Προς το περιεχόμενο

Αγορά πρώτης κάμερας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, θα ήθελα τη γνώμη σας όσον αφορά την αγορά της πρώτης μου κάμερας.

Έχω στην κατοχή μου ένα drone DJI mavic pro, την GoPro Hero 6(μόλις μερικές μέρες) και το κινητό μου Xiaomi mi6 που κάνω ότι κάνω με αυτά.

Ο σκοπός της αγοράς της κάμερας όπως και του drone είναι για να παρέχω υπηρεσίες και να μπορώ να εργαστώ πάνω στο κομμάτι της διαφήμισης που κάνω ήδη περιστασιακά όσο μου επιτρέπει ο υπάρχον εξοπλισμός μου. Η χρήση  προς το παρόν θα είναι κυρίως για φωτογραφίσεις και βίντεο κτηρίων, εσωτερικών και εξωτερικών χώρων.

Επειδή θα ήθελα να ασχοληθώ περισσότερο με το κομμάτι της κινηματογράφησης αλλά και με την φωτογραφία σε 60-40% περίπου και θέλω και φορητότητα με παρέπεμψαν σε mirrorless.

(Επίσης για προσωπική χρήση σαν έξτρα θα μου άρεσε να μπορώ να βγάζω και τοπία... αφού είμαι φυσιολάτρης)

Αρχικά κοίταξα την sony a6300 και την canon M50 που παρέχουν λήψη 4Κ αλλά άτομα που ασχολούνται ήδη επαγγελματικά μου είπαν να μαζέψω χρήματα και να πάω αμέσως σε κάτι πιο καλό ώστε να κάνω όσο γίνεται καλύτερα τη δουλειά μου και να μην έχω αλλαγές στο μέλλον.

Τώρα κοιτάω της sony τη σειρά 7ii και 7Rii που στο cameradecicion τις δίνει από τις καλύτερες επιλογές που υπάρχουν.

Το ποσό που μπορώ να διαθέσω δε μπορεί να υπερβεί τις 2000ευρώ μαζί με έναν φακό για αρχή (υπολογίζω για φακό διαστάσεων περίπου 18-50mm)

 

Επειδή δεν έχω άποψη, όλες οι γνώμες είναι καλοδεχούμενες!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Επεξ/σία από Sofo007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/7/2018 στις 5:28 ΜΜ, Sofo007 είπε

Καλησπέρα, θα ήθελα τη γνώμη σας όσον αφορά την αγορά της πρώτης μου κάμερας.

Έχω στην κατοχή μου ένα drone DJI mavic pro, την GoPro Hero 6(μόλις μερικές μέρες) και το κινητό μου Xiaomi mi6 που κάνω ότι κάνω με αυτά.

Ο σκοπός της αγοράς της κάμερας όπως και του drone είναι για να παρέχω υπηρεσίες και να μπορώ να εργαστώ πάνω στο κομμάτι της διαφήμισης που κάνω ήδη περιστασιακά όσο μου επιτρέπει ο υπάρχον εξοπλισμός μου. Η χρήση  προς το παρόν θα είναι κυρίως για φωτογραφίσεις και βίντεο κτηρίων, εσωτερικών και εξωτερικών χώρων.

Επειδή θα ήθελα να ασχοληθώ περισσότερο με το κομμάτι της κινηματογράφησης αλλά και με την φωτογραφία σε 60-40% περίπου και θέλω και φορητότητα με παρέπεμψαν σε mirrorless.

(Επίσης για προσωπική χρήση σαν έξτρα θα μου άρεσε να μπορώ να βγάζω και τοπία... αφού είμαι φυσιολάτρης)

Αρχικά κοίταξα την sony a6300 και την canon M50 που παρέχουν λήψη 4Κ αλλά άτομα που ασχολούνται ήδη επαγγελματικά μου είπαν να μαζέψω χρήματα και να πάω αμέσως σε κάτι πιο καλό ώστε να κάνω όσο γίνεται καλύτερα τη δουλειά μου και να μην έχω αλλαγές στο μέλλον.

Τώρα κοιτάω της sony τη σειρά 7ii και 7Rii που στο cameradecicion τις δίνει από τις καλύτερες επιλογές που υπάρχουν.

Το ποσό που μπορώ να διαθέσω δε μπορεί να υπερβεί τις 2000ευρώ μαζί με έναν φακό για αρχή (υπολογίζω για φακό διαστάσεων περίπου 18-50mm)

Επειδή δεν έχω άποψη, όλες οι γνώμες είναι καλοδεχούμενες!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλησπέρα σας , καλή εβδομάδα , καλό μήνα , καλή επιτυχία στην επιλογή σας , έχετε ρίξει πολλά και ετερόκλητα πράγματα μέσα στον κατάλογο , αυτό που ζητάτε δεν έχει να κάνει με τα χρήματα που έχετε να διαθέσετε αλλά με τις ανάγκες σας γύρω από το θέμα φωτογραφία .

