Προς το περιεχόμενο

ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ CANON 5D ΜΑRK 2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυ καλη επιλογη

ισως ειναι η καλυτερη dslr που βγηκε ποτε.

βρισκεις απειρους φακους φτηνους

για αρχη μπορεις να την δουλεψεις απλα με εναν 50mm 1.8

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Πολυ καλη επιλογη

ισως ειναι η καλυτερη dslr που βγηκε ποτε.

βρισκεις απειρους φακους φτηνους

για αρχη μπορεις να την δουλεψεις απλα με εναν 50mm 1.8

ειναι συμβατη με ολους τους καινουργιους φακους της κανον ετσι? δεν μιλαω για mirrorless

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hiphoper13 είπε

ειναι συμβατη με ολους τους καινουργιους φακους της κανον ετσι? δεν μιλαω για mirrorless

μονο με αυτους που ειναι για full frame

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hiphoper13 είπε

ειναι συμβατη με ολους τους καινουργιους φακους της κανον ετσι? δεν μιλαω για mirrorless

Ολους τους ef, οχι τους ef-s βρισκουν στο καθρεφτη. Φθηνους ff φακους εχει με το κιλο, αν ψαξεις θα βρεις σε λογικες τιμες και zooms και primes. Μια χαρα ειναι για εισαγωγη, πολυ καλυτερη απο το να παιξεις με κομμενες entry level, εκτος και αν χρειαζεσαι κατι που βρισκεις μονο σε πιο καινουρια σωματα, οπως σπαστη οθονη, dual pixel af, πιθανοτατα καλυτερο dr, καλυτερη αναλυση και απο αποψη θορυβου, δεν ειναι και πολυ μακρια οι καλυτερες crop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Πόσο θα την πληρώσεις ;

400 με 15κ κλικς

και θα ηθελα και μια γνωμη για magic latern

Επεξ/σία από hiphoper13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, hiphoper13 είπε

400 με 15κ κλικς

και θα ηθελα και μια γνωμη για magic latern

15Κ δύσκολο, από Ελλάδα κυριως. Ένας που έχει mark ii, με τόσα λίγα κλικ, σημαίνει ότι είτε άλλαξε shutter unit, είτε είναι για τελείως περιστασιακή χρήση και πιθανότατα δεν θα την σκοτώσει τόσο χαμηλά, αλλά ποτέ δεν ξέρεις, κυνήγα auctions στο ebay ίσως σταθείς τυχερός.

Το magic lantern μην το βάλεις με το καλημέρα, χωρίς να μάθεις λίγο την μηχανή, τα περισσότερα έξτρα που προσθέτει είναι για το video, αυτά που προσθέτει στην φωτογραφία, μάλλον είναι άχρηστα για αρχάριους με το καλημέρα, αργότερα πιθανότατα να τα χρειαστείς.

Επεξ/σία από Razor333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Razor333 είπε

15Κ δύσκολο, από Ελλάδα κυριως. Ένας που έχει mark ii, με τόσα λίγα κλικ, σημαίνει ότι είτε άλλαξε shutter unit, είτε είναι για τελείως περιστασιακή χρήση και πιθανότατα δεν θα την σκοτώσει τόσο χαμηλά, αλλά ποτέ δεν ξέρεις, κυνήγα auctions στο ebay ίσως σταθείς τυχερός.

 Το magic lantern μην το βάλεις με το καλημέρα, χωρίς να μάθεις λίγο την μηχανή, τα περισσότερα έξτρα που προσθέτει είναι για το video, αυτά που προσθέτει στην φωτογραφία, μάλλον είναι άχρηστα για αρχάριους με το καλημέρα, αργότερα πιθανότατα να τα χρειαστείς.

δεν μιλαω για ελλαδα για ebay μιλαμε απο εκει κυνηγάω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Razor333 είπε

 Ένας που έχει mark ii, με τόσα λίγα κλικ, σημαίνει ότι είτε άλλαξε shutter unit, είτε είναι για τελείως περιστασιακή χρήση και πιθανότατα δεν θα την σκοτώσει τόσο χαμηλά, αλλά ποτέ δεν ξέρεις, κυνήγα auctions στο ebay ίσως σταθείς τυχερός.

