Προς το περιεχόμενο

Συμβατα μελανια (HP652) τι αξιζει ???


villasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα .
Θα ηθελα πληροφορίες για συμβατά μελάνια για εναν HP DeskJet Ink Advantage 4530 All-in-One , παιρνει τα HP652 .
Οι εκτυπώσεις που κανω ειναι περιστασιακές και λιγες , με αποτελεσμα να τα παταω ( το μαυρο ειδικα ) πριν τελειωσει γιατι δεν τυπώνει πλεον .....
Εχω δοκιμάσει μεχρι ωρα το γνησιο που ειχε μεσα και αλλα 2 συμβατα ....
Ποια ειναι καλη μάρκα/μαγαζί/ανακατασκευαστείς ώστε να πάρω τώρα που σταμάτησε πάλι ? α και να ειναι οικονομικό !!!

 

HWI2rJs.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/6/2018 στις 3:29 ΜΜ, villasg είπε

Καλησπερα .
Θα ηθελα πληροφορίες για συμβατά μελάνια για εναν HP DeskJet Ink Advantage 4530 All-in-One , παιρνει τα HP652 .
Οι εκτυπώσεις που κανω ειναι περιστασιακές και λιγες , με αποτελεσμα να τα παταω ( το μαυρο ειδικα ) πριν τελειωσει γιατι δεν τυπώνει πλεον .....
Εχω δοκιμάσει μεχρι ωρα το γνησιο που ειχε μεσα και αλλα 2 συμβατα ....
Ποια ειναι καλη μάρκα/μαγαζί/ανακατασκευαστείς ώστε να πάρω τώρα που σταμάτησε πάλι ? α και να ειναι οικονομικό !!!

HWI2rJs.jpg

Τα 652 τα γεμίζω στον εκτυπωτή της κόρης μου και παίζουν μια χαρά,άρα πήγαινε και πάρε ανακατασκευής γνήσια και είσαι εντάξει.Τα συμβατά είναι ρίσκο.Σίγουρη λύση να πας με τον εκτυπωτής σου στο κατάστημα και να το αγοράσεις με την προυπόθεση ότι το δέχεται.

Edit.

Μάζεψε τα παλιά και μόλις πάω για Μουρτερή θα σου στείλω π.μ. να βγεις στο δρόμο να μου τα δώσεις να τα φτιάξω.:P

Θα σου έλεγα να σου πάρω ένα από smart jet που γέμιζα παλιά τα δικά μου και ξέρω ότι έχει συμβατα και ανακατασκευής αλλά δεν ξέρω αν δουλεύει.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, papoys1 είπε

Μάζεψε τα παλιά και μόλις πάω για Μουρτερή θα σου στείλω π.μ. να βγεις στο δρόμο να μου τα δώσεις να τα φτιάξω.:P

Thanks ρε συ τωρα πηρα απο χαλκιδα ενα να κανω δολεια .
Αλλα αφου κατεβαινω αθηνα καθε βδομαδα ( αθηνα δουλευω) πες μου απο που παιρνεις γεμιστηρι να παρω αμα κατεβω να εχω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω και γω αφού είναι συγγενές το θέμα. Πάλι μου τελειώνουν τα original μελάνια στον hp 990cxi : hp 45 (51645) μαύρο και hp 78 (C6578) τρίχρωμο και έψαχνα τι να κάνω...να αγοράσω συμβατά, να ξαναγεμίσω ή να πάρω νέο printer....

Αν ξέρετε που μπορώ να ξαναγεμίσω τα original που τελειώνουν (είναι στο 10-20%) θα σας ήμουν ευγνώμων. Ή μήπως να παραγγείλω μελάνι και σύριγγες και να τα ξαναγεμίσω σπίτι (δεν έχω ξανακάνει τίποτα τέτοιο);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stavpal είπε

να ρωτήσω και γω αφού είναι συγγενές το θέμα. Πάλι μου τελειώνουν τα original μελάνια στον hp 990cxi : hp 45 (51645) μαύρο και hp 78 (C6578) τρίχρωμο και έψαχνα τι να κάνω...να αγοράσω συμβατά, να ξαναγεμίσω ή να πάρω νέο printer....