  Πχ , χρειάζομαι οπωσδήποτε viewfinder για να βλέπω το κάδρο , επιπλέον θέλω να εμφανίζονται όλες οι ενδείξεις εκεί μέσα . Το κάνουν πλέον και οι mirrorless .

  Χρειάζομαι αδιάβροχο σώμα και φακό εννοείται γιατί τραβάω κάτω απ' όλες τις συνθήκες .

  Έχω ενημερωθεί για την ταχύτητα ανάγνωσης εγγραφής που υποστηρίζει η μηχανή που θέλω διότι πρόκειται να τραβήξω βίντεο 4Κ και πρέπει να χρησιμοποιήσω γρήγορη κάρτα .

  Έχω ενημερωθεί πόση χωρητικότητα έχει η προσωρινή μνήμη της μηχανής για την οποία διάβασα κάπου εκεί έξω , όπως επίσης πόσος χρόνος χρειάζεται για ν' αδειάσει τις εικόνες στην κάρτα , πριν μ' αφήσει στα κρύα του λουτρού , χωρίς να μπορώ να τραβήξω τίποτα για κανά λεπτό ας πούμε .

   Έχω κάνει μια μικρή έρευνα για " τυχόν " μικροπροβλήματα που εμφάνισε το μοντέλο στα χέρια άλλων πριν από μένα και πόσο σοβαρά ήταν , αν επιδεχόντουσαν γιατρειάς κλπ και με ποιο κόστος .

  Έχω ρίξει μια ματιά για την γκάμα των φακών που υπάρχουν αλλά και για τις τιμές τους . Εννοείται φακούς της ίδιας της εταιρείας .

  Εχω δεί τις αναφορές για την διάρκεια ζωής της μπαταρίας στην καθημερινή χρήση , μην τρέχουμε την άλλη ώρα για δεύτερες και τρίτες .

  Δεν αμέλησα να δω την πρόβλεψη του κατασκευαστή για την διάρκεια ζωής του κλείστρου ( shutter life expectancy ) , όχι ότι θα κάνω πίσω , δεν βλάπτει να το γνωρίζω όμως .

  Θα δω τις αναφορές και τα reviews κάποιων όχι όποιων νάναι , όχι για τα τεχνικά χαρακτηριστικά , όσο για κάποιες σημειώσεις γύρω από την λειτουργία και την χρήση , πολλές φορές βγαίνουν εκπλήξεις . 

   Σίγουρα δεν πρόκειται να βασιστώ σε μια σελίδα ώστε να επιλέξω , γνωρίζω τι χρειάζομαι , ψάχνω κάποιες πολύ συγκεκριμένες λεπτομέρειες , ακόμη περισσότερο γνωρίζω που να τις βρω για να τις μάθω . 

    Η φωτογραφία είναι αυτή που σας μαθαίνει τον τρόπο ώστε να επιλέξετε φακό και σώμα , όχι μια ηλεκτρονική σελίδα που βγάζει μια συσκευή καλύτερη από κάποιες άλλες . 

  Εύχομαι καλή επιτυχία στην επιλογή σας , έχω ζήσει και με mirrorless και με dslr , κάποια πράγματα έχουν οι μεν , κάποια άλλα οι δεν .... κάποια από mirrorless μου λείπουν όταν κρατάω την dslr , κάποια άλλα αντίστροφα , εύχομαι να βρείτε αυτό που ανταποκρίνεται στις δικές σας ανάγκες , καλό βράδυ .

  

  

  

   

   

  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μπέρδεψες , αφου το budget σου ειναι στα 2κ. ποια Α7R2 , μονο το σωμα κοστιζει 2000+

Το βασικοτερο είναι ο φακός για κτίρια κ εσωτερικους χωρους. 

O καλύτερος φακός για αυτην την δουλεία σε θέμα αποδοσης τιμής ειναι ο sigma 14-24mm 2.8 ο οποιος δυστυχώς δεν βγήκε ακόμα για FE mount (sony)

Οπότε άμα θες αυτον για sony η περιμένεις να βγει για sony ή παιρνεις adaptora 

Bάλε και 300-500 ευρω ακόμα για τρίποδο και κεφαλή της προκοπής φτάνουμε κοντά στα 4,000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπάμπη με βοήθησες αρκετά στο τι να ψάξω για την τελική επιλογή μου, ωστόσο επειδή είμαι άπειρος κοιτάω απλά τα πολλά MP, τα μεγάλα bitrate και γενικά θεωρώ πως τα μεγάλα νούμερα είναι και καλύτερα.

 

Rush13 την  SONY Alpha a7RII Mirrorless Digital Camera Body Only την έχει στο e-infin στα €1,579.00.
Οπότε βάσει αυτού μπορώ να δώσω ακόμη 400 για φακό.

