Προς το περιεχόμενο

Gym theory tutorials, χρήση fitness watch για crossfit και διάφορα.


Σαρμης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά, θέλω να σας ρωτήσω διάφορα. Δεν είμαι γυμναστής απλά μου αρέσει να αθλούμαι όσο μπορώ.
Μου κάνανε δώρο σε εμένα το garmin vivoactive 3 και στην κοπέλα μου το samsung gear sport.
Το έχουμε ψάξει λίγο, αλλά μας λείπουν βασικές γνώσεις.
Πχ βλέπω τους παλμούς μου σε ένα μάθημα spinning ή crossfit αλλά τι θα πρεπει να καταλαβαίνω;
Ξέρουμε κάποιο link με tutorials;
Να πιάσω κάποιον γυμναστή στο γυμναστήριο και να του ζητήσω ιδιαίτερο σε θεωρία;
Πως να συνδέσω τα ρολόγια με τα ποδήλατα και διαδρόμους (αν έχει κάποιο νόημα). 
Κάθε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλε μου, 

δεν ξέρω αν έχω πολυπιάσει το ερώτημα σου και τι σε απασχολεί αλλά από ότι καταλαβαίνω δεν ξέρεις γενικώς τι ακριβώς σημαίνουν οι παλμοί.

Το βασικό για αρχή είναι να βρεις το maximum των παλμών σου. Μια πρώτη προσέγγιση απλή είναι να αφαιρέσεις την ηλικία σου από το 220 και το αποτέλεσμα είναι πόσοι είναι οι max παλμοί σου. Πχ εγώ που είμαι 38 χρονών, 220-38 = 182. Αυτοί πάνω κάτω είναι οι μέγιστοι σφυγμοί μου. Αφού όμως έχεις παλμογράφο θα σου συνιστούσα να βγεις για τρέξιμο σε υψηλή ένταση για 10 λεπτά και να τσεκάρεις μετά τα στατιστικά να δεις μέχρι ποιο νούμερο έφτασες.

Αφού λοιπόν βρεις τον μέγιστο σφυγμό σου, από κει και πέρα θα πρέπει να παίζεις σε κάποια ποσοστά % ανάλογα με το τι θέλεις να πετύχεις. To Garmin (επειδή έχω και εγώ) με τον καιρό που αθλείσαι, κάνει από μόνο του μετρήσεις και προσαρμόζει τις ζώνες των σφυγμών από μόνο του. Αυτό που θα πρέπει να προσέχεις είναι να μην δουλεύεις στο 85% και πάνω τους σφυγμούς σου για πολύ ώρα γιατί θα μπορούσε να είναι επικίνδυνο σε κάποιες περιπτώσεις.

Κάνε τον κόπο στο Google και ψάξε για Heart Rate Zones και θα μάθεις πολλά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Paralizer είπε

Καλημέρα φίλε μου, 

δεν ξέρω αν έχω πολυπιάσει το ερώτημα σου και τι σε απασχολεί αλλά από ότι καταλαβαίνω δεν ξέρεις γενικώς τι ακριβώς σημαίνουν οι παλμοί.

Το βασικό για αρχή είναι να βρεις το maximum των παλμών σου. Μια πρώτη προσέγγιση απλή είναι να αφαιρέσεις την ηλικία σου από το 220 και το αποτέλεσμα είναι πόσοι είναι οι max παλμοί σου. Πχ εγώ που είμαι 38 χρονών, 220-38 = 182. Αυτοί πάνω κάτω είναι οι μέγιστοι σφυγμοί μου. Αφού όμως έχεις παλμογράφο θα σου συνιστούσα να βγεις για τρέξιμο σε υψηλή ένταση για 10 λεπτά και να τσεκάρεις μετά τα στατιστικά να δεις μέχρι ποιο νούμερο έφτασες.

Αφού λοιπόν βρεις τον μέγιστο σφυγμό σου, από κει και πέρα θα πρέπει να παίζεις σε κάποια ποσοστά % ανάλογα με το τι θέλεις να πετύχεις. To Garmin (επειδή έχω και εγώ) με τον καιρό που αθλείσαι, κάνει από μόνο του μετρήσεις και προσαρμόζει τις ζώνες των σφυγμών από μόνο του. Αυτό που θα πρέπει να προσέχεις είναι να μην δουλεύεις στο 85% και πάνω τους σφυγμούς σου για πολύ ώρα γιατί θα μπορούσε να είναι επικίνδυνο σε κάποιες περιπτώσεις.

