Προς το περιεχόμενο

Αγορά πρώτης κάμερας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φωτογραφικά η Fuji ειναι ανευ αντιπάλου σε αυτά που βλέπεις. Όσον αφορά το βίντεο , μονο η X-T2 θα σου δωσει καλη ποιότητα βίντεο απο την σεiρα της fuji σε πιο φτηνό και η Χ-Η1 που εχει και σταθεροποίηση εντός του σώματος... Οι φακοί της fuji είναι απλά  τρομεροί, σε όλα τα μήκη... Με τις σονυ εχεις την αισθηση οτι εχεις ενα κομπιουτερ που παιρνει φωτογραφίες (εχει μεγαλυτερες ευκολίες σε βίντεο βέβαια) ενω με τις Fuji έχεις φωτογραφική μηχανή ποίημα με τρομερά χρώματα. 

Μια μέση επιλογή για σένα είναι είτε σονυ α6300 είτε χ-τ2 . Το 4κ της α6300 είναι πολύ οξύ άλλα δεν είναι ιδιαίτερα καλά τα χρώματα , η φουτζι πάντα υπερέχει σε χρώμα, ενώ της σονυ θέλει δούλεμα... Μην λες δεν θελω white balance κλπ γιατί στην πορεία θα καταλάβεις πόσο τα χρειάζεσαι αυτά....   

Για τρομερές φωτογραφίες και έτοιμο προς κατανάλωση βίντεο που δεν θέλει επιδιορθώσεις για "επαγγελματική" χρήση η X-H1 είναι ιδανική λύση για σένα και υπάρχουν αρκετές μεταχειρισμένες οπότε οριακα μπορει να φτασεις το ποσο των 2 χιλιαδων (που είναι πολυ μικρο και για τα δυο συστήματα) μαζί με έναν 18-55 fujinon πχ για αρχή... Φυσικα για τα παντα θες τριποδες μπαταριες κλπ κλπ....  Πάντα να επενδύεις σε γυαλί στην πορεία, τα  σώματα αλλάζουν, το γυαλί έχει την σημασία...

Έχω πρόσβαση σε όλα αυτά που αναφέρω οπότε μην πάρεις τις συμβουλές μου ως οπαδικές. Να ξέρεις ότι το βίντεο και η φωτογραφία από ένα σημείο και μετά δεν συγκεράζονται για πραγματικά καλό αποτέλεσμα. 

Επεξ/σία από makedon1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε πιστεύω πως η fuji είναι η καλύτερη επιλογή για εμένα, δεδομένου ότι χρειάζομαι mirrorless οπωσδήποτε, μου αρέσει και θα τραβάω αρκετά φωτογραφίες, το βίντεο θα το χρειαστώ αλλά δεν έχω και τις μεγαλύτερες απαιτήσεις ωστόσο θα κάνω τη δουλειά μου με την fuji ικανοποιητικά, με το βίντεο σκοπεύω να κάνω editing από τον υπολογιστή που έχω φτιάξει οπότε δε με επηρεάζει το να πάρω "έτοιμο" το αποτέλεσμα...

Εφόσον λοιπόν συνειδητοποίησα πως τα 2000 είναι υπερβολικά μεγάλο ποσό για ένα αμφίβολο επαγγελματικά μέλλον θα πέσω πάλι στο αρχικό budget το οποίο μπορώ να υπερβώ λίγο αγοράζοντας την X-t20 που είναι νομίζω η καλύτερη μέση λύση για εμένα αφού έχει τόσα θετικά.

Αν συμφωνείτε θα την παραγγείλω αύριο το πρωί από e-infin στα 900 με τον φακό 18-55mm που έχει μεγαλύτερο διάφραγμα και θα μου βγάζει πιο φωτεινές φωτογραφίες και αν θέλω μετά κάνω τα μαγικά μου στο lr & ps.

Οι άλλες επιλογές της Fuji είναι με τον Fujinon XC 15-45mm f/3.5-5.6 στα EUR €729.00 και με τον 16-50mm στα EUR €739.00 αλλά από ότι κατάλαβα αξίζει να δώσω τα παραπάνω να πάρω τον 18-55 με το μεγαλύτερο διάφραγμα (f2.8-4) εφόσον δε σκοπεύω στο κοντινό μέλλον να επενδύσω σε δεύτερο φακό.

Αυτά έχω καταλάβει από το φόρουμ, τώρα αν υπάρχει κάτι  να συμπληρώσετε, είναι καλοδεχούμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Sofo007 είπε

Οπότε πιστεύω πως η fuji είναι η καλύτερη επιλογή για εμένα, δεδομένου ότι χρειάζομαι mirrorless οπωσδήποτε, μου αρέσει και θα τραβάω αρκετά φωτογραφίες, το βίντεο θα το χρειαστώ αλλά δεν έχω και τις μεγαλύτερες απαιτήσεις ωστόσο θα κάνω τη δουλειά μου με την fuji ικανοποιητικά, με το βίντεο σκοπεύω να κάνω editing από τον υπολογιστή που έχω φτιάξει οπότε δε με επηρεάζει το να πάρω "έτοιμο" το αποτέλεσμα...

