Προς το περιεχόμενο

Συμβατα μελανια (HP652) τι αξιζει ???


villasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με "τρομάζει" η ιδέα των μελανιών με 3,22 ευρώ το μισό λίτρο (δηλαδή 5,20 ευρώ το λίτρο χωρίς φπα). Ασχολούμαι με μελάνια αρκετά χρόνια και το φθηνότερο μελάνι που έχω αγοράσει ως τώρα είναι 12 ευρώ το λίτρο χονδρική. Και αυτό το φθηνότερο είναι Κορεάτικο όχι εξαιρετικής ποιότητας, καλό όμως. Το αμέσως επόμενο φθηνό είναι 20 ευρώ το λίτρο.
Η προσωπική μου γνώμη είναι να αποφύγει κανείς τόσο φθηνά μελάνια, ειδικά όταν ένα cartridge γεμίζει με 10ml. Τα 10ml κοστίζουν 50 λεπτά, ακόμα κι αν το λίτρο κοστίζει 50 ευρώ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Eliaskat είπε

που λετε να παω ενα 510 canon για refill στην Αθηνα ?

Στουρναρη απεναντι απο το πλαισιο εκει πηγαινα εγω για canon , επισης εχει καμποσα ακομα στην οδο αυτη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα έχω το HP1515 με μελανοδοχεία 650.

Πιο πολύ για να δοκιμάσω πήρα αυτό εδω το κίτ απο το site που έχει αναφερθεί παραπάνω http://www.refillhouse.com/index.php?route=product/product&path=44&product_id=148 

Μελάνι χύμα που μπορώ να βρώ ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, meletis_m είπε

Καλησπέρα έχω το HP1515 με μελανοδοχεία 650.

Πιο πολύ για να δοκιμάσω πήρα αυτό εδω το κίτ απο το site που έχει αναφερθεί παραπάνω http://www.refillhouse.com/index.php?route=product/product&path=44&product_id=148 

Μελάνι χύμα που μπορώ να βρώ ;

Ξαδελφάκι με τον 1510 το δικό μου.Τον έχω πάνω από 4 χρόνια γεμίζω με σύριγγα και πάει σφαίρα.Καμιά φορά μαγγώνει το χαρτί αλλά μετά συνεχίζει.:lol:

Εγώ είχα πάρει παλιά τα μισόλιτρα που τότε ήταν τζάμπα . 1,5 ευρώ το μπουκάλι.Τώρα έχουν πάει γύρω στα 12.

Σαν αρχή θα σου έλεγα να πάρεις κάτι τέτοιο τα 4Χ100  στα 20 ευρώ.Καλή τιμή είναι και Κίνα πλέον έχουν ανέβει αρκετά.Δεν είναι όπως παλιά.Τώρα με αυτά τα εξαρτήματα που αγόρασες αν κάνεις δουλειά δεν ξέρω.

Εγώ συριγγούλες με 10 λεπτά από φαρμακείο παίρνω και κάνω μια χαρά τη δουλειά μου. Πάντως αν έχει πρόβλημα εμείς οι παλιοί εδώ είμαστε.

Μπορείς να πάρεις και από εδώ αλλά θα περιμένεις κανένα μήνα.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να ρωτήσω και βλακεία, αλλά μη δώσετε σημασία😋 Στο έγχρωμο μελανοδοχείο, τι ποσότητα και αναλογία χρωμάτων βάζεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Green Dragon είπε

Μπορεί να ρωτήσω και βλακεία, αλλά μη δώσετε σημασία😋 Στο έγχρωμο μελανοδοχείο, τι ποσότητα και αναλογία χρωμάτων βάζεις;

Καθόλου βλακεία,από εμπειρία το απλό μελάνι παίρνει περίπου 1 ml από το κάθε χρώμα (μιλάμε για το τρίχρωμο) και το XL 2,5 με 3 ml στο κάθε χρώμα.

Οι εταιρείες μιλάνε για παραπάνω αλλά εγώ τουλάχιστον δεν μπόρεσα να βάλω περισσότερο.Από την άλλη αν το γεμίσεις τελείως και κάνεις υπερχείλιση θα παιδευτείς αρκετά να το στρώσεις γιατί στην εκτύπωση κάποιο από τα τρία χρώματα μπορεί να πετάει πολύ χρώμα από κάτω και θέλει λίγο άδειασμα να στρώσει.