Αν ξέρετε που μπορώ να ξαναγεμίσω τα original που τελειώνουν (είναι στο 10-20%) θα σας ήμουν ευγνώμων. Ή μήπως να παραγγείλω μελάνι και σύριγγες και να τα ξαναγεμίσω σπίτι (δεν έχω ξανακάνει τίποτα τέτοιο);

Αν είσαι Αθήνα υπάρχουν πολλά μαγαζιά που γεμίζουν τα μελάνια με μικρό κόστος,συνήθως γύρω στα 5 ευρώ.Γκουγκλάρισε και κάποιο θα βρεις κοντά σου αν δεν ξέρεις.

Τώρα για γέμισμα με σύριγγα θέλει αρκετή υπομονή,αρκετά διάβασμα στο ίντερνετ αλλά πάνω από όλα να πιάνουν τα χέρια σου.Στην αρχή θέλει πολύ βάλε βγάλε το κάντριτζ μέχρι να πετύχεις το  σωστό γέμισμα.Πολλοί θα το επιχειρήσουν λίγοι θα το καταφέρουν γιατί δεν έχουν την υπομονή.

8 ώρες πριν, villasg είπε

Thanks ρε συ τωρα πηρα απο χαλκιδα ενα να κανω δολεια .
Αλλα αφου κατεβαινω αθηνα καθε βδομαδα ( αθηνα δουλευω) πες μου απο που παιρνεις γεμιστηρι να παρω αμα κατεβω να εχω .

Δεν χρησιμοποιώ κάτι ιδιαίτερο.Μελάνια παίρνω από εδώ πολύ φτηνά σύριγγες 3 και 5 ml από φαρμακείο και γεμίζω.Εξαέρωση κάνω με το στόμα φυσώντας από την τρύπα που γεμίζω μέχρι να βγάλει λίγο χρώμα από την κεφαλή.Απλά δεν θέλει υπερβολικό γέμισμα ώστε να μην τρέχει από την πάνω τρύπα γιατί μετά βγάζει πολύ χρώμα από την κεφαλή μπλοκάρει τα υπόλοιπα χρώματα και θέλει αρκετή δουλειά μέχρι να στρώσει.

Πάρε μελάνια από παραπάνω σάιτ  και σύριγγες 6-7  ευρώ θα σου κοστίσουν όλα και όταν τελειώσει κάποιο μελάνι αφού δεις και βιντεάκια στο youtube πειραματίσου. Εγώ έτσι ξεκίνησα και όταν το πέτυχα έκανα πάρτυ. Τώρα είναι κάτι συνηθισμένο.

Στο κάτω κάτω αν δεν τα καταφέρεις γέμισε με το μελάνι μαρκαδόρους.Εγώ τους γεμίζω και η εγγονούλα τους αδειάζει ζωγραφίζοντας.Πριν όλο στα jumbo ήμουν να αγοράζω μαρκαδόρους.:P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι' εγώ τα γεμίζω μόνος μου τα HP 652.
Με σύριγγα πρέπει να προσέχεις να το γεμίζεις σιγά - σιγά. Εάν το κάνεις γρήγορα το πιο πιθανό είναι να ξεχειλίσει και να πάει το μελάνι και στις διπλανές τρύπες των άλλων χρωμάτων.

Εγώ δεν χρησιμοποιώ σύριγγες, έχω αγοράσει από το Refill House κάτι μπουκαλάκια που έχουν έχουν 2 βελόνες επάνω, τα αφήνεις επάνω στο cartridge για κάνα 2λεπτο και αυτά το γεμίζουν από μόνα τους, μόλις το μελάνι φτάσει στην κατάλληλη στάθμη σταματάνε αυτόματα το γέμισμα. Εδώ έχει βίντεο για το πως δουλεύουν

Στο τέλος κάνω κι' εγώ το ίδιο που έγραψε και ο papoys1 παραπάνω, φυσάω τις τρύπες μέχρι να στάξει λίγο μελάνι από την κεφαλή.

