Προς το περιεχόμενο

ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ CANON 5D ΜΑRK 2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/7/2018 στις 12:40 ΜΜ, Razor333 είπε

1 Ένας που έχει mark ii, με τόσα λίγα κλικ, σημαίνει ότι είτε άλλαξε shutter unit, είτε είναι για τελείως περιστασιακή χρήση

Οταν αλλαζεις Shutter Unit δεν μηδενιζεται το shutter counter. Συνεχιζει κανονικα.

17 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Ποιος παιρνει D3 και κανει μονο 40κ?

Εκτος κι αν πεθανε( ο κολλητος)

Εαν είσαι ερασιτέχνης (ακομη και υψηλού επιπέδου) και τραβάς πχ τοπία, ή ακόμη και πορτρέτα και μαλιστα ειδικά εαν το κατέχεις το άθλημα, πόσες στάσεις δηλαδή μπορεις να τραβήξεις?

Εαν παλι τραβας action (ή έστω wildlife) τότε να δεχτώ ότι σε ενα ΣΚ θα τραβήξεις ανετα και 2.000-3.000 φωτο! Αλλα εκει σπανια θα πας με μια 5D ως ερασιτεχνης.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολο να βρείς με τόσα λίγα κλικ και 450 ευρώ.

Και να βρείς ειναι πολύ πιθανό να την είχε για βίντεο και γ'αυτο να ειχε λίγα κλικ οπου ειναι το χειρότερο. Την μεγαλύτερη ζημιά στον αισθητήρα την παθαίνει απο βίντεο

Η συγκεκριμένη μηχανή ειναι μηχανή του πολέμου, ειναι το καλάσνικοφ του φωτογράφου , πέφτει κάτω και σπάει το πλακάκι. Έχει φοβερό σώμα και ακόμα πιο φοβερό κλείστρο
Η δικιά μου έχει  700,000 κλίκ και δεν έχει πάθει τίποτα, ουτε έχει αλλάξει κλείστρο

ΑΛΛΑ για ερασιτέχνη δεν αξίζει όταν με λίγο παραπάνω μπορείς να βρεις την 6d που εχει καλύτερη ποιοτητα εικόνας αλλα υστερεί σε ποιότητα σώματος. Γιατι την Μαρκ2 την παίρνεις
για την αντοχή της κατα κυριο λόγο και μετά για την ποιότητα εικόνας της. 

Ως ερασιτέχνης δεν υπάρχει περίπτωση να τερματίσεις ουτε καν την 6d

11 ώρες πριν, Razor333 είπε

Αν ξαναπαω εκει λεω, δεν στελνουν/λαμβανουν εκτος χωρας, ουτε αγγλικα δεν ξερουν. Θα δω πως θα παει και θα κρινω, μπορει αν παω ξανα του χρονου και μου περισσευουν, να τα δωσω για να εχω ησυχο το κεφαλι μου.

Το κλείστρο το αλλάζεις μόνο άμα χαλάσει. Το προληπτικά δεν υπάρχει στο MENU γιατι ειναι καθαρά θέμα τύχης πότε θα χαλάσει

Η δικιά μ εχει 700,000 κλίκ και το όριο υποτίθεται ειναι τα 150,000

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Οταν αλλαζεις Shutter Unit δεν μηδενιζεται το shutter counter. Συνεχιζει κανονικα.

Οκ, λογικο αυτο που λες, γιατι ετσι και αλλιως τα online tools βλεπουν αυξοντα αριθμο στο exif, δεν διαβαζουν το bios της μηχανης.

1 ώρα πριν, Rush13 είπε

Δυσκολο να βρείς με τόσα λίγα κλικ και 450 ευρώ.

Και να βρείς ειναι πολύ πιθανό να την είχε για βίντεο και γ'αυτο να ειχε λίγα κλικ οπου ειναι το χειρότερο. Την μεγαλύτερη ζημιά στον αισθητήρα την παθαίνει απο βίντεο

Η συγκεκριμένη μηχανή ειναι μηχανή του πολέμου, ειναι το καλάσνικοφ του φωτογράφου , πέφτει κάτω και σπάει το πλακάκι. Έχει φοβερό σώμα και ακόμα πιο φοβερό κλείστρο
Η δικιά μου έχει  700,000 κλίκ και δεν έχει πάθει τίποτα, ουτε έχει αλλάξει κλείστρο

ΑΛΛΑ για ερασιτέχνη δεν αξίζει όταν με λίγο παραπάνω μπορείς να βρεις την 6d που εχει καλύτερη ποιοτητα εικόνας αλλα υστερεί σε ποιότητα σώματος. Γιατι την Μαρκ2 την παίρνεις
για την αντοχή της κατα κυριο λόγο και μετά για την ποιότητα εικόνας της. 