Τώρα ο τρίποδας θα πάει λίγο πιο πίσω προς το παρόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

   Χαίρομαι που κάποιες γραμμές φάνηκαν χρήσιμες , όπως και ο φίλος που σου απάντησε ανέφερε πολύ σωστά ότι το κόστος μιας από τις μηχανές που έφερες σαν επιλογή δεν είναι ακριβώς για την τσέπη του καθενός , συν το γεγονός ότι είναι αμφίβολο ( όχι ακατόρθωτο ) ότι θα μπορέσεις να αξιοποιήσεις η τέλος πάντων να εκμεταλλευτείς τα τυχόν προηγμένα χαρακτηριστικά που έχει .

  Για την οικονομία του χρόνου , προτείνω να επανεξετάσεις τις ανάγκες σου αρχικά , αν πραγματικά χρειάζεσαι φακό για να αρχιτεκτονική χρήση , τότε η επιλογή είναι μονόδρομος , αν όχι .... 

  Χρειάζομαι έναν φακό τάδε πχ 85άρη διότι τραβάω πορτραίτα η έναν γενικής χρήσης μεσαίου ζουμ για λίγο απ'όλα δίνοντας βαρύτητα στην φωτεινότητα του , όσο πιό κοντά στο 3.5 - 4.5 τόσο καλύτερα και ακριβότερα . Αν οι απαιτήσεις μου δεν είναι τόσο προσδιορισμένες , τότε ένας 18 - 55 είναι αρκετός για να βάλω μπρος .

  Βλέπω τι επιλογές υπάρχουν από εταιρείες σαν έτοιμα κιτ , πχ εμένα θα μ' ενδιέφερε η μηχανή να δίνει την επιλογή να ρυθμισω την ισορροπία λευκού ( white balance ) χειροκίνητα σε ότι αφορά την αποτίμηση σε βαθμούς Kelvin και δεν ενδιαφέρομαι αν αυτή έχει μόνον 16 MP , ενώ η διπλανή 24 , δουλεύω έτσι κι' αλλιώς με μόνον 2.75 MP . 

  Δεν πολυσκοτίζομαι αν η μηχανή έχει WiFi και NFC , δεν πρόκειται να κάνω ζωντανή μετάδοση προς οπουδήποτε .

  Σαφώς μ' ενδιαφέρει να έχει αφιερωμένα ( dedicated ) εξωτερικά κουμπιά στην πλάτη ώστε να μπορώ να επεμβαίνω άμεσα σε κάποιες ρυθμίσεις χωρίς να μπαίνω μέσα στο μενού , διότι θα τραβήξω τα μάτια μου απ' το κάδρο κατ' ανάγκη , πρέπει να μπω μέσα στο μενού να κάνω κάποια αλλαγή , πάει ....πέταξε το πουλάκι ....

  Σε ότι αφορά την φορητότητα , δεν λέω όχι , μια mirrorless είναι σαφώς πιο διακριτική , όχι πιό φορητή , το κλείστρο κάνει λιγότερο σαματά , που σημαίνει ότι μπορώ να τραβάω πιο " κλεφτά " χωρίς να δίνω πολύ στόχο , είναι σίγουρα μία ελκυστική λύση , όμως αυτή που θα με κάλυπτε κάνει τουλάχιστον δύο κάρα λεφτά , οι καλοί αντάπτορες για να χρησιμοποιήσω άλλους φακούς κάνουν τουλάχιστον εκατό και βάλε ευρώ ο καθένας , όπως επίσης είμαι αναγκασμένος να δουλέψω μόνον με φακούς αυτής της εταιρείας ( e mount , mft , nx mount ) όχι πάντα το ότι καλύτερο .

  Αφού μαζέψω τις ανάγκες μου , τις βάζω κάτω με μολύβι και χαρτί , κάνω άθροιση , αν πραγματικά είναι αυτό που πρέπει να πάρω λόγω επαγγέλματος ας πούμε , τότε πάω και σκάω τα λεφτά , αν όχι πάω για κάποια πιο νορμάλ λύση , δουλεύω μ' αυτή , αφήνω το χρόνο να δείξει μέσα απ' αυτά που έμαθα , πιο μπορεί να είναι το επόμενο βήμα , σίγουρα θα υπάρξει τέτοιο , πολλά μάλλον , κανείς δεν έμεινε με μία μηχανή ούτε με έναν φακό .

  2.75 MP , 1/16.000 

  Υπάρχουν πολύ καλές επιλογές σε mirrorless , σε dslr , σε bridge cameras γιατί όχι , καλή επιτυχία σε όποια καταλήξεις , όχι τα MP ανάλυσης δεν φτιάχνουν καλύτερες εικόνες , σίγουρα πάντως δημιουργούν μεγαλύτερου μεγέθους αρχεία , ούτε τα μεγαλύτερα νούμερα στα τεχνικά χαρακτηριστικά , βλέπε ISO , αρκεί να μάθεις πόσα και ποιά απ' αυτά χρειάζεσαι .......