Περιμετρικά γύρω από το αυτοκόλλητο έχει κάποιες πολύ μικρές τρυπούλες εξαερισμού, πρέπει να προσέξεις να μην τις βουλώσεις γιατί αλλιώς θα σταματήσει να βγαίνει το μελάνι μετά από λίγες εκτυπώσεις.

Για μελάνι χρησιμοποιώ τα χύμα HP GT 51/52 τα οποία προορίζονται για τους ink tank εκτυπωτές της HP. Προς το παρών έχω γεμίσει 5 φορές το μαύρο και 3 φορές το τρίχρωμο cartridge χωρίς πρόβλημα και έχοντας ακριβώς την ίδια ποιότητα εκτύπωσης που είχα και πριν.

Όσον αφορά το βούλωμα, έχω βάλει επαναλαμβανόμενη υπενθύμιση στο κινητό για να τυπώνω μια σελίδα κάθε εβδομάδα ώστε να μην ξεραίνεται από την ελάχιστη χρήση. Απλά τυπώνω μια σελίδα αναφοράς ποιότητας εκτύπωσης η οποία χρησιμοποιεί όλα τα ακροφύσια της κεφαλής.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, panospc είπε

Κι' εγώ τα γεμίζω μόνος μου τα HP 652.
Με σύριγγα πρέπει να προσέχεις να το γεμίζεις σιγά - σιγά. Εάν το κάνεις γρήγορα το πιο πιθανό είναι να ξεχειλίσει και να πάει το μελάνι και στις διπλανές τρύπες των άλλων χρωμάτων.

Εγώ δεν χρησιμοποιώ σύριγγες, έχω αγοράσει από το Refill House κάτι μπουκαλάκια που έχουν έχουν 2 βελόνες επάνω, τα αφήνεις επάνω στο cartridge για κάνα 2λεπτο και αυτά το γεμίζουν από μόνα τους, μόλις το μελάνι φτάσει στην κατάλληλη στάθμη σταματάνε αυτόματα το γέμισμα. Εδώ έχει βίντεο για το πως δουλεύουν

Στο τέλος κάνω κι' εγώ το ίδιο που έγραψε και ο papoys1 παραπάνω, φυσάω τις τρύπες μέχρι να στάξει λίγο μελάνι από την κεφαλή.

Περιμετρικά γύρω από το αυτοκόλλητο έχει κάποιες πολύ μικρές τρυπούλες εξαερισμού, πρέπει να προσέξεις να μην τις βουλώσεις γιατί αλλιώς θα σταματήσει να βγαίνει το μελάνι μετά από λίγες εκτυπώσεις.

Για μελάνι χρησιμοποιώ τα χύμα HP GT 51/52 τα οποία προορίζονται για τους ink tank εκτυπωτές της HP. Προς το παρών έχω γεμίσει 5 φορές το μαύρο και 3 φορές το τρίχρωμο cartridge χωρίς πρόβλημα και έχοντας ακριβώς την ίδια ποιότητα εκτύπωσης που είχα και πριν.

Όσον αφορά το βούλωμα, έχω βάλει επαναλαμβανόμενη υπενθύμιση στο κινητό για να τυπώνω μια σελίδα κάθε εβδομάδα ώστε να μην ξεραίνεται από την ελάχιστη χρήση. Απλά τυπώνω μια σελίδα αναφοράς ποιότητας εκτύπωσης η οποία χρησιμοποιεί όλα τα ακροφύσια της κεφαλής.