Εφόσον λοιπόν συνειδητοποίησα πως τα 2000 είναι υπερβολικά μεγάλο ποσό για ένα αμφίβολο επαγγελματικά μέλλον θα πέσω πάλι στο αρχικό budget το οποίο μπορώ να υπερβώ λίγο αγοράζοντας την X-t20 που είναι νομίζω η καλύτερη μέση λύση για εμένα αφού έχει τόσα θετικά.

Αν συμφωνείτε θα την παραγγείλω αύριο το πρωί από e-infin στα 900 με τον φακό 18-55mm που έχει μεγαλύτερο διάφραγμα και θα μου βγάζει πιο φωτεινές φωτογραφίες και αν θέλω μετά κάνω τα μαγικά μου στο lr & ps.

Οι άλλες επιλογές της Fuji είναι με τον Fujinon XC 15-45mm f/3.5-5.6 στα EUR €729.00 και με τον 16-50mm στα EUR €739.00 αλλά από ότι κατάλαβα αξίζει να δώσω τα παραπάνω να πάρω τον 18-55 με το μεγαλύτερο διάφραγμα (f2.8-4) εφόσον δε σκοπεύω στο κοντινό μέλλον να επενδύσω σε δεύτερο φακό.

Αυτά έχω καταλάβει από το φόρουμ, τώρα αν υπάρχει κάτι  να συμπληρώσετε, είναι καλοδεχούμενο.

   Καλημέρα , καλή εβδομάδα , μην ξεχάσετε ένα πολύ βασικό που ήδη αναφέρθηκε από τους συμμετέχοντες στο θέμα , όσο κι' αν σας φαίνεται κάπως , με ένα σύστημα μηχανής / φακού κλπ θα ζήσετε αρκετό καιρό , το πρώτο βήμα ΑΦΟΥ έχετε πάρει την απόφαση για κάτι συγκεκριμένο , είναι να πάτε κάπου όπου μπορείτε να πιάσετε την μηχανή με τα χέρια σας !!! Τα ανθρώπινα χέρια έχουν σαφώς διάφορα μεγέθη , το ίδιο και τα γκρίπ των μηχανών , υπάρχει περίπτωση η μηχανή να μην ταιριάζει , έως και καθόλου στο χέρι σας , ακόμη να μην αφήνει κανέναν τρόπο να την κρατάτε σύμφωνα με την χρήση για την οποία την προορίζετε , τα χειριστήρια να μην είναι βολικά στο κράτημα και πάει λέγοντας .

   Αυτός ήταν και ο λόγος για τον οποίο μίλησα για έως δύο επιλογές , να έχετε εναλλακτική λύση . Δυστυχώς το κράτημα έχει σημαίνοντα ρόλο στην διαδικασία και δεν θέλετε να ανακαλύψετε αργότερα ότι δεν σας βολεύει ........

   Ένα κατάστημα είναι ιδανικό σημείο για να δείτε με την ησυχία σας μια δυο μηχανές , ίσως τρείς , αρκεί να μην το παρακάνετε , καλή επιτυχία ....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Babisskg δεν έχεις καθόλου άδικο, ειδικά όσον  αφορά την φωτογραφία, (το βίντεο είναι πιο στατικό, οπότε τρίποδας με λοιπά παρελκόμενα)  αν και πλέον υπάρχουν ένα σκασμό γκριπς και σκελετοί που βελτιώνουν την εμπειρία όσον αφορά το μέγεθος. Από εκεί και μετά αν σου αρέσει και κάτι θα προσαρμοστείς και θα το προσαρμόσεις. Καλή η παραίνεση σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, babisskg είπε

   Καλημέρα , καλή εβδομάδα , μην ξεχάσετε ένα πολύ βασικό που ήδη αναφέρθηκε από τους συμμετέχοντες στο θέμα , όσο κι' αν σας φαίνεται κάπως , με ένα σύστημα μηχανής / φακού κλπ θα ζήσετε αρκετό καιρό , το πρώτο βήμα ΑΦΟΥ έχετε πάρει την απόφαση για κάτι συγκεκριμένο , είναι να πάτε κάπου όπου μπορείτε να πιάσετε την μηχανή με τα χέρια σας !!! Τα ανθρώπινα χέρια έχουν σαφώς διάφορα μεγέθη , το ίδιο και τα γκρίπ των μηχανών , υπάρχει περίπτωση η μηχανή να μην ταιριάζει , έως και καθόλου στο χέρι σας , ακόμη να μην αφήνει κανέναν τρόπο να την κρατάτε σύμφωνα με την χρήση για την οποία την προορίζετε , τα χειριστήρια να μην είναι βολικά στο κράτημα και πάει λέγοντας .

