Προς το περιεχόμενο

Copy/paste σε αρχείο από screen


Fortistis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Hey!

Σενάριο:

$ screen
$ ./my_process
lots and lots and lots of output

Πώς κάνω paste το "lots and lots and lots of output"  (copy, OK το κάνω) σε ένα αρχείο;

Please, όχι λύσεις φάση "κάνε redirect το process σε αρχείο" ή "χρησιμοποίησε το screen-exchange αρχείο". Τις ξέρω και εγώ. Δεν θέλω κάτι τέτοιο. Ζητάω μόνο λύση για το copy και paste/output σε αρχείο που θα δηλώσω εγώ. 

Ξέρει κανείς;

Επεξ/σία από Fortistis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Fortistis είπε

 


$ screen
$ ./my_process
lots and lots and lots of output

Πώς κάνω paste το "lots and lots and lots of output"  (copy, OK το κάνω) σε ένα αρχείο;

Ζητάω μόνο λύση για το copy και paste/output σε αρχείο που θα δηλώσω εγώ. 

Σύμφωνα με αυτό που καταλαβαίνω από την περιγραφή σου

./my_process > file.txt

ή το παρακάτω αν θες να κάνεις append σε αρχείο που ήδη έχει data

./my_process >> file.txt

 

Επεξ/σία από The King
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να μην το έγραφα....

10 λεπτά πριν, The King είπε

Σύμφωνα με αυτό που καταλαβαίνω από την περιγραφή σου


./my_process > file.txt

ή το παρακάτω αν θες να κάνεις append σε αρχείο που ήδη έχει data


./my_process >> file.txt

 

16 λεπτά πριν, Fortistis είπε

Please, όχι λύσεις φάση "κάνε redirect το process σε αρχείο" ή "χρησιμοποίησε το screen-exchange αρχείο". Τις ξέρω και εγώ. Δεν θέλω κάτι τέτοιο. Ζητάω μόνο λύση για το copy και paste/output σε αρχείο που θα δηλώσω εγώ. 

Ξέρει κανείς;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Fortistis είπε

Και να μην το έγραφα....

 

23 λεπτά πριν, Fortistis είπε

Πώς κάνω paste το "lots and lots and lots of output"  (copy, OK το κάνω) σε ένα αρχείο;

Please, όχι λύσεις φάση "κάνε redirect το process σε αρχείο"

Ζητάω μόνο λύση για το copy και paste/output σε αρχείο που θα δηλώσω εγώ. 

 

Φρόντισε τότε να μη γράφεις αντικρουόμενες ... , λες ότι θες σε αρχείο, μετά λες δε θες redirect σε αρχείο, μετά χρησιμοποιείς ορολογίες copy/paste που δεν ισχύουν και στο τέλος ειρωνεύεσαι κάποιον που προσπάθησε να βγάλει άκρη από τις αντιφάσεις σου για να σε βοηθήσει.

Ωραίος ο κύριος απαιτητικός που μας δίνει και οδηγό τρόπου απαντήσεων, άλλη φορά θα τον τηρούμε ευλαβικά.

Επεξ/σία από The King
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, The King είπε

Φρόντισε τότε να μη γράφεις αντικρουόμενες ... , λες ότι θες σε αρχείο, μετά λες δε θες redirect σε αρχείο, μετά χρησιμοποιείς ορολογίες copy/paste που δεν ισχύουν και στο τέλος ειρωνεύεσαι κάποιον που προσπάθησε να βγάλει άκρη από τις αντιφάσεις σου για να σε βοηθήσει.

 Ωραίος

Αδερφέ, προφανώς δεν γνωρίζεις καν τι είναι το redirect, δεν γνωρίζεις τι είναι το screen (ούτε και που χρησιμεύει) αλλά, παρόλα αυτά, και να απαντήσεις θες και δεν αντέχεις το γεγονός ότι πέταξες μπουμπουκάκι. 

Για την ιστορία, ήμανε ξεκάθαρος. Έγραψα πως θέλω να κάνω paste σε αρχείο και ΟΧΙ REDIRECT TO PROCESS. Όσο για το εάν ισχύουν ή όχι οι όροι "copy/paste" αναφερόμενος σε αρχεία, εάν ήταν αυτό το μόνο πρόβλημα που είχες, δεν θα ήταν πρόβλημα στην συγκεκριμένη φάση. 
 