Πολύ καλό και αυτό το σύστημα γιατί λερώνεις λιγότερο από ότι με τις σύριγγες.Εγώ συνήθως θα βάψω και κάποια δάχτυλα όταν γεμίζω γιατί βαριέμαι να βάλω γάντια.:P

Επίσης σωστό αυτό με το αυτοκόλλητο να προσέχουμε να μη βουλώνουμε τους διαδρόμους εξαερισμού τελείως.Εμένα δεν μένει βδομάδα χωρίς να εκτυπώσει.Κάθε μέρα η εγγονούλα 💓 θα βγάλει και μία και δύο και τρείς έγχρωμες φυσικά.Και αν δεν την πάρω είδηση φυσικά θα το αδειάσει.Γέμισμα.2-3 φορές τουλάχιστον το μήνα.Σώθηκα λέμε.Απλά βγάζω και εγώ που και που καμία με το μαύρο για συντήρηση.

Το σφουγγάρι εσωτερικά είναι τέτοιο που γεμίζει ομαλά από μόνο του.Απλά θέλει προσοχή για αποφυγή  υπερβολικύ γεμίσματος και αν τύχει αφαιρείς λίγο μελάνι με τη σύριγγα.

Αν ανοίξει κάποιος ένα μαρκαδόρο από το πάνω καπάκι (απλά θέλει πολύ δύναμη και βοήθεια με μία πενσούλα γιατί είναι αεροστεγώς κλεισμένο να μη στεγνώνει) θα βρει μέσα το σφουγγάρι το οποίο πρέπει να είναι ίδιο με αυτό που έχουν μέσα τα κάντριτζ και γεμίζει με σύριγγα με τον ίδιο τρόπο και εκεί βλέπεις πως απλώνεται παντού το μελάνι αν η σύριγγα είναι στη μέση του σφουγγαριού ή τέλος πάντων αυτού του υλικού που αποθηκεύεται το μελάνι.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, panospc said:

Κι' εγώ τα γεμίζω μόνος μου τα HP 652.
Με σύριγγα πρέπει να προσέχεις να το γεμίζεις σιγά - σιγά. Εάν το κάνεις γρήγορα το πιο πιθανό είναι να ξεχειλίσει και να πάει το μελάνι και στις διπλανές τρύπες των άλλων χρωμάτων.

Εγώ δεν χρησιμοποιώ σύριγγες, έχω αγοράσει από το Refill House κάτι μπουκαλάκια που έχουν έχουν 2 βελόνες επάνω, τα αφήνεις επάνω στο cartridge για κάνα 2λεπτο και αυτά το γεμίζουν από μόνα τους, μόλις το μελάνι φτάσει στην κατάλληλη στάθμη σταματάνε αυτόματα το γέμισμα. Εδώ έχει βίντεο για το πως δουλεύουν

Στο τέλος κάνω κι' εγώ το ίδιο που έγραψε και ο papoys1 παραπάνω, φυσάω τις τρύπες μέχρι να στάξει λίγο μελάνι από την κεφαλή.

Περιμετρικά γύρω από το αυτοκόλλητο έχει κάποιες πολύ μικρές τρυπούλες εξαερισμού, πρέπει να προσέξεις να μην τις βουλώσεις γιατί αλλιώς θα σταματήσει να βγαίνει το μελάνι μετά από λίγες εκτυπώσεις.

Για μελάνι χρησιμοποιώ τα χύμα HP GT 51/52 τα οποία προορίζονται για τους ink tank εκτυπωτές της HP. Προς το παρών έχω γεμίσει 5 φορές το μαύρο και 3 φορές το τρίχρωμο cartridge χωρίς πρόβλημα και έχοντας ακριβώς την ίδια ποιότητα εκτύπωσης που είχα και πριν.

Όσον αφορά το βούλωμα, έχω βάλει επαναλαμβανόμενη υπενθύμιση στο κινητό για να τυπώνω μια σελίδα κάθε εβδομάδα ώστε να μην ξεραίνεται από την ελάχιστη χρήση. Απλά τυπώνω μια σελίδα αναφοράς ποιότητας εκτύπωσης η οποία χρησιμοποιεί όλα τα ακροφύσια της κεφαλής.