Ποτέ μην λες ποτέ. 'Εχω υπόψη D3 έλληνα κολλητού με 40Κ κλικ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Ποτέ μην λες ποτέ. 'Εχω υπόψη D3 έλληνα κολλητού με 40Κ κλικ . 

Δεν ειπα οτι ειναι απιθανο να υπαρχουν 5d mark ii με 15Κ, το απιθανο ειναι να πουληθουν τοσο φθηνα, τουλαχιστον 2 μηνες που εψαχνα στο ebay, δεν μπορεσα να κερδισω κατι, γιατι στο τελος στις δημοπρασιες οι τιμες ανεβαινουν κατακορυφα, ουτε εχω και τον ατελειωτο χρονο να ψαχνω ολες τις αγγελιες να βρω αυτη που θα κατσει. Στο τελος πηρα μια με πολλα κλικ, αλλα 100% λειτουργικη στα 250€ απο καταστημα, απο εκει μου ειπαν οτι η αλλαγη του κλειστρου ειναι στα 150€, μπορει να την κανω και προληπτικα καποια στιγμη οταν ξαναπαω, φυσικα και δεν ειναι Ελλαδα το καταστημα αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Razor333 είπε

Δεν ειπα οτι ειναι απιθανο να υπαρχουν 5d mark ii με 15Κ, το απιθανο ειναι να πουληθουν τοσο φθηνα, τουλαχιστον 2 μηνες που εψαχνα στο ebay, δεν μπορεσα να κερδισω κατι, γιατι στο τελος στις δημοπρασιες οι τιμες ανεβαινουν κατακορυφα, ουτε εχω και τον ατελειωτο χρονο να ψαχνω ολες τις αγγελιες να βρω αυτη που θα κατσει. Στο τελος πηρα μια με πολλα κλικ, αλλα 100% λειτουργικη στα 250€ απο καταστημα, απο εκει μου ειπαν οτι η αλλαγη του κλειστρου ειναι στα 150€, μπορει να την κανω και προληπτικα καποια στιγμη οταν ξαναπαω, φυσικα και δεν ειναι Ελλαδα το καταστημα αυτο.

Προληπτικά γιατί να την κάνεις ; Λες 150 ευρώ αλλαγή σε κατάστημα εξωτερικού , μαζί με μεταφορικά ; Γιατί αν είναι μόνο η επισκευή , το να την στείλεις με σοβαρή κούριερ (για να φτάσει) , πόσο θα κοστίσει ; Συμφέρει ; 

20 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Φίλος μου πρόσφατα πήρε 5d mark 2 με γνήσιο grip και 40.000 κλικς, άριστη στα 650 ευρώ.

Δεν το θεωρώ καλή αγορά, γιατί 6d του κουτιού σου έρχεται με 822 ευρώ. 

https://www.e-infin.com/eu/item/1253/canon_eos_6d_digital_slr_camera_body_only

http://cameradecision.com/compare/Canon-EOS-6D-vs-Canon-EOS-5D-Mark-II

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Ποτέ μην λες ποτέ. 'Εχω υπόψη D3 έλληνα κολλητού με 40Κ κλικ . 

Ποιος παιρνει D3 και κανει μονο 40κ?

Εκτος κι αν πεθανε( ο κολλητος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Προληπτικά γιατί να την κάνεις ; Λες 150 ευρώ αλλαγή σε κατάστημα εξωτερικού , μαζί με μεταφορικά ; Γιατί αν είναι μόνο η επισκευή , το να την στείλεις με σοβαρή κούριερ (για να φτάσει) , πόσο θα κοστίσει ; Συμφέρει ; 

Δεν το θεωρώ καλή αγορά, γιατί 6d του κουτιού σου έρχεται με 822 ευρώ. 

https://www.e-infin.com/eu/item/1253/canon_eos_6d_digital_slr_camera_body_only

http://cameradecision.com/compare/Canon-EOS-6D-vs-Canon-EOS-5D-Mark-II

Αν ξαναπαω εκει λεω, δεν στελνουν/λαμβανουν εκτος χωρας, ουτε αγγλικα δεν ξερουν. Θα δω πως θα παει και θα κρινω, μπορει αν παω ξανα του χρονου και μου περισσευουν, να τα δωσω για να εχω ησυχο το κεφαλι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...