Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στο σπιτι που νοικιασα υπαρχει ενας αφοπλισμενος συναγερμος gaddx nx4 και το αναλογο πληκτρολογιο nx108.

πως μπορω να τον αποσυνδεσω απο το ρευμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

40 λεπτά πριν, thermaikos4 είπε

στο σπιτι που νοικιασα υπαρχει ενας αφοπλισμενος συναγερμος gaddx nx4 και το αναλογο πληκτρολογιο nx108.

πως μπορω να τον αποσυνδεσω απο το ρευμα;

Δε σε ενδιαφερει να τον χρησιμοποιησεις;

 

για αποσυνδεση απο το ρευμα βγαζεις τη μπαταρια απο κεντρο και σειρήνα, και επειτα αποσυνδεεις τη παροχη ρευματος (με πολυ προσοχη, προφανως κλειστο το γενικό, μη τα ξαναλεμε με το ρευμα δε παιζουμε... εαν δεν ξερεις ΜΗ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ραντάρ εξωτερικά ποια πιστεύετε ότι είναι κορυφαία και αν παίζει ρόλο το σύστημα/μάρκα συναγερμού που πρέπει να μπει;

Αντίστοιχα και σειρήνα εξωτερική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, gousias είπε

Ραντάρ εξωτερικά ποια πιστεύετε ότι είναι κορυφαία και αν παίζει ρόλο το σύστημα/μάρκα συναγερμού που πρέπει να μπει;

Αντίστοιχα και σειρήνα εξωτερική;

Απο προσωπική εμπειρία όταν δούλευα σαν εγ/της:

Εξ. Ρανταρ:

1) Optex HX-40DAM
2) Optex BX-80N
3) DIRRVE DIRFE
4) Optex VXI-DAM-X5
5) SIRSEN OUTGATE
6) BOBBY 180

Σειρήνες:
1) Bentel Call PI
2) Paradox sir-pll
3) Sigma VENUS PLUS

Στα εξ. ραντάρ να ξέρεις οτι, Α) Οτι πληρώνεις παίρνεις, Β) Για να δουλέψει σωστά θα πρεπει να ρυθμιστεί και σωστά και επίσης να μπει και σε σωστή θέση.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Απο προσωπική εμπειρία όταν δούλευα σαν εγ/της:

Εξ. Ρανταρ:

1) Optex HX-40DAM
2) Optex BX-80N
3) DIRRVE DIRFE
4) Optex VXI-DAM-X5
5) SIRSEN OUTGATE
6) BOBBY 180

Σειρήνες:
1) Bentel Call PI
2) Paradox sir-pll
3) Sigma VENUS PLUS

Στα εξ. ραντάρ να ξέρεις οτι, Α) Οτι πληρώνεις παίρνεις, Β) Για να δουλέψει σωστά θα πρεπει να ρυθμιστεί και σωστά και επίσης να μπει και σε σωστή θέση.

 

Για τα Paradox NV37MR τι γνώμη έχεις ;; Θέλω να τα βάλω περιμετρικά στα παράθυρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για εξωτερικά ραντάρ είναι καλά και τα velvet dt https://sigmasec.gr/συστήματα-συναγερμού/Ανιχνευτές-εξωτερικού-χώρού/εξωτερικόι-ανιχνευτές-διπλής-τεχνολογίας

Η σειρήνα vens plus που αναφέρθηκε πιο πάνω, έχει καταργηθεί πλέον.

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, pavloa είπε

Η σειρήνα vens plus που αναφέρθηκε πιο πάνω, έχει καταργηθεί πλέον.

Καλό που το επισημαίνεις, βλέπεις ειμαι παλιός στον χώρο και πολλά πράγματα παίζει να έχουν καταργηθεί.Όπως πιθανόν και το DIRRVE DIRFE που κατ'εμε ειναι ενα πολύ κάλο εξ.ραντάρ.

19 λεπτά πριν, giorgos_76 είπε

Για τα Paradox NV37MR τι γνώμη έχεις ;;

Εξέφρασα άποψη για οτι εχω δουλέψει και εχω εκει εμπειρία. Ενδεχομένως να ειναι καλά και αυτα άλλα δεν εχει τυχει να βαλω κατι τέτοιο. Για εμενα η OPTEX ειναι η κορυφαία εταιρία σε αυτά.
Για το Optex HX-40DAM βαζω το χερι μου στην φωτιά το εχω βαλει σε πολυ δύσκολο σημείο σε μονοκατοικία με φυτά, ζώα, τέντες και δεν εχει δώσει πότε ψευδή συναγερμό. Ειναι ενα ραντάρ ομως που θέλει αρκετό χρόνο να ρυθμιστεί σωστά. Αλλα κοστίζει και τα 160,00 ευρω. Καλα επισης σε σχεση τιμης και ποιότητας το SIRSEN OUTGATE
Edit: @pavloa εδω πάντως την Venus Plus την βρίσκω

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Edit: @pavloa εδω πάντως την Venus Plus την βρίσκω

Στα 87 πανάκριβη είναι.. όταν κυκλοφορούσε ήταν στα 50-55 ευρώ. την συγκεκριμένη την έφερνε η sigma.. Επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν οτι έχει καταργηθεί.