Μου έδωσες ιδέες thanks... Για όποιον ενδιαφέρεται για diy refill kit, έχει πολλά να ασχοληθεί κανείς με πατέντες στα είδη νοσηλείας (σωληνάκια, καπάκια, σύριγγες, λαστιχάκια κλπ).

Αλλά με το τσιπάκι τί γίνεται; Αν τελειώσουν τα μελάνια και αναγομώσω τα δοχεία, αυτό που έχω καταλάβει είναι απλώς ότι βγάζει μια ενοχλητική ειδοποίηση που την προσπερνάς. Και επίσης εννοείται πως δε δείχνει σωστά τη στάθμη των μελανιών, κάτι που πάει κι έρχεται το ξεπερνάς....

By the way, με ποιόν τρόπο το τσιπάκι αντιλαμβάνεται τη στάθμη του μελανιού; Είναι απλώς ένας τυφλοσούρτης που υπολογίζει με αλγόριθμους τη χρήση στο περίπου (εκτυπώσεις, καθαρισμοί κλπ) ή κάτι παραπάνω; Αν υποθετικά και θεωρητικά κανείς αναγομώνει τα δοχεία από την πρώτη χρήση τους προτού πέσει στο ελάχιστο η στάθμη των μελανιών για πρώτη φορά, υπάρχει περίπτωση να παρακολουθείται επ' άπειρο η στάθμη με το τσιπάκι;

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, KoreanW είπε

Αλλά με το τσιπάκι τί γίνεται;

To ΗΡ652 δεν εχει τσιπ ( ενσωματωμενη κεφαλη) για αυτα που εχουν υπαρχουν λυσεις πχ για hp :

https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20180701002433&SearchText=chip+reset+hp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 minutes ago, villasg said:

To ΗΡ652 δεν εχει τσιπ ( ενσωματωμενη κεφαλη) για αυτα που εχουν υπαρχουν λυσεις πχ για hp :

https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20180701002433&SearchText=chip+reset+hp

τα HP 652 έχουν σίγουρα ενσωματωμένη κεφαλή

για τσιπάκι είναι που δεν ξέρω γιατί ακόμα έχω τα  HP652 setup δοχεία (τα οποία setup παρεμπιπτόντως συμβουλεύω να τα κρατάμε για μελλοντική χρήση) και νομίζω - για να μην τα βγάζω από τον εκτυπωτή - ότι έχουν τσιπάκι τα setup τουλάχιστον (και δεν μπορώ να ξέρω αν έχουν και τα απλά HP652)

πάντως ο εκτυπωτής έχει στις ρυθμίσεις επιλογή για προαιρετικό κλείδωμα του μελανοδοχείου ώστε να μη μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε άλλο συμβατό εκτυπωτή, που εμένα μου δίνει να καταλάβω ότι το μελανοδοχείο ίσως έχει τσιπάκι που παρέχει στον εκτυπωτή κάποιο αναγνωριστικό

κι αν δεν έχουν πάλι τσιπάκι, επανέρχομαι στο ερώτημα πώς υπολογίζουν τη στάθμη : κάπου διάβασσα πως ο εκτυπωτής διατηρεί στη δική του μνήμη τα τελτυταία (λχ 2) μελανοδοχεία, οπότε αρκεί να μηδενίσεις τη μνήμη του εκτυπωτή τοποθετώντας τουλάχιστον τον ελάχιστο αρυθμό σε παλιά μελανοδοχεία και εκτελώντας ευθυγράμμιση προκειμένου να σβήσει την καταχώρηση του μελανοδοχείου που σε ενδιαφέρει

για να κλείσω θα με ενδιέφερε ποιά από όλες μέθοδο καθαρισμού των κεφαλών προτιμάτε;

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, KoreanW είπε

Αλλά με το τσιπάκι τί γίνεται; Αν τελειώσουν τα μελάνια και αναγομώσω τα δοχεία, αυτό που έχω καταλάβει είναι απλώς ότι βγάζει μια ενοχλητική ειδοποίηση που την προσπερνάς. Και επίσης εννοείται πως δε δείχνει σωστά τη στάθμη των μελανιών, κάτι που πάει κι έρχεται το ξεπερνάς....

