Προς το περιεχόμενο

Γνωμη για καμερα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Θελω να αγορασω μια φωτογραφικη γιατι θελω να ασχοληθω περισσοτερο με την φωτογραφια και τις τεχνικες της. Βγαζω κυριως τοπια και graffiti στο δρομο. Το budget μου ειναι 250-350€. Σκέφτομαι την Canon eos m10. Τι λετε και εσεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, τσέκαρε και την Canon Eos 1300D, τρέχει ένα κιτ με τσάντα και κάρτα μνήμης στα 330 ευρώ.

Εν αντιθέσει με την mirrorless M10 διαθέτει viewfinder που μπορεί να το χρειαστείς σε περιπτώσεις έντονης ηλιοφάνειας και άλλες όπου δε θα θες να χρησιμοποιείς μόνο την οθόνη για να καδράρεις και να εστιάζεις. Επίσης παίρνει όλους τους φακούς Canon εν αντιθέσει με την M10 και έτσι θα μπορείς να δανείζεσαι φακούς από φίλους πιο εύκολα ή να αγοράσεις μεταχειρισμένους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρω ειναι εκτος budget αλλά με 40€ παίρνεις μια a5100 που είναι εκπληκτική μηχανή 

https://www.e-infin.com/eu/item/2311/sony_alpha_a5100_mirrorless_digital_camera_with_16-50mm_lens_(black)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, osirisis είπε

Καλησπέρα, τσέκαρε και την Canon Eos 1300D, τρέχει ένα κιτ με τσάντα και κάρτα μνήμης στα 330 ευρώ.

Εν αντιθέσει με την mirrorless M10 διαθέτει viewfinder που μπορεί να το χρειαστείς σε περιπτώσεις έντονης ηλιοφάνειας και άλλες όπου δε θα θες να χρησιμοποιείς μόνο την οθόνη για να καδράρεις και να εστιάζεις. Επίσης παίρνει όλους τους φακούς Canon εν αντιθέσει με την M10 και έτσι θα μπορείς να δανείζεσαι φακούς από φίλους πιο εύκολα ή να αγοράσεις μεταχειρισμένους.

Την εχω υποψην μου την canon 1300d αλλα δεν την εχω βρει 330€. Την βρισκω πανω απο το budget μου. 

22 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Την εχω και την nikon d3400 υποψην μου αλλα βγαινει λιγο εκτος budget. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Η d3400 ειναι καλυτερη αλλα και πολυ μεγαλυτερη

Το ξερω και το σκεφτομαι απο θεμα ογκου. Επειδη συνηθως βγαζω φωτογραφιες οταν ειμαι στο δρομο πηγαινοντας για μαθημα η σε καμια βολτα με φιλους και οταν βλεπω κατι που μου αρεσει εκεινη την ωρα. Θα ηθελα να μπορω να την κουβαλαω παντα μαζι μου ωστε να μην μεινει στο ραφι τον περισσοτερο καιρο. Και σκεφτομουν οτι η eos m10 ειναι πιο μικρη και θα μπορω να την εχω στην τσαντα μου συνεχεια. Θελω να εχω την δυνατοτητα να αξιοποιω οσα μαθω για την φωτογραφια και τις τεχνικες της αφου ειμαι αρχαρια ακομα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Sofia vol είπε

Το ξερω και το σκεφτομαι απο θεμα ογκου. Επειδη συνηθως βγαζω φωτογραφιες οταν ειμαι στο δρομο πηγαινοντας για μαθημα η σε καμια βολτα με φιλους και οταν βλεπω κατι που μου αρεσει εκεινη την ωρα. Θα ηθελα να μπορω να την κουβαλαω παντα μαζι μου ωστε να μην μεινει στο ραφι τον περισσοτερο καιρο. Και σκεφτομουν οτι η eos m10 ειναι πιο μικρη και θα μπορω να την εχω στην τσαντα μου συνεχεια. Θελω να εχω την δυνατοτητα να αξιοποιω οσα μαθω για την φωτογραφια και τις τεχνικες της αφου ειμαι αρχαρια ακομα. 

τοτε παρτην. θα την ευχαριστηθεις περισσοτερο απο οποιαδηποτε αλλη καλυτερη καμερα με διπλασιο ογκο και βαρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, osirisis είπε

Σε ευχαριστω πολυ θα την εχω υποψην μου. 

4 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

τοτε παρτην. θα την ευχαριστηθεις περισσοτερο απο οποιαδηποτε αλλη καλυτερη καμερα με διπλασιο ογκο και βαρος

Ναι τον ογκο σκεφτομαι κι εγω αλλα θα το δω. Θα παω να τις δω και απο κοντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, karaLRS είπε

η κάμερα που έχεις μαζί σου είναι πάντα καλύτερη από την full frame super super dslr που μένει σπίτι... 

οπότε και από μένα mirrorless 

Αυτο φοβαμαι και εγω. Οτι αν παρω dslr δεν θα την χρησιμοποιω πολυ και θα μενει στο σπιτι. Για αυτο σκεφτομαι την mirrorless. Γιατι ειναι πιο μικρη και θα μπορω να την εχω παντα μαζι μου για την στιγμη που θα χρειαστεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, karaLRS είπε

η κάμερα που έχεις μαζί σου είναι πάντα καλύτερη από την full frame super super dslr που μένει σπίτι... 

οπότε και από μένα mirrorless 

ακριβως, πλεον την δικη μου την παιρνω μονο αν ειναι να πληρωθω :P

αλλιως δεν βγαζω καθολου φωτογραφιες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...