   Όπως πολύ σωστά απάντησε κάποιος στο θέμα " Ποιός είναι ο καλύτερος φακός ευρείας γωνίας : να κάνεις με τα πόδια σου δύο βήματα πιό πίσω " 

   Αν πράγματι χρειάζεστε τέτοιο φακό χάριν επαγγέλματος , προτιμήστε την λύση του φακού που ανέφερε ο φίλος στο σχόλιο του , συνδυάστε τον με ένα σκέτο σώμα μιας dslr , οτιδήποτε από 12 MP και πάνω σας κάνει , τα σώματα δεν είναι δα και τόσο ογκώδη , το πλεόνασμα ρίξτε το σε έναν αξιόλογο τρίποδα , το σύνολο διαχρονικά θα αντέξει , ο τρίποδας σίγουρα , ξεκινήστε να δουλεύετε δίνοντας μεγάλη βαρύτητα στο να γνωρίσετε τον εξοπλισμό σας και τίς δυνατότητές του , τα συν και τα πλην του , μέσα απ' αυτή την διαδικασία θα μπορέσετε να προγραμματίσετε πιο σωστά το επόμενο βήμα , όταν ο χρόνος δείξει την ανάγκη για κάτι τέτοιο .

  Ναι , είναι καλές οι mirrorless , τρώγομαι κι' εγώ να βάλω ΚΑΙ μιά τέτοια στην τσάντα μου , η γκάμα όμως των λύσεων αυτή τη στιγμή σε dslr είναι μεγαλύτερη και πιό προσιτή ....... αργότερα γιατί όχι .

 

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς θέλω να σας ευχαριστήσω πάρα πολύ που αφιερώσατε τόσο χρόνο για να μου ανοίξετε περισσότερο τα μάτια και πραγματικά με βοηθάτε πάρα πολύ!
 

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω προσδιορίσει ακριβώς τη χρήση που θα κάνω, για έξτρα εισόδημα παρέχω υπηρεσίες φωτογράφισης και βιντεοσκόπησης κτηρίων αλλά χωρίς μεγάλη ανταπόκριση ακόμη. Θα ήθελα ωστόσο να προχωρήσω σε αυτό τον τομέα, και χωρίς να έχω κάμερα δε μπορώ να βγάζω από κινητό τις επίγειες φωτογραφίες. Προσωπικά θα την χρησιμοποιήσω και για το γούστο μου που είναι τα τοπία και το να περπατάω και να έχω στο σακίδιο drone και κάμερα, οπότε σκέφτομαι τις mirrorless με σχετικά "μικρούς" σε όγκο φακούς για εξοικονόμηση χώρου.

Απλά όταν πω πως θα διαθέσω χρήματα για μια αγορά θα κοιτάξω και το value for money όσο μπορώ, βάσει των αναγκών και των δυνατοτήτων μου.

Το "κακό" ήταν που μίλησα με δύο γνωστούς μου επαγγελματίες, όπου και οι δύο με προέτρεψαν στο να μαζέψω εξ' αρχής αρκετά χρήματα για να πάρω κάτι καλό, μιλώντας από τη δική τους οπτική γωνία και το καταλαβαίνω πως εγώ δεν έχω τις ίδιες απαιτήσεις. Απλά με επηρέασαν αρκετά...

Δε νομίζω πως με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η ισσοροπία λευκού, το Wifi κ το NFC. Τα εξωτερικά κουμπιά σαφώς και είναι απαραίτητα για τις άμεσες ρυθμίσεις όπως και το 4Κ αφού θα κάνω βίντεο.

Για αυτό και αρχικά  είπα να διαθέσω μόλις 600-700 ευρώ για να ξεκινήσω να βλέπω και να μαθαίνω τις ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές και κοίταζα για την Sony a6300 και την canon M50 που έχουν 4Κ βίντεο, με έναν απλό φακό που βγάζουν κιτ.

Μετά έπεσα κι εγώ στην παγίδα του να βάλω κάτι παραπάνω για να πάρω κάτι παραπάνω και έφτασα να κοιτάω μηχανές χιλιάδων ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sofo007 είπε

Κατ' αρχάς θέλω να σας ευχαριστήσω πάρα πολύ που αφιερώσατε τόσο χρόνο για να μου ανοίξετε περισσότερο τα μάτια και πραγματικά με βοηθάτε πάρα πολύ!
 

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω προσδιορίσει ακριβώς τη χρήση που θα κάνω, για έξτρα εισόδημα παρέχω υπηρεσίες φωτογράφισης και βιντεοσκόπησης κτηρίων αλλά χωρίς μεγάλη ανταπόκριση ακόμη. Θα ήθελα ωστόσο να προχωρήσω σε αυτό τον τομέα, και χωρίς να έχω κάμερα δε μπορώ να βγάζω από κινητό τις επίγειες φωτογραφίες. Προσωπικά θα την χρησιμοποιήσω και για το γούστο μου που είναι τα τοπία και το να περπατάω και να έχω στο σακίδιο drone και κάμερα, οπότε σκέφτομαι τις mirrorless με σχετικά "μικρούς" σε όγκο φακούς για εξοικονόμηση χώρου.