Το μαύρο βέβαια που είναι μόνο του παίρνει κάτι παραπάνω ας πούμε γύρω στα 5-6  ml.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Green Dragon είπε

Μπορεί να ρωτήσω και βλακεία, αλλά μη δώσετε σημασία😋 Στο έγχρωμο μελανοδοχείο, τι ποσότητα και αναλογία χρωμάτων βάζεις;

Θα το ρωταγα και εγώ αυτο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, meletis_m είπε

Θα το ρωταγα και εγώ αυτο

Να προσθέσω ότι στο μαύρο μιλάω για το xl.

Επίσης να πω ότι εγώ πάντα χρησιμοποιώ συμβατά xl που αγοράζω 10-11 ευρώ.Για τα γνήσια για τα οποία ποτέ δεν θα έδινα 28 και 30 ευρώ που ζητάνε για το ένα δεν ξέρω πόσο μελάνι παίρνουν αλλά θεωρώ ότι παίρνουν το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, papoys1 είπε

Να προσθέσω ότι στο μαύρο μιλάω για το xl.

Επίσης να πω ότι εγώ πάντα χρησιμοποιώ συμβατά xl που αγοράζω 10-11 ευρώ.Για τα γνήσια για τα οποία ποτέ δεν θα έδινα 28 και 30 ευρώ που ζητάνε για το ένα δεν ξέρω πόσο μελάνι παίρνουν αλλά θεωρώ ότι παίρνουν το ίδιο.

Γνήσια εγώ για το 650 που αγοράζω 23€ δίνω .

Αλλά τώρα έχει πέσει δουλειά , και δεν προλαβαίνω να αγοράζω μελάνια.

Με τη 1η ευκαιρία θα πάρω με σκόνη τόνερ .

Και θα το έχω ως 2ο.

Πήρα τώρα το Κιτ 20€ και θα πάρω και χύμα μελάνι .

Λέει ότι σταματάει αυτόματο το γέμισμα.

Εάν γνωρίζει κάποιος κάποιο μαγαζί είτε από εξωτερικό ή από εδώ (εάν και τα έχουν ακριβά Ελλάδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μελάνια 652 έχουν κάποια θέματα με τα τελευταία firmware της ΗΡ και κλειδώνουν με κάποιο τρόπο.

Εδώ που ρώτησα για refil μου είπαν να μην το κάνω γιατί δεν θα μου λειτουργεί μετά ο Deskjet 4535.

http://www.printerland.net/reprint.html

Και τα αυθεντικά μελάνια που έβαλα πάλι δεν τα αναγνωρίζει σωστά και μου ανάβει στη οθόνη το ερωτηματικό.Μαλλον γιατί μέσα από το πρόγραμμα του εκτυπωτή δεν τα κλειδωσα τα μελάνια να δουλεύουν μόνο σε αυτό τον εκτυπωτή και όχι σε άλλον ίδιο όπως είναι η επιλογή.

Γενικά δεν θα ξαναγωράσω ΗΡ εκτυπωτή και δεν τον προτείνω σε κανένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Aprile είπε

Τα μελάνια 652 έχουν κάποια θέματα με τα τελευταία firmware της ΗΡ και κλειδώνουν με κάποιο τρόπο.

Εδώ που ρώτησα για refil μου είπαν να μην το κάνω γιατί δεν θα μου λειτουργεί μετά ο Deskjet 4535.

http://www.printerland.net/reprint.html

Και τα αυθεντικά μελάνια που έβαλα πάλι δεν τα αναγνωρίζει σωστά και μου ανάβει στη οθόνη το ερωτηματικό.Μαλλον γιατί μέσα από το πρόγραμμα του εκτυπωτή δεν τα κλειδωσα τα μελάνια να δουλεύουν μόνο σε αυτό τον εκτυπωτή και όχι σε άλλον ίδιο όπως είναι η επιλογή.

Γενικά δεν θα ξαναγωράσω ΗΡ εκτυπωτή και δεν τον προτείνω σε κανένα.

Στο γραφείο έχω δοκιμάσει και HP αλλά Epson

Τα Hp έχουν χαμηλό κόστος απόκτησης αλλά ακριβά σχετικά αναλώσιμα.

Τα Epson WF 2545(νομίζω είχα ) είναι ακριβά να τα αγοράσεις αλλά έχουν θέμα με τη κεφαλή.

