσεις στο κινητό όταν χτυπάει ή να στέλνει SMS και είδα αυτή που έχει πολύ καλές τιμές

https://www.iotsim.gr/#plans

έχει δοκιμάσει κανείς να έχει άποψη?

Έχω πάρει μια τέτοια κάρτα (της intertelecoms ειναι) για τον Ajax και παίζει όπως ακριβώς περιγράφεις, δηλαδή χρησιμοποιεί και data (για αποστολή ειδοποιήσεων) αλλά και κάνει κλήσεις (ή στέλνει SMS). Δουλεύει άψογα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/11/2023 at 19:08, slaughter said:

 

εγώ έχω βάλει μια Vodafone 4Sharing που έχω αλλά είναι μόνο data και θέλω να πάρω μια που να μου κάνει κ κλήσεις στο κινητό όταν χτυπάει ή να στέλνει SMS και είδα αυτή που έχει πολύ καλές τιμές

https://www.iotsim.gr/#plans

έχει δοκιμάσει κανείς να έχει άποψη?

Έχω τον Hikvision AX PRO το μεγάλο μοντέλο με 4G αλλά θέλω να πάρω κ ένα απλό για το χωριό με GPRS και αναρωτιέμαι αν χρειαστεί να παίξει με GPRS αν θα την παλέψει.

Την έχω κι εγώ σε AJAX και δουλεύει τέλεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...