Απλά όταν πω πως θα διαθέσω χρήματα για μια αγορά θα κοιτάξω και το value for money όσο μπορώ, βάσει των αναγκών και των δυνατοτήτων μου.

Το "κακό" ήταν που μίλησα με δύο γνωστούς μου επαγγελματίες, όπου και οι δύο με προέτρεψαν στο να μαζέψω εξ' αρχής αρκετά χρήματα για να πάρω κάτι καλό, μιλώντας από τη δική τους οπτική γωνία και το καταλαβαίνω πως εγώ δεν έχω τις ίδιες απαιτήσεις. Απλά με επηρέασαν αρκετά...

Δε νομίζω πως με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η ισσοροπία λευκού, το Wifi κ το NFC. Τα εξωτερικά κουμπιά σαφώς και είναι απαραίτητα για τις άμεσες ρυθμίσεις όπως και το 4Κ αφού θα κάνω βίντεο.

Για αυτό και αρχικά  είπα να διαθέσω μόλις 600-700 ευρώ για να ξεκινήσω να βλέπω και να μαθαίνω τις ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές και κοίταζα για την Sony a6300 και την canon M50 που έχουν 4Κ βίντεο, με έναν απλό φακό που βγάζουν κιτ.

Μετά έπεσα κι εγώ στην παγίδα του να βάλω κάτι παραπάνω για να πάρω κάτι παραπάνω και έφτασα να κοιτάω μηχανές χιλιάδων ευρώ...

Wrotniak.net από τις πλέον αξιόλογες σελίδες και όχι μόνον !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Sofo007 είπε

Κατ' αρχάς θέλω να σας ευχαριστήσω πάρα πολύ που αφιερώσατε τόσο χρόνο για να μου ανοίξετε περισσότερο τα μάτια και πραγματικά με βοηθάτε πάρα πολύ!
 

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω προσδιορίσει ακριβώς τη χρήση που θα κάνω, για έξτρα εισόδημα παρέχω υπηρεσίες φωτογράφισης και βιντεοσκόπησης κτηρίων αλλά χωρίς μεγάλη ανταπόκριση ακόμη. Θα ήθελα ωστόσο να προχωρήσω σε αυτό τον τομέα, και χωρίς να έχω κάμερα δε μπορώ να βγάζω από κινητό τις επίγειες φωτογραφίες. Προσωπικά θα την χρησιμοποιήσω και για το γούστο μου που είναι τα τοπία και το να περπατάω και να έχω στο σακίδιο drone και κάμερα, οπότε σκέφτομαι τις mirrorless με σχετικά "μικρούς" σε όγκο φακούς για εξοικονόμηση χώρου.

Απλά όταν πω πως θα διαθέσω χρήματα για μια αγορά θα κοιτάξω και το value for money όσο μπορώ, βάσει των αναγκών και των δυνατοτήτων μου.

Το "κακό" ήταν που μίλησα με δύο γνωστούς μου επαγγελματίες, όπου και οι δύο με προέτρεψαν στο να μαζέψω εξ' αρχής αρκετά χρήματα για να πάρω κάτι καλό, μιλώντας από τη δική τους οπτική γωνία και το καταλαβαίνω πως εγώ δεν έχω τις ίδιες απαιτήσεις. Απλά με επηρέασαν αρκετά...

Δε νομίζω πως με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η ισσοροπία λευκού, το Wifi κ το NFC. Τα εξωτερικά κουμπιά σαφώς και είναι απαραίτητα για τις άμεσες ρυθμίσεις όπως και το 4Κ αφού θα κάνω βίντεο.

Για αυτό και αρχικά  είπα να διαθέσω μόλις 600-700 ευρώ για να ξεκινήσω να βλέπω και να μαθαίνω τις ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές και κοίταζα για την Sony a6300 και την canon M50 που έχουν 4Κ βίντεο, με έναν απλό φακό που βγάζουν κιτ.

Μετά έπεσα κι εγώ στην παγίδα του να βάλω κάτι παραπάνω για να πάρω κάτι παραπάνω και έφτασα να κοιτάω μηχανές χιλιάδων ευρώ...

Γιαυτο που θελεις, πιστευω μια a6300 με τον 10-18 f4 ειναι μια πολυ καλη αρχη και σιγουρα μενουν απο το budget σου αρκετα χρηματα να παρεις και τριποδο και gimbal, οπως επισης μεγαλες/γρηγορες sd, μερικες μπαταριες ακομα, καποια φιλτρα ενδεχομενως που θα χρειαστεις, γιατι και αυτα ολα κοστιζουν, αλλα θα σου δωσουν καλυτερο αποτελεσμα απο μια ξερη a7rii και καποιο ακαταλληλο φακο, ενδεχομενος απο αλλο συστημα, με ανταπτορα η τον πιο φθηνο fe φακο που θα βρεις, δηλαδη τον 28-70. 

