Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, gvatos είπε

Καλησπέρα! Θέλω να βάλω εξωτερικά ραντάρ σε μπαλκόνι και θα ήθελα την γνώμη σας για τα Venitem Faro Ip Plus σε σύγκριση με τα Optex.

Επίσης, τι διαφορά έχουν μεταξύ τους τα παρακάτω Optex?

  1. Optex HX-40DAM
  2. Optex BX-80N
  3. Optex VXI-DAM-X5

 

Απο οτι βλέπω παρόμοιο με το Sirsen OUTGATE ειναι. Ειναι ενα ρανταρ με στενη δέσμη τα ονομάζουμε κουρτίνας. Αν επιτρεπετε σε τι τιμή το βρίσκεις ?

Σε οτι αφορα τα optex:

1) Ειναι το πιο ακριβο ρανταρ με πλήθος ρυθμίσεων οπως ευρως της δέσμης, γωνίες, ευαισθησία και εχει και υπέρυθρο και μικροκυμα.
2) Εχει ποιο στενή δέσμη, ειναι στην κατηγορία της κουρτίνας και ειναι μονο υπέρυθρο. Τοποθετείτε χαμηλά μέχρι το 1,2μ απο το έδαφος.
3) Τα ιδια χαρ/κα περίπου με το νο 1 αλλά ποιο οικονομικό με λιγότερες ρυθμισεις σε οτι άφορα την δέσμη σε σχέση με το νο 1.
Ολα εξαρτώνται απο το πως ειναι ο χώρος μας και τι ποσο εχουμε σκοπο να δαπανήσουμε για την ασφάλεια μας.

4 ώρες πριν, gousias είπε

για μία εξωτερική σειρήνα που είναι εντοιχισμένη

Φιγουρατζίδικη και design, 350~400 ευρώ που εχει ποιος τα δινει?. Σε αυτή την τιμη βάζεις 2 κορυφαίες εξωτερικές σειρήνες (σε διαφορετικές πλευρές) και εχεις και ρέστα για να επενδύσεις σε άλλα πράγματα

 

 

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Απο οτι βλέπω παρόμοιο με το Sirsen OUTGATE ειναι. Ειναι ενα ρανταρ με στενη δέσμη τα ονομάζουμε κουρτίνας. Αν επιτρεπετε σε τι τιμή το βρίσκεις ?

Στα 119€ τα έχω βρει.

Είναι ένα μπαλκόνι κοντά στα 9 μέτρα που θέλω να καλύψω το οποίο πατιέται και από τις 2 πλευρές.

Από την μια πλευρά του μπαλκονιού, το ύψος της ταράτσας του διπλανού σπιτιού με το μπαλκόνι είναι max 1,5 μέτρο. Δηλαδή αν κάποιος είναι στην ταράτσα του διπλανού σπιτιού πιστεύω θα τον πιάνει το radar.

Αναφορά σε κείμενο

1) Ειναι το πιο ακριβο ρανταρ με πλήθος ρυθμίσεων οπως ευρως της δέσμης, γωνίες, ευαισθησία και εχει και υπέρυθρο και μικροκυμα.

Αυτό δηλαδή δεν είναι τύπου κουρτίνας με στενή δέσμη? 
Για μπαλκόνια τι είναι καλύτερο να βάλεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gvatos είπε

Αυτό δηλαδή δεν είναι τύπου κουρτίνας με στενή δέσμη? 
Για μπαλκόνια τι είναι καλύτερο να βάλεις?

Εχει ανοιχτή δέσμη 90 μοίρες, αλλά με τα ειδικά φίλτρα που εχει στην συσκευασία μπορείς να κλείσεις τη δέσμη και να το κάνεις και κουρτίνας.
Εγω θα έβαζα (το οποίο εχω και στο δικό μου μπαλκόνι) το BX-80N. Καλύπτει μεχρι 12μ, δηλαδή αν ειναι σε ευθεία, ένα ραντάρ σε καλύπτει.
Αν θες κανε μια κάτοψη για να δω καλύτερα και να σου πω.

 

6 ώρες πριν, gvatos είπε

Στα 119€ τα έχω βρει.

Ακριβο, αν θεωρήσεις οτι το OUTGATE ειναι κάτω απο τα μισα λεφτα και ειναι το ιδιο πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Εχει ανοιχτή δέσμη 90 μοίρες, αλλά με τα ειδικά φίλτρα που εχει στην συσκευασία μπορείς να κλείσεις τη δέσμη και να το κάνεις και κουρτίνας.
Εγω θα έβαζα (το οποίο εχω και στο δικό μου μπαλκόνι) το BX-80N. Καλύπτει μεχρι 12μ, δηλαδή αν ειναι σε ευθεία, ένα ραντάρ σε καλύπτει.
Αν θες κανε μια κάτοψη για να δω καλύτερα και να σου πω.