Εμένα στον υπολογιστή δεν βγάζει κάποιο μήνυμα, συνεχίζει και τυπώνει χωρίς να πρέπει να πατήσω κάτι. Στην εφαρμογή για android απλώς μου βγάζει επάνω δεξιά μια ειδοποίηση ότι το δοχείο είναι Χρησιμοποιημένο/Πλαστό.

Για το τσιπάκι δεν γνωρίζω πως λειτουργεί ή αν γίνεται να το κάνεις reset. Ένας τρόπος για να γνωρίζεις σε τι στάθμη περίπου βρίσκεται το επαναγεμισνένο μελάνι είναι το ζύγισμα. Στη δική μου ζυγαριά, το τρίχρωμο 652 ζυγίζει 35γρ. γεμάτο και 29γρ. άδειο, το μαύρο 29 με 30γρ γεμάτο και 25γρ άδειο. Καλό είναι να μην το αφήνεις να αδειάσει τελείως πριν το γεμίσεις.

Εγώ κυρίως τυπώνω φωτογραφίες, οπότε έχω υπολογίσει πόσο τοις εκατό καταναλώνει κάθε φωτογραφία και γνωρίζω σε τι στάθμη βρίσκεται περίπου το τρίχρωμο χωρίς να χρειάζεται να το ζυγίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, papoys1 είπε

Δεν χρησιμοποιώ κάτι ιδιαίτερο.Μελάνια παίρνω από εδώ πολύ φτηνά σύριγγες 3 και 5 ml από φαρμακείο και γεμίζω.

Μου έκανε εντύπωση αρχικά που είχες πει τέτοια τιμή. Σίγουρα σου λέω ότι ή έχουν κάνει λάθος ή είναι ένα στοκ που τους έχει μείνει. Αλλά και πάλι στη δεύτερη περίπτωση αν βγάλεις τον φπα είναι 1,1 ευρώ. Μόνο η συσκευασία και η διαδικασία αποστολής σίγουρα δεν τους συμφέρει. Επιμένω στην εκδοχή ότι έχουν κάνει λάθος, 13,7 ευρώ θα μου φαινόταν λογικό.

 

6 ώρες πριν, KoreanW είπε

By the way, με ποιόν τρόπο το τσιπάκι αντιλαμβάνεται τη στάθμη του μελανιού; Είναι απλώς ένας τυφλοσούρτης που υπολογίζει με αλγόριθμους τη χρήση στο περίπου (εκτυπώσεις, καθαρισμοί κλπ) ή κάτι παραπάνω; Αν υποθετικά και θεωρητικά κανείς αναγομώνει τα δοχεία από την πρώτη χρήση τους προτού πέσει στο ελάχιστο η στάθμη των μελανιών για πρώτη φορά, υπάρχει περίπτωση να παρακολουθείται επ' άπειρο η στάθμη με το τσιπάκι;

Οι εκτυπωτές κάνουν ακριβή υπολογισμό -ανάλογα με το τι τυπώνει κανείς- για το πόσο μελάνι καταναλώνεται κάθε φορά. Έτσι αθροιστικά υπολογίζουν με ακρίβεια πόσο μελάνι έχει καταναλωθεί. Και καταγράφουν την ποσότητα που έχει καταναλωθεί στο chip αν υπάρχει, στο κύκλωμα της κεφαλής (ΗΡ στα μελάνια με κεφαλή).
Και ανάλογα τον κατασκευαστή και το μηχάνημα κάνουν ότι θέλουν. Π.χ. μπορούν να απερνεργοποιήσουν το cartridge να μην δουλέψει πια (το κάνει η Lexmark σε κάποια cartridge), να το σημειώσουν τελειωμένο (το κάνει η HP συνήθως στα cartridge με κεφαλή), και ανάλογα το μηχάνημα μπορεί να βγάζει μήνυμα κάθε φορά ή κανένα μήνυμα ή απλά να το δείχνει άδειο). Πάντως μορούν κυριολεκτικά να κάνουν ότι θέλουν, -ανάλογα με το πόσο χάνουν ή με την πολιτική τους-
κάθε φορά και για κάθε συγκεκριμένο μελάνι ή/και εκτυπωτή.