Δεν κατανοώ αυτή την συμπεριφορά ούτε και την όρεξή σου για flame. Απάντα άλλη μία (όπως αρμόζει στο pattern που έχεις) αλλά please μην το συνεχίσεις από εκεί και πέρα. Με ενδιαφέρει όντως να βρω λύση στο συγκεκριμένο πρόβλημά μου. 

Επεξ/σία από Fortistis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fortistis είπε

Αδερφέ, προφανώς δεν γνωρίζεις καν τι είναι το redirect, δεν γνωρίζεις τι είναι το screen (ούτε και που χρησιμεύει) αλλά, παρόλα αυτά, και να απαντήσεις θες και δεν αντέχεις το γεγονός ότι πέταξες μπουμπουκάκι. 
 

Δεν κατανοώ αυτή την συμπεριφορά ούτε και την όρεξή σου για flame. Απάντα άλλη μία (όπως αρμόζει στο pattern που έχεις) αλλά please μην το συνεχίσεις από εκεί και πέρα. 

Ο,τι πεις μπέμπη, μαζί σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχεις ανοίξει στην ενότητα του Προγραμματισμού και όχι στην ενότητα Linux.

Αυτό σημαίνει πως θες να γράψεις δικό σου κώδικα που να παρακολουθεί  τα περιεχόμενα του clipboard και να τα σώζει αυτόματα σε ένα text αρχείο; Υποθέτωντας ότι το "copy" που αναφέρεις είναι select/copy text από ένα terminal window στο system clipboard.

Αν δε θες να χρησιμοποιήσεις output redirection ή την εντολή tee, άλλον τρόπο δε βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, parsifal είπε

Το έχεις ανοίξει στην ενότητα του Προγραμματισμού και όχι στην ενότητα Linux.

Αυτό σημαίνει πως θες να γράψεις δικό σου κώδικα που να παρακολουθεί  τα περιεχόμενα του clipboard και να τα σώζει αυτόματα σε ένα text αρχείο; Υποθέτωντας ότι το "copy" που αναφέρεις είναι select/copy text από ένα terminal window στο system clipboard.

 Αν δε θες να χρησιμοποιήσεις output redirection ή την εντολή tee, άλλον τρόπο δε βλέπω.

Όχι. 

Το `screen` είναι ένα terminal multiplexer. Για αυτό έγραψα 

$ screen 

Το screen λοιπόν, έχει λειτουργία "copy mode" όπως και την εξαγωγή του copy buffer σε αρχείο (το screen-exchange). Κάπου είχα διαβάσει ότι μπορείς να στείλεις το περιεχόμενο του copy buffer σε αρχείο, αλλά δεν μπορώ να το βρω (όπως καταλαβαίνει κανείς, ένα από τα ελατώματα του screen είναι το search στο google... αλλά έχει ένα καλό που δεν το έχει ο ανταγωνισμός και αφορά συστήματα με πολλούς users). 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να κάνεις select/copy κείμενο μέσα σε session του screen. Πρέπει να μπεις σε copy mode και, με όσα ξέρω προς το παρόν, να επιλέξεις το κείμενο που θέλεις να πάει στον copy buffer. 

(Για άλλη μία φορά)

Ξέρει κανείς πως μέσα από το screen να κάνει κανείς copy/paste σε αρχείο; Δηλαδή (για τους φίλους μας που τους μπερδεύει η ορολογία) πώς μπορώ να στείλω τα περιεχόμενα του copy buffer του screen σε αρχείο που θα επιλέξω εγώ; 

Δεν με βοηθάει να εξηγώ ξανά και ξανά τι θέλω αλλά ούτε και να μάθω (σε όσους δεν γνωρίζουν) τι είναι το screen. Όπως δεν βοηθάει κάποιος να απαντάει εάν δεν γνωρίζει, απλά και μόνο επειδή νομίζει ότι γνωρίζει. Για αυτό ήμανε συγκεκριμένος στην ερώτηση. Εάν μπέρδεψε τόσο πολύ κάποιους το "copy/paste", τότε τι να πω; Εάν έγραφα "εξαγωγή του copy buffer σε αρχείο" θα μου δίνανε την λύση ή θα αποφεύγανε να απαντήσουν; Εάν είναι το δεύτερο, την επόμενη φορά θα θυσιάσω την άνεσή μου για να κερδίσω άμεσες απαντήσεις. 