Την m50 δεν θα στην προτεινα για 4Κ, εχει υπερβολικο crop factor 2.56x, δηλαδη κτηρια και εσωτερικοι χωροι θα ειναι πολυ δυσκολο εγχειρημα, ακομα και τον 11-22 να παρεις θα καταληξεις με εναν ~28~56 που δεν τον λες και wide πλεον, αλλα στανταρτ ζοομ, επισης δεν δουλευει η σταθεροποιηση στην 4Κ αναλυση και δεν δουλευει και το dual pixel af, οποτε θα μεινεις με το contrast detection, κοινως πας manual focus.

Οσο για τους επαγγελματιες, ειναι λογικο να σε σπρωξουν σε αυτο που θεωρουν καλυτερη λυση, αλλα ποσα λεφτα θα επενδυσεις, για μια αμφιβολη επαγγελματικη ενασχοληση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Razor333 είπε

Γιαυτο που θελεις, πιστευω μια a6300 με τον 10-18 f4 ειναι μια πολυ καλη αρχη και σιγουρα μενουν απο το budget σου αρκετα χρηματα να παρεις και τριποδο και gimbal, οπως επισης μεγαλες/γρηγορες sd, μερικες μπαταριες ακομα, καποια φιλτρα ενδεχομενως που θα χρειαστεις, γιατι και αυτα ολα κοστιζουν, αλλα θα σου δωσουν καλυτερο αποτελεσμα απο μια ξερη a7rii και καποιο ακαταλληλο φακο, ενδεχομενος απο αλλο συστημα, με ανταπτορα η τον πιο φθηνο fe φακο που θα βρεις, δηλαδη τον 28-70. 

Την m50 δεν θα στην προτεινα για 4Κ, εχει υπερβολικο crop factor 2.56x, δηλαδη κτηρια και εσωτερικοι χωροι θα ειναι πολυ δυσκολο εγχειρημα, ακομα και τον 11-22 να παρεις θα καταληξεις με εναν ~28~56 που δεν τον λες και wide πλεον, αλλα στανταρτ ζοομ, επισης δεν δουλευει η σταθεροποιηση στην 4Κ αναλυση και δεν δουλευει και το dual pixel af, οποτε θα μεινεις με το contrast detection, κοινως πας manual focus.

Οσο για τους επαγγελματιες, ειναι λογικο να σε σπρωξουν σε αυτο που θεωρουν καλυτερη λυση, αλλα ποσα λεφτα θα επενδυσεις, για μια αμφιβολη επαγγελματικη ενασχοληση; 

Συμφωνώ Razor, έχετε δίκιο και το κατάλαβα πως είναι ανόητο να επενδύσω τόσα λεφτά για μια αμφίβολη επαγγελματική ενασχόληση....

εφόσον μου απέκλεισες σωστά και με πολύ χρήσιμα και λογικά για εμένα επιχειρήματα την canon... μένω ανάμεσα στην X-T20 και την α6300 οι οποίες με μικρές διαφορές πιστεύω πως θα μου κάνουν πολύ καλά εξίσου.

Στο e-infin βρίσκω την α6300 με τον 16-50mm Lens στα EUR €759.00 και με τον 18-135mm στα EUR €1,019.00. Πιστεύετε πως αξίζει να πληρωθεί η διαφορά για τον φακό?

Όσον αφορά την Fuji τώρα... έχει την

X-T20 με τον Fujinon XC 15-45mm f/3.5-5.6 στα EUR €729.00
X-T20 με τον 16-50mm στα EUR €739.00
X-T20 με τον 18-55mm στα EUR €899.00
 
Για ποιό λόγο έχουν τόσο μεγάλη διαφορά οι φακοί με τόσο μικρή διαφορά mm?
 
Πιστεύετε πως θα ήταν καλύτερα να πάρω τον μεγαλύτερο φακό για να καλύψω μεγαλύτερη γκάμα πορτραίτων εφόσον δε σκοπεύω ακόμη να επενδύσω σε δεύτερο φακό?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sofo007 είπε

Όσον αφορά την Fuji τώρα... έχει την

X-T20 με τον Fujinon XC 15-45mm f/3.5-5.6 στα EUR €729.00
X-T20 με τον 16-50mm στα EUR €739.00
X-T20 με τον 18-55mm στα EUR €899.00
 
Για ποιό λόγο έχουν τόσο μεγάλη διαφορά οι φακοί με τόσο μικρή διαφορά mm?
 
Πιστεύετε πως θα ήταν καλύτερα να πάρω τον μεγαλύτερο φακό για να καλύψω μεγαλύτερη γκάμα πορτραίτων εφόσον δε σκοπεύω ακόμη να επενδύσω σε δεύτερο φακό?

