Προς το περιεχόμενο

ip webcam και remote access


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια καλησπερα !

μου εδωσαν δωρο μια wanscam ip camera  FR4020A2 και ενω παιζει μια χαρα local, ψαχνω να δω πως θα γινει να

την βλεπω μεσω Internet απο οποιοδηποτε pc η smart phone.

Ειναι αρκετα παλιο μοντελο δεν βρηκα κατι σε ετοιμο software αλλα μου ειπαν οτι πρεπει να κανω κατι

στο Internet του σπιτιου σχετικα με ddns το οποιο επισης δεν εχω ιδεα πως να το στησω :P

μπορει καποιος να με οδηγησει βημα βημα ?

οτι πληροφοριες χρειαζεστε θα τις παραθετω εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λιγο μπέρδεμα, ειδικά αν δεν εμπλακεί κάποιος που ξέρει 5 πράγματα. Με λιγα λογια μην περιμένεις ετοιμο οδηγό βήμα βήμα, αλλά αν διαβάσεις και δεις βιντεο, μπορει να τα καταφέρεις.

Στο γενικό :

  • Πρέπει στο router σου να στήσεις ένα dynamic dns service (ειναι στις ρυθμίσεις του router AN TO ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ) ωστε κάθε φορα που αλλάζεις ip να εχεις σταθερή εξωτερική διευθυνση url (π.χ. http://hammerd.dyndns.org ). To βήμα αυτό ειναι αχρηστο αν εχεις στατική ip.
  • Πρεπει πάλι απο το router να κάνεις port forward τη θύρα που δουλευει η κάμερα στο εσωτερικό δίκτυο, ώστε να ειναι προσβάσιμη η θύρα και απέξω. Υπο προυποθέσεις μπορεις να αλλάζεις και port. Π.χ. τώρα μπορει να βλέπεις την κάμεσα στο 192.168.1.45:8082 πρεπει να κάνεις port forward το 8082, ώστε απεξω να εχεις προσβαση με τρόπο http://hammerd.dyndns.org:8082
  • Να σιγουρευτεις οτι το router δδεν εχει firewall που κόβει την προσβση. ΜΗΝ ΤΟ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣ, απλά βάλε εξαίρεση.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα!

η γενική ιδέα είναι

1) στήνεις την κάμερα στο δίκτυό σου (το έχεις ηδη κάνει απο οτι κατάλαβα)

2) α.στήνεις ενα DDNS το οποιο να είναι δωρεάν (αλλιώς βάζεις dyndns αλλά είναι 40-50 τον χρόνο), για να δείς τι θα στήσεις θα μπείς στο ρούτερ σου να δεις ποια σου προτείνει, ωστε να είναι πιο εύκολη η δουλειά μετά

    β. τσεκάρεις την κάμερα μήπως έχει ήδη κάποια δική της υπηρεσίας ddns μέσα απο το μενού

3) κάνεις τις ρυθμίσεις στο ρούτερ σου για port forward (τα ρουτερ του οτε το έχουν στο security νομίζω, εκει βάζεις WAN ports (ισως 80,8080 ή κάτι τετοιο), LAN ports και IP κάμερας (δηλαδη,οταν έρχεται η τάδε πόρτα απέξω πήγαινε την στην τάδε πόρτα στο ταδε IP). ΠΡΟΣΟΧΗ, εαν το υποστηρίζει η εφαρμογή καλύτερα να αλλάξεις την πορτα (WAN στο ρουτερ) γιατι αν η κάμερα έχει κουκου ασφάλεια ή αν την αφήσεις χωρίς κωδικό μπορεί να την δεί οποιοσδήποτε).Πχ αν την κάνεις 8888 (στην εφαρμογή ξαναλέω, οχι στην κάμερα) τοτε πρέπει ο άλλος να ξέρει ποια πόρτα χρησιμοποιείς.

4. στήνεις την εφαρμογή, βάζεις το ddns που έστησες στο 2 και την πόρτα που δήλωσες στο WAN port του 3

Τώρα, επειδή δεν εχω ξαναδουλέψει την συγκεκριμένη, δεν μπορώ να σου πώ σίγουρα τι παίζει αλλά η γενική ιδέα είναι αυτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρηκα ενα freedns αλλα δεν καταλαβα πως να περασω και ποια ειναι τα στοιχεια στο router μου,

ειναι ενα zte της vodafone που δινει για τις vdsl...

το εχει κανει κανενας σε αυτο ?

εχει καποια ddns αλλα ειναι ειτε στα κινεζικα ειτε δεν παιζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...