Προς το περιεχόμενο

Αγορά πολυμηχανήματος lazer (inkjet vs lazer)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους/ες. Εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ πολυμηχανήματα canon των 30-40 ευρώ και κατ’ επέκταση τους εκτυπωτές τους οι οποίοι είναι inkjet (μελάνη). Χρησιμοποιώ τον εκτυπωτή 3-4 φορές τον χρόνο για να εκτυπώσω καμιά 20 σελίδες σύνολο. Αναγομώνω τα μελανάκια και ο εκτυπωτής προβλέπεται μετά την αναγόμωση να εκτυπώσει έναν μεγάλο και σεβαστό αριθμό σελίδων. Αυτό όμως δε συμβαίνει και στον χρόνο πάνω, παρόλο που έχω εκτυπώσει μόνο 20 σελίδες, τα μελάνια εξαντλούνται και πρέπει να τα αναγομώνω ξανά. Επειδή τα δυο τελευταία χρόνια κατάντησε αηδία, είπα να κάνω μια κουβέντα με την υπάλληλο επώνυμου καταστήματος που μου αναγομώνει τα μελάνια. Τη ρώτησα πώς είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό και μου απάντησε πως το θεωρεί δυνατό. Χαρακτηριστικά είπε: 1ον) Επειδή ο εκτυπωτής χρησιμοποιείται σπάνια, τα μελανάκια ενδέχεται να ξεραίνονται και ο αριθμός φύλλων που μπορούν να εκτυπωθούν γίνεται τραγικά περιορισμένος, 2ον) Ακόμα και χωρίς να λειτουργεί ο εκτυπωτής, πραγματοποιεί ένα είδος καθαρισμού στις κεφαλές κάτι το οποίο κι αυτό καταναλώνει μελάνη. Απηύδησα και ρώτησα ποια λύση υπάρχει σε αυτό και μου είπε πως οι εκτυπωτές lazer δεν έχουν αυτό το πρόβλημα. Και μια φορά τον χρόνο να τον χρησιμοποιήσεις δεν πρόκειται να ξεραθεί κάτι και οι προβλεπόμενες σελίδες από τον κατασκευαστή που είναι να εκτυπωθούν με μια αναγόμωση θα εκτυπωθούν. Οπότε σύμφωνα με τα λεγόμενά της συμφέρει και η αναγόμωση περισσότερο. Με προβλημάτισαν τα λεγόμενά της και είπα επιτέλους να δώσω κανένα φράγκο παραπάνω και να αγοράσω επιτέλους εκτυπωτή lazer. Μου πρότεινε κάποιους αυτή με βάση το πόσο «φιλικές» είναι κάποιες μάρκες στην αναγόμωση εστιάζοντας στους Samsung. Με μια έρευνα που έκανα καταλήγω σε αυτόν. Επειδή όμως είναι ένα μεγαλούτσικο οικονομικό άνοιγμα για μένα, προτού το προχωρήσω ήθελα να συμβουλευτώ κι εσάς. Θα μου λύσει σίγουρα το πρόβλημα ένας εκτυπωτής lazer; Είναι τα πράγματα όπως μου τα είπε η υπάλληλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα σου λύσει το πρόβλημα σου

Εγώ έχω τον Μ2070 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος https://www.skroutz.gr/s/3879061/Samsung-Xpress-M2070.html   , εαν δεν σε ενδιαφέρει το φαξ και το wifi πάρε αυτόν που είναι αρκετά πιο φθηνός

Με τον όγκο που λες ότι τυπώνεις με το αρχικό τόνερ που συνοδευει τον εκτυπωτή  θα περάσεις τουλάχιστον 3 χρόνια.

Εγώ τον πήρα πριν δύο έτη και την προηγούμενη εβδομάδα άλλαξα τόνερ  (συμβατό στα 18 γιούρα , όχι κι άσχημα ....) με χρήση τουλάχιστον διπλάσια  από αυτή που λες ότι θα κάνεις εσύ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nik0laus είπε

Ναι θα σου λύσει το πρόβλημα σου

Εγώ έχω τον Μ2070 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος https://www.skroutz.gr/s/3879061/Samsung-Xpress-M2070.html   , εαν δεν σε ενδιαφέρει το φαξ και το wifi πάρε αυτόν που είναι αρκετά πιο φθηνός

Με τον όγκο που λες ότι τυπώνεις με το αρχικό τόνερ που συνοδευει τον εκτυπωτή  θα περάσεις τουλάχιστον 3 χρόνια.

Εγώ τον πήρα πριν δύο έτη και την προηγούμενη εβδομάδα άλλαξα τόνερ  (συμβατό στα 18 γιούρα , όχι κι άσχημα ....) με χρήση τουλάχιστον διπλάσια  από αυτή που λες ότι θα κάνεις εσύ

 

Να 'σαι καλά για τη συμβουλή. Στα σχόλια βέβαια του εκτυπωτή σου αναφέρεται έντονα το ακριβό κόστος εκτύπωσης. Όπως και να έχει πάντως θα θελήσω σίγουρα να έχω και τη λειτουργία φαξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

6 ώρες πριν, Etherovamon είπε

Να 'σαι καλά για τη συμβουλή. Στα σχόλια βέβαια του εκτυπωτή σου αναφέρεται έντονα το ακριβό κόστος εκτύπωσης. Όπως και να έχει πάντως θα θελήσω σίγουρα να έχω και τη λειτουργία φαξ.

Αυτοί εννοούν με το γνήσιο τονερ που κάνει 55 ευρώ , συμβατό βρίσκεις και με λιγότερα από 20 ευρώ .

Με τη χρήση που λες οτι θα κάνεις (40 σελ το χρόνο και αν...) θα χρειαστείς τονερ μετά από 15 χρόνια ....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει μεγαλη δοση αληθειας και πληρωσα για να το μαθω αυτο.

Εχω παρκαρισμενο ενα canon inkjet που μου δημιουργησε ακριβως αυτο το θεμα.

Προσπαθησα να ξεβουλωσω κεφαλες με χιλιους τροπους, ωσπου στο τελος βαρεθηκα και πηρα ενα laser και ησυχασα.

Εκει που επαιρνα μελανια μου ελεγε διστακτικα, ναι ξερετε αν δεν τυπωσετε κατι για 10 μερες πχ θα βουλωσουν οι κεφαλες.

Μα τι να κανω, να μην παω διακοπες για να μην βουλωσει ο εκτυπωτης η να τον παρω μαζι μου να τυπωνω καθε πρωι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...