 

Ακριβο, αν θεωρήσεις οτι το OUTGATE ειναι κάτω απο τα μισα λεφτα και ειναι το ιδιο πράγμα.

 

Θα χρειαστώ 2 λογικά διότι έχει εσοχή και θα μπει και μια ντουλάπα όπου θα κόβει την ορατότητα στην άλλη μπαλκονόπορτα.

image.png.be0ef5130a54420829bf958129d9d812.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, gvatos είπε

 

Θα χρειαστώ 2 λογικά διότι έχει εσοχή και θα μπει και μια ντουλάπα όπου θα κόβει την ορατότητα στην άλλη μπαλκονόπορτα.

image.png.be0ef5130a54420829bf958129d9d812.png

Ωραιος. Σε ευχαριστω για την κατοψη :)
Αν θελεις και σε κατι ποιο οικονομικό βαζεις 2 OUTGATE ειτε στα σημεια που σου εχω μαρκάρει, ειτε πανω απο τις μπαλκονοπορτες. Σε καθετη εγ/ση στα 2 μετρα καλυπτει μεχρι 8 μετρα (χονδρικα). Δεν μας ενδιαφερει τοσο να εχεις κάλυψη στο μπαλκονι, αλλα να ειναι κοντα στις μπαλκονόπορτες για να μην εχεις ψευδεις συναγερμούς απο το μπαλκονι.

H αλλιώς 2 BX-80n αλλά η μια πλευρα της δέσμης σου παει χαμενη στην ουσια. Και εμενα πχ στο δικο μου μπαλκονι την μια πλευρα δεν την χρειάζομαι οποτε την εχω κλείσει και την δεσμη την εχω φέρει κοντα στην μπαλκονόπορτα μου γιατι δεν με ενδιαφέρει στην ουσια να εχω κάλυψη στην βεράντα.

Πρεπει να υπολογίσεις οτι βαλεις να μην το χτυπάει ο ηλιος γιατι θα του μειώσει και την εμβέλεια αλλα μπορει να φερει και ψευδή συναγερμούς λογω ανακλάσεων κτλπ.
Αναλογα με το τι χρηματα θελεις να δαπανησεις, πχ και ενα
Optex HX-40DAM  να βαλεις στην γωνια εχει κάλυψη εως 12μ θα σε καλύψει σε ολη την βεράντα, και με τα σωστα φίλτρα φακού που εχει δεν θα βγαίνει η δέσμη εκτος. Απαραίτητη προϋπόθεση ειναι να ξέρει σωστά ο εγ/της να το ρυθμίσει. Στο λεω γιατι ειχα παει σε πολλές περιπτώσεις που είχαν ειτε ακατάλληλα ραντάρ ειναι μη σωστα ρυθμισμένα. Το πρωτο Optex HX-40DAM που ειχα βαλει εφαγα 2,5ωρες να το ρυθμίσω σωστά και εκανα διάφορα σενάρια μεχρι να περπατάω αργά, μπουσουλώντας, βαζοντας τον σκυλο να κανει βολτες κλπ.

image.webp

20211207121438_3f5f6302.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω την βοήθεια σας σε μια σύνδεση. Γενικά θεωρώ ότι εάν κάτι δεν ξέρεις πληρώνεις αυτόν που ξέρει, αλλά έχω ένα ρανταρ που θέλω να αλλάξω (θέλω να είναι κατάλληλο για γατιά που έχουμε) και μου ζητάνε 100€ από την εταιρεία που μας έχει βάλει το συναγερμό. Πως πρέπει να το συνδέσω;

 

1699805848001.jpg

1699805848011 (Medium).jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Petros Electron είπε

Ωραιος. Σε ευχαριστω για την κατοψη :)
Αν θελεις και σε κατι ποιο οικονομικό βαζεις 2 OUTGATE ειτε στα σημεια που σου εχω μαρκάρει, ειτε πανω απο τις μπαλκονοπορτες. Σε καθετη εγ/ση στα 2 μετρα καλυπτει μεχρι 8 μετρα (χονδρικα). Δεν μας ενδιαφερει τοσο να εχεις κάλυψη στο μπαλκονι, αλλα να ειναι κοντα στις μπαλκονόπορτες για να μην εχεις ψευδεις συναγερμούς απο το μπαλκονι.

H αλλιώς 2 BX-80n αλλά η μια πλευρα της δέσμης σου παει χαμενη στην ουσια. Και εμενα πχ στο δικο μου μπαλκονι την μια πλευρα δεν την χρειάζομαι οποτε την εχω κλείσει και την δεσμη την εχω φέρει κοντα στην μπαλκονόπορτα μου γιατι δεν με ενδιαφέρει στην ουσια να εχω κάλυψη στην βεράντα.