Εμένα το Epson (πάντα γνήσια έβαζα) μου χάλασε η κεφαλή , και ήθελαν 180€ για μηχάνημα αξίας 150€ μετά από 2 χρόνια που έληξε η εγγυηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/7/2018 στις 1:25 ΠΜ, John31 είπε

Με "τρομάζει" η ιδέα των μελανιών με 3,22 ευρώ το μισό λίτρο (δηλαδή 5,20 ευρώ το λίτρο χωρίς φπα). Ασχολούμαι με μελάνια αρκετά χρόνια και το φθηνότερο μελάνι που έχω αγοράσει ως τώρα είναι 12 ευρώ το λίτρο χονδρική. Και αυτό το φθηνότερο είναι Κορεάτικο όχι εξαιρετικής ποιότητας, καλό όμως. Το αμέσως επόμενο φθηνό είναι 20 ευρώ το λίτρο.
Η προσωπική μου γνώμη είναι να αποφύγει κανείς τόσο φθηνά μελάνια, ειδικά όταν ένα cartridge γεμίζει με 10ml. Τα 10ml κοστίζουν 50 λεπτά, ακόμα κι αν το λίτρο κοστίζει 50 ευρώ.

Τα είχα πάρει πριν 3- 4  χρόνια περίπου με 1,5 ευρώ το μισό λίτρο από cosmomarket.

Τα ίδια ακριβώς τα βλέπω τώρα στα 12 ευρώ περίπου.Δικαιολογημένα γιατί και στην Κίνα περίπου στην ίδια τιμή τα βλέπεις πάνω κάτω.Θα έλεγα αν κάποιος θέλει ας τρέξει να προλάβει γιατί σιγά σιγά εξαφανίζονται και τα βλέπω εδώ στην Ελλάδα σε διαφορετική συσκευασία με ίδια περιεκτικότητα 25-30 ευρώ

Εγώ πάντως εδώ και 3-4 από αυτά γεμίζω και δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα ως τώρα.Κάπου είχα ακούσει ότι και μετά από 15 χρόνια δεν έχουν προβλημα.Με λίγα λόγια δεν λήγουν όπως και ένα δικό μου γράφει λήξη 2017.

edit .   όπως είδα εκ των υστέρων τα έγχρωμα μάλλον εξαφανίστηκαν και πάμε πλέον στα 25-30 ευρώ που είπα.Μόνο σε μαύρο και λίτρο κυκλοφορούν ακόμη.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@papoys1

Το γράφω και εδώ να υπάρχει πήρα χύμα μελάνι μαύρο στα 6 € από το AliExpress

Μαζί και το Κιτ γεμίσματος που σταματάει μόνο του.

Όταν τα παραλάβω θα κάνω τη 1η απόπειρα και ενημερώσω

https://m.aliexpress.com/item/4000215581402.html?spm=a2g0n.orderlist-amp.item.4000215581402&aff_trace_key=7c676af2754543c6b52710de9d93a985-1572971687310-07239-UneMJZVf&aff_platform=msite&m_page_id=976amp-ZIdZgJxCDMCo-oS-f5ih0w1572971721926

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/11/2019 στις 6:41 ΜΜ, meletis_m είπε

@papoys1

Το γράφω και εδώ να υπάρχει πήρα χύμα μελάνι μαύρο στα 6 € από το AliExpress

Μαζί και το Κιτ γεμίσματος που σταματάει μόνο του.

Όταν τα παραλάβω θα κάνω τη 1η απόπειρα και ενημερώσω

https://m.aliexpress.com/item/4000215581402.html?spm=a2g0n.orderlist-amp.item.4000215581402&aff_trace_key=7c676af2754543c6b52710de9d93a985-1572971687310-07239-UneMJZVf&aff_platform=msite&m_page_id=976amp-ZIdZgJxCDMCo-oS-f5ih0w1572971721926

Μελέτη το συγκεκριμένο είναι 100 ml μαύρο μελάνι και απλή σύριγγα γεμίσματος. 

Δεν βλέπω να  έχει κάτι άλλο ούτε εργαλειάκι αποσυμπίεσης.Και με αυτό όμως  κάνεις τη δουλειά σου απλά αν γεμίσεις και δεν βγάζει μελάνι στην κεφαλή καθάρισε καλά την τρυπούλα που έβαλες μελάνι και φύσα να βγάλει μελάνι από την κάτω μεριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...