   Αυτός ήταν και ο λόγος για τον οποίο μίλησα για έως δύο επιλογές , να έχετε εναλλακτική λύση . Δυστυχώς το κράτημα έχει σημαίνοντα ρόλο στην διαδικασία και δεν θέλετε να ανακαλύψετε αργότερα ότι δεν σας βολεύει ........

   Ένα κατάστημα είναι ιδανικό σημείο για να δείτε με την ησυχία σας μια δυο μηχανές , ίσως τρείς , αρκεί να μην το παρακάνετε , καλή επιτυχία ....

Καλημέρα και καλή εβδομάδα, δυστυχώς στο νησί της Σάμου δεν υπάρχει κατάστημα που να πουλάει φωτογραφικές μηχανές, είναι μεγάλο μειονέκτημα αυτό... ωστόσο αν η μηχανή δε με βολεύει καθόλου έχω δει στο ίντερνετ πως υπάρχουν grips που μπαίνουν πάνω στο πλαίσιο για να αυξήσουν τον όγκο και να δημιουργήσουν "λαβές" οι οποίες θα βοηθούν αρκετά όπως είπε και ο makedon... ξέρω πως αυτή δεν είναι η ιδανική λύση αλλά είναι έστω μια εναλλακτική... παρακάτω παραθέτω δυο παραδείγματα που βρήκα.

και το άλλο κακό είναι πως δεν υπάρχουν αρκετοί φωτογράφοι και κανέναν δεν έχω δει με αυτό το μοντέλο για να επικοινωνήσω και να ζητήσω να δω την δική του...

 

best-accessories-fuji-xt20-case-2.jpg

best-accessories-fuji-xt20-grip-2.jpg

best-accessories-fuji-xt20-grip-7.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Sofo007 είπε

Καλημέρα και καλή εβδομάδα, δυστυχώς στο νησί της Σάμου δεν υπάρχει κατάστημα που να πουλάει φωτογραφικές μηχανές, είναι μεγάλο μειονέκτημα αυτό... ωστόσο αν η μηχανή δε με βολεύει καθόλου έχω δει στο ίντερνετ πως υπάρχουν grips που μπαίνουν πάνω στο πλαίσιο για να αυξήσουν τον όγκο και να δημιουργήσουν "λαβές" οι οποίες θα βοηθούν αρκετά όπως είπε και ο makedon... ξέρω πως αυτή δεν είναι η ιδανική λύση αλλά είναι έστω μια εναλλακτική... παρακάτω παραθέτω δυο παραδείγματα που βρήκα.

και το άλλο κακό είναι πως δεν υπάρχουν αρκετοί φωτογράφοι και κανέναν δεν έχω δει με αυτό το μοντέλο για να επικοινωνήσω και να ζητήσω να δω την δική του...

best-accessories-fuji-xt20-case-2.jpg

best-accessories-fuji-xt20-grip-2.jpg

best-accessories-fuji-xt20-grip-7.jpg

Σ' αυτή την περίπτωση θα πρέπει να βασιστείστε σε reviews στο δίκτυο ( imaging recource , steve's digicams , cameralabs , dpreview , δίνοντας προσοχή στην αναφορά που κάνουν σχετικά με το κράτημα , το αναφέρουν σαφώς διότι είναι αξιόπιστες σελίδες που δεν αρκούνται σε μια απλή αναφορά στα μεγαπίξελ ανάλυσης . Συνήθως , όχι απαραίτητα , οι mirrorless χωρίς χούφτα δεν προσφέρουν και πολλά σ' αυτό το κομμάτι , συν κάποιες δυσκολίες στο άγγιγμα κάποιων χειριστηρίων , εκτός και δουλεύουν πάνω σε τρίποδα . Όλα έχουν να κάνουν με το μέγεθος του χεριού , όσο μεγαλύτερο τόσο πιό δύσκολα , σήμερα πήγα να δω από κοντά γνωστό μοντέλο , το οποίο έχει βγει σε ιδιαίτερα καλή τιμή , ανακάλυψα ότι  ( το χέρι μου είναι μικρό ) ενώ δίνει σχετικά καλό κράτημα , χωρίς να έχει χούφτα , παρόλαυτα εμποδίζω την ανακλινόμενη οθόνη να ανοίξει , χωρίς να το απομακρύνω , αμέσως το μυαλό μου πήγε στην λύση του μονού περικάρπιου που χρησιμοποιώ , για λόγους ασφαλείας και όχι μόνον , πάντως φάνηκε ότι θα απαιτηθούν δύο χέρια για πιο λεπτομερή χειρισμό . Η επόμενη καλύτερη λύση είναι το κράτημα του σώματος από τον φακό τον ίδιο . Βλέπετε πόσο ψάξιμο χρειάζεται και όχι τόσο για τα τεχνικά στοιχεία , τα οποία είναι έτσι κι' αλλιώς σε ικανοποιητικά επίπεδα . Κάποια στιγμή όμως πρέπει να προχωρήσετε ...... εντάξει , καλό το ψάξιμο , δε λέω .......

