Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για αγορά φωτογραφικής μηχανής...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,η  Kodak easyshare c143 που είχα τα τελευταία 6-7 χρόνια αποφάσισε να παραδώσει το πνεύμα οπότε είμαι σε αναζήτηση νέας φωτογραφικής μηχανής...

Θα ξεκινήσω από το σημαντικότερο... ΠΟΣΟ ταβάνι τα 250Euro...

Ας πάμε στις ανάγκες... Καθημερινά, από τον Δεκέμβρη του 2013, φωτογραφίζω τον γιο μου...όπως γίνεται κατανοητό από την φωτογραφική που είχα δεν έδινα σχεδόν καθόλου βάρος στην ποιότητα...με ενδιέφερε να έχω πάντα μαζί μου μια φωτογραφική για να καταγράψω τη στιγμή που θα θυμάμαι χωρίς να πω "ουαου τι φωτογραφία έβγαλα..."Τώρα λοιπόν αφού η kodak μας άφησε και τον επόμενο μήνα η οικογένεια θα μεγαλώσει είπα να δώσω κάτι παραπάνω οπότε περιμένω τις προτάσεις σας...

Θα ήθελα να πάω στην RX100 αλλά είναι ψηλά...οπότε κοιτάζω τη Χ60 αξίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακράν της επόμενης η καλύτερή σου επιλογή. Ειδικά για φωτογράφηση παιδιών. Στα 150 ευρω ειναι στην πραξη χαρισμα για την ποιοτητα των φωτο της.

Nikon 1 - J4  κιτ

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_nikon-1-j4-nikkor-vr-10–30mm-pd-zoom-black-1151450.html

Μεγαλος αισθητηρας 1" όπως η RX100 αλλα εξαιρετικά πιο γρήγορο Auto Focus (το ταχυτερο που θα βρεις). Η RX100 εχει βεβαια σαφως πιο φωτεινο φακό αλλα ομως αργό AF για φωτο απο παιδια σε κινηση. Φυσικα για βρεφη δεν θα εχεις θεμα. Απο την αλλη εαν θελεις φωτεινο φακό μπορεις σε δευτερη φαση να παρεις και τον πολύ καλο Nikon 1 18.5mm f/1.8 με λιγότερο απο 200 ευρω.

Εχω προσωπικα την παλιοτερη J1 και εχει γινει η αγαπημενη μου καθημερινη μηχανη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση αλλά δυστυχώς δεν με αφήνει να επιλέξω αποστολή και δεν υπάρχει στο κατάστημα της Πάτρας...

Η άποψή σου για την sony HX-60;υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα ή αν πάω σε κάτι φθηνότερο δεν θα υπάρχει διαφορά που να δικαιολογεί την χρηματική διαφορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει τελικα εξαντληθει απο οτι μου ειπαν. Η Sony HX60 ειναι μια τυπικη compact μηχανη. Προσωπικά δεν θα εδινα 200 ευρω για καμια compact.

 

Επομενη επιλογή σου η Canon M10 kit στα 270 ευρω. Αργο AF αλλα αισθητηρας μεγέθους κανονικης DSLR.

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_canon-eos-m10-black-15-45mm-1172645.html

https://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/cams-all/Canon-Digital-Camera-EOS-M10-15-45-AJ0584C012AA.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΈΧΩ δει να κυκλοφορεί στα μεταχειρισμένα Sony RX 100 Mk1 με κάτω απο 250 ευρώ πάντως. Καμία σχέση με την ΗΧ60 που πιστεύω είναι λάθος να πάρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα όπως καταλαβαίνω έχω να κινηθώ σε 3 "δρόμους":

1) Μία φθηνή 80-100euro ώστε να συνεχίσω ότι έκανα... (Υπάρχει κάποια πρόταση για αυτή την κατηγορία;;;)

2) Canon M10 kit στα 270euro

3) Υπέρβαση για 350+euro...

Βρήκα αγγελία στα 250 αλλά παίζει το θέμα εμπιστοσύνης/απόστασης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι ΟΚ στα 300 ευρω (ισως μπορεις να το παλεψεις και για 250 ευρω) μια μεταχειρισμένη Nikon 1 J5 (πολυ καλυτερη απο την J4). ΠΧ (δεν εχω σχεση με την αγγελια):

https://vendora.gr/items/ljjznn/nikon-1-j5-10-30mm-silver-fotografiki-michani-mirrorless.html

Μια σιγουρη επιλογη στα χρηματα σου ειναι η Μ10. Ειδικα εαν τραβας στο αυτόματο.

Οποια φθηνη compact και αν παρεις το ιδιο αποτελεσμα θα εχεις. Οποτε παιρνεις οποια σου αρεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν με κάτι πόντους από κάρτες κτλ υπάρχει η δυνατότητα για M10 στα 210euro και RX100 στα 265euro...Αξίζει το 50άρικο ή δεν θα δω διαφορά στην χρήση που τη θέλω;από άποψη φορητότητας κερδίζει η RX100 αλλά δεν ξέρω σε θέμα video πως τα πάνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, skoulas είπε

Λοιπόν με κάτι πόντους από κάρτες κτλ υπάρχει η δυνατότητα για M10 στα 210euro και RX100 στα 265euro...Αξίζει το 50άρικο ή δεν θα δω διαφορά στην χρήση που τη θέλω;από άποψη φορητότητας κερδίζει η RX100 αλλά δεν ξέρω σε θέμα video πως τα πάνε...