Ως ερασιτέχνης δεν υπάρχει περίπτωση να τερματίσεις ουτε καν την 6d

Το κλείστρο το αλλάζεις μόνο άμα χαλάσει. Το προληπτικά δεν υπάρχει στο MENU γιατι ειναι καθαρά θέμα τύχης πότε θα χαλάσει

Η δικιά μ εχει 700,000 κλίκ και το όριο υποτίθεται ειναι τα 150,000

Με αυτα που διαβαζω, μαλλον δεν θα χρειαστει οσο την κρατησω να αλλαξω shutter unit, τοπια/στατικα/πορτραιτα τραβαω, σπανια χρησιμοποιω ριπες, οτι ειχα μεχρι τωρα ειχε φτασει με τα βιας τα 20Κ σε βαθος 3ετιας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/7/2018 στις 12:40 ΜΜ, Razor333 είπε

15Κ δύσκολο, από Ελλάδα κυριως. Ένας που έχει mark ii, με τόσα λίγα κλικ, σημαίνει ότι είτε άλλαξε shutter unit, είτε είναι για τελείως περιστασιακή χρήση και πιθανότατα δεν θα την σκοτώσει τόσο χαμηλά, αλλά ποτέ δεν ξέρεις, κυνήγα auctions στο ebay ίσως σταθείς τυχερός.

 Το magic lantern μην το βάλεις με το καλημέρα, χωρίς να μάθεις λίγο την μηχανή, τα περισσότερα έξτρα που προσθέτει είναι για το video, αυτά που προσθέτει στην φωτογραφία, μάλλον είναι άχρηστα για αρχάριους με το καλημέρα, αργότερα πιθανότατα να τα χρειαστείς.

 

Στις 1/7/2018 στις 4:50 ΜΜ, Razor333 είπε

Δεν ειπα οτι ειναι απιθανο να υπαρχουν 5d mark ii με 15Κ, το απιθανο ειναι να πουληθουν τοσο φθηνα, τουλαχιστον 2 μηνες που εψαχνα στο ebay, δεν μπορεσα να κερδισω κατι, γιατι στο τελος στις δημοπρασιες οι τιμες ανεβαινουν κατακορυφα, ουτε εχω και τον ατελειωτο χρονο να ψαχνω ολες τις αγγελιες να βρω αυτη που θα κατσει. Στο τελος πηρα μια με πολλα κλικ, αλλα 100% λειτουργικη στα 250€ απο καταστημα, απο εκει μου ειπαν οτι η αλλαγη του κλειστρου ειναι στα 150€, μπορει να την κανω και προληπτικα καποια στιγμη οταν ξαναπαω, φυσικα και δεν ειναι Ελλαδα το καταστημα αυτο.

απο ebay την πηρες φιλε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, hiphoper13 είπε

απο ebay την πηρες φιλε?

Οχι απο φυσικο καταστημα εξωτερικου, δυστηχως πολλοι απο αυτους δεν εχουν ebay account, ουτε καν στελνουν εκτος χωρας. Αν εχεις σκοπο να πας πολωνια κρακοβια να σου στειλω site και διευθυνσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Οχι απο φυσικο καταστημα εξωτερικου, δυστηχως πολλοι απο αυτους δεν εχουν ebay account, ουτε καν στελνουν εκτος χωρας. Αν εχεις σκοπο να πας πολωνια κρακοβια να σου στειλω site και διευθυνσεις.

για στειλτο να το εχουμε ποτε δεν ξες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/7/2018 στις 8:25 ΠΜ, hiphoper13 είπε

400 με 15κ κλικς

και θα ηθελα και μια γνωμη για magic latern

Εννοείτε ότι πρέπει να βάλεις Magic Lantern. Και για timelapses στη φωτογραφία και για Raw Video. Η πρωτοπορεία δεν ξεχνιέται.. : ) φυσικά το βίντεο με ML έχει δουλειά και απαιτήσεις. Αν κάνεις raw, αν όχι απλά θέλεις manual video ακόμα πιο ευκολάκι.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Razor333 είπε

Οχι απο φυσικο καταστημα εξωτερικου, δυστηχως πολλοι απο αυτους δεν εχουν ebay account, ουτε καν στελνουν εκτος χωρας. Αν εχεις σκοπο να πας πολωνια κρακοβια να σου στειλω site και διευθυνσεις.

Καλημέρα, αν μπορείς στείλε μου τα στοιχεία τους γιατί θα είμαι εκεί τον Αύγουστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Στις 5/7/2018 στις 2:24 ΜΜ, Razor333 είπε

Οχι απο φυσικο καταστημα εξωτερικου, δυστηχως πολλοι απο αυτους δεν εχουν ebay account, ουτε καν στελνουν εκτος χωρας. Αν εχεις σκοπο να πας πολωνια κρακοβια να σου στειλω site και διευθυνσεις.

Καλησπέρα. Αν μπορείς στείλε και σε μένα, σκοπεύω να πάω σύντομα και με ενδιαφέρει. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...