Κάνε τον κόπο στο Google και ψάξε για Heart Rate Zones και θα μάθεις πολλά πράγματα.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου, 
βρήκα πχ αυτό που μου φάνηκε πολύ καλό και απλό:

Energy efficient or recovery zone: 60-70% (για να καις λίπος)
Starting at the bottom is the energy efficient or recovery zone. In this zone, where you can get plenty of oxygen into your blood, your body learns to better utilise that oxygen, pump blood efficiently and utilise fat for energy. For that reason, this is a great zone to aim to burn fat while re-energising your muscles with glycogen. 

Aerobic zone: 70 – 80% (για δύναμη)
The next zone up is the aerobic zone, at 70% to 80% of your HRmax, where your body works to boost cardiovascular fitness. In this zone your body’s ability to carry oxygen to muscles and remove carbon dioxide is being enhanced. As a result, this is a great way to increase overall muscle strength. A nice long run at a decent pace should put you in this zone.

Anaerobic zone: 80 – 90% (για μυική αντοχή??)
The third of the four zones is the anaerobic zone at 80% to 90% of your HRmax. This is where your body is burning glycogen and producing the by-product of lactic acid at such a rate that it can’t remove it from the muscles fast enough – this is known as your lactate threshold. By training in this zone, which you’ll really feel, you can improve your lactate efficiency to help remove it at higher quantities in the future. Activities that will put you in this zone include sprinting and high-power cycling.

VO2 Max: 90 – 100% (..οχι για εμένα...)
The final zone is the red line zone or VO2 max, at 90% to 100% of your heart rate max. This is specifically for increasing speed since it helps your fast twitch muscle fibres. This is a zone when your muscles are in oxygen debt, and is for the very fit – even then such training should only be maintained for short bursts, such as for intense sprints

(Read more at http://www.trustedreviews.com/news/heart-rate-zones-3131928#CLZXlzFj49bFjVks.99)

 

Αν πάω να κάνω πχ διάδρομο θα κοιτάξω να μείνω στο Energy efficient or recovery zone: 60-70%

Αν παω να κάνω βάρη τότε τι; Τα σετ είναι μικρά και έχουν ξεκούραση στο ενδιάμεσο. Αρα οι παλμοί θα ανεβοκατεβαίνουν. Τι θα πρέπει να κοιτάω εκει;
Αν κάνω μάθημα crossfit δεν θα προλαβαίνω καν να κοιτάω το ρολόι. 

Εσύ πχ πως το χρησιμοποιείς; Τι μετρήσεις κοιτάς αλλά και για ποιον λόγο; 

(Σόρρυ για το μεγάλο post :/ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα βρίσκω σωστά αυτά τα ποσοστά. Μου φαίνονται πολύ υψηλά. Αναερόβια με παλμούς 80-90% του max?? Άουτς. Ψάξτο λίγο παραπάνω να δεις και άλλα sites τι λένε.

Στα βάρη δεν ασχολούμαι με σφιγμούς δεν έχουν κανένα νόημα. Γενικά δεν υπάρχει λόγος να κοιτάς το ρολόι σου όσο κάνεις προπονήσεις. Μπορείς να θέσεις reminders και να σου χτυπάει πχ όταν πιάσεις τον αεροβικό ρυθμό ή όταν φύγεις από αυτός και τον κάνεις μόνος σου balance ανάλογα πως τρέχεις. 

Δεν ξέρω ακριβώς τι στόχο έχεις. πχ να χάσεις κιλά; Να βάλεις κιλά; όλα είναι ανάλογα τον στόχο και τον σωματότυπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν στόχο έχω κυρίως να δυναμώσω, και να γίνω λίγο πιο υγιής.  Να μην κάνω 6-7 έλξεις και νιώθω πως θα ψοφήσω. 

Μ' αρέσει να παιζω 5χ5 οταν μπορώ, ξεκινάω να κανω crossfit "χαλαρα μην τραυματιστώ γιατί είμαι αγύμναστος", ξεκίνησα να κάνω και κάνα spinning. 
Και ψάχνω να δω πως μπορεί το garmin  να με βοηθήσει σε όλα αυτά.
Καταλαβαίνω οτι είναι πολύ γενικό το όλο θέμα και ισως να μην λύνεται με λίγα Post.. 
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν μόνο η θέλησή σου θα σε βοηθήσει να πετύχεις στόχους και να ανέβεις σωματικά. Από κει και πέρα αυτό που θα σου προσφέρει το garmin και κάθε garmin είναι να τσεκάρεις μετά τις προπονήσεις σου τα στατιστικά σου και να δεις αν τα πήγες καλύτερα από την προηγούμενη φορά και τι μπορείς να βελτιώσεις ή να δώσεις περισσότερη έμφαση. Δεν θα σε βοηθήσει σε κάτι παραπάνω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