Τα sirsen εμένα δεν με έχουν αρέσει καθόλου, το καλοκαίρι γίνονται αναίσθητα και πρέπει να τα ξανα ρυθμίσω. 

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, pavloa είπε

Τα sirsen εμένα δεν με έχουν αρέσει καθόλου, το καλοκαίρι γίνονται αναίσθητα και πρέπει να τα ξανα ρυθμίσω. 

Αυτο γίνεται σχεδόν σε ολα τα ραντάρ που εχουν υπέρυθρα. Λογικό ειναι γιατί το υπέρυθρο μειώνεται σε ευαισθησία οσο ανεβαίνει η εξ. θερμοκρασία. Το τέλειο εξ.ραντάρ ΔΕΝ υπάρχει. Υπάρχουν ομως κάποια που ειναι πολυ καλα, και εγω εχω ξεχωρίσει οπως είπα το Optex HX-40DAM

10 λεπτά πριν, pavloa είπε

Επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν οτι έχει καταργηθεί.

Ναι, δεν αντιλέγω το ποιο πιθανό ειναι αν την έχει σε παλαιό στοκ. Σε παραβίαση μια τέτοια ειχε επιβιώσει απο χτυπήματα με βαριοπούλα. Βασικός κανόνας για τις εξ. σειρήνες ειναι να τις βάζουμε σε σημεία (όταν ειναι δυνατόν) που δεν ειναι εύκολα προσβάσιμες.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση. Σε συναγερμό με οθόνη αφής τι επιλογές έχουμε? (εννοείται επικοινωνία μέσω app για να βλέπουμε και να έχουμε αλληλεπίδραση μέσω ίντερνετ του ποια παγίδα χτύπησε, ενεργοποίηση απενεργοποίηση και τα σχετικά)... ιδανικά και αν έχει και απενεργοποίηση με nfc tags

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Thermomangr είπε

ερώτηση. Σε συναγερμό με οθόνη αφής τι επιλογές έχουμε? (εννοείται επικοινωνία μέσω app για να βλέπουμε και να έχουμε αλληλεπίδραση μέσω ίντερνετ του ποια παγίδα χτύπησε, ενεργοποίηση απενεργοποίηση και τα σχετικά)... ιδανικά και αν έχει και απενεργοποίηση με nfc tags

Καλημέρα. Paradox σειρα Spectra/EVO/Magellan με οθόνη αφης TM50 ή ΤM70 και IP module 150+
Υποψη οτι μονο το πληκτρολόγιο TM70 εχει απο 250~300 ευρω.

Στην φώτο το TM70

20220810095011_e885da2e.jpeg

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2023 στις 8:41 ΜΜ, Petros Electron είπε

Απο προσωπική εμπειρία όταν δούλευα σαν εγ/της:

Εξ. Ρανταρ:

1) Optex HX-40DAM
2) Optex BX-80N
3) DIRRVE DIRFE
4) Optex VXI-DAM-X5
5) SIRSEN OUTGATE
6) BOBBY 180

Σειρήνες:
1) Bentel Call PI
2) Paradox sir-pll
3) Sigma VENUS PLUS

Στα εξ. ραντάρ να ξέρεις οτι, Α) Οτι πληρώνεις παίρνεις, Β) Για να δουλέψει σωστά θα πρεπει να ρυθμιστεί και σωστά και επίσης να μπει και σε σωστή θέση.

 

Καλησπέρα! Θέλω να βάλω εξωτερικά ραντάρ σε μπαλκόνι και θα ήθελα την γνώμη σας για τα Venitem Faro Ip Plus σε σύγκριση με τα Optex.

Επίσης, τι διαφορά έχουν μεταξύ τους τα παρακάτω Optex?

  1. Optex HX-40DAM
  2. Optex BX-80N
  3. Optex VXI-DAM-X5

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, gvatos είπε

Καλησπέρα! Θέλω να βάλω εξωτερικά ραντάρ σε μπαλκόνι και θα ήθελα την γνώμη σας για τα Venitem Faro Ip Plus σε σύγκριση με τα Optex.

Επίσης, τι διαφορά έχουν μεταξύ τους τα παρακάτω Optex?

  1. Optex HX-40DAM
  2. Optex BX-80N
  3. Optex VXI-DAM-X5

 

Ενδιαφέρον για περισσότερες πληροφορίες και γνώμες μου είχε προκαλέσει κι εμένα πριν λίγες μέρες που είχα δει της εταιρείας αυτής (χωρίς να γνωρίζω κάτι ή να έχω ξανακούσει) για μία εξωτερική σειρήνα που είναι εντοιχισμένη. Τώρα αν έχει κάποια οφέλη ή τυχόν μειονεκτήματα η συγκεκριμένη σειρήνα, θα ήθελα να μάθω κι εγώ, όπως και για τα ραντάρ που παρέθεσες.

Επεξ/σία από gousias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...