Αξιζει το 50αρικο. Γιατι; Εκτος της φορητότητας η οποια ειναι σημαντικοτατη για την χρηση σου, η RX100 εχει φακο με f/1.8-4,9 ενω η Canon με f/3.5-6.3. Η διαφορά στο wide ειναι τεραστια (f/1.8 vs 3.5). Στο f/1.8 της Sony στο wide ακρο περναει 4 φορες περισσοτερο φως απο οτι στο f/3.5 του κιτ φακου της Canon. Που σημαινει οτι σε δυσκολες συνθηκες χαμηλου φωτισμου η Sony εχει το προβαδισμα. Βεβαια ο μεγαλυτερος αισθητηρας της M20 τοαντισταθμιζει καπως αυτο αλλα δεν ειναι και ιδιαιτερα καλος για την κατηγορια του ωστε να το αγνοησεις.

Στο κατω κατω με 200€ δεν αγοραζεις καν καλη compact. Οποτε ακομη κι αν αποφασισεις καποτε οτι θελεις κατι αλλο: κατι καλυτερο κρατας την RX100 ως compact. Το αναποδο δεν παιζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Αν κάποια στιγμή πρόκειται να αγοράσεις κι άλλο φακό , πάρε τη m10 . 

Φακοι για την Μ10 ομως υπαρχουν ελάχιστοι (7!!) και εαν βαλεις φακο DSLR γινεται ακομη πιο αργη στο ηδη αργο AF της. Δεν πιστευω οτι αξιζει γενικα η Μ10 μια μελλοντικη επενδυση σε φακους. Την παιρνεις απλα επειδη ειναι φθηνη με APS-C αισθητηρα. Εχεις προσπαθησει να κανεις τα παντα μεσα απο το μενου; Πόνος! 

Στην επισημη Canon βρήκα μόλις 7 φακους διαθεσιμους για το συστημα των mirrorless της σειρας Μ

https://shop.usa.canon.com/shop/en/catalog/lenses-flashes/ef-m-lenses-for-eos-mirrorless-cameras

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2018 στις 1:24 ΜΜ, skoulas είπε

Άρα όπως καταλαβαίνω έχω να κινηθώ σε 3 "δρόμους":

1) Μία φθηνή 80-100euro ώστε να συνεχίσω ότι έκανα... (Υπάρχει κάποια πρόταση για αυτή την κατηγορία;;;)

2) Canon M10 kit στα 270euro

3) Υπέρβαση για 350+euro...

Βρήκα αγγελία στα 250 αλλά παίζει το θέμα εμπιστοσύνης/απόστασης...

Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα , εύχομαι ήδη να καταλήξετε σε κάποιο συμπέρασμα και να προχωρήσατε σε αγορά . Αν όχι , σας γυρίζω πίσω στο αρχικό σας θέμα και ερώτημα , το οποίο διάβασα προσεκτικά και το οποίο δίνει ήδη την απάντηση σ' αυτό που ζητάτε . Πολύ σωστά για μένα έχετε θέσει τον λόγο αλλά και την χρήση για την οποία προορίζεται η μηχανή που θέλετε . 

Δεν πρόκειται να σας προτείνω καμία μάρκα και μοντέλο , αυτό που είχατε στα χέρια σας εφόσον κάλυπτε μέχρι τώρα τις ανάγκες σας , πρέπει να αντικατασταθεί με κάτι αντίστοιχο , μιας και έχει παραδώσει πνεύμα . Τίποτε περισσότερο , τίποτε λιγότερο . Κι' εμένα με πιάνει , πολλές φορές μάλιστα , η " φαγούρα " να δω κι' εκείνο και το άλλο , μήπως κάνει κάτι περισσότερο , το ξεπερνάω όμως γρήγορα .....

Καλή επιτυχία στην επιλογή σας , 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2018 στις 4:15 ΜΜ, Ntinaras είπε

Εγω θα προτεινα την m10

Μ10 και παιδάκι που τρέχει, παίζει κτλ ειδικά σε κλειστό χώρο δύσκολα θα δουλέψει. Θα απαιτεί αρκετή δουλίτσα και από το φωτογράφο ο οποίος αν καταλαβαίνω δεν το έχει και πολύ (και πολύ καλά κάνει). Επίσης αν και το σώμα είναι μικρό, ακόμα και με τον μικρότερο φακό γίνεται μεγάλη και δεν μπαίνει σε μεγάλη τσέπη.

Θα πρότεινα να κοιτάξεις σε μεταχειρισμένες και ειδικά σε μία από τις παρακάτω τις οποίες μπορείς να βρεις στα χρήματα που θες:

Canon G7X

Sony RX100 I/II

Panasonic GF6/GF7 (είναι με εναλλάξιμους φακούς, οπότε σαν μέγεθος θα είναι πάντα μεγαλύτερη των προηγούμενων)

Στις 2/7/2018 στις 4:53 ΜΜ, SeNNinhA είπε

Αν ειναι ΟΚ στα 300 ευρω (ισως μπορεις να το παλεψεις και για 250 ευρω) μια μεταχειρισμένη Nikon 1 J5 (πολυ καλυτερη απο την J4). ΠΧ (δεν εχω σχεση με την αγγελια):

https://vendora.gr/items/ljjznn/nikon-1-j5-10-30mm-silver-fotografiki-michani-mirrorless.html

Μια σιγουρη επιλογη στα χρηματα σου ειναι η Μ10. Ειδικα εαν τραβας στο αυτόματο.

Οποια φθηνη compact και αν παρεις το ιδιο αποτελεσμα θα εχεις. Οποτε παιρνεις οποια σου αρεσει.

+1 like για Nikon J5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...