Επειδή στα μελάνια με κεφαλή που το γέμισμά τους είναι πιο δύσκολο (δεν θα το κάνουν όλοι, το πολύ ένα 5%), δεν τους πολυενδαφέρει. Άλλωστε αυτοί που θέλουν να τα γεμίζουν θα πήγαιναν σε άλλο μηχάνημα αν δεν τους επιτρεπόταν να τα γεμίζουν.

Επεξ/σία από John31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, John31 είπε

Μου έκανε εντύπωση αρχικά που είχες πει τέτοια τιμή. Σίγουρα σου λέω ότι ή έχουν κάνει λάθος ή είναι ένα στοκ που τους έχει μείνει. Αλλά και πάλι στη δεύτερη περίπτωση αν βγάλεις τον φπα είναι 1,1 ευρώ. Μόνο η συσκευασία και η διαδικασία αποστολής σίγουρα δεν τους συμφέρει. Επιμένω στην εκδοχή ότι έχουν κάνει λάθος, 13,7 ευρώ θα μου φαινόταν λογικό.

 

Μάλλον παλαιά παρτίδα όπως είπες , γιατί μόλις κοίταξα  και είδα ότι πλέον τα έχει 8,68 ευρώ αλλά και πάλι δεν είναι πολλά λεφτά για 500 ml μελάνι.Πάντως εγώ με αυτό που έχω καβάντζα θα την βγάλω πάνω από 2 χρόνια.Όπως μου έχουν πει η ημερομηνία λήξης είναι τυπική.Αν είναι καλά κλεισμένα και φυλαγμένα σε ντουλάπι δεν παθαίνουν τίποτε για πολλά πολλά χρόνια.

όσο για ένδειξη δεν νομίζω να υπάρχει λύση.Εγώ απλά όταν δω όταν τελείωσε κάποιο χρώμα βάζω και συνεχίζω.Σε 5 το πολύ λεπτάκια είσαι έτοιμος να συνεχίσεις.

Edit.

Λές να μας διαβάζουν να πήραν είδηση ότι τα πουλάνε φτηνά και να ανέβασαν την τιμή;;;;;;;;;;;;;;;:lol:

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

> Μάλλον παλαιά παρτίδα όπως είπες , γιατί μόλις κοίταξα  και είδα ότι πλέον τα έχει 8,68 ευρώ αλλά και πάλι δεν είναι πολλά λεφτά για 500 ml μελάνι.
> Πάντως εγώ με αυτό που έχω καβάντζα θα την βγάλω πάνω από 2 χρόνια.Όπως μου έχουν πει η ημερομηνία λήξης είναι τυπική.Αν είναι καλά
> κλεισμένα και φυλαγμένα σε ντουλάπι δεν παθαίνουν τίποτε για πολλά πολλά χρόνια.

8,38 ευρώ είναι πάλι χαμηλή τιμή.
Κάποια αντέχουν χρόνια, κάποια άλλα όχι. Θα παρατηρείς το yellow που είναι διάφανο. Και ναι, μακρυά από φως.


> Λές να μας διαβάζουν να πήραν είδηση ότι τα πουλάνε φτηνά και να ανέβασαν την τιμή;

Με το που το έγραψες εδώ, πάει το μυαλό μου ότι κάποιος(οι) έτρεξαν να τα πάρουν, και ίσως τώρα να παρατήρησαν το λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλές τιμές έχει και εδω   

για χυμα μελανι

http://www.itplusnet.gr/search?controller=search&orderby=position&orderway=desc&search_query=μελανι&submit_search=

Επεξ/σία από rose from hell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...