Πρεπει να υπολογίσεις οτι βαλεις να μην το χτυπάει ο ηλιος γιατι θα του μειώσει και την εμβέλεια αλλα μπορει να φερει και ψευδή συναγερμούς λογω ανακλάσεων κτλπ.
Αναλογα με το τι χρηματα θελεις να δαπανησεις, πχ και ενα
Optex HX-40DAM  να βαλεις στην γωνια εχει κάλυψη εως 12μ θα σε καλύψει σε ολη την βεράντα, και με τα σωστα φίλτρα φακού που εχει δεν θα βγαίνει η δέσμη εκτος. Απαραίτητη προϋπόθεση ειναι να ξέρει σωστά ο εγ/της να το ρυθμίσει. Στο λεω γιατι ειχα παει σε πολλές περιπτώσεις που είχαν ειτε ακατάλληλα ραντάρ ειναι μη σωστα ρυθμισμένα. Το πρωτο Optex HX-40DAM που ειχα βαλει εφαγα 2,5ωρες να το ρυθμίσω σωστά και εκανα διάφορα σενάρια μεχρι να περπατάω αργά, μπουσουλώντας, βαζοντας τον σκυλο να κανει βολτες κλπ.

image.webp

20211207121438_3f5f6302.jpeg

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!
Με ενδιαφέρει πιο πολύ να μην έχω false alarms.
Αν και θα μπει και κάμερα γι αυτόν τον λόγο.

Επεξ/σία από gvatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BLK RED το ρευμα σου, οπως ειναι τωρα 

NC COM τις επαφες σου, επισης οπως ειναι τώρα..

το ταμπερ αν θες το βαζεις, αν δε θες μη μπλεκεσαι γιατι γινεται πιο πολυπλοκο

 

10€ 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, AgAl είπε

Ραντάρ κινησης+θερμοκρασίας

Ελπίζω να μην βάλεις αυτο που εχεις στην επάνω φωτο γιατι παλι πρόβλημα θα εχεις..

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα κι από εμένα!

Ξέρει κανείς αν ένας παλιός ADEMCO 4110 μπορεί να προγραμματιστεί για επιπλέον λειτουργία; 

Μέχρι τώρα έχει δύο MODE λειτουργίας

1) το STAY οπλίζει αμέσως περιμετρικά πορτες παράθυρα και

2) το AWAY όπου οπλίζει τα πάντα.

Λόγω "ζώων" που μένουν μέσα, κάποιες φορές ενώ λείπουμε, λέμε αν γίνεται να φωνάξουμε ένα τεχνικό και να προσθέσει ένα MODE λειτουργίας παρόμοιο με το STAY  αλλά να μας δίνει χρόνο να βγούμε (όπως το AWAY) και μετά να οπλίσει.

Αν δεν γίνεται αυτό, τι προτάσεις υπάρχουν για καινούριο πινάκα και κονσόλες;

Απαραίτητο να έχει τις παραπάνω τρεις λειτουργίες και να οπλίζει απο τηλέφωνο απομακρυσμένα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, navigatoras είπε

να φωνάξουμε ένα τεχνικό και να προσθέσει ένα MODE λειτουργίας παρόμοιο με το STAY

Καλησπερα, αυτο δεν γινεται. Μπορεις εναλλακτικά να κανεις by-pass τις ζωνες που ειναι τα εσ/κα ρανταρ και να οπλίσεις πριν φύγεις.

Αν πας σε νεο πινακα δες σε PARADOX σειρα SP Spectra, εκει το STAY μπορει να ρυθμιστεί με καθυστέρηση κεντρικής εισόδου και υπάρχει και το STAYD οπου μπορεις να εχεις διαφορετικό σεναριο οπλισης η ακόμα και ζωνες που να ειναι ολη την ήμερα οπλισμένες.

Στους Paradox παίζουν τα εξης σενάρια:
Arm (ολική όπλιση) Stay (περιμετρική όπλιση με χρόνο εισόδου) Sleep (περιμετρική όπλιση χωρίς χρόνο εισόδου) και StayD (αλλάζεις την κατασταση χωρίς να αφοπλίσεις τελείως το σύστημα).

Σε οποιαδήποτε σενάριο όπλισης μπορείς να ορίσεις (ο εγ/της) οποια ζώνη θελεις σαν Flex Zone η οποια σου δίνει Χ χρόνο πριν ενεργοποιήσει την σειρήνα.Και ειναι διαφορετικός χρόνος απο αυτόν τον χρόνο της εισόδου.

Γενικά οι PARADOX καλύπτουν όλες τις απαιτήσεις.

Με τον δικο του τηλ/τη (εξτρά) VDMP-3 έχεις και όπλιση/αφόπλιση μεσω τηλ/νου και αναφορά ποια ζωνη εδωσε τον συναγερμό.

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...