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω εαν πραγματικα σκεφτεστε οτι υπαρχει περιπτωση να τραβατε σωστες φωτογραφιες κρατωντας την μηχανή με το ενα χέρι ή απλά κάνετε πλάκα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι!
Μετά από όσο μεγαλύτερη έρευνα μπορώ να κάνω με αρκετό διάβασμα, συμβουλές από εδώ αλλά και από κοντά με άλλα άτομα του χώρου, χωρίς δυστυχώς να έχω τη δυνατότητα να πιάσω ούτε dlsr πόσο μάλλον mirrorless κ συγκεκριμένο μοντέλο στο νησί προχώρησα στην αγορά της X-T20 με τον 18-55mm λόγω του διαφράγματος που μου αναλύσατε.

Δεδομένου ότι δεν έχω εμπειρία από φωτογραφικές μηχανές (πέραν του κινητού και drone), πιστεύω πως θα με εντυπωσιάσει άπειρα και πως θα έχει την αμέριστη προσοχή μου για αρκετό καιρό!

Σας ευχαριστώ πολύ για όλες τις συμβουλές και το χρόνο που αφιερώσατε να μου δώσετε τα φώτα σας και θα ενημερώσω με την άφιξη και τις πρώτες δοκιμές για περαιτέρω λεπτομέρειες (όσον αφορά το κράτημα κυρίως και για το αν θα χρειαστεί να πάρω κάποιο έξτρα grip που φοβάμαι πως θα χρειάζομαι επειδή έχω ιδιαίτερα μακριά χέρια (21cm ενώ μόλις 11,8 είναι το πλάτος της κάμερας 🤣, καλή μου τύχη)...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/7/2018 στις 11:59 ΜΜ, Sofo007 είπε

Καλησπέρα και πάλι!
Μετά από όσο μεγαλύτερη έρευνα μπορώ να κάνω με αρκετό διάβασμα, συμβουλές από εδώ αλλά και από κοντά με άλλα άτομα του χώρου, χωρίς δυστυχώς να έχω τη δυνατότητα να πιάσω ούτε dlsr πόσο μάλλον mirrorless κ συγκεκριμένο μοντέλο στο νησί προχώρησα στην αγορά της X-T20 με τον 18-55mm λόγω του διαφράγματος που μου αναλύσατε.

Δεδομένου ότι δεν έχω εμπειρία από φωτογραφικές μηχανές (πέραν του κινητού και drone), πιστεύω πως θα με εντυπωσιάσει άπειρα και πως θα έχει την αμέριστη προσοχή μου για αρκετό καιρό!

Σας ευχαριστώ πολύ για όλες τις συμβουλές και το χρόνο που αφιερώσατε να μου δώσετε τα φώτα σας και θα ενημερώσω με την άφιξη και τις πρώτες δοκιμές για περαιτέρω λεπτομέρειες (όσον αφορά το κράτημα κυρίως και για το αν θα χρειαστεί να πάρω κάποιο έξτρα grip που φοβάμαι πως θα χρειάζομαι επειδή έχω ιδιαίτερα μακριά χέρια (21cm ενώ μόλις 11,8 είναι το πλάτος της κάμερας 🤣, καλή μου τύχη)...

  Ευχόμαστε καλορίζικη λοιπόν , το πλέον σημαντικό είναι ότι προχώρησε το πράμα , μην αμελήσετε να διαβάσετε σταδιακά , ένα βήμα κάθε φορά , το μανιουαλ , σε όποια μορφή , απαιτείται χρόνος για να εξοικειωθεί κανείς με τις λειτουργίες , πολύ περισσότερο να αποφύγετε την παγίδα της σύγκρισης με οτιδήποτε άλλο , ο χρόνος που θα αφιερώσετε θα φέρει αποτέλεσμα , θέλει αρκετό χρόνο , θέλει να βγάλετε πολλές φωτογραφίες , βίντεο κλπ , μην τη λυπηθείτε , χρησιμοποιήστε την , καλό Σαββατοκύριακο , θα χαρούμε όλοι να δούμε δουλειές σας , φιλικά Μπάμπης .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...