Υ.Γ. Στην ενότητα προγραμματισμού το άνοιξα, το ξέρω. Για αυτό έγραψα "$ screen" γιατί οι προγραμματιστές θα δούνε γραμμή κώδικα με δολάριο, θα σκεφτούν ( ; ) terminal και θα δούνε μία γραμμή που γράφει "screen" . Είτε θα ξέρουν την εντολή /program και θα απαντήσουνε γιατί ξέρουν, είτε δεν θα το ξέρουν και δεν θα απαντήσουν στο άσχετο. Άνθρωποι της τεχνολογίας, υπάρχουν ελπίδες για ορθολογισμό. 

Δεν περίμενα ότι θα τα εξηγούσα όλα αυτά... 

Επεξ/σία από Fortistis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες εδω και εδω .Δεν ξερω αν τα χεις δεις/δοκιμασεις.

Η αλλη ιδεα που μου ρθε ειναι μεσω gpm . Nα χεις δηλ ποντικι στην κονσολα να κανεις select/copy/paste.

Ψαχνοντας λοιπον προς αυτην την κατευθυνση επεσα εδω

που σε ενα σημειο λεει τα εξης:

"'defmousetrack' and 'mousetrack', to turn on/off mouse-tracking for displays. It's turned off by default. With mouse-tracking turned on, it's possible to switch to a region ('focus') using mouse clicks. It's also possible to select a text region in copy-mode using a mouse click to place a mark and the scroll wheel to scroll through the buffer."

 Απο εκδοση 4.2.0 και επειτα ...

Παντως το screen το θυμαμαι απο την δεκαετια του '90...δεν υπαρχει/βγει κανα αλλο εργαλειο πιο συγχρονο και ευχρηστο να το αντικαταστησει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/6/2018 στις 6:03 ΜΜ, mphxths είπε

Για δες εδω και εδω .Δεν ξερω αν τα χεις δεις/δοκιμασεις.

Η αλλη ιδεα που μου ρθε ειναι μεσω gpm . Nα χεις δηλ ποντικι στην κονσολα να κανεις select/copy/paste.

Ψαχνοντας λοιπον προς αυτην την κατευθυνση επεσα εδω

που σε ενα σημειο λεει τα εξης:

"'defmousetrack' and 'mousetrack', to turn on/off mouse-tracking for displays. It's turned off by default. With mouse-tracking turned on, it's possible to switch to a region ('focus') using mouse clicks. It's also possible to select a text region in copy-mode using a mouse click to place a mark and the scroll wheel to scroll through the buffer."

 Απο εκδοση 4.2.0 και επειτα ...

Παντως το screen το θυμαμαι απο την δεκαετια του '90...δεν υπαρχει/βγει κανα αλλο εργαλειο πιο συγχρονο και ευχρηστο να το αντικαταστησει?

Thnx! Το δεύτερο ήταν αυτό που έψαχνα! To τρίτο θα το κοιτάξω, φαίνεται πολύ ενδιαφέρον! 

Η εναλλατική για το screen είναι το tmux, αλλά δεν υποστηρίζει κάποιες απαιτούμενες διαδικασίες με kerberos tickets, με αποτέλεσμα τα clusters (τουλάχιστον εδώ που είμαι εγώ) να χρησιμοποιούν ακόμα screen. 

18 ώρες πριν, pmav99 είπε

Φυσικά! Γιατί δεν θα μπορούσε να ήταν κάποιος που θέλει μία πολύ συγκεκριμένη λύση. Πρέπει να είναι κάτι που θα βοηθήσει κάποιον να απαντήσει είτε λέγοντας ό,τι του έρθει στο κεφάλι (π.χ. redirect) ή κάποια εξυπνάδα (π.χ. XY problem). 

Επεξ/σία από Fortistis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...