O 18-55 της Fujifilm είναι πιο φωτεινός φακός καθότι έχει μεγαλύτερο διάφραγμα. (f2.8-4) έναντι των άλλων δύο (f3.5-5.6), γι' αυτό και ακριβότερος. Ωστόσο, οι κριτικές λένε ότι ο και ο 16-50 είναι εξαιρετικός φακός, ανώτερος από κιτ φακούς άλλων εταιριών με παρόμοια διαφράγματα σε αυτές τις εστιακές αποστάσεις. Ο 15-45mm είναι επίσης πολύ καλός φακός και μάλιστα με πολύ αποδεκτό barrel distortion στο ευρυγώνιο άκρο του αλλά λόγω του ηλεκτρικού ζουμ που έχει, δεν είναι τόσο ευχάριστος για φωτογραφία (ο ίδιος έχω εμπειρία από τον κιτ ηλεκτροκίνητο φακό της SONY και τον θεωρώ φακό με πολύ κακή αίσθηση) αλλά έχει πλεονέκτημα στο βίντεο ακριβώς εξαιτίας του χαρακτηριστικού αυτού. Δεν ήξερα ότι η Fujifilm τον δίνει ως κιτ με το μοντέλο αυτό. Θεωρούσα ότι τον προόριζε για τη σειρά X-A καθώς και για το ακυκλοφόρητο ακόμα στην ελληνική αγορά επερχόμενο μοντέλο X-T100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sofo007 είπε

Συμφωνώ Razor, έχετε δίκιο και το κατάλαβα πως είναι ανόητο να επενδύσω τόσα λεφτά για μια αμφίβολη επαγγελματική ενασχόληση....

εφόσον μου απέκλεισες σωστά και με πολύ χρήσιμα και λογικά για εμένα επιχειρήματα την canon... μένω ανάμεσα στην X-T20 και την α6300 οι οποίες με μικρές διαφορές πιστεύω πως θα μου κάνουν πολύ καλά εξίσου.

Στο e-infin βρίσκω την α6300 με τον 16-50mm Lens στα EUR €759.00 και με τον 18-135mm στα EUR €1,019.00. Πιστεύετε πως αξίζει να πληρωθεί η διαφορά για τον φακό?

Όσον αφορά την Fuji τώρα... έχει την

X-T20 με τον Fujinon XC 15-45mm f/3.5-5.6 στα EUR €729.00
X-T20 με τον 16-50mm στα EUR €739.00
X-T20 με τον 18-55mm στα EUR €899.00
 
Για ποιό λόγο έχουν τόσο μεγάλη διαφορά οι φακοί με τόσο μικρή διαφορά mm?
 
Πιστεύετε πως θα ήταν καλύτερα να πάρω τον μεγαλύτερο φακό για να καλύψω μεγαλύτερη γκάμα πορτραίτων εφόσον δε σκοπεύω ακόμη να επενδύσω σε δεύτερο φακό?

Δεν μπορω να εκφερω αποψη για το video των fuji, νομιζω σαν ποιοτητα ειναι πιο κατω απο τις sony, δεν πρεπει να εχουν καποιο log, ουτε να κανουν full sensor readout που κανει η a6300.

Σαν φωτογραφικες, μου αρεσουν περισσοτερο ομως, νομιζω το συστημα ειναι πιο ολοκληρωμενο, αλλα ειναι ακριβο, οχι οτι και η sony ειναι φθηνη.

Για την sony, αφου θελεις κτηρια και εσωτερικους χωρους θα προτιμουσα τον 10-18 f4, αλλιως θα  τον 18-105 f4 (και οχι τον 135) γιατι στο video το σταθερο διαφραγμα ειναι σημαντικο.

Για τους φακους της fuji δεν εχουν καμια σχεση οι φθηνοτεροι kit με τον 18-55 f2.8-f4, απο το διαφραγμα μονο φαινεται οτι ειναι καλυτερος φακος, δεν ειναι μονο το εστιακο μηκος που παιζει ρολο, ειναι πολλα, βλεπεις το μεγιστο διαφραγμα, βλεπεις αν εχουν σταθερο μεγιστο διαφραγμα σε ολο το ευρος κυριως αν σε νοιαζει το βιντεο, βλεπεις την παραμορφωση που εχουν κυριως στο wide ακρο, βλεπεις την ποιοτητα εικονας που σιγουρα εχει μεγαλες αποκλισεις, επισης για το βιντεο βλεπεις τι μοτερ εχουν, ποσο θορυβο κανουν στην εστιαση, ακομα και το φαινομενο focus breathing.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

O 18-55 της Fujifilm είναι πιο φωτεινός φακός καθότι έχει μεγαλύτερο διάφραγμα. (f2.8-4) έναντι των άλλων δύο (f3.5-5.6), γι' αυτό και ακριβότερος. Ωστόσο, οι κριτικές λένε ότι ο και ο 16-50 είναι εξαιρετικός φακός, ανώτερος από κιτ φακούς άλλων εταιριών με παρόμοια διαφράγματα σε αυτές τις εστιακές αποστάσεις. Ο 15-45mm είναι επίσης πολύ καλός φακός και μάλιστα με πολύ αποδεκτό barrel distortion στο ευρυγώνιο άκρο του αλλά λόγω του ηλεκτρικού ζουμ που έχει, δεν είναι τόσο ευχάριστος για φωτογραφία (ο ίδιος έχω εμπειρία από τον κιτ ηλεκτροκίνητο φακό της SONY και τον θεωρώ φακό με πολύ κακή αίσθηση) αλλά έχει πλεονέκτημα στο βίντεο ακριβώς εξαιτίας του χαρακτηριστικού αυτού. Δεν ήξερα ότι η Fujifilm τον δίνει ως κιτ με το μοντέλο αυτό. Θεωρούσα ότι τον προόριζε για τη σειρά X-A καθώς και για το ακυκλοφόρητο ακόμα στην ελληνική αγορά επερχόμενο μοντέλο X-T100.