ολα τα τα fitness ρολογια εχουνε ως ουσιαστικο ρολο να σου δωσουν το κινητρο να σηκωθεις απο τον καναπε. και εννοω οτι οι μετρησεις τους , ειδικα οσον αφορα την καυση θερμιδων , αλλα ακομα και στους παλμους , δεν μπορει να ειναι σε καμια περιπτωση 100% σωστες. αυτο θα το διαπιστωσεις εαν φορεσεις 4-5 διαφορετικα και κανεις ακριβως τα ιδια πραγματα. απο την στιγμη που εχεις θεληση και ορεξη , δεν σου ειναι απαραιτητο ενα fitness ρολοι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φιλε μου μήπως το % είναι το effort ?

Εγώ που έχω την Myzone MZ-1 ζώνη fitness , και συγκεκριμένα κατα την διάρκεια προπόνησης Crossfit, στο ζέσταμα προσπαθώ να κινούμαι στο 60%-75% , και στο wod στα κόκκινα 85%-95%. Αλλα αυτό είναι μέτρηση προσπάθειας, και όχι παλμών η θερμίδων.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
21 ώρες πριν, jimis98 είπε

μετρανε και την ταχυτητα που τρεχεις και το ποσες επαναληψεις κανεις στα βαρη?

Κάποια ρολόγια ναι. Εξαρτάται τι θα πάρεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/8/2018 στις 11:28 ΠΜ, jimis98 είπε

κανουν σωστες μετρησεις?

Μπορείς να ξαναδιαβάσεις το παρακάτω θέμα που είχες ανοίξει εσύ ο ίδιος και έχει όλες τις απαντήσεις σε αυτά που ξαναρωτάς

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 29/6/2018 στις 12:24 ΜΜ, Paralizer είπε

Δεν τα βρίσκω σωστά αυτά τα ποσοστά. Μου φαίνονται πολύ υψηλά. Αναερόβια με παλμούς 80-90% του max?? Άουτς. Ψάξτο λίγο παραπάνω να δεις και άλλα sites τι λένε.

Στα βάρη δεν ασχολούμαι με σφιγμούς δεν έχουν κανένα νόημα. Γενικά δεν υπάρχει λόγος να κοιτάς το ρολόι σου όσο κάνεις προπονήσεις. Μπορείς να θέσεις reminders και να σου χτυπάει πχ όταν πιάσεις τον αεροβικό ρυθμό ή όταν φύγεις από αυτός και τον κάνεις μόνος σου balance ανάλογα πως τρέχεις. 

Δεν ξέρω ακριβώς τι στόχο έχεις. πχ να χάσεις κιλά; Να βάλεις κιλά; όλα είναι ανάλογα τον στόχο και τον σωματότυπο.

Σωστα ειναι τα ποσοστα φιλε μου, στο 80-90% φτανεις στο αναεροβιο κατωφλι και δουλευεις πλεον αναεροβια...φιλικη παρεμβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας, παιδια ψαχνω ενα ρολοι για γυμναστηριο και τρεξιμο, τα περισσοτερα που βλεπω μεχρι 300ευρω δεν ειναι αξιoπιστα ολα εχουν τα θεματα τους, ψαχνω αναμεσα σε garmin και suunto και λιγο ομορφο διοτι γυναικα :)γιατι ο καρπος μου ειναι μικρος.. προτασεις δεκτες. ευχαριστω!

Επεξ/σία από sotiria ria
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/11/2018 στις 9:31 ΜΜ, sotiria ria είπε

Γεια σας, παιδια ψαχνω ενα ρολοι για γυμναστηριο και τρεξιμο, τα περισσοτερα που βλεπω μεχρι 300ευρω δεν ειναι αξιoπιστα ολα εχουν τα θεματα τους, ψαχνω αναμεσα σε garmin και suunto και λιγο ομορφο διοτι γυναικα :)γιατι ο καρπος μου ειναι μικρος.. προτασεις δεκτες. ευχαριστω!

Μπορείς να κοιτάξεις σε Garmin Fenix 5s που είναι το μικρό μέγεθος, αλλά εξαιρετικό ρολόι με πολλές δυνατότητες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...