Προς το περιεχόμενο

Φακός 300 mm για ΝΙΚΟΝ D7200


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Τον ίδιο λέμε. Τον είχε το e-infin 770 καινούργιο (με ταχυδρομικά) :

https://www.e-infin.com/eu/item/551/nikon_af_nikkor_80-200mm_f/2.8d_ed_lens

Ο push pull , λογικά θα έπρεπε να είναι φθηνότερος , ως πιο παλιά έκδοση . Και σου έβαλα λινκ για να δεις ότι τον πουλάνε παραπάνω από τα 400 που είπες.

Τον παραπάνω που λες, τον πουλάνε από 550 ευρώ και πάνω κατά μέσο όρο ΣΕ ΑΘΛΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΤΑΣΗ επαναλαμβάνω. 

Μιλάω για ebay και ελληνικές αγγελίες. 

 

O 80-200 AF-D είχε βγει σε 3 εκδόσεις και η Push Pull ήταν η πρώτη. Μιλάω για την τρίτη έκδοση που είναι αυτή που ποστάρεις με το κολάρο για τρίποδο (παρεμπιπτόντως είναι out of stock στο λινκ σου). 

Τη συγκεκριμμένη έκδοση την είχα δει πριν κανένα μήνα σε ελληνική αγγελία στα 350. Στα λίνκ που έβαλα είναι 400-450 ευρώ σε Ελλάδα και Ebay που δείχνουν σε πολύ καλή κατάσταση. Όταν κυνηγάς την τιμή κάνεις και λίγο υπομονή μέχρι να βρεις την συμφέρουσα αγγελία.

Επίσης το σε άθλια κατάσταση πως προκύπτει; Μου είναι αδιάφορο αν ένας τέτοιος φακός που είναι μεταλλικός έχει γρατσουνιές γύρω γύρω ή σημάδια χρήσης. Αν τα κρύσταλλα του είναι καθαρά, οι λεπίδες διαφράγματος χωρίς λάδι και το σύστημα εστίασης δουλεύει κανονικά είμαι οκ. Αυτά επηρεάζουν τη φωτογραφία που θα βγάλει.

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

 

(Είναι εργαλείο , εξαιρετικός , αλλά 500+ για μεταχειρισμένο , με λακούβες στο μέταλο και κομμάτια μπογιά να λείπουν όπως είναι οι πιο πολλοί που πωλούνται , όσο κι αν δεν επηρεάζει τον απόδοση , δεν θα έδινα ). 

Π.χ. σπασμένοι δακτύλιοι  , σκουριά στη μοντούρα , θήκη για τα σκουπίδια , 470 ευρώ

https://www.ebay.co.uk/itm/Zoom-Nikon-AF-NIKKOR-80-200-1-2-8-ED/153067220248?hash=item23a3846d18:g:S7kAAOSw-b9an6C2

σπασμένος μπροστά , 500 ευρώ

https://www.ebay.co.uk/itm/Nikon-AF-D-zoom-Nikkor-80-200mm-f2-8-ED-bighiera-Garanzia-12-mesi/312160322059?hash=item48ae34820b:g:wG0AAOSwNNVbIQsI

Έκανες Update το post σου ενώ είχα απαντήσει, δες τα λίνκ που έχεις ποστάρει και δες και τα δικά μου όσον αφορά το ebay.

 

Για παράδειγμα πωλήθηκε o Push & Pull στο insomnia 330 Εuro
 

 

Και στη Χρυσή Ευκαιρία στα 320:

http://www.xe.gr/hlektronika/fakoi-fotografikon-mixanon|ad-505397920.html

Όπως είπα και πριν όταν είσαι short budget χρειάζεται υπομονή και ψάξιμο. Μπορεί να σου κάτσει σήμερα το βράδυ η ευκαιρία, μπορεί να σου κάτσει σε 3 μήνες!

Επεξ/σία από Skopelos_Island
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Skopelos_Island είπε

Επίσης το σε άθλια κατάσταση πως προκύπτει;

Αυτούς στα λινκ του ebay που έβαλα , τους θεωρώ άθλιους. Και έχω δει και χειρότερους με λακούβες στο μέταλο  , που έχουν διαβρωθεί κι όλας (σαν τρακάρισμα 10ετίας σε αυτοκίνητο) . 

Στα 770 που τον είχε ο κινέζος πάντως, αξίζει κάθε ευρώ.  Αλλά και πάλι δεν τον κοιτά αυτός που κοιτάει τον tamron με 270 ευρώ από τον ίδιο κινέζο .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Αυτούς στα λινκ του ebay που έβαλα , τους θεωρώ άθλιους. Και έχω δει και χειρότερους με λακούβες στο μέταλο  , που έχουν διαβρωθεί κι όλας (σαν τρακάρισμα 10ετίας σε αυτοκίνητο) . 

Στα 770 που τον είχε ο κινέζος πάντως, αξίζει κάθε ευρώ.  Αλλά και πάλι δεν τον κοιτά αυτός που κοιτάει τον tamron με 270 ευρώ από τον ίδιο κινέζο .

 

Στο μεταχειρισμένο ο καθένας ορίζει την τιμή που θέλει. Αν είναι σωστή θα πουλήσει το προϊόν του αν όχι θα του μείνει στο χέρι (και θα αναγκαστεί να τη ρίξει αργότερα ή να το κρατήσει)

Το ζήτημα μου στη συγκεκριμμένη περίπτωση στο νήμα που έχει ανοίξει ο φίλος μας ειναι ότι με 350-450 ευρώ (και το απαιτούμενο ψάξιμο) μπορείς να βρεις τον 80-200 AF-D ο οποίος θα σου προσφέρει πολλά παραπάνω πράγματα (ποιότητα εικόνας, ανοικτό διάφραγμα, ποιότητα κατασκευής, tripod collar) από τους 70-300 που θα πάρεις για 100 λιγότερα με κόστος το VR, που έτσι και αλλιώς δεν αλλάζει κάτι όταν φωτογραφίζεις γρήγορα κινούμενα θέματα, όπως τα πουλιά και το βάρος που είναι ένα πρόβλημα τουλάχιστον για αρκετούς. Προσωπικά θα κάνω αυτό το βήμα όταν μου δοθεί η ευκαιρία καθώς από τον 70-300 της Νίκον δεν είμαι ικανοποιημένος.

Από κει και πέρα, ανέκαθεν, γρήγορος ποιοτικός τηλεφακός και χαμηλή τιμή είναι δύσκολος συνδυασμός.

Επεξ/σία από Skopelos_Island
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...