Εγώ λόγω απειρίας βέβαια δε θα καταλάβω καμία διαφορά στους φακούς απλά θα ήθελα με συμβουλές να επιλέξω εξ' αρχής την καλύτερη δυνατή επιλογή  ώστε να αποφύγω μελλοντικές αγορές/αλλαγές.

14 ώρες πριν, Razor333 είπε

Για την sony, αφου θελεις κτηρια και εσωτερικους χωρους θα προτιμουσα τον 10-18 f4, αλλιως θα  τον 18-105 f4 (και οχι τον 135) γιατι στο video το σταθερο διαφραγμα ειναι σημαντικο.

Για τους φακους της fuji δεν εχουν καμια σχεση οι φθηνοτεροι kit με τον 18-55 f2.8-f4

Δηλαδή σε έναν φακό με ρυθμιζόμενο διάφραγμα δε μπορώ να το κρατήσω εγώ σταθερό κατά τη διάρκεια του βίντεο? αλλάζει μόνο του από 3,5 σε 5,6 και ενδιάμεσα?

(δεν είχα παρατηρήσει πως έχουν διαφορετικά διαφράγματα, οπότε εκεί δικαιολογείται και η διαφοροποίηση της τιμής)

 

Και για να αποκλείσω τώρα την fuji ή την sony πρέπει να αποφασίσω πως αν θέλω περισσότερο φωτογραφία θα πάω σε fuji ενώ αν θέλω περισσότερο βίντεο πάω σε sony?
(δυστυχώς από φακούς θα αρκεστώ στα kit που έχει το e-infin και στις δυο κάμερες, όποια κι αν επιλέξω... αν πάρω από αλλού και είναι να δώσω παραπάνω θα πάω σε καλύτερη κάμερα :P πάλι από το infin)

Επεξ/σία από Sofo007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρίσκομαι στην ίδια θέση με εσένα, αλλά έχω σχεδόν καταλήξει στο οικοσύστημα της fuji (περισσότερο με ενδιαφέρει η φωτογραφία βέβαια).

Από αυτά που διαβάζω και βλέπω στο youtube το jpeg της δεν έχει αντίπαλο.

Οι φακοί της είναι πανάκριβοι, αλλά ο 18-55 είναι από τους καλύτερους kit φακούς στην αγορά. Το μόνο σοβαρό αρνητικό που έχω δει να αναφέρουν πολλοί για την Χ-Τ20 είναι το κακό grip που έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, djuan1988 είπε

Βρίσκομαι στην ίδια θέση με εσένα, αλλά έχω σχεδόν καταλήξει στο οικοσύστημα της fuji (περισσότερο με ενδιαφέρει η φωτογραφία βέβαια).

Από αυτά που διαβάζω και βλέπω στο youtube το jpeg της δεν έχει αντίπαλο.

Οι φακοί της είναι πανάκριβοι, αλλά ο 18-55 είναι από τους καλύτερους kit φακούς στην αγορά. Το μόνο σοβαρό αρνητικό που έχω δει να αναφέρουν πολλοί για την Χ-Τ20 είναι το κακό grip που έχει.

Τώρα αναμένεται και η κυκλοφορία της X-T100 (ήδη πωλείται στο εξωτερικό). Σχεδιαστικά μοιάζει αρκετά με την X-T20, αλλά διαθέτει αισθητήρα τύπου Bayer αντί Χ-Trans, όπως το μοντέλο Χ-Α5, γεγονός που προσωπικά δε θεωρώ απαραίτητα μειονέκτημα (ευκολώτερη επεξεργασία RAW). Αλλά αν ο φίλος μας ενδιαφέρεται για video δε νομίζω ότι είναι καλή ιδέα.

Η Χ-Τ100 μάλιστα δε διαθέτει καθόλου grip, (μπορείς όμως νομίζω να προσθέσεις) πράγμα που για μένα τουλάχιστον την κάνει ακόμα ελκυστικότερη. Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι και εταιρίες όπως η Leica περιφρονούν το grip. Δε νομίζω ότι σε τέτοιας σχεδίασης κάμερες είναι τόσο σημαντικό.

Σημαντικότερο πλεονέκτημα και από το jpeg (εγώ πλέον δε μπορώ να ζήσω χωρίς RAW) μου φαίνεται η εργονομία των Fuji. Με αρκετά χειριστήρια λέγεται πως κάνουν τη φωτογράφιση πραγματική διασκέδαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...