Προς το περιεχόμενο

Φακός για Sony a5000


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, έχω την Sony a5000 με τον Κιτ φακό(SELP1650), σκέφτομαι να αγοράσω κάποιον φτηνό φακό για bokeh.

Το budget μου είναι 150€.

Επειδή δεν με απασχολεί ιδιαίτερα η απουσία 

autofocus, σκέφτηκα να βάλω με αντάπτορα(φτηνό χωρίς electronic control)

αυτόν τον φακό ---> Nikkor AF 50mm f/1.8D, ο συγκεκριμένος φακός έχει aperture ring οπότε λογικά θα λειτουργήσει κανονικά σε πλήρη manual λειτουργία.Τι γνώμη έχετε θα δουλεύει καλά σε manual με φτηνό αντάπτορα από ebay, επίσης έλαβα υπόψη μου τις μετρήσεις στο DxO για τον συγκεκριμένο φακό και φαίνεται καλός, τι πιστεύεται?

Μήπως υπάρχει κάποια καλύτερη επιλογή σε αυτό το budget ή και λίγο παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φακός σε nikon  είναι σούπερ. Το dxo optics pro όταν πατάς διόρθωση με βάση το module για το φακό , σχεδόν δεν αλλάζει τίποτε, ούτε σε f/1.8 (ενώ σε άλλους ζουμ , βλέπεις γίνεται χαμός ).  Από το e-infin τον αγοράζεις 102 ευρώ με μεταφορικά καινούργιο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Ο φακός σε nikon  είναι σούπερ. Το dxo optics pro όταν πατάς διόρθωση με βάση το module για το φακό , σχεδόν δεν αλλάζει τίποτε, ούτε σε f/1.8 (ενώ σε άλλους ζουμ , βλέπεις γίνεται χαμός ).  Από το e-infin τον αγοράζεις 102 ευρώ με μεταφορικά καινούργιο . 

Με τον αντάπτορα σε sony e mount σώμα όμως θα υπάρχει πρόβλημα αν τον δουλεύω χειροκίνητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panos1372 είπε

Με τον αντάπτορα σε sony e mount σώμα όμως θα υπάρχει πρόβλημα αν τον δουλεύω χειροκίνητα?

Δεν μπορώ να ξέρω. Φίλος  έχει βάλει σε nex-7 σχεδόν ό,τι manual φακό υπάρχει και δεν είχε προβλημα. Διάβασε κι εδώ

https://www.dpreview.com/forums/thread/2941714

τι γράφουν σχετικά. 

(Ο αντάπτορας προφανώς θα είναι για d φακούς nikon φαντάζομαι) . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Δεν μπορώ να ξέρω. Φίλος  έχει βάλει σε nex-7 σχεδόν ό,τι manual φακό υπάρχει και δεν είχε προβλημα. Διάβασε κι εδώ

https://www.dpreview.com/forums/thread/2941714

τι γράφουν σχετικά. 

(Ο αντάπτορας προφανώς θα είναι για d φακούς nikon φαντάζομαι) . 

Νομίζω αυτός --->

https://m.ebay.com/itm/Nikon-AI-AI-S-F-Lens-to-Sony-E-NEX-7-NEX-C3-5C-5N-a7R-a5000-a6000-adapter-CAP/321015011927?hash=item4abdfc5a57:g:bL4AAOSw9mFWKJyk

κάνει για την δουλειά που τον θέλω, διωρθώστε με αν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 50ρης nikon που λες, δεν είναι ai ή ai-s . Είναι af-d.Οι ai & ai-s είναι 100% manual φακοί . Ο συγκεκριμένος που λέμε , έχει autofocus στις nikon που έχουν μοτέρ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...